OPENING LAMPEKAPPEN, Papieren Eallen enz. Volksbibliotheek, Mr. P. DIELEMAN, Fotograaf fan Overbeeke een net WOONHUIS. Zaaitarwe BLOEMENMANDJES. T e K o o p Een zeer mak PAARD, Oscar Blondeel, Magazijn van Manufacturer c dedd&n,S )&Rensen cMatrassen. J. VAN" DE HEE-TAZELAAH, Advertentien. GEORGE J. WILL, Bloemist, Hoogwatergetij te Ter Nenzen. braND PAMEN Ter Neuzen. Firma P. J. YAN DE SANDE. op Zaterdag 8 October 1904. Puike Wilhelmina BURGERLIJKE STAND. YOORHANDEN: Te huur tegen I November: Steeds voorhanden Nieuwstraat. fer Neuzen. IN(x KZONDEN STIKKEN. GEIiEENTEZ^KEK S 0 C I U S. Algemeen belang. Sabsidie ziekenhuis. Adres Kamer van Koophandel HoogezandSappemeer. II. Oct werden langs de Grooten Schouwburg te Gent. DER dagen. Voorm Nam. Donderdag 6 October 11.22 11.51 Vrijdag 7 12.16 Zaterdag 8 n 0.41 1.3 Zoudag 9 u 1.25 1.46 Maandag 10 u 2.7 2.27 Dinsdag 11 2.49 3.10 Woensdag 12 n 3.31 3.52 Van 3 tot en met 4 Oostslaizen alhier 19 binnenvaartuigenop- en 27 afgeschutdoor de Westsl. 15 op- en 9 afgeschut. en en dank. Uit aller naam, Ter Neuzen, 5 Oct. 1904. N. SCHEELE. sement van een einde man zijn dadelijk schoon met een ruime en fraaie collectie Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat art. 6 van het reglement zoodanig is gewijzigd, dat het woord kosteloos is vervangen door de woorden tegen betaling van een cent pen boekdeel." HET BESTUUR hoopt op te spreken 8 October te zijn. a. s. te AXEL Voor de vele blijken van deelne- ming, ontvangen gedarende de ziekte bij het overlijden onzer geliefde dochter, zuster behuwdzuster, betuigen wij onzen hartelijken poseent dagelijks 's namiddags 5 uur, Neuzen. 6 albumportretten 12 dito Grootere digheid. portretten naar t 1,50. evenre- Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, heeft het Faillis- A. LGGEBEEN te Ten Neuzen School wear IVo. 31. Te bevragen bij M. DE BRUIJNE, Ter Neuzen. eene ruime sorteering Tevens voorhanden: Diverse Planten tot 't vullen van genoemde mandjes. geschikt voor alle werkzaambeden, 3 72 jaar oud, met nieuwe Vrachtkar en Paardetuig. Te bevragen bij den uitgever dezer courant. wendt u tot den Tandheelmeester gediplomeerde der Tandlieelkundige school van Parijs (de beroemdste Tandlieel kundige school van Europa) Raadplcging dagelijks van 9 tot 5 ure. 49 Plateaustr. (Rechtover de Nieuwe Hoogeschool). 5 minuten van de Zuidstafie, GrETVT. DOOR Is er nu echter niet een belang van de tweede soort, is er, m. a. w. niet in een bepaalde en dringende behoefte voorzien van verreweg de groote meerderheid der ingezetenen, zoodat er werkelijk van een algemeen belang in dezen meer omvattenden zin kan worden gesproken Hieromtrent zegt K. in zijn aangehaald artikel //Kan bet ziekenhuis dan niet zeer nuttig zijn vook voor den minderen man rMaar natuurlijk Het komt niet in mij op dit te betwisten. //Dit is evenwel de vraag niet. //Wanneer de vereeniging zicb laat betalen voor vhare diensten, dan verkoopt ze haren arbeid, zoo- vals een winkelier zijne waren verkoopt. //Als die winkelier nu en dan eenseen armeren na- ctuurgenoot wat goedkooper belpt, zalbij dan zeggen vZie eens hoe ik het algemeen belang bevorderik //moet noodig wat subsidie vragen aan de gemeente Ik moet hieromtrent opmerken dat het doen betalen, weinig of veel, toch niet altijd kan aangenomen worden als een beletsel om eene zaak van zeer groot nut te achten voor alien of althans van de groote meerderheid der ingezetenen. De vraag is dan ook in de eerste plaats bestond of bestaat hier ter plaatse een werkelijke, een bepaalde en dringende behoefle voor het grootste deel der ingezetenen aan eene ziekeninrichting als men heeft gebouwd want is er ook maar de minste questie van wat men noemt een lief hebberijzaakje van enkelen dan moet natuurlijk de subsidie aanvrage aanstonds naar de snippermand. Maar dan nog stel dat algemeen belang moest worden aangenomen, hebben we ook hier weer de vraagis dat algemeen belang nog aanwezig indien men let op de wijze van exploitatie Het Bestuur van het ziekenhuis zelf schijnt van die groote dringende behoefte niet zoo erg overtuigd te zijn. Zoo ja, dan komt het mij zeer, zeer vreemd voor dat het niet belet de reclamemakerij voor de inrichting door dankbetuigingen in de courant. Mij wil het voorkomen dat men hiermede althans bij menschen, die nadenken, juist het tegenovergestelde bereikt van wat men verlangt. Immers voorziet de inrichting inderdaad in zoo'n groote, dringende en algemeen gevoelde behoefte, dan is elke opzettelijke reclame, in welken vorm ook, geheel overbodig. Want dat men in die advertentien slechts heeft te zien uitingen van werkelijk gevoelde dankbaarheid het is wel mogelijk, dock onder de bestaande om- stanaigheden zullen niet velen dit aannemen. Het is natuurlijk niet tegen te spreken dat de inrichting goede diensten kan bewijzen, ja zelfs in sommige ge- vallen hoogst nuttig kan zijn. Doeh dit is een eigenschap, welke vele andere zaken ook bezitten, als bijvoorbeeld een drogistenwinkel of apotheek, ja zelfs, in zekere gevallen zelf3 een herberg. Ik cijfer dus, evenmin als K., het nuttig werkzaam kunnen zijn, wegmaar ik ben het ook met hem eens dat dit hierbij geen gewicht in de schaal legt. Wat hierbij alleert in aanmerking kan en mag koraen voor de leden van den Raad het is de zekerheid dat werkelijk het belang van het grootste deel der inwoners, stel bijv. drie-vierde deel, medebrengt dat er een zieken huis bestaat als is gesticht. Dit ziet niet in de eerste plaats op het gebouw, maar op het gebruik dat daarvan kan worden gemaakt. En dat belang moet dan blijken uit de bepaalde behoefte van dat groote deel der ingezetenen. Voor zoover ik heb kunnen nagaan is die behoefte, en zeker niet een bepaalde of dringende behoefte, nooit geblelren. Naar mijne meening moet dan ook beslist worden ontkend dat die behoefte bestond of nog bestaat. Om eenige aanspraak te kunnen maken op onder- steuning uit eene open bare kas, vooral eene openbare kas welke zoo slecht is voorzien als de Neuzensche, dient men te bewijzen, althans duidelijk te maken dat het ziekenhuis zooals het wordt geexploiteerd werkelijk in eene bepaalde, algemeen bestaande behoefte voorziet. Het is mogelijk dat ik mij vergis, doch eene poging daartoe zie ik in de dankbetuigingen van dankbare patienten. Maar het is dan toch niets dan eene poging, welke op den nadenkenden lezer eer een slechten dan een goeden indruk rnaakt. Ik kom tot de conclusie dat er ook geen algemeen belang van de tweede soort bestaat en ik kom dus tot het besluit dat nock het belang der gemeente als zoo- danig, noch het private belang (anders gezegd de be hoefte) van het grootste deel der ingezetenen zou recht- vaardigen eene gehlelijke toelage, hoe gering ook aan de ziekenhuisvereeniging. j Zelfs kan ik het niet oirbaar achten, dat, zooals de heer Van der Moer eenigen tijd geleden sell reef, aan de vereeniging eene subsidie kan worden toegekend tot de gemeente zelf eene inrichting heeft. Ik zou dit zeer betreuren omdat daardoor, gelet op de eigenschappen van de meeste raadsleden, vrlj zeker het stichten vaD een eigen inrichting steeds zou worden verscboven en uitgesteld. Vooral nu de Voorzitter van den Raad, zooals trouwens wel te voorzien was, zich zoo sterk voor subsidie verklaarde. De heer Van der Moer zal dit toch ook wel weten. Wel voegde hij er bij maar ik zou raadslid zijnde, ook terstond voorstellen tot het bouwen van een eigen inrichting over te gaan. Ik wil dit gaarne aannemen, doch dat zou nog niet helpen, zoolang de meeste leden zich niet bewust zijn van hunne verplichtihg in deze. Dat ik hier over subsidieverleening uit de gemeente- kas zoo breedvoerig heb gesproken komt niet enkel door de subsidieaanvrage van de ziekenhuisvereeniging, doch ook en vooral dewijl zich in deze gemeentie die subsidie aanvragen telkens herhalen. De gemeentekassen zijn veelal zoo slecht gevuld en de vulling kost in waarheid in den tegenwoordigen tijd zooveel moeite, dat men waarlijk niet lichtvaardig met geldelijke ondersteuningen aan allerlei vereenigingen, hoe verdienstelijk soma ook, mag omspringen. Een eerste plickt, zoowel van raadsleden als van burgemeesters isangstvallig en met groote nauwge- zetheid er voor te waken, dat de kas der gemeente, zooveel mogelijk slechts worde aangesproken voor wat een belang der gemeente als zooaanig is, behoudens natuurlijk wettelijke verplichtingen. Als een raadslid of een burgemeester er anders over oordeelt moest hij maar liever zijr.e plaats aan een tnder afstaan. (Slot volgt). Mijnlieer de Redacteur Gelief mij een plaatsje in nw veel gelezen blad te verleenen, u bij voorbaat dankend. Na veel verslagen in de courant gelezen te hebben, van den Gemeenteraad van Philippine, moet ik opmerken dat er te Philippine een flink haventerrein bestaatmaar te betreuren is het: dat het gemeentebestuur niet beter uit de oogen ziet, ter uitvoering van werken. Mij dunkt, dat het nu de tijd niet is, tot het aanleggen van nieuwe keibestrating op een haventerrein, wat tkans te Philippine gebeurt, voornamelijk omdat men nu reeds een aanvang gemaakt heeft, met het aanvoeren van suikerbeeten. De landbouwers hebben daarvan thans groot ongemak, want als men met de geladen wagens beeten in de putten komt, waar de grond is ontgraven, voor aanleg der aardenbaan voor de keibestrating, loopt men gevaar dat de wagens breken. Of is het misschien dat men niet kan zien wat er in de vergaderingen verhandeld is Philippine, 3 Oct 1904. X. Axel. Huwelijks-aangiften. 23 Sept. Cornelia Jaco bus Vinke (van Overslag), oud 24 j., jm. en Elisabeth Verplanke, oud 24 j., jd. Ivon de Vrieze (van-Caprycke, Belgie), oud 40 j., jm. en Elodie Marie IJsebaert, oud 24 j., jd. 30 Sept. Bernardus Hypolitus van Hecke. oud 22 j., jm. en Pharailda Regina de Coninck, oud 26 j., jd.' Geboorten. 17 Sept. Aloysius, z. van Polydorus de Vos en van Eulodia Maria van der Goore. Andries, z. van Martinus de Visser en van Catharina Mechielsen. Alphonsus, z. van Ludovicus de Clercq en van Nathalia Steel. 18 Sept. Pieter, z. van Abraham van Hendegem en van Elizabeth Deij. 21 Sept. Marinus, z. van Johan nes Witte en van Helena Florussen. 24 Sept. Pieter Jacobus, z. van Jacobus Leunis en van Neeltje Martha van Hendegem. 28 Sept. Geertruida, d. van Marinus de Bruijne en van Elizabeth Penne. 30 Sept. Mattheus, z. van Willem Riemens en van Magdalena de Feijter. Adriaan Johannes, z van Adriaan Johannes van Cadsand en van Cornelia Verplanke. Overlijden. 22 Sept. Cornelia Pieternella van Alten, oud 50 j., echtg. van Pieter Herrebout. 28 Sept. Natha lia Seraphina Groothaert, oud 6 w., d. van Edmondus Jacobus en van Sidonia Nathalia de Moor. Ciiuite. Geboorten. 18 Sept. Karel Lodewijk Justinus, z. van Eduardus Verstraeten en van Stephanie Mariman. 20 Sept. Alice Marie, d. van Gustavus Ver- flieren en van Rozalia Boons. 22 Sept. Anna Amelia, d. van "Constantinus van Roeyen en van Maria Rozalia Paulina van Ombergen. Karel Ludovicus, z. van Gustavus Pierssens en van Maria Philomena Carolina Melsen. 23 Sept. Josephina Magdalena, d. van Petrus Albertus Praet en van Stephania Abbeel. Agnes Silvia Alphonsina, d. van Petrus Lansu en van Johanna Philo mena Meerschaert. 25 Sept. Ludovicus Jacobus, z. van Franciscus van Overloop en van Maria Philomena van Laere. Maria Louise, d. van Alphonsus de Klippelaar en van Maria Ludovica Adriaansens. Overlijden. 18 Sept. Clara Julia Verstraeten, oud 3 m., d. van Ferdinandus en van Philomena Bracke. Alfons Deckers, oud 18 d., z. van Ilenricus en van Isabella Godaen. 19 Sept. Maria Leonia van dei Heyden, oud 3 m., d. van Leopoldus en van Jeanette Puylaert. 19 Sept. Jeannette Bertha de Maayer, oud 6 m., d. van Johannes en van Maria Seraphina van der Heyden. 20 Sept. Maria Ludovica van Dorsselaer, oud 35 j., echtg. van Pieter Johannes Seghers. 26 Sept. Leontine van der Heyden, oud 3 m., d van Petrus Franciscus en van Maria Rosalia Cap. 27 Sept. Petrus Clementinus Kouwijzer, oud 16 d., z van Johannes Henricus en van Johanna Maria Meersschaert. Joseph d'Hooge, oud 3 w., z. van Joseph en van Constantia van Cauteren. 28 September. Rend Gerardus Regulus Bruggeman, oud 7 m., z. van Theophilis en van Maria Louise Vlaeminck. aZciiijif<1 ijIs. Geboorten. 17 Sept. Alphonsus, z. van Mattheus van Stevendaal en van Paulina de Roos. 21 Sept. Elisabeth Anna Louisa, d. van Leonardus Kerckhaert en van Rosalia Heijens. IlieR. Huwelijks-aangiften. 16 Sept. Adriaan Nagelkerke (van Oudenbosch), oud 30j., jm. en Stephanie van Acker, oud 19 j., jd. Geboorten. 26 Sept. Louis, z. van Leendert de Blaeij en van Catharina Sara van Hermon. 29 Sept. Anna, d. van Thomas Meertens en van Maria Vinke. Overlijden. 16 Sept. Adriana Feigtje Vereijke, oud 74 j., wed. van Jan de Bree. 18 Sept." Anna de Putter, oud 3 m., d. van Jozias en van Elizabeth de Somer. 19 Sept. Johanna Adriana de Pooter, oud 4 w., d. van Adriaan en van Suzanna van Drongelen. 21 Sept. Helena van Hoorn, oud 1 m., d. van Johannes Cornelis en van Cornelia de Vroe. 30 Sept. Geertruij Janna Wolfert, oud 5 w., d. van Jan en van Johanna van Hoeve. IBoratenisse. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Sept. Jacobus Kas, oud 27 j., jm en Apolonia van Damme, oud 27 j., jd. Geboorten. 17 Sept. Ludovicus, z. van Jan Francies Cornelissens en van Rosalia Hendriks. 24 Sept. Maria Apolonia Paulina, d. van Eduardus Alphonsus de Waal en van Anna Maria Louisa Hiel. 25 Sept.. Honore, z. van Eduardus Johannes van Poecke en van Dorothea Geensen. 26 Sept. Josephus Franciscus, z. van Adria- nus Dankaart en van Anna Maria van Hove. Johanna Catharina, d. van Jan Francies van den Bosch en van Isabella de Maagt. 27 Sept. Josephus Franciscus, z. van Jan Francies Mans en van Anna Catharina Cambeen. Rene Cornelis, z. van Alphonsus Kouijzer en van Maria de Bakker. 29 Sept. Petrus Johannes Henricus, z. van Johannes Henricus Blanckaert en van Paulina Rottier. 30 Sept. Godefridus Johannes Alphonsus, z. van Alphon sus Josephus Rademakers en van Louisa Maria Bogaert. Overlijden. 17 Sept. Willem Kuijpers, oud 44 j., z. van Theodoras en van Anna Catharina Buijsrogge. ZEETIJDINGEN. Van 3 tot en met 4 Oct. VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. Noor. s.s. Eng. s.s. idem Deen. s.s. Eng. s.s. idem Eng. barge Dints, zeel. Eng. s.s. Duits. s.s. idem idem Eng. s.s. Eng. sch. Eng. s.s. Duits. s.t. Oftr '3P«jr Premier Golfer Whimbrel Van Tc Bryssel Toledo Ann Webster Eustace Voor Duilsche Warte Tadorna Senator Krflger Diodemus WilhelmBehrens Va Sea Serpent Lady of A vend Nephrite Diodemns ia i 1544 1066 2514 Christiania Londeu Manchester hout ledig stukg. Kenzen 376? 3456 2241 242 Burneiland Methil Londen idem ledig idem stnkg. ijzer (went 2261 3730 1159 479 4231 Libau Liverpool Londen Libau Riga bout stukg. ledig idem bout [went i 2553 459 1904 479 Londen Dublin Cardiff Rotterdam stukg. phosph. aardapp. ledig Direction EUQ. DEJARD1N. Zondag 9 October a. s., te 2 uur, dagvoor- stelling aan verminderde prijzen het nieuwste in dit seizoen opvoering van SAPHO, lyrisch stuk in 5 bedrijven van Henri Cain en Beruede, naar de rornan van Alphonse Daudet, muziek van Massenet. KOERS VAN Beigisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,80 it 47,82^ 12,— 12,- u H i/ mm van s morgeas 9 tot Donze-Visserstraat Tev genomen. Middelburg, 4 October 1904. De Curator, Mr. J. F. VAN DE1NSE. 'qjjSj&SS''*' Bij vonnis der Arrondissements- 1^^ Rechtbank te Middelburg, dd. 3 Oc tober 1904, is J. DE WAAL, Metselaar, wonende te Philippine, in staat van faillisse- ment verklaard, met benoeming van den Edel Achtb. heer Mr. PH. J. CALLENFELS, lid der vermelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris, en van ondergeteekende tot Curator. Mr. P. DIELEMAN, Adv. en Proc. Middelburg, 3 October 1904. te b.-komen bij JAN DE FEIJTER Jz.. Baaudijk, Ter Neuzen. Bange Kerkstraat 78, Ter Neuzen. Gl) (lie sedert dagen, weken en jaren aan tandpijn of lioofdzenuwpijnen lijdt die tengevolge van een slecht gebit uwe spijzen niet goed kunt kauwen, en alzoo aan alle maagziekten lijdt of blootgesteld zijt; wiens mond eenen slechten en onaan- genamen reuk uitademt, cn gij zult verstaan dat alle slechte tanden in plaats <n uitgetrokken, onmiddellijk kunnen genezen worden dat de kunsttanden en gebitten niet dienen moefcen om in de diepste laden van eene kas te pronken, maar dat zij, geplaatst volgens de allerlaatste nieuwe stelsels, uitnemend de natuurlijke tanden nabootsen en vervangen de spraak verbeteren, de trekken van hetgelaat verjongen en veraangenamendat men er de liardste spijzen mede kan kauwen; en dat zij door de gevoeligste menschen aanstonds verdragen worden dat het recktmaken van misgroeide tanden bij kinderen altijd mogelijk is; en boven alles zult gij overtuigd zijn, dat men zich niet doodbevreesd bij een tandheelkundige moet begeven, maar zich in voile vertrouwen bij hem mag doen ver- zorgen en genezen, zonder de minste pijn te onderstaan. De personen, die de stad niet bewonen, kunnen nog denzelfden dag verzorgd worden, zoowel voor de be- werkingen in den mond, als voor de plaatsing van kunsttanden en gebitten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 3