A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. i No. 4599. Dinsdag 18 October 1904. 44e Jaargang. SBMEEKf BBAAS. Loting voor de Nationale Militie. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zieh bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien vooi 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. J. L. De ooa*8ag fusscben Stusiand en Japan. De nieuwe Drankwet. De nieuwe Drankwet is in de //Staats-Ct." van Vrijdagavond afgekondigd en Zaterdag in werking getreden. Krachtens de wet, die onder verkoop ,/iu het klein" verkoop bij hoeveelheden van minder dan 10 L. verstaat, kan bij Kon. besluit, op voorstel van Raad en Gedep. Staten, bet maximum getal vergunniugen worden verminderd. B. en W. kunnen van nu af, zoolaog het getal //vergunningen" het maximum overschrijdt, eeu nieuwe //vergunning" verleenen, indien ee'n of meer vergunninghouders schriftelijk afstand doen vau twee te hunnen name verleeude //vergunuingen". Een //vergunniug" wordt voortaan niet meer verleend aan naaml. vennootschappen enz. of aan verschilletide personen samen. (Voor societeiten gelden andere bepalingen.) Zij wordt geweigerd aan iemand //van bekend slecht levensgedrag", voor lokaliteiten, waarin een andere nering wordt gedreven. Zij, aan wien een //vergunning" wordt geweigerd, komen op een lijst vau aspirauteu voor openvallende plaalsen. De ,/vergunning", aan den man verleend, wordt mits zij dit voor 15 April aanvraagt overge- schreven op diens weduwe. Het vergunningsrecht is tenmiDste 25 en bedraagt f 12,50 voor elke f 50 huurwaarde. Het wordt, kwartaalsgewijs, terugbetaald als van een ^vergunning" afstand wordt gedaan of de houder overlijdt. De houder heeft het recht, zijn ^vergunning" op een andere woning te doen overschry ven. Hij moet be.houdens ,/noodzaak" tenminste negen maanden van 'tjaar iu het huis wonen, waarin de //vergunnirg" wordt uitgeoefend. Slijters moeten aan de buitendeur vermelden z/Vergunniag niet voor verkoop per glas". Koffie- en bierhuizen enz., die geen uvergunning" hebben, behoeven een wverlof" voor schenken van andere dranken voor gebruik ter plaatse vau ver koop. Aan de lokaliteiten, waarvoor zulk een z/veriof" is verleend, moet dit te lezen zijn. Wis zonder //verlof" dranken schenkt kan door B. en W. belet worden, zijn bedrijf voort te zetten. Voor 1 Maart 1905 moeten alle thans van kracht zijnde //vergunningen"opnieuw worden aangevraagd. z/Verloven" moeten voor 1 Januari 1906 aan gevraagd worden. Vergunningen", die op 1 Mei 1881 bestonden, blijven voor dezelfde lokaliteit voor den houder levenslaDg van krachten voor de overlevende echtgenoote evenzeer voor alien, die op 1 Mei 1901 daarin het bedrijfuitoefenden en op 1 Mei j.l. gehuwd waren. Wie voor 1 Mei j. 1. ^vergunning" had, mag daar blijven verkoopen voor gebruik ter plaatse en voor gebruik elders. Slijters kunnen een speeiale //vergunning" krijgen voor verkoop bij hoeveelheden van ten minste 2 L. Na 1 Juli 1905 is het verboden, kindereu beneden 16 jaar anders dan in gezelschap van een meerderjarige en personen in kennelijken staat vau dronkenschap in een lokaliteit met //vergunning" te doen verblijven. Van 1 Juli 1905 af zal 1 verboden zijn dat vrouwelijke personen gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst doen of vanwege den houder aanwezig zijn in een lokaal met //vergunning" of z/verlof", met uitzondering van vrouw en docbters van den vergunninghouder. B. en W. kunnen daarvan, telkens voor 5 jartn, afwijkiDg toestaan. O. m. bepaalt art. 46 z/Het is, behoudens het internationaal verkeer van reizigers, verboden sterken drank toe te die- nen of te verstrekken op of in een openbaar mid- del van vervoer". Op passagiersbooten mag dus geen sterken drank meer worden verkocht. Voorts is het verboden in een voor het pu- bliek toegankelijke localiteit, waarvoor door Burge meester en Wethouders een vergunning is ver leend, of in een localiteit, die daarmede binnens- huis gemeenschap heeft, arbeidsloonen uit te be- talen, of toe te laten, dat arbeidsloonen in zoo danige localiteit uitbetaald worden." Met andere woorden, geen uitbetaling in caf£s aan arbeiders is vergund en zoowel de werkgever als de kastelein is strafoaar die dit toch doet of in zijn lokaal doen laat. Ook is strafbaar, volgens art. 52 z/Hij, die bij gelegenheid van een voor hem of voor zijn lastgever gehouden openbare ver- kooping, verhuring of verpachting den kooper of gegadigde in staat stelt kosteloos sterken dank te gebruiken" en volgens art. 46 lste lid //Hij, die sterken drank in het klein verkoopt, schenkt, toedieut of verstrekt in een localiteit met vergunning, tijdens het houden daarin van zitda- gen voor het publiek door ambtenaren van het rijk, provincie, gemeente of waterschap, of van openbare verkoopingen, verhuringen of verpach- tiugeD, alsmede gedurende twee uren voor het begin en twee uren na afloop der drie laatstge- noemde verrichtiugen." De bedoeling dezer bepalingen is duidelijk. Ook is dade!ijk geldend art. 45 „Het is verboden, in een voor het publiek toegankelijke localiteit, waarin vergunning is ver leend, hazardspel toe te laten." Met andere woorden, elk hazardspel in cafes is verboden. De wet verstaat onder hazardspel, elk spel waarbij de kans op winst van hettoeval afhangt ook wanneer de kans toeueemt bij meerdere ge- oefendheid of de grootere beher.digheid van den speler. Dat is duskaarten, kienen, biljarten ect. om geld. Ook is in werking getreden de bepaling van art. 45 al. 3, waarin muziekmaken in cafes en de aanhoorigheden daarvan verboden is, zonder toestemming van den burgemeester en evenzoo elke vertoonirig of andere verrichtingen ten ver- make van bet publiek. Doch de lijst //der daar- voor aangewezen gemeenten" is nog niet verschenen. Deze bepalingen zal hier en in de omgeving weinig verandering brengen, daar de meeste ge- meentelijke polilieverordeuiugen een zoodanige be paling bevatten. I asa &2ZS$aeasm>W*" BWW.'MWBBWiJ K28aa^&BBSai£g^^Mn/Wm-tr''r vag^-v-ywsasMBM SEIIZENSCHE (OI K 1IT. Hit blast verschijiit Jlaandas-, Woensdag. en VjrijdagaTond, ultgezondefd op Fee§tdagea, bij de Virma P. J. VAM II»C IAIDK te Vei Henzen. mMMmismmmuMmm De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Elttnilerdag den 30 October t des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 17 October 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wetkouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter kennis van belanghebbenden 1°. dat de lotint; der voor 1 September van ditjaar in deze gemeente voor de lichting van 1905 voor de militie ingesckrevenen zal plaats kebben te Ter Neuzen in het raadhuis op Xaterdag den S November f. tOi) fte beginnen des voor middags te-9 uur; 2®. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, men moet over- leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel nit ket statnboek of een bewijs van werkelijken dienst; en dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men boven- dien moet overleggen een getuigsckrift van den Burgemeester, waaruit ket getal zonen, tot ketgezin bekoorende, blijkt (art. 51 der Militiewet 1901); 3°. dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfdejaargeboren broeders, men moet overleggen een getuigsckrift van den Burgemeester (art. 40 van ket Koninklijk besluit van 2 December 1901, Staatsblad no. 230) 4°. dat op Vrijslag den II A'orember ISMS4, des voormiddags van 9 tot 12 uur in ket gemeente- kuis door of vanwege de' lotelingen bij den Bur gemeester aanvraag kan geschieden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigsckriften dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak uiaken, op laatstgemelden dag in het gemeente- als yetui gen 6°. dat ket bewijsstuk, hierboven onder 2° vermeld, zoo ket niet reeds bij den Burgemeester berust, tenminste tin dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd bij den Burgemeester der ge meente, in welke de loteling, die vrijstelling ver- langt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven (art. 42 voormeld Koninklijk besluit); 7°. dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wensckt te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a. s. 8°. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebrelfen, of wegens gemis van de gevorderde lengte voor den Militie raad moeten versckijnen zij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of georeken en binnen het Rijk wonen, worden onderzockt op de plaats waar zij zich bevinden, indien, uiterlijk op den dag voor dien, waarop omtrent ken uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militie raad een ongezegelde geneeskundige verlilaring omtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen 9°. dat zij, die tuiten het Rijk zich bevindiii en wegens ziekte of gebreken niet in staal zijn voor den Militieraad te versehijnen, ten minste lien dagen voor den den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene geneeskundige verlilaring, als bedoeld bij art. 8 van ket Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Slaatsblad no. 230.) Ter Neuzen, den 17 October 1904. Burgemeester en Wetkouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. OOSTERHOFF, Secretaris. Attis moeten versckijnen, vergezeld van twee bij o'j den Burgemeester bekendt meerderjarige .personen Koeropatkin's doel, de kerovering van Liaojang en het terugdringen der Japanners, is mislukt. Van een bepaalde overwinning der Japanners kan echter nog volstrekt geen sprake zijn, daar over ket lot van de Russische koofdmacht nog niets zekcrs te zeggen valt. Dinsdagavond scliijnt de tegenstand der Russen reeds belangrijk verminderd te zijn, en op het oogenblik be vinden zij zich in vollen aftockt. Tock moet men de positie der Russen nog niet ill te pessimistisck besckouwen, daar de officieel bekende resultaten ^van den slag nu niet zoo geweldig voordeelig voor de Japanners zijn. Zeker, zij veroverden vele kanonnen en maakten een aantal gevangenen, maar dit is voor een slag, waarin bijna door een half millioen menscken gevochten wordt, nog niets bijzonders. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat het. terug- trekken op Moekden ordelijk gesckiedt en over een viertal weken de beide legei-3 weer met vernieuwde woede op elkaar kunnen losstormen. In een telegram van het oorlogaterrein wordt o. a. gezegd, dat van alle kanten de voortreffelijke houding van de Russische artillerie wordt geroemd, die nu met ket nieuwe gcsckut met terugloopendeu vuurmond van Poetilof, dat zij kort voorden oorlogkreeg,goed vertrouwd is en de Japansche artillerie, welke nog geen kanonnen met terugloopenden vuurmond heeft, de baas is. Het,is maar jammer, dat de Japanners met kun minderwaardige kanonnen dan tock nog maar altijd die nieuwe vuurmonden tot zwijgen weten te brengen en op de vluckt weten te slaan En wat zal ket nu worden als ze die goede vuurmonden veroveren en zelf gaan gebruiken De Roes verneemt uit Moekden van Vrijdag: De verliezen, beiderzijds geleden in den slag bij Jentai, zijn ontzettend groot. De onze bedragen meer dan .15,000 man. Het is nu reeds de vierde dag, dat van alle kanten gewonden hierkeen gebrackt worden in lange, uit goederenwagens bestaande treinen, en over de wegen op tweewielige karren. Ook op ket veld komt men gewonden tegen, die te voet gaan, elkaar ondersteunend. In de verte koort men ket gebulder van het gesckut. Ncmirowitsj Dantsjenko seint uit het station Soejatoen (ongeveer 15 K. M. ten zuiden van Moekden) van 13 dezer Nadat de Japanners zich in de duisternis van den nackt op onze vooruitgeschoven stellingen geworpen kadden kwamen onze troepentwee dagen lang niet uit den diekten rook. Eindelijk werd ket voor onze afdeeling mogelijk, eenigen tijd uit te rusten. Zoodra de eerste zonnestralen op den „T\veetoppigen berg" vielen, begonnen onze batte- rijen deze koogte te bestoken met granaten. Ook op den Tempelberg kadden onze projectielen een vernielende uitwerking. j-De Japanners snelden van daar naar den anderen kant, maar weldra kadden zij een dorp bij den Tweetoppigen berg in brand gelftoken, en bun be- rekening bleek juist te zijn: de rook woei uit bet oosten naar ons toe, zoodat wij den berg niet langer zien konden. 'sNaekts veroverden de Japanners ook de linkerhelft van den berg, waar ket regiment uit Tambof en dat uit Pensa stonden. Gisteren heeft het geweer- vuur den gekeelen dag geduurd. Tot in den namiddag gaf de vijandelijke artillerie geen teeken van leven aaarna bleek dat de Japanners de opstelling der Rus sische batterijen te weten gekomen waren, en nu hun gcsckut ricktten op de hoogte waar Iioeropatkin stond. Ver in het westen waren de Japanners in de weer, met een sterke afdeeling ons op de' vlakte om te trekken, wij maken ons daarove.r echter niet ongerust. Intusscken vernamen wij langzamerkand treurige berichten over den nachtelijken strijd. Het regiment uit Tomsk had zware verliezen geleden, dat uit Tambof was bijna gekeel vernietigd. Tegen negen uur in den morgen kwam de vereeniging tot stand van de Japanners bij den Tempelberg. Ons geschut wordt op ken ge- rickt en noodzaakt hen, te wijken tot aan de andere zijde van den berg, waar wij hen niet zien kunnen, maar waar onze projectielen ken #ch bereiken. Weldra werd de lucht weer helder, en wij zagen dat op de stelling zich bataljons bewogen die blijkbaar uit verscke troepen bestonden. Om tien uur 's morgens begon de vijandelijke artillerie te vuren. Wij trokken terug, daar d,e Japanners kun batterijen al te ver vooruit- schoven. Om twaalf uur verliet Koeropatkin de koogte van waar kij den slag leiddeweinige minuten later regende ket ook granaten op dezen keuvel. Bij ket station Sja-ko kwam om een uur de chef van den staf van den stadhouder, generaal Sjilinski, bij ons. Het regiment uit Morsjansk overrompelde een Japansch bivak en wreekte zich over de nederlaag van dien ochtend. In weerwii van hun groote verliezen lieten onze troepen den moed niet zinken In den nacht van 12 op 13 dezer stormde het hevig de wegen werden sleckt, de schansen stonden vol water en wij werden door en door nat De militaire medewerker van de Kolnische Zeitung sckrijft over de jongste gevechten De met zooveel opkef aangekondigde aanvallende beweging der Russen is gekeel en al mislukt. De bij- zonderkeden van den strijd zijn wegens het gemis van goede kaarten niet vast te stellen, maar de Japanners kebben reeds de linie van de Sja-ho bereikt, en werpen over de geheele linie de Russen terug. De Russen staan nu voor de zeer lastige taak om, terwijl de vijand hen acktervolgt, de Iloen-ho over te trekken. Ongetwijfeld zal generaal Koeropatkin er voor gezorgd kebben dat bekalve de spoorbrug en de brug van den mandarijnen- weg nog andere bruggeu over de rivier gesiagen zijn, en men mag aanuemen dat schansen opgeworpen zijn om den overtockt te verdedigen. Maar om een leger van honderdduizenden, die voortdurend den vijand moeten afslaan, zoo in kolonnes te brengen dat zij de versckillende bruggen bereiken kunnen, is uitermate lastig. Allereerst moet men er voor gezorgd hebben dat de trein te gelegener tijd vooruitgezonden is, om de wegen vrij te maken voor de troepen. De Russen kebben bij Wafang-ou, Hai-tsjeng en Liao-jang een goed gebruik gemaakt van den spoorweg om hun ge wonden te vervoeren en zij konden, aangezien kun centrum op den spoorweg stond, van dezen gebruik maken om hun geheele front vrij te maken van de buiten gevecht geslelden. Maar tkans staat slechts kun recktervleugel aan den spoorweg; hun centrum daarentegen ten oosten daarvan, en kun linkervleugel op grooten afstand in het gebergte. Het meeste gevaar loopt, ook volgens dezen des- kundige, de uiterste linkervleugel der Russen, die tot voorbij de Tai-tze opgerukt was. Missckien gelukt het de Japanners, dezen af te snijden, zoodat hij door het bergland keen een ver naar het oosten voerenden weg moet inslaan, waarbij ongetwijfeld zware verliezen door de Russen geleden zullen worden. Te Petersburg wijt men de nieuwe nederlaag van de Russen aan de bevelkebberS (zoo meldt de correspon dent van de Echo de Paris); de getalsterkte der troepen was aan beide kanten vrijwel dezeltdeomstreeks 250,000 man. Maar behalve Zaroebajef, Iwanof en Dembowsky, zijn de Russische bevelliebbers weinig waard. Bilderling is een goed beeldhouwer Stackelberg en Zasoelitsj kent men van vroeger. Lobolef, MeyendorfY, Stoetsjefski zijn tot dusver niet op de koogte van hun taak gebleken. Louden, 15 Oct. De Russen werden over een afstand twintig mijlen teruggedreven. Zij- verloren 70 kanonnen. De Japanners sloegen in het geheel zestien tegenaanvallen af. Het Japansche reckterleger heeft 3000 man in de gevechten bij Pensikoe verloren. Louden, 15 Oct. De Japansche legatie maakt ket volgende telegram van Ojama openbaarVrijdag is over het geheele gezamelijke front van onze drie legers de vijand^ teruggedreven naar den reckteroever van de Sja-ho. Zijn plan van aanval is dus gekeel en al mislukt. De verliezen van den vijand worden op meer dan 30,000 man geraamd. Meer dan 2000 lijken van Russen zijn Donderdag door ons begraven. Onder den buit zijn een groot aantal geweren, munitiewagens enz., behalve de reeds vermelde kanonnen. Londen, 15 Oct. Ilet Japansche gezantsckap heeft een van keden gedagteekend telegram ontvangen, luidende Ojama meldt over de gevechten van Vrijdag, dat de kolonne onder bevel van prins Kanin tkans met den Russiscken linkervleugel veckt bij de Tai-tse, op 10 K.M. ten oosten van Pun-si-ho. Zoowel de aanvallen als de bewegingen van ket front zijn voor de Japanners bevredi- gend afgeloopen. Het westelijke leger der Japanners heeft nog tien kanonnen veroverd. Tokio, 15 Oct. Volgens een rapport van Ojama worden de verliezen der Russen op 30,000 man gesckat. De strijd duurt nog voort, maar de Russen trekken terugblijkbaar lieeft Koeropatkin een verpletterende nederlaag geleden. Tokio, 15 Oct. Okoe meldt dat de verliezen aan officieren op den lOen, lien en 12en dezer geweest zijn 4 gesneuveld, 31 gewond, 2 vermist. Petersburg, 15 Oct.. De generale staf spreekt ket gerucht van den teruchtocht op Moekden tegen en verzekert dat de Russische troepen den strijd voortzetten. Petersburg, 15 Oct. Het telegraafagentsckap verneemt uit Charbin, van heden Naar men zegt heeft onder ket gevecht van den 14en vooral ket 17e corps te lijden gehad, dat echter, dank zij de ondersteuning die het te rechter tijd van het 6e corps verkreeg, zich in al zijn stellingen handhaafde. Onze troepen moeten zes aan vallen der Japanners afgeslagen kebben; de Japansche artillerie werd driemaai tot zwijgen gebrackt. Men ueernt aan dat onze verliezen zeer aanzienlijk zijn. 1 rijdagavond kwamen de eerste gewonden hier aan. De strijd wordt nog voortgezet. De eerste afdeeling van de 4e divisie Donscke kozakken is hier aangekomen. Londen, 15 Oct. Reuter's correspondent in ket leger van Okoe seint (zonder dagteekening) over Foesan, van den 13en, ket volgende Uit de nadere berichten van de divisie-commandanten "blijkt, dat de overwinning van het westelijke leger nog grooter belang lieeft dan men meende. Er zijn 24 kanonnen op de Russen ver overd, toen dezen tot den terugtocht gedwongen werden, en ook veel geweren, terwijl de Russen bij kun -egen- aanvalien zware verliezen leden. Die van de Japanners waren daarentegen veel kleiner. De opmarsch der Japanners duurde den gekeelen dag voort; de Russen trokken voortdurend terug.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1