H M J i j h ®M 3 r Laatste Berichten. engeSwerk. I 1 Pick-pockets? Twee verdachte personen zijn hedenmorgen in harden der politie gevallen op verinoeden op de lijn RotterdamUtrecht aan een medereiziger een portemonuaie inhoudende f 14,25 te hebben ontrold. Deze stapte in Gouda uit en ontdekte bij het overreikeu van zijn kaartje dat de beurs hem was ontfutseld. De politie al- daar werd gewaarschuwd en onmiddellijk naar Rotter dam getelefaneerd, zoodat bij aankomst van den trein hedenmorgen beiden als 't ware in de armen der openbare maeht vielen. Het zijn een Rus en een Engelsehmau en lieden van verdacht allooi, hetgeen op het eers'e gezicht te zien is. Het geid is niet op hen gevonden, doch het staat bijna vast, dat zij zich aan het misdrijf hebben schuldig gemaakt, daar zich overigens niemand in de coupe bevond. Een streng onderzoek is doende. Een hunner moet bovendien gesigualeerd staan. Tijdens hun verblijf in het wachtlocaal gaven zij elkaar teekenen met een lucifersdoosje en lucifers. In een bosch tusschen de stations Zawierczie en Myszkow, aan de lijn van Warschau naar Weenen, heeft een rooverbende een aanvalopeen goederentrein gedaan. Het gewapeude treiuperso- neel wist een poging om den trein te laten out- sporen, te doen mislukkeu en de roovers op de vlucht te jagen. Iutusschen werden daarbij som- mige beambten zwaar gewond. Vrouw Farnacon van Slollupbnen, die sedert eenigen tijd teekenen van zinueloosheid gaf en bewaakt werd, heeft in een onbewaakt oogenblik haar twee kinderen uit de tweede verdieping op de straat geworpen en is er toen zelf uitgesprongen. De kinderen waren op slag dood en de vrouw is zwaar gekwetst. Te Santiago de Chili is Maandag een gebouw in ijzer en cement van 1000 M8. oppervlakte, dat door het huis Pra gebouwd werd, ingestort, al de arbeiders, die er werkzaam in waren, begravend. Er zijn 50 dooden en gekwetsten. Ter bevordering van de terugzending van briefkaarten, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, aan de afzenders, is naar 't voorbeeld van Belgie op de adreszijde dier kaarten een aanduidiug gedrukt, waardoor de afzender wordt aangezocht, zijn naam en adres er op te ver- meldeu. Met de uitgifte wordt aangevangen zoodra de voorraad oude briefkaarten is nitgeput. De buiteulandsche briefkaarten zullen later ins- gelijks van zulk een aanduiding worden voorzien. (Op de Belgische briefkaarten staat op de adreszijde, links, dwars gedrukt: »Naam en woonplaats des afzenders. Onver- plichte opgaaf.") De Rassen, zoo zegt de berichtgever, zijn zeer getroffen door deze loffelijke handelwijze van den vijand. In Amerika is weer iets nieuws. Men kan nu op automalische wijze eeu bed krijgen, wanneer men ver van zijn eigen huis verwijderd is. Bevindt men zich b.v. aan het station, en wil men geeu hfitel opzoeken, dan werpt men slechts een twee stuiverstuk in een gleufje in den muur en ziet, eene met leer bekleede rustbank, met een heerlijken reisdeken er op, komt uit den muur te voorschijn en het bed is in ordemen behoeft er maar in te stappen. Een verrassing is er echter aan verboudeu moet men er even uit en komt men terug, dan is het bed weer verdweaen en kost het a opnieuw een paar stuivers. Maandagmorgen vroeg had nabij Kausus City een botsing plaats tusschen een passagiers- trein, die van de wereldtentoonstelling te St. Louis terugkierde en een goederentrein, beide behoo- rende tot de Missouri Passific Railroad Company. Het ougeluk is te wijten aan de schuld van den machinist op den goederentrein. Deze had order op een zijiijn te Knobnoster te wachteu, tot de passagierstrein voorbij zou zijn, maar hij stooaade door, met groote vaart een heuvel af, Juist ua- derde de passagierstrein, die met voile kracht stoomde, om genoeg vaart te hebben dat hij den heuvel op zou kunnen komen. Hst was in de eerste morgenschemeriug en de machinisten merkten elkaars tfeinen wederkeerig eerst op, toen deze nog slechts een korten afstand van elkander waren verwijderd. Aan remmen viel niet meer te denken. Zij en hun stokers sprongen van de locomotieven en terstond daarop liepen de treinen op elkaar, de locomotieven barstten met een geweldigen slag uiteen. De eerste wagen van den passagierstrein was een Pullman-cir, die totaal platgedrukt werd. Allen die zich daanu bevonden kwamen om, ook de tweede persouenwagen werd veruield. In het geheel zijn er 33 dooden en 30 gewondeu, alien in de twee voorste wagens. De overige wagens bleven in de rails en de passagiers die zich daarin bevonden, kwamen met den schrik vrij, ofschoon ook velen hunner lichte kwetsuren bekwamen. Te Parijs hebben twee heeren 24 our aaneen biljart gespeeld. De winner van deze langdurige partij maakle 3238 punten en had naar berekend werd, 31 kilometer geloopen. De andere had in het etmaal 3196 punten gemaakt en 28 kilometer afgelegd. Renter verneemt uit Sjanghai, dat een voor- genomen uitval der Russische vloot van Port Arthur, die den len Ociober zou plaats hebben, verijdeld is door het vuur van de Japansche bat- terijen die de oostelijke haven bestrijkende Ret- wisan zou bij die gelegenheid zwaar beschadigd zijn. Aan de Daily Telegraph wordt van gisteren uit Tsjifoe gemeld dat de kindersterfte te Port Arthur buitengewoon groot is. De Russen hebben elf Japanners vrijgelaten, die met een lading bier, voor Dalni bestemd, gevangen waren genomen; men beschouwde hen als niet-combattanten. Na iederen misluktm aanval der Japanners houdt de bezetting een plechtige godsdienstoefening. Men kan tegenwoordig in fruitwinkels appelen zien, waarvan de schil woorden of een of andere voorstelling vertoont. Men bevestigd daar- toe een uitkuipsel op de onrijpe vrucht aan den boom, en de zon doet het overige. Eeu Fransche kweeker had op die wijze zes groote appelen ver- kregen met het portret vau koning Eduard. Naar wij lezen, zijn deze te Londen op de markt ver- kocht voor 181/2 schillingmaar zij rezen, van den een aan den auder verkocht, snel in prijs tot ze 's avonds voor 5 werden gekocht en opgegeten. Voor vergeetachlige menschen is Weenen een paradijs. Er is daar een firma opgericht, die voor een kleine vergoeding menschen, die hun geheugen niet vertrouwen, herinnert aan wat zij te doen of te laten hebben. Aan die firma wordt slechts eeu kaart gestuurd, waarop staat op welken dag iets herinnerd moet worden en vier en twiutig uren van te voren wordt dan door de firma de de kaart terugbezorgd. lets dergelijks maar nu heelemaal gratis doet de eigenaar van een ktiffiebuis te Dresden. Deze heeft bij den uitgang, zoo dat je't wel moet zien, op den mnur doen schildiren,/Vergeet niet, uw parapluie of stok mee te nemen." De Fransche ambassade te Petersburg laat in den laatsten tijd aan het Russische legerbestuur geregeld een aantal pakjes overhandigen, waarin alleriei voorwerpen van waarde horloges, kruisen, sigarenkokers, beurzen en brieventasschen met geld cnz. zorgvuldig verpakt zijn deze voorwerpen bij de Russische militairen gevonden die op het slagveld worden begraven, worden door de Japan ners naar de ambassade opgezonden. Een anecdote van Harcourt. Sir Wil liam Harcourt, de onlangs overleden Britsche staatsman, had een alkeer van te worden lastig gevallen met kleinigheden, en die afkeer gaf dikwijls in zijn huiselijk leven aanleiding tot kluchtige voorvallen. Zoo had hij een ouden tuiuman in dienst, die vast geloofde dat sir William bang voor hem was. De oude man, die zijn loon onvol- doende vond, wilde zijn dienst opzeggen, maar hoe vaak hij trachtte sir William te spreken te krijgen waar hij hem opwachtte, in den tuin, s morgens bij de huisdeur, hij kwam nooit verder dan „Met uw verlof, sir William" j en dan draaide sir William hem den rug toe en ging haastig heen. Maar eindelijk, op een goeden morgen, toen de tuinman op een ladder stond, bezig een klimroos op te binden, bemerkte hij dat hij vlak by het venster van sir Wiliams slaapkamer stond. Hij besloot nu deze gelegenheid aan te grijpen om te zeggen wat hij te zeggen had. Door het open raam zag hij sir William bezig zijn haar te borstelen. Hij riep nu met luider stem: //Met uw ver lof, sir William, ik geloof niet dat ik in uw dienst kan blijven." Verder kwam hij niet, want sir William vluchtte haastig naar de aangrenzende kamer. Dien dag vertrok sir William Harcourt, toentertijd Minister, naar Lonuen. Maar in den loop der week ontving de tuinman een brief, op papier van het Lagerhuis, met de korte mededeeiing//Uw loon is verhoogd met 20 pond per jaar. Harcourt." Die brief hangt thans, omlijst, in het tuin- manshuisje, waar groot geworden kleinkinderen nu met voldoening zien naar dat bewijs der welgeslaagde //Ouderhandelingen" van hunnen grootvader met den Britschen staatman. Tokio, 13 Oct. Het verslag van het hoofd- kwartier in Mantsjoerije toont aan, dat de Japanners in den slag van gisteren over het geheel geslaagd zijn. Alle drie legers behaalden besliste voordeelen. De bewegingen, uitgevoerd om de Russen te Pensihoe te omsingelen, vor- deren goed. Het aantal troepen, die in het gevecht betrokken zijn, is grooter dan dat in den slag van Liaojang en op verscheiden punten was het gevecht wanhopiger. De verliezen zijn in dezen oorlog zeer groot. De aanvallen van den vijand in de buurt van Pensihoe zijn op alle punten afgeslagen. De vervolging van den vijand is ondernomen door de hoofdmacht van het rechter leger. Het centrum rukt op merkwaardige wijze op. De Japansche troepen hebben een lijn van Maersjan naar Mansjoeafoen bereikt. De Russen, die zich daar bevonden en geschut hadden, werden omsingeld en in groote verwarring gebracht, terwijl een ander deel der Russische troepen naar het Noorden vluchtte. Volgens de verhalen van vluchtelingen bevindt Koeropatkin zich met drie divisies achter de Russische troepenmacht, die tegenover het rechter leger staat. Het centrum van het lmkerleger nam, na de Russen verjaagd te hebben, stelling in de buurt van Lantsjosjien. De Russen vluchtten in wanorde naar het Noorden. Een colonne van den rechtervleugel slaagde er in, den vijand uit zijn stellingen N. van Jendonioela te verdrijven. De vijand trok in venvarring terug. De Japanners vervolgen hem op het oogenblik. lokio, 13 Oct. Uit het hoofdkwartier in Mantsjoerije wordt gemeld Sedert het laatste verslag zet ons rechterleger haar zegevierende vervolging naar het Noorden voort. Een colonne, afgezonden in de richting Sjihtsjiatotsoe om den teiugtocht van den vijand van Pensihoe af te snijden, zet haar beweging voort. Het middel- leger zet zijn aanval voort. Een beweging wordt verwachf, om de lijn tusschen Toengsjankoe en Hoetsjia-Koetsjiatsoe heden te bezetten. De vijand scheen zich gistereu- avond in deze richting tot het donker werd onophoiidelijk terug te trekken. Het bericht dat een sterke colonne van den vijand Zuid- westwaarts rukt en verdedigingswerken aanlegt te Tsjienhoeaug-Tsjiatien is onzeker. Het aan tal kanonnen dat de middelcolonne vau het linkerleger genomen heeft, is zestien, en niet acht. De rechtervleugel van de middelcolonne van het linkerleger nam vier kanonnen. De twee tegenaanvallen van den vijand tegen de middelcolonne van het linkerleger waren zeer stoutmoedig, maar werden afgeslagen met zware verliezen, toegebracht door ons geschut- en hevig geweervuur. Terwyl de rechterkolonne van het linkerleger den vjjand ten W. van de Sjipliho vervolgde, nam zij vijf kanonnen. In het geheel zijn er dus door het linkerleger 25 kanonnen buitgemaakt. Versterkingen en ar- tillerie-reserve rukken op naar de buurt van Koesjoetsoe. Een deel hunner drijft de Russen van Hoengtsjiatien. De rechtervleugel van de linkercolonne van het middelleger heeft 150 krijgsgevangener. gemaakt. Petersburg, 13 Oct. Een telegram van Sacha- rof, dd. 11 dezer, meldtVolgens berichten van gisteren en eergisteren, hebben de troepen van het leger in Mantsjoerije den lOende stel lingen, die zij den vorigen dag op 8 werst ten Z. van de Sjakerivier ingenomen hadden, be vestigd. Gisteren tegen den middag zoo meldt de generaal verder bemerkten wij, dat de vijand tusschen den Mandarijnenweg en het dorp Toemintsi oprukte ter sterkte van ongeveer een divisie infanterie en eenige batte- I rijen. Het vuur onzer voorhoede hield het op- rukken van den vijand tegen. Tot 's avonds onderhield hij een heftig geschutvuur. Heden begonnen de Japanners den aanval op beide zijdeii van den spoorweg ten N. van de kolen- mijnen van Jentai. Den geheelen dag werd er hevig gevochten. De stelling, welke de vijand ten O. van de kolenmijnen op den Hoealinpas bezet hield, viel grootendeels in onze handen. Alleen het hoogste punt, een begroeide berg- kegel, was 's middags om 5 uur niet genomen. Over het geheele front van den opmarsch van den vijand hielden onze troepen in den loop van den dag van heden in hun verst vooruit- geschoven stellingen stand. Slechts op enkele punten moesten onze troepen op de hoofd- stellingen teruggetrokken worden. Petersburg, 13 Oct. Een telegram van Koeropatkin aan den Keizer, dd. 13 dezer, meldt In den nacht van den lien op den 12en, en den geheelen dag heeft het leger in Mantsjoerije een heftigen strijd doorstaan. De Japanners trokken aanzienlijke strijdkrachten tegen ons centrum en onzen rechtervleugel samen. De troepen op den rechtervleugel hielden in de vooruitgeschoven stellingen stand, en trokken met het intreden der duisternis op de hoofd- stelling terug. Daarheen trokken's middags ook de troepen in het centrum terug. Er werd hard- nekkig gevochten. Vele aanvallen der -Japanners werden afgeslagen. Op den rechtervleugel heroverden de Russen 's nachts het daags te voren verloren dorp. Op den linkervleugel zetten de Russen den strijd om den pas voort. Over den uitslag van het gevecht van heden op dezen vleugel is nog geen bericht ontvangen. De verliezen zijn onder de gegeven omstandig- heden zwaar. Petersburg, 13 Oct. Een telegram van Stoessel aan den Keizer van den 5en meldt Den len dezer begonnen de Japanners, nadat zij het aantal kanonnen tegen het noorder front vermeerderd en het vuur in deze richting ver- sterkt hadden, 's nachts in het N. O. front de vesting te naderen. Zij werden echter door salvo's van een afdeeling onder overste Gaudoerin gestuit. Op den uitersten rechtervleugel deden de Japanners een aanval van den berg Siagoesjan op den Seinberg, die vlak aan zee ligt, en be zetten dien, nadat de vrij willigersteruggedrongen waren. Den volgenden ochtend echter beschoot het vestinggeschut den berg en drie compagnien, die vervolgens tot den aanval vooruitgeschoven werden, verdreven de Japanners en bezetten den Seinberg weer. De Japanners maken een ruim gebruik van ontplofbare stoffen. Zij doen die in zakken en kisten, voorzien met een Bickford-lont, steken dezen aan en werpen de voorwerpen als hand- granaten. Ons garnizoen neemt ook tot dergelijke middelen zijn toevlucht, en met goed gevolg De onvermoeide generaal Kondratenko vindt telkens nieuwe middelen ter vernietiging van den vijand uit De troepen blijven zich held- haftig gedragen. De gewonden dringen er op aan om naar het gevecht terug te keeren De troepen worden ook heldhaftig aano-evoerd IELF0PCFFERSIG. (Een verhaal uit den Fransch-Duitschen oorlog). Men noemde haar Garnaal. Waarom VVellicht omdat zij mager en klein was en zy s zomers elken dag ter garnalenvangst ging en langs de huizen haar koopwaar aanbood, terwyl zij riep Garnalen garnalenWie koopt garnalen van my De arme Garnaal had vader noch moeder, zij was een vondelinge. Brave menschen hadden haar op den weg opgeraapt toen zij nog geen twee jaren oud was. Een oude vrouw had haar opgenomen, ver- zorgde haar zoo goed mogelijk en bedelde om m haar onderhoud te kunnen voorzien. Op zekeren dag, toen zij wilde opstaan om aan de deur van liefdadige menschen te gaan kloppen, kon de goede oude vrouw zich niet meer bewegen. Zij riep Garnaal Kind, zei ze, ik kan mij niet meer be wegen. Wat zullen we nu doen Garnaal dacht een oogenblik na Wees niet bang, moeder, ik zal u ver- vangen. Bedelen zal zeer hard voor je zijn, kleine. Laat mij maar begaan, moeder. Garnaal ging heen. 's Avonds keerde zij blijde terug en gaf haar pleegmoeder eenige stuivers. De oude vrouw trok haar naar zich toe en omhelsde haar. Je kleeren zijn nat, kind, wat heb je gedaan? Ik heb een net geleend en garnalen gevangen. Het arme kind had maar een japon en ver- scheidene uren had zij tot haar middel in het water moeten staan. Den heelen zomer ging Garnaal voort met visschen en kon op die wijze den kost verdienen voor de oude vrouw 's Winters hielp zij de visschersvrouwen bij het herstellen der netten. Op een morgen vond Garnaal haar pleegmoeder dood in bed. Zij weende lang. Zij vergezelde haar naar het kerkhof en woonde sindsdien alleen in de eeuzame hut. Zij ging weer met haar net visschen en schreeuwde, zooals voor- heen, door de strat n Garnalen garnalen Wie koopt van mij garnalen Het meisje groeide op en was nu vijftien jaar geworden. Zij leefde eenzaam en ontvluchtte de kinderen van haar leeftijd, die met haar den spot dreven. Zij had slechts e'en vriend, een ouden, ziekelijken zeeman, die in een hut dicht bij de hare woonde. Elken dag ging zij daarheen, om hem wat te brengen. In een zomer, het was in 1870, kwamen de raiyzenaars niet naar de zee, de mannen hadden het geweer genomen en de vrouwen, die voort- durend in angst leefden, dachten niet aan ver- maken. Dat waren droevige maanden voor de bewoners van het zeeplaatsje Cayeux, die grootendeels moesten leven van de badgasten. Garnaal leed nog meer dan de anderen, zij leed dubbel, want zy kon na niet meer haar armen buurman te hulp komen. Toen de winter kwam, was het geheele dorp aan de grootste ellende ten prooibijna alle matrozen waren voor den dienst opgeroepen. zoodat niemand iets verdiende. Op zekeren morgen verspreidde zich de vreeselijke tijding door bet dorp de Pruisen komen Eenige uren later hield een compao-nie Pruissische soldat^n voor het raadhuis Itil. Zij waren tweehonderd in getal. Men uioest hen logeeren. Men bracht hen by de meest gegoede inwoners onder dak. De officier, die het bevel over den troep voerde, was een woesteling, die steeds dronken was van den jenever en den wijn, dien hij bij de inwoners stal. Op een namiddag rookte hij zijn lange porse- leinen pijp in een grooten leunstoeMio-gend, zijn laarzen op de tafel, in het salon van het huis van den burgemeester. Garnaal kwam voorbij. Haar gelaat, nog bleeker dan anders, trof den kapitein, Deze riep zijn gastheer en onder- vroeg hem over het jonge meisje. Zij is een garnalen vangster, antwoordde de burgemeester In weinige woorden verhaalde hjj de geschie- denis van Garnaal. Breng haar hier, beval de woesteling. Men ging Garnaal zoeken. Kleine, zei de kapitein, toen het kind binnentrad, ga garnalen voor mij zoeken. Het is nu geen uur, om te visschen,. antwoordde het meisje. Bovendien het weer is veel te slecht en te koud, om zich te water te begeven. Wat kan mij de kou schelen Yooruit ik wil garnalen. En met een luiden dronkemanslach ledigde de Pruis met een teug een glas brandewiju. Garnaa Daarna z Ik j Twee i in haar worden 1 1 houdend. Het ar den regen 1 jurk aan klapperde: haren dro De kaj in het bo kennen, d Zij gin en legde uiterlijk morgen w ellende, r kapitein haar weer zij zich bi De Pru woners ha voeden ei grond onl twist tuss een soldai toe om tu den van j steek door Op aanv dader een gezin geai Den vol Amiens, A raad gehoi zijn rechtei gebonden, had den b gen het i In de ze matrozen t De vooi beklaagde. ken te het die hem zijn beschi De i in de zaal, Wie Ik, meisje dro Garnaal. Nice toor den p Een onj lippen der J a, kracht, ik En het haar had d had zich t< Yoor eer den beklaa plaats in t1 Met alg Garnaal ve Na het i meisje ste\ opgesloten. Den vol geboeid en vonnis zou Het peb gereed. E< vonnis vooi Daar nac Heeft Maar zestien jaar Genoi irorden. Terwijl roorlezen den general Aanstond vau het voi - Mijnb naast hem, het bewusi spreken, vo Na verlo terug. Hij Daarop rie executie-pel Stel en arrestee! den kapitei De bewo verzameld, De genei Waa ie gij niet Omdi vader is va Dat i schouderopl De Duits aiet begrep De bewc aan eerewai warn Genei m mm*—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6