Taints A. P. J. HEW, feeren- en Kapokbedden, J. ds Smidt-Pothovsn, Advertentien. Bekendmaking. BEDDEIUHA.eA.ZIJ.il. Wollen-,Chitsen- enMoltondekens. Uiterst concurreerende prijzen. Levering franco. zou zijn, en alles daar verbazend goedkoop was, verkocht de vrouw haar zuur verdiend inboedeltje voor kleinen prijs aan een uitdrager en trok nit ket buisje. Het vertrek werd vastgesteld op den volgenden morgen. Voor den nacht vond zij met haar kindertjes onderdak bij haar broer, terwijl de man bij zijn moeder zou overnachten. Doch den volgenden morgen wachtle de vroaw te vergeefs. Om tien uur bracht de post haar een brief, waarin haar man melde, dat hij ver- trokken was om niet met de politie in aanraking te komen, daar hij zich in Duitschland aan een misdrijf men spreekt van doodslag had schuldig gemaakt. De ontaarde nam het geld, voor het inboedeltje ontvangen, mede. De arme vrouw, die geen onderdak meer voor haar kinderen heeft, is radeloos. 's Morgens, als de cafes, restaurants enz. te Berlijn geopend worden, bestaat daar groote behoefte aan klein geld bij de kassiers en kelners. De laatsten rnoeten in den loop van den dag voortdurend wisselen, krijgen veel groot geld en papier van de gasten en rnoeten steeds lOpfenning- stukken bij de hand hebben. In deze behoefte voorziet de //geldman." Voor 12 uur heeft hij zijn eerste ronde volbracht en al zijn klanten van duizendtallen Groschen voorzien, die hij in rollen meesleept, en in den namiddag komt hij terug om dezelfde bedragen in zilver, goud of papier terug te krijgen, met 1 pet. winst voor zijn moeite. Dit brengt aardig wat opeen ,/geldman" kan op een gemiddeld inkomen van 40 a 45 per week rekenen, waaruit men kan opmaken, dat hij elken morgen een 12,000 Groschen aan den man brengt, die hij bij banken, spaarbanken, postkantoren enz. afhaalt. Er rnoeten te- Berlijn een tiental van die ^geldmannen" werken, ieder in zijn eigen wijk natuurlijk. In de Ardennen zjju weer nieuwe grotten ontdekt, Werklieden, die bezig waren aan het aanleggen van een spoorweg van Dinant naar Philippeville, hebben uitgestreirte en prachtige grotten ontdekt. Zij zijn op den linkeroever van de Maas gelegen, bijna vlak tegen de rots Bayard. Men is reeds doorgedrongen tot een diepte van 600 M., waar men in een groote zaal kwam, in welker midden een groote kuil is. Laffan meldt een karakteristiek voorval uit Moskou, dat een eigenaardig licht op Russische toestanden werpt. De grootvorst Sergius, gouver- neur van Moskou, had voor eenigen tijd enkele rijke industrieelen en kooplieden in zijn paleis genoodigd, en hun verzocht wat milder te zijn in hun giften in geld en goederen aan de regeering. De heer Morozof, een schatrijk fabrikant, had toen geantwoord dat hij gaarne aan den wenk gehoor zou geven, wanneer hij er maar op rekenen mocht, dat zijn giften ook werkelijk aan het vaderland ten goede kwamen. Want eenigen tijd geleden had hij goederen ter beschikking van de regeering gesteld, die hij nu in de straten van Moskou zag verkoopen. De grootvorst stelde daarop den heer Morozof tusschen de keuze zijn verontschuldiging aan te bieden of over de grenzen gezet te worden. De fabrikant, koos het laatste, maar sloot tevens al zijn fabrieken daardoor 65000 personen op straat zettend. De regeering kwam daarop tusscheubeide en gelastte den gouverneur zijn order van uitzetting in te trekken. De heer Morozof bleef dus te Moskou. De Deutsche Wochenzeitung in den Nieder- landen, te Amsterdam verschijnende, zegt dat er te Amsterdam een goed georganiseerde vereeniging van handelaars in meisjes bestaat, die in het ge- heele land haar vertakkingen heeft. Jl. Dinsdag was het edele gilde te Amsterdam bijeen om in corpore deel te nemen aan de begrafenis van een vrouwelijk medelid, dat zich had opgehangen. Uit Beek, Venlo, Maastricht enz. waren de heeren bijeengekomen om van hun solidariteit te getuigen. Na afloop van de begrafenis werd in een be- kend restaurant een plechtig lijkmaal gehouden. Met eigen oogen en ooren hebben wij er ons van overtuigd, dat de smart over het verlies van het vrouwelijk medelid volstrekt niet diep zat. De ministers van binnenl. zaken en van justitie worden van de handelingen dezer vereeniging nauwkeurig ingelicht, daar zij het rapport over de, op iniliatief van de Internationale Vereeniging tot bestrijding van den handel in meisjes, in ge- heel Holland in het geheim ingestelde onder- zoekingen in handen hebben. Zelfs de namen en de handelingen van maitresesn van aanzienlijke personen worden in dat rapport genoemd. Een echtscheiding in den tijd van 20 minuten. Te Chicago kwam een echtpaar voor den rechter om het huwelijk te doen ontbinden. De man was een Moor, P. Cummings genaamd, die te Chicago een groothandel in levensmiddelen heeft en schat rijk is. Zijn vrouw beklaagde zich over mishan- deling van zijn kant. Hij had haar namelijk een vork naar het hoofd geworpen, die haar in het oog getroffen had, zoodat zij dit verloor. De rechter ontbond terstond het huwelijk en besliste dat de man aan zijn gescheiden vrouw een schade- loosstelling van 50.000 dollars had te betalen. Het geheele geding duurde niet langer dan 20 minuten. Een cycloon heeft in Ain-Sefra (Algiers) ge- woed en onherstelbare schade veroorzaakt. Boven de stad en de omstreken barstte een ontzettende wolkbreuk los, de Oued-Sefra trad buiten zijne oevers en orerstroomde het stadje, meer dan de helft der huizen meesleurend. Door het plotse- linge naderen van den cycloon was de bevolking niet in staat de vlucht te fnemen het aantal slachtoffers is dan ook zeer aanzienlijk. Reeds zrjn een groot aantal lijken gevonden. Alle ver- bindingen met Ain-Sefra zijn verbroken. De dankbaarheid is de wereld nog niet uit, al is ze ook vaak rer te zoeken. De politieagenten uit het negende arroudissement te Parijs hebben over ondaukbaarheid op dit oogenblik althans niet te klagen. De vorige maand overleed in dat ar- rondissement een oude dame, een weduwe, die in de laatste jaren van haar leven herhaaldelijk de hulp der dienaars noodig heeft gehad om de straat over te steken, want zij was slecht ter been. Thans blijkt dat het dankbare oudje aan de agenten van haar arrondissement 1000 francs heeft vermaakt. Zondagavond heeft te Gent een 26jarig bloemist uit de Malteburgstraat zijn 24jarige vrouw met een revolver ernstig gewond. Zij hadden sameu vaak samen twist en dat was Zondagavond ook het geval geweest. De man loste twee schoten op zijn vrouw en raakte haar aan den alaap. Toen hij haar zag neervallen dacht hij haar gedood te hebben, en schoot een kogel op zich zelf af. Hij vie! bewusteloos neer, maar bleek niet zeer ernstig gewond. Ook de toestand der vrouw is niet levensgevaarlijk. In dezelfde stad is Maandag een vrouw, toen zij naar de fabriek ging, gestoken door een man dien zij had afgewezen. Hij kwam met de handen in den zak haar tegemoet gewandeld. Zij ging uit den weg, doch eensklaps sprong de man op haar toe, trok een mes te voorschijn en gaf er haar drie steken mee in den hals, een steek in den linkerarm, een in den rechterarm en twee in den rug. Het slachtoffer zonk huilend van pijn en gansche gulpen bloed verliezend op den grond. De moordenaar liep toen in de poort eener naburige wagenmakerij. Een aantal personen snelden naar den schurk toe om hem aan te houden, doch hij zwaaide voortdurend met zijn mes in 't ronde. Eindelijk toch kon men hem overmeesteren. Een werkman bracht hem met zijn klomp op het voorhoofd een slag toe, waardoor hij boven het het linkeroog een gapende wonde bekwam. De getroffene is in gevaarlijken, maar niet hopeloozen toestand. Een en ander over aan I eg en behan- deling van electrisclie verlichting en installaties. Onlangs is door een Duitsch ingenieur een werkje uitgegeven, waarin zeer nuttige wenken voorkomen voor het leggen en behandelen van electrische installaties. Voornamenlijk trekt hij te velde tegen de nog steeds bestaande mis- bruiken b. v. bet bevestigen van leidingen met krammen. De isolatie wordt meestal beschadigd door het inslaan van de kram en wanneer er dan vocht bij komt, begint het gevaar voor aard- en kortsluitingen. Zelfs geaarde leidingen, zooals de nulleider in een drieleiders-systeem, moet men zoo mogelijk niet met krammen be vestigen, omdat het kan voorkomen, dat door het inslaan van de kram een begin van een draadbreuk wordt gevormd. Wordt snoer op rollen gespannen, dan ziet men vaak den draad tegen de zoldering of den wand aanliggen, hetgeen voortkomt uit gebruik van te lage rollen, waarmede men een netter aanzien aan de installatie denkt te geven. Het is onnoodig te zeggen, dat dit op den duur ook tot aardsluiting aanleiding kan geven. Wanneer de wanden opnieuw worden geverfd of behangen, wordt er dikwijls maar al te weinig op de leidingen gelet. Men wit en verft maar lustig over de draden heen, zoodat het zelfs voorkomt, dat deze aan zoldering of wand blijven kleven. Daarom is het geen over- bodige weelde, om bij dergelijke bewerkingen terdege toe te zien op de werklieden en van hen een groote voorzichtigheid te verlangen. Ook aanrakingen der leidingen met gas- en waterbuizen geven langzamerhand tot kort- sluiting aanleiding. De meeste huisinstallaties worden tegenwoordig in buizen gelegd, die op of in den muur worden aangebracht. Al moge het vreemd klinken, de buizen zijn toch minder aan beschadiging blootgesteld, wanneer zij op, dan wanneer zij in den muur liggen. In het eerste geval toch heeft men de buizen steeds in het oog, zoodat deze niet beschadigd zullen worden, tenzij er moedwil in het spel is. Bij in den muur liggende buizen daarentegen kan het gebeuren, dat men een spijker in den muur slaat en juist daarbij een der buisleidingen treft. Van het grootste belang is het verder, dat zulk een buisinstallatie zooveel mogelijk gesloten is. Bij muurdoorvoeringen is het een verkeerde praktijk, om de messingbuis af te breken en een gummibuis door den muur te trekken. Aanleiding tot deze wijze van installatie is geweest de bewering, dat messingbuis zich onder kalk niet goed houdt. De ondervinding heeft echter geleerd, dat mits men de buis bekoorlijk met een laag menie voorziet, deze bewering volkomen onjuist is. Een huisinstallatie, waarbij de buizen in den muur gelegd zijn, wordt bij het afmaken van het gebouw reeds met tallooze gevaren bedreigd. Onderstellen wij, dat de buizen zorgvuldig ge legd, ingemetseld en de draden ingetrokken zijn, terwijl bij de proeven blijkt, dat de aanleg vrij van kort- en aardsluitingen is. Nu komen echter de werklieden, om het huis geheel be- woonbaar te maken, behangers, schilders, stu- cadoors, enz. Menige buis wordt dan in korten tijd plat of zelfs direct stuk geslagen spijkers en krammen worden in de muren gedreven en treffen menigmaal een buis. Het gevolg is, dat bij de eerste ingebruikstelling van den aanleg elk oogenblik loodzekeringen doorsmelten, gedeelten vernieuwd rnoeten worden, enz. Het gevolg is, dat de installateur de schuld krijgt deze toch had rnoeten zorgen, dat de aanleg geheel in orde was, en tal van onaangenaam- heden zijn hiervan dikwijls het gevolg. Door het langeren tijd in gebruik zijn van de installatie, komen ook dikwijls gebreken aan den dag. Soms wordt de isolatie der draden hard en bros door de inwerking der lucht. Dit duurt natuurlijk vrij lang, voordat het zoover is, doch juist bij het gebruik van goed- koope kwaliteiten draad, die aanvankelijk zeer goede resultaten geven, doet zich dit verschijn- sel voor. Nog een omstandigheid, waarop niet genoeg gelet wordt, is het inachtnemen van voorzichtigheid bij het gebruik van electrische gloeilampen. Iedereen weet, dat men een elec trische gloeilamp kan aanvatten, zonder zich de handen te hranden, maar houdt men de lamp langeren tijd in de hand dan voelt men de verhitting langzamerhand toenemen steeds wordt nieuwe warmte toegevoegd, en wanneer niet evenveel warmte door afkoeling verloren gaat, zal de temperatuur steeds toenemen. Wordt nu om de gloeilamp een brandbare, de warmte slecht geleidende stof gedraaid, dan kan men in korten tijd brand krijgen. Het geval heeft zich b v. voorgedaan, dat in een hotel brand is ontstaan, doordat een der gasten die blijkbaar veel last van koude voeten had, 's nachts een brandende gloeilamp onder de dekens in zijn bed had gelegd. Het duurde niet lang of de dekens geraakten in brand. Gloeilampen en wandarmen zijn dikwijls in aanraking met gordijnen, hetgeen onder om- standigheden ook brand kan veroorzaken. Of men een brandenden lucifer in een gordijn werpt, of een gloeilamp met een gordijn omhult, is tamelijk wel hetzelfde. Het brandgevaar in winkels en uitstalkasten kan om dezelfde reden tamelijk groot zijn. De Duitsche voorschriften wijden dan ook een speciaal boofdstuk aan de maatregelen, in dergelijke lokalen te nemen. Wij rnoeten hierbij tevens nog wijzen op het gevaarlijke van het overlaten der bediening aan en het maken van uitbreidingen voor decoratieve verlichting door hnisbedienden, die dikwijls verre van zaakkundig zijn. Al te veel wordt nog vergeten, dat een goede electrische installatie mindereen slecht aangelegde daarentegen meer brandgevaar geeft, dan andere verlichtings- methoden. (V. en A.) INGEZONDEN STUKKEN. Een zaakje voor onze Earner van Eoophandel. Ik post op Zaterdag te Antwerpen om 91/, voormiddag een brief voor Neuzen. Te Antwerpen blijkt hij gestempeld 9 10 uur voormiddag, te Neuzen aangekomen en gestempeld 78 uur namiddag. Hij wordt mij den volgenden Zondag besteld 1011 uur voormiddag. Hij heeft dus meer dan een etmaal noodig gehad om den ge- adresseerde te bereiken. Watblief! Was de dag der bestel 1 ing geen Zondag geweest, dan zou hij er 22 uren voor noodig gehad hebben Eene zeehaven- en handelstad als de onze mocht wel over een korter brievenvervoer kunnen beschikken, zou ik denken j onze Kamer v. Koop- handel misschien ook. Neuzen. X. Mijnheer de Redacteur I In het nummer van gisteren der Midd. Crt. las ik dat ten landbouwer te Kloosterzande zich door de hooge prijzen, die tha.ns voor de beeten gegeven worden, had laten verleiden zijne ge- contracteerde beeten opnieuw te verkoopen, doch op zijne beeten beslag was gelegd en het muisje nog wel een staartje zou hebben. Het deed mij genoegen te vernemen dat middelen worden beraamd om bovenbedoelde kwade prak- tijken te keer te gaan, want dit wordt ongelukkig- lijk hoogst noodig; vele landbouwers toch meenen dat dit niet is //zich iets toeeigenen wat hun niet behoort", evenals men dit kan zeggen van hem die iemands brandkast leeghaalt. En toch verkoopt de landbouwer bij contract de geheele opbrengst beeten, geteeld op eene in het contract genoemde oppervlaktelevert hij nu aan derden een gedeelte van dien opbrengst tegen een hoogeren prijs dan dien van het contract, zoo eigent hij zich het verschil in prijs toe en berooft de fabriek van de winst die zij op deze beeten zou kunnen maken. Iemand die bijv. aardappelen verkoopt om drie maanden later te leveren zal die toch leveren al is in den tijd van levering de prijs hooger dan dien hij bij den verkoop bedong. Waarom dan niet hetzelfde gedaan als hij beeten verkoopt Het bovenbedoelde bericht staat reeds niet alleen men beweert dat een landbouwer die te Philippine beetwortelen moest leveren voor eene Belgische fabriek en daarvan pi. m. 200,000 K.G. opnieuw verkocht, door den agent van de Belg. fabriek met vervolging bedreigd is en bij minne- lijke schikking heeft aangenomen voor de ten onrechte opnieuw verkochte beetwortelen eene schadevergoeding van 2,50 per 1000 K. G. te betalen. Mijn besten dank, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Zeeuwsch-Vlaanderen, Hoogachtend, 28 October 1904. X. Op a. s. Woensdag, 2 Nov., hoopt door Gods goedheid NEELTJE DEN HAMER, echtgenoote van Pieter Zegers, haar 70"en ge- boortedag te herdenken. Ter Neuzen, October 1904. De familie ZEGERS. Zoo de Heere wil hoopt aanstaanden Maandag, 81 October, onze geliefde vader PIETER JANSEN te Zaamslag (Veer), zijn 70s'en geboortedag te herdenken. Dat de Heere hem nog vele jaren moge sparen, is de wensch van Zijne dankbare kinderen. Het Bestuur van de Ned. Hervorm- de Zondagsschool Tinnotheii-s", staande onder toezicht van den Kerkeraad, hoopt met eene lijst rond te gaan bij de be- langstellende leden der Hervormde gemeentes om giften in te zamelen voor het te vieren Kerstfeest in de Hervormde Xerk, met de kinderen van genoemde Zondagsschool. Namens het Bestuur, H. J. VAN DEN OUDEN, Secretaris. Ter Neuzen, 28 Oct. 1904. Ten overstaan van het Bestunr van den polder BEOOSTEN EN BEWESTENBLLJ zal op Maandag 5 December 1904, des voorm. om 11 uur, ten kantore van den Ontvanger- Griffier te H u 1 s t worden overgegaan tot de uitloting van vier oMigaties in de geld- leening ten laste van dien polder aangegaau in 1902. Zuiddorpe, den 27 October 1904. A. MOERDIJ K, Dijkgraaf. H. MAERTENS, Ontvanger-Griffier. 's-GRAVEMHAGE AMSTERDAM lange Houtstraat 10. Damrak 92. DE DIRECTIE bericht, dat de COUPONS der Pandbrieven, vervallende 1 November 1904 betaalbaar zijn gesteld aan bovengenoemde Kantoren, te Ter Nenzen bij den heer F. S. P. WIJNMAN en te Hontenisse bij den heer W. GOEDHART. De Directie J. HOOFT GRAAFLAND. J. A. VAN ERPERS ROIJAARDS. MIDDELBURG, is iederen Dinsdag te Ter Neuzen van's mor gens 9 tot 's namiddags 2 uur te Consulteeren, Noordstraat 84. Onvermogenden worden kosteloos behandeld. TER NEUZEN. GROOTE SORTEERING Wollen- Kapok-. Zeegras- en Stroomatrassen. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 7