Gemengde berichten. Landbouwberichten. De kermis met al haur lief en leed is wear achter den rug. De tijdelijke inrichtingen die zich de vorige week in hun beste plnnje aan ons oog vertoonden, zijn, of reeds opgeruimd, of vormen nog slechts een naakt geraamte. Eu alleen dadr is nog wat meer te zien, waar de sedert enkele jaren traditioneel geworden Maandag- avond-koek-afslag hedenavond de liefhebbers van een goedkoop na-kermis-koekje wacht. Daar kan men bepaald een koopje doen en men behoeft zich dan Diet ongernst te maken dat men de te koopen waar niet zal kunnen verorberen, want de verkooper wiens orgaan bepaald bewondering afdwirgt bewerkt de koeken ook zoodanig tegen elkaar, dat ze minstens gebeukt zijn als stokvisch en dus voldoende lenig en verteerbaar worden. Maar om nu op de kermisweek zelve terug te komenveel was er niet, maar wat er waswas over 't algemeen genomen goed. Om te beginnen in het Nederlaudsch Logement gaf de bekeude regisseur van het Nederl. tooneel van Gent, de beer Van den Heuvel, met eeD gezdschap eene opvoering van het blijspel »0, Oscar, ik wacht je en de klucht in een bedrijf //De Muis.', Nu, de swaken verschillen, en wel kan toe- gegeven worden, dat zij, die bepaald komen om eene tooneelcoorstelling te genieten niet geheel bevredigd werden, doch het opgevoerde werd goed vertolkt en de ontknooping van het eerstgeuoemd blijspel was interessant. De opkomst was groot eu de hoorders spaarden ook aan de uitvoerders hun applaus niet. Zooals we als ons vermoeden uitspraken, heeft het den heer H. D, Nieuwenhuijzen uit Rotterdam met zijn gezelschap in het //Hotel Centraal" niet aan bezoek ontbrokeD. De 3 laatste avondeu moesten velen teleurgesteld worden, daar zij geen plaatsje meer konden bekomen. Ads altijd was de heer Nieuwenhuijzen zelf het glanspunt van zijn gezelschap. Doch wat er nevens de fauiilie Nieuwenhuijzen was, mag ook genoemd worden, voorzeker wel de Tiroler liederenzangeres mej. Sophia van den Berg, de Chineesche goochelaar en het duettistenpaar Tony-Smits, terwijl de muzikale „Tedd and Lisly inderdaad excentri-k waren. Wat verwonderlijk mag heeten was het bezoek op jl. DiDsdag ten deel gevallen aan het symphonie- orkest van den heer C. Huylenbroeck van Gent in het „H6tel de Commerce." We wislen niet dat de Ter Neuzenarea zoo muzikaal waren, dat ze op een kermisavond stil naar muziek zoudeu willen zitten luistereu. En toch de zaal was druk bezet, het orkest had een aandachtig gehoor en grooten bijval. En dat was verdiend 't blekeu artisten te zijn die hun instrument bespeelden. Het succes van dezen avond is dan ook niet uit- gebleven zeer talrijk is het aantal dergenen die op de toonen dezer artisten ook de volgende dagen der kermis een dansje waagden. Aan het gezelschap #Oscarino" dat in het z/Ter Neuzensch Koffiehuis" de liefhebbers bij afwisseling op zang, muziek en dans onthaalde, viel ook een druk bezoek ten deel. De draaigelegenheden op de Markt hadden het druk, hoewel voor den stoommolen niet z<5o groote animo meer schijut te bestaan dan vroeger. De caroussel van Janvier haalde eene streep door de rekeuing der kleinen, door eerst Woensdag voor het eerst te draaien. Temeer werd daardoor de eerste dagen gebruik gemaakt van de stoom- fietsen. Wie geen reden van klagen zal hebbeu is wel Wegkamp met zijn biograaf. De levende foto- grafien hadden een groote aantrekkingskracht. Velen gingen bij herhaling daar terug een kijkje uemen, wel een bewijs dat, hetgeen er te zien was, in den smaak viel. Ook was het zeer druk en dat is nog lang niet het slechtsie bij de verkoopers van eetbare waren. We hoorden van een oliebollenbakker, die alleen Zaterdag 6000 stuks had gebakken en omgezet, en dat was er dan maar een van de velen. Minder druk was het bij de aan de Axelsche brug staande waarzeggende ,/Wonderspin". 't Wordt voor zulke inrichtingen in een tijd dat bij- of goedgeloovigheid meer en meer verdwijuen steeds moeilijker succes te hebben. 't Moet echter ge- zegd worden dat de wijze waarop de vertooningen gegeven worden, bij het groote publiek, dat geen idee heeft van de trues die daarvoor ten dieuste staan, wel indruk moet maken. Vooral Woensdag en Zaterdag werd de kermis ook door vele vreemdelingen bezocht. Voor zoover ods bekend, is alles zonder ver- storing der orde afgeloopen, eeuige oneenigheden van weinig beteekenis buiten lejchouwicg ge laten. 't Spreekt van zelf't was op straat tot laat in den nacht rumoerig. Dit blijkt onafscheidelijk van kermis- of feestviering. Er zijn nn eenmaal menschen die geen feest scliijnen te kunnen vieren zonder dit op meer of minder luide wijze te uiten. Natuurlijk zijn er ook daarin nog uitersten Of de politie daartegen iets zou kunnen doen, is een vraag die wij niet bevestigend durven beantwoorden. Wanneer men dat absoluut zou willen tegengaan is er maar een radicaal middel alles af te schaffen. Zoolang het echter hiertoe niet komt, zullen met kermis of andere feestelijk- beden ook de minder gewenschte aanhangsels 4>lijven voorkomen. Zaterdagavond komen menschen uit de Donze-Visserstraat alhier thuis en vinden de luiken (blinden) geopend, een raam openge- schoven, een bloempot op den grond stuk gevallen, de achterdeur geopend, enz. enz. Er was dus ingebrokenpardon ingeklommen. Vermist werd echter niets en de inklimmer scheen zich langs een zijuitgang te hebben ver- wgderd. Vermoedelijk heeft men hier te doen met iemand die zich in de woning waar hij zijn moest vergist heeft, de voordeur gesloten vindeude langs een minder gebruikelijke, maar voor hem niet ongewone wijze in huis heeft willen komen, daar binnen pas zijne vergissing heeft opgemerkt en er toen weer stiekem tusschenuit getrokken is. Door het bestuur van het calamiteuze water- schap Walzoorden werd Zaterdag te Walzoorden aanbesteed het maken van zinkwerken tot verde- digiag van den oever der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden. Raming f 12431.64. Minste inschrijver was de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor 11980. De brieven- en telegrambesteller, J. de Houck te IJzendijke, die ruim 35 jaar bij de posterijtn is werkzaam geweest, heeft Zaterdag zijne betrekking neergelegd. Door het personeel der posterijen aldaar werd hem een pracbtige zetel aangeboden, terwijl door eene commissie namens ruim 100 ingezetenen, hem een fraaie pendule werd geschonken met een album, bevattende de namen der gevers en eene toepasselijke opdracht, gecalligrafeerd door de heer J. du Burck, onder- wijzer aldaar. Tot brieven- en telegrambesteller te IJzen dijke, is aangesteld P. Schippers, thans besteller met beperkten dienst aldaar. Zaterdagavond had de rijksveldwachter V. d. Abeele te St. Kruis, zijne fiets laten staan voor eene herberg op het gehucht Stroapuit, onder deze gemeente. Toen hij verder wilde fietsen was zijn rijwiel verdwenen. Het was 8 uur s avonds. Men doet ijverig onderzoek. De heer W. A. de Blaeij, hoofd der school te Retranchement, is thans in gelijke betrekking te Hansweert benoemd. Koewacht. Zondag deed de fanfarenmaat- schappij //De Eendracht" haar laatste zomeruit- stapje voor dit jaar. Een muzikale wandeling werd gemaakt naar de wijk //DeNieuwe Molen waar eenige muziekstukken werden uitgevoerd. Mede door het schoone najaarsweer was er veel volk op de been. Hoofdplaat. Als schatters der gronden in den calamiteuzen Hoofdplaatpolder zijn door den dijkraad, Gedeputeerde Staten en de Middelburgsche rechtbank benoemd respectievelijk de heeren A. de Groote, wethouder en landbouwer te Biervliet J. G. P. Timaus burgemeester te 's Heerenhoek eu G. Minderhoud, landbouwer Borssele. Kawerking van Chilisalpeter. De heer P. G, die van Venloo Daar Rot terdam reisde, zat in eeu spoorwegcoupt; alleen met een vreemdeling. Deze bood hem een sigaar aan en had de onvoorzichtigheid die aau te nemen. Nauwelijks had hij eenige oogenblikken gerookt, of hij viel in een diepen slaap. Toen hij een tijd later weder wakker werd, was zijn portemonnaie ledig en was zijn gouden horloge- ketting vervangen door een nikkelen. De vreem- deliog was intusschen op een tusschenstation uitgestapt. Te Kleef speelden eenige knapen brandweertje. Eeu 12jarige jongeu klom op de ijzeren poort voor een school om zich aan een touw omlaag te lattn. Daarbij raakte de strik om zijn hals, hij liet het touw los eu bleef aan zijn hals hangen. De kinderen liepeu weg om de ouders te waar- schuvren, maar toeu de vader kwam, was de jongeu al dood. Een agent van politie te Deventer vond eer, bedrag van 3000, dat verloren was door een reiziger der firma H. Hij gaf het natuurlijk terug, en kreeg als belooningeen sigaar, waarvoor de agent echter heel vriendelijk bedankte, zeggende, dat hij geen rooker was. Te Rotterdam zijn aangehouden twee be- steller8 van het Holl. Spoor. Een er van was zoo brutaal zijn wagen vol te stoppen met kar- petten, tapijten voor Zierikzee bestemd en ze af te leveren bij een bierhuishoudster in het Hang, die het gestolen goedje beneden de waarde opkocht. Bij een huiszoeking zijn tal van voorwerpen in beslag genomen. De bierhuishoudster wees deu besteller als deu dief aan. Te Halifax in Nieuw Schotland waar eer»t onlangs een hevige brand woedde in werveu en loodsen aan de haven, is opnieuw brand uitge- broken. Ditmaal in een aantal magazijnen van scheepwerktuigen en ijzerhandelaars. Te Brierly Hill nabij Stourbridge in Staffordshire, in welk district vroeger vele kolenmijnen werden geexplo- teerd, zijn deze week drie woouhuizen ingestort, doordat een daaronder gelegen, indertijd slecht dichtgemaakte mijnput van 150 meters diepte, plotseling openviel. Een massa puin, meubelen en ander huisraad stortte in den plotseling zich openenden afgrond en als door een wonder bleven de bewoners der huizen, die zich op de boven- verdiepiugen bevonden, ongedeerd, wijl de in- stortende vloeren den geopenden put bedekten en verder onheil voorkwamen. Wijl dergelijke ongelukken in het district Staf fordshire reeds meermalea voorvielen, heerscht onder de bewoners dier streek een soort paniek. Ernstige ongeregeldheden hebben zich Maan- dag in den namiddag en 's avonds voorgedaan in het Londensche Ghetto, de door ongeveer 18,000 Israelieten bewoonde buurt Spitalfields. Reeds sedert lang bestaat een gespannen verhouding tusschen de orthodoxe Jodeu en eeu aantal jongeren, die zich socialisteu noemen, maar wier socialisme inzouderheid tot godsdienstloosheid is ontaard. Deze //socialisten", die in Spitalfields hun eigen clubs hebben, nemeu aan geeu eukel godsdienstig gebruik meer deel, erger nog, zij laten geen ge- legeuheid voorbijgaan om hun geloovige stamge- nooten bg de uitoefening van ritueele handelingen te hinderen. Bij gelegenheid van den Grooten Verzoendag, kwam het tot een botsing. De //so- ■cialisteu" hadden eerst nabij de Synagoge in Princeletstreet, in hun vereenigingslokaal rumoerige bijeenkomsten gehouden later in den middag reden zij met 'n grooten wagen geladen met vleesch en andere levensmiddelen, door de straten, daarbij rookend en drinkend eu de Israelieten, die zich buiten bevonden, hoonend. De geloovige Joden, over deze spotternij in woede ontstoken, vielen de //socialiesten" aan en een algemeen gevecht ontstoud. Met stokken en steenen gewapend gingeu de menschen elkaar te lijf. In de opwinding van het gevecht hoorde men in alle talen der wereld schelden en vioeken. Eens moesten de //socialisten", die meerendeels Russen en Polen zijn, voor de overmacht zwichten en werden zij in hun vereenigingslokaal teruggedreven, dat nu door de woedende menigte belegerd werd. Intusschen was de gansche buurt in oproer geraakt. Overal werd gevochten en bij de voor- rnannen der,/socialisten" werden de ruiten ingegooid. Politie verscheen in grooten getale in de straten, dreef met den wapenstok de oproerige menigte uiteen en zette vervolgeus de straten en stegen doeltreffend af. Toch wis eerst omstreeks 10 uur 's avonds de orde hersteld. Van vieren tot tieneu duurde het leven voort, terwijl in de synagoge de plechtige „Yom Kippur"-diensten onafgebroken werden voortgezet. Een ernstig spoorwegongeval is dezer dagen bij Ferrara in Italie gebeurd. De machinist van een goederentrein was bij het rangeeren even van de locomotief gegaan. De stoker kon de machine wel aan den gang maken, maar kon haar toen niet stoppen, met het gevolg dat zij in voile vaart tegen een sneltrein reed. Verscheidene wa- geus werden vernield en bovendien ontstond er brand waardoor een goederenwagen en de post- wagen werden aangetast. Gelukkig bleven de personenwagens daarvoor bewaard. Het was toch al erg genoeg, want er waren zes dooden en zeventieu gekwetsten waaronder enkele zeer ernstig. De machinist vau de goederentrein is gearresteerd. Door het breken eener kraan in een ijzer- gieterij bij Luik is een stroom gesmolten metaal op twee werklieden terecht gekomen en heeft- dezen doodelijke wonden toegebracht. Het ambtelijke verslag over de ramp met de New-Yorksche pleizierboot de Slocum, welke 959 mannei), vrouweu en kinderen het leven kostte, wijt de oorzaak van het ongeluk aan de achteloos- heid en onbekwaamheid van de bemanuing. De reddiDgsmiddelen waren voldoende, maar de on- wetendheid vau de bemanning en een volmaakt gebrek aan tucht maakten dat ze niet gebruikt konden worden. Het rapport adviseert, om den kapitein, loods en eerste machinist hun patent te ontnemeu. Een jongmenscb, zoon van bemiddelde ouders te Parijs, wilde dezer dagen, toen hij dronken was, een grap uithalen en nam den hoed weg van een huurkoetsier, terwijl deze een oogenblik afwezig was en zijn hoofddeksel op zijn rijtuig had achter- gelaten. Een agent had echter gezien wat er gebeurd was. Hij greep den jongeling en bracht hem naar het bureau. Hier bleek weldra dat men niet met een dief van beroep te doen had, maar men deed een andere ontdekking. Binnen in den hogd vond de politie-commissaris vijf briefjes van duizend frank, welke naar nit de nummers bleek, voortkwamen van een diefstal, voor vijf jaar ge- pleegd bij een Parijschen bankier. Nu werd de koetsier, aan wien de hoed behoord*, in hechtenis genomen, maar hij beweerde niets te hebben ge- weten van den schat dien hij zoolang op zij u hoofd had gedragen. Van twee ernstige ongelukken wordt uit Amerika melding gemaakt. Te Mellrose, een vooistad van Boston, is een electrische tram over eeu pak dynamiet van 50 pond heengereden, dat even te voren van een vrachtwagen was gevallen. De tram werd totaal uit elkander geslagen en van de iozittende passagiers werden er twaalf gedood 15 ernstig gewond. Ook de wagenbestuurder werd doodgeslagen. Vele voorbijgangers werden ge- stoffen door stukken hout en metaal. Overal in deu omtrek vlogen vensterruiten tot splinsters. De passagiers waren grootendeels //traders", echter behoorden tot de gedooden ook een vrouw met haar kindje en twee meisjes. Bij het herstellen van een spoorbrug over de //Grand Rivier", nabij Grive in het Indiaansche territorium der Vereenigde StateD, is gisteren een stelling ingestort, waardoor van 40 daarop werkende arbeiders er 20 werden gedood en velen ge wond. Groote verontwaardiging heerscht in Rusland over een geval van fraude, dat daar aan het licht gekomen is. Het is gebleken, dat in een aautal voor den oorlog bestemde mijuapparaten zand in plaats van ontplofbare stoffen zijn verwerkt, waar door een bedrag van ongeveer 700 gulden voor elke mijn is ontvreemd. De voor het mijn materiaal verantwoordelijke ambtenaar van het departement van oorlog is gevangen genomen en zal voor een krijgsraad terechtstaau. De petroleumbrand te Antwerpen. Thans zijn de cijfers bekend geworden van de schade, welke de assurantiemaatschappijen tengevolge van dezen brand te vergoeden zullen hebben. De //American Petroleum-Company" was verzekerd voor 1.275.000 francs, waarbij drie Belgische maatschappijen voor gezamelijk 325.000 francs betrokken wsren. Het overige was over 20 buiten- landscbe maatschappeu verdeeld. Bovendien wareu haar ledige fusten verzekerd voor 332.000, over 9 buitenlandsche maatschappijen verdeeld. De //Society Anonyme pour la veute de petrole" was bij zes vreemde maatschappijen verzekerd voor een totaal van 332,000 francs. De firma Eiffe was voor 900.000 franks verzekerd bij 15 vreemde maatschappijen. Daarbij komt nog de schade aan de tanks zelf. Die der //American Petroleum Company" waren niet verzexerd, die van de firma Rieth waren bij Eugelsche maatschappijen verzekerd voor circa •650.000 francs. De verschillende assurantiemaatschappijen zullen een totaal van 3J/2 milioen francs in ronde cijfers te vergoeden hebben. In een openbare school te Cincinnath is dezer dagen een droevig ongeluk gebeurd. Terwijl een aaDtsl van de vrouwelijke leerhngen, meisjes van negen tot twaalf jaar, zich in een eersljsedertkorfc gebouwd speeliokaal ophielden stortte de vloer van dat lokaal in en vielen een aantal kinderen in een zich daaronder bevindend, zes voet diep gewelf, dat halverhoogte met zeer onrein riool- water was gevuld. Tien kinderen werden levenloos uit het gewelf opgehaald, een twintigtal anderen werden gewond, van wie er waarschijnlijk acht aan haar wonden en door het binnen krijgen vau het onreine water zulleu overlijden. De verontwaardiging tegenover de gemeeutelijke autoriteiten, die eerst kort geledeu het nieuwe bouwwerk hadden goedgekeurd, is algemeen. De Vesuvius is in den laatsten tijd zeer onrustig. Voortdurend neemt men een dof ge- raas waar in het binneaste van den vulkaan en de krater werpt telkens asch uit met geweldige ontpioffingeu. Een lavastroom daalt neer in de vallei Atroi del Cavallo en vormt daar kleine vulkanen, wier uitbarstingen soms een hoogte van 150 meters bereiken. Breede scheuren zijn in den grooten kruin van den berg waarge- nomen. Dat chili werkt, vlug werkt, dit is bekend bij ieder die 't al eens gebruikte. Maar, dat het ook nog werkt wordt door velen wel betwijfeld. Mu moet ik eerlijk weg bekennen, dat ik tot heden daai heel weinig acht op gaf. Wanneer een baaltje van zoo'n 12 ol 13 gld. een meeropbrengst gaf van wel 20, 25 of nog liooger, nietwaar, dari gaat men denken aan t refrein van een van een bekend volksdeuntjecMijn liefje, wat wilt ge nog meer". Maar onlangs werd 't mij door een boer gevraagd, of chili ook nog aawerkte. k ileb toen geantwoord, dat ik dacht van wel, dat uit verschillende bemestingsproeven ook duidelijk kon worden aange- toond, hoe de vrees voor wegzakken wel wat over- dreven was. Intusschen werd door mij aan hem beloofd de zaak eens ernstig onder de oogen te zullen zien en ook een proefveld aan te zullen leggen, welks resultaten dan wel moeten leeren, een antwoord ons te geven op de vraag. Maar ondei wijl versclicen in een der bladen onzer bnren, de Duitschers, een echt leuk bericht. Daaruit valt af te leiden, dat zelfs op zeer lichten grond, die stellig heel doorlatend is, de chili nawerkt. Toevallig hracht de proef, die er genomen werd dit uit. Lees maar eens verder. Men wilde weten, hoe salpeter werkte op haver en of de grootste hoeveelheid ook den grootsten oogst deed voigen. Jt Veld werd verdeeld in 5 perceelen. Op 1 kwam niets, op 2, 3, 4 en 5 werd achtereenvolgens 100, 200, 300 en 400 K.G. chilisalpeter uitgestrooid per H.A. Gedurende heel den groeitijd was 'tverschil in stand in overeenstemming met het verschil in hoeveel heid. Waar men het meeste zout had uitgestrooid stoud het gewas bet beste. Maar 't heeft verleden jaar ook bij de Duitschers veel en hard geregend. Op 2' Sept. leed het veld ontzettend. En een zeer groot aantal rijpe korrels werd toen uit de pluimen weggeslagen. Vandaar, dat na den oogst het veld, 't welk flink geegd Was, spoedig weer met jonge haverplanten was bedekt. Kn toen werd opge- merkt, dat weer een groot verschil bestond in de out- wikkeling op de vijf perceelen. De jonge planten mat men later. De lengten waren 4, 8, 10, 11£ en Joc.M. Of dit nil niet een duidelijk bewijs mag heeten voor 't nawerken van het chilisalpeter, dan weet ik t niet. Doch ik heb beloofd, ook zelf een proef te zullen nemen. En de uitkomst daarvan deel ik dan na tuurlijk mee.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2