AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4600. Donderdag 20 October 1904. 44e Jaargang. FEXJILLETQN. Inzending van advertent ion voor 3 uren op den dag dsr uitgave. De oot*log tusschen R«s!and en Japan. 27) TER NEUZEN, 19 October 1904. TER SECZESSCHE (MRAST. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden bianen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren eu Brieven- bushouders. ADTESTBNTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■■it hln.1 vemrhilnt H»andaK-, Woensdag- en Vrijdagavond, nltgezondegd op Kee^dagen, l»ij de Fir.ua P. J. VAX l»K BAKBE te Ter Meazen. uit uiau r-rn* «jm mi i iiimii i i u r inn b— De in deze gemeente wonende kleev- naakers, die genegen zijn tot het verriehteo van eenige werkzaamneden aan de klee- dingstukken der landweerplichtigen np 5 November a s., worden verzocht zich daartoe aan te melden bij den ondergeteekende voor 23 October 1904. Ter Neuzen, 18 October 1904. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GE1LL. Nog altijd duurt het vechten voort. Het laatst ge- dagteekend'e ambtelijke telegram was dat van Ojama van gisteren. Het gewaagt van hevige gevechten op den uitersten westelijken vleugel van de Japanners. Zesmaal, zoo seinde 'hij, hebben wij met goed gevolg de aanvallen van de Russen op Okoe's linkervleugel afgeslagen. Toen Maandagavond bij zonsondergang het telegram van het slagveld werd afgezonden, gingen de Russen, in weerwil van hun zware verliezen, ten zevenden male tot den aanval over, Men moet de gevolgtrekking maken, dat de Japanners op dit zoo zwaar bestookte punt een stelling bezet houaen, welke van strategRch belang is in verband met den veiligen aftocht van het gros van de Russische troepen naar Moekden. De militaire deskundigen te Londen achten voorshands het door den overwinnaar behaalde voordeel wel grooter dan dat in den slag bij Liao-jang, maar wegens den langen duur van de voorafgegane gevechten, de onver- mijdelijke uitputthig van de troepen en de door zware ■sla'gregens doorweekte wegen, minder besiissend en van mindere draagkracht dan men onder andere omstandig- heden had kunnen verwachten. Men is geneigd de overwinning ook nil weer meer op rekening van de achitterende dapperheid van de Japansche troepen dan van kundige leiding te stellen. Men vindt dat de Japansche bevelhebbers weer te zeer de slaaf geweest 3.i\n van het vooraf ontworpen plan. Wat de gevolgen van den slag bij Jentai betreft, verwacht men te Londen niet anders dan dat de Russen Moekden zullen ont- ruimen. Men neenat ami dat de krijgsverriclitingen van den Japanschen linkervleugel gedurende de laatste dagen de richting van den Russischen terugtocht ooslwaarts van Moekden naar den kant van Tieling verlegd hebben. Ojama's rapport dat de verliezen van de Russen alieen aan dooden op 10,000 schat, waarbij 30,000 tot 40,000 gewonden zullen komen, maakt grooten indruk. De militaire criticus van de Morning Post legt er intusschen nadruk op dat dit getal als uitkoiust van een veldslag die een heele week geduurd heeft, geenszins ongehoord hoog lijkt, en evenmin de hooggespannen vervvachtingen dien men van de nieuwerwetsche vernielingswerktuigen had, bevestigt. De berichtgever van de Temps seinde gisteren uit Moekden: De slag dien men als geeindigd had kunnen beschouwen, is opnieuw begonnen. De Russen wilden Zondagochtend langs de geheele liuie aanvallend op- treden, maar de aanval was, evenals op de vooraf- gaande dagen, slechts mat. Zij versterkten 'sochtends in het centrum een strategisck belangrijken heuvel die 5 K.M. ten. Noordoosten van 8jako-poe ligt. Aan den kant, waar ik mij bevond, dieht bij den mat da- rijnenweg (dus in het Westen) hebben de Russen geen terrein gewonnen en ook niet ernstig aangevallen. Het kanongebulder hield den geheelen dag aan. De Japan- aan Eduard nam haar in zijue armen, drukte haar zijn hart, bedekte hare handen met kusseu, keek haar in de heldere oogen eu zeide herhatlde maien Ben ik zooveel geluk waard Zal het mij niet ontglippen als een droombeeld Martha streek zacht met hare hand over zijn voorhoofd en en zeide glimlaeheod IN een, neen, 'tis geen droombeeld! Ik wil je goede engel zijn; maar je moet me be- loven, dat je alle zorgen en droeve gedachten van je zult zetten, als ik bij je ben Wil je dat, Ednard Peinzend knikte hij eu had dtarbij moeite ora een bangen zncht te onderdrukken da&rop iraden beideu het liuis binnen. Marlha ging rechlstreeks naar hare kamerzij moest eerst eeu poos alieen ziju, om zich vertrouwd te makpn met naarjong geluk. Eduard liet zich bij Mr. Wight aanmel- denimmers, deze was Martha's voogd en dus was zijne toestemming tot de verloviug noodig. Mr. Wight zat aan zijne schrijftafel. Bij het biuuentreden van den jonkman stond hij op, met «rn handgebaar noodigde hij hem vriendelijk tot plaats nemen en ging naast hem zitten. Ik bfgrijp wel, waarom ge vandaag hier komf, begon hij. Ge wilt iets naders veruemeu ointrent Mr. Beatcher, dien ik u als eersleu boek- houder heb aanbevolen. sche granaten vielen tot in het dorp Chanjaboeda, dat 20 K.M. van Moekden ligt. In het midden, dicht bij den genoemden henvel. begon opnieuw een levendig gevecht bij het schijnsel der avondzou. Van ochtend duurde het hevige kanonvuur voort. Kenschetsend voor de gevechten van de laatste dagen is dat de Russen bijna altijd alieen de brigades van de voorhoede het spits lieten afbijten, die zoodoende ook door de Japanners zwaar gehavend werden. De hevigste aanvallen van de Japanners hebben plaats voor het opgaan van de zon. Gisteren is, naar de correspondent van de Birsj. Wjedoinosti nog meldt een divisie-generaal door Moekden gekomen, die aan een voet verwond was. Zijne divisie had tot opdracht gehad, de troepen aan te vallen die op de rotsachtige hoogten in het Oosten stonden. V olgens verklaringen van den generaal, was de aanval buiten- gewoon beftig en werd hij onder groote verliezen uit- gevoerd. Onder een kagei van projectielen werden de steile hellingen beklommen, waarbij er van elke 6 man 5 vielen. De 6de compagnie van het 23ste Siberische regiment bereikte den top en wierp zich op de schansen van den vijand die haar met de bajonet ontvingen. Een kapitein werd op bajonetten gespietst en in de hoogte geheven. De rest van de compagnie werd ver- nietigd, voor de volgende aaukwamen. Het bloedbad duurt nu al 10 dagen. Goed ingelickte personen zeiden gisteren dat de Russen nog een of twee dagen langs de geheele linie tegen den vijand zullen opcreeren. Daarna zal het mogelijk blijken, den uitslag van de geweldige botsing vast te stellen. Tokio, 18 Oct. De Russen hebben de kolonne van Jamada Zondag omsingeld en veertien kanonnen ge- nomen. De Russen trekken zich samen tegenover Okoe en Nodzoe. Men verwacht een tweeden grooten slag. Londen, 18 Oct. Uit Petersburg wordt gemeld Volgens hier hedenochtend ontvangen telegrammen, hebben de Russen de Japanners niet alieen verdreven van den Berg-met-den-eenen-boom, maar daarua ook den geheelen linkeroever van de Sja-ho bezet en zijn zij zuidwaarts'gerukt. De Japanners lieten 1500 dooden op den heuvel achter en de Russen vermeesterdeu 12 kanonnen en massa's geweren en kanonprojectielen. Tegerlijkertijd zouden de Russen Okoe terugdrijven, terwijl Koeropatkin met een paar reservedivisies het Japansche midden-leger zou hebben aangevallen en verslagen, waarbij Nodzoe vijftien kanonnen en ver- sckeidene honderden krijgsgevahgen zou verloren hebben. De correspondent van de Standard seint uit Okoe s hoofdkwartier Het zal voor de Russen zeer moeilijk zijn om in het Oosten te ontkomen. Dit is zelfs bijna ondenkbaar, vooral na de nieuwe Russische nederlaag bij Sjako-poe, waar de Japanners (le Russen letterlijk tusschen twee vuren hebben vermorzeld. De Russen daar waren niet bij machte liun kanonnen te gebruiken en de Japanners vermeesterden veertien kanonnen. In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden van de polder Zeven Triniteit werd besloten niet mede te werken tot het sluiten eener overeenkomst betrekkelijk het verzwaren der eerste waterkeering achter de polders Nieuw Othene en Ser Lippens. In de gisteren o-ehouden vereadering van gehouden Dut is niet de vooruaamste reden .van mijn koaist, geachte Mr. Wight, antwoordde Eduard eenigszins verlegen. Het betreft eene aaugelegen- heid, waarvau mijn levensgeluk afhangt. Ik bemiu uwe nicht, mejuffrouw Martha Brockdorf, eu verzoc-k u om hare hand. Met hoog opgetrokkeu wenkbrauwen en voorover gebogen, alsof hij 't niet had verstaan, vroeg de koopman Wat zpgt ge Heb ik u goed begrepen Doet ge aauzoek om mijn nicht? Zoo is het, Mr. Wight! Reeds veel heb aan u te dacken, zoo gaarne zou ik ook mijn hoogste levensgeluk door uwe toestemming verkrijgen. Maar is het u ook bekend, dat uiijn nicht geen vermogen bezit, dat zij een arm meisjis vroeg Mr. Wight terwijl hij Eduard verbaasd aaukeek. Ik ben zoo gelukkig, hij de keuze van een levei)8gezellin naar de stem van mijn hart te kunnen luisteren, antwoordde Romer trotseh. Miju positie is van dien aard, dat ik uwe nicht een onbezorgd bestaan kan verschaffeu. Als er dus bij u geen andere beduikingen bestaan O neen, volstrekt niet, viel de koopman in. Het is een onverwaeht geluk voor mijn arrne nicht Wanneer zij u genegea is, kan ik natuur- lijk geen bezwaar hebben tegen deze verbiutenis. fk had echter niet gedacht, dat ge zoo lichtvaar- riig zoudt haudelen ik meende wel, dat ge een betere rekenmeesler zoudt zijn Ik hoop, Hat ge later mijn koopmanstalent naar waarde zult erkennenvoor het oogenblik blijf ik u dankbaar, dat ge aan mijn geluk geen hinderpalen in den weg legt. Zoo werd dan de verloving van den heer Rb ner ingelanden van den Sluis- en van den Lievens- polder, werd de overeenkomst goedgekeurd. Bij Kon. besluit is aan mej. F. M. du Ploo, wed. P. Bogaard, postbode, een pensioen toege- kend van f 150. De mist bracht hedeu den provincialen stoomboctdienst op de Wester-Schelde weer danig iu de war. Hedennamiddag letk het, bij mooi weer helder te zullen worden, maar opeens zakte weer eeu dikke nevel over laud en water. Alieen de eersle boot uit Viissingen is hier hedenmorgen aaogekomen en ook vertrokken naar Hoedekenskerke, vauwaar de boot op dit oogen blik (5 ure) nog niet terug is. Een eu ander veroorzaakt voor passagiers-, brieven- en goederenvervoer een aaumerkelijke vertraging. De ter zake van den diefstal te Zaamslag iu arrest genomen vrouw is Maandag weer in vrijheid gesteld. Men meldt uit Hulst Voor den grooten internationalen tooneel- en voordrachtenwedstrijd, uifgeschreven door de letter- lievende vereeuiging #Erust en Luitn" albier, te houden op Zondagen 27 November, 8 Januari, 22 Januari en 29 JaDuari, zijn in 't geheel iuge- schreven12 coinische en 16 ernstige voor- drachten, 4 duo's en 8 tooneelstukken. De juij bestaat uit de heerenCh. Burm, muziekdirecteur te Hulst, L. H. Scheffers, regis- seur te Hulst, W. C. Imandt, hoofd der school te St. Jansteen eu A. Geerards, hoofd eener school en tooneelregisseur te Koewacht. Axel, 18 Oct. In de heden gehouden ver gadering van stembevoegde ingelanden van de polders Noord-, Oud-Eglautier-, Coegors-, Beoosten- en Bewe8teublij eu Catbarina, werd besloten tot goedkeuring van de concept-overeenkomst betrekke lijk het uitloozeu in het Rijksuitwateringskanaal bij Otheue tegen de polders Nieuw-Othene en Ser Lippens. Sas van Gent. Maadagavond had alhier een droevig ongeluk plaats. Een treinbeambte, werk- zaam zijude aan een bietenwagon wilde er af springen, maar de wagen was nat en glibberig, zoodat de man viel eu op de rails terecht kwarn, met het ongelukkig gevolg, dat hij door een Ire-iD overreden werd en zijn been bijna letterlijk van den romp was gescheiden. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepe.n met mejuffrouw Martha Brockdorf bekend gemaakt. Daar er aan de zaak niets meer te veranderen wa», schikte Mr. Wight zich spoedig in het geval, immers, nir behoefde hij niet voor de toekomst van zijn nicht te zorgen. Zijne vrouw en Edith zagen echter de schoone Martha gaarne verirekken, en sedert veranderde het oordeel der dames over Eduard Romer op wonderbaar suelle wijze. Edith vond op den duur die droefgeestige trek op Eduard's gelaat toch wel verrelend, en hare moeder sprak als hare meening uit, dat daarachter wie weet welk geheim verborgen kon wezen, en daarom was ze blij dat Eduard's keus niet op hare doohter was gevalleu, want tot eene verloviug met Edith zou zij nooit hare loestemmiDg gegeveu hebben. Eduard was in dezen tijd vroolijker eu bemiune- lijker dan ooit te voreu. Het geluk, dat hij door de liefde smaakte, bracht verschilleude goede eigenscbappen, die als begraven gelegen hadden, weer aan het licht het zorgen voor de inrichting zijuer nieuwe woning gaf hem zooveel te denken en te doen, dat tijaelijk althaus de aankla gende stem in zijn biunenste tot zwijgen werd gebracht. Nog iu deu loop van het jaar vierde men stil en eenvoudig de bruiloft van het jonge paar uatuurlijk ten huize vau Mr. Wight. Mary storlte vele tranen bij het scheiden van Maitha; alieen het vooruitzicht, dat zij haar in de villa in Mount-road dikwijls zou kunnen bezoeken, was in st-rat om de kleine eenigszins tot bedarcn te brengen. De tijd vervloog snel. Het handelshuis Romer was begonnen zakeu te doen Eduard wijdde zioh daaraan met grooten ijver en Martha besluurde hare kltine huishoudii.g als eeu zorgzame vrouw door Dr. Bruiusma van Assenede werd het been geamputeerd. Maandagnamiddag reed een automobiel met alle snelheid door de Gentschestraat. Eeue vrouw die zich met in tijds uit de voeten maakte, werd aangereden, zoodat zij onder de automobiel terecht kwam. Na geneeskundige hulp ingercepen le bebbeD, constateerde men dat de vrouw geen ernstig letsel had bekomen. De automobiel liep eenige scliade op. Koewaclit. Ten overstaan van notaris Van Winckel werd Dinsdag ten huize van de weduwe Van Overloop op het Belgisch gedeelte dezer gemeente verkocht, eene hofstede met bijbehoorende gronden groot 66 aren en 90 centiaren, alsmede een stuk bonwgrond groot 21 aren en 79 centiaren. Koopster van beide werd mej. E. van Pottelberghe alhier voor 5000 francs. Bovendien werden ver kocht een stuk bouwland groot 25 aren en 90 centiaren en eene weide groot 21 aren. Kooper werd van beide de heer A. van Mossevelde alhier voor 1950 francs. Dat een man van 70 a 80 jaar nog in het huwelijksbootje treedt, gebeurt nog als eens, dat echter een man van 79 jaar vader wordt, behoort zeker wel tot de uitzonderingen. Dit buitenkansje viel deze week zekere d. B. alhier ten deel. De man is bovendien armlastigtoen de kleine geboren werd, was er bijna niets in hais. Hengstdijk, 17 Oct. Gisternamiddag om 5 uur hield de afdeeling Hengstdijk van de R. K. Boerenbond in O. Z. VI. eene zeer druk bezochte vergadering in 't lokaal van den heer Ch. P. Hermans, waarop alle leden, op 4 na, tegenwoordig waren, en nog twee leden, staande de vergadering toetradeD. In betrpkking tot punt 1 der agenda verklaar- de de Z.Eerw. heer Pastoor dat hij gaarne aan 't verzoek van het afdeelingsbestuur voldeed om het adviseurschap te aanvaarden, en de afdeeling steeds op zijn stenn kon rekenen. Daarna kwam punt 2 aan de ordeaanbesteding van meslstoffen door 't hoofdbestuur. Terstond werd eene opgave gedaan van 313 balen superphosphaat en 179 balen ammoniak superphosphaat, terwijl tot 24 October nog ge- legenheid bestaat meer opgaven te doen. Ofschoon dit voor Hengstdijk en voor 't begin eene flinke bestelling-is, zou deze nog heel wat grooter zijn geweest, als men met verschilleude voorwaarden beter op de hoogte was geweest, zij trachtte haar woning zoo gezellig en aangenaam mogelijk te maken. Het mocht haar niet gelukken zijn sombere stemming op den duur te verjagen, eu dat maakte haar dikwijls droevig; doch zij werd niet moede hem te omringeu met steeds nieuwe bewijzen van hare liefde. Eduard had het bericht van zijn aanstaand huwelijk naar Hamburg gezonde.i ook graaf Paul en Hildegard kregen eene huwelijksaaukoudiging, daar hij uit een brief van Hildegard had vernomen, waar zij vertotfde. Bijna gelijktijdig ontving hij daarop gelukweuschen van zijne zuster an vau mevrouw Briuken. Hoe bloedde hem "het hart, toen hij den brief van zijue moeder las, waariu zij haar verdriet over het verliea vau htar zoou zoo aaudoenlijk uitsprak Ach, ware het mogelijk, dat ik mij aan uwe voeten kon werpen om vergiffeuis te krijgeu, lieve moeder wat zou ik daarvoor geveu 1 zuchtte hij, toen hij zich in zijne kamer had opgesloten eu deu brief aan zijue lippen drukte. Doch wat zou er van Martha worden, als Eduard nu nog zijn geheelen rijkdom aan de rechtmatige erfgenamen wilde ternggeven Zou Martha's hart niet breken, als zij vernarn, dat zij haar levenslof. had toevertrouwd aan een bedelaar neen, nog erger, aan een bedrieger eu faisaris Neen, tot aan zijn leveuseiude moest hij de ketenen meesleepen, waarin hij zich zelven had geklonken 1 Dit was ziju plicht tegenover Maitha 1 Mar.r duidelijk zag hij nu in, dat hij veikeerd had gedacht, toen hij meende, door rijkdom gelukkig te zullen worden. (Woidt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1