BIJVOEGSEL Ter Keuzenschs Courant HINDER WET. Gemengde berichten. Dinsdag 15 November 1904. No. 4611. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de ai'tt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend, dat op heden ter ge- meente-secretarie ter visie is gelegd een verzofik van E. H. T. VAN BORSSUM WAALKES, wonende te Amsterdam, om vergnnning tot het oprichten eener bewaarplaats van benzine enz., in een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend, gemeente Ter Neuzen, sectie C no. 109 en dat op Maandag 28 November 1904, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze monde- iing of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 14 Nov. 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 4. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. TER NEUZEN, 14 Novenber 1904. Yoor de betrekking van 3den ambtenaar ter secretarie alhier, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aaDbesteed het ophalen enz. van beer, vuil en haardasch uit de woniDgen en van straatvuil te Sloiskil; van 1 Jan. 1905 31 Dec. 1907. Hiervoor werd ingeschreven door P. Verpoorten voor 158 en C. van Doeselaar voor 150. Gegund aan laatstgenoemde. J.l. Yrijdag is alhier binnergesleept het ijzeren tjalkschip Nieuwe Zorg van schipper J. de Reus, dat behalve het verlies van roer weinig schade heeft beloopen, ter gelegenheid van den storm der vorige week aan het strand te Zeedorp. Zondagmorgen is hier binuengesleept de sleepboot Pauline, die bij de poging om boven- gemeld schip vlot te brengen zelf was gestrand. Deze, sleepboot heeft aanmerkelijk averij beloopen, de as der schroef en ook de schroef zijn gebroken, terwijl ook het roer verspeeld is. De tjalk is wel de sleepboot niet verzekerd. Toen Donderdagavond de daarmee vanwege de electrische centrale alhier belaste persoon zich naar school C begaf, en de zich aldaar bevindende handels overhaalde om de straatverlichting der buurt Java en aanhoorigheden van stroom te voor- zien, sprongen groote vlammen over en smolt de loodverzekering. 't Was gelukkig dat bedoelde persoon snel terugsprong, anders hadden die uit- slaande vlammen hem ernstig nadeel kunnen be- rokkenen. Hij deed van zijn bevinding aan de centrale kennis, waar ondertusschen van aan de overzijde van 't kanaal wonende particulieren reeds bericht was gezonden, dat men verstoken bleef van licht. Na lang zoeken aan het net, werd outdekt dat kortsluiting was ontstaan door een ijzerdraad, die buiten de Axelsche poort, over de geleidings- draden lag. Het is der gemeentepolitie moren gelukken in een jongen, die reeds meermalen met de politie heeft kennis gemaakt, den persoon te ontdekkeu die het ijzerdraad over de draden had geworpen omdat er dan zulke mooie blauwe vlammen aan ontsprongen. Het ijzerdraad had toevallig vier draden tegelijk omvat, zoodat een zeer sterke kortsluiting ontstond. Alhier ging een tienjarig jongeutje met zijn zesjarig zusje j.l. Zaterdag kijken of vader nog niet kwam, vareude op een der van Gent varende booten. Bij ongeluk geraakte het meisje te water in het kanaal nabij de Westsluis. Het broertje bedacht zich niet maar sprong zijn zusje na om baar te redden, wat hem ook gelukte. Te Borssele zijn door den stormvloed ruirn 800 M3 kramat beschadigd, terwijl aan de haven eene groote hoeveelheid suikerbieten in de Wester- Schelde spoelde. Uit Philippine schrijft men aan de M. Ct. Dinsdag kwam er zooveel water in de haven alhier, dat de geheele kade onderliep en't noodig werd de vloeibalken aan te brengen in de door- snede van den dijk. Woensdag kwamen alle vaartuigen zonder mos- selen binnen, iets wat in jaren niet voorgevallen is. Door den hevigen storm was't voor de visscbers onmogelijk te visschen. Twee vaartuigen kwamen bovendien binnen met gescheurde zeilen en een paar andere met kleine averij. Een der visschers raakte zijn roeiboot kwijt. Het vorige jaar in Augustus werd de openbare school alhier wegens bouwvalligheid en als schade- lijk voor de gezondheid door den hoofdinspec- tenr voor de volksgezondheid afgekeurd. Na het aanbrengen van eenige verbeteringen werden alle lokalen weer in gebruik genomen, tot de nieuwe school gereed zal zijn. Woensdag onder schooltijd viel een stuk van 't plafond in een der lokalen naar beneden waar- bij als door een wonder geen ongelukken plaats hadden. Yermoedelijk zal het aanataande voorjaar met den bouw eener nieuwe school een aanvang gemaakt kunnen worden. Te Biervliet is door den storm de gevel eener in aanbouw zijnde woning omgewaaid. Men was al met de zoldering aaugevangen. Sas van Gent, 14 Nov. Gi.-terenavond tus- schen 10 en 11 uur geraakten 2 personen die op weg naar huis waren wonende aan de spiegel- glasfabriek alhier, door de duisternis misleid, in het kanaal even buiten de kom der gemeente. Door een paar schippers werd een er van spoedig op het drooge gehaald, doch de tweede persoon mocht men eerst na lj uur levenloos ophalen. De verdronkene is de 40jarige Emile Debaix, chef in de afdeeling Pottenmakerij der spiegelglasfabriek. Hij laat eene weduwe zonder kinderen achter. Boschkapelle. Yrijdag jl. zijn A. Mangnus en J. Sponselee candidaat gesteld voor't lidmaat- schap van den Gemeenteraad, ter vervenging van E. B. Modde, die naar elders is vertrokken. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 11 November 1904. Veroordeeld zijn A. B., kerbergier te Sas van Gent, ter zake van Jachtwetovertredingtot 2 boeten van 3, subs. 2 dagen hecht. voor etke boete, met ver- beurdverklaring en bevel tot uitlevering van het geweer of betaling der waarde ad 5, subs. 2 dagen hecht. en bij uitlevering onbruikbaarmaking van het geweei. W. S., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van over- treding der Woningwet; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. F. K. G., koopman, J. H., arbeider, J. d. R., schoen- maker, alien te Axel, ter zake van visscherij-overtreding ieder tot 2 boeten van 1, subs. 1 da? hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring van het sehepnet en uit levering daarvan of betaling der waarde ad 0,50, subs. 1 dag hecht. A. P. W., bouwkundige te Zaamslag, ter zake van Brandweer-overtreding tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. O. H., chauffeur te Gent, ter zake van het rijden met een automobile zonder vergunningtot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. P. L., knecht te Boschkapelle, ter zake van het berijden van een zijberm; tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. d. B., landbouwer, A. D., koopman, beiden te Ter Neuzen, P. d. P., J. B., zonder beroep aldaar, J. d. P., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het rijwielen zonder licht; ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. d. P., M. J., A. J. J., arbeiders te Westdorpe, P. C. v. H., dienstmeid te Philippine, ter zake van strooperij ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. R. F. d. L., J. S. B., J. M. d. L., arbeidsters, alien te Philippine, ter zake als voren ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. S. F. B., J. L. d. Y., arbeidsters te Philippine, ter zake als vorenieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. d. M., visscher te Philippine, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. C. v. d. H., waschbaas te Ter Neuzen, ter zake van strooperij tot eene boete van 8, subs. 5 dagen hecht. D. v. W., bakkersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het rijden op een hondenkar bij het passeeren van een voertuig tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. C. d. R., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van le het bevisschen der Schelde en 2e het rapen van schelpdieren tot 2 boeten van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. H. H., werkman, J. d. K., arbeider, beiden te Ter Neuzen, J. d. B., J. d. G., arbeiders te Hoek, L. d. S., P. F. v. d. V., L. d. S., werklieden te- Axel, M. C., arbeider, P. W., leurder beiden te Zaamslag, ter zake ran Leerplicht- wet overtredingieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. v. M., bootwerker te Neuzen, A. v. M., leurder, P. B., werkman beiden te Axel, ter zake als voren, bij herhalingieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. d. V., landbouwer te Ter Neuzen en P. S.. arbeider te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. P. J. D., bootwerker, J. A. B., bierhuishouder, W. B., bootwerker, J. B. D., bootwerker, E. G., visscher, P. H., J. v. L., P. G. S., J. M. d. S., P. S., bootwerkers, P. J. d. L., schipper, P. K., varensgezel, J. d. R., arbeider, F. J. S., timmerman, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van J 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. P. L., C. N., schippers, F. v. W., schippersknecht, F. B., arbeider te Zaamslag, Philippine en Assenede, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. D. W. O. d. J., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tweemaal gepleegdtot 2 boeten van 2. subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. A. V., timmerman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot 2 boeten elk van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. A. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschap bij vierde herhaling, tweemaal ge pleegd tot twee hechtenisstraffen, elk van drie weken, en ter zake van het wateren op den openbaren weg buiten de daartoe bestemde bakken tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. Ontslngen v»n reclilsvervalgins1 C. v. A., voerman te Ter Neuzen, ter zake van het als geleider van een voertuig niet uitwijken. A. S., veldarbeider te Axel, ter zake van Leerplicht- wetovertreding. Moord in de Scheveningsche boschjes. Het verluidt nog, dat het dochtertje van mevr. K. ongerust over het onverklaarbaar lang uitblijven harer moeder, des avonds met eenige meisjes en familieleden uitging om hare moeder te zoeken. Toen zij de algemeene begraafplaats genaderd was en veel menschen voor het hek zag staan, trad zij op een politieambtenaar toe met de vraag, of er iemand binnen was ge- bracht. De inspecteur, wien dit bevreemde, vroeg baar waarom zij die vraag deed, waarop zij mededeelde dat zij bare moeder vermiste. De inspecteur vroeg het meisje toen hoe de moeder gekleed was, en toen bet kind daarop zeide dat hare ma een grijzen regenmantel droeg, begreep de politieman er alles van. Hij zeide bet kind niet de waarheid, maar zond haar een nabijgelegen politieposthuis, zeggende dat hij baar over eenige oogenblikken wel wat zou mededeelen. Inmiddels waren ook de overige familieleden genaderd, die bet lijk berkenden, en het meisje daarna medenamen naar huis, waar later de treurige waarheid aan 't kind werd verteld. De dader gevat. Zaterdag is in verband met den moord, in de Scheveningsche boschjes gepleegd, een per soon aangehouden. Deze persoon, die zich zonderling gedroeg is voor den rechter- eommissaris gebracht. De arrestatie geschiedde in het Haagsche Bosch, tusschen de Laan van Nieuw Oost-Indie en de boschwachterswoning, door den rijks- veldwacbter P. Vermeulen. De aangehoudene liep alsof bij dronken was tegen bet publiek aan te slingeren. Toen de aanhouding geschied was, liepen de tranen den aangehoudene uit de oogen. Hij werd onmiddellijk gefouilleerd en in een zijner zakken werd een fijn mesje gevonden (een z.g. pennemesje), waarop een bruine vlek aanwezig was, vermoedelijk afkomstig van het bloed van het slachtoffer, misscbien ecbter ook een roest- vlek op het lemmer. De aangehoudene, een jongmensch van onge- veer 17 jaren, zekere B., werd door twee agenten en den genoemden rijksveldwachter naar bet parket van den officier van justitie gebracht, waarna in bet huis van bewaring de instructie is aangevangen. De gearresteerde moet aan den rijksveldwachter bekend hebben tweemaal naar bet boofd van mevrouw Kruseman gestoken te hebben en toen hard te zijn weggeloopen. Reden voor zijn daad gaf hij niet op. Nader wordt gemeld dat de aangehoudene is L. M. Bronwer, zoon van den onderdirecteur der Brood- en Meelfabriek te 's Gravenbage. Hij heeft bij de instructie eene volledige be- kentenis afgelegd, waaruit blijkt, dat tusschen hem en bet slachtoffer geen familiebetrekking en niet de minste verstandhouding, baat of wrok bestond, doch dat men hier eenvoudig te doen heeft met een moord, uit moordlust bedreven. Bij bet verhoor moet bij zich dan ook zeer cynisch en onverschillig gedragen hebben. De gearresteerde is door mevr. M., die het treurig feit heeft zien plegen, en door alle getuigen, die reeds door den commissaris van politie te Scbeveningen, den beer Sijpkens, geboord zijn, herkend als de persoon, die op den bewusten middag in de Scheveningsche Boschjes het feit bedreven heeft. Een woord van hulde komt toe aan den brigadier Vermeulen, die terstond op de ge- dachte kwam, dat deze persoon, die zich zeer zonderling gedroeg en naar de boomen keek, gebeel beantwoordde aan bet signalement, door de activiteit van den commissaris van politie Sijpkens op zoo ruime mate onder de beambten van politie verspreid. De moordenaar zou verklaard hebben, dat bij ieder ander, dien bij op bet oogenblik, toen hij den moord beging, toevallig ontmoet bad, het- zelfde lot zou hebben doen ondergaan. Niet minder sensatie dan bij het bekend worden van den moord in de Boschjes zelve, heeft Zaterdagmiddag en avond de arrestatie van den vermoedelijken d'ader gewekt, vooral toen bekend werd, dat de verdacbte een 17jarige jongen was, nog bijna een kind, van ouders die bier ter stede een boogst gunstige reputatie genieten. De arrestatie van den knaap heeft in den kring van dit huisgezin meer verbazing dan bepaald ontsteltenis gewekt. Yader en moeder en de tweede zoon, een 16jarige jongen, geven als hunne vaste overtuiging te kennen dat de knaap niet in staat is tot bet plegen van zulk een misdrijf, en de ouders verkeeren in de stellige meening, dat zij hun zoon, al beelt bij de meest besliste bekentenis afgelegd, spoedig tot hen zullen zien terugkeeren, en dat de afgelegde bekentenis te wijten is aan bet boogst zenuwacbtige gestel van den jongen. Hij is steeds zeggen zij een zenuwlijder geweest, maar hij is een uiterst zachte, gelijk- matig gehumeurde jongen. Hij is nu ongeveer twee maanden bier, na negen maanden in Amerika te zijn geweest als farmer op een boeve van zijn oom. Vroeger was bij op school bij den beer Ubbens, en de onder wij zer klaagde steeds dat hij zoo slecbt leerde. Hij was altijd slaperig en moede. Hij heeft vroeger eene operatie ondergaan als lijder aan adenoide vegetaties. De ouders zijn steeds bevreesd geweest dat bun jongen, door zijn gestel, bet nooit ver in de wereld brengen zou. Hij deed dan ook sedert zijn terugkeer uit Amerika niets. Tbuis las bij nu en dan een boek, doch niet dan na herhaalde aansporingen van zijn ouders, om iets uit te voeren. Hij las nu en dan eens Engelscbe gedichten en bladerde ook in een Hollandsch boek, een bloemlezing van gedichten. Op den dag waarop de moord gepleegd is, Woensdag jl., is bij, naar zijne moeder zegt, ten ongeveer 3| uur uitgegaan, en circa half vijf, kwart voor vijven teruggekomen (de moord is ongeveer 4 uur gebeurd), in de onderlijke woning aan bet Groenewegje. Op uitdrukkelijk gedane vragen antwoordden de huisgenooten eenstemmig dat zij dien middag absoluut niets bijzonders aan den knaap bemerkt hebben. Hij heeft smakelijk mede het middagmaal genuttigd, vroeg niet des avonds naar de courant, en toen een der huisgenooten bet bericht van den moord voorlas, was de knaap even gewoon als altijd. Toen de moeder, nadat zij het signalement van den moordenaar gelezen bad, gebeel onwille- keurig, of lie ver gekscherend, zeide: Goed, dat jij niet in de Scheveningsche Boschjes geloopen hebt, want jij lijkt wel wat op dat signalement, en ze zouden jou licht voor den moordenaar kunnen houden, antwoordde de knaap op vol- komen natuurlijken toon,/Ja, dat zou wel kunnen", altbans zoo iets dergelijks. De vader zegt dat de knaap geen jekker draagthp gaat altijd uit in een demisaison of lange regenjas, en heeft bij morsige straten, in welken toestand dien Woensdagmiddag de straten waren, meestal lederen broekbeschermers aan. Geen der huisgenooten weet te beschrijven welk zakmesje de knaap droeg. Hoe laat bij bedenmiddag is uitgegaan, is niet bekend. De moeder deelde nog mede, dat zij zich de afgelegde bekentenis volstrekt niet verklaren kon, hoewel zij moest erkennen dat de jongen wel geneigdheid schijnt te bezitten, om de schuld van iets op zich nemen zonder inder- daad schuldig te zijn. Dat was eens gebleken bij een klein geval, dat op school gebeurd was, toen de onderwijzer, die zekerbeid van iets wilde hebben, een bedreiging uitte, waardoor alle leerlingen zouden getroffen worden. Maar thuis gekomen, zeide de jongen dat bij het stellig niet gedaan nad, waarop zijn moeder hem zeide, dat bij wel gek leek om voor anderen de schuld op zich te nemen. Tegenover deze beschouwing van den toestand door de ouders van den verdachte, staat de zeer volledige en in alle bijzonderheden af- dalende bekentenis van den knaap, die, naar wij nog nader vernemen, heeft medegedeeld, dat bij alle personen, die aan de politie een soort beschrijving van den vermoedelijken dader hebben gegeven, dien dag heeft gezien. Ook andere personen, zooals kindermeisjes met kinderwagens, agenten op bet rijwiel enz. enz., herinnert hij zich volkomen te hebben gezien. Hij zegt dat mevr. KrusemanPot, een dame die bij volstrekt niet kende (ook bij de huis genooten is deze dame, nocb iemand van hare famiiie, bekend), hem naar den weg gevraagd heeft. Toen heeft bij als een wilde, uit onbedwingbaren moordlust, bet feit bedreven. Hij heeft met de eene hand haar boofd vast- gehouden en met de andere den steek toe- gebracht. De aangevallene was zegt hij dadelijk dood. Hij is weggeioopen en heeft in den vijver van de Waterpartij in de Boschjes, waar hij voorbij ging, de banden gewasscben. Gisteravond re de gearresteerde tegenover bet lijk gebracht, dat bij, naar wij vernemen her kend heeft. Hij was daarbij eerst heel gewoon, gelijk bij ook gebleven is tijdens de geheele voorloopige instructie gistermiddag in het huis van bewaring in de Camarisstraat. Later werd bij bleek. Het Yaderland meldt nog de volgende bij zonderheden Bij zijn schoolmakkers stond Marius Brouwers niet kwaad aangeschreven, maar bemind was bij niet. Hij zocht geen omgang met de jongens, was altijd een beetje nerveus en stil. Slecbte karakterneigingen werden niet bij hem waargenomen. Juist dezer dagen zou hij een administratieve betrekking aanvaarden op een Technisch Handelsbureau in den Haag. Aan de directie van dit bureau verklaarde Brouwers bij zijn sollicitatie, dat bij in Amerika op de boerderij van zijn oom was geweest en dat bet zijn plan was om na een voorbereiding op dit bureau een plaats bij de Nederl. Handel- Maatschappij te zoeken. De directeur van bet Tecbniscbe Bureau kreeg van Brouwers een niet ongunstigen indruk alleen keek hij wat schuw en stuursch uit zijn oogen. De beftige ontroerde toestand, waarin Brouwers verkeerde, toen bij naar bet' huis van bewaring werd overgebracht, veranderde later in een uiterlijk kalme, zelfs onverschillige houding. Toen bij in de getuigenkamer op zijn verhoor zat te wacbten zag men hem eens zelfs lachen. Onmiddellijk was de vader van den moorde naar gewaarscbuwd, en spoedig was bij ter plaatse, om ter bescbikking van den rechter van instructie te worden gesteld. De beer Brouwers was zeer kalm en weigerde beslist in de schuld van zijn zoon te gelooven. Hij kon zoo'n daad niet hebben begaan. Later ecbter, in een ge- sprek met den commissaris van politie Sijpkens, toonde de ongelukkige vader zich minder vast overtuigd van de onschuld van zijn zoon. Het verhoor heeft thans den gang van zaken in bet vreeselijke moordgeval aan bet licht gebracht. Brouwers is toen later weer opgewandeld en kwam ook voorbij een bank op bet pad achter de Bataaf, waarop een dame, mevr. I., wonende in de Riouwstraat, met een kinderjuffrouw en baar beide kinderen zaten. Toen mevr. I., Brouwers zag aankomen trof baar diens ongun- stig uiterlijk, en zij vond bet geraden maar liever met de kinderen weg te gaan. Reeds VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5