BIJV0EG3EL Tsr Neuzenschs Coarant Zaterdag 1 October 1904. No. 4092. FEUILLET0N. Gemengde berichten. Oe eoHog tusschen Susland en Japan. TER NEUZEN, 30 September 1904. Vrrondiss0merits-reclitbank te Middelburg. VAN DE VAN Een strijd op leven en dood wordt verwaclit bij Moekden. Koeropatkine's troepenmaeht is, vooral wat de artillerie betreft, zoo sterk gemaakt als mogelijk is. Het Japansche troepen-aantal wordt geschat op 300,000 man. De hoofdmackt van maarsclialk Oyama is opgesteld in den vorm van een hoefijzer, zuidwaarts van de Hoen- rivier tot den Vaufoe-pas. Generaal Koeroki's legei vornit den reehtervleugei, generaal Nodzoe staat in het midden, tervvijl generaal Okoe den westelijken vlengei inneeint. Belialve deze drie legers hebben de Japanners op den reehtervleugei een corps van 10,000 man en op den linkervleugel een bijzondere afdeeling van ohbekende sterkte, welker operatie-doel Sinminting is. Het front van de Japanners strekt zich nit over een afstand van 22 Duitsche mi|len. De drie Japansche legers zijn even sterk als bij Liaojang Koeroki, die een front dekt van elf Dnitsehe mijlen heeft 140,000 man. Okoe acht mijlen 120,000 man en Nodzoe drie mijlen 75,1X10 man. Van deze 335,000 man moeten 30,000 reservisten afgetrokken worden. Generaal Okoe's operatiebasis is te Jinkau, ongeveer 20 mijlen van Jentai verwijderd, waarmede het door een spoorlijn over Tasjisjao en Liaojang verbonden is. Generaal' Nodzoe's basis is hiervan 22 mijlen ver wijderd. De verbindingslijnen van generaal Koeroki, die klaarblijkelijk weer den beslissenden slag moet leveren, met zijn basis zijn zeer onvoldoende, daar deze zich uitstrekken over 2ii mijlen, via Shaketse, Feng- wangsjeng en Lanshankwan. Van Liaojang of Jentai kan "hij niet gemakkelijk toevoeren ontvangen, daar er geen wegen zijn in de bergen en de verbindingslijn parallel loopt met bet Russische front, zoodat de trans- porten licht in Rnssiscbe handen kunnen vallen. Van Shaketse naar Lanshankwan en van daar naar de Taitse-ho loopt een spoorweg. Koeroki's stelling is bijzonder geschikt voor flankbewegingen, daar hem heuvela, bosschen en beken bescherming bieden. Daar- tegen moet Okoe's leger opereoren in de vlakte. In militaire kringen te Petersburg is men, volgens den Daily Telegraph"-correspondent zeer verwonderd over den spoed waarmee maarsclialk Oyama den strijd liervat, na zoo'n korte rnstpooze. Hot scbijnt zeker te zijn dat bet op den rechtervleugi l van Oyama staande bijzondere corps opi ukt naar Sind- zinting, een gewichtig punt, daar het door een bruik- baren straatweg verbonden is met Moekden en Tieling. Deze beweging doet de vraag rijzen of de Japanners na het oversteken van de Hoen-ho regelrecht naar Tieling zullen marcheeren, aldus trachten Koeropatkine's stelling bij Moekden om te trekken. In Petersburgsche militaire kringen gelooft men niet dat de Japanners naar Tieling zullen oprukken, daar bun iiumerieke meerderheid te gering is om tegelijker- tijd op te trekken naar Tieling en Moekden. Bovendien zou een marsch naar Tieling de Japanners 30 mijlen verwijderen van den straatweg, en das het approviandeeren moeilijk worden. Verder ligt de eenige weg naar Tieling 12 mijlen van den Moekden-straatweg, zoodat troepen die een ilankbeweging uitvoeren, geiso- leerd zouden worden. Om deze redenen gelooft men dat de Japansche af deeling welke naar Sindzinting oprukt, gebruikt zal worden om Koeroki's rechterilank en achterlioede, bij den marsch naar de Iloen-ho, te dekken. Verder moest om de rechterflank in veiligheid te brengen, de Taling pas genomen worden, wat den 20en September geschied is. De Liao-jang-overwinning is dadelijk gevolgd door een aanzienlijke garnizoen-vermeerdering in Korea, zegt de ./New-Vork Herald". In tien dagen tijd zijn meer dan 2500 man ontscheept te Tsemoelpo, terwijl nog meer troepen verwacht worden. De Japansche autoriteiten te Gensan hebben 4000 paarden gekocht voor het leger dat naar Wladiwostok zal oprukken langs de kust. Deze marsch is reeds be- gonnen 1600 Japanners met 5 ltanonnen, 500 paarden en 400 koeiies zijn-te Ham-heung aangekomen. De voorhoede is door Kozakken beschoten- en heeft tien dooden en zeventien gewonden verloren. Dit ge- vecht dwong liaar terug te trekken en te wachten op de hoofdmaeht. Het garnizoen van Gensan is versterkt met die van ■Seoul en Ping-pang. Omtrent Port Arthur nog altijd niets dan tegen strijdige en fantastische Chineezen- en jonkberichten uit Tsjifoe, het vermelden niet waard, die in talrijkheid en tegen- strijdigheid worden geevenaard door de berichten over het opperbevelhebberschap van het Russische leger in Mandsjoerije. In stille bewondering genoten Karel en Eduard het schouwspel, dat zich aan hun oogen verloonde, doch Nceldra rnaande de gids hen aan om terug te keereu, daar de hitte weldra ouverdragelijk zou worden. Met een zucht van spijt keerde Eduard zich om, en zijn vriend de hand drukkende zeide hij Het valt mij zwaar deze plek te verlaten, maar konn, laat one gaan Hoe dikwijls heeft Karel in later tijd aan deze woorden moeten denkeu Zij vingen alzoo den terugtocht aandoch nauwelijks honderd schreden hadden zij gedaau, toen er een steen under Eduard's voet losraakte. Hij verloor daarbij het evenwicht, tuimelde op den grond, vond nergens een houvast en stortle met een ijselijken angstkreet in de diepte. Uit was het werk van een paar seconden. Als verlamd, niet in staat te denken, staarde Karel in den duizelingwckkenden afgrond. Wij moeten hem na riep hij toen ploise- liog den gids toe. Dat is onmogelijk mijuheerUit dien af grond keert niemand levend terug Jaren geleden is op juist dezelfde plaats een jonge Engelsche dame verongelukt. Ilaar mau bood groote geld- sommen aan en liet nasporingen doen, maar op den bodem van dien afgrond kon niemand Volgens den St. Petersburgschen correspondent van de //Echo de Paris" moel tm weder de benoeming van generaal Gripenberg tot bevelhebber vanhet tweede leger met Koeropatkine's medeweter. en goedkeuring zijn geschied. De correspondent van de //Standard" en de //Times" weten mee te deelen, dat de groothertog Nicolaas Nicola- jevitsj, thans inspecteur-generaal der cavalerie, met het opperbevelhebberschap in Mandsjoerije zal worden be- kleed, doch de Daily Telegraph" ontvangt uit St. Petersburg de verzekering, dat admiraal Alexejef opper- beyelhebber blijft. Echter alleen in naam, want inder- daad voert het opperbevel de chef van Alexejef's staf generaal Jilinsky, een bekwaam strateeg, wiens inzichten in St. Petersburg grooten invloed hebben. Het denk- beeld van een tweede leger moet dan ook van generaal Jilinsky afkomstig zijn. Hij wil dat het de Japanners in de rechterflank zal bestoken, en hen opdrijven in de richting van Simmintin en Jenghoeangcheng, terwijl de basis er van te Tjeiing gevestigd blijft. ■/Central News" meldt uit Petersburg dat aldaar een telegram is ontvangen uit Tsjifoe volgens hetwelk een vluchtelinge uit Port Arthur, mevrouw Krastchenko, heeft verklaara dat een Fransche en Duitsche militaire attachd, luitenant De Cuverville en kapitein Von Gilgen- heim waarschijnlijk als gevangenen door de Russeii in Port Arthur worden gehoudentoen zij bij het begin van bet beleg de vesting hadden willen verlaten hadden de Russische autoriteiten zich daartegen verzet, op grond dat de attache's te veel van den toestand der belegerde stad en hare forten bekend was. Sedert is van de beide attache's niets meer vernomen. Tokio, 28 Sept. De Japansche regeering heeft besloten tot een nieuwe internationale vijf percent's leening van tachtig millioen jen, welke zal worden uitgegeven tegen den koers van 92 pet. Tsjifoe, 28 Sept. Volgens inlichtingen van Russische zijde, zouden de Japanners bij den laatsten aanval op Port Arthur 7000 man hebben verloren. Een den 26en vertrokken Chinees schatte de verliezen der Russen op 500 a 600. De Japanners zouden niet in de drie aan- vullende verdedigingswerken, welke zij bemachtigd hadden, zijn gebleven in den namiddag van den 26en trokken zij er uit terug, na gedurende verscheidene dagen een schrikkelijke beschieting uit de binr.enste verdedigingswerken der forten te hebben ondergaan. Petersburg, 28 Sept. De correspondent te Tsjifoe der Birsjevja Wjedomosti seint dd. gisteren Aan Japansche of op Japansche mededeelingen berustende berichten betretfende Port Arthur kan men geen geloof slaan. Deze berichten hebben ten doel in Japan zelf indruk te maken en zoo het sueces te verzekeren van de nieuwe binnenlandsche leening van Japan, waarvoor niet dan met moeite geteekend wordt. In werkelijkheid bestaat er sinds een week geen mogelijkheid 0111 betrouwbare berichten uit Port Arthur te ontvangen. De vesting is geheel en nauw ingesloten. De Japanners verwachten, dat het Russische eskader uit Port Arthur zal uitvaren, daarom houden zij alle jonken en schepen rondom Port Arthur aar,. De Ja panners doen gestadig nieuwe troepen te Dalni landen, welke voornamelijk uit krijgshaftige inboorlingen van Formosa zijn gevormd. De Chineesche bevolking van de plaatsen, waar die troepen doortrekken, lijdt veel onder hun wildheid en wreedheid. Petersburg, 28 Sept. Naar Koeropatkin dd. gisteren aan den Tsaar heeft bericht, houden afdeelingen van de Japansche voorhoede de tot nu ingenomen stellingen oostelijk van den spoorweg bij voortduring bezet. Vende'ls uit deze afdeelingen beproeven nu en dan vooruit te komen, doch trekken voor de Russische ruiterij terug Een colonne uit een afdeeling van gene raal Samsonof heeft zich van een kudde vee meester gemaakt, waarbij een Japansch cavalerist werd gekwetst. In den nacht voor den 26en heeft een kozakkenoflicier met een afdeeling Oeral-kozakken een Japansch bivoeak bij Hoeandi overvalien en daar grooten sclirik doen ontstaan. Den 26en legde een patrouilie kozakken een hinderlaag aan een half Japansch eskadron. Dit werd plotseling door het vuur der kozakken overvalien en leed aanzienlijke verliezen het trok inderhaast terug en liet verscheidene dooden achter. De kozakken maakten een aantal Japansche paarden buit. Tokio, 29 Sept. Een spoed-besluit tot wijziging der dienstplichtwet is heden uitgevaardigd. Daarin wordt de diensttijd voor reservisten van de tweede klasse van vijf tot tien jaren uitgebreid, en wordt liet onderscheid tusschen de eerste en tweede klasse der reserve afgeschaft. De reservisten kunnen ontslagen worden op 37jarigen leeftijd. Deze vermeerdering der legersterkte maakt een nieuw plan voor de verdeeling in divisies noodzakelijk, doch dit plan is nog niet gepubliceerd. Londen, 29 Sept. De //Daily Express" verneemt uit Tokio, dat een deel der Japansche pers stijgende onte- vredenheid toont over den langen tijd die verloopt voordat Port Arthur genomen wordt. Een blad zegt openlijk, dat generaal Nogi eigenlijk maar de //harakiri" op zich moet toepassen. Tienduizend tot twaalfduizend man nieuwe verster- kingen zijn deze week aan Nogi toegezonden, met nieuw belegeri ngsgesch ut. Gewonde soldaten zeggen dat de verliezen door land- mijneu veroorzaakt, volstrekt niet overdreveu zijn, en dat de Russen dagelijks nieuwe mijnen aanleggcn de verdediging wordt op een woeste wijze geleid. Het komen. Men kwam slechts zoover, dat men in de diepte het verpletterde lijk kon onderscheiden. Zou ik daarmee tevreden moeten zijn riep Karel, vervuld van droefheid en ontsteltenis. Zou ik hier vaudaan gaan met gezonde ledematen, terwijl mijn vriend daar in die ijzingwekkende diepte misvormd en verminkt nederligt, zonder hulp, zonder redding? Hij bedekte het gelaat met beide handen en schreide. Dan zal ik vlug naar Aden terugkeereu en trachten daar menschen te vinden, die zich aan toutven gebonden, in dien afgrond willen laten afzakkeu om te zoeken. Blijft u maar hier, totdat ik terugkeer, sprak nu de gids en ging onmiddelijk heen. Karel bleef alleen achter," op korten afstand van de plek, waar zijn vriend hem zooeven de hand drukfce, waar zij zamen de grootsche natuur hadden bewonderd. Uur na uur verliep, altijd heeter brandden de zonnestralen op het zwarte gesteente, voortdurend narnen Karel's krachten af, hij voelde zich het bezwijmen nabij. Eiiidelijk keerde de gids terug; zijue pogingeu om moedige uiaunen mee te brengen warea vruchte- loos geweest. Geef het op, mijnheerUw vriend is al lang uit zijn lijden veriest; het zou verkeerd wezen, nu nog een tweede menschenleven op het spel te zetten, sprak hij, en hij trok den willoos vjgenden Karel voorzichtig mee. Later wist de jonge Brinken zelf niet, hoe hij weer te Aden in het hotel was terechtgekomen. Russische garnizoen rnaakte onlangs gebruik van roode peper, in een gevecht op korten afstand. De //Daily Telegraph" verneemt uit Tsjifoe dat de Russische torpedobooten een uitval deden uit de haven van Port Arthur en verschillende Japansche jonken buit maakten die op weg waren naar DalnV. De Russische oorlogssehepen verlaten ook nu en dan de haven, maar nooit meer dan drie te gelijk. Wegens onjuiste opgaaf herhalen wij de vermelding der voordracht voor een onderwijzer aan de openbare school te Hoek. Deze bestaat uit de heereu D. J. A. Bareman te Hoek, M. Verburg te Borselen, C. I. Ser)£ te IJzendijke en M. Sloutjesdijk te Qud-Vosmeer. Met ingang van 1 Oct. wordt aan het instituut van Linschoten te Vlissingen als decent verbonden, de beer J. Jasperse, vroeger te Groede. Aan den dezer dagen benoemden kommies 3e klasse bij 's Rijk belastingen D. du Pree, is met 1 October a. s., in plaats van Nieuwstadt, tot tijdelijke standplaats aangewezeu Sas van Gent. De benoeming van K. L. Braber te 'sGraven- hage tot kommies 3e klasse te Sas van Gent is ingetrokken. De St. Ct. bevat een opgsaf van het aantal besmettelijke ziekten, voorgekomeu in de week van 21 tot en met 27 Sept. In Zeeland kwamen voor twee gevallen van typhus en febris typho'ilea en wel te Kruiningen en te Ter Neuzen, vier van roodvcu.k te's fleer Abts- kerke en zes van diphtheritis en web drie te Heinkenszaiid, een te Hulst, te St. MaarOnsdijk en te Veere. Clinge, (Nieuw Namen). N dat em paar jaar geleden vergeefsche pogingeu aangewend werdeu, om te Nieuw-Namen eeue eigen kermis te kiijgen, gaat men thars maar weer voorl dat feest te viereu, gelijktijdig met het aangrenzende Kieldrecht. Het spreikt van zelf, dat een groot dorp, als fCieldrecht, het grootste deel d°r bezoekers tot zich trekt. Toch was hier ook vrij wel volk. Ecu carousel en een schommel gaven jong en oud gelegenheid om te draaien en te zwieren. Gelegenheid tot draaien in de herbergen was er ook, doch niet overvloedig, zooals b. v. te Kieldrecht. Des Maandags maakten de „Schelde- zouen", far.fare, eene muzikale wandeling, terwijl op Diasdag de //Veloclub" een velofeestje had georganiseerd. Woensdag, met de bekende Kiel— drecht-jaarmarkt, eindigde ook hier de pret. Ougeregeldhedeu of rustverstoringen kwamen i iet voor. RECHTSZAKEN. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Sept., de volgende vonnissen uitgesproken G. G., oud 44 j., polderwerker te Graauw, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand O gevangenisstraf. A. A. 0., oud 23 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens vernieling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. P. B., oud 27 jaar, klompenmaker, laatst wonende te St. Jansteen, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, is wegens diefstal ver oordeeld tot G maanden gevangenisstraf. Gisteren werd door het gerechtsliof te 'b Gravenhage liet vonnis der Rechtbank te Middelburg. waarbij F. M., bakkersgezel te Ter Neuzen, wegens misbandeliug is veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, vernietigd, wegens een gebrek in den vorm, en opnieuw recht- doende, de appellant wegens mishandeling tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld. De avond begon reeds te vallen, reeds brak een vreeselijke nacht aan, die voor geheel zijn volgeud leven beslisseud zon zij1, tion hij uit zijn akelig gepeins ontwaakte en in zichzelf sprekend, rusteloos in de kamer begon heen en weer te stappen. Ik moet onmiddelijk terug naar Hamburg en Eduards dood bekend maken, zijn bagage en geld afgeven en dan? ja, wat zal er dan van mij worden sprak hij znchteud. Mijn vriend heb ik verloren en met hem het bssie deel van mijn geluk. Ik keer terug tot miju duister leven, tot den dagelijkschen kring, loop tusschen aller- lei kleine zorgen en afmattenden arbeid, om ein- delijk het doel te bereiken, dat ik niet zelf heb gekozen, maar dat mij is aangewezeu door den wensch mijner moeder en door de bittere nood- zakelijkheid. En alles wat ik zou hebben kuunen genieten door de vriendschap en edelmoedigheid van Eduard, zal ik sedert dit oogenblik moeten ontberen O, ik heb meer verloren dan in woorden kan worden uitgedrukt. Wie zal thuis om hem treureu Wie zal zijn nalatenschap erven Hildegard Zij is getrouwd, ze heeft haw man, die haar boveu alles 1 iefheeftdoor Eduard's dood wordt aan haar leven een onherstelbaar nadeel toegebracht zooals aan 't mijae. Ook is zij rijk en gevoelt geen behoefte aan deze nieuwe erfenis, om van zorgen en ontberiug bevrijd te blijven. Als Eduard nog spreken kon, zou hij zeggen //Karel, je bent miju dierbaarste vriend geweest tijdens mijn leven, welnu neem na miju dood al mijn aardsche bezittingen tot u, dan zijn ze op de beste manier besteed." Doch dat is Woensdagmiddag vermaakten zich tweejongens met spelevaren in een roeiboot in de Vluchthaveu te Vlissingen. Een van hen, zekere v. d. V., een jongen van 10 jaar, viel uit de boot. Dit werd opgemerkt door een officier van de mailboot /yNederland". Een matroos van genoemde boot, P. Rondel, sprong onmiddellijk te water en mocht de voldoening smakeu den jongen, die reeds zin- kende was, te redden. Donderdagnacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de stoomzagerij van de firma I. de Broekert Co., te Middelburg. Twee daar passeerende personen wsarschuwden spoedig de politie en mocht die er in slageu met een slang op de waterleiding den brand in den aanvang te biusschen. De aangerichte schade is zeer gering. Een moeder, die haar kind te vondelin^ had gelegd, is door de rechtbank te Maastricht tot 3 maanden gevangenis veroordeeld. Maandagmiddag zou aan den Bedumerweg te Groningen een nieuw gekocht paard worden ge- probeerd. In den wageri, waarvoor het beest gespannen was, hadden plaats genomen de eigenaar, Wolchuis, koemelker, en zijn zoon, benevens de koemelker Pol. In het eerst ging alles goed. Maar spoedig sloeg het paard op hoi. De beide heeren Wohhuis sprongen van den wagen, maar Pol, de bestuuader, bleef zitteu. De wagen shngerde tegen een boom, zoodat een rad geheel werd ver- bnjzeld. Pol was van den wagen geslingcrd en werd in deermswaardigen toestand opgeno neo. Zijn verwundiugen waren van dien aard, dat hij Dinsdag is overladen. H-t paard en den wagen met drie raderen is tusschen Bedum eu Zuidwolde tot stilstaud ge- komen. Dinsdagochtend had te Boxtel het volgend ongeluk plaats. Zekere A. S. een braaf en op- passend landbouwer, zou even met een geleend geweer onder vogels gaan schieten. Ouderweg kruipt hij door struiken, met het treurig gevolg dat het schot afging, en hem zoodamg in de hersens trof dat de man dood ter aarde viel. De man laat eene vrouw met 5 jeugdige kinderen achter. Uit Deurne wordt aan de L. K. gemeld Dat hier, evenals op vele plaatsen, bet drinkeu van een borrel bij geboorten, zoowel als bij over- lijden, gebruikelijk, voor sommigen bijna onmisbaar is, weet iedereen. Zoo ook behoort de traditioneele borrel gewoonlijk bij het graven van een put. Dezer dagen liet een kastelein alhisr een put //schieten", zooals 't hier heet, waar de borrel volstrekt niet mocht ontbreeken, imrners, dat zou schande geweest zijn voor een "kastelein, die den jeuever toch a in /y zij u eigen" had. Men bepaalde zich dan ook niet op gepaste wijze eu juist afgepast, tot een borrel, maar het pittige vocht werd gedroukeu uit bierglazeu de gevolgen bleven natuurlijk niet uit. Een der gravers namelijk, die zich ooder in den put bevond, had zoo- dauig van de gelegenheid geprofueerd, dat het hem onmogelijk werd, zich naar boveu te werken en was men verplicht hem uit de moddei omhoog te trekken. Goede raad was duur, en de kortste weg ook de beste zeker toch de koddigste werd genomen. Een puthaak bevestigde men achter in zij a broek, en daar ging ie, onder luid gelach der omstanders. Aan de L. K. wordt uit Blerick gemeld la de woning van den ploegbaas Saris, die gedurende het //tichelseizoen in Pruisseu vsrtoeft, outstond des nachts brand. Ds oude vader van S. en een kind van 10 jaar kouden zich niet meer redden en vonden den dood in de vlammen. Des morgeus werden de twee verkoolde lijken gevonden. Een zoonlje van 11 jaar wist zich, door uit een venster te springen, van een wissen en ver- schrikkelijken dood te redden. onmogelijk. He, als ik er aan denk, zou ik krankzinnig kunnen worden. Ea weder stapte hij in de kamer rond en drukte de handen tegen het hoofd, waarin het hevig bonsde en klopte. De noodlottige gedachte, hem op listige wijze door den Booze ingeblazen, verliet hem echter niet meer. Tevergeefs sprak de stem van zijn geweten, tevergeefs verzetle zijn verstand zich. Het denkbeeld van een vrij en onafbanke- lijkheid bestaan, het genieten van al het schoons dezer wereld lokte hem zoo aan, dat zijnekracht om zich er tegen te verzetten, steeds minder werd en hij eindelijk voor de sterke verzoeking bezweek. Hij trachtte de stemmen in zijn binnenste tot zwijgen te brengen met de gemompelde woorden Ja, Eduard, mijn geliefde vriend, ik wil je bezittingen beheeren, zooals je dat zelf zoudt ge- daan hebben ik wil ze beschouwen als de erfenis, door je liefde aan mij geschonkennog na je dood heb je voor mij gezorgd en ik ben over- tuigd, dat je niet boos op mij bent. Toen de morgen aanbrak, stond zijn rampzalig besluit vast. Doch hij gevoelde, dat hij snel moest handelen hij moest zijn terugkeer tot het pad der waarheid onmogelijk maken, anders zou hij weer aan het wankelen gebracht worden. En hij wilde, hij moest rijk zijn; nu was er een schoone gelegenheid, misschieu kreeg hij zijn geheele leven niet weder zulk een kans. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5