A i g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 'No. 4590 Dinsrlag 27 September S904. 44e Jaarirana:. a33i33SAS2)i» FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neutfen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor dken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing^derzelfde advertentie wordt de prg* Blechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. St Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De oorlog tusschen Ruslantl en Japan. 18) Onder het rijden had Hildegard reeds een paar keeren de oogen opgeslagen en gekermd van piju. Of hiar bewustzijn was leruggekeerd, wist Paul niet, en hij paste wel op, dat hij het droevig voorval niet in haar geheugen terugriep. Zoo wtrd de gravin voorzichlig naar boven gedragen, ontkleed en met behclp van juffrouw Janutsch door de katneiiier zorgvuldig te bed ge- legd. Het lijk van den senator bracht men naar de kamer waar hij gelogeerd had, tervrijl de jonge graaf een reubode naar de uaburige stad zond om een geneesheer te halen. Zoo verliepen er een paar bange uren. Hildegard lag met open oogen en hoogroode wangeuzij scheen hevige koorts te hebben en droDk begeerig van een verkoelenden drank, die men haar aan de lippen bracht. Zij sprak geen eukel woord, herhaalde malen schokte haar lichaam hevig. ToeD de geneesheer, een laug deftig man met grijs haar, aan haar bed trad, meeude zij haar vader te zien. - O, wat heb ik akelig gedroomd riep zij, terwijl zij met de hand de oogen bedekte. Ik droomde, dat u dood was, papa, en ik was ook dooi, eu toch kon ik nog deukeu en alles voelen Ach, heb medelijdenbegraaf papa en mij niet wij zijn nog niet werkelqk geetorven 1 Zij drukte het hoofd in de kussens en rilde. In het Koniuklijk Park van het Loo levert het eeuwenoude ridderslot, bekend onder den naam »Het oude Loo", thans een grootsch schouwspel op. Stond het slot voor enkele maanden nog ge- deeltelijk verscholen achter kleine bosschen en heesters, zocdat de linker- en rechtervleugel zoo goed als niet zichtbaar waren, tbans, nu onder leiding van Dr. Kuypers met de restauratie een aanvang is gemaakt, alle beletselen zijn weggeno- De geneesheer verordeude ijs-kompressen op het hoofdmen moest daarmee dag en nacht voortgaan, totdat hij terugkwam. En nu begon er een moeilijke tijd voor graaf Orlowskv. Hij bracht uren door aan het ziekbed van zijn vrouw, voortdurend gekweld door zorgen en gewetenswroeging. Ondanks zijn lichlzinuig- heid was hij toch vatbaar voor betere gevoelens hij beminde Hildegard op zijn maniertoen hij zag, hoe zij gepijnigd werd door angstwekkende voorstellingen en oarustig lag te woelen, toen hij hoorde, hoe zij verwarde taal sprak, werd hij bevangen door de vrees, dat de dood hem zou berooven van zijn geliefde vrouw. De liefde, die zij hem had getoond, het geduld dat zij met hem had gehad, zag hij nu helder voor oogen, ja helderder dan ooit te voren, en zijn onlrouw, zijn lichtzinnigheid drukten hem zwaarder. En toch wie zou het kunnen geloven toch kwamen er oogenblikken, waarin hij niets vuriger verlaDgde dan het openen van het testa ment van wijlen zijn schoonpapa, opdat het erf- deel van Hildegard mocht worden uitbetaald. Hoe geheel anders zouden de zaken voor hem geloopen zijn, wanueer de senator gezond thuis gekomen ware Ja, de diDgen hadden voor hem een gunstigen keer genomen. Hildegard zou genezen en, in het bezit van een aanzienlijk vermogen, zouden zij voortaan een heerlijk leven kunnen hebhen, on- bekrompen en vrij van alle zorgeu. Zoo werd zijn gemoed in beroering gebracht door de meest uiteenloopende gedachten en gevoelens, terwijl hij bij het matte licht der nachtlamp menigmaal uren lang aan het ziekbed zjjner vrouw waakte. Dan trad jnffronw Janutsch bijna onhoorbaar binnen en bood hare dieDsten aan. men en de bosschen daar zijn uitgeroeid, maakt het gebouw eerst een recht vorstelijken indruk. Tot op verren afstand van het ridderslot zijn de oude grachten opgegraven, waardoor't fraai ge- bouwde benedengedeelte, dat aan alle kanten als het ware eenige meters onder het zand bedolven lag. geheel te voorschijn komtde torens gelijken nu wel 5 16 meters hooger dan voorheen. Binnenkort zal het heldere water uit de welge- vulde sprengeu van het Loo de breede grachten vullen en de valbrug worden gelegd, waarvan de fuudeeriug bijna gereed is. Behalve de gedenkzuil is uit de omgeving van het oude Loo nog verwijderd de koepelvormige ijzeren tenuisbaan, zoodat het gebouw nu volkomen geisoleerd staat. Ook inwendig wordt, voor zoover noodig, ge- restaureerd. Hoogstwaarschijnlijk zal men de zalen in niiddeleeuwschen trant meubileeren. De uitvoering van het werk geschiedt met de grootste nauwgezetheid en volgens de aan het Huis van Oranje toebehoorende oude teekeningen, platte- gronden enz. Voor den zomer van 1905 hoopt men gereed te zijn. Met het oog op de aanstaande intrekkiog der muutbiljetten heeft de Minister van Financien een aanschrijving gericht aan alle rekenplichtige ambtenarep, om ua 1 Oct. 1904 aan het publiek geen muntbiljetten meer in betaling te geven, met machtiging om de door hen ontvangen wordende muntbiljetten tot 1 Oct. 1905 tegen bankpapier in te wisselen bij de Nederlandsche bank, haar agentschappen en correspondentschappen l^klasse. De nieuwe bankbiljetten van 10. Het Handelsblad geeft de volgende beschrijving van het niterlijk der bankbiljetten van 10 die den len October a. s. worden ingevoerd. Zij zullen in grootte weinig van de bestaande muntbiljetten verschillen. Zij dragen in het midden een watermerk, bestaande uit de woorden Ned. Bank tusschen twee donkere lijneo, en verschillen ook voor 't orerige deel van de muntbiljetten. Het nienwe bankbiljet heeft nl. een blauwe tint. In het vrij smalle middenstuk staan in zwarte klenr gedrukt eerst het nummer (links en rechts) en de serie, maar daaronder weder in blauwe kleur over drie regels*De Nederlandsche Bank j betaalt aan toonder tien gulden"; ten slotte ook in blauw de dagteekening en de woorden *De President" (rechts) en *De Secretaris" Mijuheer de graaf moet volstrekt wat gaan rusten. Op mij kan mijuheer de graaf zich gerust verlaten het is voor mij uiet moeilijk, bij mevrouw de gravin te waken. En het was aandoenlijk om te zien, hoe de bejaarde vrouw sedert hare meesteres ziek en hulpbehoevend was, zich iuspande om haar zorg vuldig te verplegen en bij haar te waken. De oude dienares bezat een warm, tronw hart, alleen wilde zij hare vermeende rechten in het huisbe- stuur uiet laten verkorten, en sedert Hildegard haar kalm haar gang liet gaan, dweepte Juffrouw Janutsch met hare jonge meesteres. HOOEDSTUK VII. Terwijl in de ziekenkamer te Mislowice de dagen eentouig voorbijgingen en men geen aandacht schonk aan de pracht der ontluikende natuur, zoolang de toestand der jonge gravin ernstig gevaar opleverde, werd er ook een droeve tijd doorleefd te Hamburg in het oude huis der familie Romer. Het bericht van den plotselingen dood zijns vaders schokte den armen Eduard zoozeer, dat de geneesheer hem niet kon vergunnen naar Mislowice te reizen om het lijk van den senator naar Ham burg te begeleiden. Graaf Paul wilde zijne zieke vrouw niet ver laten en zoo werd uit Hamburg een oude, trouwe dienaar der familie Romer gezonden om het stof- felijk overschot zijns meesters naar de vaderstad over te brengen. Mevrouw Brinken en Karel bleven bij Eduard. Het was een aangrijpend oogenblik, toen zij alle aan de met bloemen getooide lijkbaar traden, die in de groote zaal van het oade patricierahuis waa geplaatst. Nog geen jaar geledea werd in die (links) wier handteekening er onder worden ge- stempeld. Deze woorden staan op een ondergrond van grijsachtig bruin, die de geheele voorzijde bedekt. Daarin zijn twee dolfijnen aaugebracht, die tegen een schelp rusten en wier staartm kronkelen om een drietand. De woorden zijn voorts omgeveu door een gegraveerden rand, ook in blauw, in welks hoeken boveuaan, rechts en links, het cijfer 10 staat. De staande randen aan beide zijden hebben den oranje-appel als versiering. Het fraaiste gedeelte wordt gevormd door twee figuren, die elkaar de hand reikeulinks een werkman, blijkens het bovenschrift (in den rand) den //Arbeid" voorstellende, rechts een vrouwen- figuur: ,/Welvaart", elk met de zinnebeeldige atributen. Bovenaan ziet men nog tusschen beide figuren in het midden een gevleugelde zandlooper het zinnebeeld van den tijd waaromheen een slang, die in haar staart bijt. Op de veel eenvoudiger keerzijde leest men in het midden, in bruine kleur, ue woorden tien gulden, omgeven door een rechthoekigen rand iu gelijke kleur, met in de vier hoeken beurtelings het cijfer 10 en de letter van de serie en de cijfers van het nummer. De ondergrond is lichtblauw en toont regelmatige rijen leeuwen, uit het rijks- wapen, omgeven door de bekende blokjes. Als men scherp ziet, ontwaart men er nog tegen de binnenzijde van den rand, van boven naar beneden, een paar regels met zeer kleine letters. Deze geven den inhoud weder van het artikel van het Wetboek van Strafrecht, dat straf bedreigt tegen het desbewust nitgeven van valsche bankbil jetten. TER NEUZEN, 26 September 1904. De heer J. L. Oosterhoff, gemeente-secretaris alhier, is bij Kon. besluit benoemd tot burge- meester der gemeente Westdongeradeel. Wij wenschen Z.EJ. geluk met deze benoeming en hopen dat het hem in zijne nienwe woon- plaats wel moge gaan en hij van het ambt waartoe hij geroepen wordt, veel voldoening moge onder- vinden. Hedenmorgen is bij mist op de Springer- plaat, vodr den Brakman omboog gevaren de Belgische stoomboot Anvers ville, komende van de Congo, bestemd voor Antwerpen. Hedennamiddag is de stoomboot bij hoog water met eigen kracht vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. zelfde zaal een vroolijk bruiloftsfeest gevierd Hildegard in haar prachtig bruidstoilet was toen de trots en vreugde van haar vader geweest, en daar op dezelfde plaats, w.nar toen de feestdisch was aangericht, lag na een man, die afgedaan had met alle vreugden en smarten dezer wereld, terwijl ginds ver van haar geboorteplaats de schoone, eens zoo bloeiende dochter des huizes in ljlkoortsen lag en tegen den dood streed. Arme Eduard hij had alles verloren. Rijk aan aardsche goederen was hij nu, maar zijn ziel hongerde, zijn hart dorstte naar liefde, en hoeveel liefde was er met zijn vader ten grave gedaald Met bijna ziekelijke dweperij hing bq aan zijn vriend Karel, den eenigen persoon tegen- over wien hij zonder terughouding zijne droefenis kon uitspreken. Om den diep treurigen jongeling niet te berooven van deze weldaad, willigde me vrouw Brinken in, dat zij met haar zoon nog eenigen tijd in het oude patriciershuis zou blijven, totdat Eduard weer zoover in zijn gewone doen zou gekomen zijn, om te kunnen denken aan de uitvoering van het reisplin, dat hij nog met zijn vader reeds lang had vastgesteld. Daags na de begrafenis van den senator werd het testament geopend. Hildegard en Eduard erfden elk de helft van het voorhanden zijnde geld en van de geldswaardige papieren aan zijn zoon liet de heer Romer ook het oude huis aan den Akter na, dat reeds gedurende verscheidene geslachten de zetel der famili® was geweest en dat volgens den uitdrukkelijken wensch van den overledene, de woning van Eduard en zijn manne- lijke nakomelingen moest blijven. (Wordt vervolgd). HUM 1 iMimiM ■lltWI.MI.'IW^MS^aga»3«a3r«MBD»^4taBWg^^aagaa^-»3am5gaS —r.iZtrr** r; ytzKU'riz**, TEB SEIIZESSCHE COURASfT. Dit blad ve^chyut naandag-, "Woensdag- en Vrijdagavond, aHge»onderd op Feestdagen, bij de Pirina I*. J. VAK UK IAIDR te Ter Weazen. De correspondent van Reuter te Petersburg verzekert dat de onlusten die dezer dagen te Odessa plaats hadden, geen antisemietiscli, maareenantimiiitairkarakter hadden. Reservisten, die niet naarhetoorlogs'cerreinwildengaan, hadden er, naar 't heet, de hand in. De correspondent voegt er zelf& bij dat een detachemenf, uiteezonden ora de rust te hersteilen, weigerde, aau die opdracht te vol- doen wat niet heel waarschijnlijk klinkt. Volgens een telegram dat de Magdeburgische Zeitung nit Rusland ontvangt, vindt de beweging ten gunsie van den vrede, door prins Mesjtsjerski in de Grazjdanin be- gonnen, veel weerkfank bij het Russische volk. Men zou echter Port-Arthur niet willen prijs geven, wel Mantsjoerije aan de Chineezen overiaten. Betreffende het eskader te Wladiwostok wordt door Lallan eerneid, dat twee Ruseische torpedojagers in de haven aldaar zijn terriiggekeerd, nadat zij een Japanach transportvuartui'g en een zeilschip hadden genomen. Waar dit had plaats gevonden wordt niet bericbt. De »Rossia" en de //Grotnoboi" met drie torpedobooten en drie torpedojagers zijn van Wladiwostok in deriehting van Geusan vertrokken. Kapitein Clado, een ordonnance-omeier van adrairaal Skrydlof, is te Petersburg aangekomen met brieven voor den Czaar. Hij vertelde dat Wladiwostok wemelt van Japansche spionnen, die bun berichcen als Chiueesche handels-telegrammen over Tientsin en Peking verzenden. De laatste sortie van het eskader mislukte dan ook, door dat de Japansche admiraal Kamimoera van Skryd- ioffs plannen was onderricht. Kapitein Clado verwaclitte atle heil van een krachtig offcnsief optredeu ter zee, waartoe hij onmiddellijk de Oostzee- en Zwarte Zee- vloten wilde afgezonden zien. De vrije doortoekt door de Dardanellen moest, volgens hem, van Engeland met eoncessies worden gekocht. De Petersburgsche correspondent van het ..Journal vermeldt beslist op gezag van Russia* ue zeeofiicieren dat admiraal Avellane verleden Woensdag naar het eskader te Port-Arthur orders beef, gezoudeu oui tut elken prijs de blokkade te verbrekcn. Uit Tsjifoe wordt aan de Matin geuield Prins RkdZiwiU en luitenant Cristot'orof, die onlangs de blokkude verbroken, en uit Port-Arthur komende het Chiueesche grondgebied bereikt hebben, zijn uit Tsjifoe vertrokken om zich weder bij het Uussische leger te voegen. Zij hebben belangrijke berichten bij zich van generaal Stoessel aan generaal Koei'opatkin, eu namen ook eenige postduiven uit Port Arthur mede, om die op te later, nadat zij Koei'opatkin gesproken hebben. Het Parij8che Journal meldt, dat de verliezen door het garnizoen van Port Arthur geleden tot den 2en dezer, bedragen hebben 13 officieren gesneuveld, 23 gewond 380 minderen gesneuveld, 850 gcwond. Er zouden veertig stukkpn geschut door het vijandelijke vuur onbruikbaar gemaakt zijn. Deze opgaaf van de verliezen lijkt we-l zeer gering, het blijkt overigens niet hoe de correspondent aan zijn opgaaf gekomen is. De Parijsche Matin verneemt van Zaterdag nil Peters burg ..Telegrammen van welke niet eens de generate staf kennis draagt, zijn. hedennacht tegen vier uur bij den Keizer aangekomen. Ik kan u verzekeren dat zij op Port Arthur betrekking hebben en dat vanocbtend ten hove angstige onrust heersclite. De Japanners leveren op dit oogenblik een hoofdslag die nog vermeteler is dan alie aanvallen totnutoe. Zij vallen de stad van drie kar.ten tegelijk aan, hebben al hun strijdkrachten samengetrokken en zijn besloten, een eind aan de zaak te maken. Mijnen hebben heele bataljons in de lucht doen vliegen. Generaal Fock heeft zicli in het bijzouder onderscheiden door zelf bevel te voeren van de muren af, tot welke de Japanners na een onbeschrijfelijk bloed- bad genaderd waren. Alle schepen van Togo en Kami moera die gcen oog meer behoeven te houden op de schepen van het Wiadiwostoksche smaldcel, nemen aan dezen strifd deel die, naar men vreest, het laatste bedrijf voriut. De bclegerden vechten op dit oogenblik te midden van een vuurpoel. Van den Wolfsberg en van de reede hagelt het granaten op de stad, de haven en de vesting. Generaal Stossel rent van het eene fort naar hot audere, om de strijders in dezen laatsten kamp op ieven en dood aan te moedigen. Te Petersburg weet het publiek nog niets van de tragische gebeurtenissen die misst'hien zullen eindigen met den roemrijken val van Port Arthur. Ten hove heeft men nog niet opge- houden te liopen dat de heldenmoed van StdssM en van zij no troepen ook ditmaal nog de verwoede Japanners zal keeren." Het medegedeelde Reutertelegram uit Tsjifoe is in zoover niet met de mededeelingen van den correspon dent der Matin in tegen&praak dat ook daarin gewaagd wordt van een beschieting zoo hevig als men totdnsver niet gehoord had. Uit Tokio wordt gemeld dat de Japanners depoging om de vestingwerken van Port Arthur te ondermijnen als onmogelijk hebben opgegeven. Louden, 24 Sept. De ./Daily Express" verneemt uit Kobe dat de Japanners in tie Tsoegaroe-straat het Engelsche stoomschip ..Crusader" aanbielden, van Port land (Oregon) met bestemming naar Wladiwostok. De ..Crusader" is opgebracht naar Hakodate. Tsingtau, 24 Sept. Een Ilussisch zeeoflicier hiei heeft officieel bericht ontvangen dat de cholera is uitgebroken in Port Arthur. Tot 19 dezer kwamen slechts enkele gevalleii v.jor, maar men vreest voor erger. I.onden, 24 Sept. De ..Daily Chronicle" ontving een telegram uit Liaojang van 20 Sept. meldende Er heersciit een hevige koude en zware regens vallen. De Japansche troepen, zonder tenten, lijden zeer hierondcr. De wegen zijn voor transporten in slechten toestand. Officieel wordt bcvestigd dat de Japansche verliezen van 25. Aug. tot 4 Sept. bedroegen 21000 man. De hevige verliezen hebben echter het moreel der Japansche troepen niet geschokt. Hun gevechtswaarde is nog schitterend en de gapingen in hun gelederen zijn reeds aangevuld. De troepen zijn voldoende voor den verderen opmarsch.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1