Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 22 October 1904. 44e Jaargang. Gemengde berichten. No. 4601. TWBBDB BLAD. Landbouwberichten. Laatste berichten. •i TER NEUZEN, 21 October 1901. Heden slaagde te Breda voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek mejuffrouw L. M. E. van de Sande alhier, en Woensdag de heer W. J. F. Imandt van St. Jansteen. Heden waren eenige kinderen van omstreeks 5 jaren aan 't spelen in een paaidenstal. Een daarin staande snijmoleu trok huune opmerkzaam- heid, en waarschijnlijk hebben ze daaraan eens gedraaid, althans een der kinderen kwam scbreiend met een tweetal gekneusde vingertoppen der linkerhand thuis. Door een geneeskundige werden de gekneusde lichaamsdeelen verbonden. Naar aanleiding van het in ons nommer van Donderdag opgenomen, aan de Zz. Nbd ontJeende bericht, omtrent een aanvaring op het Engelsche vaarwater, schrijft men aan de M. Ct. De in dat bericht gegeven voorstelling van het gebeurde is niet juist en zeer uverdreven. 't IJzeren aakschip ,/Dana", schipper Hovestadt, is in aanvaring geweest met het beurtschip van Kortgene, schipper P. Schippers. Niemand is verdronken. De familie van hen, die op 't beurtschip van Breskens voeren, is dus noodeloos in ongerust- "heid gebracht. 't Beurtschip van Kortgene lag reeds Zaterdag te dier plaatse voor de haven met eenige schade, maar is reeds naar Rotterdam gesleept met zijn lading aardappels. De te Zierikzee aangebrachte boot is die van schipper Schippers. In den nieuwen dijk, waardoor een belangrijk deel van het //Verdronken land van Saeftinge" van de Wester-Schelde is afgesloten, heeft men een gedeeltelijke verzakking bespeurd. Door spoedige voorziening is. thans het grootste gevaar geweken. Door deze afsluiting is een uitgestrekte nieuwe polder gevormd, eigendom van den hertog van Aremberg te Brussel, voor wiens rekening deze belangrijke werken worden uitgevoerd. Sluiskil. Het nieuwe werk aan't kanaal eischt. nu en dan nog al eens een slachtoffer. Zoo ook heden weer. De werkman De Poorter alhier, ge- raakte zoo bekneld tusschen twee ijzeren schuiten, dat hij met een erg gekneusden arm er van tusschen gehaald werd en onder geneeskundige hulp moest gesteld worden. Zaamslag, 20 Oct. Voor hoofd der school in den Groote Huissenspolder hebben zich drie sollicilanten aangemeld. Waarschijnlijk zal een nieuwe oproeping worden gedaan. Tot tijdelijk hoofd aan voormelde school is op heden tot 1 Januari a. s. benoemd de heer M. 0. Oasteleijn onderwijzer met hoofdakte aan de dorpsschool. Boschkapelle. Door den gemeenteraad is een gansch nieuwe verordening op het brandwezen gemaakt, die den 16 October ter bestemde plaatse is afgekoudigd. Om echter de ingezetenen er mede in kennis te stellen is den zeer practischen weg gevolgd van een afdruk der verordening in verschillende cafe's ter lezing te leggen. Koewacht. Woensdag vergaderden ten huize van den heer E. de Vleeschouwer op 't Zand alhier de stembevoegde ingelanden van de polders Kernemelk, Rieden, Oud-Beoosteublij en Nieuw- Beoostenblij. Met algemeene stemmen werd be- sloten zich te vereenigen met de overeenkomst tusschen de belaughebbende polders tot het in goeden staat brengen en houden van de dijken met hunne kunstwerken, welke de eerste waler- keering uitmaken achter de zeedijken. Den heer A. D. Baert van hier, thans tijdelijk onderwijzer te Eede, is met ingang van 1 November a. s. benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Oudorp (prov. Noord- Holland). Clinge, 20 Oct. In sommige bladen komt een bericht voor, dat zekere De P. en hare dochter, beiden van Zeeuwsch -Clinge op de markt te St. Nicolaas, zouden gesrre>teerd zijn wegens diefstal op de aldaar staande kramen. Dit is niet geheel juist. Een feit is het, dat de vrouw van J. de P. en hare dochter te Clinge (Belgie) diefstal ge- pleegd hebben op de markt te St. Nicolaas en aldaar ook gesnapt zijn door de politie. St. Jansteen, Alhier werden door de mare- chaussee bekeurd een paar heeren uit Gent, zij waren aan het jagen op Nederlandsch grondgebied, zonder permissie van deu eigenaar, en zonder jachtacte. Stekene. De postbode B. Dragon is Zondag bij het loopen voor een duivenwedstrijd gevalleu en reeds den volgenden dag overleden. De on- gelukkige moet zich buiten adem geloopen hebben. RECHTSZAKEN, In de gisteren (Donderdag) door den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Middel- burg gehouden openbare zitting had de uitspraak plaats in de zaak van P. H., werkman te Stop- peldijk (Campen), tegen het bestuur der Rijks- verzekeringsbank, waarbij werd vernietigd de beslissing van dat bestuur en hem werd toege- kend een voorloopige rente, van 18 Juni 1904 af, ten bedrage van f 1.10 per werkdag. De Raad was van oordeel, in overeenstemming met het gevoelen van den getuige-deskundige, dat H. geacht moet worden op 18 Juni jl. voorloopig geheel ongeschikt geweest te zijn tot werken en dat, waar nog niet een althans voor loopig blijvende toestand is ingetreden hij van 18 Juni i904 af recht heeft op een voorloopige rente ten bedrage van 70 van zijn dagloon. Heden werd voor de rechtbank te Middelburg tegen J. P. v. K. en J. H., landbouwersknechts te Hontenisse, ieder negen maanden gevangenis- straf gevorderd, wegens mishandeling, waardoor de getroffene J. C. de Smit niet meer geschikt zal zijn, zijne beroepsbezigheden uit te oefenen. Tegen A. v. d. W., te Axel, beklaagd van brand- sticbting, werd ontslag van recbtsvervolging met opzending naar een rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18 jaar gevorderd. Uitspraak in beide zaken 28 dezer. Provinciale Staten van Zealand Yan het bestuur der vereeniging van den rijkslandbouwleeraar in Zeeland en de hoofden en dmderwijzers van de landbouw-wiutercursus- sen in die provincie, en van het bestuur der vereeniging van den rijkstuinbouwleeraar in Zeeland en N oord-Brabant en de hoofden van de tuinbouw-wintercursussen in die provincien zijn verzoekscliriften om provinciaal subsidie voor die cursussen ingekomen. Daar Ged. Staten bij onderzoek, ook in ver- band met hetgeen in andere provincien te dezen opzichte wordt gedaan, niet overtuigd zijn ge- worden van de noodzakelijkheid, om door sub- sidien uit de provinciale kas de belooning der onderwijzers, met het geven van land- en tuin- bouwonderwijs belast, te verhoogen, stellen zij voor beide verzoeken af te wijzen. Yan het bestuur der vereeniging ,/Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen is een verzoek om een provinciaal subsidie ingekomen. Bij besluit der Staten van 5 Juli jl. werden Ged. Sta'en te dieii aanzien diligent verklaard. Burgemeester en wethouders van Ter Neuzen hebben aan Ged. Staten bericht, dat de raad dier gemeente onder eenige voorwaarden een subsidie van f 125 per jaar heeft toegestaan, alsmede, dat de gemeente bij het herhalings- onderwijs en bij het door den gemeente-bouw- meester gegeven onderwijs in het teekenen in dez-lfde behoefte voorziet als genoemde Ver eeniging met haar onderwijs alleen wordt door de gemeente geen materialenkennis onderwezen en door de Vereeniging wel. Het komt Ged. Staten voor, dat voor subsi- dieering van door eene particuliere vereeniging gegeven onderwijs, waarin van gemeentewege voldoende wordt voorzien, geen termen bestaan, waarom zij voorstellen afwijzend op het verzoek te beslissen. Aardappelsoorten bestand tegen de ziekte. Er schijot nu stilstand gekomen te zijn in de kriigsverrichtingen aan de Sja-ho. Dat wil nog niet zeggen dat het vechten daar voorloopig ge daan is sommigen beschouwen 't als een stilte die den storm vooiafgaat maar de redenen dat de strijd die de geheele vorige week geduurd heeft, thans niet voortgezet wordt, liggen voor de hand. Behalve met de onvermij- delijke uitputting van de beide legers, die ten slotte toch een natuurlijk beletsel moet vormen voor verdere omvangrijke krijgsverrichtiugen, heeft men nog rekening te houden met het gebrek aan munitie, dat zich nu zeker wel moet doen gevoe len. En na den hevigen regen zal het moeilijk zhb, den schietvoorraad aangevuld te krijgen. De poging van generaal Jamada, om ten noorden van de Sja-ho door te dringen, is met een leelij- ken klap voor de Japanners geeindigd. Ver- moedelijk houdt Koeropatkin zoo taai vast aan zijn stellingen ten zuiden van Moekden, omdat hij versterkingen verwacht, uit het sleehts ten deele in gevecht geweest zijnde 6e Siberische legercorps en uit het 8e legercorps. Dit laatste is sedert 15 September onderweg. Komt het spoedig op het oorlogsterrein aan, dan zal dit voor de Russen een reden kunnen zijn om op nieuw aan te vallen, zoo zegt men. Maar wordt daarbij niet uit het oog verloren dat de slag aan de Sja-ho de Russen op zooveel zwaarder verliezen aan geschut en manschappen te staan gekomen is, dan de Japanners P Men kan toch veilig rekenen, dat tusschen de 30 en 40,000 Russsn in de afgeloopen week buiten gevecht gesteld zijn. Overigens brengen de telegrammen tot dusver geen ander nieuws, dan dat een deel van den uitersten linkervleugel der Russen bij de Tai-tse zware verliezen geleden zou hebben een bericht intusschen dat ambtelijke bevestiging noodig heeft. Moekden (over Peking), 20 October. De groote veldslag is geeindigd, en de twee legers staan tegenover elkauder, gescheiden door de Sja-ho. Een artillerie-duel hield den 18 en 19den den geheelen dag aan, terwijl het Russische centrum beide dagen oudanks het heftige kanonvuur op zijn linkervleugel iets vooruit kwam. De Russen hebben een uitstekende stelling bezet op een hoogen heuvel, die de Sja-ho bestrijkt, en die zij sedert 16 dezer in bezit hebben ondauks een aanhoudend kanonvuur en menigvuldige aauvallen van de infanterie op bun rechtervleugel. De Russen bedienen zich van mortieren, waarmede zij de Japanners van een kleinen heuvel, in de vlakte gelegen, trachtten te verdrijven. Door de regens van de laatste dagen is de rivier gewassen, waardoor pontons noodig zijn, daar er over de Sja-ho geen enkele brug ligt. De 19jarige A. de B. te Schoondijke, tegen wien de vorige week voor de rechtbank te Mid delburg, wegens het lpggen van een bank op de rails der stoomtram BreskensMaldeghem, een gevangenisstraf van drie maanden werd geeischt, en in de zitting van heden, 21 October, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, heeft de wijk genomen naar Noord-Amerika. Te Haarlem liepen 2 soldaten en eenkorporaal in de Jansstraateen der soldaten bleek in niet al te nuchteren toestand te verkeeren en maakte het zijn kameraden lastig door allerlei baldadigheden uit te halen. Van de richting Groote Markt kwamen een vrouw en een meisje van omstreeks 17jarigen leeftijd. Een der soldaten pakte het meisje beet en de vrouw denkende dat het een grapje was, kwam tueschenbeiden en verzocht hem zijn weg te vervolgen. De soldaat ging daarop de vrouw te lijf, bracht haar een geduchten slag op de borst en het gelaat toe, znodat haar wang geducht opzwol en het bloed haar uit den neus sproDg. Deze heldhaftige soldaat zal zijn straf niet ontloopen. Ritmeester H. G. J. Maas Geesteranus, van bet Le reg. huzaren, tot voor korten tijd le-luit. bij het eskadron ordonnansen te Amersfoort, heeft aan dat eskadron ten geschenke gegeven vier bazninen, zooals die bij enkele Duitsche cavalerie- korpsen in gebruik zijn. De trompetters van het eskadron oefenen er zich reeds duchtig op en welhaast zal het kranige korps uitrukken met de nieuwe instrumenten en het zangerkorps, dat, nu alien van de manoeuvres zijn teruggekeerd, weer flink wordt geoefend. Een waarschuwing die aan het verkeerde adres kwam. De depothouder van den sigarenwinkel der firma Hagen in de Kalverstraat te Amsterdam had reeds tweemaal gemerkt, dat wanneer er een zeker lang heer in zijn wiukel was geweest, er een pakje van de etalage was verdwenen. Daar de depckhouder gaarne dergelijke zaken onder vier oogen afbandelt en niet gaarne iemand in het ongeluk stort, had hij voor den langen meneer een mooi pakja klaar- gelegd, waar, behalve eenige proppen papier, ook een briefje in zat, waarop de volgende waarschu wing geschreven was z/Zeg, lange slungel, dit is nu al het derde pakje, dat je gapt, blijf nu maaf weg, anders maak ik er politiezaak van." De flange slungel" kwam werkelijk terug, gapte een pakje, maarhij nam het ver keerde. De depothouder wilde er nu dat pakje ook niet op toegeven en er kwam politiezaak van. Woensdag stond de vingervlugge pakjesdief te- recht voor de 4e kamer der Amsterdamsche recht bank. Hij was een jeugdige kantoorbediende. Het O. M. eischte vier maanden gevangenisstraf tegen hem. Men meldt aan de Limb. Koerier uit Schoot-Budel van 15 dezer: In den avond van gisteren kwamen de gebroeders P. H. van K., oud 19 jaren en M. van K., oud 16 jaren, voerlieden, wonende te Weert, alhier aan met paard en kar, beladen met mangel worlelen. Laatstgenoemde volgde de kar per fiets, beiden hadden goed ge- dronken ter gelegenheid dat eerstgenoemde dien dag voor de nationale militie had geloot. Na al daar nog in een bierhuis te zijn geweest, ver- trokken zij. Eerstgenoemde zat op de kar en laatstgenoemde volgde per fiets. Door de dnister- nis verdwaalden zij van den weg en reden een voetpad op in de rchting der zinkfabriek. Nauwe- lijks een 100 passen op dat pad zijnde, kantelde de kar om, met het gevolg, dat kar en paard in een diepen put terecht kwamen. P. H. van K. geraakte onder de kar, zoo, dat de as van den wagen hem de borst indrukte en hij onmiddellijk een lijk was, terwijl zijn broer eveneens de hoogte afreed en met zijn fiets tegen de kar terecht kwam en zich verwonde. 's Morgens, 15 dezer, werden beiden door werklieden die naar de zinkfabriek gingen, ter plaatse gevonden. P. H. van K. werd alstoen van onder de kar gehaald, doch deze bleek overleden te zijn, terwijl daarna het paard, dat nog leefde, uit zijn hachelijke positie werd verlost. Men heeft het plan opgevat een vaartuig te bouwen, dat alles zal overtreffen, wat tot nog- toe op dit gebied gemaakt werd. Het moet dus wel een monster worden, als men bedenkt, dat reeds de tegenwoordige oorlogsschepen, als't ware drijvende steden zijn. Het vaartuig zal niet minder dan 800 M. lang worden en het zal 40,000 ton water verplaatsen. De kracht zijner machines zal 75000 paarden- krachten zijn, terwijl het een snelheid van 45 K. M. in 't uur zal hebben. Het schip zal een heele bevolking kunnen herbergen, er is nl. plaats voor 4000 passagiers. Ook voor het vermaak der reizigers zal zorg gedragen worden. Er zal een theater ingericht worden waar, natuurlijk bjj kalm weer, paardeu- en fietsersrennen gehouden kunnen worden. De werklieden te New-York zijn met hun leiders juist niet gelukkig. Men herinnert zich hoe Sam Parks, voorzittsr van den Bouwvakbond aldaar, in de gevangenis stierf. Hij werd opgevolgd door een Philip Weinseimer en deze staat nu onder dergelijke beschuldigingen als vroeger Sam terecht Een aannemer heeft verklaard, dat Weinseimer, oordeelende dat zeker werk een winst van 10.000 dollars moest opleveren, verklaarde een werkstaking te zullen veroorzaken, indien hem niet het vierde dier som werd uitgekeerd. Een ander heeft getuigd, dat dezelfde Weinseimer hem 3000 dollars gevraagd had om een werkstaking af te koopen. ,/Ik ben niet voor mijn pleizier in die werkluigeschiedenis", zeide hij. In de rue de 1'Eclipse, een berucht straatje te Brussel, is eergistermorgen vroeg een moord ge- beurd. Een 52jarige vrouw van slechte zeden is door een man tusschen de 25 en 35 jaar op haar kamer met een dolkmes doodgestoken. De moor- denaar is gevlucht, maar verscheidene menschen hebben hem gezien, zoodat de politie hoop heeft, hem in handen te zullen krijgen. Een verklaring van een catehoudster nit de rue da Marche-aa- Menigeen, die dit jaar opnieuw zijn aardappeloogst voor een kleiner of grooter dee! tengevolge der gevreesde ziekte zag mislukken, zal zeker gaarne eens een proef wilier, nemen met een andere varietcit, welke minder van de ziekte te lijden lieeft. Maar met welke Men lieeft wel eens soorten als weinig gevoelig voor de ziekte hooren noemen, maar overigens weet men er weinig van. Welke de opbrengst is, de tijd van rijpkeid, de kleur der knollen, omtrent deze en andere punten zal men stellig gaarne inlichtingen ontvangen, alvorens poters zich aan te sckaffen. Wij geven daarom hier een lijstje van enkele aardappelsoorten, welke tegen de ziekte tamelijk goed bestana zijn, met eene korte be- schrijving er van. Voor hen, die bet zetmeelgehalte willen leeren kennen, geven wij achter den naam tusschen haakjes bet gewicht aan van 5 kilo knollen in water. 1. Hallumer gelen. (400500 gram), onder den naam van Simson door den Duitschen kweeker W. Paulsen in den handel gebracht. Bij flinken pootafstand is de opbrengst vrij groot soms 450 HL. per H.A. Sinds jaren reeds verbouwd, vindt men zeli's in erge ziekte jaren baastgeene zieke knollen, terwijl andere soorten in bevige mate waren aangetast. Het loof is weelderig; de kleur der knollen is op de snijvlakte wit met gele tint. In de tweede helft van October zijn zegewoonlijk eerst rijp. 2. Ballon (450 gram), sinds een jaar of zes, zeven in den liandel. Ook deze soort heeft eene booge op brengst. De witte knollen hebben vlakke kiemoogen. Ze zijn rijp tegen het einde van September of begin October. 3. Albion (450500 gram) beboort tot de zeer late soorten. Ilooge Stengels met lichtgroene bladeren haast niet vatbaar voor ziekte. Deze aardappelsoort geeft mede een flink besckot. De knollen zijn over het alge- meen rond met zeer geschubde huid en bebben vlakke kiemoogen. Ze zijn niet groot van stukdoch bun aantal per struik is zeer groot. Doordat ze nog al erg verspreid in den grond groeien zijn ze niet zoo ge- makkelijk te rooien, de kleur is grauwachtig evenals die van de 4. Union (470500 gram). Deze is een laat soort, half October eerst rijp. Eveneens zeer weinig gevoelig voor de ziekte. De struik heeft tamelijk hooge Stengels met lichtgroene bladeren. De knollen zijn groot, rond en bebben op de snijvlakte een witte kleur met gele tint. De kiemoogen zijn tamelijk vlak, dat is liggen niet te diep in den knol. Bij een goed gewas levert deze soort een rijke opbrengst, namelijk 450 HL. per bunder. 5. Prima (475500 gram). Deze heeft een krachtige Stengel, steil opscbietend met groene bladeren ofschoon de opbrengst niet zoo groot is als van eenige der ge noemde soorten mag men ze toch altijd nog vrij boog noemen 400 HL. per H.A. De ronde of platronde knollen zijn op scbotel geel. 6. Gloria (450—500 gram). Deze soort iszeersterk. Soms te midden van andere gepoot, waarvan de oogst voor drie vierde door de ziekte was verloren gegaan, bleef de Gloria geheel ziektevrij, geen enkele knol, geen blad zelfs was aangetast. Zij geeft mede een ilinke opbrengst 450500 H.L. per H.A. De knollen bebben slechts een middelmatige grootte en groeien vrij verspreid, wat bet rooien wel wat bemoeilijkt. Zij zijn iang van vorm, hebben vlakke kiemoogen en gekookt zijn ze wit van kleur. Ze behooren mede tot de late soorten. 7. Veenhuizen's Witte Ruigen (425—SOOgram.) Deze geven een tamelijk boog en krachtig gewas met geel groen loof, dat niet lickt door de ziekte wordt aange tast. De knollen zijn groot, grauwachtig wit en op de snijvlakte geheel blank. De opbrengst is 450 tot 500 H.L. per H.A. In de laatste helft van September zijn ze tot rijpheid gekomen. 8. Wilhelm Korn (425 gram). Tamelijk hoog en krachtig gewas. Mooie ronde knollen, welke eene grauw- acbtige kleur hebben, docb op de doorsnede wit zijn. De opbrengst mag mede goed genoemd worden. Half October zijn ze gewoonlijk eerst rijp. 9. Rooden (420440 gram). Deze is een goede fabrieksaardappel. Het loof is tamelijk hoog en heeft een donkere kleur. De knollen zijn zeer groot, docb het beschot is niet zoo rijk. Echter'gemiddeld 350 H.L. per H.A. Ds knollen zijn rood van kleur en op de snijvlakte geel. In de 2de helft van September zijn ze rijp. 10. Vesta (400 gram). Deze soort schiet boog, steil op en heeft geel-groen loof. De knollen zijn grauw achtig gekleurd en in doorsnede geel-wit De opbrengst is zeer boog, van 550 tot 600 H.L. per H.A. Op zware gronden blijkt zij nog al eens vatbaar voor ziekte op lichte en droge gronden echter weinig of niet. In de laatste belft van September komen ze eerst tot rijpheid. Het spreekt van zelf, dat de opgave van het aantal H.L. opbrengst, het zetmeelgehalte en de tijd van rijp heid van verschillende omslandigbeden afbankelijk zijn en daardoor dus bepaald worden. Ijitnsscken, boven- genoemde soorten geven eene goede keuze aan elk, die een geschikten aardappel zoekt, die naast eene goede opbrengst en een ilink meelgehalte, krachtig weerstand kan bieden aan de gevreesde ziekte, die vaak zulk eene groote verwoesting aanricht. Zich daartegen te vrij- waren moet op den weg van iederen landbouwer liggen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5