1 AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI a a n d e re n. sassaa&mEDu 3 Dinsdag 4 October 1904 44e Jaarganir. Landbouwberichten. FETJILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTEN TIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending fan advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. De ooriog tusschen Rusiand en Japan. Een Havas-telegram uit Moekden meldt, dat in den stand der beide legers in Mautsjoerije een groote verandering gekomen is. De Japan- ners schijnen nu een verdedigende houding te willen aannemen. Zij hebben een slelling ver- sterkt ten noordwesten van Yentai. In liet oosten hebben de Japanners een divisie bij Baiuiapoedza, 2 divisies bij de Yentai-mijnen, 4 divisies langs den spoorweg eenige raijlen ten noorden van Liao-jang en verder in het westen een divisie nabij Hiamoedense en een divisie bij Sandepoe, De Russen geven de volgende schatting van de Japatische troepen. Generaal Koeroki bescbikt over de garde, de 2e, en 12e divides, in het ge- heel 36 ibataljons, 9 eskadrons cavalerie en 108 kanonnen, eens corps artillerie, eveueeus bsschik- kende over 108 kanonnen, de reserve-brigade van de garde bestaande uit 8 bataljous met 24 kanon nen en de gewone reserve-brigades, bestaande ait 32 bataljons met 36 kanonnen. In het geheel bestaat het leger van Koeroki uit 76 bataljons infanterie, 18 eskadrons cavalerie en 276 kanonnen. Het leger van generaal Okoe bestaat uit de 3e, 4e, en 6e divisies, vormenda 36 bataljons met 9 eskadrons cavalerie en 108 kanonnen een afzonderlijke brigade cavalerie bestaaude uit 8 eskadronseen afzonderlijke brigade artillerie, bestaande uit 108 kanonnen; een brigade cavalerie van 9 eskadrons en ten slotte een reserve-brigade, bestaande uit 24 bataljons met 26 kanonnen. Het geheele leger van generaal Okoe telt 60 batal jons infanterie, 26 eskadrons cavalerie en 242 kanonnen. Generaal Nodzoe heeft onder zijn bevel de 5e en 10 divisies, bestaande uit 26 bataljons infanterie 6 eskadrons cavalerie en 12 bataljons infanterie met 18 kanonnen. De geheele troepenmacht van generaal Nodzoe wordt gevormd door 44 bataljons infanterie, 9 eskadrons cavalerie en 120 kanonnen. Het geheele Japanscbe leger dat legenover generaal Koeropatkine staat, bestaat uit 180 bataljons; schat men elk bataljon op 800 man, dan telt dit leger 144,000 man, 6380 ruiters en 638 kanonnen. Wat moest hij nu iu de allereerste plaats doen Aan zijne moeder, zijne arrne, oDgelukkige moeder, moest hij schrijveu, Eduards handschrift nabootsende wij weten, hoe goed hij dit kou om baar den dood van Karel Brinken te melden. De gedachte aan de vreeselijke smart, welke zijne moeder zou moeten lijden, greep zijn geweteu zoo erg aan, dat hij een oogenbiik op het punt stond om van zijn misdadig plan af te zien en voor hem was het dan ook niet gemakkelijk om voor eeuwig afstand te doen van zijn geboortegrond, doch hij stond voor de keuze in het buiteuland te leven als de rijke beer Homer, of in het vaderland als Karel Brinken een vergeten bestaan te hebben. En hij koos den weg der zonde en van't schitte- rende onbekrompen leven. De brief aan zijn moeder was geschreven, en aan den gemachtigde van het handelshuis Romer had Karel bevelen gezonden. Van Eduards bagage behield hij alles, wat hij noodig had om zich voor dun als Eduard Romer. Zijn eigen kleeren De le en 11- divisies liggen voorPort-Arthur. Generaal Ronianof, de commandant van de 6e divisie, die iu den Janselin-pas door een val van ziju paard buiten gevecht gesteld werd, reist lhans in de Krim en heeft met eenige journalisten uit Moskou een onderhoud gehad over den oorlog. Hij is van oordeel, dat de oorlog eerst begonneu is met den slag bij Liaojang. Voor dien tijd is alles kinderspel geweest. Nu zal een reeks bloedige slagen volgen, waarna de Russen tot den aanval zullen overgaan. Dat zal een zware tijd zijn, daar het uit het gebergte drijven van de 1 span ners zware offers zal kosten. llij verklaarde vol- strekt geen pessimist te zijn en vast te gelooven in de overwinning der Russische wapenen, maar toch moet hij er op wijzen dat deze oorlog zeer zwaar zal zijn, daar de Russen behalve met den vijacd ook nog met hun operatiebasis te kampen zullen hebben. De Japauners kunneu makkelijk met hun maiischappen en munitie iets wagen, want binnen een week zijn troepen en voorraden ;er amgevuld. Maar bij de Russen duurt dit drie maal zoo lang. Hij is vast overtuigd, dat Koeropatkine geen oogenbiik getwijfeld heeft bij Liaojang een beslissenden slag te wagen, en hij zou dien gtwonnen hebben indien hij alles op een kaart had willen zetten. Daartoe is hij echter te voorzichtig. Romauof gelooft niet, dat de Japanners verder zullen oprukken dan tot Tieling. Een telegram uit Charbin zegt, dat de Choen- choezen tusschen die stad en Moekden roerig begiunen te worden. Een beade van een twee honderd man heeft den spoorweg op een 240 werst zuid van Charbin beschadigd. Zij gebruikteu schietkatoenpatronen, waardoor de spoorweg werd ontredderd en twee telegraafpaleu tegen den grond geworpen. Binnen vijf uren was de schade echter hersteld door een Russische ploeg, welke bevond, dat slechts den der zes gebruikte patronen was ontploft. Berichten uit Russische bron melden, dat de bezettiDg van Port-Arthur er maar best den moed in boudt. Brieveo, nog geen week geledeu uit de vesting verzonden, luiden, naar beweerd wordt,, zeer bemoedigend, en spreken de overtuiging uit, dat de vesting niet zal worden genomen. Maar de Japanners denken er anders over zij verwachten (trouwens nu al maanden) //elk oogenbiik den val van de vesting. En het Parijsche //Petit Journal" verneemt uit Petersburg, dat men nu al sedert uegen dagen geen telegrammeu meer van Stoessel ontvangen heeft. #Men vreest, dat de val van Port-Arthur nabij is, ondanks de held- hafiige verdediging van de bezetting", zegt het blad. De /Daily Telehraph" meldt uit Sjanghai, dat in Japan de rekruten een paar maauden vroeger dan vorige jaren worden opgeroepen. Men treft toebereidselen, om nog in October bachalin bezetten. te en papiereu pakte hij in, om ze als een laatste aandenken aan ziju eigen moeder te zenden. Dit alles verrichtte hij met een kalmte en overleg, dat hij er zelf van ijsde. Hij ging verder op bet pad der zonde en van bet bedrog. Op Eduard's reispas veranderde hij 't woord /brain" in /blond", daar zijn blond haar hem anders in moeilijkheden zou kunneu brengeu overigens kwam zijn signalement vrij goed overeen met dat van ziju overleden vriend hij kon den reispas dus met gerustheid als zijn eigene gebruiken. Hij wilde Eduard Romer ziju; vooriaan zullen wij hem iu dit vethaal zoo noemen. Den volgenden dag bevond Eduard Romer zich aan boord van den mailstoomer//Wellington met bestemming naar Iudie, naar de haven van Madras. Onwillekeurig moest hij terugdenken aau de zeereis naar Aden. Welk een onderscheid tusschen toen en nu Welk eene verandering in zijn leven was er in die weinige dagen gekomen! Met zijn vriend had hij al de ontvangen reis-iudrukken besproken, zij hadden hunne gedachten aan elkaar m-degedeeld hij had zich verheugd, als de ernstige, matte gelaatstrekken van Eduard levendiger werden, of als een warme handdruk hem zeide, hoe gelukkig Eduard zich in zijn nabijheid gevoelde. Nu zat hij all een op het dek, met strakken blik starende in de eindelooze verte, en hij voelde zich eenzaam en verlaten. Vroeger was hij arm aan aardsche Gevaar* voor* cholera in Rusland. Het uitbreken van de cholera in Mesopotamia, Arabie en Perzie wekt in Rusland groote bezorgd- heid. Vooral Astrakhan en Bakoe loopen groot gevaar om van over de Kaspische Zee besmet te worden. Uit eerstgenoemde plaats kan de ziekte langs de Wolga het Russische rijk biuneudringen. Ook vrsest men, dat zij zich door Transkaukasie zal verspreiden. Op de meest bedreigde punten heeft de regee- ring reeds tijdelijke hospitalen opgericht, voorzien van de noodige genees- en ontsmettingsmiddeleu een groote schoonmaak beVolenvan de arbeiders- wijkeu, en verder een onderzoek iugesteld naar het driukwater. De hoofdinspecteur Anrep verwacht de ziekte echter, op grond van vroegere waar- nemingen, niet voor de lente of den zosner van het volgende jaar. TER NEUZEN, 3 October 1904. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alkier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken verzoek van den Bond van Inspecteurs van gemeentelijke-politie tot vaststelling eener pensioensregeling voor den Inspecteur van politie voorstel tot vaststelling van een kenteeken voor ohbewoonbaar verklaarde woningen vaststelling jaarwedden Ambtenaren van den Burgerlijken Stand benoeming Amb tenaren van den Burgerlijken Stand verzoek van L. J. Oosterhoff or* ontslag als Gemeente- Secretaris en lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskilverzoeken om ont- heffing van Hoofdelijken omslag, schoolgeld en hondenbelasting. De trein van 5.35 des morgens uit Ter Neuzen en 7.56 's avonds uit Gent, op de lijn Gent— Ter Neuzen, rijden iederen dag tot 16 October. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de cala- miteuze Margaretha-, Kleine Huissens-en Eendragt- polders de beer A. de Kraker Kz, te Zaamslag tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamitenze watersehap Walsoorden de heer J. van Dixhoorn te Hontenisse tot dijkgraaf van den Kouingin Emmapolder de heer P. C. O. M. Hombach te Hulst tot lid van het bestuur der waterkeering van de calanuiteuze Hoofdplaat- en Thomaespolders de heer C. B. Temmerman te IJzeudijke tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze watersehap Oud en Jong Breskens de heer J. van Male te Breskens. goederen, vroeger had hij slechts weiuig geld in den zak, terwijl hij dorstte naar de geuietingen dezer wereld nu bezat hij rijkdommen hij kon alles genieten wat de wereld aanbiedtEn toch was hij ernstig, ja bijna droef gestemd hij scheeu opeens vele jaren ouder geworden. Zijn natuurlijke opgeruimdheid was vervlogen en had plaats gemaakt voor het drukkend bewustzijn eener zware schuld. De droefenis om den verloren vriend was het niet alleen die ziju geest verlamde, het waren de folteringen, die ziju geweten hem nu reeds deed lijden, nu de eerste opwinding plaats maakte voor kalmer nadenkeu. Met kracht, poogde hij dien druk van zich af te wenteleuhij had immers niemand benadeeld dau Hildcgard, en die was volledig tegen gebrek gewaarborgd door het erfdeel dat zij ontvangen had. Te Madras zou hij ook voor ziju moeder zorgen bij zou de villa bij de Brockpoort voor haar aankoopen en aan haar ten geschenke geven Ja, hij zou Eduards naam eere aandoen Ook trachtte hij plannen voor ziju toekomst te ontwerpen. Hij bezat nn rijkdommen, waarom zou hij geen schitterende buishouding opzetten en zijn leven geheel naar zijn smaak inrichten Maar zouden die kwellende gedachten zich ook laten verjagen Zou hij niet altijd en overal vervolgc worden door die verschrikkelijke inwendige stem, welke hem telkeus toeriep In de Zaterdag alhier gehcuden vergadering van het uitkeeriugsfonds bij ziekte //Hulp iu Nood" alhier, bleek uit het verslag van dea penningmeester, dat over het kwartaal Juli Aug.Sept. is ontvangen aan contributie 555,53 en aan buitengewone inkomsten f 102,26, totaal 657,79. Uitbetaald werd aan ziekengeld f 475,88, aan bodeloou f 56,36, en aan buitengewone uit- gaven f 97,57, totaal f 629,81, alzoo een batig saldo van f 27,98. Het vorig slot bedroeg f 3557,51 en bezit de vereenigiDg alzoo een kapitaal van f 3585,49. De vorige week maakten we melding van eene fiets, die men te IJzeudijke van een rijksveldwach- ter had ontstolen. Thans is het raarn in een weiland gevoDden, terwijl de wielen verdwenen waren. Van de dader is nog niets bekend. De aardappelhandel in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, is legenwoordig zeer levendig. 't Zijn vooral Belgische kooplieden die ze opkoopen, doch ook naar Holland worden er veel vervoerd. De prijzen zijn in de laatste 8 dagen wat gestegen. Men besteedt van 2 tot f 2,35 per 70 Kg. Naar schatting zijn er de vorige week 90,000 Kg. naar Belgie verzonden. Axel. Zaterdag namiddag werd hier ten huize van den heer Koole eene vergadering gehouden n de afdeeling Axel e. o. van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. Besloten werd, zoo mogelijk met medewerking van de zustervereenigingen van Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, op een Zaterdag te Axel een openbare vergadering te houden, waarin een bekend spreker het recht der openbare school zal bespreken, vooral met het oog op de voorstellen tot wijziging van de wet op het Lager Onderwijs. Tevens zou dan eene commissie benoemd worden, die tot taak zal hebben de leden der 2e Kamer voor de districteu Hontenisse en Oostburg te bezoeken om hen te verzoeken mede te willen werken tot het verkrijgen eener betere regeling der wachtgelden. Ten slotte gaf de heer A. Geerards te Koewacht een verslag over de Algemeene Vergadering, dit jaar te Zutfen gehouden. De heer Geerards deed dit op zulk een prettige en aangename wijze, dat de leden het menigmaal uitschaterden. Een laid applaus en een woord van dank van den voorzitter beloonden spreker voor zijn uitgebreide en goed gestyleerde voordracht. Voortaau zullen ruuderen, die verschijnselan vertoonen, welke op tuberculose wijzen, door het Rijk tegen schadeloosstelling ter slachting worden overgenomen, wanneer de eigenaar, mits geen opkooper, dat verlangt en de Minister van Water- staat daartoe termen vindt. De schadeloosstelliiig bedraagt de waarde welke het dier in den staat waarin het zich op het oogenbiik der schatting bevindt, nog voor het Ge zijt een misdadiger, ge zijt een eerlooze Hij loosde een diepen zucht. Als het mogelijk geweest ware, zou hij nu nog alles ongedaaa gemaakt hebben, zou hij de gebeurtenissen van de laatste dagen als een boozen droom afgeschud hebben doch het was te laat. De brieven, die den dood van Karel Brinken mededeelden, waren op weg naar Hamburgmet nauwkeurigheid berekende hij, wanneer ze daar zouden aankomen en zijne moeder zou treffen als een blikaemstraal uit den helderen hemel. En als hij nu de waarheid bekende, moest hij zich zelven aan het gerecht overleveren als schriftver- valscher en bedriegervoor zijn arme moeder zou dat nog erger zijn dan de tijding van ziju vermeenden dood. Terugtreden was dus niet mogelijk hij moest voortgaan op den ingeslagen weg, met schuld beladen moest bij als Eduard Romer zijn leven voortsleepen, steeds bevreesd voor het ontdekken der waarheid, ze.lfs bij het genot van alles wat zijn rijkdummen hem konden versehaffen. Geluk en vrede zou hij nimmer vinden, tevergeefs had hij den vieeselijken misstap begaan. (Wordt vervolgd.) it^!ggsss?gPKsSjiTO?r:r.?:';i£.'i fn Bit mart verscbijiit naaadas-, Woen8d»g-; en VfijdBsavOBd, ni«Bezondeg«l op Feesdlagen, Hij de tirma V. J. VAS Wlfi IIWBK te Ter H'eazeu, De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen llonderdag den t» October lflfii, des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 3 October 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. OEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1