A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Me. 4592. Zaterdag 1 October 1904. Gemengde berichten. 44e Jaargang. Binnenland. Laatste berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaat van dricm&al plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^jg slechta t.weemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze coarant behooii eon bijvoegsel. Het af deelingsverslag der Eerste Kamer over de Drank wet is verschenen. Van verschillende zijden w,erd de vraag gesteld, of de tot-nu-toe bereikte resultaten voldoende aan- inoedigeu oid vooit te gaau met weitelijke maat- regelen tegee misbruik van sterkedrauk. Toch waren vele leden van oordeel dat de wet wel kau dienen om de dronkenschap van de straat te houden. Naar sommiger meening is dit het eeuige wat met een Draukwet kan worden bereikt. S-jinmlge leden merkteu op, dat de Regeering bij de behandeling van de wet blijken had ge- geven van gebrek aan stand castigheid. Hiertegen werd van andere zijde opgemerkt, dat de Regeering den middeuweg heeft zoeken te bewandelen tus- schen de vertegenwoordigers der beide groepen, waarvan de een door scherpe verbodsbepaliugen alle gebruik van alkoholische drankea wil tegen- gaan en de andere slechts door ethische middelen, als volksontwikkeling, verbeterde volkshuisvesting, verhtffing der zede'ij kheid en dergelijke, bet drankmisbiuik tracht te bestrijden. Verschillende leden noemdeu bet een onnoodige en te ver gaande beperking van de vrijheid, te vcrbieden om zonder verlof andere drauken dan sterkedrauk te verkoopen men z&l daardoor krijgen clandestienen verkoop van melk of koffie. Vele leden zageu beperking van vrijheid in bet verbod om sterkedrauk te verkoopen in wacht- kamers, treinen en stoombooteu, en zij uitteu de vrees dat (lit verbod misbruik bevordereu zal, omdat men zich voor de reis allicht van grootere hoeveelhedeu drank zal voorzien, dan iudien ter plaatse sterkedrauk ware te verkrijgen. Ook de splitsiug vau tapperijen en slijterijen met de thaus opgenomen lage grens van 2 deci liters zal het drankverbruik binnenhuis bevor- deren. Verschillende leden maakten bezwaar tegen de mime wijze, waarop in dit ontwerp is gebruik gemaakt van bepalingen, die eerst na verloop van jaren van kracbt worden. Zij achtte dit een principieele fout op wetgevend terrein. Wetten worden gemaakt voor den tegenwoordigeu tijd. Door den Minister van Baiteul. Zaken zijn aangekocht vier nog zeer fraaie Nederlai.dsche admiraliteitskanonnen uit de 17" eeuw gevonden op den bodeun van de Straat van Messina. De kosten van aankoop tot eeu bedrag van f 10,000 worden gebracht ten laste der Staatsuitgaveu 1908. In het volgend jtar zal worden overgegaau tot de aaustelling van een adsjtirantlandbouw- ingenir ur met het doel van Regeerii gswege de vor- ming te bevordereu van een tecbnicus, die in staat zal zijn, zoowel aangaande de inrichting van boerderijen, als omtrent de werktuigen en ma- chinerieen, welke in het landbouwbedrijf aacge- wend worden, desverlangd voorlichtiug en aanwijzing te verstrekken. lu een door den gemeenteraad van Wageniugen VBStgestelde verordening op de herbergen enz., was in art. 7 de volgeude bepaling opgenomen #Hel is den herbergier verboden sterken drank te verkoopen aan hen omtrent wie door bet ge- meentebestuur is medegedeeld, dat zij door eeue in de gemeente gevestigde instelling van weldadig- heid worden bedeeld'". Ged. Staten van Gelderland waren van oordeel dat dit artikel in strijd was met artikel 150 der gemeentewet in verband met artikeleu 252 en 454 van het Wetboek van Strafrecht en droegen het der Koningin ter vernietigiug voor, van welke Toordracht den gemeenteraad werd kennis gegeven. In een citvoerige memorie persisteerde de Raad echter, op voorstel van Bnrg. en Weth., bij de in genoemd artikel vervatte bepaling. Thans is door den Minister van Binnenlandsche Zaken, in overeenstemming met den Minister van Justitie, beslist, dat de opvatting van den Wageningschen Gemeenteraad juist is. Het ver bod van de gemeentelijke verordening heeft eene geheel andere strekking dan de meerbedoelle bepalingen van de strafwet. Dat de Rijkswetgever door de artikeleu 252 en 454 van het W. v. S. een bepaald punt tot een ouderwerp van Rijksbe- lang zou hebben gemaakt, ko'mt den Minister voor eene onjuiste opvatting te zijn. TER NEUZEN, 30 September 1904. Hedenvoormiddag had alhier op de algemeene begraafplaats de plechtige teraardbestelling plaats van het stoffelijke overschot van wijlen den heer J. C. Harte. Familie en vrienden, benevens eene deputatie van de loge //l'Amitie sans fin" en het gemeente- bestuur met den gemeenteraad volgdeu de baar naar de laatste rustplaats. Aan de geopende groeve sprak de heer D. J. Des, lid van den gemeenteraad, ongeveer het volgende ,/Daar de heer Burgemeester deze treurige plech- tigheid niet met zijne tegenwoordigheid kon vereeren, verzocht hij mij namens hem eu den gemeenteraad, een woord vau deelneming te spreken, bij de geopende groeve van ous aller geacht en bemiud medelid den heer Harte. Immers, geacht en bemind was de heer Harte niet alleen in onzen gemeenteraad, maar ook daar- buiten was hij als burger om zijne degelijkheid, eerlijkheid, milddadigheid en open karakter aller vriend. Sedeit Juui 1870 lid van den gemeenteraad in de plaats onzer inwoning en gedurende dien tijd vele jaren lid eu voorzitter van het Burgerlijk Arm- bestuur, lid der commissie van fabricage, der plaat- seiijke schoolcommissie eu ook eerste wethouder der gemeente, behartigde de heer Harte hare belangen en zag dan ook verschillende malen zijn mandaat als lid van den gemeenteraad met treffeude blijken van belaugstelliug hernieuwd. Ondauks zijn zeer hoogeu ouderdom en de ziekte die steeds meer en meer zijn lichaam ondermijnde, was de heer Harte, als hem dit maar eenigszins mogelijk was, trouw op zijn post. Zelfs versch ligt het mij nog in het geheugeD, dat wij hem de raadzaal zageu biunenstrompelen, ons toevoegende //hier ben ik ook Alsof hij zeggen wilde //niet meer iu de kracht eu bloei mijns levens, zooals dat vroeger was, evenwel, zoolang God mij de krachten verleeud, wensch ik trouw te blijven aan mijue verplich- tingen in het beharligen van de belangen onzer gemeente 1" Waarde collega Harte mijn wensch is dan ook, dat, nu uw aardsche loopbaan geeindigd is eu uw lichaam, evenals dat ons alleD, 't zij vroeg of laat, te wachlen staat, aan de vergaukelijkheid moet worden prijsgegeveu, uwe ziel door eigen ktachl rnoge triumfeeren over dood en graf eu iu Jezns Christus moge gevonden hebben de wel- verdieude rust van uwen arbeid, lot in leugle van dagen." Vervolgens sprak de heer H. J. Vooren namens de loge ^l'Amitie sans fin" ongeveer als volgt //Gij, alien, die deze droeve reize hebt willeu meomaken, herinnert u, wat reeds een paar eeuweu geleden, een der gebroeders Van Haren zong «Helaas, helaas, hoe vlieden onze dagen, hoe spoedt zich ieder uur met onzen luister been." En herinnert u ook, als ge kunt, wat een dicbter van den overonden dag zong en dat in den bijbel aldus tot ons in proza is overgekomeu 60, 70 en als ge heel sterk zijt, 80 jaar is het leven der menschen. Broeder Harte, gij hebt 80 jaren welhaast mogen leven, gij hebt ervaren, dat ondanks het lange leven, ieder uur henenspoedt en met het uur ook den luister, dien het leven soms hebben mag. Lang hebt ge geleefd, aan teleurslelling heeft het u niet ontbroken. Een groote zeker was voor u, toen ge gingt bemerken, dat ge niet meer waart als vroeger, dat de kracht u ging begeven, om te werken, zooals ge zoo gaarne deedt, om te denken, zooals ge dat vroeger kondet. Uw leven is in vele opzichten rijk en schoon geweest. Reeds is gememoreerd wat gij iu het openbare leven waart, en is het er ons in de eerate plaats om te doen, na te gaan, wat ge hebt trachten te zijn als mensch in meer intiemen kring, waar men elkander meer naawkeurig keunen leert. En dan hebt ge getoond veel lief te hebben ge'nad eq een ruimeo biik te hebben gekregen, om te kunuen oordeelen en te kunnen geven en vergeven. Ge hebt het hooge gevoel gekend wel te doen, omdat weldoen goed is, ge zijt blijven weldoen bij prangenden nood, ook aan hen, die soms in het gewone leven u voorbij gingen, of wel u smalend bejegenden. Uw einde is er. Voor ons blijft er Diets meer over dan de herinnering, Maar deze zullen we trouw bewaren. De hand kunnen we niet meer drukken, zooals we dat zoo dikwijls dedeu. Neemt daarom mee de laatste handdruk, die we u hier benedeu geven kunnen, door u toe te werpen de handschoen, die onze rechterhand dekt. Rust zacht. Gij, die tot hem in uauwe familiebetrekking stoud, zegt aan zijn treureude weduwe, die 45 jaren lief en leed met hem heeft gedeeld, dat we zijne herinnering hoog zullen houden als die van een mensch, die geprobeerd heeft goed te zijn. Gij, oude broeder, zegt haar, dat we in moeilijke oogenblikken ons zullen herinneren, wanneer het werken ons zwaar mocht vallen, deukende aan hem, wien werken een lust was /Neemt saam de plooien van 't hangende gewaad, dat licht u struik'leu doet." En gij, die jaren samen met hem hebt gewerkt, die wist wat hij op had met zijn schip, met zijn zaken, wees verzekerd, dat de naam van den man Jacobus Cornelis Harte iu gezegend aaudenken blijven zal. Hierna dankte de heer A. Walraven, neef van den overledene, namens de weduwe en familie voor de eer zijn oom bewezen. Hedenmorgen is alhier door den heer le luitenant Thomson districts-commandant der kon. marechaussee te. Vlissingen op plechtige wijze de eeremedaille der Oranje-Nassauorde uitgereikt aan den brigadier Geleijnse, brigade commandant teHon- tenisse, zulks iu verbaud met zij tie houding bij het bekende gewelddadige verzet van eenige Bouchaut- sche visschers te Walsoorden. Gisteren is alhier door den inspecteur vau politie gearresteerd zekere B., een der drie per- sonen van Clinge, voor geruimeu tijd ter zake van mishandeling veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevaDgenisstraf en nog vodrdat de uit- spraak in hooger beroep bekend was, naar het buitenland was uitgeweken. Omtrent het treurig ongeval, dat te Moer- beke (dorp) met d"e automobiel van de familie Lippeus De Kerckhove voorviel, is, naar men ons uit Koewacht meldt, gebleken, dat de dood- gereden oude vrouw doof was en ook niet goed meer zien kon. De chauffeur kon, hoewel langzaam rijdende, niet tijdig geuoeg stoppen en reed de vrouw aan, die viel en met het hoofd op een trottoirband terecht kwam. Uit de verklariugen, door eenige getuigen afgelegd tegenover het parket van GeDt, dat ter plaatse kwam, is te besluilen, dat het ongeluk aan uiindere voorzichtigheid der vrouw moet worden toegeschreven. (M. Ct.) Woensdag werd te Bergen op Zoom ten vergadering gehoudeu van afgevaardigden, gekozen uit de groot-consenthouders iu Zeeuwsche visschers- plaatsen, ter bespreking vau het denkbeeld, ge- opperd door de Bruinisser Vereeniging Algemeen Schippers- en Visschersbelang, om het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen uit te breiden met twee of drie leden, gekozen door Zeeuwsche visschers, houders van groote cou- senten. Verder om te verkrijgen dat bij eventueele af- treding der thaus fungeerende leden de vacatures mede aangevuld worden door rechtstreeksche ver- kiezing door belanghebbendeD. Vertegenwoordigd waren Bruiuisse, Bergen op Zoom, Tholeu, Yerseke, Clinge en Graauw. Besloten werd dat elke 25 kiezers een stem kunnen uithrengen voor de verkiezing van eeu af- gevaardigde. Deze afgevaardigden kiezen een bestuurslid. Kiezers ziju pachteis, groote consent-houders en oud-visschers kunuen ook als bestuurslid gekozen worden. Waar geen 25 kiezers zijn, zal een combiuatie met een andere plaats tot stand gebracht worden. Aan den heer Okkerse uit Bruiuisse, die de vergadering leidde, werd opgedragen een concept- adres te ontwerpen, waarin wordt aaugearongen cp uitbreiding van het bestuur der S. Z. met twee leden. Dit concept zal aan verschillende vereenigingen worden rondgezonden, die het met op- en aan mer- kingeu aan den voorzitter moeten retourneeren. Vooral werd erop gewezen dat deze handeling geen revolutionnaire daad is of een tegenwerking van het huidige bestuur. De bedoeliDg is om met de tegenwoordige leden van het bestuur, na de uitbreiding van het leden- tal samen te werken. (M. Ct.) Tokio, 29 September. In regeeringskringen wordt vanavond verteld, dat de nieuwe dienst- bepalingen de beschikbare strijdkrachten met on geveer 200,000 man vermeerderen. St. Petersburg, 29 September. De laatste hier bij den generalen staf ontvangeu telegrammen ver- tellen, dat de Japanners voor Moekden met een aanvallende beweging begonneu zijn over het ge- heele front van oost naar zuid. Maandag is in de golf van Patras alweer een Eogelsche torpedojager verloren gegaan. De Chamois, behoorende tot het Middellandsche-Zee- eskader, was een duhbelschroef-vaartuig vau 360 ton en kon met haar machines van 5900 paarde- kracht een snelheid van 30,4 knoop bereiken. Tijdens een proefvaart met maximum snelheid vloog een blad van een dar schroeven af. Dit sloeg een gat in den bodem van het scheepje, dat spoedig zonk. Degeheele bemanning (61) is gered. Te Boston is op 64jarigen leeftijd overleden de romanschrijver Prentiss Iugraham, die zeker wel als houder van het //schrijversrecord" mag worden beschouwd. Hij begon te schrijven in 1878, op 33jarigen leeftijd, en hij heeft niet minder dan 707 romans geschreven. Er was eeu iaar, zoo verzekert de //Boston Evening Trans cript", waarin Ingraham 52 romans schreefdat is juist een per week. Soms werkte hij aan vijf boeken tegelijk een lieflesgeschiedeuis, een zeeverhaal, een misdaadromau en twee romans vol avontureu en de vlugge kopymaker leverde in vier dagen een roman voor feuilleton van 12,000 regels. Wie wil zijn huid verkoopen Een rijk, jong meisje, miss Emma Gallapher, in Evanstown, bij Chicago, is tengevolge vaneen gasontploffing vodr eenige jaren, van den hals tot het middel verbrand. Zij heeft van verschillende arme raeisjes stukken huid gekocht en die aan de hare laten vasthechten om de sporen der brandwondeu te doen verdwijnen. Doch er ontbreekt haar nu noch 38 vierkante c.M. huid. Zij heeft in verschillende courauten adverteu- ties geplaatst, waarbij zij voor de 83 vierkante c.M. huid 1000 dollars aanbiedt. De #Petit Bleu" vertelt het. Milliounair8 kunneD zich dingen veroorloven, waar een gewoon mensch niet aan denkt, en zoo hij er wel aan dacht, voor gek verklaard zou worden. Zoo heeft een van de Engelsche Roth schilds een uitgebreide en kostbare vlooien- verzameling. Maar aan de collectie ontbrak nog een zeer zeldzaam exemplaar, ul. de vloo, die huist in de pels van den poolvos. Toen het outbreken van een vertegenwoordiger van deze soort springertjes voortduurde, werd een expeditie uitgerust om deze vloo te zoekeD, waarvoor men uatuurlijk eerst den vos hebben morst. Niet lang geleden is de leider van de expeditie teruggekomen, in het bezit niet van &;n, maar van twee van deze diertjes, een mannetje en een wijfje. Voor den gelukkigen vinder van een beestje was f 30,000 uitgeloofd. De leider ontvangt dus voor deze twee diertjes 60,000. Een bekend Amerikaansch sportsman, de miliionair Thomas Young, heeft voor een jaar TEB NEIIZENSCHE (MEANT. Uit blad verschijnt Woensdng- en Vrijdaijavoad, uhgeiiHiidefil op Feesldagen, bij de Firms P. J. I'll OK K1KIIK te Ter Wenzen. II I-n TTririrnnmin iti -MTTrar--ifrin>--an'fcrT\ rrii I 'fill' iCOT**inwirrJV-rftTi-TWf-t:in;i1fVH,irTs.''^t?lV L"i~gi*'1'"' BWWMP' I dl i II llfmHnnma—1—aMaaB—»nir»

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1