aaisaaias. Tsr Heuzensche Courant Zaterdag 17 September 1904. No. 4586. ZDIEHRODIES BLAD. Gemengde berichten. FEUItLETON. iengelwerk. Uit Vlissingen wordt van gisteren gemeld De Engelsche 3/m. schoener Mayfield, kapitein Murdock, komende van Antwerpen en oestemd naar Newcastle, met een lading zilverzand, is op de hoogte van Zoutelande gestrand. Men is bezig de lading overboord te werpen, teneinde liet schip te doen vlot komen. De sleepboot America zal tot assistentie ver- trekken. Naar aanleiding van een dezer dagen ver- meld bericht over z.g. /.waterboomen", die in hun hollen stam tijdens de grootste droogte toch nog altijd water bergen, schrijft een bewoner van Yorden in het ,/Nieuws" Even buiien ons dorp, in een klein bosch, uit eikeu en beuken bestaaude, vlak aan de spoorbaan en eigendoin van burgemeesler Gallee, staat ook zulk een //Waterboom". Ik was nu nieuwsgierig hoe het met dezen gelegen stood. De Hissinkbeek, de Vordensche beek en verder op de Hackfortsche beek zijn, op enkele kolken na, geheel droog. Kinderen doorkruisen die van links naar rechts, om te visschen in de weinige plassen, of wel om de noten te plukken van de struiken, die over de beek hangen. Arbeiders zijn bezig ze op verschillende piaatsen uit te diepen, en zoo komen aan de kanten de ver schillende grondformatien bloot, waaronder eenige dunne lagen veeu. Niettegenstaande dezen zeldzaam lagen water- stand staat het water in onzen //waterboom" op de gewone hoogte. Het heeft een diepte van ongeveer 16 c.M. en staat ongeveer een halven meter boven den voet van den stain. Het gebeurt wel, dat de met water bijna tot boven toe gevulde ruimte, die uit twee lot een vergroeide beuken gevormd schijnt, wordt leegge- schept, maar na verloop van eenige uren staat het water weer op de gewone hoogte. Lastige meisjes. De Westlandsche stoom- tram heelt, ter wilie van de medepassagiers, een ixira-wagen bestemd om het korps wasch- en strijkmeisjes naar en van de groote bleekerijen naar Loosduinen te brengeu. Daar de dames van twee ateliers echter ook elkaar met haarnaalden en dergelijke dingen bewerkten, wordt de kleinste troep in de eerste en de grootste in de tweede klasss geladeu en dan neemt soms nog een con- troleur post in de deur, die beide compartementen scheidt. Te Amsterdam moet, volgens een mede- deeling aan de Nieuwe Crt., alle kans bestaan dat het zal komen tot een bij gemeeiitelijke ver- ordening vastgesteld sluitingsuur voor winkels. De indertijd, op motie van Mr. Z. van den Bergh, benoemde commissie heeft verschillende wiukeliers gehoord en de meerderheid daarvan veiklaarde zich voor zulk eeue regeling. Aan- gaande het tijdstip van sluiting domineerde de meening ten gunste van 9 uur. Een- brandje van geiinge beteekenis eischte Dinsdagavond te Haarlem een menschenleven. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de Witte Heerensteeg ten huize van N. v. d. Kroft, die daar een klein winkeltje van kruidenierswaren en dergelijke artikelen heeft. De man, die zonder Hoe lang zij daar wel zoo gelegen had, wist zij niet doch het trok hare a&ndacht, dat het beneden in het salon plotseling zeer stil werd en dat er stoelen verplaatst werden. Wat moest dat beduiden Daaromtrent zou zij niet lang in twijfel ver- keeren. Het zal ongeveer elf uur in den avond geweest zijn toen een rijtuig, met vermoeide paarden er voor, voor de deur van het zoogenaamde /.paleis" te Mislowice stilhield. Een bejaard heer, in een ieismantel gehuld, stapte uit, vroeg den toesnel- lenden bediende uaar den graaf en de gravin, en toen de man sprak van ^eerst aanmelden" duwde de heer hem ter zijde en trad met hoog opgericht hoofd het salon binnen, waaruit het luidegedruisch der spelende hem te gemoet klonk. Graaf Paul zal juist tegenover de deur, hij moest den binnen- tredende oogenblikkelijk bemerken. De verschijning van zijn schoonpapa maakte op hem eenoverwel- digenden indruk Beste schoonpapa, wat een aangename ver- rassing stamelde de graaf met zware tong, terwij] zijn gelaat allesbehalve vreugde uitdrukte. Wel, met uw verlof, laat ik u met mijne gasten bekend maken, voegde hij er zeer verlegen bij, toen hij den minachtenden trek op het gelaat van den senator zag waarmede deze het gezelschap en de geheele om- geving opnam. werk was, had op den zolder gearbeid, waarbij krullen geschaafd werden. Vermoedelijk zijn die, naar men denkt door een vonk uit zijn pijp, in brand geraakt, hoe 't zij, tegen acht uur stone plotseling de bovenver dieping, waar een aantal kleine kinderen sliepen, in lichtelaaie. Een verstikkende rook belette de buren om naar boven te dringen doch niettemin werden een zestal kleinen in veiligheid gebracht. Toen de brand gebluscht was, hetgeen na aankomst der brandweer vrijspoedig kon worden geconstateerd werd op den zolder 't gedeeltelijk verkoolde lijkje van een zesjarigen knaap gevonden, die klaarblij- kelijk nog in zijn bedje door den rook was ge- stikt. Het treurige geval bracht onder de talrijke toeschouwers groote ontroering te weeg. Op een Geldersch dorp had dezer dagen het volgend gesprek plaats tusschen een 9jarigen knaap en het schoolhoofd ,/Meester, mag ik alsjeblieft om 10 uur naar huis //Waarom i/ Vader heeft gezegd, dat ik mijn wrat moest wegwasschen. //Kan je dat na schooltijd dan niet doen?" Neen, want om 10 uur wordt een doode begraven, en 't wasschen moet gebeuren als de kist in 't graf wordt neergelaten." De jongen kreeg natuurlijk geen verlof. In bedoelde gemeente bestaat het volksgeloof, dat wratten verdwijnen, als men ze wascht, terwij 1 iemand wordt begraven. Onder het wasschen wordt dan het volgend rijmpje gesproken z/De klokken luiden den doode in 't graf En nu wasch ik mijn wratten af." Te Cureghem (Belgie)is Woesndagavond een zesjarig meisje verbrand. Het had met andere kinders om een vuurtje gedanst, waarbij haar jurkje vlam vatte. Er schoten wel heel gauw groote menschen te hulp, maar het kind was niet meer te redden de brandwonden waren zoo ernstig, dat zij kort daarna bezweek. Een graankoopman van Mettet, die Dinsdag op zijn motorfiets van de markt te Namen kwam, is in een bocht van den weg in voile vaart tegen een boom gereden. Hij was oogenblikkelijk een lijk. Te Brussel heeft het Dinsdagmorgen gestort- regend en gestormd. Sommige straten stonden blankde riolen konden al het water niet zoo gauw verzwelgen. De tramdienst stond op de lijnen met ondergrondsche geleiding ongeveer een uur stil. Een Israelietisch meisje, Jetla Beikowilz ge- uaamd, ging Zaterdag in gezelschap van twee rabbijneu naar de begraafplaats te Brooklyn, om daar te bidden op het graf yan haar tweeling- zuster. Toen de rabbijnen hadden gebeden, wierp het meisje, wanhopig van droefheid, zich op het graf, en bleef daar liggen schreien. Bij het opstaan greep zij zich vast aan den op het graf staandeu steen de steen viel, en het kind werd verpletterd. Koning Edward heeft eens, voor zijn kroning, van een tooverkol de liefelijke voorspelling mogen hooren, dat hij nooit gekroond zou worden, en nu is Koning Peter van Servie iets dergelijks overkomen. Uit Servie komt nl. het spookachtig verhaal, dat de Koning dezer dagen te Belgrado op- gewekt aan tafei met een dame naast zich zat te praten over de aanstaande kroningsfeesten, toen hij in zijn soep een stukje perkament vond. Hij haalde het er uit en bezag het bij het licht. Op het briefje stond, gelijk de dame naast hem kon zien, met groote letters /Peter Die verhitte, opgesmukte dames, die iuderhaasl neergeworpen kaarten, die op tafel verspreid lig- gende goudstukken en bankbiljetten, naast die ledige en half gevulde champagneglazen zeiden hem alles, wat hij verwacht had hier met eigen oogen te zullen aanschouwen. Yoor het oogenblik verlang ik alleen te weten, waar ik mijne dochter kau vinden,antwoordde de beer Bomor op zeer koeien toon. - Zeker, zeker, stotterde graaf Paul. Hilde- gard was zooeven nog hierik zal dadelijk gaan zien zij zal zeer verheugd wezen Verder kwam hij niet, de fyeer Homer drong hem ter zijde met de woorden Blijf asjeblieft bij uwe gasten, ik zal mijne dochter wel alleen kuunen vinden, en bij de eerste oogenblikken van het wederzien behoeft geen derde tegenwoordig te zijn. Graaf Orlowsky gehoorzaamde als een beknorde schoolknaap, zijne gewone gevatheid liet hem totaal in den steekhij voelde den grond onder zijne voeten wankelen, en zijne hoop op het geld, dat hij van zijne schoonvader wilde leenen, vervloog in rook. Niets had hem zoo onaangenaam kunnen ver- rassen als het bezoek van zijn schoonvader op dit oogenblik. Zijne gasten schenen te begrijpen, dat zij hier konden gemist worden zij namen spoedig afscheid en lieten den graaf achter in een soort van ver- dooving, die hem voorloopig niet toeliet zijn toe- stand helder te overdenken en daarnaar zijn ge- drag voor de naaste uren te regelen. Intusschen had de heer Homer zich door den bedienden de kamer der gravin laten aanwijzen Karageorgewitsch, gij zult nooit worden gekroond". De Koning werd natuurlijk doodsbleek, en ver- liet, alsmede bij dergelijke gebeurtenissen ge- bruikelijk, ,/ijlings" de eetzaal. Uit Rowno, gouvernement Wolynien, komt bericht van eene jodenvervolging. Twee dronken Russisphe soldaten hadden ruzie gekregen met een joodsche fruitvrouw, uit wier winkeltje zij een peer hadden genomen zonder te betalen. Andere joden kwamen de fruitvrouw te hulp, terwijl eenige boeren de soldaten hielpen. Bij de kloppartij, die volgde, werden ongeveer 20 personen gekwetst en eveneens verscheidene winkels geplunderd. Eerst door tusschenkomst van den commissaris van politie met een afdeeling politie en brandweer kon de orde hersteld worden. Over de schandelijke tooneelen te Sosnowice, eene Russische grensstad wordt nog gemeld, dat de oorzaak al zeer weinig beteekenis had. Eenige joodsche kinderen speelden /.Russisch-Japanschen oorlog" waarbij de parfjjen elkander met steenen bombardeerden. Een toekijkend Christenmeisje werd door een steen licht gewond. Naar aanlei- diDg hiervan werd in de stad het gerucht verspreid dat de joden een Christenkind hadden vermoord. Allerhandejgespuis kwam samen in de voornaamste straten, die ruiten van de joodsche winkels in- sloegen en de ruiten van de synagoge met steenen stuk wierpen. Tevergeefs trachtte| de, politie aan deze los- bandigheid paal en perk te stellen. Eerst toen 's nachts een afdeeling kozakken verscheen, werd de orde hersteld. Verscheidene joden en joodsche vrouwen werden gewond; terwijl ook in het later gedeelte van den avond verscheidene winkels ge plunderd werden. Tien personen zijn ernstig en 25 licht gekwetst. Men vreest voor herhalingen. Nadriejaarlang inde Zuidpoolstreken gekruist te hebben heeft de //Discovery" het anker geworpen op de reede van Portsmouth. De beyoiking van de Engelsche haven ontving de 49 man der equi page met groote hartelijkheid. De voorzitter van het Koninklijk A.ardrijkskundig Genootschap, sir Clements Markham, bracht den reizigers met vele leden van het Genootschap een bezoek aan boord van de /Discovery". In wetenschappelijke Engel sche kringen is men van oordeel, dat de expeditie in vele opzichten zeer belangrijk is voor deaardrijks- kunde zoowel als voor de aardkunde. De Discovery" heeft de kust van Victoria-land gevolgd en de groote ijsgrens gepasseerd, terwijl het groote grondgebieden ontdekt heeft, die een waar Zuidpoolsen vasteland vormen. De»leider der ei peditie, kapitein Scott, is met zijn metgezellen tot op 82 gr. 17 ZB. doorgedrongeu en heeft daarmede het record met 384 K.M. geslagen. Sir Clements Marxham toonde zich verrukt over de verkregen resultaten. Kapitein Scott heeft met zijn vaartuig 640 K.M. zuidelijker overwinterd dan eenig vaartuig te voren. Hij heeft een uitgestrekt bergland ontdekt, dat doorloopt tot op 83 gr. 20 Z.B. Daaruit leidt hij af, dat het laud zich uitstrekt tot aan de Zuid- pool, met een reeks hooge bergen. De expeditie van de //Discovery" heeft 1.125.000 fr. gekost. Van de 50 man, waaruit de equipage oorspronkelijk bestond, is slechts den omgekomen door het shorten van een rots. Zij hadden onder- weg met tallooze hinderpalen te kampen. Alle honden stierven onderweg zoodat de mannen de sleden zelf moesten trekken. De //Morning" en de ,/Terra Nova" zijn in den loop der drie jaar uitgestuurd om de /Discovery" op te zoeken en gezamelijk met haar den len April jl. bij Nieuw-Zeeland aangekomen. De Matin verneemt nog, dat de Koning van van Engeland bevel heeft gegeven ter gelegenheid van de aankomst der //Discovery" een nieuwe Hij klopte, en zoodra Hildegard //binnen riep, stond hij voor haar. Papa, lieve papa Dit was alles, wat de ongelukkige jonge vrouw over de lippen bracht. Al de jammer, waaronder zij gebogen ging, werd uitgedrukt in den toon, waarmede zij die weinige woorden uitsprak. Rbmer ving haar op in zijne armen, en aan zijne borst geleund, sehreide zij, alsof haar hart barsten moest. Hij liet haar stil begaan, trok haar naast zich op de sofa, streelde hare wangen, noemde haar zijn lief kind, zijne kleine Hildegard, en zoo kwam de arrre, gekwelde jonge vrouw totkalmte. Zij vroeg niet, waarom haar vader zoo onverwacht gekomen was, het was haar voldoende, dat hij hier was thans gevoelde zij zich veilig onder zijne bescher- ming. Plotseling richtte zij zich op, en den ouden heer angstig aankijkende, zeide zij O, papa, u hebt beneden het gezelschap verrast terwijl er gespeeld werd Wat zult ge nu wel van Paul denken Zonder daarop te antwoorden, vroeg hij En wat denkt je zelf van hem Hij is zwak, helaas, zeer zwak, en zijne vrienden oefenen een ongunstigen invloed op hem maar slecht is Paul niet De senator glimlachte weemoedig, toen hij hoorde hoe zacnt zijne arme dochter nog over haar plicht- vergeten echtgenoot oordeelde. Hij achtte het echter beter, in dit late avond- uur daarop niet in te gaanhij zag, hoe zenuw- achtig opgewonden Hildegard was en nam daarom weldra afscheid, onder voorwendsel, dat hij ver- moeid was van de reis. medaille, voor diensten verleend in de Pool- streken, te doen slaan. Dagelijks verschijnen te Londen niet minder dan 39 dagbladen. De oplaag is lang niet altijd dezelfde, daar de bladen weinig abonnementen hebben, maar voor het grootste deel op straat worden verkocht, De oplaag is natuurlijk af- hankelijk van het nieuws. Zoo heeft de //Daily Mail", zonder dat er wat buitengewoons voorvalt, een oplaag van een millioen exemplaren. Is er sensatienieuws, dan stijgt die oplaag tot anderhalf millioen. Een vreeselijk oogenblik. Kijk, de trein is er vroegmompelde vader Pacou, terwijl hij zijn arbeid onderbrak bij het gedruisch en het gillend gefluit der locomotief. Pacou plantte zijn schop in den grond en met zijn groene seinvlag gewapend, die hij gewoon was naast zich neer te leggen als hij in zijn tuintje werkte, begaf hij zich haastig naar de spoorlijn, in zijn hand de vlag zwaaiend ten teeken, dat de weg vrij was. Bijna terzelfder tijd verscheen de vrouw van den wachter op den drempel van het huisje, dat eenige meters van de lijn lag. De kleine woning herbergt drie personendengene, die men /.vader Pacou" noemt, wellicht omdat zijn haren grijs zijn, ofschoon hij slechts vijf-en- jaren teltzijn vrouw en eindelijk hun zoontje, den kleinen George, een kleutermanneke van nauwelijks drie jaar, maar rap als een kip. De vrouw wierp een blik om zich heen en haar man bemerkend, zei ze O, zijt gij er Hij stelde haar met een handgebaar gerust en zij wilde weer naar binnen gaan om het middagmaal te bereiden, toen Pacou een kreet slaakte, die haar het hoofd deed omwenden. Vlug, riep hij, daarginds komt een rij tuig aan Zij Snelde de twee steenen trappen voor het huis af en vloog naar de afsluitboomen. Niet vei' van daar, aan den anderen kant der haag, die het tuintje van den spoorweg scheidde, hoorde men het luide gehamer van een wegwerker, die op den straatweg keien in den grond dreef. De trein naderde intusschen in vliegende vaart. Ook het rijtuig kwam snel aangereden, het was op dit oogenblik slechts een vijftig meter van de afsluitboomen. De koetsier kon echter, wegens de boomen, niets zien van het geen op den spoorweg plaats had. De afsluitboomen werden bij de aankomst der trein en zeiden neergelaten, daar de weg eenzaam was en men er zoo goed als nooit karren of rijtuigen zag. Bovendien waren de wachter of zijn vrouw steeds bij de hand om de boomen neer te laten, als het noodig was. 1 erwijl de vrouw de lijn overstak, om den weg af sluiten, wierp zij werktuigelijk een blik op de spoorlijn, in de tegenovergestelde richting van waar de trein kwam en plotseling slaakte zij een kreet van schrik. Zij zag haar kind, dat tusschen de rails liep, op een zestig meter van de plaats waar zij zich bevond. Bij dat gezicht huilde zij meer dan zij riep, een akelig geluid steeg op uit haar keel, terwijl zij haar armen naar haar kind uitstrekte. George Hoe was hij daar gekomen Zoo juist had zij hem toch opgesloten Wat te doen? Zij had geen tijd meer naar hem toe te loopen. Den volgendeu morgen echter vermeed hij het onaangename gesprek met zijn schoonzoon niet langerhij zocht hem op in zijn eigen kamer en zonder veel inleidiug begon hij Ge hebt mij eene aanmerkelijke som gelds ter leen gevraagd, wilt ge nu wel zoo goed zijn, mij eens op te helderen, hoe het komt, dat ge niet in staat zijt uwe uitgaven zelf te bestrijden Het is nog geen jaar geleden, dat ge mij hebt doen geloven, dat uwe financien volkomen goed geregeld waren, al waren ze dan ook niet schitterend. Graaf Orlowsky sloeg verlegen de oogen neer, oen hij antwoordde Ik heb mij vergist in den toestand der ge- bouwen en schuren en toen wist ik ook nog niet, welke sommen er noodig waren om op grooten voet te leven. En nu wilt ge mij misleiden omtrent de manier, waarop ge uw vermogen verkwist, riep de senator, terwijl hij zijn schoonzoon scherp aan- keek. Doe daarvoor echter geen moeite. Ik heb nu reeds gezien hoe de zaken hier staan. Ge hebt mijne dochter ten huwelijk gevraagd, omdat ge toen reeds in financieele moeihjkheden verkeerdet en omdat ge den aanstaanden schoonpapa als een onuitputtelijken geldzak beschouwdet. Ik verzeker u stotterde Paul. Laat mij bedaard uitspreken, viel de senator hem in de rede. Behalve dat ge een verkwistend leven leidt, hebt ge u ook overgegeven aan den hartstocht van het spel, ik weet dit uit vertrouw- bare bron. (Wordt vervolgd). VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 9