A I o e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4602. Dinsdag 25 October 1904. 44e Jaargang. A ankondiging. PERSONEELE BELASTING. ZAAMSLAG FEUILLETON. 29) ABONNEMENT: Intending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De oorlog tusschen Rusland en Japan. De Russische Oostzee-vloot. TER NEUZEN, 24 October 1904. I MB laiMI ■HillII ll'IB r wmiyt rffrwr.»m?^ TER KElIZESSdHG (OI KIVT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonueert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERTENTIlK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde xdvertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bit blad ve*-scl»tjnt Jlaandag-, Woensitag. en Vrijdaaavond, qitgeaonderd op Feesidagen, bij de Firma P. J. VIS III: MIVDK te Terlenzen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze fer kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Direeteur der Directe Belastiuger. enz. te Middelburg, den 20 October 1904 invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting dezer gemeente, (overig deel), over bet jaar 1904 No. 4, op heden aan den Ont- vanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is ziinen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 22 October 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente brengen ter kermis van belanghebbenden, dat, te beginnen op Dinsdag S Noifember a. s., vanwege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de voetpaden met de kunstwerken. Zaamslag, 21 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. In een nabetrachting over de slagen van Jentai en aan de Sja-bo merkt de Kolniscbe Ztg. op dat de -Japanners in het beslissende oogenblik en op beslissende plaatsen niet genoeg overmacht badden, om de Ru9sen een verpletterende nederlaag toe te brengen. Over- winningen zooals Napoleon en Frederik de Groote met geringere strijdkrachten over sterkere vijanden bebben behaald, omdat hun veldheerkunst bet overvvicht in de weegschaal wierp, vallen alleen aan genieen toe, nog daargelaten dat de grootere uitwerking van de schiet- wapens den verdediger een surplus aan kracbt heeft gegeven, dat slechts door uitnemende leiding kan op- gewogen worden. De bijzonderbeden van den reus- achtigen strijd welks duur zijn wedergade niet beeftin de krijgsgeschiedenis en met welken men alleen de krijgsverrichtingen van het leger van prins Friedrich Karl tot aan de tweede inneming van Orleans eenigszins kan vergelijken, zijn tot dusver niet te krijgen. Dan gaat het blad na, wat, in grove trekken, totdusver be- kend is geworden, om daarna nog een kritiek te oefe- nen op de Ruseiscbe vechtwijze. Te dicbte formaties, aanvallen zonder voldoende voorbereiding door artillerie- vuur, gebrekkige gebruikmaking van de vuurkracht van de geweren, tegenaanvallen uit de stelling, inplaats Den volgenden dag kwam de heer Brockdorf vragen, of zijn bezuek kon worden aangenomen. Eduard loog niet, toen bij liet zeggen, dat hij nog niet hersteld was en dus geen bezoek kon ontvaDgen. Den derden dag kwam Mr. Wight zelf eens naar Eduard zien en vertelde ook, dat de jonge Brockdorf dien morgen verder gereisd wastoen maakte de vreeselijke spanning bij den patient plaats voor eene algeheele ontspanning. De laatste twee nachten had hij zonder een oogenblik slaap doorgebrachtnu sluimerde hij in en sliep vier- entwintig uren achtereen. Stellig was die slaap echter niet zeer verkwikkend, want Martha boorde haar man meer dan eens halfluid zeggen Ocb, praat me toch niet over Karel Briuken ofWie kan me dat bewijzen Angstig sprak bij die woorden, en kermde hij een volgeod oogenblik richtte hij zich plotseling op en uitte een luiden kreet. Slechts langzaam kerstelde Eduard Romer zoover, dat hij zich weder met zijne handelszaak kon bemoeien, en toen trok bet algemeen de aandacht, dat hij nog minder spraakzaam was dan te vorenhij leek wel menschenschuw ge worden. De beklagenswaardige man lijdt stellig aan een zielsziekte, oordeelden zij, die medelijden met hem hadden. van verweer en vervolging door vuur, worden telkens opnieuw in de oorlogen vermeld. Men isgewoon.rt verschijnseleu het stelsel van Dragomirof te noemenen ze toe te schrijven aan den invloed dien de opvattingen van dezen generaal uitgeoefend hebben. Ten deele is dit ook waar, ten deele echter vinden deze fouten ook bun oorzaken in andere omstandigbeden, die minder voor de band liggen. Eenerzijds beeft bet Russische leger altijd weer neiging vertoond, taktiscb in te diepe kolonnes te vechten met een smal front, zonder de reserves aan het vuur van den vijand te onttrekken. Zorndorf, Borodino, de Krim-oorlog en de oorlog met Turkije leveren daarvoor de bewijzen. En aan den anderen kant is bet, wegens bet lage peil van de alge meene ontwikkeling en het algemeene volkskarakter van de Russen, zeer moeielijk de Russen op te voeden voor het individueele gevecbt, dat het moderne geweer en de moderne vechtwijze vereisehen. Dragomirof's leer beeft daarom zulk een vruchtbaren bodem gevonden. Aan Plefna herinneren ook de vele op zich zelfstaande aanvallen van te zwakke troepen, die achter elkaar in bet vnur gebracht worden en verstrooid worden, waar de vereenigde gelijktijdige aanval bet succes verzekerd zou bebben. Ook de artillerie is dikwijls versnipperd en beeft bet onderspit gedolven voor de massa's geschut, welke de Japanners hebben weten te vereenigen, of- schoon "bet Russische snelvuurkanon beter is dan het Japansche." vrijdag is dus werkelijk het Baltische eskader om Denemarken's noordkust gestoomd en bevindt bet zich nu in de Noordzee. Latere berichten zijn nog niet ontvangen, doch met belangstellingblijftmeningedachten deze oorlogsvloot op zijn lange en moeilijke reis naar Wladiwostok voigen. Te Tokio twijfelt men er echter aan, naar aan de Standard wordt gemeld, dat bet Oostzee-eskader ooit in Oost-Azie komen zal. De Japansche marine verheugt zich er op, zoo schrijven de Japansche bladen, bet eskader te ontvangen. De Russische scbepen in Portb-Artbur zijn zoo gehavend, dat de marine daarmee geen rekening behoeft te houden, zelfs al zou Portb-Artbur nog niet gevallen zijn bij de aankomst van bet oostzee-eskader. Docb met belangstelling ziet Japan den tocht van bet Oostzee-eskader tegemoet, omdat hij gelegenheid biedt na te gaan, hoe de verschillende mogendheden bet begrip van neutraliteit zullen opvatten. Londen, 22 Oct. De Standard-correspondent bij Koeroki's leger bij Yentai seint, van 17 dezer, over Foesan Koeropatkine scbijnt toebereidselen te maken om de vlakte bij Moekden te verdedigen bij concentreert zijn troepen en versterkt zijn verdedigingswerken, die in drie linie's zijn aangelegd, de buitenste loopt langs de Sba-bo, de tweede iangs de Hoen-bo, de binnenste ligt dicbt bij Moekden. Het Russische front strekt zich enkele mijlen in Oostelijke ricbting uit. De vijand toont thans echter grooter activiteit in westelijke ricbting en zoekt naar eike gelegenheid om in de Japansche linie's te dringen. In den vroegen morgen deden de Russen een nieuwen aanval op een dorp aan de Sba-bo, docb ze werden met verliezen teruggeslagen. Petersburg, 22 Oct. Voor de mobilisatie en voor de vorming van afzonderlijke troepenafdeelingen in de militaire afdeelingen Warschau, Wilna, Kief en Moskon; en voor de completeering der reserve-bataljons van de Siberische militaire districten heeft een keizerlijk besluit de oproeping tot den actieven dienst gelast van de reservisten in 120 districten van de militaire gouverne- menten, behoorende tot de militaire afdeelingen War schau, Wilna, Kief, Moskou en Odessa. Die jonge Romer it een onuitstaanbare zon- derling, oordeelden weer-anderen. Martha leed hiaronder niet weiuig, ook zij werd ernstiger en stiller. Alleen de liefkozingen van haar kleinen Manfred, die voorspoedig opgroeide, waren nog in staat een glimlach op haar b'leek geleat te voorschijn te roepen. Het was October geworden vreeselijke stormen geeselden de golven der zee en bruisten rondom de woning van de familie Romer. De kleine Manfred moest wegens een lichte ongesteldheid de kamer houden Martha was een uurtje naar de familie Wight gegaan, waar men dien dag Edith's verjaardag vierde. Eduard liet zijne gelukwenschen en een fraaien bloemruiker door zijne vrouw overbrengen. Hij kon zelf niet komen, want hij moest de rekening van het af- geloopen kwartaal opmakenook moest hij nog een groote som gelds incasseeren wegens verkochte katoen, enz. Het werd reeds duister. Eduard zat in zijn schrijfvertrek over een dik boek gebogeu. Mr. Beatcher, zijn eerste boekhouder, was juist heen- gegaan, nadat hij vijfhonderd pond sterling voor verkochte katoen had uitgeteld voor zijn heer. Daar klonk op eens in de stilte van het schrijf vertrek het luide schreien van den kleinen Manfred. Eduard Romer, wetende dat zijne vrouw niet thuis was, sprong op en snelde naar de kiuderkamer, aan het andere eind van de gang. De knaap was zijn oogappel en hij was bijna al te bezorgd voor zijn kind. Gelukkig was er geen reden voor ernstige bezorgdheid bij het spelen was het kind gevallen, had een buil aan het voorhoofd gekregen maar spoedig was het tot bedaren gebracht en liet zich troosten met een stukje suikergoed. Bebalve op de oorlogsgebeurtenissen in bet Verre Oosten blijft de aandacht gevestigd op bet Baltisch eskader, dat nu eindelijk zijn moeilijke reis begonnen is en, volgens een Reuter-telegram in dit blad, gister- middag te 1 uur reeds op de hoogte van Dover pas- seerde. Men vraagt zich natuurlijk af, boeveel maanden het eskader voor zijn reis naar Port Arthur en Wladi wostok noodig zal hebben. De gewonde oud-commandant van het pantserscbip *Petropavlovsk", kapitein Jakovlef, die 14 dagen geleden te Petersburg aangekomen is, deelde daarover het volgende mede aan een redacteur van de „Russ" Onder gewone omstandigheden, d. w. z., wanneer bet eskader onderweg in verschillende havens kolen kon innemen, zou het bij een snelbeid van 11 tot 12 knoopen in on- geveer 55 dagen Wladiwostok bereiken, n. 1. als bet door het Suez-kanaal ging. Docb een geheel eskader kan moeilijk ineens in bet kanaal toegelaten worden. Onder gewone omstandigbeden kan een oorlogsscbip het kanaal in 8 tot 10 uur passeeren. De weg om de Kaap i3 slechts 10 tot 12 dagen langer. Hier zou bet eskader ongehinderd voort kunnen gaan. Het weer zal niet ongunstig zijn de stormachtige maanden voor den Indischen en den Stillen Oceaan zijn Augustus, Sep tember en begin October. Het innemen van kolen zal onder alle omstandigheden zeer tijdroovend zijn; en dan moeten ook de nauwelijks te vermijden herstellingen in aanmerking genomen worden. Het eskader kan zijn doel niet voor 80 tot 90 dagen, dus eerst over ongeveer 3 maanden bereiken. Voegen we bieraan toe, dat admiraal Wirenius te Petersburg in een interview met een vertegenwoordiger van de »Petit Parisien" verklaard heeft, dat Port-Arthur het niet zal kunnen uithouden tot bet Baltisch eskader is aangekomen naar zijn schatting zal dat eerst over 4 maanden kunnen zijn. De Peter8burgsche correspondent van de «-Bcho de Paris" bericbt, dat de Russische consuls hun regeering voortdurend telegraphisch op de boogte houden van de bewegingen van het eskader. Alle schepen zijn voorzien van toestellen voor draadlooze telegraphie en admiraal Rodjistvensky is op deze wijze in roortdurende verbinding met zijn onderbevelhebbers en met de admiraliteit. Zijn laatste telegram luidde Alles wel." Intusschen maakt een telegram uit Hull melding van een voorval dat zeer waarschijnlijk den admiraal zal noodzaken zijn volgend telegram naar Petersburg anders te doen luiden. Dover, 23 Oct. De Russische Oostzee-vloot is hier vanmiddag om een uur voorbijgekomen. Londeu, 23 Oct. Lloyd heeft de volgende berichten ontvangen Kaap St. Catherine (Wight), 12.30 nm. Een Rnssiscb smaldeel van vier torpedojagers is hier voorbij gekomen, oostwaarts stevenende, blijkbaar om een stoomboot aan boord te klampen. Dungeness, 5.41 nm. Elf Russische schepen zijn hier voorbij gekomen, westwaarts stevenende. Kaap St. Catherine, 5.47 nm. Een Russische flotille is bier voorbij gekomen, zuidwaarts stevenende. Londen, 23 Oct. Een telegram uit Hull meldt dat de Russische Oostzee-vloot twee visschersvaartuigen uit Hull aangevaren en tot zinken beeft gebracht. Acbttien visschers zijn verdronken. Men meldt dat Russische oorlogsschepen ook op de visschersvloot gevuurd en een Engelsch kapitein het boofd afgeschoten Bebben. Londen, 23 Octobei. De visschersstoombooten van Hull, hedenavond daar binnengevallen, melden, dat de Vlug wilde Rornflr weer aan zijn werk gaan, doch voordat hij zijhs^chrijfvertrek had bereikt, ontmoette hij in den gang den zoon van zijn boekhouder, Mr. Robert Beatcher, een knap, flink jongmensch, sedert een jaar onder leiding van zijn vader ten kantore der firma Romer werkzaam. Ik wenschte wel twee dagen verlof te vra- gen, mijnheer, sprak de jonkman haastig. Waar wilt ge heen, Robert? Ik zou gaarne een vriend gaan bezoeken, die kort geleden getrouwd is. Als u het goedvindt, zou ik nog hedenavond willen vertrekken, om morgen den Zondag reeds bij hem te kunnen doorbrengen. Wanneer uw vader u kan missen, heb ik er niets tegen, zeide Romer. Maar hebt ge soms geld noodig voor de reis, voegde hij er bij, kom dan maar mee naar mijne kamerge hebt uw salaris van de vorige maand nog niet ontvangen. Dank u, dat heeft geen haast. Met een buiging wilde de jonkman zijn patroon voorbijgaan doch deze reikte hem de hand en zei Goede reis en veel pleizier, Robert. En weder zat Eduard aan zijn schrijftafel Voor hem lagen de boeken, rekeningen en gelden, zooals hij ze enkele oogenblikken geleden had verlaten. Hij begon de banknoten nog eens na te tellen, voordat hij ze in de brandkast sloot. Eenmaal, tweemaal, driemaal gingen ze hem door de handen, telkens schudde hij het hoofd en be gon opnieuw te tellen. Ik vergis me toch niet, mompelde hij ein delijk, er ontbreekt honderd pond sterling. En toen de oude Beatcher het geld bracht, was het in orde, dat weet ik zeker. Somber keek hij voor zich doch op eens school Russische Oostzee-vloot de flotille in den nacbt van rijdag op Zaterdag aanviel en twee booten in den grond boorde, waarbij eenige mannen gedood en vele gewond werden. Londen, 23 Oct. De reeders van vijftig visschers stoombooten van Hull bebben bet ministerie van buiten- landsche zaken en de admiraliteit kennis gegeven van den aanval van de Oostzee-vloot. Zij zeggen Het eerste deel van de Russische vloot stoomde in den nacht van den 21en de visschers voorbijde overige scbepen richtten hun electrische zoeklicbten op de Engelsche visschers vloot. Tegelijkertijd openden zij het vuur. De boot Crane werd in den grond geboord. De onthoofde lijken van den schipper en den eersten stuurman zijn naar Hull overgebracht. Velen aan boord der booten zijn gekwetst. De booten Monlinein en Mino kwamen zwaar gehavend door het Russische vuur te Hull aan. De Mino bad 16 gaten. Men vreest, dat er nog een boot gezonken en de bemanning verdronken is. In de gisteren alhier gehouden vergadering van Roomsch-Katholieke kiezers werd voor de a. s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, candidaat gesteld de heer G. A. Standaert. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde Zaterdag voor het Theor. Apothekers-examen onz« stadgenoot de heer E. H. T. v. Borssum Waalkes. Als nieuwe maatregel worden thans vanwege de postkantoren uitgegeven dienstregelingen, be- vattende verschillende gegevens tot voorlichting van het publiek. De winterdienstregeling is thans op het post- kantoor alhier verkrijgbaar a 10 cent. De afdeeling Oostburg van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft besloten binnenkort een spreker uit te noodigen met het onderwerp vHet goed recht der openbare school." Tevens werd besloten 1200 stuks van het Oudernummer van de Bode, orgaan van den Bond, aan te schaffeu om die onder de ouders in West. Zeeuwsch-Vlaan deren te verspreiden. Tot afgevaardigden naarde algemeene vergadering werden gekozen de heeren De Priester en De Klerk te Oostburg. Ds. E. K. Groeneveld te IJzendijke is be- roepen bij de Ned. Herv. Kerk te Zuid-Scharwoude, Als teekenaar bij de kanaalwerken te Ter Neuzen is tegen 1 Nov. aangesteld de heer P. Cijsouw te Westkapelle. Tot gemeente-veldwachter te Waterlaudkerkje is benoemd S. W. Serle, metselaar te Sluiskil. Koewacht. De heer A. D. Baert alhier heeft voor zijne benoeming tot onderwijzer aan de open- bare school te Oudorp bedankt. hem de gedachte door het hoofd ,/Zou Robert hier geweest zijn en in een zwak oogenblik niet hebben kunnen weerstaan aan de verleiding, om de hand uit te steken naar het eigendom van een ander Voor zijn doen kleedt de jonkman zich veel te keurig, hij geeft gaarne veel geld uitmi88chien heeft hij schulden gemaakt hij zag de banknoten liggen en O, kon ik hem redden, hem van den rand des afgronds terugtrekken en hem bewaren voor een leven vol gewetensknaging Ik weet helaas zelf zoo goed, wat het beteekent een onverzoende schuld zijn leven lang te moeten medesleepen. Deze gedachten gingen Eduard bliksemsnel door het hoofd. Onmiddellijk sloot hij nile papieren van waarde weg en ging paar het kantoor. Is Mr. Robert nog hier vroeg hij. Ja, mijnheer, luidde het antwoord en de jonkman stond op van zijn stoel. Ik heb u nog iets op te dragenwees zoo goed even mee te gaan. Eduard Romer zag den jongenBeatcher verbleeken en werd daardoor in zijn vermoeden verslerkt. Toen de deur achter hen gesloten was, ging Romer voor den jonkman staan en vroeg Hebt ge raij niets te zeggen En toen er geen antwoord volgde, vroeg hij nog dringender Hebt ge mij werkelijk niets te bekennen O, Mr. Robert, tot heden waart g« een jonkman, op wien niets viel aan te merkenIk bezweer u, bezwaar uw geweten niet met een verkeerde daad. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1