Gemengde berichten. Landbouwberichten. Spreker wilde de politiek die al zooveel goeds had tegengehouden of bedorven er buiten houden. Objectief enkele punten van het wetsontwerp besprekende toonde hij het voor en tegen aan o. a. ten slotte met betrekking tot de opleiding tot onderwijzer. Aan opleiding aan eene H. B. S gevolgd door die aan eene vakschool, zou hij de voorkeur geven. Daar echter op het platte land hoogere burgerscholen ontbreken, is er op't oogen- blik geen deuken aan, om deze wijze van opleiding in te voeren. Spreker roemde verder de opleiding aan goede kweekacholen al valt het niet te ont kennen, dat ook de normaalscholsn vele goede onderwijzers hebben afgeleverd, terwijl zij boven- dien voor de vele onderwijzers, die er aan les geven een bron van inkomsten en eene aandraDg tot verdere studie zijn. Dat deze woorden bij de vergadering instem ming vonden bleek uit het algemeene applaus dat er aan ten deel viel. Na eenige huishoude- lijke zaken als lezing notulen, rekening door den penningmeester en berkiezing van de heeren M J. van Weesemael en F. P. Schiffer tot leden van het bestuur der vereeniging, verkreeg de heer E. Lanret hoofd der school uit Overslag het woord om te spreken over wachtgelden. Onze tijd zoo begon de heer Lauret staat in het teeken der wachtgelden. Deze Re- geering schijnt dit echter niet in te zien, zoo men althans afgaat op de regeling dezer materia in de nieuwe onderwijswet. De agitatie onder de onderwijzers is dus alleszins verklaarbaar. Reeds Kapeijne dacht er aan, dat er wel eene bijzondere school in de plaats of naast de openbare kon komen en legde het beginsel der wachtgelden in zijne wet (1878) Mackay (1890) ging nog iets verder en Borgesius (1897) bracht het wachtgeld voor onderwijzers en hoofden op 5 jaren half tracte- ment met bepaling dat voor vijftigjarigen het wachtgeld niet meer kon worden ingetrokken. Thans nu het nieuwe ontwerp de oprichting en instandhouding van bijzondere scholen zoo zeer vergemakkelijkt, dat het te voorzien is, dat de openbare onderwijzers in massa aan den dijk zullen worden gezet, thans doet de Regeering niets en acht blijkbaar de oude regeling der wachtgelden voor den nieuwen toestand voldoende. Vandaar agitatie onder de openbare onderwijzers, protesten en wenken in de schoolbladen en in de pers in 't algemeen. En terecht. De nieuwe wet zal diep ingrijpen in den ouden toestand. Er bestaan op dit oogenblik reeds meer dan twintig bijzondere kweekscholenwordt de wet aangenomen, dan krijgen deze het jus promo nendi en daarmede zijn de examens art. 56 onder a der thans vigeerende wet feitelijk afgeschaft Binnen vier jaren beginnen deze scholen personeel af te leveren, dat de in functie zijude onder wijzers verdringen moet. In Belgie, zoo vervolgde de inleider, waar ik dikwijls ga, hoor en zie, met dezen en geuen vooral collega'8 sprekende, is hetzelfde gebeurd, wat hier binnenkort gebeuren zal. Daar is de algemeene toestand voor den persoon der onder- onderwijzers echter veel beter. De Belgische onderwijzer heeft op 50jarigen leeftijd met 80 (dertig) dienstjaren reeds recht op pensioen en recht op levenslang wachtgeld verkrijgt hij reeds direct bij zijne benoeming. Dat wachtgeld be- draagt a/3, 2/s, sj4 of 1/1 van het salaris, naar gelang de onderwijzer minder dan 5, van 5 tot 15, van 15 tot 25 of meer dan 25 dienstjaren telt. Een Belgisch onderwijzer die een dag school gehouden heeft, mag dus bij ontslag op een levenslang wachtgeld van zijne halve jaarwedde rekenen, terwijl een Nederlandsch onderwijzer op 44jarigen leeftijd nog zonder een cent inkomen op straat kan komen te staan bij opheffing zij ner betrekking. Men denke daar niet te licht over. En daarom spoorde spreker alien, die de gave des woords bezitten of de pen weten te hanteeren, aan, de belangen der onderwijzers te bevorderen. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge- bruik gemaakt. Een paar heeren maakten een enkele opmerking, doch daar bleef het bij, want in hoofdzaak waren alien het met den inleider eens, die de zaak der wachtgelden werkelijk goed behandeld had en daarvoor het applaus der ver gadering en den bijzonderen dank van den voor- zitter ontving. Om nu ook van een en ander vruchten te kunnen plukken werd besloten in overeenstemming met de bekende adressen van onderwijzers-cor- poraties een uniform adres door het bestuur der vereeniging met den heer Lauret te laten opmaken en met volglijst ter teekening rond te zenden, en bovendien de geachte afgevaarligden der Tweede Kamer, de heeren Eruijtier en Henne- quin persoonlijk door eene deputatie te laten be- zoeken om hun de belangen der wachtgelders aan te bevelen. Dit laatste geschiedde op voorstel van den heer Van den Ende, die dan ook met de heer Lauret als afgezant werd benoemd. Hierna vereenigden zich vele heeren in het hotel Brand, waar de vergadering gehouden werd, aan een gezelligen maaltijd. Boschkapelle. Tot lid van 't college van zetters is, ter vervanging van den heer P. Hermans, gekozen den heer D. L. v. Damme, lid van den gemeenteraad. Koewacht. Op verzoek van de Belgische re geering is door het gemeentebestuur alhier een lijst opgemaakt van alle mannelijke personen, die in deze gemeente wonen en van Belgische natio- naliteit zijn. Op deze lijst komen niet minder dan 185 personen voor; waaronder 101 hoofden van gezinnen, die bijna alien het kiesrecht zouden bezitten als ze geen Belgen waren. Dinsdag jl. begaf zich iemand uit Over- slag per rijwiel naar Koewacht, doch stapte te Zuiddorpe even af in eene herberg en zette zijn fiets voor de dear. Toen hij zijn weg wilde ver- volgen bleek het rijwiel verdwenen te zijn. On' middellijk werd aan diefstal gedacht en aan de politie van het gebeurde kennis gegeven, die ter stond maatregelen nam om den dief op te sporeu, door van de vermissing kennis te geven aan de verschillende brigades marechaussee. Het feit werd ondertusschen meer ruchtbaar en niet lang duurde het of men kwam den wielrjjder mededeelen dat zijn fiets op het dorp in eene herberg stond. Dit bleek juist en toen kwam aan het licht dat een kennis het rijwiel uit een grap had weggenomen en. daarmede naar de bewuste herberg gereden was. Hij vertelde daar wat hij gedaan had en vertrok later, het rijwiel, in plaats van het terug te brengeu daar achterlatend, wat het bekende gevolg had. De wielrijder uit Overslag was over die grap nu juist niet erg gesticht evenmin als de politie die daardoor onnoodig op de been was gebracht. Hengstdijk. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich 7 jongens aangegeven en 4 meisjes, 't Is dit jaar voor den eersten maal dat meisjes aan het herhalingsonderwijs deelnemen. St. Jansteen, 26 Oct. In de heden gehouden zitting van de gemeenteraad waren 5 leden tegen- woordig nl. de heeren lJsebaert (burgemeester) v. d. Pluijm (wethouder) Cornelissens, van de Goore en Rottier (leden). Onder dankbetuiging voor de bewezen diensten wordt aan den heer Van der Pluijm eervol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand. De heer v. d. Pluijm had ontslag gevraagd om gezondheidsreden. De begrooting 1905 werd in ontvang en nit- gaaf vastgesteld op f 14255,80E na aanneming op de post straatverlichting van een voorstel Van de Goore om eene lantaarn te plaatsen aan de school te Heikant. De hoofdelijke omslag werd van /2750 op /8000 gebracht. Tusschen Hulst en St. Jansteen werd door de marechaussee een rijwiel in 't veld gevonden. St. Jansteen, 28 Oct. Bij den landbouwer Aloys van Gassen zijn 40 kippen gestolen. Clinge, 27 Oct. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad, was behalve ingekomen stukken en reclames //Hoofdeljjken Omslag" aan de orde de huurprijs van de kazerne der mare chaussee, welke door de gemeente aan dat wapen wordt verhuurd voor f 550. Tot 1" onderwijzer aan de openbare school te Nieuw-Namen werd benoemd de heer L. van Gijzel, thans in gelijke betrekking te Bladel, de eenige sollicitant. Verder nam de raad de begrooting over 1905 in behandeling. De schade aan den djjk van den nieuwen polder in het Verdronkep land van Saeftinge, bij Nieuw Namen, die daar voor rekening van den hertog van Arenberg te Brussel is ingedijkt, blijkt aanzienlijker dan men aanvankelijk vermoedde. Door verzakking heeft vooral den dijk van af de sluis tut de Belgische grens, een lengte van onge- veer 1 K.M., veel geleden, zoodat zich scheuren vertoonen op verschillende plaatsen. Ook het metselwerk aan de sluis vertoont verschillende scheuren, zoodat spoedig opgeroepen hulp door het leggan van een hulpdijk rondom de sluis voorloopig dit gevaar heeft bezworen. Waar- schijnlijk zal den dijk en sluis eenige honderden meters landwaarts worden teruggebracht waar men dan beteren ondergrond heeft. De thans gelegde nieuwen dijk komt bijna tot aan het vroegere verdronken dorpje Namen, de onder grond schijnt niet geschikt te zijn en werkt voortdurend, vandaar de verzakking. Naar wij vernemen bestaat het voornemen dezen nieuwen polder te noemen Hedwigpolder. Kantongerecht te Ter Neuzen. het huts van Dr. Kijlslra bewusteloos ineenzakte, werd door twee dokters verbonden terw(jl Van 'tM. in arrest genomen werd. De vrouw van een herbergier te Aarlen had Woensdag om in den turn groente te gaan plukken, haar twee kinderen, drie en vijf jaar k k »T»h '.I f q °?d> alleen gelaten. Van verre hoorde zij hen van scbeipviscb'; RdStotTene boete van^?0^ "sX 8chree*Wen i Zij toegesneld, vond 1 dag hecht. I z^3 ^en n&ast bet vuur met brandende kleeren en L. v. C.^achtopzichter, M. v. H., koopman, S. B. V., zoodanig met wonden overdekt, dat zij ondanks J. Voor Konijnenfokkers. Lotingsdrama De Maandag in Schoterland gehouden lotiDgsdag heeft zich door een misdadig incident gekenmerkt, waarvan bloeddorst en drankmisbruik als oorzaken genoemd kunnen worden. De loteling Van't M., woonachtig te Scheer bij Heereuveen, een goede bekende der justitie, ging nl. den molenaarsknecht G. Ponne, na eerst met andere kornuiten getracht te hebben, diens paard en wagen op hoi te brengen met een mes te lijf en bracht hem daarmee een levensgevaarlijken steek in den onderbuik toe. P., die trots het vele bloedverlies, nog zooveel kracht overgehouden had om zelven te Heerenveen heelknndige hulp in te roepen, doch later voor geneeskundige hulp beiden stierven. Uit Bieda wordt gemeld dat de brigadier der marchaussee, Fijnaut, te Chaam door stroopers is doodgeschoten. F. was gehuwd en vader van twee kinderen. De dader is bekend, doch nog niet gevat. Hieromtrent meldt het D. van Nbr. het vol- gende Woensdagavond waren de brigadier der mare— chauss^e s te Alphen, J. F. Fijnaut, met de beide marechaussee s Martens en Gamers, benevens de gemeenteveldwachter J. Reijntjens, op surveillance op het gehucht Heikant, onder deze gemeente, om te trachteu eenige stroopers in handen te krijgen. Daartoe verscholen zich de beide eersten in het houtgewas tar zijde van den akker terwijl de beide laatsten aan den anderen kant van den akker plaats namen. 't Was omstreeks negen uur, dat zij twee per sonen over den bovengenoemden akker zagen komen. De een droeg een brandende acetyleen- lantaarn, als lichtbak dienstdoende, de ander een geweer. Toen zij ter hoogte van de schuil- plaats der marechaussee waren gekomen, sprongea deze voor den dag. Op hetzelfde oogenblik wendt de geweerdrager zich om naar den brigadier Fijnaut, er knalt een schot en de brigadier valt doodelijk gewond neer. Het voile schot had hem in de linkerzijde getroffen, en daar zulk een wonds veroorzaakt, dat de ingewanden bloot lagen. De lantaarndrager had intusschen, na de lantaarn weggeworpen te hebben, de vlucht genomen, terwijl ook de losser van het schot aan den haal ging^ met het geweer in de hand, juist in de richting van de beide andere dienaren der politie. Deze zetten hem na, doch eerst nadat de mare- chausee Gomers een schot gelost had en voor de tweede maal riep te zullen schieten, werd de vluchteling tot staan gebracht en onmiddellijk gearresteerd. Ook de lichtdrager werd gepakt, waarna beiden naar het arrestantenlokaal alhier gevoerd werden. De veldwachter was reeds vooruitgesneld, om iemand met de fiets naar Dr. Govaerts te Baarle te zenden en om den geestelijke te waarschuwen. Onmiddellijk snelde de kapelaan onzer parochie naar de plaats des onheils, om den stervende de genademiddelen der H. Kerk toe te dieneu, doch hij kwam reeds te laat. De brave brigadier, dien wij en als politiedienaar, en als mensch hebben leeren hoogachten, lag reeds zielloos neer, gevallen als een offer van zijn plicht. Ook DrGovaerts verscheen zoo spoedig moge- lijk ter piaatse, doch kon slechts den dood consta- teeren. In afwachting van de justitie uit Breda, di« dadelijk gewaarschuwd is, is het ljjk van den verslagene nedergelegd in de openbare school. Men schrijft uit Warmond aan't #Nieuws" In de raadsvergadering van 20 dezer werd, op voorstel van B. en W., met op 2 na algemeene stemmen besloten, niet over te gaan tot de aan- sluiting van het telefoonkantoor aan het inter- communale net, omdat de kosten voor de gemeente f 10 si f 12 'sjaars zouden bedragen. Nadat het besluit gevallen was, kwam men tot inkeer maar toen was 't te laat. Dit doet dezelfde gemeente, die kort geleden een f 1000 uitgaf voor boringen naar goed drink- water, welke pogingen zonder succes bleven. (De twee boringen geschiedden, heel slim, vlak naast elkaar.) De raadszittingen zijn bij ons den laatsten tijd zdo amusant geworden, dat telkenmale tal van belangstellenden, zoo van hier als elders, geregeld gaan luisteren naar de wijze woorden, welke van de lippen der vtoede vaderen vloeien. Zoo voortgaande, wordt Warmond wat de ge- meenteraadszittingen betreft nog een tweede Sittard. Een ontaarde. Hij had in een banket- bakkerij te Groningen inbraak gepleegd en was veroordeeld. Toen hjj uit de gevangenis was ont- en, had hij in Duitschlaud in de kolenmijnen werk gevonden. Zijne jonge vrouw was met twee kleinen achtergelaten en voorzag met moeite in haar onderhoud en dat van haar kleinen. Als arbeidster aan een boterfabriek had zij een luttel loon verdiend en door spaarzaamheid haar huisje, een klein bescheiden huisje in de Driehovensteeg, langzamerhand netjes iugericht. Zij was reeds aardig in haar spulletjes gekomen. Maandag stond haar man plotseling weer voor haar. Hij was uit Duitschland teruggekomen, naar zijn zeggen, om haar te halen, daar hij zich in den vreemde zoo all&in gevoelde. Het ging hem daarginds zoo opperbest. Zij moest nu maar met hem meegaan. Hij kon nu wel voor haar en de kleintjes een ruim stuk brood verdienen. Zij be- hoefde dan niet meer te werken en zij zouden een gelukkig leven hebben. Het vrouwtje werd door deze mooie voorspiegelingen gemakkelijk over- reed. Daar, volgens zijn beweren het vervoer van den inboedel naar Duitschland veel te duur Zitting van 28 October 1904. Veroordeeld zijn A. L., stukadoor te Halle, ter zake van overtreding der Wapen wet; tot eene boete van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis met verbeurdverklaring van den revolver. E. V., C. V., arbeiders te Bouchaute, ter zake van overtreding der Zondagswetieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. F. D., voerman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Arbeidswettot eene boete van f 1, subs. 1 dag becbt. J. K., leurder te Ter Neuzen, ter zake van bet ver- koopen van niet gekeurde viscbtot eene boete van /0,50, subs. 1 dag becbt. D. J., bootwerker, J. J. D., schippersknecbt te Ter Neuzen, ter zake van het wateren op den openbaren wegieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag becht. J. F. d. D., werkman te Zaamslag, ter zake van strooperij tot eene [boete van 1, subs. 1 dag hecbt. L. J. v. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van nachtrumoer; tot eene boete van I, subs. 1 dag becht. J. S., koopman te St. Jansteen, ter zake van een paard onbeheerd laten staan tot eene boete van 1, subs. 1 dag becbt. A. H., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het loopen over Rijks militaire grondentot eene boete van 0,50, subs. 1 dag becbt. D. S., koopman te St. Jansteen, ter zake van het loopen over bezaaiden grond tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A. d. W., arbeider, A. K., koopman, beiden te Axel, E. d. W„ knecht te Boschkapelle, J. S., landbouwer, A. D., voerman, beiden te Zaamslag, J. J. v. D., koopman, te ler Neuzen, ter zake van een zij'oerm van een weg berijdenieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dae becbt. voor elke boete. s C. d R., leurster te Ter Neuzen, ter zake van le bet bevisschen der Scbelde zonder consent en 2e bet rapen van scbeipviscb; tot 2 boeten van 1, subs. 1 dag yan becbt. voor elke boete. C. d. K., arbeidster R. B., arbeidster te Hoek, M. d. G., E. d. V., werkman, P. P. A. D., landbouwer, J. v. L. en P. v. L. kooplieden, alien te Axel, H. E. S., scboen maker te bas van Gent, ter zake van bet rij wielen zonder lantaarn 16 u eene boete van f °>50> subs- 1 dag becht. M. D., landbouwer te Axel, ter zake als vorentot eene boete van 2, subs. 2 dagen becht. H. O., knecht te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen becht. J. L., arbeider te Axel, J. C. v. d. V., arbeider te Zaamslag, ter zake van Leerplicbtwetovertredingtot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecbt. J. d. D., arbeider te Zaamslag, J. d. B., arbeider te Moek, A. J. B. L., visscher te Philippine, P. R. en J. v. E., arbeiders te Axel, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. .P- d- R-! arbeider, te Axel, ter zake als by kerbaling; tot eene boete van 1, subs. 1 dag becbt. A. 1J., metselaarsknecbt te Axel, J. S., arbeider te Zaamslag, A. P., visscher te Philippine, J. v. E., J. V. arbeiders te Hoek, C. v. T., arbeider te Ter Neuzen^ ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen becbt. A. V., horlogemaker, K. O., arbeider, beiden te Axel, J. d. G., arbeider te Hoek, ter zake als voren; ieder tot ee2? boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. H. S., J^ M., F. A., scbippers, C. v. K., zonder beroep, M. v. D., bootwerker, alien te Ter Neuzen, D. J. v. d. V., machinist te Selzaete, A. E. J. L., timmerman te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot ee«e boete van 2, subs. 2 dagen becht. C. B.*, bootwerker en A. S., timmerman beiden te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. M. A. D., verlaten huisvrouw van L. G., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren bij derde ber- balingtot hechtenis van tweemaal drie weken. Wijl van de konijnenfokkerij ook in deze streken door landbouwers en kleine burgers nogal wat werk wordt gemaakt en aan velen een niet te versmaden voordeel oplevert, kan bet zijn nut hebben te wijzen op een voeder-artikel, waarvan bet gebruik voor de meesten onzer lezers iets nieuws zal zijn wij bedoelen namelijk de suiker. Bekend is het, dat in de laatste jaren veel is gesproken en gescbreven om de suiker eene ruimere plaats te verschaffen in de voeding der menschen. Te gelijkertijd is van verschillende zijden gewezen op de groote voor- deelen, welke de suiker ook als voeder voor de dieren kan opleveren. Maar bij de aanbeveling van suiker voor de voedering van dieren komt op de eerste plaats de vraag of de landbouwer en veehouder er geldelijk voordeel bij heeft een deel van zijn krachtvoeder door suiker te vervangen of zelfs deze bij de gewone rantsoenen te voegen. De gunstige uitkomsten van verschillende proeven met melasse, ruwe suiker e. a. op trekdieren, slacht- en melkvee genomen, hebben wel de voedende waarde doen uitschijnen, doch niet voldoende de vraag van het geldelijk voordeel opgelost. Zelfs niet het onlangs bekroonde werkje van Em. Deltour, ttLe Sucre corwne Aliment de premier Ordre Thans willen wij de aandacht vestigen op de belang- wekkende proeven door een Belgisch onderzoeker Dr. P. Demade te Haelert genomen op konijnen. Voor die proeven werden eerst 30, later 15 konijnen gekozen. Groep I ontving het gewone voedsel, bestaande uit allerlei groen, waarbij dagelijks 50 gram brood per konijn gevoegd werd. Groep II ontving hetzelfde groenvoeder als groep I, met bij voeging van 50 gram haver per konijn en per dag. Groep 111 onving dagelijks bij zijn rantsoen groen- voer 21 gram suiker per konijn. Bij den aanvang der proefneming beliep het gewicht van vijf konijnen in Groep I. Groep II. Groep HI. 7,278 Kg. 7,175 Kg. 7,166 Kg. Daar ieder konijn van het begin tot het einde der proef tot dezelfde groep behoorde, is de vergelijking gemakkelijk bij het beoordeelen der uitkomst. Na verloop van 30 dagen woog Groep 1. Groep II. Groep III. met brood, met haver, met suiker. Levend gewicht, 8,376 Kg. 8,207 Kg. 9,383 Kg. Verhooging 1,098 1,031 2,217 Op een eerste proef volgde een tweede, waarvan wij hier insgelrjks den uitslag samenvatten Groep I. Groep II. Groep III. Na 30 dagen. Brood. Haver. Suiker. Levend gewicht 9,521 Kg. 9,303 Kg. 11,825 Kg. Verhooging 1,145 1,096 2,442 Deze uitkomsten zijn werkelijk verrassend. Immers de gewichtsverhooging der konijnen, die bij hun gewoon groen rantsoen suiker hebben ontvangen, overtreft het dubbele van de verhooging, waar te nemen bij de groepen, die in plaats er van met haver of brood werden gevoederd. Zonder nu in deze aangelegenheid aanstonds te be- slissen, kunnen we slechts aile belanghebbenden aan- raden de zaak eens te beproeven. De meeste onzer lief- hebbers hebben wel geen konijnen, zooals onze zuide- lijke naburen, de Belgen, waar de Vlaamsche reus zich zoo bijzonder eigent tot mesten en 7 a 8 kilogram gewicht niets buitengewoons isdoch de proef met een uitgave van nog geen cent per dag voor 'n konijn is wel te nemen. De konijnen lusten de suiker heel gaarne; ze lijkt een heerlijke versnapering voor onze huislangooren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6