Gemengde berichten. Loting Nationale Militie. Een landlooper die jl. Zondag te Zaamslag door zijn zonderling gedrag iu de Ned. Herv. kerk, de godsdienstoefening stoorde, en die ook nog dienzelfden dag aldaar eene herberg werd uitge- zet, zeker ook al niet om zijn net gedrag, heeft den volgenden dag het naburige gehucht Driewegen een bezoek gebracht. Ook daar gedroeg de man zich alles behalve fatsoenlijk. Bij enkele iuge- gezetenen trad hij ongevraagd binnen, nam hij plants op een stoel en vroeg dan wat eten en drinken. Dit werd hem op de meeste plaatsen verschaft. Onderwijl begon hij over den Bijbel te praten, waarin hij blijkbaar nog al thuis' scheen te zijn. Zijn zonderlinge hooding echter op godsdieastig gebied ook daar, gaf een arbeider, die ook met een bezoek vereerd werd, al spoedig aanleiding om de man bij zijn lurven te pakken en buiten de deur te zetten, wat niet veel moeite kostte, daar hij aardig aan Bachos scheen geofferd te hebben. De sinjenr is toen, naar men zegt, in de richtiog Axel vertrokken. Bij Kon. besluit is aan den lichtwacnter bij de verlichting op de Wester-Schelde te Walsoorden, C. Bogaert, toegekend de bronzen eere-medaille der orde van Orauje-Nassau. Met ingang van 1 Nov. zijn in Zeeland benoemd tot kommies 3e klasse bij 's rijks be- lastingen J. Roebeling, Nieuwe Tonge, B. Klop, Hellevoetsluis, H. van den Berge, Bruinisse en P. J. van Leeuwe, Aardenburg. Als stand plaatsen zijn hun tijdelijk aangewezen resp. Oostburg, Zuiddorpe, Sluis en Hansweert. In de Zaterdag te Sas van Gent gehou- den raadsvergadering werd goedgekeurd de be- grooting voor 1905, geraamd op f 21.928.045 iu ontvangsten en uitgaven. Ook werd besloten eene subsidie te verleenen van f 150 per jaar gedurende 20 jaren aan de stoomtram Honte- nisseSelzaete, mits de zijtak naar Sas van Gent gelegd wordt via Zwartenhoek en van de te leggen spoorbrug over den ouden kanaalarm ook door voetgangers kan gebruik gemaakt worden. Het hoofd der school, H. de Caluwe, werd be noemd tot onderwijzer belast met het herhalings- onderwijs aan school B, waarvoor zich 10 leer- lingen aangemeld hebben. Afgewezen werd het verzoek van de aannemers van de gebouwen voor genoemde school, Kamoen en Van 't Hof, om ontheffing van de boete groot f 300 hun opgelegd wegens te late afleve- ring van die gebouwen. Op voorstel van den heer Pauwels werd die boete verminderd op de helft. Ook werd medegedeeld dat de gebouwen van school A zouden opgeknapt worden en dat de veemarkt zal beklinkerd worden. De vereeniging //Landbouw en Yeeteelt" te Wolfaartsdijk besteedde Zaterdagavond j. 1. aan de levering van pl.m. 80,000 K. G. super- phosphaat op de gewone voorwaarden. Aannemer Werd de heer A. Wieland te Ter Neuzen a 2.14 .per 100 K. G. vrij voor den wal. Er waren 7 inschrijvers. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaande- ren naar Belgie gezonden 170 Nederlandsche melkkoeien en drachtige vaarzen en wel langs Clinge 94, langs Sas van Gent 36 en langs Yeldzicht (gem. IJzendijke) 40. De geheele iuvoer langs de gfenskantoren bedroeg 817 stuks. Proviriciaie Staten van Zeeland. Vergadering van Dinsdag 1 Nov. 1904. De najaarsvergadering der Staten werd heden- avond op de gewone wijze door den Commissaris, in naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 38 leden. Afwezig de heeren De Smidt, IJsebaert, v. Teijlingen, v. d. Lek de Clercq. Na mededeeling van verschillende ingekomen stukken, hoofdzakelijk Kon. besluiten, houdende goedkeuring van besluiten in de vorige Staten- vergadering genomen, welke alle, eveuals eenige trouw wederkeerende mededeelingen van Ged. Staten, voor kennisneming werden aangenomen, kwamen de voorstellen van het Ged. college aan de orde. Tot diligentverklaring, ten aanzien van een verzoek van het bestuur der Tuinbouwvereeni ging ,/Walcheren", afd. der Nederlandsche My voor tuinbouw en plantkunde, om een sub sidie voor een in Sept. 1905 te Middelburg te houden tentoonstelling van planten, bloemen, vruchten en groenten. Voorstel van den heer Van Waesberghe, lid der Staten en 8 anderen, tot het instellen van een onderzoek, betreffende den afkoop van de tolheffingen op wegen, ten behoeve der Provincie. De Voorzitter vraagt den heer Van Waes berghe zijn voorstel toe te lichten. Door den voorsteller werden deze gegeven. Hij toonde aan dat reeds op verschillende tijd- stippen was gewezen op het nut van dezen maatregel. Hij achtte de aanneming van het voorstel wenschelijk uit een oogpunt van billijk- heid tegenover andere deelen der provincie, met name Schouwen en Zuid-Beveland. De heer Hennequin, verklaarde als mede onder- teekenaar van het adres, niet geheel mede te gaan met de toelichtingen door den voorsteller van gegeven, te meer daar deze niet onderling zijn besproken en hij zich niet wenscht te binden aan cijfers. De heer Van Waesberghe verklaarde af te willen wachten het voorstel van Ged. Staten zonder zich aan de door hem genoemde cijfers te houden. Het voorstel werd daarna in handen Ged. Staten gesteld. Naar de afdeelingen werden daarna verwezen een 19tal voorstellen van Ged. Staten. Na mededeeling van den voorzitter dat de presentielijsten van de vergaderingen van Ged. Staten ter griffie zijn nedergelegd, werd over gegaan tot splitsing der vergadering in afdee^ lingen. Bij trekking werd beslist, dat zullen behooren tot de le afdeeling de heeren Vader van 's Gra- venpolder, Lucasse, Erasmuf, Ogge', v. d. Meer, v. d. Lek de Clercq, v. Dam, De Veer, Heijse, Moes, Moerdijk en Hollestelle. Als leden van het Ged. College, de heeren v. Rompu en De Jonge. 2e afdeeling de heeren Hennequin, Noordijk, IJsebaert, H. Hoogeboom, Dieleman, Houterman, Elenbaas, W Yerstegen, De Bats, De Smidt, Hombach en v. Teijlingen. Leden Ged. College, de heeren De Casernbroot, en Siegers. 3e afdeeling de heeren Giljam, Tichelman, Fokker, Bos, v. Waesberghe, Mulder, Loois, Hammacher, den Boer, Maas, Bolle en Dumoleyn. Leden Ged. College, de heeren v. Lijnden en Fruijtier. De heer Hammacher vraagt vergunning om aan Ged. Staten eenige vragen te stellen. Deze hem verleend zijnde, vraagt hij le. Welke stappen zijn gedaan, om een einde te maken aan den onhoudbaren toestand voor vervoer van personen en goederen in de correspondentie van Breskens op Vlissingen, voor wat betreft het het vertrek van den trein van 12,30 en 2e. Is het waar dat pogingen gedaan zijn om verbetering te brengen in den toestand, doch dat zij zijn afgestuit op de tegenwerking van de tramweg- maatschappij BreskensMaldeghem, wier mede- werking noodzakelijk is. Hij vraagt op de volgende bijeenkomst antwoord te mogen hebben. De Voorzitter zegt, dat dit hem door Ged. Staten zal worden gegeven. Daarna stelde de Voorzitter de vraag, de eerst- volgende bijeenkomst te houden op Vrjjdag 11 November, des voormiddags 10 uur. Conform wordt besloten. De Voorzitter sluit de bijeenkomst. Naar aanleiding van een adres van het comite voor de totstandkoming van een stoomtram ver- binding tusschen Hontenisse en Selzaete aan de Prov. Staten stellen Gedep. Staten voor, te be sluiten de aanvraag van het comite voor de totstandkoming van een stoomtramverbing tus schen Hontenisse en Selzaete om subsidie voor een zijlijn naar Sas van Gent in handen te stellen van Ged. Staten om te zijner tijd dienaangaande een nader voorstel te doen ter bevordering van de gelijktijdige totstandkoming van hoofdlijn en zijlijn. Bij besluit der Prov. Staten van 5 J uli werden Gedep. Staten diligent verklaard ten aanzien van een adres van den gemeenteraad van Clinge om een subsidie van een derde gedeelte der op f 39,600 geraamde kosten van verbetering der haven van die geineente. Met den gemeenteraad zijn Ged. Staten van oordeel, datde tegenwoordige toestand van de haven niet meer aan de behoefte voldoet, daar zij, door verdroging der vaargeul, niet meer door eenigszins diepgaande en lange vaartuigen kan worden bereikt en nagenoeg alleen geschikt is voor kleinevisschersvaartuigen. INu de regeering alleen dan bereid is een sub sidie van i en hoogste een derde der kosten te verleenen, indien de provincie en de gem een te ieder een derde der kosten voor hunne rekening nemen, meenen Ged. Staten dat er termen be- staan om hulp uit de provinciale fondsen te verleenen. Ged. Staten maken echter bezwaar voor te stellen die hulp in den vorm van een subsidie te verleenen, doch geven de voorkeur aan een renteloos voorschot, evenals in de laatste jaren voor den aanleg van havens is verleend. Ged. Staten stellen dan ook aan de Prov. Staten vooraan de gemeente Clinge een renteloos voorschot te verleenen van een derde der kosten, tot een bedrag van ten hoogste 13,200, voor het verbeteren van de haven van die gemeente en zulks onder verschillende voorwaarden. Het bestuur van den Oud-Zevenaarpolder vraagt een renteloos voorschot uit de Provin ciale fondsen voor de bestrating met keien van een drietal grindwegen in dien polder, welke door andere verharde wegen verbonden zijn met den bij de Provincie in onderhoud zijnden weg van Neuzen naar Axel. De bedoelde grindwegen worden wel is waar in voldoenden staat onderhouden, doch verkeeren iu het najaar en den winter in minder gunstigen toestand, len gevolge van het vervoer van suiker- bieten naar het kanaal tusschen Gent en Neuzen of naar het station Sluiskil, zoodat verbetering zeker een landbouwhelang mag worden geacht. Gedeputeerde Staten stellen voor het verzoek in te willigen en aan den Oud-Ze.venaarpoldev een renteloos voorschot te verleenen van de helft der kosten, tot een maximum van 5169, voor de bestrating met keien van de volgende grindwegen: de Oud-ZevenaarpolderstraatTl en den Hoogendijk. Een wetsontwerp is ingediend tot bekrachtiging der provinciale belastingen in Zeeland. Wordt dit bekrachtigd dan zullen geheven worden 28 opcenten op de grondbelasting, ge- bouwde eigendommen, 36 grondbelasting, on- ongebouwde eigendommen en 21 personeel. Kantongenechi te Tei* Neuzen. Zitting van 28 October 1904. Veroordeeld is: F. D., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van het niet voldoende eft'enen en zuiver houden van een polderweg; tot eene boete van 1, subsidiair 1 dag hechtenis met vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegde. OiiKilagen van recli<svervoliring t F. M., leurder te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding. E. N., visschersknecht te Philippine, ter zake van het niet voeren van het vereischte letterteeken en nummer. De heden (Woensdag) te Axel gehouden loting voor onderstaande gemeenten had den volgenden uitslag AXEL. c a 2 I a a> o 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 N A M E N LOTELINGEN. Opgegeven reclames. IJsebaert Benignus L. Dieleman Jan. Meeusen Pieter Marinus. van Alten Cornelis. Jonkman Gerard. Boeije Reinier. Buijze Simon. Slijpen Anthony F. Swets Cornelis. Boer Gysbert. Schelleman Alphonsius B. de Coninck Camiel Marie van Duuren Christiaan. Dieleman Martinus. van den Berg Albertus J de Groote Jan. Butler Marinus Levinus. de Jonghe Dominicus. AVolfert Franjois. Jansen van Rosendaal J. L. Wieland Martinus. van Cadsand Abraham. Mieras Marinus. Cove Louis. Bakker Leendert Pieter. Deij Christiaan. Dieleman Levinus. Steppe Henri. Valent Petrus. Zegers Hermanus. de Pooter Cornelis M. Overdulve Jacob, de Blaaij Dirk. Loof Matthijs Jan. van Vliet Leendert. de Ruyter Anthonie P. Koster Simon. IJsebaert Arthur Adolf. IJzebaart Andries. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Broederdienst. Gebreken. Broederdienst. SAS VAN GENT. Vermandel Louis. Dumez Petrus. Ammon C. J. E H. de Roo Victor A. Andriessen Cyrillus. de Caluwe Camil. de Smit Ernest J. de Rijk Johannes F. N. Scheffer Hendrik A. Wulffaert Antoin J. van Leemput V. P. A. J. Lammens Adolphus E. Broederdienst. van Ooteghem Charles L. Lammens Gustaaf. Te klein. Perdaen Eduardus. Broederdienst. de Vriend Marinus J. B. de Roeck Pieter A. Gebreken. Klein Heinrich J. WESTDORPE. de Ridder Jan Francies. van Vooren Hipoliet. van Kerkfort Pieter. Jacobs Pieter Johannes. Wille Engelbertus. Spuesens Petrus Emile. Buijsse Camilus. de Guijtenaer Augustus, de Cooker Gustaaf A. lngels Alouisius B. Kalle Cyrillus Rene. Vernaeve Honore H. Heijman Polidor Henry. Janssens Edmundus. Govaert Ernest Hector, de Coene Laurent J. M. Broederdienst. Broederdienst. Gebreken. Broederdienst OVE 1 2 I 3 4 5 6 7 9 10 11 12 R S L A G mi ZUIDDORPE. de Coninck Marc. O. Bruggeman M. F. O.I Fermont Camile Z.| de Jaeger A. Ch. L. Z. Broederdienst. Velleman Alphonsus. Z.J de Coninck Cam. O. Simoen Edem. Joh'. O. Brandt Vitalis J. Z. de Neve Theoph. P. O. Adam Eduardus. Z. de Block Alph. A. Z. Pollet Isidorus. O. De achter den naam geplaatste letter beteekend dat de loteling is O. van de gemeente Overslau, Z. van de gemeente Zuiddorpe. De maatschappij tot exploitatie van de Vietoria- bron, gevestigd te Amsterdam met bijkantoren te Rotterdam en Oberlahnstein heeft een verkleinde reproduce laten vervaardigen naar haar bekende reclameplaat „Rebecca aan de bron." De uit- voeriug doet de firma Lankhout Co. alle eer aan en zal er zeker veel toe bijdragen om het Victoriawater nog meer bekend te maken. Van den te Vlissingen gepleegden moord geeft de Middelb. Ct. de volgende lezing Een boerenknecht, de 23jarige ougehuwde C. W., die zich van Mei tot October had verhuurd bij den landbouwer A. Stroo, wonende aan den Hoogen weg te Vlissingen, had in Juli zijn dienst verlaten, eenig loon nog te goed houdende. Reeds eenige malen had W. aan zijn baas om dit geld gevraagd. Dit deed hij ook, nu ongeveer twee wekeu geleden, toen hij Stroo te Vlissingen op straat tegenkwam. De boer klaagde bij een politieagent dat zijn kuecht hem lastig vielwaarop W. door de politte werd aangeraden zich liever bij den boer aan huis le vervoegendeze laatste verklaarde zich toen bereid in dat geval het verlangde geld te geven. Zaterdagavond, tegeu 8 uur, begaf zich nu de knecht naar de woning van Stroo, doch hij trof dezen niet thuis. Op zijn terugweg kwam hij echter den boer tegeu en volgde hem naar zijn erf, waar hij op bet geven van het zijns inziens hem toekomende bedrag bleef aandringen. Doch Stroo bleef weigeren en gelaste W. zijn erf te verlaten, aan welk bevel deze niet voldeed. Nu trachtte de landbouwer naar de jouge- man beweert met geweld hem te verwijdereD een hevige worsteling ontstond op het erf, waarbij Stroo de overhand bleek te behoudes W. kwam onder te liggeu en werd afgeranseld. Om zich te verdedigen trok de knecht zijn mes en bracht daarmee zijn baas een steek toe; waar hij hem raakte wist hrj niet, in de verwarring van het gevecht en de op het erf heerschende duisternis. W. maakte zich nu los van zijn tegenstauder en verwijderde zich. Hij hield in Vlissingen een politie-ageut aan en beklaagde zich, dat hjj door Stroo mishandeld was. Hij werd naar het politiebureau verwezen. Toen hij daar eve.i later aankwam, werd hij is arrest gehouden, daar men intusscheu bericht had ontvangen, dat Stroo, een 30jarige gehuwde man, was bezweken binnen een kwartier nadat hij den steek, die hem met kracht in den hals trof, had ontvangen en voor een geueeskundige of de politie, wier beider hulp dadelijk was ingeroepeu, aau- wezig was. De dader vernain de vreeseljjke gevolgen van zijn daad eerst Zondagvoormiddag op het politie bureau, waar men hem in arrest had gehouden. Hij toonde zich zeer ontroerd bij die mede deeling daar het blijkbaar geenszins in zijn oe- doeling heeft gelegen een zoo gruwelijk feit te plegen en hjj zelfs de mogelijkheid van iets dergelijks i'n 't geheel niet vermoedde. Zondag begaf zich de justitie uit Middelburg naar de plants van het drama om de zaak te onderzoeken. Het lijk werd gerechtelijk geschouwd en naar de woning overgebracht, nadat W., die zelf sporen van de worsteling aan gelaat, handen en kleederen vertoonde, er mede was gecon- fronteerd. Maandagochtend halfacht is C. W., die een volledige bekentenis heeft afgelegd met den trein naar Middelburg vervoerd, waar hij naar het huis van bewaring werd overgebracht. Op ze<r brutale wijze werd Maandag de firma Coucke in modearfikelen, Kalverstraat te Amster dam, bestolen. Omstreeks zes uur kwam een jongen den winkel binnen met een handkoffartje, die, voorgevende gezonden te zijn door den heer Noggerath, direc- teur van het specialiteitengezelschap Flora, vroeg of de heer Coucke dezen directeur ook kon helpen aan buiten model heerenhoeden. DeheerNoggerath kon, beweerde de jongen, daarvan 20 of 25 stuks gebruiken. De heer Coucke, wieus bediende naar hnis was om te eten, haalde van het magazijn boven een doos met oud-model hoeden, om deze te laten zien en deelde bij zijn terugkeer den jongen mede, dat hij, behalve de medegebrachte zwarte hoeden, het gevraagde ook in andere kleureu had, zich bereid verklareude na te zien welke. o> t-, M 15 S3 DER

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2