A g e m e e n Nieuws- en AdvertentiebSad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4H14 Dinsdag 22 November 1904. 6 EM BUT IE A k 5. 52 5 Sb 2D 51 ^5 a!^ 51 5) a 44e .laargang. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1, Franco per post Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,4-0. Voor Amenka f 1,82£. Men abonueert zich by bashouders. Voor alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- ADTESTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor dken regel meer f 0,16. Bij directe opgaaf van driema&l plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry a slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertentien v6or 5 uren op den dag der uitgave De oorlog tusschen RusSand en Japan. Daar ging opeens de dear open en Manfred dacht, dat hij een visioen zag. Daar zag hij zijn ideaal, het beeld zijner droomenhet voorwerp van zijn zielsverlangen Hetzelfde donkere reis kleed omsloot de slanke gestalte, dezelfde kleine baret zat op de bruine lokken, dezelfde liefelijke stem, die hij zoo goed had onthouden, sprak Goeden avond, mamaatje Wees maar niet boos, omdat ik wat laat kom, maar Zij bleef steken, toen zij den g&st bemerkte zij herkende in hem onmiddellijk den reisgenoot nit den trein. Manfred was opgestaan en boog diep voor haar. Mijn dochter Renate, of Rena, zooals wij haar noemen. En zich tot dejonge dame wendend, voegde de gravin er bij En hier, kind, is je neef Manfred Ro uer, die ons de hartelijke groeten ■brengt van zijn vader te Madras. Als ik me niet vergis, hebben wij elkaar reeds gezien, zei Rena; ik weet niet mijnheer Romer, of ge u dit nog herinnert O zeker, antwoordde Manfred levendig, mijn vriend Bealcher en ik hadden de eer met u in De Vereeniging //Viissingen Vooruitheeft het voornemen om in het volgend jaar te doen plaats hebben een tentoonstelling van nuttige en fraaie voorwerpen, in ledige uren vervaardigd. Deze voorwerpen kunnen bestaan uit snijwerk, vlechtwerk, teekeningen, photographies, schilder- werk, timmer-, bank- en smeedwerk. Ook nuttige en fraaie handwerken kunnen op deze tentoon stelling een plaats vinden, zoomede alles wat ge- tuigt van den ijver, de werkkracht en den leer- last van het jongere- en de volharding, de dege- lijkheid en de meerderheid van het oudere ge- slacht. Yolgens herinnering in De Gemeentestem worden kaartspel en biljardspel niet gerekend tot de hazardspelen, bedoeld by art. 45 der Drankwet. TER NEUZEN, 21 November 1904. In de op a. e. Donderdag, des voormiddags te 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pnnten in behandeling Ingekomen stukkenonderzoek geloofsbrief enz. nieuw gekozen raadslidbenoemen leden stembureau, verkiezing leden Earner van Eoop- handel en Fabrieken idem onderwijzer school C (de voordracbt bestaat uit de heeren A. M. dezelfde coupe te reizen van Luneburg tot bier, gravin. Maar, jongelui, neem me niet kwalijk, maar wat stijf klinkt dat in mijn ooreu, en dat nog wel tusschen bloedverwanten, sprak nu de gravin. Waarom noem jelui mekaar niet bij den voornaam Manfred en Rena klinkt toch aardiger dan umijn heer Romer" en //gravin Allen moesten lacben en Rena stak haar neef de hand toe met de woorden Willen wij de proef eens nemen Heel gaarne, als ge dat toestaat, beste Rena, antwoordde Manfred onmiddellijk. Hij gevoelde zich onuitsprekelijk gelukkig; hij ging naast zijn nicht zitten en kon nu in haar lieflijke oogen zien, zonder den schijn van onbe scheidenheid op zich te laden. Gravin Orlowsky noodigde hem uit om den avond bij haar te blijven doorbrengen. Men had zooveel met elkaar te bespreken. Manfred kon zoo belangwekkeud verhalen van zijn zeereis en van zijn leven te Madras. Rena luisterde met gespannen aandacht naar hem. Als mijn vader er maar toe besluiten kon mij spoedig te volgeD, zeide bij met een zucht. Hij is bijna altijd droevig gestemd, dikwijls ook is hij lijdende. Nu hij de zaken aan kant doet en dus geen bsroepsbezigbeden meer heeft, vrees ik, dat het nog erger met hem zal worden en ik ben niet meer bij hem om hem op te vroo- Polderman, M. Stoutjesdijk, C. I. Serle en G, W. Kievit)idem Voorzitter Nieuwjaars- commissieIdem leden Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van de heeren J. van de Ree en S. van Reesverordening tot regeling der rangen en jaarwedden van de ambtenaren ter gemeente-secretarieadres M. de Jonge verbooging abonnement plaatsen be- kendmakingen vaststellen instructie Gemeente- Secretaris. Bij de behandeling der vestingbegrooting in de afdeelingen der Tweede Earner werd blijkens het voorloopig verslag gevraagd of de vesting Ter Neuzen in haar tegenwoordigen toestand met het fort Ellewoutsdijk in stsat is, al dan niet gesteund door de vloot, onze neutraliteit op de Schelde te handhaven. Yrijdagavond trad alhier, vanwegehat ^Neder- landsch Onderwijzers Genootschap," de „Vereeni- ging van Hoofden van Scholen" en den #Bond van Nederlandsche Onderwijzers," in eene open'oare vergadering op de hesr El. de Vries, hoofd eener openbare school te Amsterdam, algemeen secretaris der vereeniging ffVolksonderwiji" met het onder- werphet goed recht van de openbare school en de onderwijswet van Dr. Euyper. De vergadering was matig bezocht. Spreker zette in het breede zijn standpunt omtrenl de openbare school uiteen, die hy acht te zijn de school voor goed volksonderwijs. Door de Toorgestelde wyzigingen in de wet op het lager enderwijs achtte spreker de beltngen van het openbaar onderwijs bedreigt en door het niet voorstellen eener betere regeling der wachtgelden ook de belangea der onderwijzers. Met den spreker traden ia debat de heeren H. Eoelmans, H. de Boer en I. Jansen, alien hoofden van chr. scholen alhier, die hun standpunt tegenover dat van den spreker verdedigden en ook omtrent de voorgeitelde wet van eene andere meening waren. Zoowel spreker als debaters werden met belang- stelling aangehoord. Zaterdagnamiddag te 2 unr trad de heer De Yries met hetzelfde onderwerp te Axel op. De ruime bovenzaal van den heer Koole was geheel bezet. De heer Ds. Van der Eanap en de heer Lsansma, hoofd eener bijz. school te Spui, kwamen met den spreker in debat. Dit debat was zeer geanimeerd en werd van weerszijden op humane wijze gevoerd. Het was bijna 6 uur toen de voorzitter de vergadering sloot. Te Hoist wss Zondagnamiddag ook een vrij talrijk publiekdoch sprak de heer De Yries Zaterdag te Axel hoofdzakelyk voor tegenstanders, thans waren het meest voorstanders der openbare school, die zijne lezing bijwoonden. lijken. Als u schrijft, taute, verzoek hem naam van ons alien, spoedig naar Hamburg te komen. Ik ben overtuigd, dat hy zich hier veel beter zou gevoelen. Uit Manfreds oogen was wel te bemerken, hoe- veel hij van zijn vader hield hij maakte op de dames een gunstigen indruk, niet alleen door zijn knap uiterlijk, maar ook door zijn bescheiden en toch mannelijk optreden. De avond verliep op zeer aangename wijze, toen men scheidde, moest Manfred beloven, dat hij spoedig eens zou terugkomen. Dat hij gaarne deze belofte gaf, behoeft zeker wel niet gezegd te worden. Op den terugweg klonk de naam Rena hem nog voortdurend in de ooren. Ja, Rena, koningin van mijn hart, dat je in storm hebt veroverd Ik gevoel, dat ik niet zonder je kan leven Maar jij Is je hart koel tegenover mij of heeft misschien reeds een ander daarin een plaats veroverd Met zulke gedachten kwelde Manfred zich nu voortaan alle dagen. Hij raakte geheel onder den invloed van een groote ongerustheidals hy slechts even kans zag om dit te doen zonder de aandacht van mr. Beatcher te trekken en zonder de dames lastig te vallen, bracht hij een bezoek aan de villa van tante Brinken. Als hij dan de villa naderde, ging hij wel Jl. Zaterdagavond zijn op 'tgehucht Drie- wegen onder deze gemeente weder baldadigheden »epleegd. Bij een landbouwer aldaar werden o. a. dampalen uitgerukt en werden hekkens van weiden openge- worpen met de bedoeling ongetwijfeld om het daarin loopend vee de gelegenheid te geven op verbodeu terrein te gaan en daar schade aan te richten. Gelukkig echter is dat doel niet bereikthet vee verliet als bij ingeving dien nacht het geoor- loofde terrein niet. Waren die redelooze dieren misschien nog ver- standiger dan de onverlaten op het oogenblik dat ze de straks genoemde feiten pleegden P Best mogelijk. Het is intnsschen te hopen dat de politie bij wie, naar wij vermoeden, wel aangifte zal gedaan zijn, de daders van die lafTe handelingen moge ontdekken. Zulke ridders verdienen zeker een voorOeeldige straf. De Stct. (n°. 273) bevat een Eon. Besl., waarbij ten behoeve van de uitbreiding van het station Axel van den spoorweg van Mechelen naar Ter Neuzen, ten name van de Spoorwegmaat- schappij Mechelen-Ter Neuzen, worden onteigend de eigendommen in de gemeente Axel, aangeduid in het plan en de kaarten, welke vermeld zijn op een staat bij dit beslnit gevoegd. Slui8kil. Alhier woont eene arme weduw# met hare drie kinderen. De vrouw verdient haar schamel stuk brood met boodschappen doen en een winkeltje van suikergoed. Toen Zaterdag jl. de vrouw naar Ter Neuzen was om boodschappen te doen en hare kinderen ook nit waren om 't een en ander te verdienen, ontdekte zij by hare thuiskomst, dat er bij haar ingebroken was. Zij vond de deur opengebroken met geweld, alles in haar winkeltje door elkaar geworpen, de kast geopend en ten slotte vermiste zij een partijtje chocolade, wat voor de arme wednwe een groote schadepost is. Weldra was men de inbrekers en de dieven op 't spoor. Een drietal knapen van 12 jaar oud, n.l. F. D., C. Sch. en E. V. waren de schuldigen. Van de afwezigheid der vrouw en der kinderen, want de vensterluiken waren gesloten, hadden zij gebruik gemaakt, de dear geforceerd en zicb de chocolade toegeeigend. Een dezer drie veelbelovende knapen had op den uitkijk moeten staan, terwijl de beide andere bengels huune zakken zouden vullen. Hiervan is aangifte bij de politie gedaan en 't is te hopen dat dit kwaad goed gestraft wordt, aangezien dit drietal al eens meer van zich heeft laten hooren door ondeugende streken uit te voeren. In de eerste helft van deze maand zijner langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen aarzelend voort, vreezende dat Rena niet thuis zou zijn, bedenkende ook hoe hij het zou aan- leggen om een antwoord te krijgen op de vraag Bemint zij mij ook Of ben ik voor haar niets anders dan een neef. Helaas, tot heden had hij nog geen enkel be- wijs van baar genegenheid. Manfred was niet verwaand, niet ijdelmet dames had hij nog weinig omgegaan, en zoo legde hij menigmaal iets in zijn nadeel uit, wat een ander misschien ten zijnen gunste zou uitgelegd hebben. Ook nu weer stapte hij tegen den avond in diep gepeins verzonken naar de villa, die voor hem zooveel aantrekkelijks verborg. Hij schelde aan en nu werd de deur geopend door dezelfde kamenier, die op dien overgetelijken avond hare meesteres van den trein had gehaald. Hy behoefde niet te vragen, of de familie thuis was, want uit den salon der gravin klonk een heerlijke sopraanstem, die juist de laatste woorden zong van Schubert's lied *DerEichen- wald brauset, die Wolken ziehen." Is er bezoek vroeg hy aan het meisje, dat zijn overjas aannam. Neen, mijnheer, ga gerust binnen, de dames zijn alleen. Met deze woorden opende zij de kamerdeur en- Manfred trad binnen. (Wordt vervolgd). SEIIZESSCHE IM R t Vr. J xjTcv. »it lilad vemhijn. Kaanda^, Woensdag- en Vrijdagavond, gltgesonderd op Fee.tdagen, Hij de Firma l" JT. ¥11 WK IWDE «e Xer Weazen. De Burgemeester der gemeente TER. NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga d er van den Gemeenteraad is belegd tegen Oonderdag den 34 1'ovember IIMM, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 21 November 1904. De Burgemeester voorno.md, J. A. P. GEILL. Sedert den aanval van de Japanners op de noordelijke e» noordoostelijke forten op '26 October wordt er el ken nackt hevig voor Port-Arthur gestreden. De .Daily Telegraph" verneemt uit Tientsin dat de Russen elken nacht met kleine detachementen uitvallen doen. Deze Uriigen handgranaten inede om die te werpen in de rerst gevorderde Japansche sehansen. Gemiddeld kost elk van deze uitvallen den verdedigers zeventig man. Aan de beschieting van de vesting neemt, volgens dit blad, de Japansche vloot niet deel. Admiraal Togo heeft de opdracht gekregen zijn schepen te sparen en houdt zich derhalve buiten het bereik van het gesehut der vesting. De ^Telegraph verneemt verder dat de Japanners uo<* slechts in het bezit zijn van enkele vooruitgeschoren werken in de groote forten zijn zij nog niet binnen- o-edrongen. Deze forten zijn omringd door droge grachten van 46 voet breedte en'50 voet diepte. De aanvaliers hebben om deze grachten door te trekken ladders, die echter slechts 30 voet lang zijn. Daarbij komt dat de Japanners de verdedigingi werken niet kennenhun kaarten zijn van voor het beleg en sedert hebben de Russen hard gearbeid aan hun forten. De werken van aanvaliers en verdedigers zijn zoo dieht bij elkar.der dat de soldaten gemakkelijk een nraatje kunnen maken. Van tijd tot tijd komen zij overeen een korte wapenstilstand te houden om de vei-stijfde ledematen wat beweging te gunuen en bieden elkander dan met voorkomendheid sigaretten aan. De Japansche projectielen hebben in de haven heel wat schepen doen zinken. 0. m. is het hospitaalschip .Angara" getroffen, daar het echter in onaiep water lag, konden de zieken aan boord blijven. Het schijnt dat' dit schip zich te dicht waagde in de nabijheid van de Russische oorlogsvaartuigen. Reeds eenmaal hebben de Japanners den gezagroerder door schieten langs het schip beduid dat hij zich moast verwijderen van de pantserschepen, waaraan toen val- daan werd. Niettemin is het schip later toch getroffen. Onlangs bemerkten de Russen een Chinees die in een sampan de haven in- en uitvoer en opvalienderwijs -na elk echot van de Japansche rloot teekens maakte met zijn zakdoek. Klaarblijkelijk meldde hij den vijand den uitslag van het schot. Deze spion is ge- grepen en opgehangen. Bij het afslaan van den Japanschen aanval op de aoorder en noordooster forten verloren de Russen 70 man aan gesneuvelden en werden vier honderd man gekwetst. Te Petersburg wordt in otKcieele kringen erkent dat generaal "Von Stossel gekwetst is. Hij zou evenwel slechts een lichte hoofdwonde hebben. Een sympathiek plan is te Sjanghai opgevat. Daar heeft zich een internationaal comite gevormd met het doel naar Port-Arthur een hospitaalschip te zenden met geneesmiddelen en verbandartikelen aan boord. Dat schip zou de buiten gevecht gestelden van beide troepen wegvoeren, opdat hun betere verpleging ten deel knnne vallen. Of nu inderdaad de slag aan de Sha-ho spoedig zal beginnen of niet blijft nog altijd duister. Er zijn ken- teekenen genoeg die op een spoedigen aanvang wijzen de Japanners hebben over Inkau, de haven van Nioetsj- wang, en over Pitsewo,- aan de Oostkust van het schier- eiland Liaotang, thans in het geheel 160,000 man ver- sterkingen aangevoerd zij hebben groote troepenmassa s samengetrokken op den Russischen linkervlengel en breiden hun stellingen tegenover den rechtervleugel van Koeropatkine gestadig uit. In het centrum hebben zij een, niet-geslaagden, aanval op den heuvel van den Eenzamen boom gedaan. De Russen van hun zijde hebben uit Charbin aan- merkelijke versterkingen gekregen aan manschappen en kanonnen. Wijst dit alles op een krachtig gereed maken voor den strijd, de koude belet de operaties zeer, zoo zelfs dat men te Petersburg overtuigd is dat het onmogelijk zal zijn den grooten slag te beginnen voor over een dag of veertien. Te Moekden gelooft men dat van een •evecht niets zal komen, voordat de lente is ingetreden, aar de bodem veel te hard is om bewerkt te worden. Het zou de voortdringende partij beslist onmogelijk zijn thans nieuwe loopgraven te maken. Het artillerievuur is gestaakt, naar men beweert ook ai wegens de koude. De beide legers hebben t zich zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt in de ingegraven schuilplaatsen en zouden daar desnoods den winter kunnen doorbrengen. Bezwaret daartegen zijn dat er niet veel brandstof voorradig is, het veevoeder "an groote afstand moet worden aangevoerd en water moeilijk verkrijgbaar is. Op sommige plaatsen worden de paarden van Russen en Japanners naast elkander gedrenkt. Aanvankelijk hebben de oppassers om het recht op de weinige drenkplaatsen gevochten, thans verdraagt men elkander, evenals bij het scheppen van water uit de Sha-ho voor het gebruik der manschappen. in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1