A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. aasisaaaasa No. 4589. Zaterdag 24 September 1904. Gemengde berichten. 44e Jaargang. Onderzoek Schoorsteenen. FEUILLET0N. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort eeu bijroegsel. De ooHog ttssschen Rusland en Japan. De knotting van den Serwischen Koning. TER NEUZEN, 23 September 1904. (Wordt veivolgd). KSCHE COERAMT. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van drietnaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pry's slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit bind verBChiJnt Ilaandag-, Woenadag- en Vrijdagavond, nitgezonderil op Feegldagen, bij de Flrma P. J. VAM DG 8AKDE «e Vei Mens Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat een onder zoek zal plants hebben naar de schoorsteenm en andere rooko-eleidingen en stookplaatsen van af 3 October 1904 en volgende dagen. Ter Neuzen, 22 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Koeropatkin beeft in de latere dagen weer ducbtig versterkingen uit Moekden gekregen, naar beweerd wordt 75,000 man en 170 kanonnen. Er liggen 22,000 gekwetsten in- de hospitalen van Charbin, waarvan er 15,000 binnen een tiental dagen weer dienst zullen kunnen doen, zegt de rDaily Express" 4000 invaiiden zijn naar bet boofdkwartier gezonden. Bij Port-Arthur beproeven de Japanners nog steeds bun kracht op de vesting. De jongste algemeene aanval, in Augustus, heeft totaal 10 dagen geduurd. DeRussen verloren alleen 4 kleirie stellingen in het noord-oosten, in de nabijheid van het fort Erloengsjan. Nemirowitsj Dantsjenko, die Koeropatkin's wrevel gaande maakte door bekend te maken, dat de Russische soldaten na den slag van Liao-jang twee dagen lang hebben moeten vasten, is door den Russischen opper- bevelhebber naar huis gezonden. Naar men zegt, staan zijn collega's daarvoor op de nominatie, of zijn ze zelfs ai onderweg naar bun baardsteden. En daar zullen ze dan wel vriendelijker kritiek oefenen, scbijnt men te denken. Londen, 22 September. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, dat volgens een rapport van Ojama twee Russische afdeelingen, uit Moekden en Woe-sjoen op- rukkende, en gezamenlijk zeven bataljons met 14 ka nonnen sterk, door eeu dozijn eskadrons ondersteund den 17en een tegenaanval gedaan hebben op deJapan- sche strijdmacht bij Piug-lai-tse. Er werd hevig ge- vochten van twaalf tot drie uur in den middag; om vier uur begonnen de Russen terug te trekken, vervolgd door de Japansehe artillerie die bun zwaar verlies toe- bracbt. De vijandeiijke hoofdmacht trok laugzamer- hand terug, slechts een afdeeling achterlatende die hef- tig Yerzet bood, maar om zeven uur 'savonds ook te- i-uggeworpen werd. Den 18en stonden er nog Russische troepen tegenover de Japanners. Londen, 22 September. Naar de Daily Telegraph uit Tientsin verneemt, zijn ambtelijke stukken van waarde door de Cluneezen uit Moekden naar Peking overge- bracht. De Clioenchoezen belemmereu het verkeer tusscben Hsin-ming-ting en Moekden. Zevenduizend kozakken bouden bij Koe-tsai-tse de wacht. De Chineesehe over- heid heeft veertig straatroovers Jaten ontboofdcn. De Japanners moeten, in hun khaki-uniformen, reeds veel te lijden hebben van de koude. Tokio, 22 September. Iloewel ambtelijke bevestiging uog ontbreekt, schijnt bet zeker dat de Japanners bet fort Koeropatkin en een andere versterking ten westen van Its-sjan na een hardnekkige bestorming genomen hebben alle pogingen der Russen om die stelling te heroveren faalden. Londen, 22 Sept. De correspondent van de Daily Telegraph te Tsjifoe heeft een onderhoud gebad met den Russiscben koopman Kratz, uit Port-Arthur aangekoraen, nadat bij cenigen tijd in gevangensebap had doorgebracht bij de Japanners, die zijn jonk bij de Miao-tao eilanden hadden aangehouden. De Japanners trachtten Kratz aan boord van de Jakoemo uit te booren, maar hij antwoordde ontwijkend, Ik heb beloofd orijn Paul in goede en kwade dagen ter zijde te staan, zou ik hem dan nu verlaten, zoodat hij nog ineer afdwaait Neen, papa, dat zull ge van mij biet verwachlen Eu bovendieo, voegde zij er met een bekoorlijken glimlach aan toe, -bovendisn heb ik hem lief, ondanks al zijn grbreken God gave, dat hij eindelijk besef'e, wrlk een achat voor hem de iiefde is, sprak de senator met een zucht. Het plan voor de reis riaar Hamburg werd nader besproken. Hildegard verklaarde beslisl, dat haar verblyf in hare geboorteplaats ten hiize van haar vader haar zeker geen goed zou doen, als Paul niet meeging en dus alleen hier bleef. Zoo steuide de heer Bo uer er eindelijk in toe, ook zijn schoonzoon bij zich te noodigeu hij deed dit alles terwille van zyu dochter. Graaf Orlowsky keurde alles goed bij stelde aicb het verblyf te Hamburg als eene aaugename afrrisaeling voor en misschien gelukte het hem og door eich aangenaam voor te doen, den oaden slechts ontkennende dat Stoessel gesneuveld en Fock gekwetst zou zijn. De Japanners dreigden eerst, hem naar Japan te zullen opzenden, maar gaven hem ten slotte de vrijheid. Zij vertelden hem dat zij den 20en de bestorming van Port-Arthur zouden bervatten, en voegden er bij dat de vesting weldra zou moeten capituleeren. Kratz geeft een levenaige schiidering van den toestand te Port-Arthur. Stoessel wordt door de burgers zoowel als door de soldaten op de handen gedragen, maar bij de officieren is bij niet populair omdat hij de nrinderen tegen hen beschermt en hen ko-rtwiekt; zoo heeft hij ban clubgebouw laten sluiten. Stoessel heet in de wandeling de Russische Kitchener. Mevrouw Stoessel voert 200 achtergebleven vrouwen als liefdezusters aan. Het blad Nowi Kraj is voor een maand geschorst //wegens onbescheidenheid". De hospitalen voidoen uitstekend, terwijl het klimaat de genezing van de wonden bevordert. Op een vraag hoe bet met't voedsel stond, antwoordde Kratz dat men er zelfs nog plum- pudding at. De Japanners hebben eehier verscheiden jonken, met levensmiddelen geladen, die de blokkade wilden verbreken, opgebracht. De kroningsplechtigheid van Peter I van Servie heeft met meer regen nog dan luister plants gehad. De reeks van feestelijkheden nam Dinsdag een aanvang. Destad was dien dag reeds overstroomd door Serviers en vreem- delingen, doch de versieringen leverden tengevolge van de onafgebroken regens een treurig schouwspel op. De straten lagen onder een plakkaat dikke modder. De kroningsdag werd aangekondigd door het luiden van alle kerkklokken en het bulderen der kanonnen. Ondertusschen leidde de metropoliet (de opperpriester) een dienst voor den Koning. De Koning reed met den kroonprins en prins Alexander in een schitterenden stoet door de straten van Belgrado, waartalrijke vereenigingen en scholieren ongesteld waren, naar de kathedraal, waar het diplomatieke korps, de minister's en de overige genoodigden reeds bijeengckomen waren. Hij werd voor de kerk door den metropoliet en de overige gees- telijken ontvangen, kuste het kruis dat de metropoliet hem voorhield, en werd door een bisschop met wij wa ter gewijd. De gezamslijke geestelijkheid leidde den Koning naar den troon. Nadat een psalm gezongen was, werden de voorge- schreven formaliteiten vervuld. De metropoliet reikte den Koning de kroon over, waarop Peter het kieinood zelf op het hoofd plaatste. Op dezelfde wijze geschiedde de overreiking van den scepter on rijksappei. Daarop zong het koor het Servisch volkslied. Alle klokken luidden, de kanonnen dreunden van de vestingwallea en de aanwezigen in de kathedraal huldigden den ge~ kroonden Koning door een driemaai herhaalde buiging. De Koning verhief zich vervolgens van zijn zetel, knielde neer on las een gebed, waarop de plecliligheid geeindigd was. De vorst en vorstin van Montenegro waren de eenige buitenlandsche vorsten, die de plechtigheid bij woonden, Men had er voor gezorgd, dat de konak, hot paleis waarin Alexander, Peter's voorganger, vermooid werd. op dezen kroningsdag afgebroken was. Met ingang van 1 Oct. a. s. is be-memd bij het Nederl. loodswezen, tot rivierloods, ter standplaats Vlissingen, de beer F. H. Jansen, v.in Ter Neuzei. Koewacllt. Voor den cursus in bemestingsleer, vrelke dezen winter door den hepr Fl. Remery, laudbouwonderwijzer slbier, wordt gegeven, bebben zich 25 leerlingeu aaugemeld. heer af te brengen van zijn vooruemen, betrtffeude de verandering van zijn testament. Werd het testament veranderd, dan zou het zeker ten nadeele van hem zijn. De dag vaD het vertrek was bspaald, de koff-rs stonden gepakt en Hildegard verheugde zich reels in het vooruitzicbt dat zij in haar vaderstad zoo- vele vrieuden eu bekeuden zou terugzieti. Ue trein, waarmee zij zouden reizen, passeerdi reeds 's morgens negen uur het Daaste spoorweg- statiou, dat uog twee uur rijdens van Mislowice verwyderd lag. Alzoo verlieten zij des morgens zeven uur ^bet Paleis". Het was een heerlijke lentemorgen en de rit in het open rijtuig werkte verfrisscbend en opwekkeud op Hildegard'szennwen. Zij was druk in gesprek met haar vader, die haar vertelde van zijne reisplannen metEluard; wie de jonge vrouw gezien had met haar d)>r de frissche morgeulucht rood gekleurde wangen, zou niet vermoed hebben, dat zij zooveel naoeieiijke uren, zooveel nacbten in trauen had doorgebracht. Rjeds had men ougeveer de helft van den weg afgelegd de moedige bruinen, door graaf Orlowsky ze:f bestuurd, liepeu in ftiuken draf, tuen er piotsehng een vrachtwagen uit de tegenovergestelde richtmg kwam aanrennen klaarblijkelijk bad de bestuurder van dien wagen zyne paarden niet meer in bedwang. Met een geweldigen schok kwamen die dieren tegen het lichte rijtuigje van 's Gravenhage, 23 Sept. Eerste Kamer. Adres- debat. Bij de algemeene strekking bracbt de heer Van Houten de KameroutbiDding ter sprake, waar- voor zijns inziens geen aanleiding bestond, omdat er geen zweem van geschil tusschen de Kamer en de Kroon bestond. Aanleiding tot bet gebeurde zocht spreker hieiin, dat de heer Kuyper in zich vereenigd het ambt van Minister en hoofd eener verkiezingsparlij. Gsheel in strijd met de grondwet achtte-spreker 's Ministers optredeu als grand electeur. Door tot ontbiading te adviseeren nam de RegeeriDg de verautwoordelijkheid voor eene roekelooze daad op zich zelfs behoorlijke tijd van beraad werd niet gegeven- Spreker vroeg naar den uitslag van hefe toege- zegde onderzoek nopens het bekende comoaauique in de bladen. De beeren Van der BiezeD, Bergmann en De Beaufort, verdedigden de houdiag. regeering. Minister Kuyper autwoordde dat het sorres- pondentie-bureau gebeel alleen persoonlijk de verantwoordelykheid voor het commaniqpe aip zich neemt, verklarende geen mededeeliug van een Minister of amhtenaar te hebben ontvangen- Deze verklaring zal als uota aan de Kamer overgelegd worden. Voorts verdedigde de Minister de onbbinding, waar het gold eeu verschil tusschen de Kamer en de Kroon en een anderen uitweg onmogelijk was, na de uitvoerige replieken. Het adres van antwoord is aangenomen. De Kamer is tot nadere oproeping uiteengegaan. Voor eenigen tijd overleed te Sloten (Fr.) eeu zonderling inaD, die op zeer bekrompen wijze geleefd had, niettegenstaande men in zijne arme- lijke woning eenige goede eff-cten vond, beuevens twee oude tabaksdoozen, waarin f 1860 aan baiik- papier was geborgen. Hij overleed zonder testament, en thans is ge- bleken, dat niet minder dan 106 erfgeuames den bait hebben ta verdeelen. Woer.sdagavoDd voad in de fabriek der firma Kalker Co., sigarenfabrikanten te Eind hoven, een aware gasoutploffiog plaats. Door een onoplettendheid bij het leggen van een uieuwe gasleidiug (welke werkzaamheden niet door het personeel der gasfabriek geschiedde), was een piip der oude leiding niet gestopt, zoodst zi'h een hoeveelheid gas ophoopte tusschen het plafond van het kantoor. Met doDderend geraas kwam dit naar beneden, de muren scheurden en alle ruiten werden vernield. De aanwezige patroon graaf Orlowsky deze hield met een forschen ruk zijne paarden in, doch nu maakten deze eene (e vlugge wending en het rijtuigje stortte met de inzittende personen in de sioot uaast den straat- weg. Alles was in enkele oogenblikken gebeuid. Gelukkig bleven de paarden in hun ontsteltenis stokstijf staan. De koetsier en graaf Orlowsky waren de eersten, die weer op de beenen stonden. Zij hadden geen kwetsuren opgeloopen, doch rnijn- heer Boner en Hildegard lagen voor dood. Snel vloog Paul naar zijn vrouw, lichtte haar hoofd op eu keek of zij bloedde. Na eenige seconden sloeg zij de oogen op, en nadat zij haar man had berkend, keek zij angstig rond en vroeg Waar is papa P Daar kwam de koetsier nader en zeide Wil mijnheer de graaf zoo goed zijn spoedig mee te komen Hij wees naar de plek, waar de heer Bomer onbeweegiijk nederlag. Nauwelijks had Hildegard dit gehoord, of zij verzamelde al haar krachten, stond op en knielde met den graaf het volgende oogenblik bij haar vader neder. De oude heer gaf geen teeken van leven meer, een donkerroode vlek aan den linkerslaap wekte het vermoeden, dat hij met het hoofd tegen den stam van den boom was geslingerd en daar roer- loos was blijven liggen. en het kantoorpersoneel bekwameu als door een wonder geen letsel. Ook het fabriekspersoneel kwam gelukkig met den schrik vrij. Hoewel de outploffiug natunrlijk een paniek veroorzaakte, kon de fabriek, dank zij bet kalme optredeu van den patroon, rustig ontruimd worden. De ma- terieele sehade is niet belangrijk, daar geen brand op de ontploffing volgde. Het bedrijf ondervindt geen stoornis. Te Ctodedijk (gem. finsterwold) is Woensdag- ochtend vroeg de kasteleinsbehu-izing van G. D. rnede bewoond door drie andere geziunen een prooi der vhmmen geworden. De vlammen grepen zoo snel am zich heen, dat slechts zeer weiuig is kunnen worden gered. Tegen den eigenaar D. scbijnen zware ver- moeden8 te zijn gerezen, dat bij d'en brand opzette- lijk heeft gesticht. Het voorloopig onderzoek heeft althaas ten gevolge gebad, dat D voorloopig in bewaring is gesteld, D. is sedert eenigen tijd bij de Bechtbank te Winschoten tegen een zijner medebewoners proee- deerende tot ontruiming. Tot heden werd in dat proces evenwel geen beslissing genomen, wat D. wellicht begon te vervelen- Eenige dagen ge- leden moet hij hebben gezegd, dat die bewoner er uit sou, al zou. hij hem er ook uitbranden, daarbij een zijner huurders^ wiens inboedel zooals de verdachte wist niet was verzekerd, aanradfende zich tegen brandsehade te verzekeren, daar dat perceel binnen 14-dagen zou af branden. In het achterruim van het stoomsehip Ophir, liggende aan de fabriek de Schelde te VlissiDgen, is het lijk gevonden van den 50jarigen scheeps- timmerman P. Deze had tot 9'uur Woensdagavond gewerkt en is bij het naar huis gaan vermoedelijk door bet openliggend achterruim gevallen. De- man laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Woeusdagmorgen kwam bij de politie te Assen bericbt uit Hoogkerk, dat vermoedelijk een tweetal onlvluchte personen uit Veenhuizen naar den weg gevraagd hadden, met het doel om naar Duitschland uit te wijken. Eenige politieagenten gingen den Peizerweg op en troffen een drietal vluchtelingen aan. Een hunner, Jacob Duister, nam de vlucht. Een politieagent leende eeu fiets van een voorbiigaugsr en zette Duister achterna. Het kwam tusschen den agent en hem tot eene worsteling, waarbij de laatstgeuoemde traehtte om den agent in bet Peizerwaar te werpen. De agent inoest toen van verdere pogingen oca den man te arresteeren afzien. Direct werd kennis gegeven aan de marechaussees. Vijf maricbansees maakten jacht om Duister aan te houden. Het gelukte hem te treffen, zoodat niet alleen Duister, maar ook de twee andere vluchtelingen uit Veenhuizen werden opgebracht. Laatstgenoemde is reeds voor den vierden keer uit Veenhuizen ontvlucht. Te Stamproy, nabij de Limburgsche ge- meente Weert, werden twee jongelieden, die van de kermis in laatstgenoemde plaats terugkeerden, door eeu persoon, die op een rijwiel zat, aange- vallen, zeggende, dat zij vroeger zijn fietsbanden hadden stukgesneden. Een der jongelieden werd Och, papa, goede, lieve papa, kjjk me eens aan, kom tot u zelven jammerde de arme Hilde gard in doodsangst. Zij trachtten eenige droppels wijn in zijn moud te krijgen, wreven zijn voorhoofd met eau de cologue alles was vruchteloosgeen spier be- woog zich, van de ademhaling was niets te be- speuren, de gelaatstrekken werden voortdurend stijver, evenak het geheele lichaam. Mijn Hemel, mijn Heme], hij is dood Met dien smartkreet zonk de dochter ineen naast het lijk van haar vader. Aan de vereende krachten van graaf O.lowsky en van den koetsier mocht het eindelijk gelnkken het rijtuig overeind te kfijgen wonder genoeg, was het nog bruikbaar. Het lijk van den senator werd er in gelegdop de achterbank nam graaf Paul plaats en liet zijne vrouw in zijn arm rusten terwijl de koetsier op den bok ging en de teugels nam. Lnngzaam als bij een begrafenis reed men nu terug, en eindelijk eindelijk hield het ry- tuig atil voor #het paleia" te Mislowice.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1