A Ig e m ee n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. 4()0o. Dirssdag 1 November 1904, 44e Jaargan^. "'""—FEU II LETOfr Loting Rationale Militie. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,J Men abonneert zich bij alle - Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A- ADTEETENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaa] plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. De oorlog tusschen Rusland en Japan. en niet onbeleefd mag wezen, antwoordde hjj. Maar denk aan mij, Paul, en dat ik op je zit te wachten tot je thuis komt. Och, blijf maar niet op, Hildegard. En houd mij niet langer op het is tijd, dat ik heenga. Zij had beide armen om zijn hals geslagen en liet haar hoofd tegen zijne borst rnsten. Vlug maakte hij zich los uit bare omhelzing, drukte nog een kns op haar voorhoofd, hoorde haar nog zeggenyVaarwel, Paul, en denk aan mij en weg was hij. Als vastgenageld bleef Hildegard eenige oogen- blikken op de plaats staan, waar hij haar had verlaten wezenloos staarde zij voor zich. Doch opeens klonk het weer in haar binnenste //Laat hem niet heengaan Zij snelde naar hat venster om hem terug te roepen, doch hij was reeds te ver weg. In de verte zag zij, hoe de avondwind met zijne donkere lokken speelde, en toen verdween hij uit het gezicht bij den hoek eener straat. O Paul, je bent voor mij verlorenIk was te zwak om je bij mij te houden klonk het aanhoudend in haar binnenste. Zij scheen wel in een staat van verdooving te verkeerenhet eene uur verliep na het andere en zij bemerkte niet eens, dat zij eindelijk in 't duister zat. En graaf Paul Hij gicg niet rechtstreeks naar het pCafd du Commerce", waar zijne vrienden hem wachtten. TER NEUZEN, 31 October 1904. Vrijdag slaagden te Breda voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, de heeren H. Steppe van Axel, J. Been van Groede en V. G. Maes van HoofdplaatZaterdag slaagde de heer A. de Theije van Koewacht. De loting voor de lichting der Nat. militie voor het jaar 1905 zal plaats hebben als volgt Axel Woensdag 2 Nov. 9,30 unr voorm. Axel, 11 uur voorm. Westdorpe, 11,30 voorm. Zuiddorpe en Overslag, 12 unr midd. Sas van Gent. Hontenisse Donderdag 3 Nov. 10 unr voorm. Hontenisse, 11,30 uur voorm. Osse- uisse en Hengstdijk, 1,30 uur nam. Boschkapelle 2 unr nam. Stoppeldijk. Hulst Vrijdag 4 Nov. 10 uur voorm. Hoist, 10,45 uur voorm. Clinge, 11,15 voorm. Koewacht, 12 uur midd. Graauw en Langendam, I,30 uur nam. St. Jansteen. Neuzen Zaterdag 5 Nov. 9 nur voorm. Neuzen, 10,30 uur voorm. Philippine, 10,45 nur voorm. Zaamslag, 12 uur midd. Hoek. Voor de loting worden samengevoegd de ge- meenten Ossenisse en Hengstdijk Zuiddorpe en Overslag. Hij wilde eerst een poosje alleen zijn, voordat hij den noodlottigen stap deed. In den afgeloopen nacht had hij bij na niet geslapen zijne geldzorgen, waarvau hij wist, dat ze aan zijne lichtzinuigheid te wijten waren, hadden hem voor oogen gestaan, alsof ze vragen wilden Wat zal er nu van worden? Wat moet er nu worden van je onschul- dige vrouw, die niets weet van het dreigend gevaar En daarop wist hij geen antwoord te geven, hoe hij zich de hersens ook inspande. Van het grcote kapitaal, dat Hildegard vijf jaar geleden van haar vader erfde, was nog slechts een zeer klein gedeelte overgebleven zijn landgoed bracht hem niets op hij en zijn vrouw hadden niet geleerd te sparen. Als hij aan de toekomst dacht, gaapte die hem aan als een afgrond van ellende en vertwijfeling. Het koude zweet kwam hem op het voorhoofd. Het is de laatste kans, het moet gebeuren, mompelde hij. Nog eens voor het laatst zal ik mijn geluk beproevenloopt het mis, dan zij God mij genadig. Hij trad een winkel binnen, kocht een revolver, stak het wapen bij zich, en stapte toen voor het uiterlijk heel kalm naar de plaats, waar hij volgens afspraak zijne vrienden zou ontmoeten. Ge komt zeer laat, waarde graaf, riep de heer Von Potschoreck hem tegemoet, en graaf Bradsky voegde er bij Laat ons spoedig opbrekenhet rijtuig, dat Zaamslag, 29 October. Heden verliet onze gemeente om zich te Almelo te vestigen de heer J. W. Wooldrik. Ruim vier jaren is voornoemde heer Wooldrik als hoofd der openbare school in den Groote HuisseDspolder alhier werkzaam ge weest, en heeft zich gedurende dien tijd, zonder overdrijving doen kennen als een schoolmeester van de beste soort. Zijne leerlingen maakten flinke vorderingen waarom hij bij de ouders van deze kleinen hoog stond aangeschreven. Toen hij van zijne leerlingen bij zijn laatste lesuren af scheid nam, gaf hij alien nog eene passende ver- maning mee naar huis. Stipt, op alles als hij was wat zijn school be- trof heerschte er schier een vol maakte orde, wat ook daar buiten in het oog viel. Wij hopen, dat het hem in zijn nieuwe stand- plaats moge welgaan, alwaar hij zicb zeer zeker, met den zelfden ijver bezield, nieuwen roem zal verwerven. Zaamslag, 30 October. Als een gevolg van de aanhoudende branden, welke in de laatste jaren in de oostelijk gelegen gemeenten van ons district zich voordoen, weigeren sommige brand- maatschapijen, door hunne agenten voorgelicht, aldaar verzekeringen te sluiten. Verbazend groot zijn dan ook de sommen welke aldaar in die om- geving zijn uitgekeerd. Dezer dagen gaf te Zaamslag een landbouwer zijn voornemen te kennen om zijn appelen, bij gebrek aan koopers, in te kuilen, om die dan met het voorjaar aan betere prijzen van de hand ts kunnen doen. De prijzen zijn thans voor de beste soorten 3 cent per K. G. waarvoor z'ch nog maar weinig koopers op doen. Axel, 31 Oct. Op de heden albier gehonden veemarkt waren aangebracht 50 paarden, 77 stuks hoornvee, 51 varkens en 11 schapen. Premien werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud le prijs 5,aan Ph. Johs. van Dixhoorn, landbouwer, 2e prijs 3,aan Ph. Johs. van Dixhoorn, landbouwer. Voor het schoonste hengst- of merrieveulen be- neden het jaar oud, een prijs van f 2,aan J. de Visser, koopman. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud le prijs f 4,aan Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer, 2e prijs f 2,50 aan B. C. IJsebaert, landbouwer. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van f 5,aan Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer. Voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs 5,aan P. van Hoeve, landbou wer, 2e prijs 8,—- J. de Putter Jr., landbouwer. Voor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs 4 aan H. Vergauwen, koopman te St. Jansteen 2e prijs f 2,50, aan A. Schelleman, koopman. ons naar Monte Carlo zal brengen, wacht reeds. Graaf Orlowsky dronk haastig een glas sherry en reed daarop met zijne vrienden weg. Hij was in een beste luim, lachte veel en hield het gesprek op zoo aangename wijze levendig, dat graaf Bradsky hem op den schouder klopte en zeir Ge zijt nog altijd dezelfde vroolijke klant, Orlowsky. Het schijnt wel, of de jaren voorbijgaan zonder dat ge ouder wordt. Te Monte Carlo aangekomen kreeg de koetsier bevel om uit te spannen en op de heeren te wachten. Slechts een korte poos schonken de heeren hunne aandacht aan het prachtige vergezicht, dat men op het terras kan genieten. Alleen graaf Paul stond in gedachten verzonkenzijn blik rustte op de blanwe golven der zee en verder op de Alpen. Met moeite onderdrukte hij een zucht hij dacht aan Hildegard, en nog nooit in zijn leven had hij de schoonheid van Gods schepping zoo recht gevoeld als in deze oogenblikken. Keer terug, ach, keer terug riep een stem in zijn binnenste, en tegelijkertijd sprak een andere stem: Te laat! Ge kuut niet meer terug. Nu moet ge er op of er onder, alles winnen of alles verliezen (Wordt vervolgi.) Hit toiad verschijni Jlaandag., Woensdag- en Vrijdagavond, uit^ezunderd op FeesWagen, bij de Firms P. JT. FAI UK MlK'nE te Ter Menzen, De Burgemeester van TER N EUZEN, brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelhurg, den 26en October 1904 invorderbaar verklaard kohier der Personeele Belasting dezer gemeente (kom) over bet jaar 1904, No. 4, op heden aan den Ontvanger der Di recte Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 28 October 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Britsche regeering en de Russisc he regeering hebben zich bereid verklaard, in beginsei het voorstel aan te nemen om de onopgeloste punten der Doggers- bank-kwestie aan een commissie van onderzoek voorte leggen. Intusschen zouden de Russische oorlogsschepen te Vigo blijven. Ten aanzien van de bijzonderheden is nog niets bepaald, maar de artikelen van deHaagscbe vredesconferentie zouden vermoedelijk een voldoenden grondslag vormen voor de beban deling der zaak. De commissie, die het incident in de Noordzee tusschen bet Russisch eskader en de Engelscbe visscbersvloot zal hebben te onderzoeken, wordt, volgens de Haagscbe Conventie, door de betrokken mogendheden ingesteld, en beeft geenerlei scbeidsrecbterlijke bevoegdheid, docb uitsluiterd tot taak de feiten, waaromtrent verscbil van opvatting bestaat, aauwkeurig vast te stellen. Men heeft bier dus te doen met een zuivere enquftte-commissie. Mocht later omtrent de uit de gebleken feiten voortvloeiende rechten verschil van meening bestaan, dan zou zulks, voorzoover langs diplomatieken weg deze geschillen niet waren uit den weg te ruimen, aan- leiding kunnen geven tot bet brengen van de zaak voor het Hof van Arbitrage. De Engelscbe pers is volstrekt niet algemeeningenomen met de scbikking, met Rusland getroifen, en die in boofdtrekken gisterenavond door Balfour te Southampton gesehetst is. De Standard bijvoorbeeld is van oprdeel, dat de verkregen uitkomst alles behalve schitterend is, vooral na het rondbazuinen van bet zoogenaamde Engelsche ultimatum, en het paradeeren met de mobilisatie van de vloot. De Standard vindt dat zulke snoevende aanstalten Engeland belachelijk maken in de oogen der wereld. Rusland geeft wel is waar eenigermate toe, maar Engeland oneindig meer, wat de overgroote meerderheid van bet Britsche volkgisteren nogonmogelijk geacht zou hebben. Een allicht zeer gerekt onderzoek van vreemdelingen, hoogleeraren en rechtsgeleerden, utaat geenszins gelijk met inwilliging van Eugeland's eisch tot onverwijlde bestraffing der scbuldige zeeoffi- cieren, want de vreemde recbtbank te Vigo kan in Rutland's voordeel beslissen, Rodzjestwenski gelijk geven en de betrokken zeeofficieren vrijspreken of bepalen dat deze slechts een berisping, ten hoogste een licbte straf verdienen. Intusschen mag de Oostzeevloot grootendeels ongemoeid doorvaren, te Vigo slechts enkele schepen achterlatende. De Standard acht de belofte der Russische regeering, dat de Oostzeevloot voortaan zooveel mogelijk dergelijke ongevallen vermijden zal, zonder eenige waarde. Als de Engelscbe regeering inderdaad niets meer beoogde dan bet voorafgaande, dan ware minder ophef gewenscbt geweest. De Standard is nu zeer teleurgesteld en gelooft dat de meerderheid van het Engelscbe volk die teleurstelling zal deelen, ofscboon bet natuurlijk voldoening wekt dat een bloedige oorlog met Rusland altbans vermeden is. Met bezwaard gemoed wandelde Hildegard met haar man naar de villa terug dien avond werd er tusschen hen niet «eel gesproken. Hildegard durfde niet vragen of waarschuweu. Paul toonde, thuisgekomen, een slecht humeur en verschool zich achter een wolk van tabaksrookde arme jonge vrouw voelde, dat iets onzichtbaars maar tevens verschrikkelijks zich tusschen haar en haar eciitgenoot had geschoven. Ook trok het hare aandacht den volgeuden dag, dat hij, voor hij uitging, geruiinen tijd in zijne kamer vertoefde, terwijl de deur daarvan met den sleutel was ge- sloten, en toen hij bij haar kwam om afscheid te nemen, zag hij zeer bleek. Laat hem niet heengaan riep eene stem in haar binneuste, doch zij onderdrukte dit ang- stig gevoel en, voor het uiterlijk heel bedaard, zeide zij Blijf niet te laug weg, PaulJe ziet er niet al te wel uit. Laat je niet door je vrienden overhalen tot laat in den nacht weg te blijven. Lieve kind, het staat niet aan mij, het gezelschap zoo vroig te verlaten als je wel zoudt weuachen. Vergeet niet, dat ik genoodigd ben De correspondent ran de Daily Chronicle te Vigo, de eenige journalist die door Rodzjestwenski ontvangen is, seint dat de admiraa!, toen de correspondent hem de houding van het Engelscbe volk en de eiscben der Engelscbe regeering mededeelde, uitriep //Het Engelscli- Japanscbe tractaat moet nagekomen worden. Dit is het goede oogenblik Maar Rusland zal den handschoen opnemen dien Engeland bet toewerpt. Als Engeland een gelegenheid zoekt om te vechten, zal ik Vigo ver laten, de Britsche vloot bevechten, en stervenDe correspondent voegt er bij dat de Russische oorlogs schepen in de Noordzee ongetwijfeld ook eikaar be- schoten hebben vier schepen zijn beschadigd. Ook de Pall Mall Gazette is zeer ontevreden over de oplossing van het Engelscb-Russische gescbil. Het blad acht 'tgevaarlijk dat een vreemde recbtbank te beslissen zal hebben over de belangen van bet Britsche volk, en zou wenschen dat de geheele Oostzeevloot tegengehouden werd totdat de kwestie te Vigo beslist is. Ook Rodzjest wenski zou daar moeten blijven, want//die dolle hond" mag zijn eigen schuld niet overdragen op zondenbokken van minderen rang. De liberale bladen zijn over bet gebeel met de scbikking ingenomen. Sommige laken zelfs in Balfour de wijze waarop hij zich te Southampton over bet incident in de Noordzee heeft uitgelaten, nadat de premier de vorming van een commissie te Vigo had aangekondigd, die vermoedelijk bestaan zal uit hooggeplaatste Duitsche, Franscbe, Italiaansche, Russische en Engelsche zee officieren. Duitsche zeelieden die de bemanning der Russische Oostzeevloot aan boord hebben waargenomen, zeggen alien, dat het nog geheel ongeoefende, ^meest uit bet binnenland afkomstige recruten zijn, die" bun zeeman- schap op de lange reis naar Oost-Azie moeten opdoen. Ook de officieren zijn voor een deel piepjong, pas afge- studeerde adelborsteu. De Norddeutsche Algemeine Zeitung schrijft, dat de omstandigheden de gedachte doen opkomen aan een scheidsrechterlijke beslissing van de nog hangende punten. De Kreuzzeitung is van oordeel, dat Rusland zijn eskader in een Spaanscbe of Portugeesche haven kan laten liggen, totdat de zaak door de kabinetten te Petersburg en Berlijn geregeld is. Maar Spanje en Por tugal zouden als onzijdige mogendheden later misschien die vloot niet weer laten vertrekken, zoodat Rusland dan deze schepen niet meer tegen Japan zou kunnen gebruiken. Verscbeiden bladen verwachten, dat de Duitsche re geering een protest te Petersburg zal indienen, wegens de bescbieting van den treiler Sonntag. Het bericbt, dat tusscben Rusland en Engeland het gescbil op vredelievende wijze uit den weg zal geruimd worden, heeft de beele wereld doen verademen en weer meer aandacht kan nu worden geschonken aan de ge- beurtenissen op het oorlogsterrein. Generaal Sacharof, de man die bestemt scbijnt te zijn om den generalen staf te Petersburg van alles op de hoogte te bouden, aeint dat den 26n de Russische cavalerie een verkenning deed met een aanzienlijke strijdmacbt, in de ricbting Tsje-koe-tai. Een afdeeling dwong d,en vijand zich aan den recbteroever van de Hoen-ho in slagorde te stellen. De ruiters, ondersteund door gescbutvuur, vielen de vij- andelijke infanterie aan die in een dorp vluchtte. Aan Russische zijde werden 3 man gedood en 2 gewond. Op denzelfden dag ondernam op doa recbtervleugel der Russen een afdeeling vrijwilligers een verkenning. Na een bombardement met bouwitsers en snelvuurgeschut, dat zeven en een half uur duurde, gingen onze afdee ling 's avonds om elf uur tot den aanval over. De Japanners werden uit een dorp verjaagd, dat door de Russen bezet werd. Twee Russische officieren werden gewond. Hit bet Japanscbe kamp werd een luchtballon op- gelaten, die echter, na eenige door vrijwilligers afge- vuurde salvos, weer daalde. Donderdag bescboten twee vijandelijke batterijen van 'a ochtends zeveu uur tot het vallen van den avond den beuvel met den tempel, waar waarnemingen werden gedaan. 's Middags om vier uur deden de Japanners een aanval op dec berg. De troepen verdedigden zicb krachtig en trolcken op de hoofdstellingen terug, nadat zij tijdelijk twee tusschen- beide liggende stellingen bezet hadden. Daarop opende de Russische artillerie uit de hoofdstelling bet vuur op den heuvel en dwong de Japanners dezen te ontruimen. Londen, 28 Oct. De bemanningen van de bescbadigde visschersbooten en de gekwetsten van de //Crane" heb ben in een verhoor beslist ontkend dat bij de visschers- vloot torpedobooten waren of snelstoomende vaartuigen, die op torpedobooten geleken. Een der schepen, die bet verst af lag van de overige, meldt, dat bet laatste Rus sische oorlogsschip op hem scboot 's morgens om zeven uur. Londen, 29 Oct. Ofscboon de politieke toestand op- klaart, is men in de oorlogshavens flink aan bet werk. Het aantal reserve-slagscbepen en kruisers werd gister aangevuld. Een demonstrate van de vloot in het Kanaal is waarschijnlijk. Er worden 110 torpedobooten toege- voegd aan de vloot, die plotseiing naar Portland vertrok. Gister waren Plymouth en Portsmouth in staat van verdediging gesteld. Foesan, 28 Oct. De Japanners hebben gister den eenigen heuvel ten zuiden van de Sja-bo genomen, welken de Russen nog bezet badden. Zij maakten twee machine-kanonnen buit. Aan Japansche zijde werden 20 man gedood en 80 gewond aan Russische zijde 30 gedood. Tokio, 29 Oct. De Japanners bezetten den 27en dezer Waitaoshan, van waar de Russen terugtrokken met een verlies van 200 man. De Japansche troepen hadden 170 dooden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1