Een NAAISTER OPHUIMIlTCr Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Nenzea. Advertentien. VERPLAATST ¥an Noordstraat No. 63 naar Vlooswijkstraat No. 64-66. BURGERLIJK E STAND. 1. W. Pompe van Meer dervoort is met 1 November Zaamslag. F. C. WISSE. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen, o DAGEN. Voorm. j Nam. Dinsdag 1 November 6.57 7.37 Woensdag 2 v 8.20 9.3 Douderdag 3 9.46 10.24 Vrijdag 4 10.58 11.28 Zaterdag 5 11.55 Zoudag 6 H 0.19 12.42 Maandag 7 H 1.5 I 1.26 Kassiers-, Wissel- en Effectenkantoor te Ter Neuzen, aan verminderde prijzen. De vereeniging Het Greene Kiuis, te Leeu- warden, heeft onder leidiug van den arts, de heer L, A. Tromp aldaar, een bakercursus geopend, waaraan door 18 vrouwen, van 25 tot 50jarigen leeftijd, wordt deelgenomen. Een doodvonnis is geveld door het crimi- neele gerechtshof te Louden over den 27jarigen smid George Thirkettle, beklaagd van moord op zijn bemiude, Florence Collins. Het meisje woonde bij haar ouders in Ridley Road Dalston en was verloofd met den beklaagde, maar deze verloving werd afgebroken tengevolge van een twist tusschen hem en haar broeder. Den 17en Juli kwam Thirkettle, ondanks den tegenstand van haar inoeder, in haar huis en had een onderhoud met Florence, waarin hij haar smeekte zich weer met hern te verloven, doch zij weigerde en in wanhopigen toestand verliet hij haar. Den 24eu Jnli brak hij by nacht in ten huize van het gezin Collins, drong de slaapkamer van het meisje biiinen en sneed haar den hals af. Hij deed vervolgens een poging tot zelfmoord, die verijdeld werd. De geneesheeren verklaarden hem toerekenbaar, de jury sprak het schuldig over hem uit en de recht bank veroordeelde hem ter dood. Een Londensch blad verneemt nit New-York, dat in Medoc County, California, een van de rijkste goudmijnen ter wereld teruggevonden is, nadat, gedurende een tijd van 50 jaar, door honderden vruchteloos naar die mijn is gezocht. De goudrijkdom moet enorm zijn, doch tot dusver heeft niemand van het bestaan der rijke beddingen geprofiteerd. De ontdekker der mijn, zekere E. G. Hess, een Ier, vond de mijn in de eerste dagen van California's bestaan als goudland. De man was echter genoodzaakt. de rijke b^ddingen te verlaten, om zich materieel en medehelpers aan te schaffen. Daarbij moest hij echter een deel van zijn geheim bekend maken. Wat, hij vertelde, wekte de begeerigheid zijner nienwe makkers op, en dezeu vermoorden hem, om de mijn voor zich alleen te kunnen houden. Zij slaagden er evenwel niet in, de rijke bedding terug te vinden. Vqftig jaar lang werden de pogingen in die richting voortgezet, om eindelijk met succes te worden bekroond. Moorden in Belgie. Op de kermis te Be- gijnendijk, een gehucht op drie kilometers afstand van Aarschot gelegen, kwam des avonds een jonge- man is opgewonden toestand een danstent biunen. Zonder eenige aanleiding stak hij .een der daar aanwezige jongelui een mes in de borst. Stervend werd de gewonde weggebracht. De dader is in arrest gesteld hij beweert in de meeiiing te hebben verkeerd dat hij werd aangt-rand. Te Buijsingen, bij Halle is Woensdagmorgen een 22jarige jongeling, die de kermis had bijg*- woond, ernstig verwond op den openbaren weg gevonden. Ook deze mishandelde werd in sterven- den toestand naar het gasthuis vervoerd. Men zoekt de moordenaars. Te Ettelghem, bij Ostende, is in een messet- gevecht tusschen verscheideue jongelui een hunner doodelijk getroffen door een messteek in den rug. De vermoedelijke dader is in hechtenis ge- nomen. Gestorven van schrik. Te Winxele, na- bij LeuveD, was een oude vrouw, de weduwe Merks, beestenvoeder gaan snijden in de weide achter het gesticbt der Alexianen. De veldwacbter vermoedende dat zij wild kon hebben in den zak, in welken zij het voeder droeg, deed haar dien leegschudden. Zij gehoorzaamde en, toen de wachter den in- houd had nagezien, verwijderde hij zich. Doch hy had geen tien stappen gedaan of zij zakte dood neer. Op den weg tusschen Peschura en Milaan is Woensdagavond een aut.omobiel omgeslagen, waarin gravin Guyliamina Moscoui, van Venetie, en haar beide dochters waren gezeten. De gravin vond bij dit ongeluk den dood, haar beide dochters en de chauffeur zijn gewond. Is een electrische stroom met een spanning van 220 volts, zooals in leidingnetten gebruik- kelijk, al dan niet gevaarlijk Te Neureuberg is dezer dagen een monteur door zulk een stroom gedood. Hij was bezig lampen aan te sluiten. Er was nog geen schak»- laar aangebracht eu toen de monteur metzwakke stem nuitschakelen" riep, kop de hulpmonteur niets anders doen dan den geleider, dien de mon teur niet in staat was los te laten, uit zijn handen rukken. De monteur viel daarna achterover, maar was niet weer bij te brengen. Het geval te Neurenberg heeft dus bewezen, dat zulk een sterkstroom levensgevaarlijk kan zijn. Naar uit New-York geseind wordt heeft een brand te Zuid-Brooklyn de pakhuizen van de Brush Terminal Company en de stoomschepen American Nebraskan en Arizonan, van de American Hawaiian Steamschip Company, en de Cilta di Palermo, van een Italiaansche maatschappij, vernield. Men vreest, dat er menschen bij om- gekomen zijn. - Op het terrein van de Vacuum Oil Company te Borgfeld bij Hamburg is Donderdegmorgen brand uitgebrnken, vermoedelijk door ontploffing. Om 10 uur hoorde men een sterken knal en vijf minuten later brandde reeds de geheele oliekelder, waarin ongeveer 3000 vaten lagen. De petroleum liep in het kanaal, dat langs het terrein ligt, eu brandde verder op het water. Zoo kwam het vuur aan de overzijde van het kanaal, waar het de pakhuizen van de cousumptie-vereeniging Produe tion aantaste. Edn pakhuis en twee woningen zijn uitgebrand. De schade wordt geschat op 2 millioen mark. Er was niets verzekerd. Het gevaar van Xstralen. Onder eenige geneesheeren der Londensche hospitalen heerscht thans een zouderlinge ziekte, die het gevolg is van de behandeling der patienten met Xstralen. De kenteekenen dezer ziekte zijn de volgeuden gevoelloosheid in de vingertoppen, weldra ver- toonen zich daar zweren, die snel in aantal en afmeting toenemen. Deze zweren, verspreiden zich gaandeweg over de hand, den arm en den schouder en veroorzaken den lijder een stekeude pijn, waardoor hij veelal 's nachts niet slapen kan. De ziekte is niet besmettelijk, maar men heeft er nog geen geneesmiddel voor gevonden. Zij wordt veroorzaakt door het voortdurend en herhaald blootstelleu der hand aan de stralen, terwijl de patienten, die hiermee behandeld worden, geen gevaar loopen. Te New-York is ook een der- gelijk ziektegeval met doodelijken afloop voorge- vallen. De assistent van Mr. T. A. Edison werd er door aaugetast eu stierf onder vreeselijk lijden, waarbij al zijn haren tot zelfs van zijn wenk- brauwen en oogledeu uitvielen. Edison zelflijdt er ook aan en wanhoopt aan zijn herstel. Vergadering van Vrijdag 28 October 1904. Voorzitter de heer J. A. van Rompu. Verder aanwezig de heeren Van de Velde, Kolijn en JBlankers. Afwezig de heer Tholens met kennisgeving, benevens de heeren Versluijs en Kramer. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Ingekomen is een adres van I. Gazan en 59 anderen, min of meer betrokken bij het op- en afschutten en het vastmeeren van schepen, die wijzen op het gemis van verlichting langs den oostelijken dijk in den weste- lijken kanaalarm van af de Vluchthaven tot de West- siuis, waardoor het aldaar des nachts vastmeeren van schepen niet zonder gevaar is, terwijl ook verlichting ontbreekt aan de nieuwe loskaden in gebruik bij de spoorwegmaatschappijen en aldaar de meerpalen te ver op den kant staan en meestal geheel bedolven worden onder aldaar gelost hout en ijzer. Adressanten verzoeken de Kamer pogingen aan te wenden om hierin spoedig verbetering te verkrijgen. De beer Kolijn acht voorziening in den toestand langs den zoogenaamden schependijk, van de oude brug tot de vluehthaven hoog noodig. Hetgeen adressan ten zeggen is volkomen juist. Verlichting ontbreekten de afbrokkeling van den kanaalboord maakt de toestand hoogst gevaarlijk, daar er op veie plaatsen groote gaten in het talud steil afgevallen zijn. Er staan meerpalen waarvan de grond rondom weggevallen is, en juist bij een veelvuldig gebruikte is dat het ergstdaar kan men zelfs oveidag moeilijk bijkomen om een touw te leggen, hoeveel te meer dus bij donker. is deze toestand voor ons zegt spreker die dit weten gevaarlijk, wij nemen de voorzichtigheid in acht, maar voor vreemdelingen, die daar met hunr,e schepen liggen, en die piaats wordt bun daarvoor juist aan- gewezen, het is de ligplaats is het als het ware ondoenlijk bij avond of nacht aan den wal te komen, wat toch voor het inslaan van proviand of om andere reden dikwijis noodig is. Onlangs moest men met twee man onder aan den dijk gereed staan om de kapitein van de Fortuna, die aan wal moest komen, aan te pakken om hem voor in Jt water vallen te behoeden. De toestand is inderdaad tieurig en niet alleen ver lichting, maar het maken van het talud van den dijk is hoog noodig. De heer Van de Velde beaamt hetgeen de heer Kolijn aanvoert. Er is daar geen verlichting, dan die van de overzijde van het kanaal schijnt. De heer Kolijn: Dat is nog verleidelijker, evenals het licht van de kasten die er gemeerd liggen. De heer Van de Velde acht ook aan het kanaalboord eene groote verbetering noodig, dit is niet voldoende onderhouden. Zoowel de Voorzitter als de leden zijn overtuigd dat de door adressanten gevraagde verbetering noodig is. De vraag evenwel, tot welk Departement men zich zal behooren te wenden, gaf aanleiding tot eenige ge- dachtenwisseling, daar de dijk aan Oorlog behoort, maar men hier met een waterstaatsbelang te doen heeft. Besloten werd daaromtrent te informeeren en desnoods adressen te verzenden, den aan Oorlog en een aan Waterstaat, inhoudende het verzoek tot het plaatsen langs den bedoslden dijk van 3 lantaars en het maken van het talud. Alsnu kwam in bespreking het tweede deel van het adres verlichting en meerpalen aan de nieuwe loskade in gebruik bij de spoorwegmaatschappijen Genten ilechelenTer Neuzen. De heer Blankers merkt op, dat dit, wat de verlichting betreft, zoo wat eene repetitie is van datgene waarop de Kamer reeds vroeger meermalen heeft gereclameerd. Als daar gewerkt wordt is er licht, waarvoor vanwege den werkgever gezorgd wordt, maar als het werken afgeloopen is, dan gaan de lichten uit en moeten de werklieden in de duisternis huiswaarts keeren. Wat de meerpalen betreft, verscheidene zijn stnk of wel in het geheel niet meer te vinden. De heer Van de Velde merkt op, dat zij die daar gedeelten van den kanaaldijk voor losplaats pachten, overeenkomstig de voorwaarden voor meerpalen moeten z/irgen. Het ergste is, dat anderen die er soms uithalen. E6n stoomboot heeft op eens achtereen een 20tal meer palen der steenmaatschappij uit den grond getrokken. spreker vervoegde zich naar aanleiding hiervan bij den havenmeester, maar deze verklaarde er niets aan te kunnen doen. De heer Blankers meent dat, waar jaarlijks zoo'n groot bedrag aan pacht wordt ontvangen het Rijk toch wel zeif voor meerpalen zou dienen te zorgen, want die opbrengst loopt niet over honderden, maar over duizenden. De Voorzitter wijst er op, dat de pachtvoorwaarden eenmaal zoo luiden. Buitendienverpachten doet Finan- cien en Waterstaat zou de palen moeten plaatsen. Hij denkt niet dat dit gedaan zou worden. De heer Blankers vermeent dat, wanneer het gevraagd wordt, het plaatsen van meerpalen wel vanwege Water staat zou geschieden. Na nog enkele opmerkingen, wordt besloten hierom- trent eens bij den ingenieur van 's Rijks Waterstaat te informeeren. De heer Blankers komt thans terug op de verlichting langs de loskaden, het is hoogst noodig dat die er komt, zoowel voor de schepelingen als voor de werklieden, die soms tien minuten of langer in de duisternis langs en over rails en hout moeten scharrelen om huiswaarts te keeren. De Voorzitter meent dat het nog zoo gemakkelijk niet zou zijn op de kaden lantaarns te plaatsen deze zouden dikwijis begraven worden tnsschen het hout, dat tot 2 en 4 Meter hoog wordt opgestapeld. Daarbij komt nog dat het plaatsen van lantaarns tnsschen hout niet raadzaara is met het oog op brandgevaar. De heer Blankers wijst er op dat op het spoorweg- emplacement, bij de hangars, waar dikwijis wagens met wol staan, ook wel lantaarns zijn gepla'atst en wol zal dan toch nog vlugger in brand geraken dan hout. De heer Kolijn denkt dat het bezwaardoor den Voor-' zitter geopperd, zou te ondervangen zijn door de lantaarns op een halven meter van den waterkant te zetten. De heer Van de Veide gelooft niet dat Waterstaat zich de verlichting van de loskaden aldaar ooit zal aantrekken. De Voorzitter is van meening, dat de werkgevers zeif voor verlichting moeten zorgen, het zijn verpachte ter- reinen. De heer Blankers is het daarmee niet eens het zijn publieke terreinen en die behooren toch niet door par- ticulieren te worden verlicht. De Voorzitter wijst er op, dat de kaden te Antwerpen en Rotterdam b.v., wel zijn verlicht, maar daar behooren die aan de gemeente. Hier evenwel zijn de kaden deels van de spoorwegmaatschappij, deels van particulieren, door hunne pacht. De heer Blankers herinnert dat over deze zaak al is geschreven aan den Raad van Toezicht op de spoor- wegen. Een antwoord is echter nog niet ontvangen. Hij geeft in overweging nogmaals aan den Raad van Toezicht te schrijven en om antwoord te verzoeken. Aldus wordt besloten en tevens om aan den Raad van Toezicht te verzoeken, indien dit college hierin niet kan tusschenbeide komen, te wiileD melden tot wie de Kamer zich hiervoor dient te wenden. Ingekomen is eene mededeeling van den Minister van Waterstaat dat afwijzend is beschikt op het adres van het gemeentebestunr van Axel voor het verkrijgen van eene grootere doorvaartopening der te maken brug over het zij kanaal naar de Axelsche Sassing. De heer Blankers vraagt of geen antwoord is ontvan- feri op het schrijven der Kamer aan den Raad van 'oezicht op de spoorwegen over de dienstregeling op de lijn GentTer Neuzen. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Blankers merkt op dat eigenlijk een antwoord is op te maken uit de vastgestelde dienstregeling, die weer even on'gerieflijk is. Hem is medegedeeld, dat de maatschappij genoodzaakt is door de strengehandhaving van de arbeidswet en dat het reizigersvervoer op het Nederlandsche deel der lijn niet van dien aard is, dat er daarvoor een dubbel personeel op nagehouden kan worden. De Voorzitter brengt ter sprake dat er op de water- staatsbegrooting voor 1905 nog niets is uitgetrokken ten behoeve der voorziening in los- en laadplaatsen alhierhet is bekend dat dit hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in den iinancieelen toestand, die niet zoo roos- kleurig is, waarom verschillende voorgenomen nitgaven moesten geschrapt worden. Spreker acht het evenwel noodig, opnieuw bij den Minister aan te kloppen, met verzoek zou spoedig moge- lijk alhier de noodige verbeteringen aan te brengen. Het blijkt toch meermalen dat er piaats te kort is en dientengevolge schepen naar elders moeten gaan lossen. De heer Blankers zou gaarne zien, dat, in afwachting van de voorgenomen verbetering der loskaden de water- leiding, daar thans tusschenloopend, werd omgelegd. Werd die achterom de opslagplaatsen gelegd, dan zouden de werkkosten veel verminderen. Hierover wordt nog eenige gedachtenwisseling ge- honden, waarna overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter wordt besloten. Nog wordt besloten aan de Kamer van Koophandel te Antwerpen mededeeling te doen van de pogingen, dobr de Kamer alhier aangewend voor het verkrijgen van eene lichtboei in het Pas van Ter Neuzen, en te verzoeken deze poging voor het verkrijgen eener betere belichting van het vaarwater in de Wester-Schelde, te willen stennen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Ter Weiazen. Huwelijks-aangiften. 28 Oct. Jo hannes Jacobus de Leux, oud 24 j.,jm. en Maria Louisa Heijens, oud 19 j., id. Geboorten. 25 Oct. Aloisius Anthonius Franciscus, z. van Franciscus Ernestus Hamerlinck en van Maatje Francina Lente. Hendrika Jacoba, d. van Adriaan Cornelis 'tGilde en van Adriana Alida Riemens. 29 Oct. Kommerina Maria, d. van Willem Jacob Vermeulen en van Kommerina Paulina Oostdijk. Overlijden. 25 Oct. Catharina, Bedet ond 68 j., echtg. van Nikolaas Michiel Harte. 26 Oct. Jacobus de Doelder, oud 9 m., z. van Jan en van Elizabeth Dieleman. Rotterdam, 31 October 1904. Binnenlandsche Granen. Ue Markt blijft prijshoudend gestemd voor Tarwe, Rogge eu Haver. De aanvoer van Gerst was ruimer dan verleden week. Met uitzondering van Witte boonen, was de aanvoer van beteekeuis van Bruiue boonen en Erwten. Men noteert Puike Zeeuwsche tarwe f 7,50 it 7,75 per hectol. en per 100 kilo 9,25 a 9,75 en daarbovenmindere en goede Tarwe per hectol. 6,50 a 7,— Rogge f 5,25 a 5,60 Wintergerst 4,70 h 5,Zomergerst 4,25 a 4,50Wintergerst per 100 kilo 7,50 a 8,25Zomer 7,25 Chevalier 8,40 a f 8,60Haver f 7,20 a 7,50 Haver per bectol. 3,10 si f 3,60; Paardenboonen f 6,50; Wittebooneu 14,a 15,Bruine Boonen 11,50 a 12,Kookerwten f 7,a 8,25 Voedererwten 6,Kanariezaad 14>;a 15,per hect. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo 190 a 210 Rogge per 2100 kilo 133 k f 135 Taganrog 186 a 137 Gerst Zwarte Zee /110 it/112; Amerik. Mais f 123 a 124 per 2000 kilo Haver Libau f 6,50 per J 00 kilo. Me el. Prima inlandsch 12,a 13, 1® soort 11,25 a 12,Zeeuwscbe tarwe- bloem f 12,75 f 13,prima Belgisch 12,50 a 18,- 1® soort 11,25 h 12,— 1® soort. Fransch 11,a 12,prima Duitsch 13,50 14,extra puik Hongaarsch 17,18,1® soort 15,16, prima Amerik. 14,50 it 16,1® soort 12,50 it 13,50 2® soort i 1,50 a 12,25 j Inlandsche en Duitsche Roggebloem 9,25 J 10,50; alies per 100 kilo netto. Runderprijzen 50 &66; Stieren 42 52; Kalvereu 75 95; schapen 40 it 50; Varkens 38 it 45 cent, alies per kilo. Melkkoeieu /120 a/ 295; Kalfkoeien 150 it 280 Stieren 70 a 145; Vaarzen 56 a 130; Pjnken 40 a 95; Grxskalveren 25 a 70 Fokkaiveren 15 it 20 nuchtere 5 it 9 Biggen 5 it 10, alles per stuk. Aardappelen. Bnelsche Kralen 8,— it /3,25; Zeeuwsche blauwe 2,a 2,50 Eigeuheimers 2,— a 2,20 Geldersche 2,— it J 2,25, alles per mud. Boterprijzen in yaten gemiddeld 56 en stukken van een half kilo 70 a 75 cent. Zoetemelksche Kaas 25,it 27,per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 5,50 h 5,75. Buitenl. 2,80 per 100 stuks. Zeewsche Ajnin. Stroogele en groote /3,10; kleine bruine it 3,75 per 60 kilo. V 1 a s. Blsuw Holl. 1,40 it 2,15 Gron. 1,40 a 1,80; Zeeuwsch wit f 1,60 a 1,80 per 8teeo. Lijuzaad 7,50 it 8,50 per hect. Karwijzaad 10,50 a 10,75 per 50 kilo. Amerik. Petroleum in hoaten vaten per 100 kilo 9,50 it 9,75 en 6 it 7 cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 31 cent en dito Santos 24 cent per half kilo. ZEETIJDINGEN. Van 28 tot en met 30 Oct. 83 r» a B VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading Oil** ter Ve u r.t n 28 Eng. s.8. Ann Webster i 2241 Louden stnkg. Run. s.s. Dalny 2778 Libau hout 30 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. idem Golfer 1 1066 idem ledig Van Ter .Vieuzen i 29 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. Duits. s.s. Iris 3334 Burneiland ledig Voor Gent 28 Duits. s s. Alfred Menzell 4013 Frederiksh. hout Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. 29 idem Form by 1216 idem ledig 30 idem Aire 1969 Goole stukg. idem Colne 2475 idem idem idem Sea Hound 3085 Louden idem Van Gent i 28 Eng. s.s. Nyroca 3664 [Liverpool stukg. idem Dolphin 913 Morkenbe cement Deen. s.s. Kamma 4285 Sunderlsnd ledig Eng. s.s. Richard 5000 Antwerpen idem 29 Duits .zeel. Nordzee-zeitung 1901 Rotterdam idem Eng. s.s. Abbotsford 2979 Leilh stnkg. idem Sea Gnll 2762 Londen idem idem Trnro 3366 Hull idem idem Faraday 2525 New-Castle idem idem Frankfort 3268 Goole idem 30 Duits. s.s. Herzog J. Albr. 3851 New-Castle ledig Eng. s.s. Jenny 5007 Antwerpen idem Z weed. s.s. Nordstjernen 3248 Hnll idem Duits. s.s. Dortmund 2792 Bremen idem Noor. s.s. Laboremus 1681 Leyth phosph. Dnits. zeel. Znnkunft 1902 Rotterdam ledig Rns. s.s. Graf Todleben 4198 Bleyth idem Zweed. s.s. Bell is 1255 Sunderland cement Van 28 tot en met 30 Oct. werden langs de Oostslnizen alhier 72 binnenvaartuigen op-en 65 afge8chutdoor de Westsl. 13 op-en 6 afgeschut. biedt zich can voor alle voorknmende tverk- zaamheden en is ook genegen aan huis naaiwerk te komen verrichten. Men gelieve zmh te vervoegen bij CYR. VAN GOETHEM, klompenmaker, Lange Kerkstraat, Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 3