Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 12 November 1904. 44< VACCINATIE. asasaaaas. Kleinhandel in sterken drank. iaargang. No. 4010. FEUILLETOH. J, TWBHDBl De laatste dagen Port-Arthur van In den laatsten tijd was er bij Eduard een gedachte opgekomen, die hem hoe langer hoe meer bezig hield, en die hem eindelijk tot een vast besluit bracht. Manfred moest zich te Hamburg gaan vestigen en daar den naam Romer opnieuw in eere en aanzien brengen. De vader wilde hem het geheele onrechtmatig verkregen vermogen toewijzen aan de handen van den zoon kleefde geen onrecht. Hij zelf echter wilde zijn handelszaak te Madras ontbinden, onder voorweudsel van spoedig te zullen volgen. Dan echter zou hij in den vreemde blijven, alleen, in bekrompen omstandigheden en zijn leven eindigen in rouw en boetedoeuing. Zich scheiden van Manfred, van bet eenige schepse], dat nog vreugde bracht in zijn somber bestaan als hij daaraan dacht, scheen het hem bovenmenschelijk zwaar, doch hij wilde lijden, boete doen, zich opofferiugen opleggen om zijn zielevrede terug te knjgeu. In het verlangen naar dien vrede in zijn gemoed kon hij nauwelijks 4en tijd afwachten om zijn plan uit te voeren. TER NEUZEN, II November 1901. U I T S L A G der stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen (vacature wijlen den heer J. C. Harte) op 11 November 1904. Aantal stemmen in district Hi "rt 1 -- -'B Totaal. Aantal kiezers 813 172 389 1374 Uitgebracht 679 152 326 1157 Van onwaarde 18 1 7 26 Geldige stemmen 661 151 319 1131 L. DE KOEIJER 314 105 217 636 G. A. STANDAERT 347 46 102 495 Alzoo gekozen de heer L. DE K0EIJER. Heden morgen had a]hier een hoogst tragisch voorval plaats. De heer H. K. was voornemens met de Prov. boot van circa 8 ure op reis te gaan. Daar deze alhier te laat zou aankomen en das ook later vertrekken, ging de heer K. nog eerst zijn kiezersplicht vervullen. Naar het schijnt voelde de heer K. zich eenigszins ongesteld en verergerde dit op zijn terugtocht naar de aanlegplaats der boot, althans na onderweg nog over ongesteldheid te hebben geklaagd, ging hij aan het postkantoor een cafe binnen en vroeg daar om een glas water, waarop hij ineenzakte. Een ter hulp geroepen geneesheer constateerde hartverlamming. Een landelijk tafreeltje. 't Is zeer vroeg in den morgen, duister en nevelig. Een groentenkoopman is zeer vroeg op pad. Hoewel hij een uur vroeger dan zijn voornemen was, uit zijn aangename, verwarmende legerstede is verrezen, is hij, eenmaal er uit, op pad gegaan, om zijn voorraad kool van het land naar huis te halen. Ofschoon het donker is, weet hij de beste beetjes wel staan en verzameld alzoo, met een mes de kool van de tronken snijdend, in een zak de smakelijke door vegetariers, maar ook door vleesch- etende menschen gewilde planten. De voorraad is voldoenda en onze groentenkoop man maakt zich gereed, den terugtocht te aan- vaarden. Maar o gruwel Daar springen twee donkere gedaanten, mannen der duisternis, op hem af en grijpen hem aan. Natuurlijk schrik en uitroepen. Het mes, scherp genoeg om kool te snijden Eeist moest Manfred zich voorbereiden voor zijn toekomstig beroep, hij moest zijn kennis in vreemde talen uitbreiden en van jongeling tot man rijpen. Dan zou zijn vader hem onder ge- leide van Mr. Beatcher de wereld laten ingaan, onder geleide van Mr- Beatcher, die met de grootste trouw zijn heer aanhing sedert den dag, teen deze hem grootmoedig zijn misstap vergaf. Intusschen nam Eduard ftomer maatregelen om zijn uitgebreide zaak te ontbinden en daarbij was hij zeer gelukkig. Niet alleen kon hij nu het onrechtmatig verkregen kapitaal geheel dekken, maar hij hield nog zooveel over, dat hij kon blijven leven zonder althans te moeten bedelen. Na verloop van vier jaar Manfred was nu vier-en-twintig jaar oud achtte Eduard Rooaer den tijd gekomen om zich van ziju zoon te scheiden. Hij geleidde hem aan boord van het schip, dat hem naar Europa zou overbrengen. Met bloedend hart sloot hij voor de laatste maal zijn zoon in de armen en fluisterde hij hem toe Blijf rechtschapen en braaf mijn zoon God zegen je Volg mij spoedig naar Hamburg, vader waren de laatste woordeD, die Eduard uit den mond van zijn zoon hoorde toen aanvaardde hij den moeielijken terugtocht naar zijn eenzame woning. is weldra ter verdediging van eigeudom ja misschien van leven gereed Nog een korte poos en daar komt de vreed- zame groentenkweeker tot de wetenschap, dat de twee belagers, beambten zijn der marechaussee, die, ingevolge eene door hem ingediende klacht, zijn eigendom bewaakten. Het laat zich begrijpen dat na de herkenning het grappig intermezzo van weerszijden eens har- telijk deed lachen. Het Engelsche s.s. ^Thwiland Castle", ko- mende van Antwerpen en bestemd naar Cuba, is Woensdagnacht op de hoogte van Ter Neuzen in aanvaring geweest met een onbekend gebleven stoomschip. Het bekwam daarbij zulke zware averij dat het naar Antwerpen is teruggekeerd. De nieuwe bepalingen der drankwet waren Woensdag alhier merkbaar in verband met eene te houden openbare veiling in een der cafe's. Stipt twee uren voor de verkooping, op de boven- zaal, zon aanvangeD, stopte de kastelein in zijn gelagkamer met het tappen van sterken drank, het zekere voor het onzekere nemende. Over het algemeen nameu de bezoekers, hoewel be- lemmerd in de keuze omtrent bun twaalf uurtje, deze nieuwe toestand van den vroolyken kant op. Voor eenige maanden werd gemeld dat een werkman, uit Belgie, aan de sluiswerken te Sas van Gent door het kantelen eener kruiwagen in den sluisput was gestort, waardoor hij zijn been brak en kwetsuren beliep. Hij werd sedert in het ziekenhuis alhier verpleegd. Gisteren is bedoelde persoon, zekere Ch. v. P., in arrest genomen en naar het huis van bewaring te Mildelburg overgebracht. Dit geschiedde naar aanltiding van een verzoek der Belgische regeering tot uitlevering van dezen persoon, wegens verschillende in zijn vaderland gepleegde misdrijven. In plaats van den heer P. Berrevoets, die met 1 Dec. a. s. ontslag heeft genomen als water- bouwkundig-ambteBaar van de sluis aan de Wie- lingen, is voor oubepaalden tijd als zoodauig benoemd de heer A. Lombaart Jr., bouwkundig opzichter te Oostburg. In de Donderdag te Middelburg gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij werd met algemeene stemmen herbenoemd tot voorzitter de heer Mr. P. C. J. Hennequiu. In plaats van den heer C. A. H. Wagtho, die® wegens gezondheidsredenen niet meer in aanmerking wenschte te komen als afgevaardigde naar het Nederiandsch Landbouwcomite, werd met 19 van de 20 stemmen benoemd de heer G. A. Vorsterman van Oyen. Van Ged. Staten was bericht ingekomen dat door de Provinciate Staten een subsidie is ver- leend voor de bevordering der paardenfokkerij in Zeeland ten bedrage van 3550 's jaars, zulks voor de jaren 1905 en 1906. Bericht was ingekomen dat voor de landbouw- cursussen te Ter Neuzen en Siuiskii als leden der cominissie van toezicht worden voorgesteld voor de eerste de heeren J. de Feijter, D. Haak en P. Moes en voor de tweede de heeren D. Dees, D. Haak en C. Verheist. Daartegen bleek geen bezwaar te bestaan. Overgelegd werden de verslagen der onder- scheidene afdeelingen, waaruit door den voor zitter enkele mededeelingen gedaan werden. Uit Walcheren werd o. a. bericht dat de aanfok van veulens afneemt, in verband met mindere vraag. Algemeen was de oogst-opbrengst goed, dank zij den schoonen zomer. In Hulst legde men zich met succes meer en meer op de paardenfokkerij toe. In Noord-Bevelaud brengen dejonge paarden goede prijzen op. Uit Zierikzee wordt gemeld dat de uienteelt geen bijzonder goede resultaten heeft opgeleverd. De bloembollen cultuur is vooruitgaande. Nadat Manfred de eerste smart over de scheiding had overwonneD, kwain zijn levenslust weer boven hij stelde belang in de telkens afwisselende too- neelen der reis, zoowel ter zee als later door een gedeelte van ltalie. Mr. Beatcher was voor zijn jongen vriend een aangenanm reisgenoothij was niet alleen zeer bescheiden maar ook zeer beschaafd en welonderwezen, zoodat Manfred zich gaarne met hem onderhield. Steeds kwamen zij nader bij het doel van hunne reis, bij Hamburg, de vaderstad der familie Romer. Daar stapte aan het voorlaatste station een jonge dame in de coupe, waarin mr. Beatcher en Man fred hadden plaats genomen. Manfred's aandacht werd onwillekeurig getrokken door die fraaie, slanke gestalte in donker reisge- waad, door dat bleeke gelaat en die brume lokken, maar vooral door die prachtige, heldere oogen. Hij moest zich geweld aaudoen om niet nieuws- gierig en indringerig te schijnenhij bemerkte zelf, dat zijne oogen telkens weder rustteu op het bekoorlijke schepsel, dat tegenover hem had plaats genomen. Wie zou ze wezen Zeker behoorde zij tot den aanzienlijken stand, dit stond bij hem vast. En behaagziek was zij nietheel bescheiden zat zij in haar hoekje, haalde een boek uit haar lederen handtasch en verdiepte I or tafel kwam nu het verzoek van Ph. J. van Ilixhoorn en zes anderen om de afdeeling Hulst te splitsen in twee afdeelingen Hulst en Axel. Van de afdeeling Hulst is bericht ontvangen dat men zich op de vergadering te Hulst met 46 tegen 45 stemmen voor die splitsiug heeft verklaard. Na discussie is besloten adressanten mee te deelen dat het hoofdbestuur in principe niet is tegen splitsing. Er zijn echter z. i. enkele argumenten niet steekhoudend. Nader overleg wordt daarom gewensckt. Een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 264, be vat de statuten der vereeniging vDe Zeeuwsche Aan- nemersbond" te Middelburg. Zij is aangegaan voor een tijdvak van 20 jaar. Het doel is het bevorderen en behartigen van de belangen der Zeeuwsche aannemers. Zij tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg door het aanwenden van pogingen tot verkrijging van gunstiger bepalingen in de bestekken en in de Algemeene Voorschriften en Bepalingen voor Rijks- en provinciale werkenhet bemiddelend optreden bij geschillen tusschen direclien en aannemers het bestrijden van oneerlijke en ODedele con currence het vormen van een reservefonds tot het maken van propaganda voor de vereeniging of tot ondersteuning van hare leden of hare belangen; en in het algemeen in zoo'n ruimen kring mogelijk, bevorderlijk te zijn aan verheffiug van den aannemersstand. Het bestuur bestaat uit de heeren voorzitter C. de Wilde, te Kattendijke; tweede voorzitter M. J. van Dilmars, te Middelburgsecretaris, penningmeester J. Lindenbergh Czn., te Wemel- dingegewone leden J. F. Adriaansens-Polfl et- te Walsoorden en W. Dekker, te Veere. Boschkapelle. Het beetenverschepen aan het Hellegat bij de cooperatieve weegbrug is voor deze campagne geeindigd. Er werden 1,247,900 K.G. geladen voor de Union Sucriere en 523,000 K.G. voor de cooperatieve fabriek te Sas van Gent, samen dus 1,770,900 K.G. Hengstdijk. Terwijl de moeder afwezig was speelden de kinderen van K., wonende aan »de Strooie Stad" met lucifers, waardoor een hoeveel- heid riet, nabij de woning opgestapeld, spoedig in brand vloog. De haastig toegeschoten buren konden nog juist bij tijds zoodanige hulp ver leenen dat niets dan de rietstapel een prooi der vlammen werd. Het tienjarig jongetje F. B., geraakte met de linkerhand tusschen de tandraderen van een hakselsnijder beklemd. Niet alleen, dat dit aan het ventje vreeselijke pijn veroorzaakte, men vreest tevens, dat de knaap een of meer viugers zon moeten missen. Er schijnt echter kans te zijn, dat deze vrees ongegrond is. Kloosterzande, 10 Nov. De WelEd.Heer C. Fassaert, waarnemend voorzitter der R. K. kiesvereeniging in 't kiesdistrict Hontenisse en lange jaren wethouder der gemeente Hontenisse is hier overleden in den ouderdom van 61 jaar. Clinge, 9 Nov. Gisteren liepen hier een drie- tal personen te bedelengekleed met witte broeken en een blanw buis. Het bleken Belgische sol daten te zijn, die te veel hadden gedronken en nu hier liepen rond te zwerveD. Naar wij ver- nemen hebben zij hier en daar baldadigheden gepleegd, vrouwen die in 't veld werkten lastig gevallen en zoo meer. Het is te hopen, dat er een onderzoek zal worden ingesteld en dat aan de Belgische autori- teiten kennis zal worden gegeven van het nobele gedrag harer landsverdedigers. Si. Jansteen. Zondag gaf de societeit St. Jean hare jaarlijksche wildschieting, welke geregeld was op een vooruit van fr. 90 in geld, benevens 8 kalkoenen en 10 hazen. Een mooie schieting dus en een mooi getal liefhebbers als gevolg. Niettegenstaande de inleg fr. 7,70 bedroeg, was oogen geheel overschaduwden, meende hij veilig haar te kunnen aanzien en hij kwam tot het be sluit, dat hij nog nooit zulk een bevallig, aan- trekkelijk meisje had aangetroffen. Misschien voelde zij zijn blik op haar gelaat rosten, misschien ook vond zij het werkelijk te warm in den coupe genoeg, zij stond plotse- ling op en trachtte het portierraampje te openen. Dit gelukte haar niet zoo spoedig. Manfred stond op met de woorden Mag ik u van dienst zijn, mejuffrouw? De joDge dame bedankte hem voor zijne dienst- vaardigheid hunne blikken ontmoeten elkaar en beide jonge lieden kleurden. Opeens liet de locomotief een scherp geHuit hooren, de deuren der waggons werden opengerukt zij waren te Hamburg aangekomen, veel te spoedig naar Manfred's zin. Nog stond hij besluiteloos naast zijne schoone reisgeaoote, niet wetende of hij haar zijn diensten zon aanbieden of niet, toen er een jong dieustmeisje op haar toetrad met de woorden Goeden avond, freule Mag ik uw bagage- bewijs hebben Goeden avond, Anna Hoe gaat het thuis klonk het vriendelijk terug. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekenri, dat gelege'nheid tot gratis vaccina tie en revaccinatie door D. BUIJZE, gemeente-geneesheer al- daar, zal bestaan in de kom der gemeente op Donder- dag 17 November 1904, in bet gebouw der Vereenigde Handwerkslieden in de Donze Visserstraat, 's namiddags half twee ure, en te Siuiskii op Zaterdag 19 November 1904, in een der lokaleu van de openbare school, 'a na middags 3 ure. Ter Neuzen, 11 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen, ingevolge art. 12 der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen de navolgende ver- zoeken om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het kiein voor gebruik elders dan te; piaatse van verkoop (art. 1, 2 li <1 b) van J. D. TH1ELMAN voor een gedeelte van het pakhuis, Korte Kerkstraat no. 14 van S. VAN REES voor het voorbenedenlokaal van het perceel, hoek Noord- en Kersstraat, wijk'B no. 18; van A. DE ZEEUW, voor het rechtervoorlokaal van het perteel, Nieuwediep, wijk F no. 126 van A. VAN OVERBEEKE voor ^et winkeliokaal van het perceel, hoek Westkolkstraat en Dijkstraat wijk E no. 49; van A. KLAASSEN Jr. voor het voorlokaal van het perceel, Noordstraat 43 van ADRIAAN VAN HERP voor het linkervoorlokaal van het pej-ceei Nieuwediep wijk F no. 104. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 10 November 1904. Burgemeester en Wethouders' voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. ii Zelfs de stemming in Petersburg over het lot van Port-Arthur begint nu hopeloos te worden. De meest alarmeerende berichten doen er de ronde, en reeds wist men er elkaar te vertellen, dat de vesting gevallen was. Uit Tsjifoe is nog een uitvoerig bericht door //Central News" geseind, waarin de gevechten ook na den 4den als onafgebroken en allerhevigst worden besproken. De Japanners gaan voort forten te nemen en bevinden zich een halve mijl van de Russische stellingen. Doch nog handhaver, zicli de Russen op het fort van den Oouden Heuvcl, de Banwashan- en Liao-ti-sjanforten hoewel zij reeds ontruimden de inboorlingenstad, daartoe gedwongen door het onhoudbare Japansehe vuur. Maanaag deden de Japanners een nieuwe wanhopige poging om de versterkingen om de Liao-ti-sjanforten te uemen het aan den infanterieaanval voorafgaande ai'tillerievuur was ontzettend. Met voorbeeidigen moed stormden de Japansehe infanteristen voorwaarts, doch vieten linie na linie onder het neermaaiende vuur der verdedigersten slotte werden de pogingen dan ook opgegeven, omdat de verliezen der aanvallers te gi-oot waren. Te Dalny komen dagelijks versterkingen aan, die onmiddellijk naar het belegeringsfront worden gezonden. De hospitalen te Dalny zijn opgehoopt met gewonden. De //Standard"-correspondent te Petersburg zegt te weten, dat de Russische generale staf bericht uit de belegerde stad ontving, waaruit viel op te maken, dat het onmogelijk voor de bezetting was, om het langer nog dan vier dagen uit te bouden. De Czaar heeft aan een aantal officiercn van het Port-Arthur-garnizoen onderscheidingen toegekend, onder wie Smirnof, Kontratenko, Fock Nlitikine en Biely. Van Kontratenko en Fock wil het gerucht, dat beiden gewond zijn. Van meer dan 66n kant wordt nog beweerd, dat mocht de vesting vallen het overgebleven eskader zeker nog een uitval zal trachten te doen. En daarom rekent men, naar het schijnt, in Russische kringen zoo'n beetje, dat met een nieuwe sortie van de rest der Port-Arthur-vloot tevens de doodsklok luidt over de vesting. Toeh zal men goed doen, niet blindelings geloof te heehten aan de voorspellingen van den aanstaanden val van Porth-Arthur. Het heldhaftige garnizoen heeft ons voortdurend de grootste verrassingen bereid zijn moed en strijdvermogeD blijken niet geleden te hebben, zooals men zou mogen afleiden uit de reusachtige verliescijfers van den vijand op Mikado's verjaardag. En dan bestaat nog altijd de mogelijkheid, dat Stiissel zich met zijne strijdbare soldaten op de bergforten van Liao-ti-sjan terugtrekt en van daar de Japanners ver- hindert van de stad en de haven gebruik te maken. Tokio, 10 November. Naar het heet, heeft Stoessel om een wapenstilstand gevraagd. Waartoe, wordt niet gemeld. Bevestiging van het bericht ontbreekt. Men lioopt hier, dat Stoessel zich zal overgeven nog voor de eigenlijke stad genomen is. Tsjifoe, 10 November. Naar het zeggen van Chineezen kornt het fort Itsoesjan de Japanners duur te staan. Den 5en en 6en hebben zij 'soehtends heftig er op stormgeloopen, maar zij werden teruggeslagen. Ge- durende den tweeden stormaanval vloog een granaat van Pateitsjwang over de andere bergen been viel op Itsoesjan en veniieide den bestuurspost van een land- mijn waardoor deze sprong. Van de Russen die in de loopgraven van den ondermijnden grond warea, werden er tusschen de zes- en zever.honderd gedood of gewond. De Japanijers hadden de plek nog niet bereikt en kwamen er ongedeerd af. Beide dagen rukten de Japanners op in zoo grooten getale als het terrein toeliet. Zij moesten daarbij een grooten afstand onder het vuur der machine- geweren alleggen, waardoor liun gelederden gedund werden. De correspondent van de Daily Mail te Tsjifoe seint dat geen van de Russische oorlogschepeu die in de westelijke haven van Port-Arthur lagen, gezonken is, maar enkele zijn naar de westelijke haven overgebracht, waar zij veilig liggen. Ilet bovengrondsche Port-Arthur is wel is waar onbewoonbaar geworden, maar de be- woners zijn veilig in de vele kelders en grotten. Te Tientsin verluidt, dat 500 Russische kisten, zoo- genaamd gemunt geld inhoudende, en naar Hsin-ming- ting bestemd, blijven liggen omdat de spoorwegdirectie weigert, ze te vervoeren. N u OO zieh in de lectuur. Daar de lancre wimnera Kara yif nv/1 f unrorvl rrA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5