Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Moord te Ter Neuzen. Voor bet schoonste 2jarig rund, een prijs van f 8,aan R. Blsnkert, slachter. Voor den schoonsten hokkeling, een piijs van f 2,aan S. Dieleman, koopmau. Voor den schoousten springstier, een prjjs van f 5,aan Ferd. van Driel, laudbouwer. Voor het grootste getal paarden van eenen eige- naar ter markt gebracht, een prijs van f 4,— aan Ph. Johs van Dixhooru, landbouwer. Als voren voor het grootste getal 'noornvee, een prijs van f 4,aan S. Dieleunan, koopmau. Als voren voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks, f 2,aan L. van Dixhoorn Ph.Jz., landbouwer. Als voien voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks, f 2,aan J. de Mtij, koopman te Zuiddorpe. Voor het vetste stuk hoornvee, een prijs van 5,aan C. de, Feijter, landbouwer te Koewacht. De heeren achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen alien te Axel. De handel was levendig. Hulst. Zondagnamiddsg hield de bond van R. K. onderwijzers Hulst" eene druk bezochte vergadering waarin tot oprichting van een cursus voor de hoofdacte werd besloten. De cursus duurt 2 jaar en zal des Zoudags van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur gegeven worden. Leden der afdeeling zullen jaarlijks f 30 moeten betalen, niet leden f 85. Het te kort zal door een particulier ge- dekt worden. Na afloop hield de heer G. J. de Gier, hoofd der school te Boschkapelle eene in- terressante lezing ffEeu greep in de Letterkunde". Kloosterzande. De Oranje-vereenigiug, pre- sidente mej. A. Koopmans van Boekeren en secre- taresse freule S. Collot d'Escury, gaf, zooals telkenjare, deze week weer een groote uitvoering, ten bate van den arrnen van Hontenisse, op de groote zaal van den heer Th. Weemaes. Wasde uitvoering van Donderdagavond zeer druk, ook die van Zaterdagavond was zeer bezochtvele notabele families uit Hulst waren den tweeden keer aanwezig. Het program inziende, valt terstond op,dat er voor z/elk wat wils" was, en daarom meenen wij het best te doen, dit op den voet te volgen. Het opende met de bekende Cadetten-marsch, die kranig werd gespeeld en das Bierienhaus, dat zeer aardig werd vertolkt. Beide nummers waren qaatre-mains voor piano en werden gespeeld door freule H. Collot d'Escury en Th. Weemaes. No. 2 en 8 waren ff8ourire d'Avril" van M. Depret en liederen van Jensen A. B., beide ge- schreven voor mandoline en piano, welke nummers zeer schoon vertolkt werden door de dames E. Spree en A. Koopmans van Boekeren. No. 3 //Juffrouw Kort en juffrouw Lang" door de dames R. Brassel en freule H. Collot d'Escury gezongen, viel zeer in den smaak, evenals No. 5 #8 Huweljjksaan- zoeken tegelijk" door freule S. Collot d'Escury en mej. A. Koopmans van Boekeren en No. 7 //De Paraplu" door laatstgenoemde dame. De nummers 4, 6 en 9 tDe Gouvernante" z/Een aDgstige Avond" en »Pakketten voor dames" waren zeer leuke tooneelstukjes voor meerdere personen en werden met veel entrain gespeeld. Het gl. nsnummer was echter no. 10 »De prius van Sind" eene allerpraehtigste operette, in cos- tuum gespeeld. We meenden een echten koning een heuschen sultan, wprkelijke prinsessen en on- vervalschte dwergen, ware hofdames en hovelingeu te zien. En wat ging alles als van een leien dakje. En wat die dwergen zich weerden. In een woord 't was prachtig. Vreesden we niet te lang te worden, dan zouden we veler verdiensten moeten roemen laat ons daarom in 't kort zeggen, dat de uitvoering in alle opzichten is geslaagd en de vereeniging alle eer van haar werk heeft. Mogen we nog dik- wijls zoo iets bijwonen, was zeker de wensch van alien, die dien avond de welgeslaagde voorstelling hebben bijgewoond. Vlissingen. Zaterdag 11. ging de te Ritthem wonende 21 jarige boerenknecht W. naar de tus- Schen Oost- en West-Souburg en Vlissingen gelegen hofstede van ziju vroegeren baas S. om hem, naar zijne meening, van vroeger toekomend verdiend loon. Een woordenwisseling tusschen baas en knecht ontstond, zij werden handgemeen, waarop de knecht aan zijn vroegeren baas in den hals een messteek toebracht waardoor de slagader doorsneden werd eenige oogenblikkeu nadien was S. een lijk. W. ging daarop naar Vlissingen waar hij zich als den dader bij de politie aanmeldde. hielden een bierhuis en logement aan den Schuttershofweg. Sedert ongeveer een half jaar hadden zij een deel hunner woning verhuurd aan een zekeren K. Mijser, afkomstig van een plaatsje uit Lim- burg, naby de Duitsche grens, en vermoedelijk daardoor sprekende met een Duitschen tongval, die meestal leurde met eiernetjes. Hij was altijd op de baan om zijne netjes te venten, terwijl de vrouw met wie hij samenleefde, ge- naarnd Kaatje, meest thuis was en in het logement hielp. Voor een tiental dagen kreeg Mijser hoog gaande ruzie met de logementboudster, waarvan het slot was, dat hij aanzegging kreeg te ver- trekken. Juist was hij voornemens voor een dag of acht naar het land van Cadsand te gaan leuren en deed dit ook. Na zijn vertrek gaf de logementhoudster, in de wandeling door hare loge's //moeder" genoemd, aan //Kaatje" te kennen, dat zij hun boeltje maar moest inpakken, dat zij niet meer in dat vertrek mochten blijven wonen, dat zij Kaatje wel op logement mocht blijven", maar dat haar //man daar geen onderdak meer knigen kon. Kaatje zat er wel mee tusschen dat bericht aan M. mee te deelen, maar troostte zich dat de tijd nog lang was. Onverwacht kwam Mijser echter reeds Vrijdag in den laten avond thuis. Na veel praten over en weer werd hij, omdat het zoo laat was, voor dien nacht nog onder dak genomen, maar toen hij dit Zaterdagavond weer beproefde, ondanks herhaalde pogingen onverbiddellijk afgewezen. Kaatje trachtte op alle mogelijke wijze haren goeden man zonder verstoring der harmonie buiten het huis te houden. Toen men eindelijk nog eens buiten kijkende hem niet meer zag werd ook gedacht, dat hij zich verwijderd had. Zondagmorgen, omstreeks half zeven evenwel begaf een andere leurder die daar logeert zich naar het buitenstaande privaat en schrok toen hij dit bezet vond door Mijser. Deze had daar blijkbaar den nacht doorgebracht en verliet het privaat thans, zijn collega verzoekende Kaatje even te roepen, daar hij die eens wilde spreken. De leurder gaf daarvan kennis aan de kaste- leines, die daarvan echter niets wilde weten, de kamer van Kaatje afsloot en zelf, nog maar half gekleed, naar buiten ging. Een oogenblik later hoorde men roepen z/Arjaan Arjaan hulp hulp Dit was de stem der logementhoudster, die haren, nog te bed liggenden man riep. Deze, dit hoorende, haastte zich het bed uit en liep naar de achter- plaats. Daar, met andere huisgenooten komende, vond hij zijne vrouw, liggende in een bloedplas en met verwondingen aan het hoofd, vermoedelijk toegebracht met een z.g. Engelschen sleutel, die den vorm van een hamer heeft. Verder was niemand te bespeuren. Dadelijk werd vermoed dat Mijser dit gedaan had, maar deze was niet te zien. De logementhoudster werd binnenshuis ge- dragen, der politie van het gebeurde kennis ge geven en een geneensheer geroepen. Deze laatste achtte de verwondingen niet van ernstigen aard, althans zeker geen levensgevaar aanwezig, doch na eenigen tijd ging zij zoo achteruit, dat zij reeds omstreeks half tien ure overleed. Toen de politie na eenigen tijd dit vernam, werden, nu het feit zoo een ernstig verloop ge nomen had, maatregelen genomen om den ver moedelijken dader te achterhalen. Per fiets trokken gemeentepolitiemannen en marechaussee naar buiten, om te trachten een spoor te ont- dekken, terwijl naar de verschillende politie- stations in den omtrek en enkele voorname Belgiscbe plaatsen werd kennis gegeven van het gebeurde en aanhouding verzocht van Mijser, wiens signalement daarbij werd opgegeven. Verschillende geruchten doken op. deze had hem hier, een andere weer juist in een andere richting gezien. Ook een gerucht dat hij in Clinge (Belgie) op den trein zou gestapt zijn met een kaartje naar Antwerpen, werd niet bevestigd. Men had alle hoop dat de nettenleurder in het voor hem uitgezette groote politienet zou vast- loopen. De politie had thans dit voor, dat zij wist wien ze zoeken moest. Naar we vernemen wordt het parket uit Middelburg morgen verwacht. Natuurlijk raaakt het voorgevallene, vooral waar het een zoo algemeen bekende persoon- lijkheid betreft, het onderwerp van veler ge- sprekken uit, en werd steeds uitgezien naar het bericht der arrestatie van den verdachte. gegevens genoeg meende te hebben om dien persoon te arresteeren, Jiep deze, die vermoedde waar het op zou uitloopen, naar de kreek, in diep water en dook naar beneden. Met anderer hulp werd hij opgevischt en een geroepen geneeskundige heeft nog tevergeefs beproefd de levensgeesten op te wekken. Giscerenvoormiddag deed als een loopend vuurtje door onze stad de ronde het gerucht van een feit, dat bij onze heugenis alhier niet meer is voorgekomener was een moord ge- pleegd //Dikke Neele" was doodgeslagen. Zij, die nog vooreerst twijfelden aan den ernst van dit gerucht, moesten spoedig ervaren, dat het waarheid bevatte. Omtrent dit ernstig misdrijf en de vermoede- lijke aanleidiug er toe, vernamen wij het vol- gende Adr. Scheele en zijne vrouw Cornelia Maria Kusters, oud 59 jaar, die aan hare corpulentie den algemeen bekenden bijnaam te danken had, Onze Axelsche correspondent seint De vermoedelijke dader van den gisteren te Ter Neuzen gepleegden moord, zich te Axel in handen der politie ziende vallen, sprong nabij de Kleine Kreek te water en verdronk. Zijn lijk is naar het lijkenhuis overgebracht. Hieromtrent vernamen we nog dat Mijser hedenmorgen onder Overslag was "gezien. Den gemeente-veldwachter werd dit medegedeeld, die per fiets op onderzoek uitging. Hij trof M. aan op den weg naar Axel, gaf toen zijn rijwiel met een ander mede, en begon M. te ondervragen. Ondertusschen waren zij de kleine kreek genaderd en juist toen de veldwacbter - Benoemd tot bestuurslid in het calamiteuse waterschap Tienhonderd en Zwarte, de heer S. de Huller te Cadzand. Philippine, 81 Oct. Tot ouderwijzeres aan de openbare lagere schoolalhier is benoemd, inej. R. Bosschem van Westdorpe. Uiivaart van Oom Paul. 's Gravenhage,, 31 Oct. Zeer eenvoudig Vas heden iu den vroegen ochtend de overbrenging van het lijk van President Kruger van de begraafplaats Eik en Duinen naar Rotterdam. Behalve familie- leden waren daarbij tegenwoordig de oud-vice-cou- sul van Transvaal, de heer Canneel, deStaatsraad Moltzer en de vertegenwoordigers der ond-Afri- kaansche ambtenarenverder was weinig publiek aanwezig, ook langs den weg dien de stoet nam. Op de kist lagen alleen de kransen van H. M. de Konirigin en Z. K. H. den Prins en die van den oud-president Steijn. Voor het vertrek van het stoomsohip Batavier, uit Rotterdam, heeft de Koningin-Moeder door haar grootmeester den heer De Ranitz een palm- tak doen leggen op Krugers kist. Rotterdam, 81 Oct. De uitvaart van President Kriiger van de begraafplaats Oud-Eik en Duinen bij den Haag uaar het stoomschip Batavier VI te Rotterdam, geschiedde heden overeenkomstig het geuitte verlangen in deftigen eenvoud. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot door de begrafenis-vereeniging //Simplicitas" in een rouwwagen geplaatst en direct over Delft en Over- schie naar Rotterdam vervoerd. De kransen van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik en van President Steijn dekten de lijkbaar. De overige bloemstukken waren alle vooruit naar Rotterdam verzonderi en inderouw- kapel, aan boord der Batavier geplaatst. Zoewel in Delft als in Overschie passeerde de lijkwagen voorbij een dichte menigfe vol eerbied voor den dierbaren overledene, den grooten balling wiens overschot thans zal msten in Transvaal voor welker onafhankelijkheid hij met'mannenmoed en vertrouwen op den Heer der Heirscharen had gestreden. Van vele woningen waren de gordijnen gezakt. Te Rotterdam aan de grenzen arriveerde de de rouwwagen te circa 2 uur. De afdeeling Rotterdam der Zuid-Afrikaansche vereeniging, en andere heeren, hadden zich te voren vereenigd ten huize van den president, den heer H. J. Meerkamp van Ernbden aan de Schiekade en namen in volgkoetsen plaats, om Oom Paul naar de Batavier te begeleiden. Een groote menigte had den stoet afgewacht, welke reed langs de Schiekade, Coolsingel, Schie- damschesingel, Witte de Withstraat, Eendrachtsweg, Scheepstimmermanslaan en Westerstraat naar de ligplaats der Batavier VI aan het Willemsplein. Door de bemanning der boot werd Oom Paul aan boord gedrageu. De zware kist werd in de rouwkapel geplaatst in een soort overkist en vastgeschroefd voor de lange reis die ongeveer 28 dagen duren zal. Van de rouwkapel gaven wij reeds vroeger een beschrijving. Deze is be- hangen met zwart laken, electrisch verlicht en versierd met zilveren figuren en franj". Drie opschriften zijn er te lezenlo. Ik heb het geloof behouden. 2°. Ik heb den goeden strijd gestreden en 8o. Ik heb den loop geeiudigd. De plaatsing geschiedde heel ordelijk en loe- spraken werden niet gehouden. Het stoffelijk hulsel wordt vergezeld door Dr. W. J. Leijds, den vroegeren Staatssecretaris van Transvaal, Dr. Heijmans den lijfarts, den heer G. H. A. Middelburg, voorzitter van het hoofd- bestuur der Ned. Z.-Afrik. vereeniging en den gep. vice-admiraal N. Mac Leod, voorzitter van den Raad van commissarissen van de firma Miiller Co., eigenaars der Batavier VI. Na een laatst afscheid ging men van boord en onmiddellijk vertrok de Batavier VI door duizenden nageoogd. De wakkere gezagvoerder der boot, kapitein Wilkers, zij een voorspoedige reis toegeweuscht. Te Rothem-Meerssen zijn de beide daar ge- stationeerde kommiezen slaags geweest met eenige belhamels, die hen bij hun ronde door de gemeente aanvielen. De aanvallers gingen zoodanig te keer, dat de beide ambtenaren zich genoodzaakt zagen van hnn wapens gebruik te maken, waardoor er twee ernstig verwond werden. De justifie heeft een onderzoek ingesteld. De kantonrechter te 's Gravenhage veroor- deelde eene waarn. vrouwelijke chef in een groot modemagazijn aldaar, die een aantal meisjes wegens <en spoedbestelling van rouwkleederen, tot elf uur s avonds in de ateliers arbeid liet verrichten, tot 22 geldboeten ad f 5. Te Wageningen heeft bij een twist tusschen twee buurvrouwen de eene, vrouw J., haar tegen partij vrouw M., bekend als Jaan de Turk fwe« vingers afgebeten. In drie zittingen heeft de Rotterdamsche gemeenteraad de begrooting behandeld en deze vastgesteld in ontvangsten en uitgaven on 16,262,421,08s en de onvoorziene uitgaven on 70,019,78s. g»enop Uit Colijnsplaat wordt gemeld Aan de kroonton voor de Kreek is Ziterdav- morgen gezonken het tjalkschip Tjekkina, schipper Veenstra van Amsterdam, geladen met suiker- bieten uit Schengepolder naar Rozendaal (fabriek De Ram). Man, vrouw, twee kinderen en de knecht hehben ternauwemood het leven kunnen redden en kwamen in ten roeibootje op de haven alhier. Verkleumd van de kou en van alles beroofd werden zij liefderijk bij den heer Mouthaan op- genomen. Assnrantie dekt de schade. Donderdagochtend omstreeks olf uur kwam te Chaam het gerecht uit Breda. Het onderzoek had plaats op het raadhuis en ving aan met het verhoor van den lichtbakdrager B. S. Vervolgens werd in verhoor genomen de losser van het doodelijke schot F. R. Na dit onderzoek werden beiden geleid naar den akker waarop het bloedige drama afgespeeld is, en waar door hen de noodige aanwijziugen gedaan moesten worden. Onderwijl geschiedde de sect-ie van het lijk des verslagenen door twee officieren van ge- zondheid in de openbare school. Nadat de justitie van den bewusten akker terug- gekeerd was, werd het gerechtelijk onderzoek voort- gezet, als gevolg waarvan S. in vrijheid werd gesteld, terwijl R. onder geleide van twee mare- chauss^es naar Breda werd getransporteerd. De justitie vertrok omstreeks vijf uur. Het lijk van den verslagene werd na de sectie in een kist geplaatst, welke, na verzegeld te zyn, naar Alphen is vervoerd. De verdachte, F. Roovers, heeft erkeud het schot te hebben gelost. Door de politie te Aruhem is onlangs een oude man uit zrjn woning in Klarendal gehaald, die in eibarmelijken toestand verkeerde, terwijl in de woning een ondrsgelijken stank heerschte. De man werd naar het stedelijk Ziekenhnis overgebracht, teneinde gereinigd te worden. Het bleek dat hij in 9 jaar niet gewasschen was. Zaterdag is de man uit het Ziekeuhuis ontslageo. Naar verteld wordt heeft aan de jongste loting voor de nationale militie te Nieuwerkerk a. d. IJsel een jongeling deelgeuomen, die een jaar te jong ig. Zijn moeder (de vader is overleden) beweert, dat hij in het jaar 1886 geboren is en meent dit door getuigen en feiten te kunnen sta- ven j ter secretarie staat hij geboekt als geboortig in het jaar 1885. De jongeling trok een laag nummer en is dienstplichtig. Een visscher van Texel heeft eene eigen- aardige vondst gedaan. In een oester vond hij nl. vijf blauwwit gekleurde pareltjts. Men zal laten onderzoeken, of deze misschien waarde ver- tegenwoordigcn. In de Nes te Amsterdam viel Vrijdagmorgen een porder uit de Pieter Jacobstraat van een stoep in een kelderopening. Hij kwam zoo onge- lukkig neer, dat de dood spoedig intrad. Uit een der Drentsche dorpen schrijft men aan het Vaderland In een kamer, waar nooit een raam wcrdt opengezet en altijd een vuur onder den schoorsteen brandt, ligt een vrouw, uiterst zwak van een moeilijke bevalling en niet buiten gevaar (een meid en knecht hebben bij die gelegenheid ge- holpen). In een wagentje ligt het kind. Nog een kind; in een anderen hoek, en in de tweede bedstee de man met diptheritis. Het vuile goed wordt uitgespoeld en bij het vuur gedroogd. De man gorgelt, en wat uit z'n keel daarmee ver wijderd moet worden, komt op den grond, in welken hoek hij zich maar bevindt. De vrouw kan en mag niets eten en krijgt een beetje on- smakelijke soep van varkensvleesch met rijst, ook al boven dat eene vuur klaar gemaakt. Na een paar dagen krijgt de vrouw ook diphtheritis. Ze blijft er natuurlijk in. De grootmoeder neemt het pasgeboren kind mee naar huis. Zulke ge- valleu komen in het geheel niet enkel uit armoede voort, maar uit vuilheid en onwetendheid. Donderdag werden op het stationsterrein te 's Hertogenbosch bij het rangeeren proeven ge nomen met een locomotief, die met petroleum in plaats van met steenkolen gestookt werd. Deze proefneming moet, naar wij vernemen zeer goed hebben voldaan en het gebruik van petroleum in plaats van steenkolen moet een groot voordeel voor de maatschappij opleveren. Gebrek aan bakers. Te Meppel bestaat een groot gebrek aan bakers, schrijft Het Vad. Het komt voor, dat een baker somwijlen twee of drie diensten tegelijk aanneemt, om op het laatste oogenblik den meest voordeeligen te kiezen, waar door de andere families in verlegenbeid zitten. Om in dit gebrek te voorzien, hebben de dia- conesseu besloten een cursus voor de opleiding tot baker op te richten. lets wat alle aanstaande huismoeders met groote blijdschap hebben ver- nomeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2