Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. TJitloting Geldleening. No. 4595 Zaterdag 8 October 1904. 44e Jaargang. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Lotiog voor de Rationale Militie. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Meu abonneert zich bjj aJle Boekliandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADV ERTENTIljf: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dritmaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweeuiaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6ot 3 ursn op den dag der uitcra^e BBRSTE BLAD. TER NEUZEN, 7 October 1904. Aan ds Universiteit te Amsterdam is ge- glaagd voor bet theoretisch geneeskundig examen de heer P. H. G. de Ridder te Ter Neuzen. Yoor de vacante betrekking van onderwijzer aan school C hebben zich 11 sollicilanten aan- gemeld. Door den Commissaris der Koningin is tegen 1 November a. s. benoemd tot gemeente-veld- wachter te Sluis (wijk Heille) J. B. de vVispelaere, bewaarder in de slrafgevangenis te Alkmaar. Blijkens een in de St. Ct. voorkomende opgaaf van besmettelijke ziekten, kwameri gedurende de week van 28 Sept. tot 4 Oct. ia Zeeland voor 1 geval van febris lyphi'ilea te Ter Neuzen, 1 geval van roodvonk te Middelburg en 5 ge- vallen van diptheritis, 1 te Domburg, 3 le Hontenisse en 1 te Hulst. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen is het rood en witte vasle licht (verklikker) van Nieuw Neuzenpolder zoodanig gewijzigd, dat de Westgrens van den rooden sector loopt op ougeveer 250 M. afstand beW. de stompe ton No 5 met afgeknotten kegel van het Pas van Ter Neuzen. Het is thans zicbtbaarwit van beuedenwaarts over de platen van den Springer tot in N164°0., en pood in N164°0., door Zuid, tot iu N217°0. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De reehtbank heeffc in hare zitting van 7 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken E. H., oud 37 jwerkman te Zuiddorpe, is wegens wederspannigheid veroord. tot 14 dagen gevangenisstraf. F. d. R., oud 27 j., machinist te Selzaete (Belgie), gedetineerd te Middelburg, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een kind beneden de 16 jaren, veroord. tot 9 maanden gevang. met in mindering brenging der door- gebrachte hechtenis. Woensdagmiddag waren wij in de gelegen- heid den beetenrooier ,/Privot" die, geexposeerd door den heer P. de Feijter albier, op de land- bouwtentoonstelling te Hulst in Juni 1. 1. veler aandacht trok, in de praktijk te zien aangewend. Op een perceel van den landbouwer J. de Feijter in den Zeven Triniteitpolder worden die machines voor het rooien van suikerbieten gebruikt. Wij zagen met de kleinste machine de op rijen staande bieten los maken, zoodanig, dat niettegenstaande de aldaar zeer kwade vaste grond, de bieten aan bet loof kunnen worden opgeraapt als waren ze met spade of riek ge- dolven. Bijzonder trok bet de aandacht der aanwezige landbouwers dat de bieten met deze machine los gemaakt, zelfs zeer lange, voor het overgroote deel ongescbonden uit den grond kunnen worden gehaald en beschadiging der bieten minder voorkwam dan bij die met spade of riek gedolven. Natuurlijk hangt hierbij veel af van het juist besturen der met twee paarden getrokken machine. Het meest was er echter belangstelling voor de groote machine, een gecompliceerd werktuig, dat de bieten van bladeren ontdoet, los maakt, uit den grond baalt, scboonmaakt en daarna in de gemaakte voor neerwerpt, waar ze kunnen worden opgeraapt. 't Is dus een heel samengestelde arbeid waar- voor deze machine gebouwd is. En of ze doet wat van haar gevergd wordt? 't Ging alles precies zooals 't wordt verteld, maar nog niet op een zoodanige wijze dat het de toeschouwers landbouwers bevredigde. Over bet algemeen kwamen de bieten er niet zoo gaaf uit, terwijl het bij deze bewerking ook nog noodig is, om de bieten van aarde te ont- doen. 't Spreekt van zelf, dat, hoe losser de grond is, waarin de bieten staan, hoe minder aarde daaraan zal blijven kleven. Het afsnijden beneden de bladeren gaat over bet algemeen goed, dat het bier voorkwam dat er ook te weinig werd afgesneden, vindt vermoedelijk zijn oorzaak in het ongelijkmatige terrein, dat voor een juist werken met deze machine eigen- lijk minder geschikt was. Ook ishet begrijpe- lijk dat voor het werken met een zoodanige machine, waarvan de stuurinrichting nu juist niet zoo gemakkelijk is, wel eenige ervaring noodig is en de ondervinding leeren kan voor komende ongemakken weg te nemen. Om reeds bij een proefneming een beslist oordeel uit te spreken is natuurlijk niet rnoge- lijk de praktijk moet dit ten slotte uitwijzen. Zooals in vele gevallen waren de meeningen van hen die de proefneming bijwoonden uiteen- loopend. Bij de meesten viel de kleine machine zeer in den smaak, om hetgeen men van het werken zag. Als zijnde eenvoudiger van bouw achtte men deze betrouwbaarder. Men meende dat daarmee zelfs bij nat weer zou kunnen worden gewerkt, wat van de groote machine sterk in twijfel wordt getrokken. En ofschoon de bieten dan nog wel moeten worden afgesneden en schoongemaakt, waren genoemde landbouwers al zeer te vreden over het resultaat dat hiermee te verkrijgen is circa 3 gemeeten bieten per dag //uitdoen". Enkelen, dit alles toestemmende, waren meer te spreken over de groote machine, omdat zij daarin meer verwezenlijkt zien de machine zooals zij die voor de bietenverbouwers noodig achtien, terwijl zij voorts van meening waren dat hieruit blijkt dat de fabrikanten op den goeden weg zijn, en de ervaring ben leeren zal de nog be staande gebreken weg te nemen en de landbou wers eene machine te verschaffen waarin zij te dezen opzichte bun ideaal bereikt zien. Alles saam genomen was het interressant deze nieuwe machines te zien werken. 't Spreekt van zelf, op enkele dagen zullen ze geen burger- recht verkrijgen, maar dit mag gezegd worden voor hen die b. v. overvallen door vriezend weer, alsdan bunne bieten spoedig willen rooien en zooals dikwijls gebeurt dan geen werkvolk genoeg kunnen krijgen om dit met kracht aan te vatten, kunnen deze machines, 't zij de groote of kleine, nuttige diensten bewijzen. Clons en Roosje. Men schrijft uit Amersfoort aan het Hbl. Hij was »een als heer gekleed persoon" van 17 en zij was een meisje dat even zestien zomers telde. Zijn ouders hadden *neen" gezegd, tout court, en de hare eveneens. Maar #ze konden gescheiden niet leven en hadden elkander zoo lief," dat ze ffte zamen en in vereeniging" op reis trokken, verre van hun booze ouders. Intusschen, reizen kost geld, vooral als je met tweeen bent, twee spoorkaartjes, twee hotels, twee diners, alles dubbel. En jongelieden van samen nog niet ten voile 33 jaar, zitteu gewoonlijk niet z66 dik bij kas. Zoo geviel het, dat alras eenige velletjcs post- papier en wat beduimelde enveloppes moesten worden ingeslagen, uit den verkoop waarvan het vertoef in efen obscuur logementje zou worden be- streden. Toen liepen ze in den kijker, en de be- moeizieke politie mengde zich in 't geval, onder- vroeg de vluchtelingen en hard als zij is stelde zij hen op transport naar de wederzijdsche ouders en maakte zoo een voorloopig eiude aan de idylie, want hun laatste woord was #we trouwen toch." In de kazerne der marechaussee te Nij- megen heeft zich een 54jarige man, die wegens verschillende strafbare feiten in hechtenis was ge nomen en voorloopig in arrest was gesteld, in het bewaringslokaal opgehangen. Hij had als ageut eener Levensverz.-Maatschappij aan de di- rectie daarvan verschillende leden, die niet be- stonden, valschelijk als overleden opgegeven en aldus die maatschappij voor pl.m. f 3000 op- gelicht. Aan zijn smeekbeden om hem ter wille van vrouw en kinderen niet aan de justitie over te leveren, had de directie gehoor gegeven, maar toen de man nog de onbeschaamdheid had om tegen de directie een vaische vordering van f 110 door een deurwaarder bij exploit in te stellen, was de maat der lankmoedigheid vol en werd de zaak iu handen der justitie gesteld, met het ver- melde gevolg. De man was vroeger klerk bij de Hollandeche Spoorweg-Maatschappij, doch was ook aldaar wegens knoeierijen in de administratie ont- sbigen. Menige vogel zingt des winters beter, wanneer hij naast gewoon voeder ook grcenvoeder heeft. Dit kan men zich gemakkelijk verschaffen. Men neemt kleine schoteltjes, zalfpotjes of halve eierschalen, vult deze met zand en zaait er vogel- zaad in. Op eene warme plaats gezet komen de zaadjes spoedig uit en men kan het heele bakje in de kooi zetten. Kaalgevreten zijnde, vervangt men het door een nieuw. De vrouw van een hoofdcouducteur te Zutphen kwam Zondagavond te laat aan den locaal- trein voor Arnhem en trachtte op het balkon te komen, terwijl de trein reeds in beweging was. Zij viel en geraakte onder de treeplarik. Onge- twijfeld zou zij onder den trein geraakt zijn, indien niet de conducteur Koster, uit Arnhem, de tegen- woordigheid van geest had gehad, direct het eenig mogelijke middel tot redding toe te passen Hij wierp zich plat op den grond op het perron ter plaatse waar de vrouw lag, drukte haar met kracht neer, zoodst zij moest blijven liggen, en hield haar in die houding vast, totdat de trein over haar heen was. De vrouw had alleen een onbeduide woude aan het hoofd bekomen. Onvolledig adres. Een brief uit Amerika, geadresseerd „To Mr. J. Verkerke, Aardappel- handel, Dubbelstraat, Nederland." is dezer dagen aan het juiste adres, te Bergen op Zoom, bezorgd geworden. Aan het Bureau der Rebuten in Den Haag heeft men de namen opgezocht van de plaatsen in on8 land, waar eene Dubbelstraat" is eu onder dezen behoorde ook Bergen op Zoom. Van 't jongetje dat een meisje was. De Amsterdamsche reehtbank heeft zich Dinsdag weer eens een oogenblik beziggehouden met de bekende zaak der beweerde verwisseling van een kind in het Wilhelmina-gasthuis. Het indienen van antwoord van den advocaat der onders op de conclusie van den advocaat der gemeente werd bepaald op 1 November. Zoo langzamerhand begint dit proces te gelijken op dat van Jarndvce contra Jarndyce in Dickens ffVerlaten huis". Als 'teen beetje wil, zijn de ouders dood en het kind al lang meerderjarig tegen dat de einduitspraak komt. Als een afschuwelijk staaltje van drankzucht meldt men ait Utrecht, dat een daar wonend ambachtsman, als hij de zucht tot drinken zoo- genaamd voelt ^aankomen" zich opsluit in een klein gebouwtje achter zijn woning, dat vroeger diende om aan geiten onderdak te verschaffen. Hij neemt echter zijn intrek niet, dan nadat hij een flinken voorraad brood, kaas en worst heeft ingeslagen en dien met de noodige kannen jenever in het stalletje geplaatst heeft. Zijn familie (vrouw en veel kinderen) mist hem dan plotseling en, als Rij 's avonds niet thuis komt, weet men reeds hoe laat het is. De man slaapt dan op wat stroo in den geitenstal, en houdt dat leven een dag of vier vol. Men komt dan daarna meestal tot de conclusie, dat er 't een en ander naar den lommerd gebracht is. Omtrent een ongeluk met de omnibus GondaSchoonhoven wordt gemeld De omnibus vertrok hedenochtend op den ge- wonen tijd uit Schoonhoven met een zevental passagiers, doch onder de gemeente Vlist schrok een der paarden voor een aan den weg liggenden stapel telegraafpalen. Bij de pogingen van den koetsier G. v. Jeveren (een man, die al jaren lang als koetsier op die route dienst doet,) om het paard tot kalmte te brengen, brak een der strengen en het rijtuig geraakte nu van den weg en stortte in den sloot aan den westkant. De koetsier, hoe- wel erg geschrokken, kwam er heelhnids af en had de tegenwoordigheid van geest de ruiteu van het rijtuig, dat op den kant lag stuk te trappen, waardoor de passagiers nu uit hun benarde positie konden worden bevrijd. Alleen mej. De Jong, uit Bonrepas, die achter in den wagen zat, gaf geen teeken van leven meerblijkbaar is zij door den schok of door de op haar vallende personen gedood. De paarden bleven ongedeerdvan den wagen brak de disselboom. Paarden en rijtuig werden door den ondernemer van den omnibusdienst, den heer J. N. Both te Gouda, die spoedig ter plaatse was, naar Gouda gebracht. De politie nam o. a. de gebroken streng in beslag. De 2e luit. der inf. W. F. de .T., sedert 2 Juni uit het garnizoen te Bergen op Zoom vermist en van wien men aanvankelijk meende dat hij onder het spelevaren in een roeibootje verdronken was, heeft zich aldaar aangemeld en is in bet militaire hospitaal opgenomen. X3BK2Sj*££Zi54itX AEEZEASCHE COERAST. l»it l»l»d vemhijni Woensii»|f- en Vrijilaga»ond, nitgegonderd op Feesdlagen, bij de Firma P. J. VA1 DE MIBK «e TetSemen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter ker.nis van belanghebbenden dat van de geldleening groot 5000,bestaande uit 25 aandeelen van 200,— is uitgeloot no. 5 (vijf) en betaalbaar ge- steld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Ter Neuzen, 4 October 1904. Burgeineester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen ter kennis van belanghebbenden 1». dat de ioiiug der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de lichting van 1905 voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te TER NEUZEN in het raadhuist-op den 5 November 1SMM, te beginnen des voormiddags te 9 unr 2°. dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van broeders te verkrijgen, men moet over- leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit bet stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; en dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overleggen een getuigschrift van den Bur gemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt (art. 51 der Militiewet 1901); dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te behooren tot twee of meer in hetzelfde jaar geboren broeders, men moet overleggen een getuigschrift van den Burgemeester (art. 40 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901, Staatsblad n». 230); dat op Vrijilaff den II November 19(11, des voormiddags van 9 tot 12 uur in het gemeentehuis door of vanwege de lotelingen bij den Burgemeester aanvraag kan geschieden voor het opmaken van de bovengenoemde getuigsehriften dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den Burge meester bekende meerderjarige personen ah getuigen dat het bewijestuk, hierboven onder 2" vermeld, zoo het niet reeds bij den Burgemeester berust, tenminste tieu dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven (art. 42 voormeld Koninklijk besluit); 7°. dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militie raad de reden van vrijstelling in te brengen, het- geen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a. s. 8?. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verschijnenzij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen het Rijk wonen, worden onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, indien, uiterlijk op den dag voor dien, waarop omtrent hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene ougezegelde geneeskundige verklaringomtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen 9°. dat zij, die b uit en het Rijk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Mili tieraad te verschijnen, tenminste iien dagen voor den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overleggen eene ge neeskundige verklaring, als bedoeld bij art. 8 van het Koninklijk besluit van 2 December 1901 (Staatsblad n°. 230.) Ter Neuzen, 7 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. 3» 4". 5°. 6".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1