A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4609. Donderdag 10 November 1904. Gemengde berichten. 44e Jaargang. Gemeente PHILIPPINE. F E Tl' O N™" Telegrafische berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. U1TGELOOT No. 19, geldleening 1890, en No. 2 van de leening 1898. De ooriog tusschen island en Japan. Elet geschal tusschen En^elaiid en Rusland. Uit het Fransche parlement. TER NEUZEN, 9 November 1904. VEI7iE\S('HE COURAST. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonueert zicb bij alle Boekkandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bsj directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. »it blad ve<rncliijnt Kaaodag-, Woensdag- en Vrijdagavond, aitseionderd op Feentdagen, bij de Firina P. Jt. VAX DE IAKDK te Ter Meaxen. Betaalbaar van af 15 November e. k. Burgemeester en Wethouders, CAMMAERT, Burgemeester. ARBROSCHEER, Wethouder. Philippine, 7 Nov. 1904. Het Fransche blafl vie Matin" stuurt ziju correspon- denten geregeld op interview uit; ditmaal heeft een van deze heeren een onderhoud gehad met Hay as hi, den Japanschen gezant te Londen. Hoewel men uiter- aard weinig op de juistheid van een dergelijk gesprek snaat kau maken, is het wel waarschijnlijk dat reel van het gesprjkene naar waarheid zal zijn weergegeveu. De Japansche gezant dan verklaarde, dat Japan met de allergrootste liardnekkigheid den strijd zou roort- zetten en dat van Japan's zijde geen vredesvoorstel ooit kon uitgaan. Over de kwestie of't mogelijk zou zijn, tot een wapenstilstand te komen en de eischen van beide landen aan het Haagsche Arbitragehof te onder- werpen, kon de gezant niet een bepaalde opinie uit- spreken. Ook over 'ttijdstip waarop de definitieve val van Port-Arthur een feit zou zijn geworden, liet Hayashi zich niet uit; generaal Stoes*elen zijn dapperen noemde hii een glorie voor het Russische leger. Dat. de blokkade van Port-Arthur zooveel te wenschen overliet schreef hij toe aan de geweldige uitgestrektheid van de kusten van het Kwan-toeng-schiereiland het was onmogelijk te beletien dat zoo nu en dan jonken met proviand de haven bereikten. Hij kwam heftig op tegen de bewering dat de Japan- ners vreemd grondgebied zouden willen inpalmen, en noemde dit eenvoudig idiote beweringen. Nu, dat de Japanners op 't oogenblik een erg on- schuldig gezicht willen trekken, is niet moeilijk te begrijpen, maar of ze werkelijk zoo vriendelijk en goed- moedig zijn als zij 't willen laten voorkomeu er zullen wei niet velen zoo naief zijn, die dat gelooven. Petersburg, 7 Nov. Bij keizerlijk besluit zijn de reaerve-ofificieren en de militaire dokters van de reserve in de militaire districten Petersburg, Wilna, Warschau, Kief, Odessa, Moskou, Kazan, den Kaukasus en het Dongebied opgeroepen. Konstantinopel, 7 Nov. Behalve de pJaroslaf" en de .Woronesj" zullen achtereenvolgens nog drie andere stoomschepen van de vrijwillige vloot den Bosporus doorvarer., te beginnen met morgen, teneinde zich bij de Oostzeevloot te voegen. Verder twee transportschepen die reeds gesignaleerd zijn. Alle zijn geladen met steenkool en proviand. Kiel, 7 Nov. De Russische ijsbeeker »Jermak" is hier onder de Russische regeeringsvlag, niet onder de oor- logsvlag, aangekomen. Het schip kreeg vergunning on? tot onderzoek van averij onder de waterlijn korten tijd aan de keizerlijke werf in het dok te gaan. Feite- lijke herstellinger. zullen niet worden toegestaan. Het schip zal waarschijnlijk naar Reval gaan. Petersburg, 7 Nov. Generaal Sacharof meldde dd. 6 November: Op 4 November drongen vrijwilligers de Japansche verschansingen voor de Houthai-hoogte binnen, waar zij den geheelen dag stand hielden en een krachtig vuur tegen den vijand onderhielden, die ver schansingen aan den voet van den heuvel had bezet. In den morgen van denzelfden dag werden verschil lende van onze kanonnen in stelling gebracht om een 36) Doch de mensch wikt, God bescbiktToen io Juni de rozen in den tuin haar heerlijken geur verspreidden, hield Hildegard haar dochtertje in de amen, een prachtig gezond kind, en taute Brinken had het zefcr druk, maar zij was ook overgelukkig. Wel weende Hildegard heete tranen, toen men haar het vaderlooze wicht in de arrneu legde, maar zij dankte toch den goeden God voor het bezit van dit kind, de dierbare nalatenschap van haar geliefden Paul, en zij legde voor zichzelve de belofte af, dat zij voor de kleine zou waken met vader- en moederliefde te gelijk. En Hildegard Orlowsky hield woord. Het kind, dat, naar hare moeder, Renate was genoemd, werd met de meeste zorg en liefde, doch ook met de noodige strengheid opgevoed. Renate outwikkelde zich zeer voordeelig naar lichaam en geest, terwijl Hildegard zelf weer opleefde en als het ware opnieuw jong en schoon werd. Op haar gelaat en in haar geheele voor- komen lag wel iets zwaarmoedigs, ook bleef zij in den rouw, doch dit alles maakte haar nog aantrekkelijker. Zoo verliepen de jaren. Taute Brinken en de dorp zuidelijk van Sjahepoe en de vijandelij ke verster- king bij de Houthai-hoogte te beschieten. Het dorp ■werd ook gebombardeerd door de belegeringsbatterijen waardoor gebouwen in brand geraakten. De blindee- ringen van de versterking werden vernield. De vijan delij ke batterijen deden tot het invallen van de duitsernis vergeefsche pogingen onze gemaskeerde batterijen te \treffen;zij vuurden bijna duizend granaten en karietsen af zonder verliezen toe te brengen, daar onze troepen goed verdekt opgesteld waren. Wij beantwoordden het vuur van den vijand met 98 bommen, 4 kartetsen en 90 snelvuurprojectielen. In den nacht op den 6n be- schoten wij het door den vijand bezette dorp met mortieren. De taak der enqufite-commissie in zake het voorvai op de Noordzee is thans vastgesteld. De tekst der overeenkomst luidt als volgt 1. De commissie zal bestaan uit vijf ledeneen Engelsch, Russisch, Amerikaansch en Fransch officier, en nog eeu commissaris, door deze vier aan te wijzen. Indien men het over de keus van den vijfden commis saris niet eeris kan worden, dan zal de souverein van een later aan te wijzen staat hem benoemen. "2. De commissie zal verslag uitbrengeu over alle omstandigheden, met het voorvai verband houdende, en de verantwoordelijkheid van hetgebeurde vaststellen. 3. De commissie zal bevoegd zijn, alle kwestlen van procedure uit te maken. 4. De beide partijen verbinden zich, aan de commissie alle noodige inlichtingen, gemakken enz. te verschaffen. 5. De commissie zal zoo spoedig mogelijk na de onderteekening dezerovereenkomstte Parijs bijeenkomen. 6. Het verslag van de commissie zal ambtelijk mee- gedeeld worden aan de onderscheiden regeeringen. Echter heeft de Minister van Kolonien in Engeland een rede gehouden, waarin hij zei dat de tekst van de Engelsch-Russische overeenkomst, zooals deze door de bladen bekend gemaakt is, niet juist is. Men doet wel om te wachten op de publicatie van den officieelen tekst, die binnenkort plaats zal hebben. De regeering heeft de eischen, die zij van het eerste oogenblik af gesteld had, gehandhaafd. De Czaar heeft de uitdrukkelijke belofte gedaac, dat de schuldigen gestraft zouden worden. De president van de Kamer heeft van den Minister van Justitie een verzoek om machtiging tot vervolging van den afgevaardigde Sy veton ontvangen. Dit verzoek is in handen gesteld van het bureau. De Kamer heeft de beraadslagingen over deinterpel- laties over de Franlch-Engelsche overeenkomst hervat. Heden werd slhier door den notaris Van der Moer voor de eerst ingeschreven hypothecate schuldeischers in het openbaar geveild een woonhuis met toebehooren, achuur en erf, aan de Donze-Visserstraat te Ter Neuzen, groot 1 are 15 centiaren. Hiervan werd kooper de heer J. A. de Jonge alhier, voor f 2000. 't Was te vreezen dat het hevige storm weer van de twee laatste dagen ongevallen zou ver- oorzaken. Tot hiertoe werden eveuwel nog geen ernstige ongelukken gemeld. jonge gravin gingen slechts met weinig menschen om, maar Hildegard's schoonheid bleef niet.on- opgemerkt. Zij werd nog tweemaal ten kuwelijk gevraagd, eenmaal schriftelijk door graaf Konsky. Beleefd maar ernstig wees zij beide aanzoeken af. Wie eenmaal zoo heeft liefgehad en zooveel smartelijks heeft ondervonden als ik, kan niet aan een tweede huwelijk denken, sprak zij op zekeren avond tot tante Brinken, met wie ze gewoonlijk alles overlegde. Daaraan herken ik mijne Hildegard, ant- woordde mevrouw Brinken de inborst der men schen is zeer verschillend, en ik zal nooit eene jonge weduwp veroordeelen, omdat zij ten tweeden male haar hart wegschenkt, maar van mijn Hilde gard zou ik zoo iets nooit hebben kunneu denken. De kleine Rena zoo werd zij gewoonlijk genoemd was een beeldschoon kind met donkere oogen en donker haar. In hare bewegingen was zij kiuderlijk bevalligwanneer zij vol levendig- heid iets vertelde of als zij dringend iets verzocht, nam zij ieder voor zich in en was onweerstaan- baar. Dikwijls genoeg trachtte Hildegard in hare trekken eenige gelijkenis te vinden met die van haar Paul, doch dit wilde haar niet gelukken. Tante Brinken verzekerde telkens weder, dat Rena het levend evenbeeld was van de kleine Hilde gard Romer, zooals die haar nog duidelijk voor den geest stond. En dat is niet in haar nadeel, voegde zij er dan in hare gedachten bij. Het vaartuig „Toerist," schipper J. van Houte, v. erd in den nacht van Maandag op Dinsdag aan het Paradijs, waar het suikerbieten lag te laden, tegen den dijk van den Nieuwe Nenzenpolder, ge- worpen. Met behulp eener sleepboot is het vaartuig des namiddags zonder schade hier binnen gebracht. Het schip ^Nieuwe zorg," schipper J. de Reus, dat bieten laadde aan Zeedorp, werd eveneens door den sterken wind tegen de steenglooii'ng van den dijk gedreven. De sleepboot //Pauline" vertrok gister ter assistentie. Naar we vernemen werd het schip, dat het roer verspeeld had en van achter eenigszins lek was, in vlot water gebracht. De sleepboot echter kwam er minder goed af. Een stanldraad geraakte tusschen de schroef, waarvan het gevolg was dat de nu machtelooze sleepboot zelf bij het hooge tij water aan lager wal geraakte. Nog wordt gemeld dat het schip van M. Leunis Jr. aan den KruiniDgschen dijk vervuld is. Dit vaartuig zou, op het strand zittend, reeds vol water gestaan hebben eer het vlot was. De heer J. B. Joossen, molenaar te Lams- waarde, heeft aan alle molenaars van Zeeuwsch- Vlaanderen O. D., eene uitnoodiging gericht tot o o o bijwoning eener vergadering, op 14 Nov. te Hulst te houden, tot stichting van een molenaars- bond en vaststelling van een reglement. Reeds lang bestond het plan tot stichting van den bond, om het maalloon op peil te houden en min edele concurrentie te weren. Sas van Gent, 9 Nov. Gisteren herdachten de echtelieden Benjamin Bos en Wilhelmina Boksteijn den dag waarop zij vijftig jaar door den huwelijksband verbondeu waren. De belang- stelling die hun van heinde en ver ten deel viel, was algemeen groot. In het Kerkstraatje was voor huane woning een prachtige eerepoort geplaatst met opschrift #Leve het Gouden Bruidspaar". De heele buurt was versierd en van de woningen en schepen wapperden de driekleur. Op den middag toen de krasse oudjes, omringd door tal van familieleden, kinderen, kleinkinderen en achterkleiukinderen lustig feest vierden, kwamen de buren het gouden bruidspaar met eenige geschenken vereeren, o. a. twee net gekroonde zetels en een prachtig thee- servies. Door verschillende particulieren werden zij nog met geschenken verrast. Den geheelen dag stroomde het gelukwenschingen. Des avonds bracht ons muziekgezelschap, //De vereenigde Vrienden" een serenade, omringd door een groote menigte belangstelleuden. Wij eindigen met den wensch dat het gouden bruidspaar eenmaal een dia- manten bruidspaar moge worden. Hulst. Alhier is een meisje van 10 jaar, op den lotingsdag, door eenige onverlaten aangevallen Met haar broeder te Madras onderhield Hildegard geregelde briefwisseling. Zij was hem zeer dank- baar voor het onbezorgde leven, dat zij aan zijne goedheid te danken had. In haar laatsten brief had zij gevraagd //Denk je ei niet eens aan om je geboortegrond op te zoeken en ons, die je zoo liefhebben Doch ook nu weder luidde het antwoord ontwijkend. //Dat hangt van de omstan digheden afvoorloopig kan ik nog niet bepaleu, hoe lang ik hier gebonden zal wezen, maar geloof mij, Hildegard, dikwijls verlang ik recht hartelijk naar mijn vaderstad, alleen mijne zaken houden mij hier vast," autwoordde Eduard Romer. III. Sedert dien tijd waren tien jaren verloopen. Ofschoon hij in de kracht van den maunelijken leeflijd was, waren zijne haren reads grijs ge worden. Zou dit een gevolg zijn van de tropische hitte of van de kwellende gedachten, die hem •nooit met rust laten Hij loopt in gebogen houding, zijn blik is schuw maar zijn geestkracht heeft niet geleden. Hij leidt nog steeds zijn handelszaak, die voortdurend nog in bloei toe- neemt, en zijn zoon Manfred, die alle klassen van het gymnasium heeft doorloopen, en thans twintig jaar oud is, werkt sedert kort op het kantoor van zijn vader om den loop der zaken te leeren kennen. Met de familie Wight gaan zij nog steeds om, overigens onderhouden zij met weinigen de vriend en naar den wal gesleept. Door een der kerels werd het meisje op den grond gesmeten en werden niet te noemen handelingen met haar gepleegd. Als vermoedelijke dader is zekere De W. in ver- hoor genomen en heeft een bekentenis afgelegd, hetgeen te danken is aan den tact van onzen commandant der marechaussee. Het is te hopen, dat hier een zeer gestrenge straf zal worden toe- gepast. (Zel.). Rotterdam, 9 Nov. Het stoomschip Rosalie is aan den Hoek van Holland gestrand. New-York. De heer Roosevelt is herkozen als president der Amerikaansche Republiek. In een herberg te Millingen zijn vier per- sonen, die in de gelagkamer om geld zaten te kaarten, door de gemeente-politie bekeurd. Het geld, dat ze voor zich hadden liggen, werd in beslag genomen. Te Odoornerveen, gemeente Odoorn, is Dins- dagnacht zekere H. in een vechtpartij zoodanig mishandeld, dat spoedig de dood intrad. De dader, zekere W., bekwam zelf ook ernstige won- den. De politie doet onderzoek. In het Limburgsche dorp Wijlre is weer eens een kindje het slachtoffer van onvoorzichtigheid der ouders geworden. De kleertjes van het Sjarige kind van den landbouwer K., dat alleen in huis was gelaten, geraakten in brand en de kleine werd zoodanig verwond, dat de dood spoedig volgde. De sigarenfabrikant A. G., te Dordrecht, deed bij de politie aangifte dat zijn reiziger, de 28jarige B. S., in den loop van dit jaar omstreeka 700 te zijnen nadeele had verduisterd. Een onderzoek werd ingesteld, met het gevolg dat de verdachte Zondag werd aangehouden en het ten laste gelegde bekende. Hij beweert eehter, de gelden niet te eigen bate te hebben aangewend, maar ze te hebben gebruikt om bij zijn patroon in een goed blaadje te komen hij verkocht nl., volgens zijn zeggen, de sigaren heneden fabrieks- prijs, hetgeen hem natuurlijk een groot debiet verschafte, en verantwoordde aan zijn patroon het voile bedrag, wat nit den aard der zaak niet anders mogelijk was dan door telkens voor te wenden dat een of meer afnemera niet betaald hadden. Er bestaat echter hlijkbaar grond om dit verhaal maar voor een klein deel als waar aan te nemen, want S. is naar het huis van be waring overgebracht. schap. Eduard Romer wordt door velen verdacht, dat hij te gierig is om volgens zijn rijkdom te leven, doch hij bekommert zich niet om de praatjes van de wereldsedert den dood van zijn geliefde vrouw, zijn diep betreurde Martha nu een jaar geleden leeft hij hijna als een kluize- naar. Bij de opvoeding van den jongen Manfred is hij er voornamelijk op bedacht geweest, bij den knaap een zeer ontwikke'd plichtsgevoel te wokken, hem aan regelmatigen arbeid te gewennen, hem eene gepaste zuinigheid met geld te leeren en niet te dulden, dat h\j veeleischend werd ten opzichte van voeding, kleeding, vermaken, enz. Zijne vrouw had hem daarbij trouw gesteund, zij had ook zeer guustig ingewerkt op Manfreds gemoed en getracht ziju talenten te ontwikkeleu. En de zoon had zijn ouders de vervulling dezer taak niet moeilijk gemaakt. Rijk begaafd door de natuur, is hij opgegroeid tot een degelijk jonkman, die terecht overal bemind wo dt. De vader had dus wel reden om zich gelukkig te gevoelen in het bezit van dezen zoon en om de schoonste hoop op hem te bouwen doch geluk en hoop waren twee dingen, die in Eduard Romer's ziel geen plaats konden vinden. Voortdurenl gekweld door gewetensknaging, dacbt hij er slechts aan hoe hij het gepleegde onrecht weer goed zou kunnen maken om eindelijk rust te vinden echter zonder zich openlijk bekend te maken als dief en bedrieger. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1