■J Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 15 October 1904. 44e Jaargang. No. 4598. Gemerigde berichten. Telegrafische berichten. landbouwberichten. \A4 TWE3BDH BLAD. Da tusschen RusEand era Japan. TER NEUZEN, 14 October 1904. Het houden van Hoendeps. De /Limes" heeft van vertrouwbare zijde den tekst ontvangen van een brief door Lihoengtsjang op 30 September 1901, eenige welsen voor zijn dood, aan Goengloe, een der raadgevers van de Keizerin-wedmve van China, geschreven. Juist in dien tijd drong de Russiscke Regeering er bij de Ckineescke op aan een regeling te trefijen aangaande den toestand der Mandsjoe- rijsche provincieti die de Russen in den herfst van 1900, tijdens den Boksersopstand, bezet hadden. Indien biiei zeide Lihoengtsjang, dat zeer veie Ckineescke amotenaren tegen een bezettiug van Mandsjoerije door de Russen waren. Zij die van die meening waren, wisten volgens Lihoengtsjang, niet wat zij zeiden en konden zich geen denkbeeld van de toekomst vormen. Indien de Cki- neezen Mandsjoerije aan de Russen lieten, voorspelde hij, zou dat geen ernstig nadeei voor China hebben, want in dat geval zouden er oneenigheden ontstaan tusschen Rusland en Japan op de grens van Korea en zou er een verackrikkeiijke strijd tusschen beide mogend- heden volgen. Wanneer in geval van oorlog, de strijd ongunstig voor Japan mocht afloopen, moesten de Chineezen partij voor de Russen kiezen en hen kelpen out deJapanners te vernietigen. Door dit te doen zou China recht krijgen op de dankbaarheid van Rusland, dat Korea dan voor zich zou behouden en Mandsjoerije aan de Chineezen zou afstaun. Indien daarentegen de Russen den strijd niet tegen Japan mochten volhouden, dan konden ae Chineezen met de Japanners gemeene zaak maken en hen helpen om de Russen te verdrijven. Daardoor zou China ineester van Mandsjoerije worden zonder eenig ernstig gevaar te loopen, terwijl het onder de tegen- woordige omstandigheden mogelijk zeer veel moeite zou hebben om deze provincie weer in bezit te nemen. Weliswaar, zoo redeneerde Lihoentsjang verder, stelt Eugeland zeer veel belang in de Mandsjoerijsche kwestie, maar daarover heeft China zich niet te verontrusten, want Eugeland kan niet van de wapenen gebruik makenEugeland is neutraal. Frankrijk moet van verre toekijken en de Vereenigde Staten moeten even- eens het stilzwijgen bewaren. Keen, de Ckineescke onderkoningen in het Zuiden, die er andere meeningen op na hielden, waren niet op de hoogte van den diplomatieken toestand. Daarom, zoo verzocht de groote Chineesche staatsman zijn vriend Goengloe, verzoek ik u alles te doen wat in uw macht is om te verhinderen, dat de meeningen van die onder koningen der Keizerin-weduwe ter oore komen. Ik mag niet hopen nog lang te zullen leven en ik kan u slechts op het hart drukken voort te gaan met volgens mijn beginselen te handelen. Gij zult daartoe grooten steun vinden van de zijde van Yoeansjikai. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben Lihoengtsjang's voorspellingen tot waarheia gemaakt, de groote strijd is ontbrand, de mogendheden blijven toezien en China heeft tot nu toe trouw gehaudeld volgens zijn politiek. Dinsdag is er bij Jen-tai zonder ophoudeu lievig ge- vochten tot 's avonds laat. Woensdag werd de strijd voortgezet. De uitslag is onbeslist. De Russen staan met een talrijke macht tegenover den Japanscheu rechtervleugel bij de Tai-tse-ho, maar men geiooft dat de Japanners die omtrekkende beweging verijdeld hebben. Volgens uitvoerige ambtelijke mededeelingen, die tot Diusdagochtend loopen, had het Japansche ooster- leger zich toen gehandkaafd in zijn stellingen bij Pun- si-ho aan de Tai-tse, na een hardnekkig gevecht, dat nog voortduurde. De Russen krijgen blijkbaar ver- sterkingen. Okoe, die het wester-ieger der Japanners aauvoert, meldt dat zijn rechtervleugel, in vereeniging met Nodzoe's hnkervlengel, den vijaud heeft aangevallen bij Woeli-tai-tse, op 6 K. M. ten noordeu der mijnen van Jen-tai, maar dat hij Maandagavond het Russisch centrum nog niet had kunnen verdrijven. Okoe heeft den vijand teruggeworpen uit Ta-toeng-sjan, dat de Russen den 9en in bezit namen. Okoe's linkervleugel is, na de Russen die Hsi-lia-sja-toen bezetten, aange vallen te hebben, naar Ho-tsjia-toen opgerukt. Volgens een mededeeling van de japansche legatie te Louden zegt Ojaina in zijn rapport, dat de Russen Zondagochtend de Tai-tse overtrokken op 65 K. M. ten oosten van Liao-jang, en de verbindingslijn der Ja panners afsneden tusschen Hsi-joeen en Pun-si-ho later is deze echter hersteld. De Japansche afdeeling te Pun-si-ho kandkaaft zich in al haar stellingen na een gevecht dat twaalf uren duurde tegen een overmacht. Verscheidm Russische brigades zijn op den reckter- oever van de Tai-tse gezien. De vijand tegenover ons centrum was Zondagochtend ongeveer een divisie sterk, en stond halverwege Moekden en Liao-jang bij den spoorweg. Eenige afdeelingen begonneu 's middags zuidwaarts op te rukken. Tegenover den Japanschen linkervleugel toonden de Russen minder bedrijvigheid. Langs de geheele linie wordt gevochten. De Japansche legatie deelt uit nadere rapporten van Oyama nog het volgende mede over de gevechten van 10 en 11 dezer Twee stellingen bij Pun-si-ho, die de vijand genomen had, de eene door bestorming, de andere in een nachtelijken aanval, werden den lOen heroverd. Het hevige veckten duurde tot de duisternis inviel langs het geheele front van onzen rechtervleugel, waartegen de vijand ten minste zes divisies infanterie en een 80lal kanonnen had saamgetrokken. Ons centrum en linker vleugel vochten tot den avond van den lien. Laatst- genoemde vleugel bedreigt den Russischen rechter vleugel en zijn uchterhoede. De vijaud viel sedert den 7en Hsen-tsjang, op 40 K. M. ten N. 0 van Sai-ma-tse aan, maar werd den lOen in een nachtelijken aanval teruggedreven. Het is nog niet mogelijk een saamgevatte beschrijving te geven van de gevechten die sedert Zondag ten Zuiden van Moekden geleverd worden, en die waarschijulijk later bekend zullen zijn als de slag bij Yentai, omdat, naar het schijnt, hier de hoofdaanvallen van de Russen en de grootste kracht der Japanners geconcentreerd worden. Dat men reeds spoedig het resultaat van dezen slag zal outvangen is niet waarschijnlijk. Bijna alle slagen in dezen oorlog duurden een aantal dagen, de laatste groote veldslag bij Liaojang feitelijk eenige weken. En het is daarom gevaarlijk reeds nu, aan ae hand van de vele en dikwijls vervvarde berichten van Russische en Japansche zijde, een resumd te willen geven. Nadat de Czaar te Reval de nieuwe oorlogsvloot de revue had laten passeeren is deze vertrokken. Zij bestaat uit acht slagschepen, elf groote en kleine kruisers en een nog niet met juistheid opgegeven aantal torpedo- booten van allerlei aard, benevens tal van andere tiansportvaartuigen Dan zullen tal van hulpkruisers en 60 tot 80 in Duitschland en Engeland gecharterde kolenti'ansportschepen het eslcader op een gedeelte van de reis vergezellen om ze voortdurend van steenkool te kunnen blijven voorzien. De uitgangspunten dezer laatste schcpen zijn de haveus van Emden, Hamburg, Antwerpen en Cardiff, waaruit volgt, dat met Duitsclie en Engelsche steenkool gestookt za) worden. ■Men vergelijkt nu reeds den stoet dezer vloot met die der Onoverwinnelijke Yloot, de Armada, die onder hertog Medina Sidonia met 130 oorlogschepen, 30 trans- portschepen, 2500 kanonnen en 22,000 man uitzeilde om de gezamenlijke Hollandsche en Engelsche vloten te vernietigen. Maar men schijnt te verg'eten hoe het de Onoverwinnelijke vergaan is Tokio, 12 Oct. De algemeene opmarsch der Japanners over een zeer breed front naar Moekden duurt voort. Een groote slag is binnenkort te verwachten. Een Russische infanterie-brigade en 2000 ruiters met twee kanonnen zijn langs Koeroki's flank getrokken en de Tai-tse overgegaan. Het 9e Japansche corps heeft deze troepen den terugtoclit afgesueden en zal ze wellicht gevangen nemen. De Russen hebben Hsien-tsjwang aangevallen, op 50 K. M. ten noordoosten van Sai-ma- tse, blijkbaar met het doel, de Japansche verbindingslijn met de Jaloe af te snijden. Oyama meldt dat er den lOen bijna langs het geheela front gevochten is. De Japanners winnen terrein de aanval der Russen op Hsien-tsjang is afgeslagen. Een stoomboot met krijgsbehoeften is vandaag bij Porth-Arthur aangehouden. De vorige week had alhier in het vereeai- gingsgebouw in de Donze-Visserstraat het toe- latings-examen plaats voor douateurs en kinderen van leden of donateurs, tot den reken- en teeken- cursus, euz. door den heer Bierle van wege de /Vereenigde Handwerkslieden" gegeven wordende. Dit toeiatiugs-exainen had plaats in bijzija van de cotnmissie van toezicht op het onderwijs en van het b stuur der vereeniging. De 7 aangemelden, onder wie ook ecu uit de gemeente Zaamslag, werden alien toegelaten en zijn A. van Damme, F. de Doelder, F. de Pauw, F. Rondonck, F. Schieman (van Zaatnslag), A. Schirris en J. Wisse, Op diezelfde avonden had ook plaats het exarnen tot overgang van de klasse Bierle, tot die van den heer L. de Bruijne in bouwkundig teekenen en materialenkenriis waarvoor 10 leerlingen in aanmerking konden komen, die alien de bewijzen leverden met vrucht het onderwijs van den heer De Bruijne te zullen kunnen volgen. De heer Bierle heeft nu eene klasse van 15 en de heer De Bruijne van 20 leerlingen. Aan den curcus van den heer Bierle is thans ook toegevoegd het boekhouden voor de verschillen- de ambachten. De lessen ziju laatstleden Maandag aangevangen. Sluiskil; 14 Oct. Door het omvallen van een petroleumlamp onlstond er gisterenavoud bij J. van Doeselaar alhier een begin van brand. Door oogm- blikkelijke hulp slaagde men er in door middel van zakkeu het vuur te blusschen, zoodat de brand- weer niet noodig was. Koewacht. Dinsdag hield de Raad dezer ge meente eene openbare vergadering, waarbij 5 leden tegeuwoordig waren. Aan de orde was onder meer de aanvrage van het Comit6 ter bevordering van den aanleg van den stoomtram Selzaete-Hontenisse om lls meer subsidie. Ofschoon genoemde tram niet over het grondgebied van deze gemeente zal komen, besloot de Raad toch aan het verzoek van het Comite te voldoen. *s Gravenhage, 14 Oct. De Regeering heeft aan het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsch laudbouw-comiid bericht, dat het wetsoutwerp betreffende de afschaffing van tiendeu in overweging is genomen. De kippenhouderij is ten onzent meest een bijbedrijf van den landbouwer en als zoodanig uitgeoefend lang niet onvoordeelig. Bij goede huisvesting, zorgvuldige verpleging, doelmatige voedering en zorg voor tijdige bloedverversching geeft het houden van hoenders in verhondiDg tot de daaraan verbonden moeite en uitgaven, een vrij belangrijke winst. Zij, die gewend zijn, aan- teekening te houden omtrent het bedrijf, kunnen het bevestigen en met cijfers aantoonen. Nog dezer dagen namen we inzage van de kleine boekhouding eens landbouwers, die onder de afdeeling eieropbrengst van Paschen af tot begin Augustus van 18 stuks kippen 1436 eieren had genoteerd. Jammer is het, dat niet altoos en laten wij voor onze 9treken vrij zeggen, maar heel weinig de gewenschte zorg wordt gedragen, ailerrainst wat betreft een oordeel- kuudige teeltkeus. Voor verbetering van ons inlandsch hoen door kruising met andere ras3en wordt door zeer velen niets gedaan hoogstens haalt men voor bloedverversching al eens een haan bij vriend of buur, wiens ras al evenzeer door het fokken is achteruitgegaan, als het zijne. Onze boerenkip heeft vele goede eigenschappen ze legt vrij goed en is tegen ltoude tamelijk gehard. Als vleeschkip heeft ze echter minder groote waarde ook is ze dikwijls broedsch. Kruising met andere rassen is daarom gewenscht. Men stelle zich echter niet voor, daardoor het lang gezochte »wonderhoen" te verkrijgen, dat alle goede eigenschappen van leg- en vleeschkip in zich vereenigt en bovendien geliardheid tegen ons klimaat aan geringe broedschheid paart. Wie het hoofdzakelijk om de eierproductie te doen is, wie daarom hoenders wil hebben, die vele en groote eieren leggen, in den tijd, dat deze het duursl zijn, dus in het najaar en in den winter, moet daartoe geen geheel vreemde rassen invoeren, welke hier in ons klimaat, dikwijls spoedig hunne goede eigenschappen verliezen en bij onoordeelkundige behandeling ontaarden. Beter handelt men door de beste exemplaren van eigen hoenderB, flat wil zeggen, dezulke, waarvan met eenige zekerheid kan worden veitindersteld, dat zij geen bloed van vreemde rassen in de aderen hebben, te kruisen met Leghorns, Minorca's of Andalusiers. De beste der gewonnen knikens, die door lichaamabouw, door het leggen van vele en groote eieren uitmdn:en, gebruikt men weder als materiaal Dij de voortgezette teelt. Over de genoemde rassen volge hier een korte be- spreking. Leghorns worden ook wel Italianen genoemd. Men diene ze echter te onderscheiden van de in den handel voorkomende Italiaansche leghoenders. Leghorns behooren tot een ander ras, waaraan men ook wel hen naam geeft van geperfectioneerde Italianen. Ze zijn nameiijk afkomstig uit de Italiaansche liavenstad Livorno (Engelsch Leghorn), vanwaar een seheeps- kapitein ze in 1835 medenam naar Amerika. Veredeld werden ze later weer in Europa ingevoerd. Als legkip heeft de Leghorn groote waarde. Ze ont- wikkelt zich spoedig, legt bij goede verzorging reeds op den leeftijd van 4 a 5 maanden, geeft goede eieren en is wei nig broedsch. Ze is slank en fraai gebouwd. Jammer, dat haar kam in den winter licht bevriesd. De Amerikanen leggen er zich daarom in de laatste jaren op toe rozekammige Leghorns te kweeken oor- spronkelijk is de kam koraalrood. De Minorca's en Andelusiers vormen de beide rood- wangige Spaan&che rassen. De laatste zijn waarschijnlijk ontstaan door kruising van zwarte en witte Minorca's. De Minorca's leggen niet zooveel eieren als de boven- besproken Leghorns, maar zijn toch uitnemende legsters en sierlijk van bouw. Zij zijn zeiden broedsch; de ltuikens ontwikkelen zich snel. Dit ras is mede niet zoo schuw als de Leghorns zijn en daarom voor op- sluiting beter geschikt. Daar ook de Minorca's gevoelige kammen hebben, moet men voor kruising laagkammige boerenkippen nemen. De beste broedtijd is AprilMei. De Andalusiers leggen groote, gladde sneeuwwitte eieren, broeden niet en verdragen ook de opsluiting goed. De kuikens zijn mede in ons klimaat gemakkelijk groot te brengen. (Jngetwijfeld zijn de Andalusiers een bijzonder fijn en mooi ras, door kieurfouten en misvormen treft men evenwel dikwijls zeer leelijke exemplaren aan. Kippenfokkers, die meer de vleeschproductie op het oog hebben, moet kruising worden aanbevolen van boerenkippen bij zorgvuldige keuze natuurlijk met Brahma's, Iloudans, Dorkings e. a. De Brahma Pootra's zijn goede winterlegsters, docli daar zij vaak zeer broedsch zijn, is de eierproductie niet groot. Zij leveren sappig vieesch, zijn groot van stuk en naar verhouding fijn van beenderen. De Iloudans leggen groote eieren bij vrijen uitloop 150 en meer per jaar en zijn als tafelhoenders zeer gezocht. De kuikens zijn vroeg tot slachten geschikt. Ook de Dorkings leveren uitstekend vieesch, vooral borstvleesch als eierlegsters zijn ze echter van wei nig beteekenis. Door kruising van Dorkings met Houdans krijgt men vroegrijpe, sterke tafelhoenders. De Aaasterdumsche tooueelspeler Charles de la Mar is de vorige week bijna levend verbrand, zoo ver'haalt de heer Rossing in 't //Nieuws". Ougesteld, lijdend aan rheumathiek en long- aandoening, was hij vroeg naar bed gegaan, had bij kaarslicht liggen lezen en was ingeslapen zonder het licht uit te doen. De kaars schijut omgevallen te zijn en een kussen vuur te hebben gevat. Door de hitte werd hij wakker, want brandlucht ruiken kon hij niet, daar hij door het iunemen van medicijnen den reuk heeft ver- loren hij nam een ander kussen, doofde zoo meende hij het vuur, en sliep weer in. Spoedig deed de hitte hem weer ontwaken hij scheen in vuurgloed te liggen en meende een vreeselijke scene iu een drama te beleven. Door de rbeumatiek kon hij zich niet bewegen en bracht eenige angstige oogenhlikken door, tot zijn angst radtdoos werd. Hij dacht dat er een geest op hem aankwam. Werkelijk kwam er een lange, witte gedaa ite op hem af, met bruin gezicht. Het was ziju zoon Christiaan. Slapend in de aangrenzende kamer met open deur, zijn ledikant tegenover dat van zijn vader, was hij door de brandlncht wakker gemaakt. Ziende wat ge- beurde, trok hij een Jaken van het bed, maakte het kletsnat, wierp het om, ijlde op zijn vader toe, liet zich op het brandende bed vallen, doofde het vuur en redde zijn ran rheumatiek verstijfden en van schrik verlamden vader. Charles de la Mar dacht dat een geest hem kwam haleu en raakte bewusteloostoen hij lang er na bijkwam, vernam hij wat gebeurd was. Hij leed vreeselijk pijn aan de brandwonden en zwart als een moriaan zag hij er uit. Eenige booze dagen heeft hij doorstaan, en is thans nog ernstig lijdende en kan met moeite spreken. Het weinige wat hij zegt zijn woorden van dank voor zijn zoon Christiaan, zonder wiens hulp hij levend verbrand zou zijn. Woensdagochtend om ruim elf uur, was men in het Buizeugat bij den Honiugerdijk te Rotterdam, bezig met het lossen van zand op den wal uit de motorboot Straatwerken I, toe- behoorende aan de gemeente. De motorboot was bijna geheel ledig en slingerde daardoor een weinig onder het lossen daardoor kwam een met zand gevulden bak tegen den mast, en hoewel het staaldraad, waarmede de mast bevestigd was, het hield, brak de mast af. Het personeel aan boord en de kijkers aan wal, stoven uiteen, doch de 60jarige tapper B. E., zaak doende aan de Honiugerdijk, kon niet vlug genoeg weg komen en kreeg een slag van den mast tegen de rechterzijde van zijn hoofd, waardoor hij op de plaats dood bleef. Zijn lijk is naar zijn woning in de Schoutenstraat 50 gebracht. Dondi rJagmorgen is op den spoorweg nabij Tegelen het verminkte lijk van een 70-jarig man gevoudeu, vermoedelijk gisterenavond door een der treinen aangereden. Een 13-jarige knaap, die uit een dakgoot van een huis aan de Looiersgracht te Amsterdam op de binnenplaats was gevallen, werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst overleden hleek. Douderdagochtsnd is te Nijmegea een met zand gevulde tramwagen, die op den hellenden Berg-en-Dalschen weg was losgeraakt, met groote vaart de stad binnengereden en op den hoek der Hertogstraat, waar de lijn een sckerpe bocht maakt, uit de rails geloopen tegen het huis van v. H. op. Een 20jarige dienstbode van den hippodrome- houd-r Wolfs, die zich op het trottoir veilig waande, is door den wagen met zulk een geweld tegen het huis gedrukt, dat haar toestand hopeloos is. Het huis is erg beschadigd. Bij Niewert is een 26jarige man uit Gouda uit den trein gevallen, doordat het portier open- sprong. De man werd dood opgenomen. Dinsdagmorgen hteft men in de schuur eener hofstede te Audoye, bij Brugge, het naakte- lijk gevonden van een man. De borst was ingestampt en het hoofd vreeselijk gewond. In den doode herkende men een bekenden bedelaar uit die slreek, die denkelijk door dronken kermisgasten moet vermoord zijn. Het parket uit Brugge is naar Andoye ver trokken. Meer en meer trekt men nut van de vingerafdrukken, die van gevangenen gemaakt worden. Daaraan werden in 1903 te Londen 3642 menschen herkend, tegen 1722 in 1902. In Engeland waren op het einde van 1903 ongeveer 60,000 afdrukken ingeschreven. Te Athus, Luxemburg, gebeurde eeu zonder- ling ongeval. Een fabriekwerker, die keelpijn had, gebruikte hiertegen chloraatpastilles, die hij iu den zak droeg. Maar in denzelfden zak zak had hij ook een doos lucifers. En de wrijviug van de pastillen tegen den zijkant van het doosje deed ze out- vlammen, en zoo raakteu zijn kleeren in brand. Een dokter, die zijn wonden onderzocht, verklaarde zijn toestand hopeloos. Onlangs werd door de Pruisische regeering de uitleveriDg gevraagd van den hier te lande wegens inbraak tot 4 jaren gevangenis veroordeelden Immick, alias Gottwald, die in December 1903 te Oldenburg' een duhbeleu moord pleegde op de weduwe Meller en haar dochter en, om de sporen van die misdaad uit te wisschen, het huis daar- na in brand had gestoken. Van die uitlevering zal evenwel niets kunnen komen, omdat door ons land de voorwaarde daaraan is verbonden dat Pruisen den man, tot het uit- zitten van zijn straf, later weer zou terugzenden, hetgeen door den Duitschen Rijkskanselier is af- gewezen op grond van art. 9 van het Duitsche Strafwetboek, hetwelk luidt//Een Duitscher mag niet ter vervolging en bestraffing aan een buitenlandsche regeering worden uitgeleverd." Er blijft dus niets anders over dan met de behandeling van het moordproces te wachten tot immick hier te lande zijn straftijd heeft uitge- zeten, dus over ruim drie jaren. Te Brionderie en Oidtenay (Fr.) zijn een paar oude vrouwtjes, 75 en 89 jaar ond, op ellendige wijze om het leven gekomen. 's Nachts ontstond in het huis, waarvan zij op een zolderkamertje sliepen, brand. Spoedig stond het geheele huis in lichte laaie, zonder dat men om de oudjes dacht. Toen men op het denkbeeld kwam, dat zij er zich nog bevonden, was de trap, die naar hun kamers voerde, reeds verbrand en om haar door de vensters te redden was ook reeds te laat. De beide ongelukkigen moeten dus levend verbrand zijn. De oorlogscorrespondent van de Roes geeft de volgende beschrijving van het voorkomen der Russische soldaten op marsch Het geweer op schouderde groote, zware ransel op den rugop de lendenen de theeketel van voren de patrooutasch en de waterflesch op de eene heup de zak op de andere bij I en houweel, en nog een en ander, met den mantel mee ter zwaarte van meer dan drie poed bijna 50 K. G. zoo marcheereu de soldaten langzaam, gebogen onder de zwaarte van die bepakkingzij zien er meer uit als lastdieren dan als strijders. Een droombeeld bewaarheid. Een tragische geschiedenis van het voorgevoel vau een ongeluk wordt nit Brixham gemeld. Zondagnacht deed een visschsr, Furneaux ge- naamd, zijn huisgenooten eensklaps wakker schrik- ken door een hevigen schreeuw. Aan ziiu vrouw die vroeg wat er gebeurde, zeide hij juist een vreeselijkeu droom- te hebben gehad. z/lk zag onze boot iu zee, zeide hij en een stoomboot kwam op ons toe en sneed de boot in twee. Wij waren allea aan het verdrinken toen ik wakker werd." In den namiddag vaarde de //Lyra" tot welks bemanuing Furneaux behoorde, uit iu het kanaal met hare voile bezetting, vijf koppeu waaronder Furneaux. Dinsdag kwam de stoomboot Heathbaiik" ten anker voor Brixham en rapporteerde dat zij aan boord het lijk van een visscher had, zckeren Tucker. De kapitein meldt dat dien morgen de //Heath- bank" in botsing was geweest met een trawler en hem in den grond had geboord. Een boot was uitgezet, maar het eenige wat zij nog gevonden hadden was het levenloos lichaam vau den visscher. Tucker was de tweede stuurmau op de trawler "Lyra". Furneaux droom heeft zich dus be waarheid en hij is met zijn makkers omgekomen. Een visscher te Harre had dezer dagen een kabeljouw van middelbare grootle gevangen. flij gaf hem aan ziju vrouw eu daar deze bemerkte dat er een of ander zwaar voorwerp in de rnaag van het dier zat, besloot zij hem te openeu. Haar man dacht, dat het een steeu zou zijn, daar deze visschen zeer vraatzuchtig zijn en het niet zeiden voorkomt dat zij met eenig voedsel eeu steen mede inslikken. Groot was dus hun verbazing en vreugde, toen zij geen steen, maar een gouden armkettiug in de maag van het dier vouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5