A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aansluiting Rijkstelefoon. 4594. Donderdag 6 October 1904. 44e Jaargang. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De oorlog tusschen Rusland en Japan. 22) VIII. De vermisfe Fransche en Duit- sche militaire attaches. Da miernationaie Ifredes- conferentie. TER NEUZEN, 5 October 1904. ZESSC Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Mea abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor dken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Dit blad versrhijni Haanda^., Woensdag- en ygijdagavond, iiitgezondei-d op Feegtdagen, bij de Firma I*. J. VAX OK IAWDE te Ter Weazen. Ter voldoening aan eene daartoe gedane uitnoodiging van Zijne Excellence den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid wordt de aandacht gevestigd op art. 6 alinea 3 van het Konink'lijk besluit van 9 Juni 1901 (Staatsblad no. 117) luidende als volgt ,,Waar zulks niet het geval is, kunnen perceelen van z/particulieren, ter beoordeeling van Onzen Minister van ./Waterstaat, Handel en Nijverheid, op verzoek van /rbelanghebbenden, van Rijkswege worden aangesloten ffaan een door den Directeur-Generaal der Posterijen ,/en Telegrafie aan te wiizen Rijksbureel tegen betaling ,.voor elk perceel liggende niet verder dan 500 M. van /■het aangewezen bureel, van '25 per jaar, en voor /•verder gelegen perceelen bovendien f 3 per jaar en /per 100 M. of gedeelte daarvan, een en ander naar ^hemelsbreedte, gedurende niet minder dan 5 ackter- /eenvolgende jaren en overigens op de voorwaarden welke door den Directeur-Generaal voornoeind in het zbelang van den dienst noodig worden geackt. De in ,/deze bedoelde aansluitingen worden van Rijkswege ,/niet gemaakt, indien uitkeeringen aan derden of buiten- ,/gewone kosten van aanleg noodig zouden zijn, tenzij jde belanghebbende zick verbindt tot betaling daarvan." Voorts wordt bekend gemaakt dat zij, die boveuge- noemde aansluiting voor kunne perceelen wenschen, dit bij gezegeld ad res moeten aanvragen aan voornoemden Minister met opgave van naam betrekking of beroep, en woonplaats van den aanvrager, alsmede de plaatse- lijke aanduiding van het aan te sluiten perceel en den datum, waarop die aansluiting wordt gevvensckt. Teneinde reeds dadelijk de meest doelmatige riehting van de lijn te kunnen vaststellen worden belangheb- benden, die bereid zijn om zick op vorenbedoelden voet, voor ket verkrijgen van zulk eene aansluiting tegenover het Rijk te verbinden, verzockt, kiervan sckriftelijk, op ongezegeld papier mededeeling te doen aan Burgemeester en Wetkouders dezer gemeente voor of op 15 October a. s. Zij, die nadere inlicktingen wenschen, kunnen deze kosteloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgen. Ter Neuzen, 4 October 1904. Burgemeester en Wetkouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. In een brief uit Wladiwostok aan ket Nowoje Wremja worden treffende bijzonderheden medegedeeld over den heldenmoed van de Russische oflicieren in den zeeslag in de straat van Korea. Het kranigst gedroe^ zich wel kapitein Dabitsj, de commandant van de Gromowoj. Deze officier werd eerst op de commando-brug in de borst, den linkerarm en voet door de scherven van een in zijn nabijheid ontploifende granaat getroffen, zijn jas was in een oogenblik overstroorad door bloed. Toen kij weggedragen wei'd, om vei'bonden te worden, verdrongen zick een menigte matrozen crm hem heen. Enkelen begonnen te sckreien, liepen naar de kanonnen en riepen „Broedertjes, onze commandant is gewond." Nadat Dabitsj verbondeu was, beeloot hij, weer ket commando over den kruiser te aanvaarden, en ging opzettelijk langs alle batterijen aan dek, om de mansckappen zelf aan te moedigen. Toen hij ken begroette, klonk als autwoord In Mislowice keerde de arme, zwaar beproefde Hildegard langzaam tot het leven terng. Sedert zij weer geregeld kon denken had zij tijdens hare ziekte menigmaal de moede oogen gesloteu met den wensch, dat zij niet meer zou ontwakeu. Zij had reeds zooveel soiartelijks ondervonden, ze was nog jong wat stond haar in een lang leven nog te wachteu Hare taak om op haar echtgenoot 'n goeden invloed uit te oefeneD, scheen in haar zwakte zoo reusachtig groot en onuitvoerbaar, dat zij er voor terug schrikte, en aan den anderen kant gevoelde zij, dat zij hem nog altijd lief had en dat zij sterven zou, als zij wederom bewijzen van zijn lichtzinnig- heid en ontrouw mocht krijgen. Als zij schijnbaar sluimerend daar nederlag zag zij tusschen de half gesloteu oogleden haar Paul bij haar bed zitten, zij zag z'u schoon, edel profiel en de uitdrukking van bange zorg op ziju bleek gelaatdan vlamde de liefde in haar hart op en zoo, slingerend tusschen hoop en vrees, keerde Hildegard langzaam tot het leven terug. Hare jeugdige levenskracht en de zoele zomerlucht bevorderden de genezing weldra was zij in staat aan den arm van haar echtgenoot korte wandelingen te doen of kleiue rijtoeren met hem te ondernemen. Bezoekeu aan ,/Wij willen moeite doen, wanneer de commandant maar blijft leven." Rondom lagen al dooden en gewonden or stonden plassen bloed ou net dek eu aan granac-tsp!in1 r die in de versckansing staken, kingen Harden mensckelijk vleesch, afgesckoten ledematen lagen in het rond. Toen Dabitsj de batterij op ket acktersckip inspecteerde, werden negen man door een granaat van 18 c.M. weggerukt. Tock antwoordden de manschappen van de batterij opgeruimd op de begroeting van den commandant. Nadat Dabitsj der. kruiser geinspeeteerd had, keerde kij op zijn post op de commando-brug terug en werd spoedig opnieuw door granaatsckerven in den rug, aan het reckterbeen en de slaap gewond. Alle officieren van zijn staf en de stuurlui waren dood of zwaar gewond. De keldhaftige commandant kwam ket eerst weer bij, richtte zich op en greep, toen hij zag, dat ket schip zonder stuur was, zelf het stuurrad. Toen kij om stuurlui riep, losten twee luitenants hem af. Desniettemin keerde de onvermoeibare kapitein, nadat hij zick voor de tweede maal had laten verbinden, terug en bleef aan dek tot aan het einde van ketgevecht. Ditdnurde nog drie uren. Na het gevecht werd Dabitsj bewusteloos in zijn kajuit gedragen. Toen kij de oogen opsloeg, zag hij een menigte matrozen om zijn bed staan die hem op zijn vraag antwoordden dat zij bij hun commandant wilden waken. De liefde tot den bevelkebber had de ijzeren banden van de tuckt verbroken. Volgens de Brusselscke Soir, zouden er te Antwerpen 80 kolensckepen klaar liggen, om de Russische Oostzee- vloot van steenkool te voorzien. De correspondent van de Echo de Paris, die gewoonlijk goed ingelicht is, seint het volgende haast ongeloofelijke verhaalToen admiraal Alexejef koorde van de neder- laag van de Russen te Liaojang, vlucktte hij in een trein met vollen stoom uit Moekden. Om dieu trein voorbij te laten moest alle andere vervoer op de lijn een tijd lang stil staan, maar, in weerwil van de ge- nomen maatregelen, stoomde Alexejef's trein op een ambulancetrein in, met het gevolg dat 40 van de daarin opgenomen gewonden omkwamen. be Ckineezen uit Port Arthur trachten elkander de loef af te steken in de bloedigste beschrijving van de jongste gevechten om de vesting. De hellingen van den Hoogen of Grooten Berg, zoo verkalen zij, zijn bezaaid met verminkte lijken en afgerukte ledematen driekonderd Russen en tweehonderd Japanners liggen in een enkelen sckans dood dooreeu. Van meer belang is wat zij mededeelen over de voor- raden binnen devesting: Er zouden nog genoeg levens- middelen zijn, alleen ket verduurzaainde vleesch raakt gedaan. Daarom worden elken dag dertig ezels ge- slackt. Voor een pond van dit vleesch betaalt men 3 gulden, eieren doen tien stuivers ket stuk. De Japanners hebben den toevoer van water wel afgesneden maar het garnizoen beschikt nog over andere middelen om aan water te komen, welke het alleen met den val van de vesting ontnomen kunnen worden. Het Fransche blad de .,Ecko de Paris" beschuldigt de Japanners, den Franschen marine-attache de Curver- ville en den Duitschen attache Von Gilgenheimb, over wier lot men geheel en al in het onzekere verkeert, vermoord te hebben. De //Figaro" heeft over deze kwestie den beer Von Flotow, secretaris van het Duitsche gezantschap te Parijs, geinterviewd, die vertelde, dat Minister Delcassd hem een depfiche had laten zien uit Tsjifoe, waarin bevestigd werd dat de beide heeren Port-Artur in een bark liadden verlaten de buren werden niet gebracht. Hildegards foestand en de rouw over haar vader waren voldoende veroutschuldiging. Graaf Paul was tegenover zijne vrouw een voorbeeld van oplettendheid en liefde. Zoo moest iedereen wel denken, dat zij het echte, stille buiselijk geluk gevonden hadden. Cher het verleden werd niet gesproken, al kwam de herinnering daaraan soms boven. Hildegard had haars vaders erfdeel aanvaard, de geldzorgen waren nu verdwenendaaronder leed het goed humeur van graaf Paul dus niet meer, zooals vroeger 't geval was. Alleeu scheen het wel, of hij somtijds last had van verveling de vroolijke gelagen met zijne luchthartige vrienden, de prik- kelende opwinding van het spel waren hem eene behoefte geworden. Het ontging niet aan Hildegard, hoe hij dikwijls lusteloos en verstrooid bij haar zat terwijl zij trachtte hem te boeien door een mooi boek of door heerlijke muziek. Van haar hroeder Eduard had Hildegard ver- nomen, dat hij met Karel Brinken op reis was gegaan en geruimen tijd buitenslaiids zon vsr- toeven. Daar ontving zij onverwacht een brief van mevrouw Brinken, haar in aaudoenlijke be- woordingen den plotselingen dood van haar zoon mededeelende, die voor Hildegard bijna een broeder was geweest. Zij schreef, dat Elurd voorloopig niet van plan was naar Duitschland terug te keeren, dit wist zij van zijn gemachtigde. Zij zelf was een gebroken mensch eu zij verlangde naar den dood. Diep ontroerd schreef Hildegard onmiddellijk een brief vol deelneming aan bare tante en een anderen aan haar broederzijn gemachtigde moest Door niets zou bewezen zijn, dat de Japanners de boot hadden doen zinkeu. Do heer Nagaoka, van de Japansche legatie, zeide dat Japan niets liever wenschte dan met alle Europeescke mqgendheden op goeden voet te blijven. Wel zou de heer de Curverville Port-Arthur hebben verlaten, zonder in 'tbezit te zijn van 't bewijs van vrijgeleide, dat de Japanners hem hadden aangeboden. De internationale vredesconferentie is eergister te Boston genpend met een redevoering van den heer Hay, die namens de regeering verklaarde, dat president Roosevelt venscht te or.derhandelen over arbitrage- verdragen met die Europeesche Staten, welke dat be- geeren. Hij iioopte, dat de traktaten in den aanstaanden winter reeds hij den Senaat zouden worden behandeld. Over de kwestie van de bescherming van eigendom, dat geen contrabande is, tegen het in beslag nemen door oorlogvoerenden, zei de heer Hay, hoe onraadzaam het is, met het oog op den Riussisch-Japanschen oorlog, om deze zaak thans aan de orde te stellen, maar de Regeering heeft ercstig op vrede aangedrongen en stelt zich voor om binnen een niet ver verwijderd tijdstip de opinie der verschillende Staten te vragen. Door het hoofdbestnur der schippersvereeni- ging ^Schuttevaer" is aan den Minister van Waterstaat een adres verzonden, houdende verzoek het daarheen te willen leiden, dat de spoorwegbrug over het Zuid-Bevelandsch kanaal bij Vlake van een tweede doorvaartopening worde voorzien. Maandagavond werd te Zierikzee een druk bezochte protestmeeting gehouden, uitgaande van de neutrale kiesvereeniging wOns gemeentebelang". Zij had ten doel te reDgeeren tegen een door den gemeenteraad genomen besluit waarbij aan den onlangs eervol ontslagen gemeente-ontvanger een jaarlijksche toelage van f 400 verstrekt was ge worden, hoewel deze, ook na het derven van zijn salaris, nog voldoende inkomen bezitdit wordt in het request geraamd op f 2000. Besloten werd een request aau den gemeenteraad in te dienen waarin verzocht wordt op het genomen besluit terug te komen. Heden werd alhier door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van mej. de wed. Martens- Govaert geveild een woonhuis met toebehooren en het recht van erfpacht op den grond, aan de Lange Kerkstraat te Ter Neuzen. Hiervau werd kooper de heer P. C. Slandaert alhier, voor f 2000 voor de toezending aau het juiste adres zorg dragen. Op dezen laatsten brief ontving zij ooit eenig autwoord. Zoo verliepen er dagen, weken en maanden. Hildegard, nog altijd zwak, had Mislowice niet verlaten. De meeste dames in de nabuurschap waren gedurende den zomer naar de baden of op reis geweest en voor de enkele dames die thnis gebleven waren, gevoelde de jonge gravin weinig genegenheid. Dat de graaf, als hij een rijtoer deed, soms bij dezen of genen onden bekeude een bezoek bracht, kon Hildegard niet verhinderen, maar in den laatsten tijd was het meermalen voorgekomen, dat hij eerst laat weer thuis kwam en dan was zijn blik den volgenden morgen niet open en eerlijk, dus juist zooals in den vroegeren boozen tijd. Hildegards gemoedsrust werd wederom sterk bedreigd. Zij vermoedde, dat het met haar Paul verkeerd sing, maar zij sloot de oogen zij wilde het naderende ouheil niet zien, uit vrees, dat zij het niet zou kunnen dragen. Dit slingeren tus schen hoop en vrees, dat voortdurend beven voor haar geluk, maskten haar erg zenuwachtig, eu t >en in den herfst de ruwe winden de boomen van hunne bladeren beroofden, vertoonde zich bij de jonge vrouw een kwaalaardigen hoest. Mevrouw rnoet dezen winter niet in ons ruw klimaat blijven. U moest eenige maanden te Meran gaandoorhrengen, raadde dedokter haar aan. Graaf Odowsky was zeer iugenomen met deze afwisseling in het eentonige landleven en Hilde gard ging gaarne op het voorstel in. Voor haar was er alles aangelegen, dat zij haar echtgenoot Maandagavond ontstond te Hulst op Schudde- beurs brand in de boerderij van Van Bunderen. De schuur en stallen werden een prooi der vlammeu, terwijl een paard, twee koeien en twee runderen in het vuur omkwamen. Alles is slechts laag verzekerd. De oorzaak is tot nu toe onbekend. In West.-Zeeuwsch-Vlaanderen is nog over- vloed van onderwijzers. Bij de bietencampagne zijn er weer 5 ingeschikt, terwijl er behalve die nog zijn, die geene betrekking hebben kunnen be- machtigen. Men schrijft ons uit Sas ran Gent Te oordeelen naar het ook door uw blad overgenomen bericht uit de Midd. Ct. van 27 Sept. 1.1., aangaande het oproepen van arbeiders voor de oude suikerfabriek, zou men zeggen dat de correspondent van dat blad alhier of zeer jong is, of nog niet lang te Sas van Gent woont. Tot voor een jaar of 6 geleden, toch werden de arbeiders steeds uitgenoodigd zich aan de suikerfabriek (er bestond er toen alhier maar een) te laten *op8chrij ven", d. w. z. zich te komen aanmelden om werk te verkrijgen. Sedert enkele jaren is eeue andere wijze van aannemen gevolgd en werden de arbeiders in hunne woningen gevraagd of zij bereid waren te komen werken. Thans is de oude wijze van //opschrijven" weer gevolgd, die ook aan de naburige Belgische fabrieken regel is. Hnlst. Gedurende het 3e kwartaal 1904 werden ter veemarkt alhier aangevoerd 30 stuks paarden, 443 stuks rundvee 424 stuks varkens en 1 schaap. De volgende prijzen werden uit- geloofd De eerste prijs 25, P. Stevens, Clinge (Zeeland), aangevoerd 118 stuks rundvee; tweede prijs f 18,75. W. d'Hooghe, St. JansteeD, aangevoerd 98 stuks rundvee; derde prijs f 12,50, P. Lust, Houtenisse, aangevoerd 95 stuks rundvee vierde prijs f 6,25, P. Vergauwen, St. Jansteen aan gevoerd, 76 stuks rundvee. Op de Maandag gehouden jaarmarkt werden de prijzen toegekend als volgt De eerste prijs 10, voor het grootste getal rundvee ter markt gebracht, L. d'Hooghe, St. Jansteen, met 14 stukstweede prijs f 5, voor het naast daarbij komend getal rundvee ter markt gebracht, P. Lust, Hontenisse met 13 stuks; derde prijs f 3, voor het daarbij opvolgend getal rundvee ter markt gebracht, H. Vergauwen, St. Jansteen, met 5 stuks. verre hield van de verderfelijke vrienden, met wie hij te Mislowice noodwendig moest omgaan. Of haar hoesten genezen zou worden woog bij haar niet zoo zwaar als dit. In het midden van October aanvaardde het jonge paar de reis. Verandering van lucht en opwekkende reisindrukken oefenden een gunstigen invloed op Hildegards toestand, en de graaf schepte er een bijzonder genoegen in, zijne vrouw te wijzen op al het schoone gedurende deze reis, welke hij reeds vroeger had gemaakt. Hij kon zeer beminnelijk en onderhoudend zijn, als hij wilde. Geen wonder, dat Hildegard wederom ge heel onder de bekoring van zijn persoonlijkheid geraakte. Zij vertoefden eenige dagen te Munchen, namen vele schoone heriuneringen aan die plaats mede, en reisden van daar over Insbriick en Bozen naar het bekoorlijk gelegen Meran. Omgeven door bergen van rood porfier, te mid- midden van schoone wijngaarden, kastanje- en vijgeooomen, en besproeid door de bruisende wateren der Etscb, leverde het den reizigers een verrassend, aanlokkelijk gezicht op. Ook de schilder- achtige kleederdrachten der Tirolers zetten aan het geheel een hijzondere bekoorlijkheid bij. Een fraaie woning was spoedig gevonden en daar richt- ten graaf Paul en zijne vrouw zich in voor een maandenlang verblijf. De lucht, die zoo licht eu geurig was, lokte telkens weder uit tot be- weging in de vrije natuur, eu Hildegards hoestea verdween na korten tijd. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1