Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 16 November 1904. De heer H. Brand, gemeentebouwmeester alhier, is als zoodanig benoemd te Maassluis. Bij Kon. besluit is benoemd tot reserve- luitenant bij de genie de heer J. A. de Lint, tijd. adjunct-ingenieur, bij de verbeteringswerken san het kanaal GentTer Neuzen, alhier. Bij het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek is te Rotterdam geslaagd mej. L. M de Pauw uit Eede. Bij de heden alhier gehouden paarden- en veemarkt waren aangebracht2 hengsten, 21 paarden, 91 stuks hoornvee, 84 schapen en 140 varkens. De volgende premien werden toegekend Voor den schoonsten dekhengst van minstens 2 jaar oud, goedgekeurd door de rijkscommissie, f 5,aan A. Tollenaar te Zaamslag, aan wien daarvoor ook de bronzen medaille met diploma is toegekend. Yoor het schoonste ruinpaard van minstens 2 j'aar oudniet aanwezig. Voor het schoonste merriepaard van minstens 2 jaar oud, le premie 5,aan W. Dieleman te Zaamslag en 2e premie f 2,aan C. Zegers te Ter Neuzen. Voor het schoonste jongpaard van 1 2 jaar oud, le premie f 4,aan Jac. Dees te Zaamslag en 2e premie 2,aan A. van Hoeve te Ter Neuzen. Voor het schoonste veulen, beneden het jaar, f 4,aan C. Zegers, voornoemd. Voor het grootste getal paarden, minstens 3 stuks, van een en denzelfden eigenaar, f 4, aan C. Zegers en A. van Hoeve, beiden voor noemd. Voor den schoonsten springstier van minstens een jaar oud, f 5,aan F. van Driel te Axel, aan wien een bronzen medaille met diploma is toegekend. Voor het schoonste stuk rundvee, stieren uitgezonderd, ter markt gebracht uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie 4,aan E. de Vos te Selzaete en 2e premie 2,— aan A. de Bruijne te Ter Neuzen. Voor het schoonste stuk rundvee, stieren uitgezonderd, van buiten die kantons aange- voerd, le premie 4,en 2e premie f 2. beide aan L. Mange te Goes. Voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie 5,— aan 0. Zegers, voornoemd, wien daarvoor is toegekend de bronzen medaille met diploma, en 2e premie 2,aan A Schelleman te Axel. Voor het schoonste rund van 1 2 jaar oud, f 4,— aan C. L. van der Bent te Ter Neuzen. Voor het schoonste kalf van 1 jaar oud, f 3,aan L. Mange te Goes. Voor het vetste stuk rundvee, stieren uit gezonderd, 5,— aan H. Hartog te Ter Neuzen. Voor het grootste getal rundvee, van een en denzelfden eigenaar, f 4,aan K. Broekhoven te Ter Neuzen. Voor idem schapen, boven de 3 stuks, 3, aan P. de Vleeschauwer te Sas van Gent. Voor idem varkens, boven de 6 stuks, f 2, aan 0. Bossche te Selzaete Voor idem varkens, boven de 25 stuks, 5, niet uitgereikt. Heden werd alhier door den uotaris l)e Ridder, ten verzoeke van de Erven A. Klaassen, in het openbaar geveild een zoo goed als nieuw woouhuis en erf te Ter Neuzen in de Donze Visserstraat, groot 1 are 5 centiareD. Hiervan werd kooper Mej. Sa Klaassen te Ter Neuzen voor 1400. Bij Kon. Besl. zijn tot voorzitter en bnr- gerlijke leden van den militieraad en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale nailitie van 1905 benoemd in de provincie Zeeland tot voorzitter, J. H. C. Heyse, lid der Provinciale Statentot zijn plaatsvervanger, Mr. F. J. N. Dam, lid der Provinciale Statentot lid, van L. K. van der Harst J.Jzn., lid van den gemeen teraad van Middelburg tot zijn plaatsvervanger, D. Wisboom Verstegen, lid van den gemeemeraad van Middelburg. In den vroegen morgen van den 7den dezer bevond de landbouwer H. te Hoek zich met zijne paarden op zijn land, daar niet ver van zijne hofstede verwijderd. Opeens ziet hij uit een per- eeel knolgroen een hem onbekend persoon te voor- schijn komen, die een gevulden zak droeg, waarmede hij zich begaf naar een met een ponny bespanuen karretje, dat daar in de nafcijheid op den dijk stond. H., vermoedende dat men van zijn veevoeder slal, liet zijne paarden in 't veld staan en achter- volgde dien persoon. Deze retd echter zoo spoedig hij kon in de richting Sluiskil weg en is niet meer gezien. Eenige oogenblikken later kwam H. ter plaatse ongeveer, waar hij die persoon het eerst ontmoet had en vond toen daar een tweetal zakken, die bij onderzoek bleken mat levende kippen gevuld te zijn, terwijl iets later op den weg, dien het karretje gereden was, nog een ge vulden zak met kippen werd gevonden. A1 spoedig bleek het H., dat een gedeelte van die kippen zijn eigendom waren, die, zonder dat hij het zelf nog wist dien nacht bij hem waren ontvreemd. In den loop van den dag is van 't gebeurde aangifte gedaan bij de politic, door wier onderzoek moet gebleken zijn, dat de kippen, die niet doer H. als zijn eigendom werden herkend, afkomstig waren van een paar andere landboawers, mede onder die gemeente, bij wie ook kippen bleken gestolen te zijn. Ongetwijfeld hebben eenige Belgische sinjeurs dien nacht daar in de omgeving een bezoek aan die boerenhoeven gebracht en hebben ze de gestolen kippen 's nachts daar in dat knolgroen verborgen, om ze '8 morgens met d'e kar te halen. Niet onwaarschijBlijk is, dat de voerman daarvoor wat laat op pad is geweest, en vandaar de ont- dekking. De zak met kippen die op den weg is gevonden, heeft de voerman van die ponnykar, zich ontdekt ziende, bepaald under weg van die kar geworpen. Algemeen vermoedt men, dat een Belg, die daar onder Hoek veelal kippen opkoopt en die dus met de toestanden daar uitstekend op de hoogte is, hierin op eenigerlei wijze de hand heeft. De politie schijnt de boeren daar in de omgeving dan ook reeds tegen dien Belg gewaar- schuwd te hebben. Tot heden zijn de werkelijke daders nog niet ontdekt. Gisteren hielden de heeren De Cock uit Selzaete en Gent, met hun gezelschap, benevens een tweetal jagers uit onze omgeving, eene drijf- jacht, onder de gemeente Zaamslag, in den Groote Huissenspolder. Een der jagers schoot op een haas, die hij neervelde, maar tevens schijnt ook een der hagel- korrels te zjjn afgeweken, door afstuiten op een steen, althans een korrel trof prof. De Cock uit Gent, die zich in de nabijheid bevond, in het oog. Dit veroorzaakte veel pijn. Met den trein van ongeveer half zes ure vertrok prof. De Cock naar Gent. Blijkens heden ontvangen bericht bestaat er alle kans op behoud van het oog. Gedragen door het stalen ros, gleed, ja vloog in den nacht van Zaterdag jl. de toezicht- houdende knecht op de hofstede van den heer D., onder de gemeente Westdorpe, naar zijn heer te Sas van Gent wonende, want er was eene koe gestolen. Door omstandigheden dien nacht eens in den stal gaande kijken, bleek hem dat de bewuste koe was verdwenen. Hoe hij ook zocht, 5t beest was weg, gestolen. In zoo'n geval moet men er vlug bij zijn, dus dadelijk naar Sas van Gent den eigenaar gaan waarschuwen. Zoodra deze met de toedracht op de hoogte was, waarschuwde hij de marechaussee te Sas van Gent en te Philippine, benevens de ambtenaren der Belgische grenskantoren. De knecht keerde iumiddels terug naar de hofstede en de politie was aan 't zoeken. Zoo kwamen die van de brigade Philippine ook op de hofstede, waar zij vernamen dat de koe terecht was. Nadat de knecht teruggekeerd was ea met de andere huisgenooten het geval besprak, vestigde eene dienstbode de aandacht op het voederhok, dat aan den stal grenst en langs eene deur daar- naar toegang geeft. Drommels, ja, daaraan had hij niet gedacht, vlug gaan kijken en jawel, daar stond de koe, zich op het gemak te goed doeud aan den daar geborgen voorraad beeten. Begrijpslijk is het dat het geval hartelijk deed lachen, hen die er mee bekend zijn, echler mis- schien zuurzoet zij, die zoo onaangenaam uit hunne zoete rust gewekt zijn. Eenige dagen geleden werd in het veld onder Sas van Gent door iemand een viertal met konijnen en kippen gevulde zakken gevonden. Daarvan werd aangifte gedaan bij de politie, die op de zakken een wakend oog hield, doch zonder resultast. Iutusschen moet bij onderzoek gebleken zijn, dat de gevonieu konijnen enz. bij andereu ge stolen waren. De dieven die daar hun buit blijkbaar veroorgen hadden, en die misschien lont hadden geroken, hebben het niet meer durven wagen om dien buit weg te halen. SluisUil, 15 Nov. Heden sloeg een paard van den voerman Vercouteren uit Ter Neuzen op hoi alhier. Daar het even voor schooltijd was, speelden de kinderen der beide scholen nog op den weg. Een wonder is het dat het hollend paard geen ongelukken veroorzaakte. Slechts een meisje der bijzondere school liep het omver. Gelukkig bekwam het meisje door het vallen geen letsel. Hoek, 16 Nov. Door den heer J. Bosschaart alhier is bedankt voor de benoeming tot le on- derwijzer aan de openbare school te Rockanje. Stoppeldijk, 15 Nov. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeeuteraad werden uitgebracht 179 stemmen, 3 briefjes werden van onwaarde verklaard. Gekozen werd de heer J. de Maat—Lemsen met 94 stemmen de heer P. de Blok verkreeg 82 stemmen. Oostburg. Zekere K. uit Sluis maakte zich j.l. Zaterdagavond gereed per fiets van hier naar zijn woonplaats te vertrekken en bracht op de achter- jalaats van een cafe zijn rijwiel daartoe in orde. Nadat hij, naar binnen gegaan zijnde, nog eenig gelag had betaald, wilde hij vertrekken, doch de velocipede was verdwenen. Waarschijnlrjk is een laat bezoeker van de paardenmarkt op dat idee gekomen, daar het #doode stalen paard5 voordeeliger is in onderhoud dan zijn levende collega. Tot heden zijn de fietsliefhebber noch zijn geleende fiets hier teruggezien. 's Gravenhage, 16 Nov. Heden zijn bij de Tweede Kamer ingekomea de wetsontwerpeu be- treffende ziekteverzekeriug en rechtspositie der inlandsche Christenen. Bij het voortgezet debat over de wetswijziging op het notarisambt is op voorstel van den heer Treub ten eerste besloten om voor caudidaal-notaris de 8t8ge niet op 5 maar op 3 jaren Is stellen om voor benoeming tot notaris in aaomerkirig te kunnen komen en ten tweede om de notarissen toe te staan, dat zij zonder verlof niet 8 maar 14 dagen hunne standplaats mogen verlaten. Na langdurige discussie en verwerping van andere amendementen van den heer Treub is het wetsontwerp aangenomen. Daarna is aangevangen met de behandeling der motorwet. Te Borselen is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het jachtveld de hond van den jachtopziener W. Rottier, dien deze op surveil lance bij zieh had, door een wildstrooper dood- geschoten. Dinsdagochtend is uit de Nassaukade bij de Raampoort te Amsterdam het lijk opgehaald van de 15jarige Bertha H. G. Brouwer, die sinds den 2en November verdwenen was. Het lijk vertoont geen enkel teeken van geweld. Tusschen Haarlem en Haarlemmerliede is gisterenavond een hoogbejaarde arbeider door de electrische tram aangereden, en aan hoofd, schouder en borstkas ernstig verwond ook was de linker- arm gebroken. Het trampersoneel bemerkte niets van het ongelnk. Het verhaal omtrent een aanranding in de Scheveningsche Boschjes, waarbij iemand de schoenen van de voeten werden gerukt, schijnt op misleiding te berusten. Wei is een dergelijk verhaal aan de politie gedaan door een man die op zijn kousen liep, maar aangezien die persoon aan het door hem opgegeven adres niet was te vinden, vermoedt men dat hij op deze wijze heeft willen trachten cen paar schoenen uieester te worden. dus de zakken, en vond werkelijk daaronder het lijk van den knecht. Waarom wordt de suiker duurder Omdat zoo antwoord de /Tel.55 op deze vraag, dit stijgen in prijs van de suiker allenvaarschijn- lijkst verband houdt met de lage raming van de suikerproductie in de eerst volgende campagne. De productie zal betrekkelijk gering zijn, omdat de beetworteloogst zeer onder de droogte van den afgeloopen zomer heeft geleden. En de 5t Is na al, zoo vroeg in den wintertijd, bnitengewoon erg met de werkloosheid in de bouwvakken te Amsterdam. Het getal timmer- lieden zonder werk moet alleen al reeds 5000 bedragen. Die treurige toestand is te erger, omdat men t niet ondenkbaar acht, dat de uitbreiding der gemeente, door aanwas der bevolking, tot staan gekomen is, althans in zooverre, dat ei: een blijvend te veel aan werkkrachten zal zijn Omtrent den brntalen diefstal te Rotterdam nog geen licht verspreid. Ofschoon het ge> stolen bedrag groot is, had de dief nog een beteren slag kunnen slaan. Het is het gebruik op het bewuste effectenkantoor, dat daar Zaterdagsavonds tusschen 6 en 8 uur verscheidene liedeu hunne deposito's komen brengen en het gebeurt dan wel dat er avonden zijn, dat men op het kantoor tot bij de honderdduizenh gulden in portefeuille heeft, welk geld na dien tijd door den chef zelf in oatvaiigst genomen en op veilige plaats ge borgeu wordt Eenigen tijd geleden werd vermeld het overlijden van een zouderlinge vrouw te Woudsend, die ongeveer f 10,000 zon hebben nageiaten. De grootte der geldsom schijnt overdreven. Doch hiervan kan het volgende worden meegedeeld De eenige zoon vond in een trommeltje een bankbiljet van duizend gulden en ging hiermede Daar een bakker en liet het zien #Kijk eens wat een aardig prentje ik heb gevonden.55 yKerel, dat is een bankje van dnizend !'5 Tableau. De overleden vrouw had in haar bed een ham liggen, waarvan zij onder het te bed liggeu af en toe een brokje afsneed. Als provisie zijn ge vonden o. a. 300 eieren, 9000 turven en allerlei lekkernijen in groote hoeveelheden. De vrouw werd vroeger bedeeld, totdat plotseling uitkwam, dat zij aan een notabel persoon f 40(10 geleend had. Deze persoon heeft dan ook van den bnrgemeester, naar men zegt, een gloeienden uitbrander gehad, omdat hij jaren lang dit had stilgehouden. Zaterdagochtend omstreeks half acht had de hrma Stooter en Siemens te Arnhem haren knecht, den vijftigjarigen knecht M. van der S., gezonden naar haar graanpakhuis aan 5t Arnhemsche Broek, om daar eenige meelzakken te verplaatsen. Omstreeks half vier kwam een dochtertje van Van der S. bij den patroon in- formeeren, hoe het kwam, dat vader om 12 uur niet thuis was gekomen om te eten. De heer Siemens zond toen een knecht naar het magazijn, die daar een stapel zakken vond omvergevallen. Dadelijk kwam reeds toen bij dien knecht het vermoeden op, dat daaronder vermoedelijk Van der S. lag. Hjj verwijderde onnatuurlijke sterke stijging van de laatste dagen zal moeten worden toegeschreven aan beursspeculatie. Vermoedelijk is ergens een syn- dicaat gevormd, dat de prijzen in de hoogte dry ft. In de op 30 November te Leeuwarden te houdeu alg. vergadering der Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust" zullen o. m. de volgende voorstellen worden behaudeld dat van het hoofdbestuur, om zich te wenden tot den Minister van Waterstaat, met het verzoek hier te lande de (ook in Eugeland bestaande) regeling in te voeren, dat de Zondagsbesttlliug van de post opgeheven kan worden, indien de bevolking eener gemeente of onderdeel daarvan dit verlangt y en dat van de afdeeling 5s Gravenhage, dat de vereeniging zich richtte tot de Regeeriug met het verzoek om de Zondagsbestellingen geheel op te heffeu. Moord in de Scheveningsche boschjes. Na het feit van de arrestatie bekend is ge- worden, vallen de ouders van den gearresteerde verschillende dingen op, waaraan zij vroeger niet zoozeer bijzondere aandacht schonkeu, terwijl hun nu ook door anderen zonderlinge dingen worden medegedeeld. Zoo heeft een ovenist, werkzaam aan de Brood- en Meelfabriek, waargeaomeu, dat Mar ins, die uooit een beest kwaad deed, des Zondags voor den moord, in de bakkerij bij de heetwaterovens, met een grooten voorbamer boven het hoofd zwaaide om een kleinen hond te treffen, en toen hij het dier niet geraakt had, woedend zeide ik zal je toch wel krijgen, is het vandaag niet, dan is het morgen. Op den dag van den moord, aan de middag- tafel, is hij plotseling zoo onbsdaarlijk aauhou- dend en zeuuwachtig gaan lachen, dat de vader, denkende dat hij moedwillig uitgelachen werd, hem van tafel zond naar de keuken. 5s Avonds was hij weder geheel normaal en den volgenden dag was er ook verder weer niets bijzonders aan hem op te merken. Alleen zag hij 5s avonds, toen er bezoek was, en over famiiiezaken ge- sproken werd, er op eeu gegeven oogeublik op- vallend, slecht en verwillerd uit. leuslotte moet nog worden medegedeeld dat zijn moeder een week of auderhalve week geleden in de keaken stond, toen Marias daar ook kwam hij nam toen eeu mes op, zeggendeH moeder, wil ik nu eens?55 terwijl hij het lemmer op haar hals hield. De vrouw heeft dat voorval natuur- lijk als een grapje opgevat, maar beziet het nu, na het ongeluk dat haar gezin getroffea heeft, uit een geheel ander oogpunt. Gemeld is dat de steek door den knaap is toegebracht met een soort van pennemes. Marius, die les kreeg in rondschrift, gebruik^e het voar het versnijden van de speciale penneu, welke daar voor gebezigd worden. Het is eeu mes met vrij iang lemmer, aan de punt eenigszins roudloopende en dat in een vierkanieu zwart houten steel zit, aan welks uiteinde zich een ivoren of beenen puut bevindt. Het zwaar getroffen huisgezin ontvaugt tal- rijke bezoeken van menschen, die sympathie komeu. betuigen en troost trachten te brengen. Eenige bejaarde werklieden van de broodfabriek kwamen weenende hun qhef de hand drukken. De ouders vihden geene andere verklaring vo^r de onbegrijpelijke daad van hun zoon, die ondanks zijn vreemdsoortigheid steeds een zachte, goed- aardige en goedhartige jougen bleef, dan deze, dat hij, tobbende over de dingen, die hem weder- varen waren plotseling tot razernij was vervallen in verband met zijn zenuwlij len en ziekelijkheid. Naar wij veruemeu, moet het voornemen be- staan, nog deze week rechtsingang met bevel tot gevangenhouding en instructie te verleenen tegen den vermoedelijken dader van den moord in de Scheveningsche Boschjes. Door deskundigen zal alsdan een onderzoek worden ingesteld naar zijne geestvermogens. Nog meldt men Eergisterochtend zijn de ouders van Marius Brou wer, op hun daartoe aan den rechtercommissaris ge daan verzoek, in de gelegenheid gesteld hun zoon te zien. Toen hij binnenpeleid wyrd in de instructiekamer in het huis van bewaring, maakte hij op zijn ouder3 den indruk van een lamgesiagen mensch. Weenen deed hij niet, maar men hoorde slechts zeuuwachtig snikken en de borst maakte een hijgend, roggelend geluid. Hij was des ochtends dan ook geneeskundig onderzocht door den aan het huis van bewaring verbonden geneesheer. Toen de vader hem gevraagd had kind, wat heb je ons aangedaan, begon hij eerst te schreien en bekende dat hij, na het ontvangen van den brief uit Amerika van zijn nichfje, <,zoo raar" in het hould was geworden. #Ik geloof dat ik gek ben geweest" zeide hy'. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2