A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4(507. Zaterdag 5 November 1904. 44e Jaargansj. Lokken van werkiisden naar Duifschland. Gemengde berichten. 4% ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Praneo per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abouueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Insending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVESTEITIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis sJechts tweemaal berekend. Grooters letters worden naar plaatsraimte berekend. BBRSTS D3Xj J±ID. TER NEUZEN, 4 November 1904. De heer A. v. Gijsel, waarnemend hoofd der school te Bake], (N.-B.) is benoemd tot onderwijzer met rerplichte hoofdacte te Nieuw- Namen. De heer L. Louter te IJzendijke, rijks-veearts, heeft te Schoondijke een corsus iu veekenois ge- opend. Onder leiding van den heer P. J. Rosendaal, hoofd der school te IJzendijke, is een wiuter-land- bouwcursus geopend met 10 leeriingen. Zaainslag, 3 November. Op 1 Nov. jl.werd het nieuw bjjgebouwd lokaal aan de bijzondere school in de kom van het dorp in gebrnik geuomen. Zaamslag, 4 November. Dezer dagen kwam alhier bij een landbouwer een koopman, die een middel te koop aanbood, waarvan, naar hij zeide, een zoo doodende lucht uitging, dat het oogen- blikkelijk ratten, mnizen en ander gedierte doodde. Om hazen te vangen, was het ook uitstekend, ook deze vielen direct dood, als zij in de omgeving kwamen, waar dit zalfje zich bevond. Voor kattea bestaat geen vrees, vervolgde de koopman, want die zonden er wel ver genoeg vandaan blijven. Toen de landbouwer de zalf onder protest van den koopman voor de kat zette, werkte deze de hoeveelheid geheel nsar binnen doch poes bleef ongedeerd, en vroeg klaarblijkelijk om meer. Onder hartelijk gelach der huisgenooten verliet de koopman de hofstede en deed geen zaken. Dinsdag 11. werd alhier aan den Margaretha- polder door een schippersknecht in de Sehelde op- gevischt, een zwarte bakenton, gemerkt Zuidzijde No 11. Toen hij met zijn buit aan wal kwam, kreeg hij op zijn vraag hulp van anderen, ten einde deze ton in veiligheid te brengen. Naijverig op deze vondst, togen weer anderen naar de reeds vastgelegde ton, om die voor de wederkomst van voornoemdeu schippersknecht en zijne geroepen helpers, op het droge te werken. Bij de komst van groep een, ontstond al dadelijk verschil over het mijn en dijn, die zoo hoog liep, dat er klappen vielen. De ton werd intusschen op het drooge gebracht, terwjjl beide partijen het hun toekomende vischloon betwistten. Ook gaven beide partijen van deze vondst kenuis aan den burge meester. Bosclikapelle. De leden van den Boerenbond dezer gemeente zullen gezameulijk aankoopen door tusschenkomst van het hoofdbestuur 27800 K.G. ammoniak-superphosphaat en 87300 K.G. superphosphaat. Stoppeldijk. Dit jaar voor 't eerst zal onze fanfare met medewerking van de tooneelclub twee avonden achtereen 't zelfde program uitvoeren, opdat er meer personen nog dan gewoonlijk zouden kunnen profiteered Het eerste winterconcert zal binnen kort reeds plaats hebben namelijk den 26 en 27 dezer, waarbij tevens opgevoerd zullen worden twee allerleukste blijspelen //De verwis- selde oppassers" en //Een ourustige uacht". De krachten der twee gezelsckappen kennende, staat ons weer een hoogstgenoeglijke avond te wachten. In een drukke vergadering in 't cafe van den he8r P. Schepperlie Witt gehouden, is voorloopig eene varkensverzekering met 18 leden en 3 donateurs opgericht. Tot voorloopig bestuur werden benoemd de heeren P. Kerckhaert, L. Her- tog en J. E. Kool, terwijl een voorloopig regle- meut werd opgesteld, Binnen enkele weken zal tot definitieve oprichtiug worden overgegaan, en zal dan ook onze gemeente eene vereeniging hebben, zoo hoogst nuttig voor den arbeideuden stand. RECHT5ZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft iu hare zitting van 4 Nov. de volgende vonnissea uitgesproken le. J. M. d. S., oud 18 j., 2e. C. A. d. S., oud 14 j., beiden zonder beroep te Koewacht, zijn wegens strooperij veroordeeld de le tot 7 dagen gevangenisstraf, de 2e tot 8 boete, subs. 3 dagen hechtenis. A. R., oud 27 j., landbouwer te Ossenisse, is wegens vernieling veroord. tot 3 boete, subs. 3 dagen hecht. W. A. L., oud 16 j., voermansknecht te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroord. tot 5 boete, subs. 5 dagen hecht. H. Z., oud 19 j., veldarbeider te Axel, is wegens verduistering veroord. tot 3 maanden gevang. Bp bevelschrift van bovengenoemde Rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen J. J., oud 31 j., thans zonder beroep, geboren te Middelburg, wonende te Koudekerke, gedeti- neerd te Middelburg, ter zake, dat hij te Middel burg, terwijl hij aldaar Rijksklerk op het kantoor der Registratie, Burgerlijke akten was, zegels heeft vervaardigd door wederrechtelpke gebruik- making van eehte stempels in het breede in voormeld bevelschrift omschreven. Aan den beklaagde is Mr. F. B. Evers, advocaat te Middelburg ambtshalve als ver- dediger toegevoegd. Door de bekende Lever's Zeep-Maatschappij te Rotterdam zijn aangekocbt terreinen ongeveer 16 a 17 H.A. groot, ten zuiden van het station Vlaardingen, om aldaar te stichten een zeepfabriek, zoodat binnen korten tijd de Nederlandsehe indu- strie, vermeerderd zal zijn met een fabriek, die zich reeds verzekerd kau achten van een belang- rijken omzet in ons land. Een naaistertje te Ierseke, te arm om een naaimachine te koopen, heeft deze week, op haar verzoek, van H. M. de Koningin tot dat doel 25 gekregen. Te Watervliet, bij de Belgische grens hoopt een tachtigjarige met zijne dertigjarige dieustbode in het huwelijksbootje te stappen. Door een bloembollenhandelaar te Haarlem is een portefeuille met f 9500 verloren. Een vierjarig jongetje van den aannemer J. Pranger, te Nieuw-Buinen, viel Zondagmiddag van een schaafbank, waarschijnlijk op een vat. Op het geschreeuw zegt de Ass. Ct., kwamen de ouders toeloopen, die bevonden, dat een deel der long bij na was afgebeten of door het vallen afgeruktslechts een klein deel zat nog vast. Op advies van Dr. Frima, die net aanwezig was, is de kleine dadelijk naar Groningen vervoerd. Twee meisjes van 15 en 16 jaar, des avonds terugkeerende van Harlingen van het handwerken- onderwijs, zijn nabij hare woonplaats Midlum (Franekeradeel) aangevallen door een onbekend jongmensch. Na eene worsteling wisten de meisjes te ontsnappen en kwamen verschrikt bij hare ouders aan. Terstond werd aangifte gedaan bij den ge- meenteveldwachter, die kort daarop een 18jarigen schippersknecht arresteerde. Na verhoor werd deze ter beschikking gesteld van den officier van jastitie te Leeuwarden. Men meldt uit Urk In de allereerste behoeffen van broodelooze geeiunen der in den storm van 6 Oct. j.l. ver- ongelukte visscbers heeft de commissie kunnen voorzien, en nu wordt een kleine wekelijksche tegemoetkoraing uitgereikt. De commissie zou gaarne meer ondersteuning verleenen, maar de uitgaven overtreffen reeds zeer verre de rente opbrengst van de ingezamelde gelden. Het kapitaaltje teert van stonde aan sterk in. Niettemin blijft het gevaar voor eventueele zeerampen onder de talrijke Urker visschersvloot groot, getuige de vele wednwen op het eiland die van vroegere rampen ondersteuning erlangen. In de commissie is daarom besloten, pogingen in het werk te stellen tot het vormen van een vast, blijvend fonds. Door den burgemeester- voorzitter werd een schrjjven gericht aan den commissaris der koningin van onze provincie, met het verzoek om in alle gemeenten een collecte te doen houden wat evenwel op be- zwaren stuitte. In overweging werd gegeven, zich tot ambtgenooten te wenden met verzoek, het houden eener collecte zooveel mogelijk te willen bevorderen. Daartoe zullen nu circu lates rerzonden worden met aanbeveling en uiteenzetting van hoc doel. Men wil trachten het vaste fonds te vormen door, a. bijdragea in eens, b. jaarlyksche bij- dragen en c. eontributie van de visschers van het eiland. Uit de gemeente Landsmeer werden reeds gelden van dergeljjke collecte ontvangen voor de Urker weduwen. Aan weduwen wordt an wekelijksck 2 en en voor ieder kind beneden 16 jaar 50 cents uitgekeerd, doch op het eiland vindt men geen enkel aiddel, waarmede iets bijverdiend kan worden. Van Tessel wordt geschrevenAan Tesselscb Noordoostkust nemen de duinen on- rustbarend af. Was voor eenige jaren de breedte der duinen eenige honderden meters, thans be- slaat die niet meer dan een paar tiental meters, Bp ieder stormgetij worden er een paar meters duin weggespoeld. Met den krachtigen noord- oostenwind der laatste dagen heeft de duinen- reeks dan ook weer geducht te lijden gehad. Indien er dezen herfst veel stormgetijen komen behoort het volstrekt niet tot de onmogelijk- heden of we krijgen daar een doorbraak. Of er dan niets tegen gedaan wordt Neen. Waterstaat houdt zoo nu en dan wel eens peilingen, doch ter verdediging wordt niets gedaan. Het polderbestuur van Eierland, onder welks resort het bedreigde punt behoort, heeft nu een iulaagdijk laten aanleggen, die bij eventueele doorbraak een overstrooming van dat waterschap moet voorkomen. Buiten het afgedijkte gedeelte is een boerenhofstede met eenige bunders grond gelegen, welke tegen taxatieprijs door den polder zal worden overgenomen. (Yad.) De trekvogels uit het hooge Noorden zijn alle naar de Wadden teruggekeerd. Met twee zoogenaamde scheepskanounen wordt op deze vogels gejaagd. Het eene staat op een vaartuig van een Engelschman, en houdt zich op bij Ameland, het andere staat op een boot in de Lanwerzee. Alleen bp dag wordt geschoten, bij nacht is er haast geen kans de geschoten vogels te be- machtigen. Soms wordt drie of viermaal op den zelfden dag geschoten, soms minder, want zoodra er een schot valt, vliegen de schichtige zeevogels in alle richtingen op en het duurt eenigen tpd voor ze zich weer vereenigen. Honderden, ja duizenden vogels zijn soms bijeen. De geschoten vogels, zooals talingen, pijlstaar- ten, smienten, enz., worden als handelswaar naar elders verzonden. Een lezer van 't //N. v. d. D." deelt het volgende mede We schrijven 1844, najaar. De aardappelen zijn gerooid, doch zijn geen geld waard. Te Katwijk, waar toen de lekkerste duinaardappelen geteeld werden, konden de teelders voor een mud slechts 25 cents bedingen. Niemand kon en wilde voor dien prijs zijn waar verkoopen. Be- waren dus maar tot het voorjaar, dan zou 't wel beter zijn. Maar het voorjaar kwam, de waar moest weg, doch de prijs wa3 en bleef 25 cents per mud. Een groot landbouwer te Katwijk a/d Rijn stelde aan drie boeren voor, sameu een schuit te vullen voor de markt te Amsterdamdaar zou het wel beter zijn. Zoo gezegd, zoo gedaan. De vier boeren kwamen te Amsterdam met hun aardappelen aan de markt, maar konden ook daar slechts 25 cents bedingen. Goede raad was duur; ze konden de aardappels toch niet weer mee naar huis nemen. Dus maar verkoopen. En toen alle kosten van schipper, marktgeld enz. waren afbetaald, bleef er precies voor ieder nog een borrel over. Na dien gebruikt te hebben, gingen ze zonder aardappelen en platzak naar huis. t Is te begrijpen, dat de vrouwen van die boeren niet heel vriendelijk keken, toen haar mannen op die wijze thuis kwamen. Dit was in het voorjaar van 1845. Toen kwam de aardappelziekte, en diezelfde groote landbouwer was zoo gelukkig, weinig ziekte te hebben en verkocht in het najaar van hetzelfde jaar 1845 honderd mad voor f 1000. Het Leger des Heils heeft weder een boekje verspreid, waarin //nog eenige grepen" nit zjjn arbeid in Nederland gedaan worden. Uit dit boekje blijkt, o. a. dat gedurende 12 maanden, eindigende 1 Augustus 1904, in de gezamenljjkt industrieele inrichtingen en Tehuizen (ta Amster dam, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Arnhem) 127,690 nachtverblijvei en 568,996 maaltijden verstrekt en 280 personen in betrekking geplaatst werden. In dienzelfden tijd werden in de Raddings- hnizen (te Amaterdam, den Haag en Hilligersberg) 76 meisjes opgenomen, verlieten 75 meisjes het Reddingshuis, waarvan 49 in betrekking geplaatst en 16 aan ouders of bloedverwanten teruggegeven werden, terwijl 10 als ^onbevredigende gevallen" moesten beschouwd worden. Bahalve de genoemde inrichtingen, heeft het Leger des Heils in Nederland 2 toevluchten en gaarkeukens, 1 landkolonie, 1 doorgangshuis voor ontslagen gevangenen, 6 barmhartigheidsposten en 1 kiuderhuis. In't ge heel zjjn in 't afgeloopen jaar 1343 personen ge- holpen door de maatschappelijke inrichting voor mannen en zija 12,363 uren door de barmhartig- heidszasters besteed aan huisbezoek en zieken- verpleging. Te Namen tracht men de damesbediening in koffiehnizen te bestrijden door van den eigenaar 100 francs belaating per jaar en per dame te vorderen. Een spoorwegongeluk onder merkwaardige omstandigheden is bij Braubach aan den Rijn ge- benrd. Een met kalksteen geladen goederentrein raakte op een helling in beweging tengevolge van de afgevallen blaren die op de rails lagenoogen- schijnlijk pakte de rem niet en de trein gleed met razende vaart tot aan het Traberloch, waar hij ontspoorde. De trein werd geheel vernield en de drie beambten die er op waren, zwaar gekwetst. Een werkstaking, eenig in haar genre dreigt te Parijs, namelijk van de verplegers en verpleeg- sters der verschillende hospitalen. Zij beklagen zich, dat hun loon niet geheel aan het einde der maand wordt uitbetaald. Van de 2000 frs., die zij per jaar verdienen, ontvangen zij er naar hun bewering slechts 500. Het overige wordt ingehouden voor kleeding, voeding en huisvesting. Men berekend hun namelijk per jaar 7 francs voor schoeisel, 400 francs voor verlichting en verwar- ming enz. De doodendans in liet Verre Oosten. z/Woeste feestgelagen en de stem van den dood, gezang van vroolijke soldaten in den avond en da hartverscheurende doodskreten van dezelfde zangers den volgenden dag, als zij gewond liggen op ds velden van Mantsjoerije en vergeefs roepen om hulp", dat zijn, aldus schrijft de Petersburger correspondent van de Daily Telegraph" de beide studien van den grimmigen doodendans in het Verre Oosten. Officieele berichten schilderen wel de soldaten af als begeerig naar den strjjd, maar door deu- S e n 1 f; agamssr w i« iii in TTW?rf. Dit hi ltd verschijnt «a»ndi»«., Woensilag- en Vrijdagavond, ultgezonderd op Feestdagen, bij de Finn a P. jr. FAI¥ III: H t VIS*: to w until .riwMMMttfcrtsttMiMBwiMWOTtiium ii ii 111 i —u iu«inwiiHM iiinwngawp/gag n—na—a—maamibmme» enzen. De Burgemeester van TER NEUZEN, gezien de circu- laires van den heer Commissaris der Koningin in deze proviccie van den 24 Mei 1890 en 26 November 1891, waaruit blijkt dat het herhaaldelijk is voorgekomen, dat Nederlandsehe werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezondeu agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis naar Thdtschland ten behoeee van industrieele onder- nemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden, maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is aivorens op znlke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf of door tusschenkomst van den Burgemeester huoner woonplaats zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten, in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 3 November 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. n n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1