Gemengde berichten. Provinciale Staten van Zeeland. w "s het getal deelnemers 112 (honderd twaalf). De inleggelden bedroegen dus gezamenlijk fr. 862,40. De hoogvogtl moest wordeu verloot, wijl niemand hem treffen kon. De zijvogels werden geschoten door de heeren J08. Buijsrogge te Groenendijk en Emile van de Kinderen te Kemseke en de kallen door de heeren August Pieters te St. Jansteen en Ed. van Damme te Honteni8$e (Terhole). De prijs van het grootste getal werd behaald door Groenendijk (Hontenisse) met 15 mansehappen en die van verstkomenden nadat Antwerpens certificaat was nietig ver- klaard door Melsele. Deze 8chieting is in elk opzicht goed geslaagd, Zij strekt de heeren van St. Jean tot groote eer en wij maken hun dan ook ons compliment. Middelburg, 11 Nov. lleden werd de najaars- zitting der Provinciale Staten voortgezet. Aau wezig waren 40 leden. Afwezig de heeren Lucasse en De Smidt. Na resumptie der notulen van de vorigebij- eenkomst werd mededeeling gedaan der benoe- ming van de voorzitters en onder-voorzitters van de afdeelingen. Daarna werden aan de orde gesteld de ver schillende voorstellen van Gedep. Staten met de verslagen der afdeelingen. Het eerst kwam aan de orde het voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het aange- houden verzoek van het bestuur der vereeniging ^Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen, om een subsidie voor hare afdeeling voor vak- onderwijs. Blijkens het algemeen verslag werd in eene afdeeling door een der leden medegedeeld, dat, nu het Rijk niet tot subsidieeren bereid is gevonden, ook het gemeentebestuur van Ter Neuzen het toegekende subsidie heeft inge trokken alle leden dier afdeeling verklaarden daarop, zich met het voorstel van Gedep. Staten te vereenigen. In de twee andere afdeelingen, waar men deze wetensehap niet bezat, verklaarden zich enkele leden voor inwilliging van het verzoek. Zij meenden, dat weliswaar van gemeente- wege in vakonderwijs wordt voorzien, maar niet in materialenkennis, welke laatste juist voor ambachtslieden door hen van zeer groot belang werd geacht, en dat ook de gemeente Ter Neuzen zulks schijnt te erkennen, waar zij laatst aan de genoemde vereeniging een subsidie heeft toegekend van 125 gulden per jaar. Waar verleden jaar de aanvraag der ver eeniging werd afgewezen, op grond, dat de gemeente alstoen geen subsidie verleende, meende men dat, nu deze dit wel doet, er geen termen zijn het verzoek af te wijzen te meer is er reden tot inwilliging van het verzoek, waar ook de Provincie verleden jaar aan Aardenburg subsidie heeft verleend voor teeken- onderwijs. Enkele andere leden verklaarden bet te be> treuren, dat het onderwijs vanwege de gemeente niet wordt samengesmolten met dat vanwege de vereenigingkon zulks gevonden worden, zoo verklaarden zij niet ongenegen te zijn, tot eenig subsidie mede te werken. Door een lid werd nog de vraag gedaan, of uit die Vereeniging niet een ambachtsschool zou kunnen geboren worden, die voor de streek, aangezien vele ambachten er nog weinig ont- wikkeld zijn, van groot belang zou zijn. Daartegen werd aangevoerd, dat de vereeni ging ,/Vereenigde Handwerkslieden" geen eigen- lijke vakvereeniging is en dat een beroep op het verleden jaar aan Aardenburg toegekende subsidie voor een teekencursus niet opgaat, aangezien deze daar de eenige gelegenheid is tn in Ter Meuzen van gemeentewege reeds in het vakonderwijs wordt voorzien, met uitzonde- ring alleen van onderwijs in materialenkennis, doch dat dit laatste alleen geen motief kan zijn om subsidie uit de Provinciale kas te rechtvaardigen. Naar aanleiding van een vraag in een der afdeelingen werd nog vanwege Gedep. Staten medegedeeld, dat volgens artikel 1 der statuten der vereeniging alleen ingezetenen der gemeente aan het onderwijs mogen deelnemen, al worden ook anderen toegelaten, doch dat ook dit bij sommige leden van het Gedeputeerd College er toe heeft bijgedragen, ongunstig op het verzoek te adviseeren. Het voorstel van Ged. Staten is aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een renteloos voorschot voor verbetering der haven aan de gemeente Clinge. In de verschillende afdeelingen werd zeer breedvoerig over deze zaak gediscusseerd. Door eenige leden werd spijt betuigd, dat in dit speciale geval het rapport van den hoofd-ingenieur werd gemist. Door het lid van Gedep. Staten werd daarna het rapport overgelegd, waaruit blijkt dat de hoofd-ingenieur van meening is, dat de aanzan- ding van de vaargeul zich zal voortzetten en dat na een tiental jaren de haven niet meer bruikbaar zal zijn, althans niet voor schepen van 2 a 2,30 M. diepgang. Een ander lid was van oordeel, dat, al was het advies van den hoofd-ingenieur ongunsti**, hier hulp dient verleend te worden, omdat een groot landbouwbelang daarmede gediend wordt. Gedep. Staten vonden echter in dit verslag geen aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel. De heer Hombach verklaarde van meening te verschillen, met het rapport van den hoofd- ingenieur. Hij toonde aan, door voorbeelden, dat het zeer goed mogelijk is zoo'n vaargeul te maken en te houden en het is de eenige verzendingsplaats, voor de producten der Konin- gin Emmapolder. Het station Hulst is ruim 2£ uur van dien polder gelegen. Hjj sprak de wenschelijkheid uit, om een subsidie te verleenen, in plaats van een renteloos voorschothij vreest dat, wanneer geen subsidie verleend wordt, de verbetering achterwege zal moeten blijven en doet het voorstel eene sub sidie te verleenen voor een derde der kosten. De heer Fokker bestreed dezen spreker. Hij meende dat men zich bjj het advies van den hoofd-ingenieur moest nederleggen. Door den heer Hombach werd nogmaals het groote belang van zijn voorstel aangetoond. Dooi den heer an Rompu werd het voorstel van Ged. Staten verdedigd hij gaat niet mede met het voorstel van den heer Hombach. Het amendement van den heer Hombach wordt verworpen met 6 tegen 34 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten wordt hierna aangenomen met 33 tegen 7 stemmen. De heer Ijucasse komt ter vergadering. Omtrent het voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van het verzoek van den Raad der gemeente Hoedekenskerke, om meer dan tot dusver aan den steiger aldaar aan te leggen met de booten van den Provincialen stoomboot- dienst werd in de afdeelingen zeer breedvoerig gedebatteerd. Gedep. Staten vonden in het daaromtrent uitgebracht verslag geen aanleiding om wijziging te brengen in hun voorstel, maar verklaarden zich bereid het gemeentebestuur van Hoedekens kerke nader te raadplegen, omtrent den meest gewenschten dag om die plaats aan te doen. Het voorstel is aangenomen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten tot toekenning van een subsidie ten behoeve van de teekenschool te IJzendijke is aangenomen. Omtrent het voorstel van Gedep. Staten tot het aanleggen van een tramweg tusschen Hans- weert en lake werd blijkens het algemeen verslag in eene afdeeling door een der leden gevraagd, of het plan bestaat, dat voortaan voor het gebruik van den wagen afzonderlijk zal betaald worden, waarop door een der leden van Gedep. Staten bevestigend wordt geantwoord. Een ander lid vroeg, of het noodzakelijk is, om den weg ook voor stoomtram aan te leggen, waarop door een ander werd geantwoord, dat volgens het rapport van den hoofd-ingenieur met het oog op den toestand van den weg het wenschelijk is, om den aanleg op deze wjjze te doen en dat het verschil in kosten niet zoo groot is. Een ander lid vond het wenschelijk, om overdekte goederenwagens te gebruiken, die desnoods ook voor het vervoer van passa^iers kunnen dienen. In de derde afdeeling vroeg een der leden, of het niet wenschelijk is, dat de goederen wagens dicht in plaats van open zullen zijn dit idee wordt door twee andere leden onder- steund. Een ander lid vroeg, of de post voor adsis- tentie en opzicht ad 2550 niet wat hoog geschat is. Een lid van Gedep. Staten meende, dat die post vooralsnog niet lager mag worden geschat, maar dat er wel kans bestaat, dat er door overneming van werkzaamheden door Provinciale beambten wel op vermindering is te rekenen. Het voorstel werd aangenomen. Over het voorstel ten aanzien van het verzoek van het comite voor den tramweg Hontenisse Belgische grens, in de richting van Selzaete, om een subsidie voor den aanleg van een zijlijn naar Sas van Gent vond in de afdeelingen een levendige gedachtenwisseling plaats. In eene afdeeling worde algemeen betreurd, dat geen kaarten en teekeningen vanwege het comite zijn overgelegd, ook al meenen eenigen dat voor dit verzuim vergoelijkende redenen bestaan. In het bijzonder springt dit verzuim in het oog bij de besprekii g van de richting der zijlijn. De heer Van Waesberghe zeide dat de richting, thans door het comite aangegeven, niet die is, welke voor die streek het beste is, en welke het meest gewenscht is. De heer Dieleman noemt de gelijktijdige tot- standkoming van hoofdlijn en zijlijn vrrjwel ondoenlijk. Hij stelde een amendement voor om die woorden te doen vervallen. De heer Hennequin betoogde dat het nu de tijd niet is om nu reeds te bepalen, welke lijn niet gewenscht is. De heer Fruijtier meende door het tot stand brengen van de zijlijn die der hoofdlijn gevaar zou loopen. De heer Van Waesberghe meende, dat er in de eerste plaats dient gelet te worden op de wenschen van de bewoners van de streek. Daarna op de technische bezwaren of het al of niet mogelijk is. De heer Heyse meende dat de zaak ook nu niet kan beslist worden alvorens de planner) zijn overgelegd. De heer Hombach zeide als zijne meening dat van de geheele lijn wel niets zou komen. Althans zooals de zaak thans loopt. Door verschillende leden werd nog zeer breedvoerig gediscuseerd. Het amendement-Van Waesberghe, om een andere richting voor de zijlijn vast te stellen, weid verworpen met 34 tegen 4 stemmen. Het amendement-Dieleman, werd aangenomen met 34 tegen 4 stemmen. Ook over het voorstel tot het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbetering aan den Ouden Zevenaarpolder had in de af deelingen eene breede gedachtenwisseling plaats. V erschillende leden maakten bezwaar tegen toekenning van het gevraagde renteloos voor schot naar hun meening toch geldt het hier wegen van slechts zeer ondergeschikt belang, welke alleen in het najaar en den winter, ten gevolge van het vervoer van suikerbieten, in minder gunstigen toestand verkeeren, en blijkt niet van de groote noodzakelijkheid van be- keiing der bedoelde wegenzij meenden, dat het niet op den weg der Provincie ligt, om rentelooze voorschotten te verleenen voor be- keiing van dergelijke bestaande grindwegen, en vreesden, dat, door het inwilligen van een verzoek als het onderhavige, een gevaarlijk precedent wordt gesteld en de Provincie in de toekomst zal overstelpt worden met aanvragen van polderbesturen, die hunne grindwegen in keiwegen zullen willen rretamorphoseeren. Een ander lid verklaarde het bovendien wensche- lijker te achten voor den polder, om eene leening aan te gaan op langen termjjn met annuiteits- aflossingen, dan aan de Provincie een renteloos voorschot te vragen, hetwelk toch binnen twintig jaar moet worden teruggegeven. Nog een ander lid gaf in overweging het gebruiken van breede velgen verplichtend te stellen, hetgeen geleidelijk zou kunnen ge- schieden, waardoor, naar hij vermeende, be doelde wegen veel minder zouden worden stuk- gereden, dat thans het geval is. Vanwege Gedep. Staten werd opgemerkt, dat bedoelde wegen van groot belang zijn, niet alleen voor den polder zelven, maar ook voor achterliggende gronden, tot vervoer van land- bouwproducten naar het kanaal GentTer Neuzen of het station Sluiskilwegen van seeundair belang, voor welke wegen in de laatste jaren herhaaldelijk rentelooze voorschotten werden verleend. Dat de wegen nu reeds be- grind zijn, mag geen motief zijn. om het ver zoek af te wijzen, aangezien dan polders, die vroeger zich de uitgaven getroost hebben van begrinding hunner wegen, daardoor in slechter conditie zouden komen, dan zij die niets deden, en bovendien ook in i 897 rentelooze voor schotten werden verleend aan de gemetnte's Heer Arendskerke, voor bestrating van den grindweg naar het station dier gemeente, in en 1899 aan de gemeente Dreiscbor voor den grindweg naar de haven. Gedeputeerde Staten zijn dan ook van meening, dat er in dezen alleszins termen zijn, om het verzoek tot renteloos voorschot in te willigen. Hiertegen werd weder aangevoerd, dat in s Heer Arendskerke en Dreischor bijzondere omstandigheden waren, die renteloos voorschot billijkten deze leden meenden, dat door die beide beslissingen geen antecedent was gesteld, zooals vanwege Gedep. Staten was gezegd, en dat ieder geval op zich zelf moest worden besehouwd. Zij bleven bij hunne meening, dat het niet op den weg der Provincie ligt, om, indien geen bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, rentelooze voorschotten te verleenen, om be staande grindwegen van kunstbedekking te doen veranderen. Het voorstel is aangenomen. Met 10 tegen 7 stemmen heeft de gemeeute- raad van Middelburg bestoten tot handhaving van den post ad 700 op de begrooting van 1905 aan de vereeniging „Kindervoeding." Men meldt uit Brielle aan de N. R. Ct. Het behoort wel tot de zeer groote zeldzaam- heden, dat er bij de oefeningen der torpedisten op de Maas voor Den Briel een ongeluk gebeurt. Woensdagmiddag evenwel moest dit geschieden, en helaas met doodelijken afloop. De mansehappen van een vlet geraakten te water, maar konden, voor zoover zij zichzelve niet reeds geholpeu hadden, onmiddellijk gered worden, met uitzondering van een, die, mede door het indringen van het water in de hooge waterlairzen, naar de diepte zonk, en door den zwaren stroom, die er bij dit onstuimige weer ging, medegesleept werd, wairdoor ook de zeer lang voortgezette pogingen om het lijk t.erug te vinden, tot nu toe vruchteloos bleven. De jongeman was milicien, afkomstig van Amsterdam en zou binnen enkele weken met groot verlof naar huis gaan. Men schrijft aan de Tel. In het dorp K. in Eriesland kwamen 2 fiets- rijders, beneden 16 jaar. Een hagelbui dwong hen af te s.ggeu en een herberg op te zoeken Maar de Drankwet verbiedt dit. Zs moeteii onder gele.de zijn. Geen nood daar is een s alknecht van den anderen logement-cafe'kouder. Deze ls dadelijk bereid als geieider der jongelui te fungeeren. En even daarna zitteu in het cafe de twee jongelui ieder met een kop cacao voor zich, terwijl de geieider die natuurlijk ge- Eeu extra borrel dus door de Drankwet mpZi VT .z"onsLvau den heer B. te Uithuizer- rmhnV h, /J lo,lrlS voor de nationale nnl.t.e ach ereenvolgens de nummers 39, 40, 41 en 4-6. AJIen waren vrij. - Uit Emden wordt gemeld, dat de bemanning van het stoomschip PhdAzia, van de Hamburg-! Amer.kahjn, in de Noordzee, ongeveer 50 mijlen IZ. k- T gr°0ten ZWerm **l™*chen heeft men d J rt vuurschiP N°ord Hinder kon men du.del.jk de waterstralen zien, welke de groote dieren ornhoog spoteu. - De arbeider P. G., te Wageningen die gisteren beestenmarkt (kermis) had gehouden werd s avonds op weg naar huis op ongeveer 25 M van zijn wonmg door de Oosterstoomtram over- reden Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht waar hij na enkele uren overleed. Een vrouw met zeven kinderen blijft onverzorgd achter. 7 Uet bestuur van den Friescheu Bond van hotel-, cafe- en societeithouders heeft aan eenige leden der Eerste en der Tweede Kamer de vol- gende vragen gericht 1. Mag in een benedenlocaliteit sterke drank worden getapt in den tijd, dat op de bovenlo- cal.teit een publieke verkooping of verhuring plaats heeft? s 2. Als iemand vergunning heeft in eer. huis behoorende aan provincie of gemeente en die reeds had voor 1 Mei 1901, is dan die ver gunning thans bij de invoering der nieuwe drankwet vervallen 3. Een vergunning wordt geweigerd, als zij wordt gevraagd voor een localiteit, waarin het kappers- of barbiersbedrijf wordt uitgeoefend mogen die, welke reeds vergunning hadden vooi 1 Mei 1901, met het vereenigde bedrijf voortgaan 4. Is deze wet van kracht van 15 Oct. jL af, ook voor hen wien de vergunning is ver leend voor het tijdvak van 1 Mei 1°90439 April lu05 Toepassing draadlooze telegraphies Men schrijft aan het Hbl. NadatWoensdag te half drie de ,/Hertog Hendrik" van de reede van Nieuwediep vertrokken was, bleef zij langen tijd met het station voor draadlooze telegraphie aan de Wassenaar" in. gemeenschap. Door den commandant werd een telegram van hulde aan H. M. de Eoningin te Dobbin gezonden en een draadloos telegram aari den Minister van Marine, waarin de commandant zijn wensch uitsprak, dat de weerbaarheid van onze vloot door de toepassing van draadlooze telegraphie op onze oorlogsschepen zeer zou winnen en de^ vloot daardoor te beter aan haar roeping zou kunnen beantwoorden. Namens de marinedirectie te Amsterdam zond vice-admiraal Derx den commandant en opva- renden der „Hertog Hendrik" zijne wenschen voor eene voorspoedige reis. Tegen 11 uur kwam antwoord van H. M. uit Dobbin, waarin H. M. haar dank uitsprak voor het toegezonden telegram en den commandant en opvarenden door haren adjudant een voor spoedige reis deed toewenschen. Naar de berichten op de vHertog Hendrik" luidden, was het weqr vrij onstuimig. Van de gelegenheid om kosteloos berichten over te zenden naar de opvarenden van de ffHertog Hendrik" werd druk gebruik gemaakt. Men meldt uit Leiden Donderdagavond is hier een man doodgeslagen. Zekere P. van Leeuwen, bierhuishouder in de zoogenaamde Kamp, een niet goed ter faam be- kende buurt, kwam in het cafe van C. J. T. Bognetteau, tapper aan de Boommarkt, en was daar lastig, waarna hij op verzoek van B. door een agent werd verwijderd. Hij kwam echter terug en wilde B. met een mes te lijf. De agent trok zijn sabel om Van L. af te weren, doch B., op zeltverdediging brdacht, nam een bijl eu sloeg daarmede Van L, op het hoofd, die daarop ter aarde stortte. Dr. Timmermans onmiddellijk ont- boden, kon slechts den dood constateeren. De politie onderzoekt de zaak nader. - In het Paleis van Justitie te Rotterdam was gisteren veel belangstelling in het proces van de ongelukkige vennootschap Maasland, welke den 24 I ebr. in staat van faillisseroent was verklaard, en waarvan de directeur W. Moltubroek en de 4 commissarissen G. H. en H. M. v. d. Schuyt, John M. Maury en J. M. van Mens ter ver- aritwoording waren opgeroepen dat van Maart 1901 tot Juni 1903 niet geregeld boek is ge houden ten opzichte van genoemde nl. Vennoot schap, daar door beklaagden niet behoorlijk ge- zorgd is het door het Wetboek van Koophandel voorgeschreven dagboek te houden of doen houden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6