A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4610. Zaterdag 12 November 1904. 44e Jaargang. B E lXsTTnT~~ Gemengde berichten. ZEliHIE&STE BLAD. op liet houden van honden. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor olken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteatie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertentien v6or 3 uren op den .dag der uitgave. e 11 1 11 RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. De recbtbank heeft in hare zitting van 11 November de volgende vonnissen uitgesproken A. L., oud 29 j., bierbrouwersknecht te Zuiddorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. H. A., oud 47 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. J. v. K., oud 44 j., huisvrouw van J. L., werkvrouw te Hulst, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 5 boete, subs. 5 dagen gevang. Diusdagavond werd te Goes, door de daar be- staande afdeeling van den Vrouwenbond tot ver- hooging van het zedelijk bewustzijn, een Tehuis voor dienstmeisjes geopenl, waarvan reeds dadelijk door een aantal dienstboden werd gebraik ge- maakt. Het Tehuis zal op drie avonden in de week gedurende een paar uren geopend zijn. Een kleine vijf maanden onderweg voor eerie briefkaart uit Amsterdam naar Amsterdam is voor eene briefkaart al een aardig slippertje. Zoo heeft een op 13 Juni jl. aan ^Justus van Maurik ge- zonden briefkaart 't gemaakt, omdat de post haar even doorzond naar Oost-Indie, waar ze te- rechtkwam op Sabang, Weltevreden euz., totdat men daar tot inzicht kwarn, dat deze totok al lang terug was. Dinsdagmiddag is de houtzaagmolen van den heer Van Houten te 't Waar (Gron.) door den bliksem getroffen. De wieken werden ge- deeltelijk vernield. Brand ontstond niet. Door den harden wind sloeg de korenmolen van den heer Terhuinen te SchiJdwolde in brand dien men echter spoedig meester was. Een droevig geval, veroorzaakt door misbruik van sterken drank, wordt uit Steenwijk gemeld. H. B. aldaar kwam drcnken thuis en geraakte met zijn vrouw aan het twisten, waarbij hij, door door een beroerte getroffen, dood neerstortte. Een zeldzaamheid. De echtparen M. te Edam en O. te Monnikendam vieren op denzelfden dag (13 dezer) hun 45jarig huwelijksfeest. Merk- waardig is dat de eeuige dochter van O. is ge- huwd met den eenigen zoon van M. en de drie dochters van M. trouwden met de drie zoons van O. (Hbl.) Te Enkbuizen zijn de scholen voor een groot deel ontvolkt, tengevolge van het heerschen der mazelen. Hoewel de ziekte over het alge- meen een goedaardig verloop heeft, zijn er toch eenige kinderen het slachtoffer van geworden. Uit den Haag wordt gemeld Het voortgezet politie-onderzoek in zake den moord Zaterdagavond jl. gepleegd op den kaste- lein Vau Eekelen aan de Groote Markt alhier, heeft tot resultaat gehad dat nu vast staat dat de bediende van den vermoorde op wien aanvan- kelijk verdenking rostte, aan de misdaad onschul- dig is. De verdenking tegen een ander persoon, die heden aan een langdurig en scberp verhoor is onderworpen, is thans sterker geworden, in verband w&armede de politie maatregelen heeft genomen, waardoor deze man voorloopig niet aan haar voortdurend toezicht wordt onttrokken. Welke verrassingeD een oude spiegel som- wijlen kan herbergeu, leert ons het geral van een Utrechtenaar, die dezer dagen bij het uit elkaar nemen vau een dergelijk versleten meubelstuk een volkomen onbeschadigd schilderstukje vond. Terecht vermoedende, dat een voorwerp zonder eenige waarde niet op zulk een wijze zou worden opgeborgen, werd een antiquaar in den arm ge nomen en uilgemaakt, dat het een werk is van den 17d'eeuwscheu schilder Saudvoort Dirck Dirckszn. 16101680 te Amsterdam. Thans is den eigeuaar reeds een som van f 100 en meer voor deze vondst geboden. De schilderij stelt een jonge, scboone vrouw voor in zwarte kleedij, met een driedubbel snoer van paarlen en een borstspeld, en oorbellen van diamant. De hoogte is iets meer dan een halve meter. Men meldt aan de Tel. Zondagmorgen is plotseling de heer H. Busemann, burgemeester van den Sud.-Chr. Eberh.-Polder, bij Nieuwe Schans (Gron.) verdwenen. De man was huurder van een groote boerderij, van ongeveer 100 deimt, toebehoorende aan een baron uit Gelderland. Hjj had het vertrouwen van zijn heer en betaalde slechts 33 per deimt, ofschoon een huurprijs van 50 per deimt niet te hoog was. Sedert eenige dagen ging het zonderling met onzen burgemeester. Op 'n goeien dag kwam hij met zijn rijtuig met twee luxe-paarden bespannen, in een sloot bij N. Schans. De man liet paarden en wagen in den steek. En toen men hem den volgenden morgen kwam waarschuwen, dat zijn equipage te water zat, antwoordde hij, dat het beter bij dag, dan bij aacht op 't droge gebracht kon worden. Plotseling heeft hij zoo goed als alles verkocht en is met ongeveer f 40,000 vertrokken. Uit een door belanghebbenden ingesteld onder- zoek, moet hij Zondaguacht in Casino te Groningen bebben gelogeerd en is vandaar, via Rotterdam, naar Amerika vertrokken. Zijn vrouw met een viertal kinderen zijn nog te bail. DE STORM. Uit Vlissingen Tengevolge van den storm kwam de dagmail- boot Dinsdagavond eerst te 7 uur (Greenwich) alhier aan. De Duitsche mailtrein vertrok in plaats van 6.45, om 7.30 de Hollandsche post werd met dien trein medegenomen. De commissarissen van het Hollandsche en het Belgische loodswezen alhier hadden orders ge- geven, dat wegens den storm des avonds en des 's nachts geen schepea zouden worden bemand tenzij het weder verbeterde. Uit Bruinisse Door den hevigen wind is Dinsdagmiddag van het schip Trio, schipper De Tries, op de Grevelingen, het tuig over boord gewaaid. Het schip is door de sleepboot Hellegat van de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij opgehaald en in het Zijpe in de tramhaven ge- sleept. Een ander schip moet, bij het door den wind gaan, volgeloopen en ter hoogte van Yianen ge- zonken zijn. Men is erg ongerust over het vergaan van een hoogaarts van hier of van Yerseke ter hoogte vi|3 Dintel. Daar is tenminste een vaartuig gezonken. De Dordr. Ct. meldt Woensdagochtend liepen hier ter stede aller- schrikbarendste geruchten, dat de sleepboot Tranie, eigendom van Zwanenburg te Zwijn- drecht, kapitein C. J. de Korver alhier, met de opvarenden, alsmede twee lichters met een 30tal arbeiders der Guanofabriek te Zwijndrecht, nabij Hellevoet waren verongelukt. Dadelijk waren wij op onderzoek uitgegaan, waarbij ons het volgende is gebleken Yrijdag 4 dezer vertrok van de Intern. Guano fabriek te Zwijndrecht het barkschip ,/Ruddlan Castle" geladen met superphosphaat naar Melbourne. Met het oog op den onvoldoenden toestand van den Dordtschen waterweg was dat zeilscbip slechts 201/3 a 21 voet diep geladen, terwijl het tot 23 voet kon innemen, reden waarom twee lichters werden gecharterd om het verdere gedeelte der lading bij Hellevoet aan boord te brengen. Zij werden daarheen gesleept door de Tranie, terwijl verder werden meegenomen 26 arbeiders der Guanofabriek, om de over- lading te verrichten. In den avond van Maandag op Dinsdag werd het echter zulk ruw weer, dat de beide lichters die langs zij der bark lagen, naar veiliger plaats werden gesleeptde eene, de Artnand, schipper G. van der Wielen, een ijzeren aak- schip van 500 ton, vluchtte naar Tiengemeten, de andere De Hoop, schipper B. Jansen, van Amsterdam, eveneens een ijzeren aakschip van 120 ton, naar Dirksland. Maandagnacht is dit laatste schip van achter zijn anker weggeslagen en gezonken, terwijl eergisterenavond ook de sleepboot Tranie op de kust geworpen en vergaan is tusschen Middel- harnis en Stad aan het Haringvliet. Blijkens een bericht van den burgemeester van laatst- genoemde gemeente steekt de schoorsteen boven water uit. Vermoedelijk zijn alle opvarenden der beide verloren scliepen gered, terwijl de arbeiders zich aan boord vau den bark bevonden en dus geen oogenblik in gevaar hebben verkeerd. Wei meldden vlaggeseinen van de Ruddlan Castle dat er dertig passagiers aan boord zijn, terwijl zich aan boord van de sleepboot bevonden de kapitein, de meester en een dekknecht, en aan boord van De Hoop de schipper en een knecht maken- de met de 26 arbeiders 31 man, zoodat er dus nog een persoon vermist werd, maar men vergete niet dat de bark een zicht ver van de reede ligt en het ruwe weer alle volledige geineen- scbap nog onmogelijk maakt, terwijl bet zeer goed kan, dat een der opvarenden van de beide verongelukte scbepen zich gered heeft. Wat daarvan, is zal eerst later kunnen blijken. In elk geval heeft de directie der Guano fabriek terstond een groote sleepboot gecharterd naar Hellevoet om poolshoogte te nemen en de betrekkingen der in nood verkeerd hebben- den zoo spoedig mogelijk gerust te stellen. Een later ontvangen telegram meldt dat de bemanning van de Tranie gered is. De kracbtige storm uit het Westen maakte eergisteren de zee voor Scheveningen zeer woest. In den middag bij hoog water stonden de gol- ven tot aan den strandmuur en Noordelijk en Zuidelijk van den boulevard beukten de golven den duinvoet. Vele personen trotseerden de windvlagen om te genieten van het indrukwekkende gezicht, dat de wit schuimende zee opleverde. Aan den Hoek van Holland spookte het eer gisteren door den hevigen storm uit het Noordwesten, zoodat door de sleepbooten ,/Noordzee" en tfLauwerzee" loodsdienst moest worden verricht. Het Deensche stoomschip Prinsz Yaldemar van Shanghai, laatst komende van Havre naar Rotterdam, geraakte Woensdagmorgen 4 uur tijdens het binnenloopen van den Nieuwen Waterweg bij Roode ton II aan den grond, doch kwam later in den ochtend zonder assis- tentie weer vlot en den Nieuwen Waterweg binnen. Het stoomschip ,/Voorburg" van Savannah naar Rotterdam, geraakte eveneens aan den grond, doch is later in dan middag vlot ge- komen. Erger is er aan toe de Engelsche graanboot //Rosalie", komende van Nicolajef, die Woens- dagmiddag om half twee buiten de pieren op de Maasvlakte vastgeraakte. Hooge stortzeeen sloegen over 't schip heen. De stoomreddings- boot President Van Heel was onmiddellijk be mand geworden en naar de plaats der stranding gestoomd. De sleepboot //Lauwerzee" is er in ge- slaagd een tros uit te brengen op de //Rosalie". Meer zeesleepbooten zjjn ter assistentie uit- gestoomd. Des nachts is bet stoomschip met assistentie van 4 sleepbooten vlot gekomen en opge- sleept naar Rotterdam. De 60jarige P. de Heer te Oud-Beier- land wilde Dinsdagmiddag nog vee redden van een gors, dat onder liep. Door de kracht van bet stroomende water sloeg hij van de Kaag en viel op prikkeldraad, waarin bij verward raakte, zoodat bij onder water moest blijven liggen totdat bij door een schipper en 2 schippers- knechts met een roeiboot uit zijn netelige positie werd gered. Hij was reeds buiten be wustzijn toen de schippers hem in de boot droegen. Door bet hooge water zijn alle buitengorzen diep onder water gezet. Dinsdagnamiddag te 5 uren bad bet water te Rotterdam een boogen stand, 2,92 meter -j- R. P., bereikt. Toen stroomde het bier en daar ook over de laag gelegen walkanten aan de Wijnhaven en Nieuwehaven, terwijl bet in alle andere havens met den wal gelijk stond. Op de Noordbaak liepen de trampaarden bij den rit over de het dichtst bij den waterkant gelegen rails door bet water aan den Boeren- steiger stond het water in eenige beneden- woningen, en in een laag gelegen tapperij op het eiland Schoonderloo dreven stoelen en tafeltjes op het water rond. Dit water kwam, door de groote stijging in de havens, door de riolen opzetten. Met spoed werden langs de verschillende havens de op den wal geloste goederen weggebaald ter voorkoming van schade. Daarin slaagde men nagenoeg overal, behalve op de Noordblaak, waar een aantal balen met uien schade bekwamen. De Oude Plantage liep geheel onder. Na vjjven zakte het water met ebbe vrij spoedig en Woensdagavond was het in drie uur tijds al een meter gevallen. Uit Amsterdam In het IJ aan den Westerdoksdijk wordt een groote steiger gebouwd voor de Noord- Amerika-lijn. Door bet noodweer is Woensdag- nacht de dijk om het werk bezweken, zoodat de reusachtige put, waarin 10,000 heipalem zijn geslagen, is volgeloopen. De hierdoor veroorzaakte financieele schade is niet onbelang- rijk. Binnen acbt dagen hoopt men de put weer leeg te pompen. Aannemers van het werk zijn de heeren Yersteeg en De Groot. Langs de Fransche, Engelsche en Belgische kusten heeft de storm bevig gewoed. Uit Diepe, Treport, Lorient en andere plaatsen komen be richten over het vergaan van scbepen. Te Havre moet de orkaan buitengewoon hevig ge- weest zijn. Te Heyst en Ostende is veel schade aangericht, te Knocke is de dijk gedeeltelijk vernield. De vlotbrug te Antwerpen stond Dinsdagavond onder water en in de stad werd veel schade aangericht. Te Keulen is Dinsdagavond bij bet stormweer een leidekker van het dak van een hoog huis gewaaid. De man was onmiddellijk dood. Bij Remagen woei een vrjfjarig jongetje van een schip in den Rijn. Het kind kwam niet meer te voorschijn. De telefoond enst tusschen de voornaamste steden van Noord- en Zuid-Duitschland was Dinsdag- en Woensdagavond tengevolge van den storm grootendeels gestoord. Moord in de ScJieveningsche boschjes. Woensdagmiddag, omstreeks 3| uur, is er in de sparreboschjes achter de Bataaf een ernstige misdaad gepleegd. Eene dame, ongeveer 35 jaar oud, gekleed in grijzeu mantel met zwarten rok, is daar ter plaatse vermoord. Omtrent het vinden van het lijk loopen tweeerlei lezingen. De eene lezing zegt, dat eene dame, in de sparreboschjes wandelende, op het voetpad achter de lawntennisbanen het lijk vond van het slachtoffer en toen de politie waarschuwde. De andere lezing echter is, dat genoemde dame den moord heeft zien plegen. Zij zou een steek hebben zien toebrengen doer een man, die het voorwerp, waarmee hij had gestoken, in den zak verborg en het daarna op een loopen zette. Hevig ver- schrikt waarschuwde zij ijlings de politie. Een feit is 't, dat de moord op klaarlichte^ dag gebeurd is. IEIZESSCHE ('OI RAVr. wgKvf? ■saa^EwsEJEJwmam Pit Mad veirscliljnt Maandag., Woensdag- en Vgijdagavond, nHgezonderd op Feestdagen, IbiJ de Firma I". J. VAN IIK 8A VIIK its Ter Men Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het suppletoir kohier van de belasting op het houden van honden, No. 2 in deze gemeente, voor 1904, in afschrift, gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 8 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. D

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1