(ujmengde berichten. TER NEUZEN, 17 October 1904. Kantongerechtte Ter Neuzen. In de op Dondevdag a. s. des voormiddags 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgeode punten in behandeling Beeediging Secrefcaris Ingekomen stukken Verordening toe regeling der rangen en jaar- wedden van de ambtenaren ter gemeente-secre- tarie Gemeentebegrootiug enz. dienstjaar 1905 Reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag. Alhier zijn voor aansluiting aan het rijks- telefoonkantoor 2S perceelen aangegeven. Jl. Zaterdagnamiddag ontving Ter Neuzen een ongewoon bezoek. De Chineesche gezaut te Brussel, met eenaan- tal heeren der Chineesche legatie, bezichtigde dien dag den spoorweg MechelenTer Neuzen en werd op zjjn tocht vergezeld door den Belgischen Mi nister van spoorweget, den directeur der spoor- wegmastschappij deu heer Lamquet, beuevens den heer Van den Broeck Jr., onder-directeur. Voor het gezelschap was een extratreiu dispo- n'bel gesteld. In den voormiddag was het Bel- gische deel der Jijn, in den namiddag werd het Nederlandsch deel bezichtigd. Te Hulst stapten de heeren uit ora ook aldaar een kijkje te nemen. Nadat het gezelschap weer in den treiu had plaats genomen reed deze door naar Ter Neuzen. Ook hier staple de gezaut met zijn gezelschap uit, Offi met de tramwagen Ter Neuzen te be- zoeken. Daar slechts enkelen met de komst van den gezant bekeud wareu, keken velen zeer vreemd op, toei de tram in de Noordstraat voor efen winkel slilhield en daaruit z:o'd wonderlijk gekleed gezelschap te voorschijn kwam. Op korten tijd waren vele nienwsgierigen bij een, waarvan natuur- lijk de jeugd een groot contingent leverde, om nu eens echte zonen van het Hemelsche Riik met lange staarten in levenden lij'e te aanschouwen. Na nog te zijn doorgereden tot het postkantoor, en een kiikje te hebben genomen op de WestbuiteD- haven en bij de aanlegponton der Provinciale etoomboot, reed het gezelschap weer naar het station, om met de extratrein de terugreis naar Brussel te aanvaarden. In de hedennamiddag te Hulst gehouden vergadering van de afdeeling Hulst der Zeeuwsche Lairdbouwrnaatschappg is het voorstel tot splitsing der afdeeling in afdeeiingen Hulst en Axel aange' nomen met 46 tegen 45 stemmen. De heer Aug. Eeckhout, te Hulst, directeur van het fanfarencorpe u De Vereenigde Werklieden alhier, is j.l. Vrijdag, uit de 4 sollicitanten uaar de vacante betrekking, benoemd tot directeur vm de faufaren ,/Vlijt en Volharding" te Hulst. Vrijdag namiddag werd er de aandacht van den wachtmeester der marechaussee op gevestigd dat op het terrein bij de aaulegplaats der Prov. b jot, reeds sedert 's morgens 5 uur, aan het hek waren vastgelegd 3 honden, gespannen voor een kar. Die dieren hadden daar geen etenof drinken ontvangen en rilden van koude, wijl zij, ter plaatse waar zij lagen, onbescbut, de voile kracht van den kouden wind van Vrijdag hadden te doorstaan. Door de bemoeiingen van den wachtmeester, geholpen door het personeel van den stoomboot- dienst, werden de dier n eerst op een minder kond plaatsje gebracht en voorzien van drinken, ter wijl ook in de kar gevonden boterhammeu verraoedelijk voor hun zorgvollen baas bestemd hun werden toegedieud, waarvoor men het moest wagen de honden te ontdoeu van den muilkorf. Nu is zoo'n verrichting bij vreemde hmden uiet zonder gevaar, maar de beesfn zullen wel begrepen hebben dat men 't goede met hen voorhad. Een ter plaatse gekomen heer, ook ten zeerste verontwaardigd over dergelijke dieren- mishandeling, liet nog een brood koopen, zoodat do dieren ten slotte wat opgeknapt waren. En wat men vermoedde, bleek juist. Hun baas, iemand uit Clinge, was des morgens de Sohelde overgestoken en kwam nu om 5 uur met de boot terug. Hij was vertrokken om voor de rechtbank te Middelburg te verschijnen, maar bleek, toen hij daar kwam, een week te vroeg te zijn. De wachtmeester bracht den man zijne ergerlijke handelwijze teu opzichte van zijne honden eens goed o .der het oog, en gelastte hem, alvorens le vertrekkeu, de dieren nog wat eten te ver- schaffen, wat de man deed en daarop kon hij huiswaarts rijden. De heer J. Bosschaart, onderwijzer aan de cpmbare school te Hoek, is benoemd tot le on ce wijzer aan de opeubare school te Rockanje. Terwijl j. 1. Dinsdag de eerste trein uit Ter Neuzeu na het station Axel het wachthuis aan den Armendijk aldaar passeerde, werd de daar op p >st staande wachteres van uit den trein met een si uk vau eene suikerbiet tegen het hoofd getroffeu, wat haar *e-l pijn veroorzaakte en tengevolge had dat haar oog opzwol en geheel blauw werd. Van het gebeurde werd aatgifte gedaan bij de marechauss^e uit Axel, die des avonds een metse- laarsgezel, zekere S., wonende aldaar, ondervraag- u-n, waarvan men vermoedde, dat hij in den wagon gezeteu had, waaruit was geworpen. j)626 bevestigde dit en wees als dader aar. een schilders- jongen uit Ter Neuzen. Toen daarop bedoelde jongen alhier deswege werd oudervraagd, verklaarde deze en ook zijn makker, met wie hij samen reisde, dat de metse- laar S. de dader waszij hadden gezien dat deze op het emplacement te Axel een suikerbiet had weggenomen, waarmede hij in den trein gekomen was en daarna met de suikerbiet buiten het portier had staan zwaaien. Het onderzoek omtrent dit ergerlijk feit, duurt nog voort. aan bet comit£ sfoomtramweg HontenisseSdzaete I A. G. en P. J. S., arbeiders te Westdorpe, ter zake -*•11 wan afmnnnrn XTr\ 1 frv<- nnnn J' -f ~..l-t met een derde te verhoogen. Door den polder Capelle voor de begrinding van den Pouckenpolderschen dijk tot aansluiting met de begrinding nabij den Axelscheu weg een subsidie te verleenen van f 1000, onder voor- waarde dat het onderhoud nimmer ten laste komt van den polder Capelle. Volgens mededeeling van den Inspectenr over het Loodswezen is het in December 1903 vernielde bolbaken op den kop van het Oude Hoofd te Walsoorden vervangen door een nieuw bolbaken, dat bovendien voorzien is van een lan- taarn met overhaalinrichting, waarin een wit vast licht z>l worden getoond. Dit licht zal reeds thans, voorloopig bij wijze van proef, zoo mogo lijk iedere nacht, branden. Aangezien de draden der overhaalinrichting boven den dam zijn ge spannen, is het ten strengste verboden met kleine vaartuigen over het ondevloopende deel van den dam te varen. Hulst, 16 Oct. De afdeeling Zeeuwsch-Vlaan- deren O. D., van den bond van Nederl. Ouder- wijzers, heeft in hare vergadering van heden besloten mede te werken met de afdeeiingen Axel, Hulst en Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. van het Neder landsch onderwijzers-genootschap tot het honden van een of meer openbare vergaderingen. Tot leden der regelingscommissie werden benoemd de heeren M. L. van Vessem te Axel en J. de Theije te Koewacht. Ook de afdeeling Ter Neuzen van het Nederl. onderwijzers-genootschap besloot in hare vergadering van heden medewerking te verleenen. Tot leden der regelingscommissie koos zij de heeren J. de Jonge en L. J. de Vries beiden te Ter Neuzen. Zaterdag overleed te Zaamslag een 76jarige, alleenwonende vrouw. Het oudje, dat nooit ge- huwd is geweest, leefde wat zonderling en zeer eenzelvig, z<5o dat hare eveneens alleen naast haar wonende zuster, maar zelden bij haar kwam, tot zij onlangs ziek werd, waarna de zuster haar verpleegde. Het oudje werd sedert lang bedeeld vanwege het algemeen armbestuur, klaagde steeds dat zij te weinig ontving om van te leven en trachtte door het sprokkelen van hoot anderszins, dat zij dan voor geld verkocht, hare inkomsten te vermeerderen, terwijl zij zeer zuinig leefde. Men vermoedde dat het vronwtje een potje had en toen men tijdens hare ziekte het bed moest reinigen, bleek dat in het bedstroo geld verborgen was, dat werd bijeengegaard en geborgen in eene gesloten kist. Na haar overlijden op jl. Zaterdag werd door een zwager der overledene het geld, circa f 300, met uit- zondering van een bakje met enkele dubbeltjea, meegenomen naar de woniDg der zuster, terwijl hij de kist weer op slot deed. Toen hij nadal het lijk was afgelegd en het huisje wat schoongemaakt, aan de zuster het voornemen te kennen gaf nog ejns verder in den koffer te willen gaan kijken, of er soms nog meer van waarde was, deelde deze hem mede dat er ook nog een doos met hoofd- sieraden in moest staao, welke zij een dag of 14 geleden daarin nog gezien had. In het huisje komende, ontwaarde de zwager dat het slot van de kist verbroken was en noch van het door hem achtergelaten zilvergeld, noch van de hoofdsieraden was iets te vinden. Terstoud werd aangifte gedaan bij de politie, waarop in verhoor werden genomen de man en de vrouw, die het lijk hadden afgelegd en het huisje schoon gemaakt en geruimen tijd alleen daar ge weest waren. Deze ontkenden den diefstal echter ten sterkste. Eene huiszoeking ten hunnent, leverde geen resultaat. De wachtmeester der marechaussee nil Ter Neuzen meende evenwel termen te hebben de vrouw, zekere B, d. B., vrouw van A. J. D., in arrest te neuoen en mee te voeren naar i'er Neuzen. Axel, 16 October. Voor een Sink bezette zaal trad Ziterdagmiddag de heer Ph. J. van Dixhoorn hier als spreker op, om de aanweztgen a; n te sporen tot de oprichting vau een nieuwe afdeeling Axel der Maatschappij tot bevordering vau landbouw en veeteelt in Zeeland. Den 5en September is door een commissie van zeven per- souen, alien wonende in het zoogenaamde land vau Axel, een adres verzonden aan het hoofdbe- stuur der maatschappij, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van de stichting eener nieuwe afdeeling. De vergaderingen zouden beurtelings kununen plaats htboen te Axel, Sas van Gent en Ter Neuzen, zoodat alle leden in de gelegen- heid zouden gesteld worden deze gemakkelijk te kunnen bezoekeu. De splitsing moet door het hoofdbestuur worden goedgekeurd. Elk der acht afdeeiingen zend twee afgevaardigden naar de hoofdbestuursvergadering, die in het laatst van November gehouden wordt, en deze afgevaardigden zullen moeten stemmen in den geest der vergade ing. Daarom spoorde spreker de leden, die voor de oprichting van de nieuwe afdeeling zijn, aan, Maandag a. s. als een man naar de vergadering te Hulst te komen, waarin die twee afgevaardigden zullen gekozen worden. Na afloop der vergadering meldden zich zeven nieuwe leden aan. Axel, 17 Oct. in de heden gehouden vergadering van Stembevoegde Ingelauden van de polders Noord- en Oud-Eglantier werd besloten tot goed- keuring van de coucept-overeenkomst betrtkkelijk het uitloozen in het RijksuUwateriugskauaal bij Othene tegen de polders Nieuw-Otheue en Ser Lippens. Axel. In de afgeloopen week werd in de navolgende polders het volgende besloten Buth-, Beoosteublij benoorden-en Capellepolder tot goedkeuring van de coucept-overeenkomst, betrekkelijk het uitloozen in het Rijksuitwateriugs- kanaal bij Othene voor dijksverzwaring tegen de polders Nieuw-Othene en Ser Lippens. Door de polders Beooslenblij benoorden en Capelle werd nog besloten de toegekende subsidie Sas van Gent, 17 Oct. Heden werd door B. en W. aanbesteed de levering van 1500 L. petro leum voor de straatverlichting in 1905, waarvoor maar een biljet was ingekomen, n. 1. van den heer G. van Veen voor f 135. Deze levering werd voorloopig niet gegund. Ook Wc-rd verpacht de heffing van passage- of straatgeld in de gemeente voor 1905, waarvan pachter werd de heer F. Gilson voor 590. Verder werden nog verpacht 84 perceelen ves- tinggrond voor den tijd van 6 en 8 jaren, die op enkele perceelen na, goede prijzen opbrachten. Men schrijft uit Zaiddorpe Sedert de Belgische douanen in de grensge- aneenten bij iederen varkenshouder van de aanwezige xrulstaarten een inventaris opgemaakt hebben is het smokkelen dezer dieren bijna on- mogelijk geworden. Nu en dan worden nog wel eenige biggen frauduleus Belgiebinuengevoerd, maar hieraan zijn thans zooveel kosten (5 h 6 francs per big), gevaar en moeite verbonden, dat de prijs der biggen in onze Nederlandsche grensge- meenten, slechts ietwat boven de helft is van den prijs in Belgie. Dat zulks voor onze land- bouwers, die zich in de laatste jaren veel op de varkenskweekerij hebben toegelegd en het zij tusschen twee haakjes gezegd, er een aardig duitje mee verdieud hebben, een erge tegenslng is, behoeft geen nader betoog. Sommigen houden hun biggen nu zoo lang, tot ze een voldoend gewieht hebben, om voor de alhier en te Overslag gevestigde exportslagerij te dienen wat hun heel wat voor- deeliger uitkomt, dan ze thans als biggen van 9 a 10 weken voor de Belgische markten te verkoopen. In deze beide exportslagerijen worden wekelijks 160 tot 170 krulstaarten geslacht en schoongemaakt en daarna naar Eugeland verzonden. Jammer, dat slechts gednrende de wintermaanden de //Eogelschmans," zooals men hier de varkentjes, geschikt voor de exportslagerijen, noemt, opgekocht worden. Koewacht. Het seizoen van de prijsvluchten ,„or de reisduiven is gesloten en de meeste liefhebbers zullen voorzeker 1904 een rampspoedig jaar noemen. Reeds bij de eerste prijsvluchten had men ongunstig weder te betrenren en moesten vele oplatingen tot een volgenden dag worden uitgesteld. In de groote prijsvluchten op D<x en Bordeaux waren de verliezen overgroot. Vele duiven, die op andere jaren de eerste prijzen behaalden, keerden niet op haar hok terug. Vooral de jonge duiven hebben het moeten misgelden. Vele bekende Belgische liefhebbers bezaten reeds na de vierde of vijfde prijsvlucht geen enkele jonge duif meer. Deze ongunstige uitslag moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de Noord- Westenwinden, die vooral in de maanden Augustas en September vele duiven uit haar koers hebben geslagen. De grootste ramp echter bracht de internationale prijsvlucht op Madrid, waaraan de beste duiven uit Belgie, Nederland en het Noordeu van Eiankrijk deelnamen. Van de 2672 duiven die op 10 Juli 1.1. te Madrid werden losgelaten, keerden slechts een vijfhonderdtal op haar hok terug. De andere zijn op de bergen of op den Atlantischen Oceaan omgekomen of door roofvogels verschenrJ. Zondag was het feest op de wijk Oude Molen. Van bijna alle huizen wapperde de nationale driekleur. Amelia Geillet, weduwe van P. Brey- aert vierde haar 90"ten verjaardag. Het moedertje, de oudste inwoonster van deze gemreite, is nog zeer kras, hoort en ziet goed en stopt zelfs zonder bril kousen. Verleden zomer heeft ze nog op het land gewerkt. Gednrende haar geheele leven heeft ze wegens ziekte geen vier dagen het bed moeten houden. Het besje ziet er ui', alsof ze nog den leeftijd van een eeuw zal bereiken. v v>ii i kjai ooiuci o i»c I' CJJtl i van strooperij No. 1 tot eene boete van f 1, subs. 1 dag liecht., No. 2 tot eene boete van /"2, sub. 2 dagen heelit. C. M., chauffeur te Hulst, ter zake van het in Zeeland een ten dienste van het algemeen bestemden weg be- rijden met een rijtuig (automobile) dat door eene me- chanische kracht wordt voortbewogen tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. H., particulier te Strombeek, ter zake als voren tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. A. N., bediende te Leuven, ter zake van het rijden met een motorrijwiel zonder vergunning; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. W. II., zonder beroep te Gent, ter zake als voren; tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. P. J. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het wateren anders dan in de daartoe bestemde bakken tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht. A, H., bierhuishoudster te Sas van Gent, ter zake van het niet sluiten op tijd van haar bierhuistot eene boete van 1. subs. 1 'dag hecht. A. v. A., A. A. M., fabrieksarbeiders, C. L. C., metselaar, J. E. B., kuiper, alien te Sas van Gent, ter zake van het verblijven in een bierhuis na de sluitingieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. W. L., J. P., vrachtrijders, J. v. D., koopman, H. 3. v. D., vrachtrijder, alien te Ter Neuzen, C. v. B., F. B. d. 11., landbouwer, J. R., knecht, A. v. O., F. J. D., F. D., landbouwers, alien te Zaamslag, P. B., arbeider te Boschkapelle, ter zake van een zijberm van een weg te berijden ieder tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag becht. voor elke boete. M. M. R., M. J. R., J. C. D., zonder beroep te Hoek, ter zake van straatschenderij ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. E. d V., fabrikant te Axel, ter zake van een paard onbeheerd laten staantot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. M. d. R., werkman te Ter Neuzen, E. C., machinist te Sas van Gent, ter zake van het rijwielen zonder licht; ieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. T. L. K., landbouwer te Westdorpe, ter zake als Yoren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. C. d. B., werkvrouw te Westdorpe, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van J 0,50, subs. 1 dag hecht. J. v. U., P. C. v. B., arbeider te Axel, P. P., arbeider te Zaamslag, E. B., C. K., arbeiders te Westdorpe, E. d. It., bootwerker te Ter Neuzen, J. B. v. d. S., arbeider, L. J. V., slager te Sas van Gent, ter zake als voren ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. L. D., landbouwer te Hoek, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. M. L., arbeider te Westdorpe, A. J., arbeider te Zaam slag, K. W. K., leurder, D. d. F., werkman te Axel, J. F. D., arbeider te Ter Neuzen, J. d. H., arbeider te Hoek, ter zake van Leerplichtwetovertreding bij her- haling ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen- hecht. Zittiug van 14 October 1904. Veroorileelii zijn: D. A. v. O., arbeider te Axel, ter zake van het loopen over eens anders grond tot eene boete van 2, subsidiair 2 dagen hechten.s. P F F arbeider aldaar, ter zake van het loopen over eens anders grond en ter zake van Jachtwetover- treding; tot drie boeten, ieder van f 2, subs, i dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklanng en bevel tot uitlevering van bet geweer. P. G., metselaar te Sas van Gent, ter zake van IJkwet- overtredingtot acht boeten van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdverklanng der b gewichten. necui. D. S., landbouwer te Hoek, C. V., koopman te Axel, J. R., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecbt. J. v. D., schipper, P. J. d. L., schipper, beiden te ler Neuzen, J. J. G., verzekerings-agent te Sas van Gent, P. d. W., arbeider zonder bekende woonplaats, ter zake van openbare dronkensckap ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. W. P. J. B., leurder te Middelburg, ter zake als voren tot eene boete van j 3, subs. 3 dagen hecht. J. H., opperman te Ter Neuzen, ter zake voren twee- maal gepieegd tot twee boeten van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. A. V., timmerman te Ter Neuzen, ter zake als voren driemaal gepieegdtot drie boeten van f 3, subs. A dagen hecht. voor eike boete. A. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren bii vijfde herhaling tot hecht. van drie weken. Vrijgesprokcu G. L. en P. d. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het loopen op Rijksmni- taire gronden. cur Ontslagen ran reclttsvervolK«n» B-> vetdarbeider te Hoek, ter zake van Leerplichtwetover treding. Vrjjdagnamiddag omstreeks 5 uur viel een 20 jarige man, die op een ladder iu het huis van bewaring te Arnhem werkzaamheden verrichtte mar beneden. De dadelijk ontbolen geueesheer kou sleehts den dood cousiateeren. Te Voorst wilde gisterenavond de heer J- van H. in deu laatsten trein naar Zutphen spnngen, toen deze reids iu beweging was. Htj geraakte tusschen het perron en den trein, waardoor hem beide beeneo werden afgereden en zijn borst ver- brijzeld werd. De twee geschorste boden bij het Departe- ment van Kolomei, die wegens mededeeling van arabtsgeheiuW betreffende aanbestedinge.n aan eeu Duitschen fabrieksvertegenwoordiger te 's Graven- hacre, tot gevangeuisstraf wareu veroordeeld en hun 'straf hebben ondergaan, zijn in hun be- diening hersleld en komen Maandag weer in dienst. De Minister van Kolonien, daarioe van hooger hand gemachtigd, heeft de scborsing opgeheven, meenende dat deze beambten door de ondergane eels'raf reeds zwaar genoeg geboet haddea voor hun misgreep en zij en hunne gezinneu niet b vmdien door ontsiag nog met broodeloosheid moeten worden getroffeu. Een modtuaaister ging voor de zooveeUe maal de rekening presenteeren bij een bewoouster van het Mooie Lianije te Zeist. Na lang bellen werd de dear g> opeud ea verscheen de juffrouw, doch niet met geld maar voorzien van de pook. Met dat nieuwe wapen ging zij de modenaaister zoodanig te lijf eu rammelde haar zoo af, dat deze van pijn ineenkromp en daarvau aangifte bij do pol tie deed. Grlukkig dat er getuigen bij waren, zoodat de slechte be'aalster haar welverdieude straf niet zal ontgaan. Donderdagavond omstreek zes uur bemerkte de bewoner van het perceel Molenstraat 57, in den Haag, de heer v. W., een sterke gaslucht, terwijl de lichten brandden. Onmiddellijk stelde de heer W. een onderzoek in, beneden en boven. Toen een lucifer werd aar g-stoken en een deur openging, volgde een hevige ontpb ffing, waarbij alle ramtn beneden en op de le eu 2e elage

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2