Telegrafische berichten. Gemengde berichten. J. C. HARTE. f excursie naar de Gsjoelauden onvermijdelijk en uoodzakelijk was. Ook de heer Van Vlijmen verklaarde de kwestie dezer expeditie bij de Iudische begrooting ter sprake te zullen brengen. Spreker protesteerde nog tegen de rede van den heer Hugenholtz, oor- deelenda dat de ^Matrozenbond" strijdig is met het karakter van leger en vloot. De Minister van Marine heeft gelden aan- gevraagd voor den aaubuuw van een pantserschip voor de verdediging van het Rijk in Europa. Voor het bepalen van den kolenvoorraad is als eisch gesteld dat het schip een afstand van 2400 zeemijl met economische vaart moet kunren afleggen. Daardoor is het geschikt voor den algemeenen dienst in de Europeesche watereu en in de zeeeu bewesteu de Kaap de Goede Hoop, waaronder ook ooze Wf st-Indische bezittingen behooren. De totale kosten van dit schip worden geraamd op 4,600,000. Voorts worden gelden aangevrasgd voor den aanbouw van 4 torpedobooten groot model type Opbyr. Zijn deze gereed dau heeft ouze marine 20 groot-modelbooten. De gezamenlijke kosten van deze vier vaartuigen worden geraamd op f 1.205.260. TER NEUZEN, 28 September 1904. Op de Waterstaatsbegvooting voor 1905 is geraamd f 12000 voor versterking der draaibrug over den Oostelijken kanaalarm te Ter Neuzen. Op 30 Sept. a. s. zullen met groot verlof naar hunne haardsteden terugkeeren de ingelijfden der Militie, die voor verkorte oefeuing zijn aaa- gewezen en niet tot een der beide ploegen van het blijvend gedeelte behooren. Zij die tot de eerste ploeg behooren gaan met tijdelijk verlof tot 1 December en keeren alsdan terug om hun overige 4 maauden te dienen. Zij, die tot de tweede ploeg behooren gaan mettijdelijk verlof tot 1 April en komen dan terug om de laatste vier maanden onder de wapenen te blijveu. Naar we vernemen kwamen door het niet tijdig en dan ten slotie nog in eeue verkeerde richticg uitwijken van een wielrijder, gisteravond op den Axelschen weg tusschen 't Zwaantje en Driewegen een achter bovengenoemde rijdende en een hem tegemoetrijdende motorfiets met elkaar in botsing, met het gevolg dat deze machines aanmerkelijk werden beschadigd, en ook een der berijders, de heer O., arts te Axel, eene belangrijke wond onder de kin bekwarn, De heer O. is eerst in eene nabijzijnde woning binnengebracht en daarna per rijtuig naar Axel vervoerd, alwaar hij verbondeu werd. Van het gebeurde is aangifte gedaan bijjde politie. Omstreeks drie weken persoon, wiens naam hen niet geleden kwam een onbekend was, bij de heeren Gebrs. Kaan te Hoek, om op afbetaling een rijwiel te koopen. Men was bereid hem dit te geven, maar de kooper was niet in het bezit van het noodige geld om den eersten termijn te voldoen. Hij zou den volgeudea dag met het geld komen, maar vroeg, of men, omdat hij zoo ver van huis was, hem niet een oude fists wilde laten gebruiken om mee huiswaarts te rijden en den volgenden dag om de uieuwe te komen. Hem werd een rijwiel gegeven en de Gebrs. K. zagen hem niet weer. In de meening dat het iemand was die te Ter Neuzen woonde werd bij de politie alhier aangifte gedaan. Heden is het den inspecteur van politie gelukt den rijwielliefhebber te Axel op te sporen deze is gearresteerd en naar hier meegebracht voor het verder onderzoek. Daarbij bleek o. m. dat het oude rijwiel door hem bij een rijwielhandelaar alhier was verkocht. De voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Hoek, bestaat uit de heeren D. J. A. Bareman te Hoek, M. Verburg te Borssele, C. S. Serlfi te lJzeudijke en M. Stouthamer te Oud-Vosmeer De Unie-collecte heeft dit jaar te Axel opgebracht 202,46. Zaterdagnamiddag gingen te Axel de paarden van den landbouwer J. d. F. op hoi, doordien zij schrikten. De voerman, die juist bezig was den dam van het land te sluiten, wilde de dieren grijpen, doch struikelde en kwam onder'den wagen terecht. Hem werden twee ribben gebroken. Geneeskundige hulp werd spoedig verleend. Aan de universiteit te Amsterdam is het 2e natuurkundig examen afgslegd door den heer C. A. Cammaert. Uit Sas van Gent schrijft men aan de M. Ot Wat in de velejaren, dat hier suikerfabrieken bestaan, nog niet is voorgekomen, nl. dat men vanwege die fabrieken er op uit rnoest om werkvolk aan te werven, gebeurt thans. Zondag werd na de hoogmis een oproeping voor arbeiders aan de zg. oude suikerfabriek yoorgelezen. Dit is, dunkt ons, een gelukkig verschijnsel het is beter voor den werkman, dat er handen te weinig, dan te veel zijn. De nog in vollen gang zijnde kanaalwerken zijn aan dien toestand niet vreemd. Clinge, 27 Sept. De verbeterde postdienst in deze gemeente, waarvan reeds vroeger sprake was, is thans officieel afgekondigd. Met 1 October zal er nu een postkar rijden tusschen HulstClinge en Nieuw-Namen. Deze zal van Nieuw-Namen vertrekken om 6 uur en 1,45 en terug van Hulst om 8,45 en 5,15. Behalve eene vroegere bestelling, zal ook de bus- lichting kunnen verlaat worden, zoodat er voor de correspondentie meer tijd overblijft. Naast de brievenmalen en pakketten zullen ook personen en bagage met den postwageu meekunnen, wat vooral voor bewoDers van Nieuw-Namen die naar Hulst moeten, een groot gemak oplevert. De prijzen zijn gesteld als volgt Nieuw-NamenHulst 25 ct. ClingeHulst 10 ct. De oudernemer is de heer Theophiel Weemaes te Nieuw-Namen. Ofschoon het reeds geruimen tijd bekend was, dat de krachten van den kapitein Harte (zooals hij in zijn vriendenkring nog genoemd werd) door zijn leeftijd, maar bovenal door de ongesteldheid waar- aan hij de laatste jaren onderhevig was, seer ver- minderden, kwam gistermorgen de tijdmg van zijn overlijden gedurende den verloopen nacht toch nog onverwacht. Men was er reeds wat aan gewoon geraakt., dat de krasse grijsaard telkens de aanvallen die hem troffen te boven kwam, maar nu was het einde daar. In den ouderdom van bijna 80 jaar (den l9'en Nov. was zijn jaardag) is schipper Harte overledeD. Met hem is heeugegaan een der nog weinige echt-oud-Ter Neuzensche figuren, Zeeuwen van den echten stempel, die, nog maar enkele jaren terug, de toonaangevers wareD, waar het Ter Neuzen of hare belangen betrof, die steeds op de bres stonden om met raad en daad te helpen. Voor schipper opgeleid was hij een der nog weinig overigen, die geleerd hebben alleen op hun kun de, hun schip en zeilen te moeten vertrouwen en die de gemakken van den nienweren tijd nog zoo niet kenden. En zij, die ook van dien tijd zijn, weten te verhalen dat hij een echte, stoere Zeeuwsche binnenschipper was, die voor geen klein geruchtje vervaard was, en dikwijls ondanks moei- lijke weersgesteldheid het beurtveer van Ter Neuzen op Dordiecht en Rotterdam geregeld wist te bedieuen. Die tijden liggen echter reeds in een lang ver- leden. Dat varen liet hij reeds geruime jaren aaD jongere krachten over. Maar nevens 't schip- persvak, had hij zich ook op den handel toegelegd. Ala zoodanig was hij een getrcuw bezoeker der graanmarkten en bij velen zoo hier als elders werd de goedige joviale figuur op die wijze bekend. In 1870 werd hij verkozen tot lid van den Raad dezer gemeente en telkens werd hij sedert met flinke meerderheid als zoodanig herkozen, ook toen hij om een gerezen geschil meende te moeten bedanken en de kiezers uitspraak te laten doen. 't Volgend jaar moest hij weder aftrcden en had reeds 't voornemen te kennen gegeven alsdau niet meer in aanmerking te willen komen. Van al degenen die deelmaakten van het gemeentebestuur, toen hij den 18 Juni 1870 werd geiustalleerd, is nog alleen de heer Joz. de Feijter in leven. Alle anderen z»g de heer Harte voor hem heengaan. Toen hij 18 Juni 1895 onder talrijke bolang- stelling zijn zilveren feest als raadslid vierde, werd dit door hem nog i i herinnering gebracht. Ook als voorzitter van het Burgerlijk Arm- bestuur, als lid der Comraissie van Fabricage, als lid der Commissie van toezicht op het lager ovderwijs, als wethouder en ook als lid van ver- schillende commissieo heeft bij de gemeentebe- langen gediend. De overledene, was niet iemand die uitblonk in uiterlijke gaven, maar hij was vast van karakter, men wist wat men aan hem had. Hij was genaakbaar voor iedereen en steeds be reid tot het verleenen van hulp waar die noodig was. Tot nog sleehts enkele jaren geleden kon men hem steeds vinden ond r degenen die deelmaaktpn van openbare commission, 't zij voor het uitoefe- nen vau liefdadigheid en het organiseeren van feesten als anderszins, De laatste jaren ontstonden andere toestanden, de heer J. 0. Harte, wien niemand van zijn vroegere vriendeu meer terzijde stond werd ook een dagje onder, een jonger geslacht leefde op, en hierdoor geriakte zijn persoon we] eerugszins op den achtergrond, hoewel zijn fioancieelen steun nimmer ontbrak. Daarvan zullen ook de besturen van de talrijke Ter Neuzensche vereenigingen weten te getuigen. En ook de armen en hulpbehoevenden Niemand onzer zal kunnen vertellen, welken stenn die van hem outvingeu, dat is alleen bekend bij hen, die de hulp genoten. Een flink burger wordt in den heer J. C. Harte verloren. Moge hij een welverdiende rust genieteB *S Gravenhage, 28 Sept. Tweede Kamer. Adresdebat. De Minister Kuijper verdedigde tegenover den heer Troelstra de ontbiriding der Eerste Kamer tengevolge van het voorgekomen conflict. Hij verdedigde ons koloniaaf beleid, terwijl de Minister namens de Regeering ten zeerste betreurde dat bij den noodzakelijken tocht door de Gajoelanden zooveel vrouwen en kinderen zijn gevallen, hoewel al t mogelijke is gedaan om te voorkomeu dat deze werden neergeschoten. De Gajoeers bleven ben echter als schild ge- biuiken. Met het oog op het exeplioneele van de plaats gehad hebbende droevige gebeurtenissen, zijn omtrent de preciese feitelijkhfden nadere medcdeelingen gevraagd, welke naar de Minister hoopt, bij de behandeling der Indische begrooting volkomen licht zullen verschaffen. De Minister van Marine verdedigde het uit den dienst zenden van elementen als de boofdbestuur ders van den matrozenbond. De heer Staalman wilde de verkeerde elementen niet slechts uit den marinedienst verwijderen maar deze tevens streng straffen. Het adres van antwoord op de troonrede is goedgekeurd met 51 tegen 8 stemmen. rechtszaken. Arrondissements-rechtbanfe te Middelhurg Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. v. d. W., oud 14 j., koeberder, geboren en wonende te Orerslag, gedetineerd te Middel- burg, ter zake dat hij in den avond van 5 Sep tember 1904, omstreeks 8 uur te Overslag in den polder Varempe, opzettelijk een roggestapel, toebehoorende aan E. Verhoosel, staande op een afstand van ongeveer 28 meter van een rogge stapel van P. Sehatteman en op een afstand van ongeveer 128 meter vau een roggestapel van E. Bambost, met een lucifer in brand gestoken heeft, tengevolge waarvan eerstgenoemde roggestapel ge- heel is afgebrand en door welke brandstichting gevaar te duchten was voor de twee andere bovenge noemde roggestapels. Aan den beklaagde is Mr. C. L. Gratama, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. H. M. de Koningin heeft 5'0 beschik baar gesteld voor het aanschaffen eener reddiugs- boot te Bruinisse. Te Jubbega viel met een geladen geweer de 14jarige zoon H. v. d. B. van een muur. Hij kreeg het scbot in de borst en was dadeiiik dood. Te Noordweile (Z.) drouk een 2^ jarig kind een onbewaakt oogenblik uit een ketel met kokende koffie, waardoor het zich inwendig zoo brandde, dat het den volgenden dag onder de vreeselijkste pijnen bezweek. Een bewoner van de Bierkade te 's Hage ontwaakte Dinsdagnacht om 2 uur door't omvallen van zijn fietsen beneden in huis. Op verkenning uitgaande, bemerkte hij dat een inbreker met een valschen slentel de voordeur geopend en het kantoor doorzocht had, maar er onraad bespeurde, hard van door ging. Op 't Spui werd de dief aange- houden door twee sgenten, die hem vroegen waarom hij zoo hard liep, maar hem lieten loopen, toen hij antwoordde omdat ik 't zoo koud heb. Men zij dus gewaarschuwd, 's Dachts de deur te grendelen. Zondagavond is te Maastricht in een alge- meene vechtpartij zekere Rassin leveDsgevaarlijk gewond door zekere K., die hem met eeu mes de burst doorboorde. Onmiddellijk naar Calvarienberg vervoerd, werd de getroffene daar in behandeling genomen, doch de geneesheeren hebben geen hoop hem in bet leven te behouden. In den loop van den nacht is de dader aan- gehouden en in verzekerde bewaring genomen. Op de landbouwtentoonstelling te Ooster- hout was o.a. geexposeerd een partijtje mooie, gave aardappeleD, zonder een enkel pu'je er iD. Terwijl eenige heeren er naar staan te kijken, komt er eeu boertje bij en vraagl Weten de heeren wel hoe de naam is van die aardappelen Neen, was het antwoord. Welnu, dat zjjn schoolmeesters. Zoooo En weet ge wel, waarom ze zoo genoemd worden Omdat ze zoo //glad" zijn Men meldt nit Deventer Het verspreide gerucht als zou een politieagent hier ter stede eeu bedrag van f 3000 gevonden hebben en hem door den eigenaar uit erkentelijk- heid een sigaar zijn aangeboden, is eenvoudig een verzinsel. Een ongelnk heeft Dinsdagochtend het droef- besiaan geeindigd van den bejaarden zwerveling J. v. W. te Breda. Hij had in een der logementjes in de Keizerstraat den nacht doorgebracht en omstreeks 6*/s uur wilde hij zich naar beneden begeven. Boven aan de trap overviel hem eene duizeling, hij stortte naar beneden en brak den halswervel. Op de kermis te Made is eergistermiddag bij een vechtpartij een der vechtenden doodgestoken. De verslagene was een oppassend jonkman van 18 jaar. Van een zijner vriendeu kre^g een mijn- werker, die beneden in de mijn Oranje-Nassau werkzaam was, het bericht, dat zijn vrouw druk bezig was met inpakken en op het punt stond te vertrekken met den eerstkomeuden trein in gezelschap van een ander mijnwerker. Zoo spoedig mogelijk haastte zich de verbolgen echtgenoot naar boven en liep op een draf naar zijn woning in de Koloaie, waar hij zich van de waarheid van het hem medegedeelde overtuigen kon. Toen onmiddellijk naar 't station. Hier aaugekoinen vond hij zijne vrouw plus nog iemand gereed staan om te vertrekkeu. Zonder veel complimenten maakte de man zich meester van de koffer, dat voor hem de meeste waerde had, en verwijderde zich even vlng als hij gekomen was. Een zijner kennissen, die hem vroeg, waarom hij zijn vrouw ook niet had mee teruggebracht, kreeg tot bescheid ,/Dat die naar den drommel loopt, daar was toch geen houden meer aan Een opgesloten juffrouw en een zenuwech- tige politie-agent hebben Zaterdag een groot deel der Amsterdamsche braudweer noodeloos op stelten gezet. De juffrouw was namelijk per abuis ten kantore van den heer Bruiriwold Riedel op den Kloveniersburgwal ingesloten. Daarom riep zii door een der vensters om hulp. Ongelukkig pas- seerde een politie-agent, voor wien hulpgeroep brandalarm schijnt te bedniden. De man snelde althaus rechtstreeks naar het Oost-Iudisch Huis en trok daar de brandschel af met het gevolg, dat dia voor een algemeenen aanval uit alle braud- weerkazernes materiaal kwam aangesneld. De juffrouw werd weldra tot baar eigen vol- doening en met groote pret van de buurt nit haar gevaugenschap verlost. De fe Groningen woonachtige familiea J. Suk en H. Rozema, hebben, na zes maanden tusschen hoop en vrees geleefd te hebben, thans de treurige zekerheid gekregen, dat de scboeuer Drie Gebrosders, kapitein T. Suk, op de reis vau Schotland naar Noorwegeu is vergaan, waarbij de kapitein, zijne vrouw en drie kinderen, beuevens de verdere bemanning hun graf in de golven heb ben gevonden. Een schoolgaand kind was te GroningeD achtergebleven. Zaterdag, toen te Sir Jansland een zoontje van een laDdbouwersknecht aan het mestrijdeu was, had hij een zijner broervjes mede op de wagen genomen. De kleine viel eraf en kwam onder den wagen terecht, waardoor eeu der armpjes totaal stuk gereden werd. Te Zaandam is Maandagnacht ongeveer half twee een woonhnis aan de Oranjestraaf, bewoond door A. P. C. Grongrijp en in eigeudom toebe hoorende aan de weduwe Blikslager, door onbe- kende oorzaak tot den grond afgebrand, zonder dat er iets kon gered worden. De bewoners, man, vrouw en kind, konden nog bijtijds ontkomeD. Toen zij door het schreien van hun kind wakke.r werden, stond het dak reeds in voile vkm. Alles was verzekerd. Men meldt nit Nijmegen In het vorig jaar werd door de rechtbank en in hooger beroep door het gerechtshof te Arnhem ter zake van.diefstal van pl.m. 700 tot 8 jaar gev. straf veroordeeld Johanna van R. Dit geld was afkomstig van menschep, bij wien zij in woonde, die al hun have hadden' verkocht, omdat zij bij hun zoon gingen inwonen. Een gedeelte van het geld werd toen op haar bevonden, een ander gedeelte, pl.m. J 500 niet. Thans, gedetineerd in de strafgevau- gems te Utrecht, bekende zij aldaar, het overige geld op een haar bekende plaats onder de grond te hebben verborgen. Toen Vrijdag in hare tegenwoordigheid door de politie een onderzoek werd ingesteld, werd werkelijk het geld, bestaaude in bankpapier, reeds bijna verteerd, teruggevonden. Zeker is dit voor de beide oudjes een gelukkige vonds. Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct. Verstrooidheid en vergeetachtigheid woekeren voort in alle rangen en standen der maatschappii. 't Is waarschijnlijk het gevolg van het ziekelijk haasten, het nerveuze gedoe, dat het liatst der vorige eeuw der menschheid heeft meegegeven Je mensch vergeet soms zichzelf, doch veel vaker zijn bezittingeu, hoezeer hij ook haakt naar ver- meerdering daarvan. Hij vergeet geregeld zijn parapluie of stok, soms zijn hoofddeksel en zijn overscboenen, zijn tabaksdoos, zijn mes, zijn pijp of zijn brilj aan costb&arheden laat hij zich maar weinig gelegen iggen. Inderdaad de mensch is een bij uitstek ver- geetachtig wezen. Mocht men bovenstaande bewering overdreven achten, dan ga men te Haarlem bezichtigen de allermerkwaardigste tentoonstelling van voorwerpen, vergeten in de treinen der //Hollandsche Spoorweg- in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2