VERPACHTING T O LLE N. No. 4813. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 19 November 1904. 44« Jaargang. bij inzet en opbod Gemengde berichten. van de tollen op den weg van NEUZEN naar AXEL en van HULST naar WAL- Z00R0EN. Binnenland. Telegrafische berichten. TWBBD E3 VAN Op Dinsdag 13 December 1004, des naraiddags te 2 uren, zal, onder nadere gocd- keuring, door den Burgemeester van III.1 LSI ten Gemeentehuize aldaar, ten overstaan van den Notaris H. A. VAN DALSUM, worden overgegaan tot de openbare verpachting, De verpachting geschiedt voor een jaar, in- gaande 1 Mei 1905. De voorwaarden liggen ter lezing ter Provin ciate Griffie en ten Gemeentehuize te Hulst, AxelNeuzen, Hontenisse en Sas van Gent, alsmede aan de voormelde Tollen. Op die plaatsen kan ook inzage worden ver- kregen van de besluiten der Staten tot heffing van° tolrecht en tot vaststelling van reglemen- taire voorschriften voor die heffing, alsmede van eene handleiding tot toepassing van het tarief, welke aan iederen pachter ten gebruike zal worden gegeven. Middelburg, 12 November 1904. Gedeputeerde Staten van Zeeland, ROEST, Voorzitter. K.RUSEMAN, Griffier. F R A N K R IJ K. EERSTE KAMER. Na korte discussie is gisteren besloten de Over- ijselsche leden toe te laten, na gehoord te hebben het rapport der commissie tot onderzoek der geloofs- brieven, die de handeling der 23 Statenleden ernstig betreurde, maar daarom geen reden had tot on- geldig-verklaring der verkiezing. TWEEDE KAMER. Tegen Dinsdag is de Indische begrooting aan de orde ges;eld. Ingekomen zijn de ziektenverzeke- ring-wet en de ontwerpen regelende de rechts- positie van de Inlandsche Christenen. Bij het gisteren voortgezet debat over de Motorwet werd besloten bepalingen te treffen in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid van de rijwitlpaden. Voorts is bepaald dat sommige wegen voor zware auto's verboden kunnen worden en de motorrijtuigen op duidelijk zichtbare wijze moeten genummerd zijn. Overeeukomstig een amendement van den heer Ter Laan is de leeftijd- grens voor motorfietsrijders gesteld op 16 jaren en voor motorrijtuigbestuurders op 18 jaren. TER NEUZEN, 18 November 1904. Woensdag werd te Axel het 40jarig bestaan gevierd van de christelijke school aldaar. De kinderen dier school werden 's middags rnim ont- haald, terwijl ieder kind een fraai boekje kreeg. Op het schoolgebouw wapperde de driekleur. Ds. P. G. GeertsemaBerkering te Schoon- ijke is beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Eijsden (L.) Een lief schoonzoontje Bij de wed. Van W. op 't gehucht Spui werd dezer dagen van een harer kinderen een goud slot met kralen ver- mist, die door dat meisje 's avonds te voren by hare thuiskomst in huis voor het raam wareu neergelegd. Nadat men dien dag overal in huis naar die voorwerpen te vergeefs had gezocht, viel einde- lijk de verdenking bij die wed. op haar schoon- zoon H., die daar in hare buurt woont en die 's avonds te voren, terwijl zij even afwezig was, nog een familiebezoek bij haar had gebracht. Zij deed daarop, nadat nog andere omstandig- beden haar in haar vermoeden hadden gesterkt, om voor haar overwegende redenen, aangifte van het geval bij den wachtmeester der Mare- chaussee alhier. H., door dezen daarop in verhoor genomen bekende al spoedig dat hij wel van een slot met kralen in 't bezit was geweest, doch be- weerde die denzelfden morgen, waarop de ont- dekking bij zijne schoonmoeder scheen plaats gehad te hebben, te hebben gevonden op den weg bijna recht tegenover de woning van deze laatsteen niet wetende wie die voorwerpen toebehoorden was hij ze dadelijk te gelde gaan maken bij een handelaar in goud en zilver te Selzaete. Uit het onderzoek ook daar ingesteld bleek dat H. daar had voorgewend, dat hij die hals- sieraden moest verkoopen voor een kennis van hem, wiens vrouw ziekelijk was, en dat hij nu met de opbrengst van die voorwerpen, te Selzaete den dokter moest gaan betalen. De bewuste voorwerpen te Selzaete opge- spoord, zjjn intusschen door de wed. W. en hare dochter als hun eigendom herkend. On- noodig te zeggen dat tegen dien schoonzoon proces-verbaal is opgemaakt. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Retranchement, ontstaandoordebenoeming van den heer W. A. de Blaeij als zoodanig te Hansweert, hebben zich achtsollicitantenaangemeld. De jaarwedde bedraagt f 900, met akte Fransch als aanbeveling. Twee der sollicitanten hebben bedoelde akte. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gym- nastiek slaagde Woensdag te Nijmegen o.a. mej. E. S. M. L. Janssen te Groede. Aan het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg werd gisteren aanbesteedhet herstellen of vernieuwen van eenige Provincial waterstaatswerken en wegen met hun onderhoud, gedurende drie jaren, ingaande 1 Januari 1905, in 20 perceelen. Ingeschreven werd voor de perc. twaalf, stra&t- weg wederzjjds Sluis dertien, straatweg van den grooten weg bij Breskens naar Groede en die van Groede naar Nieuwvliet; veertien, straat weg van Schoondyke naar IJzendijkeen vijftien, straatweg van Oostburg naar Zuidzande, waren geen afzonderlijke inschrijvers. Voor die perceelen gezamenlijk schreven in, de heeren A. v. Male te Schoondijke voor f 7290, P. Huijsheere te Groede voor 7888,75, W. Woittiez voor f 7850, A. Risseeaw te Groede voor f 7389, A. du Burck voor f 7783, J. M. Heijl v. d. Sande voor 7591 en P. Monje voor f 8200. Vier inschrijvers wonen te Breskens. Zestiende perc., straat- en griudweg van Ter Neuzen naar Axel. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren H. J. Keulemans te Middelburg voor f 5806, E. A. de Waal te Hontenisse voor f 5990, K. de Vos voor 5770, A. Tholens Dz. voor f 5896, J. Cambeen te Hontenisse voor 5690, P. C. v. d. Hooff voor 5900 en G. J. Balken- stein voor 5795. Vier inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Zevenliende perceel, straat- en grindweg van Walzoorden naar Hulst. Daarvoor schreven in de heeren E. A. de Waal voor 5760, J. F. Adriaansens-—Polfliet te Hon tenisse voor 5661, A. Tholens Dz. voor 5790 en 1. Csmbeen sd f 5360. Achttiende perc., steigerdam met steiger enz. te Walsoorden. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren J. Cambeen voor 443 en J. F. Adriaanser.s Polfliet ad 445. Negeutieude perc., steiger, gebouw, telephoon- en lichtgeleiding voor den Provincialen stoom- bootdienst op de Wester Schelde te Ter Neuzen. Ingeschreven werd door de heeren G. J. Balken- stein voor 340 en K. de Vos voor 344. Voor de perceelen zestien tot en met negentien gezamenlijk schreven in de heeren W. Dekker te Veere voor f 12,158; P. Dronkers voor 12,222K. de Vos en J. F. Adriaansens Polfliet gezamenlijk f 11,947E. A. de Waal voor f 12,560 en G. J. Balkenstein voor f 12,425. stoppeldijk. Door de deelhebbers der room- boterfabriek te Kloosterzande is in 't caffi van den heer D. de Schepper, het vervoer der melk van hier naar de fabriek voor den tijd van etsn jaar aanbesteed. De minste inschrijver was F. v. d. Veeken alhier voor f 384, aan wien het vervoer is gegund. St. Jansteen. Iemand die onbekend wenscht te blijven hield Zondag in de openbare school (Dorp) eene lezing over het alcoholvraagstuk. Er waren een 7Otal toehoorders, van welke een aantal zich opgaven als lid der afdeeling van het Kruisverbond. Door het bestuur van de afd. van den boerenbond werd Dinsdag aanbesteed de levering van 5000 K.G. lijnmeel en 1400 K. G. katoenmeel. Minste inschrijver was de heer L. Fricot te Hulst voor 9,15 en 9 per 100 K. G. Ossenisse. Een kerel+je, dat min of meer zwakhoofdig lijkt, maakt het den ingezetenen tamelijk lastig. Hij kaapt wat hij machtig kan worden, zoodat vele inwoners voor den jongen de deur gesloten houden, en alleflei bedreigingen moeten hooren, wanneer zij den deugniet eens terecht willen zetten, en die daarbij deze bedrei gingen goed zou durven uitvoeren. 't Ware een goede za»k en voor de inwoners iu ook voor den jongeD, wanneer hij in eene hem passende inrichting werd geplaatst. Onlangs kwam hij het in den laten avond eenige inwoners van Hengstdijk nog zoo lastig maken, dat de poliiie hem in de richting Ossenisse moest transporteeren. Koewacht. In de aangrenzende gemeente Moerbeke, wijk Ter West, hoopt Ursula van de Velde sedert jaren weduwe van den arbeider Kerfs- ljzer op 2 JauHari haar I00rte verjaardag te viereu. Het besje is nog zeer goed gezond, vroolyk en welgezind. Voor eenige weken ging ze nog met haar zoon //een jongen" van 73 jaar om haar ouderdomspensioen. Moeder en zoon genieten nameljjk beiden ouderdomspensioen van den Bel- gischen Staat. Daar men om in de termen van ouderdomspensioen te vallen den leeftijd van 65 jaar bereikt moet hebben, zal het in Belgie ook wel niet veel voorkomen, dat moeder en zoon beiden van een dergeljjk pensioen genieten. Ter Hole. Den laatsten tijd is er weer ernstig sprake van, dat in onze dicht bevolkte wijk eene R. K. Kerk met pastorie zal gebouwd worden de plaats voor den bouw zou reeds aangewezen zijn, namelijk een zeer gunstig gelegen stuk land vlak bij de tramhalte by 't begiu van den weg naar de wijk Molenhoek. Velen, die nu tot de parochien Hulst, Stoppeldijk, en Lamswaarde be- hooren en omstreeks een uur van hunne paro- chiekerk wonen, zouden natuurlijk door de stichtiog in veel betere conditio komen. 's GravODhage, 18 Nov. Tweede Kamer. Bij het voortgezet debat over de Motorwet, is, ondanks bestrijding door de Regeering, die vast- hield aan het voorschrijven van een maximum- snelheid van 30 kilometer, op voorstel der heeren Drucker en Van Nispen geen maximum in de wet opgenomen, en alleen bepaald, dat verboden is, op zoodanige wijze en met zoodanige suelheid te rijden, dat het verkeer wordt belemmerd of in gevaar gebracht. Voorts is bepaald dat bij plaatselijke verordeniog bepalingen omtrent maximum-snelheid kunnen worden gemaakt, behalve ten aanzieo van voor doorgaand verkeer geschikte of vereischte wegen. De behandeling der motorwet is geeindigd. Eindstemming later. Bij Kon. besluit is benoemd tot definitief outvanger der invoerrechten enz. te Hootenisse, de heer Hemmes, thans verificateur der belastingen en waarnemeud ontvanger. Te Bergen op Zoom geraakte gisterennamiddag een lOjarige jongen, K. genaamd, al spelende op de ceintuurbaan onder een locomotief, die hem de beenen en een arm afreed. De knaap was voor het vervoer naar het gasthuis reeds overleden. Op het rangeerterrein van het spoorweg- emplacement te Roosendaal is Dinsdagavond een 8jarig jongentje van den spoorwegarbeider J. door een van Belgie komenden goederentrein overreden. De beide beentjes werden geheel ver- brjjzeld. Men vreest voor het leven van het kind. Van een in aanbouw zijnd huis aan de Johannes Vijghstraat te Nijmegen stortten Dins- dagmiddag 5 werklieden naar beneden, door het breken van den steiger; bijna onmiddellijk was geneeskundige hulp ter plaatse en werden de on- gelukkigen naar de ziekenhuizen overgebracht een van hen is reeds overleden de toestand van de anderen is betrekkelijk gunstig. Woensdagmorgen is door gemeentepolitie van Overschie naar het hnis van bewaring te Rotterdam overgebracht de 15jarige dienstbode van den heer Jacs. Post, genaamd A. G verdacht van diefstal van f 300 aan bankpapier, ten nadeele van gemelden heer Post. De brandschade van de Vondelkerk te Amsterdam bedraagt, naar gemeld wordt, om en nabij /"50,000. Er bestaat hier te lande, schrijft het N. v. d. D., sinds meer dan vijftig jaren een Onderlinge Brandverzekering-Maatschappij voor kath. kerken en gestichten, St. Donatus geheeten, welke, omdat ook de Vondelkerk er bij aangesloten i«, de schade moet vergoeden. Bijna alle katho- lieke kerken en gestichten in Nederland komen dus in geval van brand voor elkaar op. De maatschappjj is onder oppertoezicht van de bis- schoppen en oDder directie van de pastoors A. de Boater en Wijttenburg, te Amsterdam. Zij plaatst wat, zooals ons bekend is, andere assurantie-maatschappijen niet doen op al de gebouwen en kerken, bij haar aangesloten, gratis bliksemafleiders. De schade van de Vondelkerk is de directie nogal meegevallen. Dezer dagen deed de metselaar V. d. Br. in de Zandstraat te Culemborg een eigenaardige vangst. Terwijl hij en zijn zoons boven op den zolder aan het werk waren, hoorden zij plotseling in het achterhuis een vreeselijk leven. Zij gingen kijken en tot hun groote verwondering zagen zij dat de levenmaker waseen haas. Natuur lijk werd dadelijk jacht gemaakt op het dier, dat de gang en zelfs de huiskamer invluchtte, doch eindelijk werd afgemaakt. Dat zulk een schuwe langoor in de stad en dan nog wel in huis wordt buitgemaakt, gebeurt zeker hoogst zelden. Te Tersey City heeft Dinsdag een geweldige brand gewoed in de slachthuizen. Drie duizend varkens zijn levend verbrand, 4000 reeds geslachte dieren zijn mede een prooi der vlammen geworden en 40000 dieren renden in dolle vaart over het abattoir en door de stad. Sneeuwstormen hebben gewoed in het ge- bergte rondom het meer van Genfcve, waardoor verschillende dorpen van het verkeer afgesneden zijn. In het dorp Pretoef, Fransch departement lie et Vilaine, is een boerderij afgebrand, waarbij twee vrouwen en een man in de vlammen zijn omgekomen. Een landlooper, verdacht den brand gesticht te hebben, is gearresteerd. Te Bermondsey, in Engeland, is een groot pakhnispand, vol graan, door het vuur verwoest. Het pand was meer dan 200 jaar oud. Slechts met de grootste moeite slaagde de brandweer er in, de belendende hnizen te behouden. Te Hackney, eveneens in Engeland, brandde een villa af. Met groote moeite werden de be- woners, man, vrouw, drie kinderen en twee dieast- boden gered. Een brandweerman bekwam bij de redding zware verwondingen, door een balk, die hem op het lichaam viel. Sedert Maandagavond is Londen gehuld in een zwarte, vettige mist, waarvan die stad het niet benijden8waardige monopolie heeft. De omnibusdienst is geheel in de war, en in de zaken is groote stoornis. Verscheidene botsin- gen van rijtuigen hadden plaats en eeuige personen zijn gewond. Executie Voor eenige dagen werd de infanterist Trajan Kristai, wegens een moord op zijn overste in de kazerne te Debreczin in Hongarije geexecnteerd. In den laatsten nacht van zijn leven, vroeg hij om pen en inkt en schreef dezen brief a»n zijn moeder z/Lieve, goede moeder, lieve broers en zusters, in de arme zondaarscel van de ijzeren kazerne in Debreczin zit ik nu en soldaten met bajonetten bewaken mij. Morgen word ik opgehangen. De beul kwam vanavond hier aan. Overigens beu ik gezond en wel, lieve moeder, daar ik zeer neljes behandeld word. Vanmorgen heb ik zelfs een gebraden haantje gekregen en worst, maar die was niet zoo goed, als moeder my Kerstmis voor drie jaar gestunrd heeft. Het doet mij pijn, dat ik U en mijn broers en zusters niet meer zien kan, maar nu is het reeds te laat. Ik begrijp niet, welk nut de koning er vaB heeft, dat hij mij laat ophangen. Hij zal eeu soldaat minder hebben, maar moeder een kind minder. Ik neem dus afscheid van U, lieve moeder en vergeet niet Mihiam Veskje te zeggen, dat ik ook aan de galg denk aan haar en aan het onschuldige kindje, dat nu geen vader hebben zal. Ik heb veel kwaad gedaan, ik kan het niet helpen, ik was altijd te opvliegend. Veracht mij niet moeder en vergeef mij. Zooeven was de beul bij mij. In 't begin was ik bang van hem, maar nu houd ik vau hem, omdat hjj aoo mooi met mij gesproken heeft. Generaal Andrd, de Fransche Minister van Oorlog, heeft zijn ontslag aangevraagd. Hij geeft in zijn schrijven de reden daarvoor op, dat hij geen aanleiding wil zijn voor oneenigheid in de ministerieele meerderheid. Het blijkt, dat ondanks de stemming in de Kamer, onder den indruk van de klap van Syveton een groote fractie der meerderheid, met den heer Guiyesse aan het hoofd, het ontslag van Generaal Andrd eischte, als een nieuwen en laatsten dienst dien de Generaal aan de Republiek en aan het kabinet-Combes bewijzen zou. De heer Guiyesse achtte dit noodzakelijk, omdat de onthullingen van Guyot de Villeneuve het prestige van den Minister van Oorlog te zeer hadden aangetast. De quaestie is nog niet uit, naar de heer Guiyesse meent; en het gevaar blijft bestaan, dat zij de val van den Minister van Oorlog veroorzaakt, en dat deze het ge- heele kabinet in zijn val met zich zal sleepen. Om nu den val van het kabinet te voorkomen, is het beter dat de Minister van Oorlog vrijwillig heengaat. Dit is ongeveer de redeneering van der. heer Guiyesse, en Generaal Andr6 heeft, aan dien wensch gehoor ge- ^Tot zijn opvolger is aangewezen de heer Berteaux, een afgevaardigde van de socialistisch-radicale richting, die reeds herhaaldelijk rapporteur van de commissie voor de begrooting van oorlog is geweest. Berteaux is wisselagent aan de Parijsche beurs. Het is niet voor de eerste maal, dat in Frankrijk een burger aan het hoofd van het ministerie van oorlog komt te staan. De minister De Freycinet, Cavaignac en Krantz zijn voorbeelden daarvan. Berteaux was een der getuigen van kapitein Jean de Gail in het duel van dezen kurassiers-offlcier met Syve ton. Zijn studies, als rapporteur der begrooting, over de mobilisatie en over de spoorwegen in dienst van het leger, gaven hem een soort militaire reputatie in de Kamer, die uiting vond in de benoeming tot lid van het raadgevend comitS voor de militaire spoorwegdiensten. De afgetreden generaal Andre is op 30 Mei lwOO, na het aftreden van generaal De Galliffet, als minister in het kabinet-Waldeck-Rousseau getreden, en heeft dus betrekkelijk lang de portefeuille van oorlog onder zijn berusting gehad. Zijn besluit wordt, volgens een telegram nit Parijs in de ,/Koln. Ztg.", in politieke kringen als een nood- zakelijkheid geacht. De onthullingen van Guyot de Villeneuve, de oorvegen van Syveton en de weigering van Andr6 en van diens zoon om Syveton tot een duel uit te dagen, hebben over het algemeen een slechten indruk gemaakt. En hoe ongaarne Combes hem ook ziet heengaan, hoe gaarne Andrd nog naar hij voor enkele dagen aan een redacteur van de .Hums- nitd" verklaarde zijn portefeuille zou hebben be- houden, het wordt in het belang van het leger en van het kabinet-Combes geacht, dat een andere minister van oorlog optreedt. In Berteaux schijnt Combes de man gevonden te hebben, die geheel in de richting; van Andr6's program werkzaam zal zijn tot repuolicaniseering van het leger, zonder de ondeugdelijke middelen die zijn voorganger daarvoor meende noodig te hebben. Voor Combes is het aftreden van Andre en het op- tredcn van Berteaux onder deze omstandieheden een versterking van zijn positie. Wei had ComDes zich in het Kamerdebat volkomen solidair verklaard met Andrd en daarom is het waarschijnlijk, dat de oppositie de gelegenheid zal aangrijpen om den minister-president nog een strik te spannen. Maar daartegenover staat, dat het bloc nu een reden heeft, om Combes met alle macht ter zijde te staan. De generaal Andre heeft aan den wensch van Guiyesse voldaan, een der sociaal-radicale leiders is opgetreden in zijn plaats, en daardoor heeft de linkerzijde een nieuwe gelegenheid gevonden om het kabinet-Combes krachtig te steunen. Weldra zal de Fransche Kamer gelegenheid hebben zich over deze persoonsverwisseling uit te spreken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5