A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bekendmaking. r^o. Dinsdag 15 November 1904 44e Jaargang, TJitssi ag f erkissing. Provinciale Staten van Zeeland. rtu abonnement vtbi Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1»2£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteu^en en Bneven- bushouders. ADVERTENTIENs Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemasl plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De oonlog tusschen Stusland en Japan. Rusland. Vereenigde Staten. Omtrent de zitting der Prov. Staten yan j.l Vrijdag ontleenen we nog het volgende aan de Midd. Ct. Subsidie Tram Zijlijn naar Sas van Gent. Door Ged. Staten is voorgesteld de aanvraag van het comite voor de totstandkoming van eene stoomtram-verbinding tusschen Hontenisse en Selzaete, om subsidie voor eene zijlijn naar Sas van Gent in handen te stellen van Ged. Staten, om te zijner tijd dienaangaande een nader voor- stel te doen ter bevordering van de gelijktijdige totstandkoming van hoofdlijn en zijlijn. In de verschillende afdeelingen stelde een enkel lid de vraag of bij aanneming van het ontwerp-besluit niet geanticipeerd wordt op de totstandkoming der zijlijn naar Sas van Gent, en achtte een ander praeadvies van Ged. Staten noodig, daar het hier feitelijk een nieuwe zaak geldt. In eene afdeeling was men algemeen van opinie, dat het laatste gedeelte van het ontwerp-besluit, n. 1. //ter bevordering van de gelijktjjdige tot standkoming van hoofdljjn en zijlijn", behoort te vervallen, omdat het te veel zoubinden, wijl het toch ook best mogeljjk is, dat de aanleg d»r zijlijn tengevolge van bruggenbouw ofver- sterking veel meer tijd vordert dan die der loofdlijn en deze dus veel eerder in exploi- ,atie zou kunnen zijn. Hierbij komt volgens sommige leden dat er verscbil bestaat over de richting der zijlijn, welk verscbil eveneens den aanleg zou kunnen vertragen. In deze zelfde afdeeling werd algemeen be- treurd, dat geen kaarten en teekeningen vanwege bet comite zijn overgelegd, ook al meenen eenigen dat voor dit verzuim vergoeilijkende redenen bestaan. In het bijzonder springt bet verzuim in het oog bij de bespreking van de richting. Een lid der laatstgemelde afdeeling toch meende, dat de Staten imperatief een bepaalde richting voor de zijlijn moeten voorschrijven zij zouden daarmede het comite, dat ten aanzien van het verscbil daaromtrent nog tamelijk neutraal is, een dienst bewijzen en eveneens de betrokken streek, waarvoor deze stoomtram zoo noodzake- Jijk is, terwijl bij het blijven van dit verschil bet werk wel eens niet tot stand kon komen. Genoemd lid wenschte dan voor richting aan te wijzenvan de zg. Drie Schouwen over ZwartenhoekWestdorpe naar Sas van Gent, in tegenstelling met de andere gedacbte, die de zijlijn in Zuiddorpe wil doen afwijken naar Sas van Gent. Het lid meent dat alleen bij de door hem genoemde richting kans van slagen is. Immers pas dan zullen twee gemeenten Westdorpe en Sas van Gent, benevens twee be- langrijke polders //Autricben" en ,/Canisvliet" subsidieeren, terwijl deze richting ook een veel grootere voedingszone heeft. Hiertegenover meenden vele andere leden dier afdeeling, dat bet nu niet aanging impera tief de richting te bepalen, allereerst reeds omdat alle officieele gegevens van de betrokken gemeenten en polders ontbreken, terwijl men om goed te oordeelen dan ook wel van deugde- lijke kaarten gebruik dient te maken, welke niet zijn overgelegd. Bij stemming bleek, dat genoemd lid vooralsnog met zijn meening om trent imperatief voorscbrift der richting alleen stond. Van de zijde der Ged. Staten werd in som mige afdeelingen medegedeeld, dat de bedoeling van het ontwerp-besluit is een votum der Sta ten uit te lokken, of zij het eens zijn met den Minister dat de aanleg van de zijlijn wensche- lijk is, en dat de Staten tot een eventueele totstandkoming daarvan begeeren mede te werken. Dertig leden verklaarden zich in principe voor bet voorstel, waaronder evenwel tien onder reserve, dat het bovenvermeld slot van het ontwerp-besluit vervalle, terwijl zeven leden zich hun stem voorbebielden. Blijkens mededeeling van den voorzitter vinden Ged. Staten in dit verslag geen reden tot wij- ziging van hun voorstel. De heer Van Waesberghe bespreekt de aange geven richting. Hij meent dat de richting die het Comite aan wijst, niet gewenscht is in de streek. Beter ware bet, dat ook de zgn. Drie Schouwen worde aangedaan. Hij geeft in overweging om na de woorden z/in handen te stellen van Ged. Staten" te laten volgen //mits het comite een andere richting aangeve." De heer Dieleman is van oordeel dat in het ontwerp dienen te vervallen de woorden //ter bevordering van de gelijktijdige totstandkoming van hoofdlijn en zijlijn". Hij dient een daartoe strekkend amendement in. De gestelde eisch is vrijwel onmogelijk. De hoofdlijn kan vrij wat eerder tot stand gebracht worden dan de zijlijn, wat spreker door voor- beelden aantoont. De heer Henneqnin zegt dat het amendement- Vau Waesberghe hem zeer heeft bevreemd. Hij meent dat het meerendeel der vergadering moeilijk over de richting een uitspraak kan doen. Het voorstel strekt om de zaak in handen te stellen van Ged. Staten. Komen die met een voorstel, dan eerst is het tijd om over de richting te beslissen. De heer Fruytier zegt dat bp in dit opzicht zeer neutraal is, niettegenstaande hij voorzitter is van het Comite. ISu de Minister het Comite dwingt een zijlijn te maken, loopt het tot standkomen der hoofdlijn groot gevaar. Het Comite dacht geheel gereed te zjjn en nu moet het opnieuw beginnen. Er zijn plannen noodig voor de zijlijn en voor de versterking der bruggen en die plannen kosten veel geld, ongeveer 2500. Vroeger hebben de Staten de zijlijn onnoodig geacht en nu is het de vraag of, wordt de zijlijn naar Sas van Gent door het Comite overgenomen, de Staten hun vroeger genomen besluit zullen handhaven. De richting, door het Comite voorgesteld, is de kortste, 7 a 8 kilometer. Wil men de richting over Drie Schouwen nemen, dan wordt de lijn 272 kilometer langer, wat een meerdera uitgaaf van 50,000 zou vorderen. Ook deze spreker zou gaarne de gelijktijdige totstandkoming van hoofd- en zijlijn zien ver vallen. De heer Van Waesberghe toont aan dat de publieke opinie de richting, door het Comite ontworpen, niet de meest gewenschte acht. Hij handhaaft zijn amendement en hoopt dat de vergadering zich ermede zal vereenigen. De heer Heijse bespreekt het besluit der Staten ten opziehte van de zjjlijn. Deze is volstrekt niet afgestemdook niet het geven van subsidie daarvoor. De Staten hebben beslist dat men in den blinde weg geen besluit wild# nemen. Wat na aan de Staten wordt voorgesteld, is hetzelfde wat in 1902 werd behandeld. En thans staat men nog op hetzelfde terrein als toen men weet niets meer. Voor een beslissing kan genomen worden, moet er meer licht worde* verschaft. Het maken van de kosten, door den heer Fruytier genoemd, kan niet vermeden worden omdat de Minister de zijlijn wenscht. De heer Van Waesberghe wijst er op dat het Comite door den Minister gedwongen wordt de zijljjn te leggen. Dat is in het belang der streek en niet weinig ook van den landbouw en de suikerfabriek te Sas van Gent. De streek, die thans geheel geisoleerd is, zal door de zijlijn zeer worden gebaat. De heer Hombach zegt als zijn persoonlijke meening dat van heel de tram niets komen zal. Toen het Comite de concessie vroeg, was er kapitaal, meest Belgisch, voor de hoofdlijn. Maar nu wordt door den Minister een zjjlijn gewenscht, een lijn die geheel en al niet valt in den smaak van hem, die het grootste deel van het kapitaal wilde verschaffen. Spreker zou daarom eene afwachtende hou- ding willen aannemen. De heer Van Rompu zegt dat Ged. Staten bezwaar moeten maken tegen het amendement Van Waesberghe. Deze beweert dat de voorgestelde richting niet in het belang is van de betrokken streek maar dat kan spreker niet zoo grif toegeven. Werd het amendement-Van Waesberghe aan- genomen, dan zouden Ged. Staten aan handen en voeten gebonden zijn, wat zeker niet wen- schelijk is. Spreker wil uit het voorstel lichten het woord "gelijktijdige." De heer Dieleman handhaaft desniettemin zijn amendement en de heer Waesberghe zijn voorstel. De mededeeling van den heer Hombach heeft laatstgenoemde zeer verbaasd. Maar of het Comite de zaak laat rusten of niet, buiten be spreking blijven dat heeft met de kwestie niets te maken. De heer Fruytier bestrijdt nog het denkbeeid van den heer Van Waesberghe. De heer Van Lynden meent, dat er voor het oogenblik van richting geen sprake is en er geen grond bestaat voor het amendement-Van Waesberghe. Wat betreft de bedoeling van het woord ffge- lijktjjdig", daarin leest spreker niet dat de beid« ft*ccs3^igagaa taamtyft,^vT7iffn*raKgirr.4. fflSCHE COIRA Uit 1,1 a«l verxckljnt Maaoda^-, Uuen.dHic enVrijdagavond, ultgezooderd op Feestrtagen, bij de Firm* P. J. VAM UK liUPK te Ter lea.en. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEU ZEN maken bekend, dat een afsehrift van het proces- verbaal, vermeldende den uitslag der op 11 November 1004 gehouden stemming, ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, den 11 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt beken d, dat te beginnen op 17 November 1904 eene eolleete lanes de huizen der ingezetenen zal worden gehouden, tot steun voor de nagelaten betrekkingen van in zeeveron- gelukte visschers der gemeente Irli. Waar laatstgenoemde gemeente tengevolge van den op 6 October j.l. plaats gehad hebbenden zeeramp zoo zwaar werd getroffen, noodigt bij alien nit door het verleenen van milde giften bij te dragen tot leni- ging van den nood in de zoo zwaar beproefde gezinnen. Ter Neuzen, 14 November 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P GEILL. Uit Tsjifoe komen weer berichten over Port-Arthur, die er geheel anders uitzien dan de officieele Japansche •rapporten. Volgens die Chineesche mededeelingen zouden de belegeraars zich nog volstrekt nict hebben meester wemaakt van het fort Erloengsjan en hun veroreringen zich bepalen tot het nemen van tamelijk onbeduider.de atellingen.. Bovendien werken de aanboudende en geweldige ver- liezen der Japanners demoraliseerend op het moreel der troepen. In den laatsten tijd komen er gemiddeld per dag driehonderd gewonden te Dalny aan. Vredesgeruchten zijn tegenwoordig aan de orde van den dag. Het verlnidt nu weer dat Frankrnk en Engeland gezamenlijk een poging tot bemiddeling zullen doen. Thomas Barclay, oud-voorzitter van de kamer van koophandel te Londen, een van de mannen, die de jongste toenadering tot Frankrijk teweeg brachten, 'bevindt zich nu in Duitschland ten gunste van de ver- betering van de Engelsch-Duitsche verstandhouding. Deze beer moet nu in Berlijn verklaard hebben, dat het zeer wel mogelijk is dat lord Lansdowne en de heer Cambon al hebben beraadslaagd over een Engelsch- Franscbe bemiddelingsnota. Het is allemaal heel goed en wel, maar de groote vraag is en blijftzal men op een bevredigend antwoord uit Petersburg kunnen rekenen Dat is twijfelachtig Reuter verneemt uit Moekden dat de Russen aan de Sja-ho nu al voor de derde maal in e^n week een nachtelijk bombardement op de Japansche stellingen treopend hebben. De Japanners beantwoorden het vuur somtijds niet. Zij schijnen hoe langer hoe zuiniger te worden met hun ammunitie, alsof zij een grooten veld- slair verwachten. Zij hebben zware kanonnen bij het station Sja-ho in positie gebracht, en met hur. vuur be- strijken 'zij ook het station Soe-ja-toen (halverwege de Sja-ho en Moekden). De Russen moeten den watertoren bij bet station Sja-ho, die door de Japanners als uit kijkpost gebruikt werd, vernield hebben. Volgens den correspondent zijn de Russische troepen nu goedsmoeds. Zij zamelen den oogst in, dien de Chineezen in den steek gelaten hebben. Alleen in de voorste linien worden om redenen van tactiek, de buizen vernield. Het is zacht weer. In het oosten schijnen de Japanners geen noordelijker stellingen ir. te nemen dan Sai-ma-tse zij heoben hun inacht vooral in het centrum saamgetrokken. De Russen verwachtten binnenkort een grooten aanval van de Japanners. Moekden, 10 November. Het artilleriegevecht wordt met tusschenpoozen voortgezethet geschutvuur was op den recktervleugel het hevigstde Russen beschoten er Woensdag Japansche stellingen met zwaar geschut, met bet gevolg dat de Japanners eenige batterijen van hun voorste stellingen verlieten. De Japanners zijn niet gereed voor den aanval en trekken terug naar de bergen. De Russen hebben werkelijk voordeel behaald, toen zij tegen het eind van het gevecht aan de Sja-ho de lieuvelrij hernamen, welke de vlakte beheerscht, die de Japanners meeten overtrekken. Tsjifoe, 11 November. De blokkade van Port-Arthur moet in de laatste weken veel minder streng zijn. Er zijn gedurende dien tijd veel jonken binnengekomen, zoodat generaal Stoessel beschikt over voldoend proviand en ammunitie. Londen, 12 Nov. De »Daily Express" verneemt van bevoegde Russische zijde, dat generaal Stoessel den Japanners een korten wapenstilstand verzocht op huma- nitaire gronden, meedeelende dat hij de dooden wenschte te doen begraven. De Japanners weigerden wegens beweerd misbruik van het Roode Kruis door de Russen. Gisteren in den laten namiddag en 'savonds deden hier gerucbten de ronde dat Port-Arthur ten laatste zou zijn overgegeven. Dezen morgen blijven deze geruchten, die aan Italiaansche bladen zijn ontleend, onbevestigd men hecht er verder geen geloof aan. Dat echter de belegering van de vesting steeds meer het succes naar de zijde der Japanners brengt, schijnt geen tvrijfel te lijden. Uit Tsjifoe meldt de „Daily Telegraph"-correspondent van gisteravond 7,20, dat het voortdurend bombardoment i uit het zware Japansche belegeringsgeschut te Soeishiying de Russen heeft gedwongen het herstellen van be- schadigde oorlogsschepen in de haven te staken. Het feit dat de manschappen en de bewapening dezer schepen aan wal worden gebracht, wijst er op, dat het voor- nemen van een „sortie" in het ergste geval is opgegever,. Het Japansche vuur concentreert zich tbans op de magazijnen en militaire gebouwen in de stad, waardoor natuurlijk tevens aan omliggende particuliere huizen groote s'chade wordt toegebracht. De correspondent weet verder mee te deelen dat inder- haast uitvoering wordt gegeven aan te voren beraamde plannen van aanslagen op de naderende Oostzeevloot. Japansche zeeofficieren, die maar eenigszins uit den ge- wonen dienst kunnen worden gemist, worden naar Tokio opgeroepen om van daaruit naar verschillende, te voren aangewezen plaatsen te worden gedirigeerd. Naar de Matin uit Petersburg verneemt, zou de nieuwe Russische Minister van Binnenlandsche zaken den Czaar de volgende voorstellen gedaan hebben: Het Russische rijk wordt verdeeld in 16 provincien Europeesch-Rusland in 10, Siberie in 6. ledere pro- vincie zal vertegenwoordigers rerkiezen welke gezamen lijk een licbaam vormen, dat (.wenschen kenbaar zal maken." De zemstwo's in elke pro'incie zouden een vertegenwoordiger afvaardigen naar dezen raad. Deze kervorming zou bedoeld zijn als grondslag tot een overigens nog in het verschiet liggende gror.dwettig bestuur. President Roosevelt heeft in een toespraak gezegd, dat hij er nooit over gedacht had, de verschillende rassen op gelijken voet te behandelen, maar dat hij flinke mannen als zoodamg zou erkennen, waar ze ook werden aangetroffen. Hij was voornemens, zich voortaan niet te storen aan de politici, en bij benoemingen tot open- bare ambten slechts geschiktheid en popnlairiteit te laten wegen. Aangezien de President niet, gelijk vale vroegere, door bepaalde beloften gebonden is aan partijgroepen en bovendien geen rekening beboeft te houden met een volgenden verkiezingsveldtocbt aangezien hij zich niet herkiesbaar stelt kunnen deze woorden in zijn mond wat meer beteekenen dan met zulke verklaringen veelai 't geval is. De President begeeft zieh den 26en naar St. Louis. Volgen9 den Washingtonschen correspondent van de World, zal hij onderweg verscheiden recepties houden, en alvorens naar Washington terug te keeren, de ge- boorteplaats van zijn moeder in de staat Georgiebezoeken. Hay, de Amerikaansche Minister van buitenlandscbe zaken zal, naar president Roosevelt nu reeds bekend gemaakt heeft, zijn ambt blijven bekleeden. ^Roosevelt is" zoo scbrijft de Eugelsche /Limes' nde inkarnatie van veel, wat door het Amerikaansche volk onbewust wordt begeerd. Hii heeft zich een heerscher betoond, en de onafhankelijkste demokratie ter wereld laat zich dat gaarne welgevallen. Waarom? Omdat zijn diktatoriale leiding volmaakt populair was omdat hij beval, de dingen te doen, waarnaar door de demokratie flauw en onzeker getast werd omdat hij nog onvolledig gevormde wenschen in daden wist om te zetten omdat zijn idealem dezelfde waren, die in nog onuitgesproken vorm door het volk werden gekoesterd. Zijn land staat op den drempel van een nieuw tijdvak, en roelt bij ir.geving, dat hij de aangewezen leider is. 'tWas nog slechts een uur geleden in de tijdrekening der natien dat Amerika zich uitsluitend verdiepte in haar eigen belangen en dat de zaken van de verdere beschaafde wereld het nauwelijks raakten. Heden streeft het of moeten wij zeggenwordt het ge dwongen er als gevolg van de toeneming zijner kracht en belangen naar, zijn plaats in te nemen in de gemeenschap der natien."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1