A I g e m e 8 n Nieuws- en Acvertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4612. Donderdag 17 November 1904. 44e Jaar^an^. S32i33Sa22). Binnenland. DBA N K W E T. FEUILLET0N. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per poetVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonueert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTBNTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteutie wordt de prys slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advartentien vdor 3 uren op den dag der uitgave De oorlog tusschen Rusland en Japan. Een pauselijke toespraak. TWEEDE KAM Zitting van Dinsdag. E R. Ingekomen blijkt nog een wetsontwerp, re- gelende de pensioenen yan het personeel bij den loodsdienst voor zeeschepen en van weduwen en weezen van dat personeel. Bij het aan de orde komen van een reeks wetsontwerpen tot naturalisatie verklaart de heer Drucker het daartoe noodige bedrag 100) voor velen te hoog. De Minister van Justitie antwoordt, dat bij bij de behandeling van hoofdstuk IY der Be- grooting uitvoerig op de zaak zal neerkomen. Bij de behandeling van de overeenkomst met Griekenland, te maken nopens de naamlooze vennootschappen, verklaart de Minister de late indiening uit ter Landsdrukkerij heerschende drukte. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de fabrieks- en handels- merken verdedigt de heer Rink zijn amendement strekkende tot het doen vervallen van de gestelde termijnen, binnen welke de zich bena- deeld achtende industrieel voor zijn recht kan opkomen. De heer Rink verklaart, dat hij daarin een der middelen ziet om te verhinderen, dat de overheid zal worden gedwongen, in enkele gevallen het belang van een niet-rechthebbende op een handelsmerk te verdedigen tegenover hem, van wien duidelijk is gebleken, dat hij rechthebbende is. De Minister van Justitie antwoordt, dat de gestelde termijnen dienen om tenminste de rechtsonzekerheid van de handelsmerken te beperken. Met het amendement, de termijnen heelemaal te doen vervallen, kan de Minister dan ook niet meegaan. Wel zou hij bereid zijn, zich met een wijziging te vereenigen, waarbij met behoud der termijnen zou worden bepaald dat, ingeval bij rechterlijk ge- wijsde is uitgemaakt dat de ingeschrevene ten- onrechte is ingeschreven, alsnog kan worden overgegaan (ook na 6 maanden) tot royement. De heer Rink wijzigt zijn amendement in dien geest. Het aldus gewijzigde amendement aange- nomen zijnde, worden de andere artikelen en het geheele wetsontwerp eveneens aangenomen. doch bij bloedverwanten meende hij op dit uur nog wel te kunnen verschijnen. Hij werd toegelaten en met den hoed in de hand trad hij het smaakvol gemeubileerde salon van gravin Orlowsky binnen. Een groote lamp, waarvan het licht door een rooden sluier gedempt werd, stond op de tafel, in den haard brandde een vroolijk vuur, dat een aangename warmte verspreidde, die weldadig aandeed in vergelijking met de teinperatuur in de buitenlucht, want de herfstavond was guur en mistig. Beide dames, mevrouw Brinken en Hildegard, stonden van de sofa op en gingen den jonkman cenige schreden tegemoet. Manfred, myn waarde neef, wij heeten je hartelijk welkom sprak de gravin, terwijl zij hem beide handen toestak. Zij wisten uit een brief van je vader, dat je omstreeks dezen tijd hier zou aankomeu, wy hebben je reeds eenige dagen verwacht. Ik dank u wel tante, sprak Manfred in zijn wat vreemd klinkend Duitsch, nadat hij de gravin de hand had geknst, dat ge mij met zoo veel vriendelijkheid tegemoet kornt, de eerste maal, dat ik het geluk heb u te zien Dat is dubbel aangenaam, als men zoo alleen staat in een groote vreemde stad. Hartelijk welkom, jonge vriend sprak nu mevrou v Brioken, die zich eerst wat achteraf gehouden had en hem nn de hand toestak. Een vreemde aandoening overmeesterde mevrouw Brinken, toen zij Manfred aankeek, en ook bij Aan de orde is nu het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op het notarisambt, waarbij de heer Van den Bercb van Heemstede vreest, dat de wijziging aan vele bezwaren, o. a. de bestaande zaakwaarnemerij door notarissen, niet zal tegemoet komen. Hij mist noode bij de voorgestelde kamers van toezicbt de arbitrate macht. De heer Treub, die aanvangt met een veront- schuldiging, dat hij, zoo jong Kamerlid, reeds nu het woord voert, verklaart, met het in dit ontwerp voorgestelde wel te sympathiseeren, zijn bezwaren betreffen daarentegen het niet voorgestelde. Zoo zegt wel de memorie van toelichting, doch niet de wet zelf, dat bij ver- vanging de voorkeur zal worden gegeven aan den candidaat. Dat de benoembaarheid van vrouwen tot het notarisambt door dezen Minister in het midden wordt gelaten, betreurt de heer Treubeveneens dat het denkbeeld, van het notariaat een bezoldigd staatsambt te maken, zoo ver wordt weggeworpen. Een groote grief is, dat dit ontwerp geen wijziging brengt in de wettelijke werkzaam- heden van den notaris, waardoor dus het groote onderscheid, dat nu bestaat tusschen hetgeen een notaris volgens de wet moet doen en dat wat hg in de praktgk feitelijk doet, ook in het vervolg zal blijven voortduren. De heer Helsdingen betreurt 't, dat ook dit ontwerp het publiek niet beschermt tegen de flange vingers" van vele notarissen, die hun den naam van ,/grijpvogels" hebben bezorgd. Hij noemt eenige voorbeelden van enorme ver- schillen in rekeningen van den eenen en van den anderen notaris. De Minister van Justitie, repliceerende, merkt op dat ten opzichte van het voorbereidend examen voor het candidaatschap inderdaad bij- zondere instellingen van het H. O. en M. O. met openbare gelgkgesteld zullen worden. De reserve ten opzichte van de benoembaar heid van vrouwen moet spreker handhaven. Tegen het afleggen van een examen voor candidaat heeft spreker geen bezwaar gehad. Sprekende over het denkbeeld Tan het nota riaat tot bezoldigd staatsambt te maken, zegt de Minister, dat de voornaamste bedenking daar- tegen niet door den heer Treub is besproken. Die bedenking was, dat de notaris als bezoldigd staatsambtenaar, zijn karakter van raadsman van partijen geheel zou verliezen. Het noemen van groote verschillen in reke ningen van twee notarissen, acht de Minister van geen waarde, zoolang hg niet weet, welke extra-legale verrichtingen de notarissen in het eene en in het andere geval nog hebben verricht. Dat onder de notarissen meer vgrijpvogels" zouden voorkomen dan onder Eenige andere kategorie van personen, betwijfeld spreker. hem kwam een gevoel op, dat hg niet wist te verklaren toen zijn blik op die dame met grijze haren rustte. Hoe dat kwam Wie kan het zeggen Manfred boog om haar de hand te kussen, doch zij sloeg haar arm om zijn hals kuste hem op het voorhoofd en zeide met in tranen bijna verstikte stem Ge moet het mij, oude vrouw, niet kwalijk nemen, dat nw voorkomen mij zoo sterk herinnert aan den zoon, dien ik door den dood verloren heb Er is iets in uw stem en in uw geheele uiterlijk, dat mij sterk aan hem herinnertVindt je ook niet Hildegard Dat is mij niet zoo opgevallen, maar on- mogelijk is het niet, want Eduard en Karel ge- leken veel op elkaar, toen 'ze jong waren, antwoordde de gravin. Mijn vader spreekt dikwijls en altijd met de grootste liefde over zijn vriend hij heeft mij dan ook opgedragen zijn hartelijkste groeten aan de beide dames over te brengen, zei de jonkman, nogmaals buigende. Maar, beste Manfred, zoo stijf in den vorm moet je met ons niet omgaan, zei Hildegard nn, kom, neem hier eens plaats bij ons, en zeg voor- taan #je" en ^tante". Dat vindt tante Brinken ook wel goed nietwaar f (Wordt vervolgd). TER SEUZESSCHE COIIRAST. Dit bind verscliijnt naauda^-, Woensdajf- en Vrydagavond, altgexonderd op Feestdagen, bij de rirma 1*. J. VAM BE »AIPE «e Ter Xeaien. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN brengen ter open bare kennis, dat op 15 Novem ber 1904 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren Bedeputeerde Staten dezer Provincie gericht verzoekschrift van A. DE ZEEUW, wonende te Ter Neuzen om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten in het rechter voorlokaal van zijn logement, gelegen te Ter Neuzen, Nieuwediep, wijk F no. 126. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be- kendmaking kan een ieder tegen het verleeneu van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 16 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De winter in Mantsjoerije is begonnen, en datdekou daar in die barre streken buitengewoon fel kan zijn, is bekend. Het toevriezen der rivieren brengt natuurlijk ook verandering in de strategische positie der partijen. Zoowei Liaojang als Moekden liggen achter rivieren, de Liao-hc en de Hoen-ho. Voor de Japanners schijnt de vorst echter het nadeeligst te zijn, daar zij voor hun legervoorraden en transporten veelvuldig gebruik van de zeer goed bevaarbare Liao-ho maakten. Een Russisch correspondent vertelt, dat de Japanners zich geheel en al hebben ingegraven in uitgebreide ver- schansingen, die met prikkeldraad beschermdzijn. Zij moeter. ruimscboots voorzien zijn van schaapspelzen, die zij vroeger op de markt van Nisji-Novgorod hebben opgekocht. De Russische soldaten hebben daarentegen groot gebrek aan deze warme kleedingstukken. Dit is zeker weer een typisch bewijs van de onver- schilligs zoraeloosbeid, die den Russen, zeer tot hun nadeel, steeds eigen schijnt te zijn, terwijl hun tegen- standers, ook voor schijnbare kleinigheden, altijd met de grootste nauwkenrigheid, zorg hebben gedragen. Tokio, 13 Nov. In het wetsontwerp voor een oorlogs- belasting, dat de regeering aan het parlement zal veor- leggen, wordt voorgesteld verhooging van invoerrechten tot een geraamde opbrengst van 1,500,000 jen, verdeeld over een groot aantal artikelen de meeste verboogingen zijn gering, behalve voor tabuk, glaswerk, draaken en petroleum. De Minister van Financien zeide, sprekende over de buitenlandscbe leening, dat ook de regeering telenr- gesteld was; maar bet uitstel der verovering van Port Arthur en het vertreb der Oostzeevloot hadden de onderhandelingen bemoeilijkt en de regeering genoed- zaakt, minder voordeelige voorwaarden aan te nemen dan bij de eerste leening. Petersburg, 14 Nov. Koeropatkin heeft 12 dezer aan den Czaar geseind, dat den vorigen dag, voor zonsopgang, een afdeeling vrijwilligers een verkenning ondernomen had in de richting van bet dorp Hoeamnitsan, twee kilometer ten oosten van Baniapoetse. Een patrouille van 8 Japanscbe dragonders vluchtte uit bet dorp in zuid-oostelijke richting. Er waren twee rijen schansen opgeworpen, die bezet waren door een compagnie van den vijand. Nadat de aanval door het vuur van onze troepen voorbereid en een deel was uitgezonden om den vijand om te trekken, werden de schansen genomen. Daarop kwam van de boofdstelling van de Japanners dadelijk een bataljon aangerukt. De twee eerste cum- pagnieen van den vijand trokken terug voor onze salvo's, 88) - Mevrouw de gravin is een beetje verkouden, anders was ze zeker gekomen om n af te halen. Langer kon Manfred niet blijven staan, dit begreep hij en daarom volgde hij schoorvoetend Mr. Beatcher. Alleen veroorloofde hij zich nog eene buiging te maken, welke met een licht knikje werd beantwoord. Zon dit een afscheid voor eeuwig zijn Woonde zijne schoone onbekende te Hamburg, of kwam zij er slechts een bezoek brengen Deze vrageu hielden de eerstvolgende dagen voortdurend zijne gedachten bezig, en er was niemand, die ze kon beantwoorden. Zoo hoopte hij dan op een ge- lukkig toeval, dat hen samen zon brengen, en mocht dit gebeuren, dan zon hij wel zorgen, dat bij haar spoor niet weer bijsier werd, en dat bij wat meer omtrent haar te weten kwam. In bet oude huis der familie Romer was de benedenverdieping voor den. jongen erfgenaam iu- gericht, gereed om hem te ontvangen. Een eigen- aardig gevoel overmeesterde hem, toen hij de vertrekken in gebruik nam, waar zijn grootvader en zijn vader gewoond hadden immers, hij wist dat hij als hun opvolger bestemd was om het huis Romer hier opnieuw te doen bloeien. Dat was een schoone taak, die hij gaarne aanvaardde, waarbij zij bun doorien en gewonden meevoerden. Toen twee andere compagnieen van den vijand een omtrekkende beweging ondernamen, trok de afdeeling vrijwilligers op onze stelling terug. Aan onzen kant sneuvelde 1 man, 1 werd zwaar en 4 licht gewond. In den loop van den 12en is een zwak artilleriegevecht over het geheele front geleverd. Een later telegram van Koeropatkin van den 13en dezer bebelst, dat de nacbt van Zaterdag op Zondag kalm voorbij is gegaan. Berichten over gevechten zijn niet ingekomen. Tokio, 14 November. Het Russische oorlogsschip, de .Gromowoj" rnoet op een rots geloopen en zwaar be- scbadigd te Wladiwostok teruggekeerd zijn. Het ongeluk is gebeurd tijdens het proefstoomen van de „Gromowoj", na de berstellingen die bet schip ondergaan heeft. De //Gromowoj" is in zinkenden staat naar haar ankerplaats teruggekeerd, omringd door een vloot van kleinere vaartuigen, die haar bielpen om drijvend te blijven. Het schip is weer in het dok. Indien dit bericht jnist is, is het zeker dat het Wladiwo- stok-eskader opnieuw werkeloos moet blijven. Londen, 15 Nov. De Jap anners vielen op 14 dezer de Oosterforten aan. Op 30 October bereikten zij de loopgraven van de hoofdforten, die dieper en grooter waren dan men ver- wachtte. De loopgraven ten noorden van bet fort Kik- kwan werden na bevig gevecbt genomen. De Russische stellingen zijn met loopgraven versterkt. De Japanners zijn bezig ze te ondermijnen om er de Russen uit te verdrijven. De verliezen der Japanners bedroegen 1500 man. Petersburg, 15 Nov. Van 8 September tot 24 October zijn getransporteerd aan gewonden 828 officieren en 28.479 manschappen, aan zieken 198 officieren en 3827 soldaten. De paus heeft eergister een rede uitgesproken, waarin bij eerst God smeekte, een einde te maken aan den oorlog in het Verre Oosten. Daarna besprak hij den toestand in Frankrijk, dat zeer vijandig tegen den godsdienst optreedt. Men jaagt er den Cbristus uit de scholen en de reehtszalen, oeiemmert de benoeming van bisscboppen en bereidt nog ernstiger maatregeleu voor. Pius X wierp de beschuldiging, dat hij het coneordaat niet geeerbiedigd bad, van zich af. Hij gaf een overzicbt van de gescbiedenis van het coneordaat. De kerk alleen heeft de macht, om bisscboppen aan te stellen, terwijl aan den staat het recbt is toegekend om ben te benoemen. Het coneordaat is een werkelijke overeenkomst. De kerk beeft die overkomst steeds ge- houden, wat de benoeming van de bisscboppen betreft, en alle politieke instellingen van den staat geeerbiedigd. Maar de staat beeft de vrije uitoefening van den katho- lieken godsdienst, welke gewaarborgd wordt bij art. 1 van het coneordaat, niet geeerbiedigd. Want de Staat rerbood de betrekkingen van de bis6choppen met den Heiligen Stoel. Men richtte de godsdienstige genoot- schappen ten gronde. Het ergst zijn de bedreigingen tegen het seminarie I De paus eindigde met te verklaren dat hij de gebeurte- nissen onbevreesd zal afwacbten, maar drong er bij zijn gehoor op aan, om te bidden voor den spoedigen terugkeer van de dagen van rust en vrede. van St. Snlpice. De staat weigert den paus het recbt, om de candidaten af te wijzen, die de staat voor den bisscbopsrang voordraagt. Hij berooft bisschoppen en priesters van hun wettige en bij het coneordaat vast- gestelde bezoldiging. De heilige rechten en de waardig- beid van de kerk eiscben een openlijk protest, zonder bitterheid, maar met vaderlijke genegenheid voor het Fransehe volk. Er valt echter niet te hopen, dat er spoedig een eind zal komen aan de aanvallen op de kerk. De Heilige Stoel beeft luide verkondigd, dat het helijden van het Christendom volkomen kan samengaan met den republikeinsehen regeeringsvorm. Men zou zeggen dat men bet tegendeel wil bevestigen. Dat is iaster. want gij voelde last en moed om flink aan dit werk te beginnen. Mr. Beather, twintig jaar ouder dan bij en rijk aan ervaringen, stond hem met raad en daad ter zijdeook bezocht Manfred alle heeren, aan wie zijn vader hem aanbevelings- brieven had meegegeven en die hem in zijoe jonge onderneming van nut konden zijn. Zoo bad hij gedurende den dag genoeg te doen maar avonds slenterde hg nu eens hier, dan weer daar, bijzonder in de wijken der aanzienlijken, steeds hopende een spoor te vinden van haar, die bij dag en bij nacbt zijn geest bezighield. Doch steeds was zijn xoeken vergeefs., Het is zeer dwaas van me, ja het dient tot niets, een schepsel na te jagen, dat de ont- moeting in den trein waarschijnlijk al laug ver- g?ten is, sprak hij bij zich zelf. Een gravin Die zou zeker met medelijden op mij neerzien en mij uitlachen als zij eens wist hoe het met mijn hart gesteld is. Maar heb ik zelf niet een tante die gravin is en zon het nu eindelijk eens tijd worden om haar een bezoek te brengen Inderdaad ben ik zeer nalatig geweest. Bijnaacht dagen ben ik te Hamburg en nog heb ik geen bezoek gebracht aan gravin Orlowsky en aan tante Brinken, waar mijn vader altijd met zooveel liefde over spreekt. Zoo knorde Manfred op zichzeDenbij nam snel een besluit, verwisselde van kleediug, liet een rijtuig komen en reed naar de villa bij de Brockpoort. Het was zes uur in den avond, dus eigenlgk geen tijd om bezoeken te brengen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1