BIJV0EG3EL Ter Heuzensche Courant Ztierdag 24 September 1904. No. 4589. Binnenland, Gemengde berichten. TWEEDE KAMER. Zittiug van Donderdag. Tijdelijk voorzitterde heer Van Alphen. Ingekomen zijn o. a. de volgende wetsontwerpen Yestingbegrooting voor 1905 aanvulling en wijzi- ging der wet tot regeling van het militair onderwijs bij de landmacht enz.wijziging en aanvulling van het wetboek van s1r*frechtverhooging van den accijns op het gedistilleerd. Voorta is ingekomen het koninklijk besluit van de benoeming van baron Mackay tot voorzitter gedurende dit zittingjaar. De tijdelijk voorzitter, de heer Van Alphen, hield daarop een toespraak, waarin hij o. a. het volgende zeide yflooggeachte heer Mackay u Qe Kamer heeft u erkentelijk te zijn voor uw arbeid in de voorbereiding en in de leiding van z66 aanhoudend en lang urig samenziju en ik mag het voor ons als een voorrecht rekenen, dat gij uiet aarzelt onder deze inderdaad zo6 zware taak, opnieuw den krachtigen schouder te zetten. De Kamer toonde op uw bereidvaardigheid daartoe eeD vrijmoedig beroep te doen en Hare Majesteit de Koningin bekrachtigde, door uw benoeming, het verlangen dezer vergadering. Ik heb de eer, u te verzoeken, den voorzitters- stoel van mij te willen o/ernemen." De heer Mack'«y aanvaardde daarop het voor- zitterschap met de volgende rede vMijneheeren ffDoor H. M. de Koningin, op uw voordracht voor dit laalste jaar van de vierjarige zitting- periode, benoemd tot uw voorzitter, ben ik bereid, de hiding dezer vergadering wederom op mij te nemen, in het vertrouwen dat ik daarbij ook thans op uw steun en uw welwillende medewerking zal kunnen rekenen. Zullen wij het in de Troonrede uitgesproken vertrouwcm op ouze voortvarendheid uiet teleur- stellen, dan zal bij de te voeren discussies zelf- beperking, waartoe ik u bij een vrcegere gelegenheid reeds aanspoorde, meer dan tot nog toe betracht moeten worden. Niet alleen dat, zooals een onzer Staatsleden onlangs schreef, onze redevceringen in lengte en breedte winnen wat zij in diepte verliezen, maar vooral dreigt het parlementaire stelsel in diskre- diet te komen, als door te veel praten te weinig resultaten van onzen arbeid worden gezien. Het is een schrale troost te wijzeu op andere parle- meuten, die in nog sterker mate aan hetzelfde euvel lijden, maar men vergete daarbij niet, dat reeds hier en daar maalregelen en daaronder zeer krasse, moesten worden genomen om het kwaad te keer te gaan, door o. a. slechts een beperkt aantal dagen beschikbaar te stellen voor de be- handeling van een wetsontwerp en na het ver- strijken van den daarvoor gestelden termijn, alle discussie onverbiddelijk te sluiten en onmiddellijk over te gaan tot de stemming, ook over de niet behaudelde en niet besprokeu artikelen. Wij zou- den bijkans geneigd zijn te zeggen ffque le remade est pire que le mal", maar dat men tot zulke middelen de toevlucht moet nemen bewijst wel het hoog ernstige van de kwaal. Bij gebreke van dergelijke bepalingen zijn wij genoodzaakl, willen wij althans ten deele met het werk gereed komen, den arbeidsduur te verlengen hetgeen afmatting veroorzaakt en daardoor van schadelijken invloed is op het werk. En toch wordt door velen, ook door veien onder u, erkend en beleden, dat juist verkorting van arbeidsduur ten goede komt, zoowel quantitatief als qualitatief aan den te 7errichten arbeid. Welnu, waarom dan niet dieu gulden regel in de eerste plaats toegepast, bij den arbeid op dit parlementaire arbeidsveld, waar gij als arbeiders zelven het voor een goed deel in de hand hebt, den arbeidsduur te regelen en te verkorten, zonder dat gij in het minst bevreesd behoeft te zijn dat u zulks kwalijk zal genomen worden door den werkgever. Moge kortheid en bondigheid uw streven zijn en moge God mij de kracht geven om nog voor dit jaar uw vergaderingen te leiden. Hiermede aanvaard ik het voorzitterschap dezer Kamer." De heer Troelstra vroeg en verkreeg verlof om op nader te bepalen dag tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken, Justitie en Buitenlandsche Zaken eenige *ragen te richten, naar aanleiding van het optreden der Amsterdamsche recherche in zake de Russische afgevaardigden op het luternalionaal Socialistisch Congres. De vergadering werd geschorst tot half vier, als wanneer de Staatsbegrooting voor 1905 werd aangeboden. Daaruit blijkt dat bij de begrooting voor 1905 de uitgaven zijn geraamd op 174,883,595, de gewone middelen op 146,970,720 en de overige op f 19,045,432, zoodat de totale ontvangsten geraamd worden op 166,016,152. De begrooting sluit mitsdien met een tekort van 8,867,443. Minder wordt aangevraagd voor Buitenlandsche zaken, Justitie, Marine en Kolonieo, doch meer voor Hooge Colleges van staat, Binnenlandsche zaken 197,668), Nationale Schuld 624,283), Financien 952,839), Oorlog 212,664), Waterstaat, Handel en Nijverheid 923,673). Het geraamde tekort kan vermiuderd worden met 5,693,000 voor z. g. buitengewone uitgaven, zoo noodig door leening te dekken, zoodat het tekort op den gewonen dienst feitelijk bedraagt 3,174,443. Dit is weder te verminderen met 1 millioen door mogelijke besparingen, waar tegenover echter weder staan vermoedehjke suppletoire begrootingen, o. a. in verband met de reorganisatie van het personeel der posterijen, de reorganisatie van het korps mariniers en voor laboratoriums ten behoeve van den centralen gezondheidsraad. De Minister rekent dus ten slotte op een on- gedekt tekort van ongeveer 3 millioen en 4 ton. Hij betoogt dat in het licht dezer cijfers het budget voor 1905 een weinig bevredigendeu indruk maakt, te meer teleurstellend omdat met buiten gewone krachtsinspanning uitzetting van de uit gaven is tegengegaan. Ter dekking van het tekort kondigt de Minister aan eene verhooging van den accijns op het ge distilleerd tot 70 per hectoliter en eene ver hooging der indirecte belastingen met 5 opcenten op bedrjjfs- en vermogingsbelasting. De directeur-generaal van landbouw doet in de Stct. (n°. 223) mededeeliugen omtrent de ver- strekking van entstoffsn tegen het boutvuur der runderen en tegen de varkenspest. Men zie de Slct. van Axel geleid werd, tot hiertoe niet alleen aan het licht gebracht, dat het zoonfje van Van de Wege den brand zelf gesticht heeft, maar ook dat het geheel uit eigen beweging heeft gehandeld. In Augustus heeft een ander landbouwer alhier een paar brandbrieven ontvangen. Dit feit, dat druk besproken werd, schijnt den jongen z66 aangetrokken te hebben, dat hij iets dergelijks ook wel .eens wilde uithalen. Zoo heeft hij het eerste briefje geschreven en toen dit gevonden werd en men vermoedens begon te opperen, ja zelfs buren begon te verdenken, heeft hij er zich over vermaakt, dat hij en zijn huisgenooten en de politie ,/Zoo lekker misleide", zooals de jongen het uitdrukte. Toen het nu met het eerste briefje zoo mooi was afgeloopen, kreeg hij er hoe langer hoe meer pret in om er nog meer te schrijven. Het is gebeurd, dat de jongen mee hielp waken, stilletjes een briefje gauw ergens neersmeet en dan de anderen riep om te zeggen, dat er weer iemand een neergeworpen had. Eindelijk meende hij, dat het briefjes-schrijven nu lang genoeg geduurd had en dat het nu maar eens branden moest. Wel gevoelde hij eenig be- rouw, dat hij den brand gesticht had, tcmeer daar in de vlammen ook zijn geitje was omge- komen, doch overigens was hij zeer kalm onder het gebeurde. Ook zijn transport naar Middelburg maakte niet den minsten indruk op hem. Een snuggere jongen was hij niet j op school behoorde hij tot de hardleersche, niemand verwachtte van hem, dat hij een vlieg ooit kwaad zou doen. Te Sluis is eene Roomsch Katholieke kies- vereenigiug opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren P. Albregts, voorzitter, Th. Aernaudts, secretaris, Ch. Bonefaas, penningmeester, J. B. Calus, E. de Meijer, Ch. van Damme en Jos. Verschoore. De brand moet omstreeks half^en zijn uitge- broken in het benedengedeelte van het perceel in het Noordeinde, waarin sedert kort gevestigd was een wasch- en strijkinrichting van den heer Gul- demond. Deze sliep met vrouw en twee kinderen boven, op de eerste etage. Ouverwacht werd hij wakker door een zonder- linge gewaarwordiog, welke hem overviel. De vlammen zag hij reeds in de nabijheid. Met een jongetje van tien jaren sprong hij door het raam op een vlak achterdak van de aangren- zende woning van den kapper Hagemans, denkende dat zijn vrouw het meisje van vijf maandeu uit de wieg had gehaald en daarmede uit het raam was gesprongen. Toen zij op het vlak stonden meende echter de moeder, die bij den sprong een verwonding aan den voet had gekregen, dat de vader ook het meisje had gered. Hun toestand was verschrikkelijk, want het was onmogelijk weer de kamer, die reeds een zee van vuur vertoonde, binnen te gaan. Door het gerucht was de heer Hagemans ook eerst nu tot de ontdekking gekomen dat er brand was. Aan redding van het kind viel niet meer te denkem Later werd het in het wiegje onder neergevalleu steenen dood en geheel warn teruggevonden. Op de verdieping daarboven woonden een 45jarige moeder en haar 17jarige zoon, die eveu- eeus in den slaap door het vernielende element zijn verrast geworden. Hun verkoolde lijken werden teruggevonden voor het le-Rkant uaast elkaar, 166 dat de zoon nog een zijner arrnen om den hals zijner moeder had geslagen. Veroudersteld wordt, dat zij door den rook be- wusteloos waren geworden na vooraf nog getracht te hebben zich te redden, waarbij zij het niet verder dan tot vlak bij het ledikant hebben kunnen brengen. Vreeselijk was het gezicht toen hun in lakens gewikkelde lijken langs de brandladder naar be- neden werden gelaten. De lijken werden naar het drenkelingenhuisje overgebracht. De vrouw woonde met haar zoon, die tot het Leger des Heils behoorde, gescheiden van haar man, P. I., die vroeger student in de medicijnen was en thaus in Rotterdam woont, waar hjj kenuis aan een andere vrouw heeft. Om twee uur was men den brand meester. Het perceel is geheel uitgebrand. De huizen van de overzijde zijn geheel geblakerd. De brandweer werkte alleen met de kleine stromspuit, de handspuit der weesburgers en twee brandslangen. Dezer dagen deden twee personen, die van de kermis te Schinveld kwamen, eenige gasten van Eigelshoven per dogcart uitgeleide tot Bruns- sum. Daar wilde men nog iets gebruiken maar bij bet eerste cafe, waar men kwarn, vondmen het te druk en bij bet tweede bleek de her- bergierster reeds te bed te zijn. Daaromkeerde men terug, doch nanwelijks was het rijtujg gezwenkt of er vielen eenige schoten. Een dame, uit Eigelshoven, die voor op den bok zat, viel, doodelijk verschrikt, van het karretje. Zij kwam echter met den schrik vrij. Een onder- wijzer echter, die naast haar zat, kreeg een kogel in de zijde. Bij onderzoek bleek de wond niet doodelijk, maar was toch opname van den getroffene in het gasthuis te Maastricht noodig. Men beweert den dader van de laffe misdaad op het spoor te zijn. Diosdagmi Idag had op de Schelde een bot- sing plaats tusschen het Rijnschip //Wilhelmina Elisabeth" en de overzetboot vSud Autwerpen". Aan het Hbld. van Antw. outleenen wij de volgende bijzonderheden ,/Met buitengewoon geweld botste de steven der Rijnkas op stuurboordboeg, zoodat het dek, buiten den eigenlijken romp uitstekend, geheel werd weggeoroken. De diep geladeu Rijnkas voer verder en bleef onder de overzetboot vastzitten. De kapitein dezer laatste deed oogenblikkelijk met voile kracht vooruitmaleu en bracht zoodoende de Rijnkas en ziju schip terens in vollen stroom, dus meer on- gelukken vermijdende, want het Rijschip was nog in voile vaart, en had zeker nog met geweld tegen de verder liggeude ,/N. D. Lloyd"-boot aangevaren. Door den geweldigen schok werd bijna alles wat op de overzetboot was, omver geworpen. Een alleenstaand paard werd over de reeling geworpen en bleef bijna een half uur lang op den rug met de pooten omhoog op het dek liggen. Dat natuurlijkerwijze een begin van paniek op de overzetboot ontstond, laat zich begrijpen, verschillenden hadden reeds een reddingsboei ge- grepeu. Gelukkig mag men het heeten, dat de boot slechts weinige passagiers had, want zoo de botsing moest hebben plaats gehad wanneer deze stamp- vol was, zou er een verschrikkelijke ramp hebben kunnen plaats grijpen. Sleepbooten snelden oogenblikkelijk toe en terwijl anderen de passagiers overnamen, sleepte de jfLouis Guchjar" de overzetboot van de Rijn kas lo8 en bracht haar terug aan de kaai, waar TER NEUZEN, 23 September 1904. Tot deskundige schatters der pachtwaarde van grouden gelegen, in het calamiteuze water- schap Walzoorden, zijn benoemd de heeren C. van Esbroek te Hengstdijk door den dijkraad, P. Moes te Ter Neuzen door Gedeputeerde Staten en C. M. Nijsten te 's Heerenhoek door de arrondissements rechtbank te Middelburg voor het rijk. Zondag jl. had te Hulst in de Graanbeurs eene vergadering plaats van de afdeeling voor- malig 5e district van de Pensioenvereeniging. Een 30 leden waren ter vergadering aanwezig, terwijl 6 nieuwe leden toetraden. Tot afge- vaardigde naar de algemeene vergadering op 25 dezer te Utrecht, werd benoemd de heer G. Hemmes te Hontenisse, als diens plaats- vervanger de heer A. Poppe te St. Jansteen. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgie gezonden 154 Nederlandsche melk- koeien en drachtige vaarzen en wel langs Clinge 95, langs Sas van Gent 24 en langs Yeldzicht (gem. IJzendijke) 35. De uitvoer langs al de grenskantoren bedroeg 869 stuks. Men schrijft aan de Midd. Ct. Door den Miuister van Waterstaat fnz. is aan het comite ter bevordering van de tolstandkomiug van den stoomtramweg HontenisseSelzaete te kennen gegeven, dat hij niet bereid is de bruggen over het kanaal GentTerneuzen voor rekening van het Rijk geschikt te maken, doch wel om te bevordereu dat voor de hoofdlijn met den zijtak (bruggen inbegrepen) een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist worde verleend ten bed rage van een derde in de kosten, mits de provincie en de naaste belanghebbenden ook een derde als subsidie beschikbaar stellen. Daar de Minister wenscht, dat de zijlijn naar Sas van Gent gelijktijdig met de hoofdlijn tot stand kome, dringt hij er op aan, dat het comit^ pogingen aanwendt om de vereischte subsidie voor die zijlijn te verkrijgen. De zijlijn zal verraoedelijk loopen van uit de ontworpen hoofdlijn in de gemeente Zuiddorpe langs de Molenverkortiug naar Westdorpe en vandaar langs den Graaf Jansdijk naar het spoor- wegstation Sas van Gent. Zij heeft een lengte van ongeveer 8 K. M. De kosten, berekend als voor de hoofdliju op 20,000 per K.M. met die van de versterking der bruggen, door den Miuister geraamd op hoogsteus f 60,000 zullen ongeveer 220,000 bedragen. Ingevolge het schrijven van den Minister heeft het comite nu aan de Provinciale Staten en aan alle belanghebbende gemeente- en polderbesturen een adres gericht om de reeds toegezegde subsidie met een derde te willen verhoogen. Altijd in de veronderstelling, dat de gemeenten en polders, die bij de zijlijn in de eerste plaats betrokken zijn, zich bereid verklaren hun aandeel in de gevorderde subsidie te willen dragen. Te hopen is nu, dat deze laatsten van hun belangstelling doen blijken, of mocht dit onver- hoopt niet het geval zijn, de enkele polder besturen, die het idee van een zijlijn opperden, hiervan afzien, opdat spoedig een verbinding tot stand kome, die welvaart en verkeer zal brengen in een landstreek, bekend en berucht door zijn isolement. Omtrent de oorzaak van den brand te Axel schrijft men aan Het Volx Naar ik verneem heeft het onderzoek naar de oorzaak van den brand, dat door den wachtmeester IJzendijke. De bewaarschool aan de bijz. Christelijke school voor meisjes alhier, geniet vange- meentewege sinds vele jaren een subsidie, dat voor eenige jaren tot 500 is verhoogd. Behalve dat die bewaarschool voor kinderen van iedere ge- zindheid toegankelijk is, en door zoodam'ge kinderen ook wordt bezocht en dus in eene werkelijke behoefte voorziet, komt er bij, dat de bijz. school, waaraan die bewaarschool is verbonden, aan de gemeente een derde openbare school, dus eene uitgaaf van duizenden, uitspaart. Het is vooral van het hoofd onzer gemeente, dat een voorstel om dat subsidie voor 1905 tot f 200 te verm'nderen en voor 1906 geheel in te trekken, uitgaat. Uit hetgeen ZEd.Achtb. in de laatste gemeenteraadsziltiug daaromtrent uitliet, blijkt, dat hij deze subsidieering in strijd met de wet acht en vreest, dat Ged. Staten haar deswege niet zouden goedkeuren, waaruit verder blijkt, dat ZEd.Achtb. noch de wet, noch ten deze de praktijk hier te lande kent. Men verwacht dan ook stellig, dat ZEd.Achtb.'s voorstel met algemeene stemmen door den Raad zal worden verworpen. Men schrijft ons uit Biervliet Iu den Ameliapolder, de minst vruchtbaren polder der gemeente, bevindt zich een hofs ede, ongeveer honderd gemelen, die langzamerhand berucht is geworden. In een kwarteeuw zag zij vier malen een wisseling van bewoners. In denzelfden tijd hadden twee gerechtelijke inbeslagnemingen plaats. Op dit oogenblik is zij onbewoond te weten tot Mei 1905. Dezer dagen is zij in perceelen verpacht aau den minderen man, die natuurlijk veel meer pacht belooft dan de vertrokkeu pachter kon betalen. Een andere hofstede, die ook van rechtsgedingen getuigen kan, is de Gemethoeve. Of er oneeuig- heden gerezen zijn tusschen eigenaar en pachter, of de eerste een Belgisch mijnheer te weinig pacht naar zijn zin geniet bij de stijgende pacht- prijzen vergelekenin elk geval is de goede verstandhouding afgebroken. Want dezer dagen kwamen drie personen met lastgeving de landerijen inspecteeren. In Biervliet zijn op bijna alle akkers ougerechtigheden te vinden. Een dozijn jaren geleden werd door denzelfden eigenaar met den toenmaligen pachter om geljjke redenen een proce dure aangevangen, die ten eigen nadeele eindigde. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken M. H. G., oud 29 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. B. D., oud 29 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroord. tot 1 maand gevang. M. L. B., oud 23 j., huisvrouw van F. d. H., veldarbeidster te St. Jansteen, is wegens over- treding van 's rijks belastingen veroord. tot 1 dag gevang. J. v. d. K oud 24 j., boschwerker te Olinge, is wegens overtreding van 's rijks belastingen, veroord. tot 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Drie menschen verbrand. Hedennacht heeft te Leiden een brand gewoed, waarvan de verschrikkelijke gevolgen van dien sard zijn als aldaar sedert menschenheugenis zich niet hebben voorgedaan. VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5