BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. ^peeselijkongelukfoij Untwerpen. Gemeenteraad van Hoek, Rotterdam, 10 October 1904. De soldaten van de Vereenigde Staten krijgen een nieuw geweer. De loop is geheel met hout bedekt, waardoor de last, veroorzaakt door het heet worden van den loop, wordt weggenomen. Het is ongeveer 7 centimers korter dan het bestaande geweer en weegt 33/4 kilo. Het projectiel heeft nog effect op een abtand van 4780 meters, en men kan met dit geweer 23 schoten in de minuut doeu. Een nadeel er van is, dat het uit 80 ver- schillende deelen bestaat, en net zal dan ook aan de soldaten verboden worden, het uiteen te nemen. Ben gevaarlijk spe), dat door sommige kinderen nog al dikwijls wordt gespeeM, had Vrij- dag te Ter Apel bijna aan een kind het leven gekost. Door eeuige jougens werd het //Rechtbank- spelen" uilgeoefeud en moest op een hunner de doodstraf worden toegepast. Het knaapje werd een dun touwtje om den hals gebonden en aan een stookpot opgehangen. Weldra kon de kleiue geen geluid meer geven, en was niet de moeder toevallig ter plaatse gekomen, zeer zeker zou de kleine het tijdelijke met het eeuwige hebben ver- wisseld. (N- G. C.) In het St. Anne-krankziDnigengesticht in Parijs heeft een verpleegde een verwoeden aauval gedaan op een der dokters, toen deze de ronde deed. Op de een of andere manier had de krank- zinnige een mes weten te verkrijgen, waarmede hij den dokter plotseling een krachtigen stoot achter in den hals toebracht. Met een diepe wond stortte de getroffene ueer. De verplegers hadden groote moeite om den woedenden dader te overmeesteren. De toestand van den dokter is levensgevaarlijk. Tusschen Zermatt en Viege, in Walliserland, is Woensdag, door het schichtig worden van de paarden, een rijtuig met aeht taeristen en den koetsier in een 45 voet diepen atgrond gestort. Vier personeu waren dadelijk dood, en een dame en de koetsier zijn levensgevaarlijk gewond. Op den Simplon is een diligence zonder passa- giers in een afgrond geraakt. De koetsier kwam er merkwaardig genoeg heelhuids af de paarden echter waren oumiddellijk dood. De stadsschouwburg te Bazel is Vrijdag- morgen om 4 uur geheel afgebrand, ondanks de krachtdadige pogingen van de brandweer om het vanr meester te worden. Eon spuitgast is ern- stig gewond en een kreeg een schedelbreuk toen hij viel door het breken van een brandladder. Van de Fransche schoener //Gabrielle" die mtt wijn geiaden bestemd voor Antwerpen op de reede van Rammekens geankeid lag, is gisteren een matroos overboord gevallen en hoe- wel tamelijk spoedig door de bemanning van een in de uabijheid liggende barge opgepikt, bleken de leversgeesten reeds te zijn geweken. Het lijk werd terug aan boord gebracht. De //Gabrielle" is door een sleepboot naar Antwerpen opgesleept. Een ondernemend vertooner van een kine- matograaf heeft te Versailles een merkwaardig tooneel in zijn toestellen opgenomen. Met rijtnigen kwamen daar aan een zeventigtal dames en heeren in de weelderige kleediDg van het hof van Lodewijk XIV, en speelden daar in het park voor het paleis verschillecde tooneelen uit het hofleven van den ,/zoncekoning" af. Op zeker oogenblik werden ook de groote waterwerken, fonteinen en watervallen, in werking gezet. Het slottooneel was een duel tusschen twee dames zooals in die dagen meermalen voorkwam. Te Brussel heeft een persoon, zich noemende baron de Santignac, een goudsmid op slirnme wijze bestolen. Hij zocht jaweelen nit ter waarde van ruim 7000 francs, welke in een pakje werden gebonden, waarop hij zijn zegel plaatste. Intus- schen zag hij nog een horlogeketting, die hem beviel en door hem gekocht werd. Hij had 5 pet. korting bedongen voor contante betaling, maar toen hij het bedrag uit zijn brieventascb wilde halen, bleken twee duizend francs te ontbreken. Hij legde daarom althans zoo leek het het pakje dat hij al bij zich had gestoken en den ketting weder op den toonbank, en ging heen om het ontbrekende geld te halen. Maar hij bleef weg en toen de goudsmid, argwaan krijgend, het verzegelde pakje opende, dat sterk op het andere geleek, vond hij daarin slechts papier en kiezelsteentjes. De dief, die wellicht ook elders dat kunstje zal beproeven, is vrij gezet ongeveer 40 jaar oud, had een donkerblonden, naar boven gedraaiden snor, en droeg een donker jacquet, slappen zwarten hoed, witte das met een opaal in een klauw als speld. Vrouw Wiese, het monster dat te Hamburg terechtstaat wegens het uit den weg ruimen van een aantal kinderen van ongehuwde moeders, maakt een droevige figuur voor de rechtbank. Zij vervalt van de eene lengen in de andere, om hare mis- drijven te bemantelen, maar praat zich dan telkens vast. Voor het verdwijnen van sommige kinderen schuift zij de schuld op haren man die, volgens haar, de wichten misbruikte en ze daarna verdon- keremaande. Paula B-rkefeld, haar dochter, noemt haar moeder steeds die Wiese", omdat zij zoo'n gruwelijke boosdoenster niet als hare moeder wil erkennen. Vrouw Wiese outkende o. a. dat haar dochter een kind had gehad, dat zij daarna in een emmer verdronk en in bet fornuis verbraudde. De dochter zelve bevestigde echter dat zij een kind ter wereld had gebracht. Haar moeder had haar dadelijk geraden, het kind te dooden, maar Paula zeide: „Dat kan ik niet over mijn hart verkrijgen." Later heeft vrouw Wiese het echter toeh uit den weg geruimd. Een andere onbe- echaamde leugen van vrouw Wiese was dat de kinderlijkjes die zij in haar keukenfornuis ver- brandde, //gewijde stukkeu houtskool" waren, gelijk geloovige roomschen in haar geboorteplaats plegen te stoken. De rechtbank heeft reeds verscheidene ongehuwde moeders gehoord, die hun kinderen aan vrouw Wiese hadden toevertrouwd. Het waren meest verleide dienstmeisjes die hare spaarpenniugen er aan gaven, om van hare kinderen af te komen. Vrouw Wiese vertelde, als zij later naar hare kinderen kwamen veruemeD, dat zij ze overgedaan had aan rijke families in het buiteuland of dat ze in waren bij een welgestelde zuster van haar enz. De ergerlijksfe dingeu in dit proces worden met gesloten deuren bshandeld. RE STORM. Hevige stormen hebben Woensdag en Douder- dag op de Engelsche kusten en in verschillende deelen van het land gewoed, behalve op de noord-oostkust. De haven van Liverpool lag vol scbepen, die wegens het noodweer niet in zee konden steken. Ook de binnenvaart moest worden gestaakt. Het s.s. //Ophir" van de Orient-Lijn is bij Garelock gestrand. In het Engelsche kanaal vooral heeft het geducht ge- spookt. Een visschersschip is nabij Folkestone vergaan, waarbij vier menschen verdronken. Ook Londen heeft veel van regen en wind te lijden gehad. In de villa's aan de Theems is groote schade aangericht, zoowel door den storui als door overstrooming. In de stad zelf zijn menschen te water gewaaid en verdronken of door vallende dakpannen gedood. In Easington stortte door den wind de gevel van een in aanbouw zijnd huis in, waardoor een voorbij- ganger werd gedood en twee ernstig gewond. Tusschen Rosehearty en Sandhaven is de schoener ,/Panoua" gestrand. De bemanning werd met groote moeite gered. Ook op de Fransche kust heeft de storm huisgehouden. Daar zijn 30 visschersvaartuigen die in de havens bij B est lagen, tegen de rotsen stukgeslagen. Gelukkig zijn er geen menschen bij omgekomen, maar vele visschers- gezinnen zullen toch tengevolge van deze ramp van den winter gebrek moeten lijden. Aan den wal zijn daken afgerukt en huizen in aanbouw vernield. Verscheidene rivieren zijn bovendien in den nacht van Dinsdag op Woensdag buiten haar oevers getreden, het water stroomde de huizen binnen en de bewoners moesten haastig het lijf bergen. Uit St-John, Newfoundland, wordt gemeld, dat de Fransche visschersboot //Celeste" ge strand is op de westkust_tijdens den storm. 18 koppen van de bemanning werden gered en vier verdronken. Op de kusten van Newfoundland heeft overi- gens verleden week een hevige storm gewoed, waarbij 11 schepen, meest met visch geiaden, strandden en de meeste geheel vergingen. Zeven matrozen verdronken. De anderen bereikten de kust. De zoo noodlottige petroleumbrand van Hoboken ligt den Antwerpenaars nog versch in het geheugen en alweer heeft een ontzettende ramp de Scheldestad getroffen door de ont ploffing van een kruitmagazijn te Calloo. Vrijdagmorgen, tusschen 8 en 9 uur, juist toen een nieuwe compagnie artillerie-soldaten het fort Sainte-Marie te Calloo zou bezetten, had in het werkhuis aldaar een hevige ont ploffing plaats. Een vreeselijke slag weerklonk en tegelijk vlogen menschelijke ledematen in de lucht. De oorzaak van deze ramp is niet met zeker- heid vast te stellen, daar de voornaamste ge- tuigen gedood zijn, en de Untenant Huet, die zich juist verwijderd had, niets heeft gezien. Als algemeen vermoeden wordt het volgende aangenomen. In de verwoeste werkplaats werden projectielen gevuld, dezen keer voor de mortieren van 21 centimeter. Om het projectiel te vullen, laat men het buskruit er in glijden en stanlpt dit samen met een houten voorwerp, net zoo lang tot de lading (5 kilo, 700 gram) er ge heel in is daarna wordt het projectiel gesloten. Hier nu werd de lading vernieuwd en om de oude lading te verwijderen, moet tegen den wand van het projectiel worden gewreven. Nu vermoedt men, dat door dat krabben en wrijven het buskruit vlam heeft gevat. Juist bij bus kruit, dat in slechten staat verkeert, is die be- werking zeer gevaarlijk. Het fort zelf heeft van de ontploffing weinig geleden. Sainte-Marie is gebouwd in 1870 op dezelfde plaats, waar vroeger een fort stond, dat dezelfden naam droeghet moet steeds ter verdediging gereed zijn. Door dit ongeluk is een ge'neele batterij ver- nietigd slechts de kommandant en het kader blijven over het is de grootste ramp, die het Belgische leger in jaren heeft getroffen. Het ffHandeIsblad van Antwerpen" schrijft daarom trent z/Het ongeluk had plaats des morgens td 9 uur op het fort Sainte-Marie, in een gebouw, bekend onder den naam van het //Klein Poeier- magazijn". Door de kracht van de ontploffing is dit magazijn, zoo groot als het was, totaal in gruis gestagen. Er bleef niets meer van over. Twee en vijftig bommen zijn gesprongen, alles doodend en vernielend wat in de nabij- heid was. Volgens de eerste inlichtingen, te Antwerpen ontvangen, werden 15 man gedood en 2 doode- lijk gewond, wat doet veronderstellen, dat er nog een menigte minder gekwetsten zijn. Al dadelijk was bekend, dat er onder de dooden twee wachtmeesters waren, die binnen twee dagen met onbepaald verlof gingen. Onmogelijk was het des morgens telefonische of telegrafische gemeenschap te krijgen met Calloo, daar de telegraafdraad door het geweld der ontploffing verbroken werd. Op het ontvangen van de tijding der ramp vertrokken 2 ambulancewagens der bereden artillerie uit Antwerpen naar Calloo. Een uur nadien vertrok nog een derde wagen. Later op den dag vertrokken nog eenige transportschepen naar de plaats des onheils met geneesheeren en verbandmaterialen aan boord. De bezetting van het fort van Calloo bestond uit een detachement artillerie. Het fort Sainte-Marie, op den linkeroever der Schelde gelegen, is een van de vier forten, voor de verdediging der Beneden Schelde gebouwd. Buiten het klein poeiermagazijn is een deel van het fort Sainte-Marie verwoest en de aanblik der vernieling moet vreeselijk wezen. Al de lijken zijn onkenbaar, voor zoover het nog mogelijk is armen, beenen en stukken lichaam tot een geheel te brengen. Veeleer is het een vormelooze massa over- blijfselen. Aan een vinger heeft men twee ringen ge- vonden en daaraan herkent men dat de afgerukte arm die was van een wachtmeester. De verslagenheid in het dorp Calloo is on- beschrijflijk. Men heeft op de plaats der ramp stukken armen. beenen, weggeslagen hoofden. enz. in manden bijeen verzameld het was in een woord afgrijselijk om te zien. Hier te Antwerpen, op de vlotbrug, stond er, ondanks het slechte weer, een overgroote menigte de aankomst der gewonden af te wachten. Naar het heet, had de ontploffing plaats tijdens het laden van de bommen, waarvan er een door onbekende oorzaak sprong. On- middellijk daarna vloog alles in de lucht. Zittfng van Zaterdag 8 October 1904. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de Burgemeester. Secretarisde beer J. M. Dregmans. Lexing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 1. Mededeeling wordt gedaan van de volgende inge- komen stukken Brief van Ged. Staten met goedkeuring van bet raads- besluit, waarbij de termijn van ontruiming van de on- bewoonbaarverklaarde woning van Petrus de Kraker, met twee maanden is verlengd. Idem goedkeurende de verleende subsidie aan het algemeen armbestuur. Idem toezendende eene beschikking waarbij bet door mej. de wed. P. Bareman, ingestelde beroep tegen baren aanslag in den hoofdelijken omslag ongegrond is ver- klaard. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente- ontvanger. Aangenomen voor kennisgeving. Brief van Ged. Staten regelende de jaarwedden van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Komt in bebandeling bij de begrooting voor 1905. Brief van de Kamer van Koophaude) en Fabrieken te Hoogezand-Sappemeer verzoekende steun te verleenen aan een door haar gericht adres aan Z. E den Minister van Binnenlandscbe Zaken tot wijziging van art. 245 der gemeentewet. Aangenomen voor kennisgeving, daar de Raad van oordeel is, dat zoodanig verzoek behoort uit te gaan niet van de K. v. K. doch van gemeentebesturen. 2. Zonder hoofdelijke stemming keurt de Raad eene af- en overschrijving goed in de begrooting voor 1904, noodig voor wegen en voetpaden en onderhoud der haven. 3. Komt in bebandeling de begrooting voor 1905. De begrooting wordt artikelsgewijze voorgelezen. D I T G A V E N. Be jaarwedden van den burgemeester en van den secretaris worden voorgesteld te verboogen met f 100. Met 4 tegen 3 stemmen wordt de verhooging goed- gekeurd. Tegen de heeren De Regt, Dieleman en P. de Feijter. Jaarwedden ambtenaren van den burgerlijken stand. Lezing wordt gedaan van een brief van Ged. Staten waarin wordt medegedeeld, dat voor den ambtenaar belast met de voltrekking van huwelijken 30 en vooi1 den ambtenaar belast met alle overige werkzaamheden f 120 als jaarwedde is bepaald, welke regeling aan de Koninklijke goedkeuring is onderworpen. In verband hiermede wordt de post met 50 verhoogd. Op de ontwerp-begrooting komt voor eene post van 1000 voor verbetering van bet gemeentebuis. De heer De Regt wil deze post schrappen. Ook andere leden, die wegsverbetering meer dringend achten. Met zes tegen 1 stem wordt de post verworpen. De heer Van Wijck stemde voor. Commissie tot wering van schoolverzuim. Geraamd is 60 voor presentiegeld en 15 jaarwedde van den secretaris dier commissie. De beer Dieleman merkt op, dat nog onlangs is be- sloten, aan den Secretaris geene jaarwedde toe te kennen Hij stelt voor, bedoelde 15 niet toe te staan. be Voorzitter zegt, wanneer den secretaris eene jaar wedde wordt toegekend, dit dan uit de overige 60 moet worden gevonden. De heer De Regt vraagt hoe dikwijls de commissie vergadert, waarop de Voorzitter zegt, dat dit van het schoolverzuim afbangt. Het voorstel Dieleman om den post met f 15 te ver- minderen wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Kaan. De beer Kaan stelt voor aan de leden gezamenlijk f 48 presentiegeld en aan den secretaris 12 jaarwedde toe te kennen. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Wijck, De Regt, Diele man en P. de Feijter. l'NKOISTEK, De opcenten op de hoofdsom der personecle belasting worden van 35 op 50 gebracht in verband waarmede eene verordening op de heffing en de invordering wordt vastgesteld. De hoofdelijke omslag wordt geraamd op /3965. Met algemeene stemmen wordt de begrooting vast gesteld op 13.395.62 in ontvang en uitgaaf. 4. Benoemen van een onderwijzer. De Voorzitter deelt mede, dat eene voordracht van 4 personen is opgemaakt, waarop voorkomen D. J. A. Bareman te Hoek, M. Verburg te Borssele, C. I. Serl6 te IJzendijke en M. Stontjesdijk te Oud-Vosmeer. Gelezen wordt een request van den heer D. J. A. Bareman, dat hij als nummer 6tm op de voordracht geplaatst, gaarne zou benoemd worden dat zijne dienst- plicbtigheid als bezwarencle omstandigheid zou kunnen worden aangemei kt, dat hij zich bereid verklaart, ingeval hij mocht benoemd worden, gedurende den tijd zijner afwezigheid wegens dienstplicht een' plaatsvervanger aan te stellen. Stembureau de heeren De Regt en Dieleman. Bij stemming wordt de heer D. J. A. Bareman te Hoek benoemd met 5 stemmen. Op den heer C. I. Serld en J. J. A. Bareman was ieder eim stem uitgebraeht. De eerste wordt door den Raad van waarde, de laatste van onwaarde verklaard. In verband met deze benoeming wordt aan mej. S. A. de Vlieger m. a. s. eervol ontslag verleend als onder- wijzeres in de nuttige handwerken buiten de schooluren. l)e openbare vergadering wordt geschorst. Na het weder openbaar worden deelt de Voorzitter mede, dat zijn vastgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag op f 12,33, dat der hondenbelasting op f 9,50 Smiting. Ter lenzeii. Iiuwelijks-aangiften. 7 Oct. Maarten Romeijnsen, oud 25 j., jm. en Aaltje Donze, oud 21 j., jd. Pieter Gerardus Scheerders, oud 23 j., jm. en Adriana Elisabeth de Smidt, oud 23 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Gustaaf Florimondus, z. van Jose- phus Koch en van Florentina Maria van Overloop. 3 Oct. Helena, d. van Constantijn Cornells Nobels en van Adriana Eliza Hijpers. Cornelia Tbeuntje, d. van Pieter Vinke en van Theuntje Mulder. 5 Oct. Jan Marinus, z. van Martinua Verhelst en van Johanna de Doelder. Pieter, z. van Christiaan 'tGilde en van Elisabeth Pladdet. fi Oct. Abraham Elias, z. van Izaak Cornelis Bliek en van Johanna Tollenaar. Guillaam, z. van Hendrik Riemens en van Johanna de Zeenw. Overlijden. 7 Oct. Helena Mechelina Harms, oud 2 m., d. van Tanneke Cornelia. HulM. Huwelijks-aangiften. 2Sept. Josephus Sturms (van Koewacht), oud 28 j., weduwn. en Louisa Johanna Schuerman, oud 29 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Sept. Josephus Sturms, oud 28 j., weduwn. en Louisa Johanna Schuerman, oud 28 j., jd. Geboorten. 4 Sept. Paulina Victoria, d. van Joseph de Potter en van Philomena Maria Pieters. 5 Sept. Mathilda Margaretha, d. van Petrus Franciscus Rombaut en van Johanna Schauwaert. 14 Sept. Josephus Frede- ricus, z. van Petrus Franciscus de Witte en van Johanna Maria Wittock. 17 Sept. Desirt;, z. van Josephns Theo- dorus Herreweijers en van Johanna Verstraeten. 25 Sept. Eulalia Virginia, d. van Hijppolitus de Cuijper en van Maria Louisa Baart. 29 Sept. Josephina Frederica, d. van Desiderius Franciscus van der Heijden en van Johanna Maria van Mol. 30 Sept. Margaretha Philomena, d. van Petrus Augustinus Marcus en van Philomena Rozalia Bruggeman. Overlijden. 1 Sept. Franciscus Bosschaei t, oud 9 j., z. van Camillus en van Maria Catharina de Kraker. 6 Sept. Coleta van Kemseke, oud 69 j., wed. van Ludovicus Voet. 10 Sept. Gerardus Tbeodorus Cornelis Callenfels, oud 63 j., z. van Gerardus Tbeodorus en van Cornelia Soetebier (beiden overl.) 14 Sept. Petrus Johannes van Bunder, oud 3 j., z. van Alpbonsus en van Louisa Maria Heijman. Bertha Josephina van Hove, oud 18 m., d. van Jacobus en van Godeliva Jacoba van Giesen. 17 Sept. Carolina Maria Johanna de Lozanne (overl. te Driebergen), oud 36 j., d. van Karel en van Carolina Bogaert. 28 Sept. Een als levenloos aan- gegeven kind van het m. geslacht van Seraphinus Antheunis en van Barbara Elisabeth Vaal. Binnen) andsche Granen. De aan- voer bestond hoofdzakelijk uit nieuwe tarwe, rogge, gerst en haver Puike soorten prijshoudend, vooral van rogge. Boonen en erwten waren naar keus en keur te koop. Men noleert Puike Zeeuwsche tarwe 7,50 k 7,75 mindere en goede f 6,25 il 7,10 Rogge f 5,25 a 5,65 Wintergeist f 4,60 k f 5,Zomer- gerst 4,25 a f 4,50, alles per hectol. Winter- gerst per 100 kilo f 7,50 f 8,20; Zomergerst 7,25 Chevaliergerst f 8,30 a f 8,60 Haver f 7,a 7,70 en per heet. Haver f 3,a f 3,75; Panrdenboonen f 6,25; Wittebooneu 13,a 13,75; Bruiue Boonen f 10,75 it /11,25; Kookerwten 7,— a f 8,25 Voedcrerwten 6,25 Kanariezaad f 14, it 16,-. Buiten 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 192 k 220 en per 100 kilo 9,25 k 9,75 Rogge per 2100 kilo f 131 k 135; Taganrog f 139 G»*rsi Zwarte Zee 106 a f 108 Amerik. Mais 123 a 125; La Plata 117 per 2000 kilo; Haver Libau 6,35 it 6,75 per J 00 kilo. Me el. Prima iulandsch f 12,a 13, le soort inlandsch 11,25 k f 12,Zeeuw sche. tarweblocm f 13,a 13,25 prima Belgispb 12,50 a 13,1" soort f 11,25 a 12,- 1" soort Fransch f 11,a 12, prima Duitsch 13,50 a f 14,extra puik Hongaarsch 17,si 18,le soort f 15, f 16,prima Amerik. 14,50 k 16, le soort 12,50 a f 13,50 2* soort f 11,50 a 12,25; Duitsche en Inlandsche Roggebloem f 9,25 a f 10,50, alles per 100 kilo netto. Runderprijzen 46 a 66; Stieren 40 k 52; Kalveren 75 k 90; Schapen 40 k 50; Varkens 36 k 41 cent, alles per kilo. Mrikko'-ien 120 k f 245; Kalfkoeien f 176 k 295 Stieren 70 k 180 Vaarzen 55

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 3