No- 4604-Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 29October 1904. Binnenland. 44" Jaargang. TWEJE3JDJE] BLAD. De oas'Sag tusschen Rusland en Japan. >rp 0 TER NEUZEN, 2S October 1901. Petersburg, 27 Oct. Admiraal Rodzjestwenski meldt uit igo dat zicb te ruidden van de visschersvloot in de Noordzee, twee vreemde torpedobooten bevonden. Een dezer verdween, de andere bleef tot 's ochtends toe op de plaats iiggen, om op haw metgezellin te wachten of herstellingen uit te voeren. De admiraal betuigt zijn groote spijt dat viaschers door bet schieten geleden hebben. Londen, 27 Oct. De te middernacht in allerijl ge- schiede oproeping van den miniaterraad ontstemt de beurs ten zeerste. Natuurlijk ziet men er een bewija in, dat de crisis op het hoogst gespannen is. Zelfs de vredelievende West minster Gazette begint te wankelen, altoos in de onder- stelling dat Rodzjestwenski geen betere verontschuldi- gingen weet dan de reeds gemelde. Men verneemtdat de kabinetsraadtegenmorgenmiddag 12 uur bijeen is geroepen. Lord Selbourne, de Minister van Marine is gisteren- avond van hier naar Portsmouth vertrokken. De Engel- sche kustvloot is in de oorlogshaven in de Forth-golf aangekomen. De Daily Mail verneemt dat Engeland hedenmiddag van Rusland inwilliging van de eisclien verlangt, dat de schuldigen gestraft worden en waarborg gegeven wordt tegen een herhaling. Anders zal de Engelsche Kanaalvloot last krijgen de Russische Oostzeevloot te verzoeken terug te keeren. Londen, 27 Oct. De geheele pers is van oordeel, dat de crisis met Rusland haar toppunt bereikt heeft en bedenkelijk is toegenomen, omdat, ondanks geruchten van het tegendeel, geen antwoord van de Russsische regeering op de Engelsche nota ontvangen is, terwijl sommige zelfs twijfelen aan het bestaan van het tele gram van den Czaar. De voornaamste bladen wijzen er op dat de Russische regeering alle gelegenheid heeft gehad, om met Rodzjestwenski te Vigo van gedachten te wisselen en ophelderingen te vragen en te bekomen over den aan- val op de Noordzee. Maar bedenkelij ker is nog dat de Peterburgsche ambtenaren voortgaan met het gebeurde in de Noordzee luchtig te behandelen, onder den indruk, dat Engeland in geen geval een oorlog met de Russen aan zal durven. Verscheidene hoofdambtenaren hebben dit aan den correspondent van de Daily Telegraph verzekerd, waarbij zij in het licht stelden, dat de Engelsche gezant tegen Lamsdorf zou gezegd hebben, dat Engeland net gebeurde geenszins beschouwde als een beleeaiging van de nati- onale vlag, maar eerder als een ongeluk, hetgeen elke vloot kan overkomen. De Engelsche gezant heeft deze hem in den mond gelegde woorden echter volstrekt gelogenstraft. De admiralitejt te Petersburg stelt zich op het vol- gende standpuntDe Engelsche regeering is niet vrij van blaam, daar zij de treilersvloot in de Noordzee had moeten waarschuwen tegen de naderende Oostzeevloot. Deze laatste heeft misschien, tengevolge van een mis- verstand, de vloot van treilers beschoten en de Russische regeering is bereid daarvoor verontschuldigingen en schadeloosstelling aan te biedenmaar de Russische regeering is niet bekwaam, zeeofficieren die hun plicht hebben gedaan, te bestraffen, daar zulks gelijk zou staan met het werpen van een blaam op de geheele Russische marine. De geheele regeeringsgezinde pers heeft aanzegging gekregen, dit standpunt te verdedigen, wat zij dan ook gedaan heeft. De correspondent van de Daily Telegraph verzekert dat de admiraliteit feitelijk de artikelen van het Nowoji Wremja in dien zin heeft gedicteerd. De correspondent voegt er bij dat de Czaar het scheppen van een nieuwe vloot heeft goedgekeurd, welke ruim 480 millioen gulden zal kosten, welke bestreden zullen worden uit een nieuwe leening. Duitschland zou hare medewerking hebben toegezegd, mits de Duitsche reeders en scheepsbouwers er bij zullen profi- teeren en het geld dus in Duitschland blijft. Berlijn, 27 Oct. Volgens mededeelingen van de gisteren in de haven van Vigo aangekomen Russische officieren was de toedracht van het gebeurde in de Noordzee als voigtToen het eskader tegen 1 uur 's nachts tijdens mistig weder in twee divisies stoomde, werd tusschen beide divisies plotseling het opduiken van twee torpedo-booten waargenomen. De Russen vermoedden 3 T Russische admiraal aan de Spaansche havenoverheid medegedeeld, dat zijne schepen averij hadden gekregen en dat hij zich daarom van het overige eskader had i a.%escheiden. Hij kon niet aangeven, binnen welken tijd die schade hersteld kon zijn. De havencommandant liet den admiraal weten dat hij last had, het eskader niet te later, ankeren. De Spaansche kruiser Estramadura heeft last gekregen, de kolenlichters op een afstand van de Russische oorlogsschepen te houden. De admiraal antwoordde weei dat hij wegens averij moest ankeren. Toen de havencommandant na eenige uren zag dat het Russische smaldeel toch steenkool wilde inladen, ofschoon hij dit verboden had, liet hij den admiraal andermaal mededeelen dat hij hemverbood, ook maar een ton steenkool aan boord te nemen. De admiraal hernam dat hij, wanneer men hem geen steenkool liet innemen, de haven nietzou kunnen verlaten. Hierop zond de commandant een nieuw bevel, behel- zende dat de admiraal geen kolen mocht laden en toch zoo gauw mogelijk de haven moest verlaten. Toen eindelijk liet de admiraal weten dat hij zelf met den commandant zou komen spreken. Terwijl de admiraal zich naar het commandantsgebouw tiegaf, juichte de bevolking de Russen toe. Spoedig daarna nam het smaldeel de noodige steen- kolen aan boord. Londen, 27 Oct. Lyttelton, de minister van kolonien, heeft, gisterenavond te Leamington het woord voerende, gezegd, dat hij met zijn ambtgenoot van marine denkt, dat de Russische regeering de daden van individueele Russen op de Noordzee zal verloochenen en aanstonds het volledigste herstel aanbieden. Brodrick, de minister van Indie, heeft, te Godalming het woord voerende, gezegd, dat de betuiging van leed- wezen van den Czaar en zijn belofte van schadevergoe- ding, wanneer het daarbij bleef, geen genoegzame vol- doening voor den aanslag zou wezen. Zijns inziens zou de heele wereld verlangen, dat Engeland den waar borg verkrijgt dat zoo iets niet weer gebeurt. Het Engelsche volk kon er zeker van zijn, dat zijn ver- trouwen in de regeering niet misplaatst is.. Londen, 27 Oct. De Madrileensche correspondent van de Standard seint dat Rodzjestwenski te Vigo alles be- proefd heeft, om de Russische vloot van kolen te voorzien, waartoe twaalf volgeladen Duitsche stoomschepen klaar lagen. De Russen deden alsof zij de vergunning van de Spaansche regeering al hadden en begonnen daarom met het laden van steenkool en proviand tot de Span- jaarden dit gewapenderhand verhinderden. Rodzjestwenski verklaarde toen dat hij alleen voldoende steenkolen wilde innemen, om Tandzjer te halen. De Spaansche havenautoriteiten hetiben de Galicische visschersvloot tegen de Oostzee-vloot gewaarschuwd. Moekden, 27 Oct. Volgens bericht van het Russische telegraafbureau, is gisterenavond om tien uur een ge- vecht ten Z.O. van Moekden begonnen. De Japanners rukten op tot het dorp Erdagou dat zij,. volgens ge ruchten, in een tot den ochtend durenden strijd ver- meesterden. dat de Japanners een aanval beraamden en openden het vuur van twee kruisers uit op deze torpedo-booten. Op dit oogenblik zag men niets van visschers, en als zij er geweest zijn, moeten zij hunne lichten op een bedekte plaats hebben gehad. Zoo kwam het dat de Russen op torpedo-booten mikten en visschers raakten. Toen zij later van dit ongeluk hoorden, waren zij er zeer over bedroefd, want nooit zou het in de Russen op zijn gekomen, om op weerlooze visschers te schieten. Naar de Lokalanzeiger uit Vigo verneemt, heeft de 31) De graaf sproDg van de sofa op, liep in de kamer rond en riep in afgebroken zinnen Tk behoef me dat toch niet te laten wel- gevallen, zoo in verhoor genomen te worden Ik ben oud en wijs genoeg om op mij zelf te passen En wat je vrees omtrent het dure winter- verblijf te Nizza betre.ft, daaromtrent kon je gerust zijn. Daarvoor hebben we nog geld genoeg, voegde hij er met een gedwongeu lach bij. Hildegard begreep wel, dat zij haar doel niet zou bereiken, dat zij de waarheid niet zou ver- nemen zij schikte zich maar weer in haar lot, zweeg en hoopte het beste. Den volgenden morgen reisden graaf en gravin Orlowsky af en kwamen drie dagen later te Nizza aan. Voorloopig namen zij hun intrek in het/Hotel des Etrangers," do .-h dienzelfden dag gingen zij nit om in de voors'id Croix de Marbre waar vele villa's zijn, een passend verblijf voor den winter te zoeken. Op Hildegard, die zeer gevoelig was voor naliiurschoon, maakte het gezicht op de Zee- AlpeD, den Mont Alban en de blauwe zee een diepen indruk. De lucht was zuiver en zoel, de zonsondergang prachtigaan den arm van haar man wandelde zij nog lang aan het strand. De zorgen, die haar thuis zwaar gedrukt hadden, voelde zij op dit oogenblik minder; zij gevoelde zich lichter van hart en verhengde zrch, toen Paul zei Het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het dringend verzoekt, het ontwerp van wet tot verhooging der accijns op het gedistilleerd te verwerpen. Het hoofdbestuur betoogt o. a., dat de ervaring bewijst, dat nimmer verhooging van de accijns een middel was tot betengeling van het alcoholkwaad, zoodat niet alleen de drinker, maar veelal ook zijn onschuldige vronw en kinderen fiaancieel het slachtoffer der verhooging worden dat ontduiking van de wet, vervalsching van den alcohol, het in kleiner hoeveelheden tegelijk toedienen, eerder de gevolgen van een maatregel als de voorgestelde zijn geweest, dan afname van de verbruikte hoe- veelheid. Men meldt ons uit Rotterdam Het stoomschip Batavier VI, dat het stoffdijk hulsel van President Kruger naar Zuid-Afrika overbrengt, is voor deze treurige plechtigheid in gereedheid gebracht. De romp van het schip is zwart geschilderd, terwijl het dek met het gangboord wit gemaakt zijn. In het bovenste laadruim is een rouwkapel in- gericht over de geheele breedte van het achter- schip in empire-slijl, behangen met zwart laken, dat door zilver is afgezet en beneden van een Wel, Hildegard, je ziet er vandaag weer zoo jong en frisch uit als op den dag van onze verloving. Een klein kwartier, bestaande uit drie kamers, was spoedig gevondenhet lag zeer bekoorlijk, half verscholen in een tnin, omgeven door cy- pressen, mirten en laurierboomeD, en toch gaf het een mooi uifzicht op de zee en de AlpenDe huisjuffrouw, madame PelGtier, bewoonde met hare dochter de benedenvertrekken der villa zij was weduwehaar eenig kind, de zestienjarige Clemence, was geheel lam, alleen in een rolstoel kon zij verplaatst worden. De arme moeder had slechts een levensdoel het bestaan van haar kind zooveel mogelijk op te vroolijken. Hildegard ge voelde zich zeer aangetrokken tot de weduwe, die door haar stille zachtaardigheid sterk aan tante Brinken herinnerde. De lieve bleeke Clemence boezemde haar ook levendige belangstelling en oprechte deelneming in. Weldra was Hildegard met madame Pelletier en hare dochter geheel op voet van vriendschap zij lazen en musiceerden met eikaar, zoodat Hildegard zich niet verlaten gevoelde, als haar man soms groote wandelingen ondernam, die haar te veel zouden inspannen. Na zes jaar getrouwd geweest'te zijn, nadat zij de hoop op een nakoraeliug bijna geheel had laten varen, scheen eindelijk haar zoete wensch in vervnlling te zullen gaan. Hoe gelukkig stemde haar deze blijde verwachting Hare vrees betreffende de fiuancieele zorgen van haar man, was echter helaas maar al te ge- grond geweest. Graaf Paul drong alle gedachten daaraan wel zooveel mogelijk op den achtergrond, iminers, alles was nog niet verlorenmaar als hij niet opzetteljjk de oogen wilde sluiten, dau breeden rand is voorzien. De ruimte heeft ten grondvlak van circa 90 vierk. meter en een hoogte van ongeveer 3 meter. Op den achtergrond tegen de roerkast is een troonhemel opgericht. Hier- onder komt in de leugte van het schip de katafalk te staan. De zware kist wordt op de verhevenheid onder den troonhemel zeevast gezet. De zwarte dra- perieen zijn met figuren in zilver gezetdaar- tusschen komen electrische gloeilampen met rouw- floers omhangen. De katafalk staat aan drie kanten vrij. Er voor is een zwart koord gespan nen. Alle kranseu en bloemstnkken die te Oud- Eik- en Duinen om de kist waren Ueergelegd, zullen in deze rouwkapel worden geplaatst. Maandagmiddag vertrekt de Batavier. werk voor het nieuwe vredescongres is begonnen. De Amerikaansche regeering heeft telegrammen gezonden- aan de Amerikaansche gezanten buitenslands, om aan de regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, over te brengen de uitnoodigirig van Roosevelt tot een nieuwe bijeenkomst in Den Haag, teueinde de oorspron- kelijke conventie uit te breiden en te versterken, en voornamelijk om middelen te beramen, teneinde de verschrikkingen van den modernen oorlog te verminderen, en de rechten van den neutralen handel op de open zee te handhaven. Terwijl Roosevelt voorstelt Den Haag als plaats van samenkomst voor de voorgestelde conferentie, worden deze bijzonderheid en de datum van de samenkomst overgelaten aan de beslissing door de meerderheid der regeeringen, welke de uit- noodiging aannemen. In de gisteren gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging #De Vrijheid" alhier, werd voor de a. s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad candidaat gesteld de heer G. A. Standaert. Door de antirevolutionaire kiesvereeniging alhier werd in de gisterenavond gehouden ver gadering voor de a. s. raadsverkiezing candidaat gesteld de heer L. de Koeijer. Wij herinneren onze lezers dat de loting voor de lichting der Nat. militie voor het jaar 1905 zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren als hierotider zijn aangewezen Axel Dinsdag 1 Nov. 9,80 uur voorm. Axel, 11 unr voorm. Westdorpe, 11,80 voorm. Zuid- dorpe en Overslag, 12 uur midd. Sas van Gent. Hontenisse Woensdag 2 Nov 10 uur voorm. Hontenisse, 11,30 uur voorm. Ossenisse en Hengstdijk, 1,30 uur nam. Boschkapelle 2 uur nam. Stoppeldijk. H u 1 s t Donderdag 3 Nov. 10 uur voorm. Hulst, 10,45 uur voorm. Clinge, 11,15 voorm. Koewacht, 12 uur midd. Graauw en Langendam, 1,30 unr nam. St. Jansteen. N e u z e n Zaterdag 5 Nov. 9 uur voorm. Neuzen, 10,30 uur voorm. Philippine, 10,45 unr voorm. Zaamslag, 12 uur midd. Hoek. Voor de loting worden samengevoegd de gemeen ten Ossenisse en HengstdijkZuiddorpe en Overslag. De voordracht voor gemeente-architect te Maassluis bestaat uit de heeren G. J. Geijtenbeek, opzichter-teekenaar bij de gemeentewerken te A laardingen, H. Brand, gemeente-bouwmeester te Ter Neuzen en B. K. Danhof, district-opzichter over kanalen, wegen enz. in de bezittingen der stad Groningen te Stadskanaal. moest hij zien, dat hij ras ten ondergang snelde. In overgroot vertrouwen had Hildegard hem het beheer in handen gegeven over de gelden, die zij vijf jaar geleden van haar vader had geerfd. Hij had haar bij hoog en laag verzekerd, dat hij haar vermogen zorgvuldig zou beheeren. Hoe weinig ernstig hij deze belofte opnam, is ons reeds bekeud. In den eersten tijd scheen de aanzienlijke rente hem ounitputtelijk het was heerlijk, eens ruim te kuunen leven, zonder zich iets le ontzeggen. Doch weldra bemerkte hij, dat ook dit zijne grenzen had, dat hnnne behoeften steeds grooter werden en dat de wintermaanden in badplaatsen van het Zuiden ongelooflijk veel geld verslonden. Op zekrren dag had de graaf zich laten ver- leiden om in den kring zijner Poolsche vrienden nog eens zijn geluk in het hazardspel te beproeven. Hij speelde echter ongelukkig en verloor aanmer- kelijke sommen daardoor begon hij nog meer te wagen en geraakte eindelijk in een toestand, dat hij alle bezinning kwijt was. Zoo stond het met hem op den avond voor hun vertrek uit Mislowice, toen hij het eerder verm el de gesprek met Hildegard had. Volgens zijne gewoonte zeide hij haar natunrlijk de waar heid nietmet een schertsend woord of eene uiting van ongeduld wist hij zich van haar af te maken. Natuurlijk sprak hij niet weer over dit onderwerp. Graaf Paul en zijne vrouw waren omstreeks viertieu dageu te Nizza, toen zij naar gewoonte een wandeling langs het strand deden. Het aan- tal badgasten was niet zeer groot meer, en onder de weinigen, die hier evenals zij wandelden, zagen zij plotseling twee heeren nader komen, die hun Donderdag slaagden te Breda voor het examen vnje- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren J C. Kotvis van Hoofdpkat, J. de Cadzand^11 ijke en M- G- Blankert van De k.orP°raal H- B- van het 4e bat. 3e reg. lnfanterie in garmzoen te Vlissingen, is tot soldaat gedegradeerd wegens het herhaaldelijk leenen van geld van zijn minderen, en het maken van schulden, na reeds herhaalde malen daarvoor te zijn gestraft door welke handelmgen hij ongeschikt en onwaardig wordt geacht langer met gezag te zijn bekleed. In het algemeen politieblad van heden waar- scnuwt de hoofdcommissaris van politie te 'sGraven- hage tegen het koopen van loten van de zooge- naamde groote Residentie geldloterij, directie W. J. de Hollander Co., gevestigd te's Gravenhage, wijl er gegronde vermoedens bestaan dat van deze lotenj Dimmer iets zal terechtkomen. Zaamslag, 27 Oct. Door een landbouwer al hier is dit jaar een proef genomen met het uit- zaaien van tabak welke aanvankelijk goed is »e- slaagd. Kan de man dit gewas met winst vande hand doen, zal meerdere uitzaaiing volgen. opg^aa^de» heeft zich e°hter nog geen kooper Philippine. Zooals nog nimmer is de drukte op de kade en het haventerrein alhier buiten- gewoon. Reeds meer dan 4 millioen K. G. suikerbeeten zijn aangevoerd, slechts 1£ millioen zijn met schepen verzonden naar de verschillende fabrieken. De landbouwers trachten te profiteeren van het ganstige wederde beeten komen schier zuiver uit den grond. Ook de weegbrug voldoet in alle opzichten, wat de draagkracht betreft. Zoo werd Woensdag jl. door den meesterknecht Up t Hof, van den heer Ph. J. van Dixhoorn van Axel een wagen beeten gewogen bruto 5560 K G. tarra voor den wagen 1560 K.G., netto 4000 K.g! e.nt men hiervan 2 tarra, dan was het zuiver gewicht 8920 K.G. Hulst. Door de letterlievende vereeniging //Ernst en Luim is tot plaatsvervangend jury-lid bij den tooneelwedstrijd gekozen de heer F P Schiffer te Hulst. De heer A. Geerards te Koewacht werd als voorzitter der jury benoemd. Bepaald werd dat de plechtige uitreiking der prijzen zal gescbieden door den voorzitter der jury op een nader te bepalen Zondag in de maand Februari. De heer W. C. Imandt te St. Jansteen zal alsdan eene lezing houden over „Tooneel en Kunst. Hulst, 26 Oct. Op de heden gehouden ver- gadering van de onderwijzersvereeniging in dit arrondissement heette de voorzitter, baron Collot d Escury onze geachte schoolopziener, deaanwezigen ^46 in getal) welkom en zeide, een terugblik wer- pende op het eindigende kalenderjaar, dat er elangrijke gebenrtenissen op onderwijs-gebied hadden plaats gehad, daar n. 1. twee wetsontwerpen waren ingediend tot opname van de bijzon- dere onderwijzers en de weduwen en weezen van alle onderwijzers in het pensioenenfonds voor burgerlijke ambtenaren en iin tot herziening der wet op het lager onderwijs. Omtrent het eerste wetsontwerp kon, naar hij meende, slechts lof worden geuit kon niemand ontkennen, dat de Regeering een goed werk wil doen. Het tweede, meende hij, dat gelijkstelling van het blonder met het openbare onderwijs beoogt wordt verschillend beoordeeld, naarmate de personen tot de eene of andere staatkundige richting hehooren. bekend voorkwameu. Toen zij voor hen stonden, riep Paul verra8t uit: Waarlijk mijnheer Von Potschoreck en graaf Bradsky O, zou de gravin ook hier zijn? fluisterde Hildegard, terwijl zij verbleekte. Paul kon daarop niet meer antwoordende heeren staken hem reeds de hand toe. Welkom in Nizza! riep de jonge graaf. Hildegard beantwoordde hun groet slechts koel- tjes. Ach, zoo gaarne had Hildegard willeD weten, of gravm Bradsky ook hier was doch zij waagde het met, den ouden heer naar zijne vrouw te vragen. Het kwam haar dus zeer gelegen, dat Paul een gesprek met den graaf aauknoopte en dat de heer Von Potschoreck naast haar kwam loopen, de weldra fluisterend vroeg Hebt ge reeds gehoord van het lot, dat den armen Bradsky getroffen heeft, mevrouw Neen, geen enkel woord, antwoordde Hil degard in gespannen verwachting. Nu, in het kort gezegd, zijne vrouw heeft hem verlatenhij tracht hier zijn leed een beefje te vergeten. Verschrikkelijk, zuchtte Hildegard; maar dit bericht schonk haar toch groote verlichting. lets anders deed haar weldra de vrees om het hart slaan. Bij het scheiden wendde graaf Bradskv zich nog eens om en zeide tot haar man Het blijft dus afgesproken, morgen tegen den avond treffen wij eikaar in het //Cafe da Commerce Niet vergeten, hoor, Orlowsky (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5