Ter Neuzenscfee Courant. Zaterdag 17 September 1904. 44" Jaargang. Kloosterzande. t webd:e bi_._a.id Binnenland. Gemengde berichten. Advertenlien. No. 4586. Het derde blad zal bij onze abonne's te dezer stede .Zaterdagochtpfld worden bezorgd. De t&isschen Kusiand en Japan. 7———— 5if SEUZEN, 16 September 1901. cb'<>.!V TF& NEUZEN, 16 September 1901 SCasitorsgerechi ts Ten Keuzen, De Standard verneemt uit San Sebastiu De Rus-e sische consulaire agenten in Vigo, Comma, Laclix, Cartagena, Majorca en Las Palmas zijn angeschreven om maatregelen te nernen voor de koms van schepen der Oostzee-vloot. Deeondanks geloovet de meesten hier te lande niet, dat de reis van die Wotnaai uost- Azie inderdaad doorgaat. Men vermoed dat net sleclits eeu vlootbetooging in Enropeesche watiren geldt. Vol gens Japansche telegrammen uif Peking, is tie Chineescke regeering van plan, Woetiigtan, den onder- minijter van buitenlandscke zaken laar Europa en Amerika te zenden ten einde de mogeidheden te potsen over de regeling van Mantjoeriie's toelomst. De Japan- new zijn naar het keet over dat plan verstoord er is seen re'den voor, zeggen zij. Standard verneemt nit Tientsin Sedert de Russen terig trek ken vlnckten tienduizendcn Chineezen naar Tiintsin. De meesten zijn in deei niiwaardigen toestand. Zij hebben alles verloren. Het Chineesche lloode Kruis doet het mogelijke 0111 den nood te lenigen. Naar v^'lnidt plunderen de Russen Moekden, gelijk zij ver- moedelijk Liaojang geplunderd hebben voor de Japanners het deden, zoodat deze onrecktvaardig de hoofdschuld Refcnet Burleigh, de oorlogscorrespondent der l>'b Teiegraph, weerspreekt nu in een telegram uit Ti^j j" dat kij het Japansche hoofdkwartier voorgoed heeft. Dit is een misverstand, zegt hij. Hij liir 10I wat hij geseind heeft over de mauk"'en Japansche leg|r. Hij voegt er bij, dat Ml «let illeen JDe 'versiaggever^van de San BuUeUn. die Jeer ziek is, klaagt over verwaar^1IJ| oor ®f Jo kters hetgeen alweere^ ±mgdeWekgen is" Russen lumdum-kogels ge- triiikcn. Zij hebben de kolenmijnen van Jentai opge- eeven, omdat zij weinig opleverden, laatstelijk ten hoogste §50 ton per dag. De Japansche ruiteni is er, yolgens Burleigh, ellendiger aan toe dan ooit. Zij heeft duizenden paarden die feitelijk onbruikbaar zijn De .Japanners houden heimelijk alle districten aan de Liao sterk bezet tot Sinminting' toe. Zij werken samen met geregelde Chineesche troepen en duizenden Choenchoezen, die belangrijke dingen schijnen voor te hebben tot benoornen Moekden. Simpson, de andere Telegraphinan, seint ook uit Tientsin, dat het gebruik van dumdum-kogels door de Russen onbewezen is. Petropavlofsk, 13 Sept. Sedert 28 Mei hebben zich aan de mondingen der rivieren van Kamtsjatka Japansche schoeners vertoond. Tegen het midden van Jum be- zetten 150 Japanners met geschut, aan de westkustvan het schiereiland, Jawino en Malyg Ino, verdreven de bewoners, heschen de Japansche ylag, en plaktcn een proclamatie aan, waarin het gebn-d by Japan '»gebll1' word Daarop vertrokken uit Petropavlofsk 100 man en uit Boljsjersjejk 00k 100 man, dezen vereemgden zich den 26en te jawino. Zij versloegen de Japanners, namen den aanvoerder gevangen, veiwyderden de Japansche vlag en de proclainatien en verbrandden vyt schoeners. In 't geheel werden 77 Japanners gedood. Berlijn, 14 Sept. Het Berliner Tageblatt verneemt dat de Oostzee-vloot geruimen tijd te Keval zal blijven "'Wao-iang, 11 Sept. Het Japansche leger neemt hier rust. De bruggen worden hersteld. Onder den buit bevinden zich kanonnen, mnnitie, spoorwegrijtuigen, geweren, jassen en andere kleedingstukken en paarden- Tokio 15 Sept. Ojama seint dat de Russische stel- lingen in den omtrek van Moekden niet gewijzigd zijn. Bij Liao-Jang zijn 3100 lijken van Russen begraven. Petersburg, 15 Sept. Het telegraafagentschap bevestigd dat de naar Oost-Azie vertrekkende Oosizeevloot nog eenigen tijd te Libau zal blijven liggen. l.onden, 15 Sept. Uit telegrammen uit lokio valt op te maken dat de Japanners een wyziging in de stemming van het Engelsche puoliek ten gunste van de Russen meeneii waarte nemen. Zij scliryven die wending toe aan de klachten van de partictiliere cor- respondenten der Engelsche bladen overhun beliandeling door de Japansche militaire overheid, en daarom gaan er in Japan stemmen op tot betere behandeling van die berichtgevers. De vorige week werd te Mtddelburg g-houden de algemeene% vergadering der Vereen iging van Gemeente-Veldwachters in Zeeland". Besloten wrrd vrijdom van biiefport te vragen voor de correspondence der gemeeute-voldwachters onderling en met hunne chefs. Mfcdedeeling werd gedaan van het, dezen zoaoer verzonden adres aan de regeering en van een schrijven aan de Ytreenigingen'van burgemeesters en aecrelariasen in Zeeland, in welke laatste mede- werkiug wordt verzocht tot het verkrijgen van beter salaris en wegneming van verschiliende misstanden voor de geaieentc-veldwachlers. Daarbij wcrd medegedreld dat op Schcuwep-Duiveland reeds eene commissie van onderz.ek is benoetnd. De president A. Bastiaanse, die aan de beurt -van aftreding was, werd herkozen. Achtereenvolgens werd bssloten niet over te gaan tot het oprichten van eeu hoofdorgaan voor de verschiliende provincia l het volgend jaar, bij het opnieuw verzeuden van een rekest aan de regeering, tever.s een der bestuursleden andientie te doen vragen bij den Minister van Binneniandsche Zaken dit najsar een afgevaardigde te zenden naar Zuid-Holland aan den Oommissaris der Koningin, voor de geuieente-veldwachters toezecding te ver- zoeken van het jaarlijks uitgert ikte exemplaar der houders van jachtacten en dat de volgende ver- gadering zal worden gehouden te Tholen bij de jndeeling der miliciens. Bij rondvraag bleek nog dat vele gemeentr- veldwacbters van hunne geoneer b>-besturen nie', zcoals de instructie aangetft, de noodige wetten en reglementen ontvangen. Velen moeten derhalve die zelf koopen ot hebben ze niet. Ya belgeen we reeds mekideu omtrent de jVrtchtingen die onze kermis zouden bezoeken boorden we van andere inriclitingen niet. Gearriveerd en reeds opgebouwd is de stoom- caroussel van Peeters-Viucken de grootste i n rich - ting van dien aard die albier ooit werd opge- slagen. Verder wordt ook reeds gebouwd Weg- karnp's Koninklijke Electro-Biographe, en zoo- als uit achterstaande advertentie blijkt, is de di- rectie in staat om afwisselende voorstellingen van interessante levende foto^rafien te vertooneu. llel zal daarom deze gelegeoheid ook wel niet aan be- zoek ontbreken en wieer eens is geweest, zegt men, komt er meer. Wat de vaste lolalen betreft, a. s. Donderdag zal eene tooneelvporstelling plaats vinden in hrt vHotel dea Payj-Bas", onder leiding van den gunstig bekenden regisseur van het Nederl. tooneel te Gent, de hrer Van den Heuvel. Daarvoor zal het wel niet «an belangstelling ontbreken. Evenmiu zal dit het geval zijn met de cafe- concert, en specialiteiten voorstellingen, die in het Hotel JleuUaal" zulU" worde.u gegeven dorr hrt gezels'bap onder directie en met medewerking vaD den heer H. D. Nieuwenbuijzen uit Rotterdam. D« gunstige reputatie die deze ook alhier sedert enkele jaren verwieif, belooft hem voile zalen. Men weet wat de heer Nieuwenhuizeu kan en is gewoon dat hij goede artisten meebrengt. Diusdflgavond kunnen licfhebbers van muziek bun hart ophalen aan een concert dat door een gezelschap artisten zal worden gegeven in het //Hotel de Commerce" en wat veel zegt 't kost nietsdie artisten willen Dinsdag bet. publiek eens gratis lalen profiteeren van de uit- voering van een uitgebreid, scboon programma, alleen maar om te laten hooren wat ze kunnen. In het //Ter Neuzenscb Koffiehuis" werkt het cafe-chaiitantgezelschap //Oscarino", dat aldaar vroeger ook reeds met groot succes optrad. Voorts zal er als naar gewoonte op verschiliende plaatsen gelegenheid zijn tot dansen. Ook op dat gebied tracht men, door het plaatsen van fraaie orgels als anderszins het aan de liefhebbers zoo prettig mogelijk te maken. Hedennamiddag werd door de marechaussee alhier doorgeleid om naar het hnis van bewaring te Middelburg te worden overgebracht de lOjarige Cornell's v. d. W., het zoontje van den landbouwer v. d. W., in den Capellepolder, gemeente Axel, wieus schuur j. 1. Dinsdagavond afbrandde. Het ventje heeft bekend de schuur te hebben in brand gestoken en zelf ook de dreigbriefjes te hebben geschreven. Vele meewarige blikkeu oogden het knaapje na, dat, in z'n mouwvesl en op klompjes, zoo opgewekt naast den politiedieuaar voortstapte, alsof het naar een feest ging. Treurige geschiedenis voor dat jonge leveu Koewacllt. Woensdagavond bracht defaufaren- maatschappij ,/De Eendracht" eene serenade met fakkellicht bij den heer Th. Seliaert alhier. Deze heer vierde zijn 50sten verjaardag en de faufaren- maatschappij gretp deze gelegenheid aan om een harer ijverigste en bekwaamste ledeu een bewijs van hulde te brengen. Namens de leden werd hem tevens een fraaie horlogeketliDg vereerd. De heer 8eliaert onthaalde rijkelijk zijn mede- leden %podat een vroolijke avond werd doorge- bracht. Donderdag heeft de voorzitter der commissie tot het verkrijgen van een stoomlram langs deze gemeente een onderhoud gehad met de ontwerpers van den aan te leggen stoomtram Hulst-St-Nicolaas. De voorstellen onzer commissie en de gronden, waarop zij berusten, zullen in een volgende ver- gadering der ontwerpers in ernstige overweging genomen worden. Zitting van 15 September 1904. eronrsleeld zijn: J. H., veldarbeider te Ter Neuzen, P. B. J., A. K., E. T., werklierten te Westdorpe, ter zake van overtreding der Leerplichtwetieder tot eene boete van f 1, subsidiair 1 dag hechtenis. C. N., arbeider te Axel, ter zake als vorentot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. I. P., W. J., J. P. R., D. P., arbeiders te Hoek, ter zake van overtreding der Leerplichtwet bij kerlialing ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. P., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. v. D., werkman te Ter Neuzen, L. P. 0., stoelen- matter, J. B., winkelier, A. D F. R. J. S., arbeiders, alien te Axel, F. H.( J. V., arbeiders te Zaamslag, J. H., J. d. H., arbeiders, W. D., molenaarsknecht, alien te Hoek, F.J. B. N., hoefsmid te Philippine, ter zake als voren iedei tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. M. d. J., L. v. d. W.J arbeiders te Zaamslag, L. V., P. d. V., arbeiders te Axel, ter zake als voren; ieder tot eene boete van f 2,50, subs. 3 dagen hecht. P. v. d. E., P. F arbeider te Zaamslag, F. S., werk man te Ter Neuzen, W. K., werkman te Axel, ter zake als vorenieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht H. I). D., koopman, E. D., zonder beroep, beiden te Axel, H. T., landbouwer te Assenede, P. F., koopman, P. D., landbouwer, beiden te Zaamslag, ter zake van bet berijden van een rijwiel zonder lichtieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. E. J. d. It., bierliuishouder te Ter Neuzen, ter zake van lo. eene openbare vermakelijkheid geven zonder vergunning2o. het niet sluiten van zijn bierhuis op tijd tot 2 boeten elk van J 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. P. V., A. K., werklicden, C. V. D kleermakeil C. d. B werkvrouw, A. B., kanaalwerker, alien te Sas van Gent, ter zake van het verblijven in een bierhuis na siuitingstijd ieder tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hechl. voor elke boete. A. v. G., bierhuishouder te Westdorpe, ter zake van het niet sluiten op tijdtot eene boete van J 2, subs. 0 dagen hecht. P. E. d. V., fabrikant te Axel, ter zake van het onbe- heerd laten staan van een paardlot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. C. F., J. C. v. W., C. L. v. W., J. D. P., boot- werkers, F. E., timme'rman, H. K., voerman, A. P. v. D., werkman, alien te Ter Neuzen, ter zake van het ver- wehken van nachtrumoerieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. J. D., C. J. M., schippersknecht8, K. V., arbeider, alien te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. D. J., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. A d. M., scbipper te Philippine, ter zake van over treding van het Scheldereglementtot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht., met vrijspraak van bet meerdere. C. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake van dronken- schap en nachtrumoertot 2 boeten elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. d R., E. J. M., arbeiders te Sas van Gent, F. B. F. S., opperman te Ter Neuzen, J. S. H., arbeider te Westdorpe, ter zake van openbare dronkenschap; ieder tot eene boete van f 2, suns. 2 dagen hecht. voor elke boete. 1. K., A. V., timmerlieden te Ter Neuzen, 0. A., A. W., arbeiders te Sas van Gent, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. J. J. d. N., bierliuishouder te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij tweede herhaling; tot hechtenis van twee weken. D. C. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij d.erdc berlialiiig^ tol heclitenhi van (trie weken. A. 5.," oootwerker"te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij vijfde herhaling; tot hechtenis van drie weken. *,riJu«?sproU«-n F. K. G., koopman te Axel, ter zake van visscherijovertieding. OntKlajveai van recliisvervolginsi M. d. V., veldarbeider te Zaamslag, ter zake van Leerplichtwet overtreding. Op de kermis te St. Cloud stoof Zondag- avond het publiek uit een kleine menagerie in pauiek naar buiten, in de viucbt de teut half veruielend. De personen buiten zagen toen hoe in een kooi de dierentemster door een grooten leeuw op den grond werd gehouden. Het dier, dat als l»stig bekend stond, had dien avond zich erg onwillig betooud, en was, toen hij een sproug over de temster moest maken, op haar gesprongen. Hij wierp haar op den grond, en verscheurde haar aan het hoofd en den litikerarm. Te vergeefs trachtten twee soldaten het dier te verjagen door het hun bajonet diep in het lichaam te steken. De man van de ongelukkige vrouw probeerde het te verdrijven door het met een groote drietand te steken. Maar het dier hield de vrouw vast. Eindelijk pakte men eeu oor van den leeuw in een nijptang en trok zoo zijn kop op zij, waarna men het lichaam der vrouw wist te verwijderen. Zij was in verschrikkelijkeu toestand. Haar schedel was aan de eene zij de geheel bloot gelegd, een deel van de waug eu het linkeroor waren afgebeten, en de spiereu van de linkerarm waren afgescheurd. Bovendien had ze wonden over haar geheele lichaam, o. a. bij de ruggegraal. Zs werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar was nog niet dood. De leeuw zal wel aan de bekomen steekwonden omgekotnen zijn. Baden in den maneschijn In de bad- plaatsen der Vereenigde Staten, waar op het oogen- blik nog duizenden menschen met hun tijd geeu raad weten en zinueu op iets uieuws eu ongehoords vergenoegt men er zich niet meer mee, in het heldere licht van den dag in zee te baden, maar is het bad in den maneschiju mode geworden. Het heeft iets romantisch in badkostuum over het toover- achtig opschemertud, zilverbleek strand te wande- len en de lange schaduweu der andere badgasten te zien opdoeselen als zoovele spookgestalteu. Dat alles schijut toch in het maanlicht veel bekoorlijker dan in de schelle heete zon. In de elegante badplaatsen aan de kust van Yrscy worden maueschijnbadpartijen gearrangeerd. Het gezelschap bestaat uit tieu heeren en tien damts, de heeren in donkere badkostuums van serge, de dames in allerlei aardige lichtkleurige toiletjes. Men geeft elkander de hand en de heele rij gaat het water in. De zonnewarmte van den dag wordt gemist de maneschijnvricnden hebben het koud, zij zwem- men rond, maken beweging in het water, klappe- reu met de tanden van wat-ben-je-me, maar ver- klaren toch, dat zij alles erg dandy vinden wat wij hier //leuk" zoudeu uoemeu. Maar na eukele miuuteu komen zij weer uit het water eu genieteu eerst recht van de sensaties des nieuwe mode. Aan het strand is in den lusschentijd eeu vuur aangestokeu en de bibberende badgasten gaan er zich warmen, droogen er hunne kleeren, zitten gezellig om de vlammen been en drinkeu bouillon. Het is een tigenaaidig^chouwspel, dit elegant ge zelschap te zien zitten om een legervuur, waarvan de roode vlammen samensmelten met het maanlicht voor hen de wijde zee, op welker golfjcs mane- stralen dansen. Dan steken de heeren eeu sigaar aan en de dames eten wassa's zoctigheden. Een van het gezelschap vertclt een griezeiige spookge- schiedenis eu om half eeu is de//maneschijnpartij" afgeloopen. Vermoord tijdens een telefoongesprek. De stationschef der Pittsburg and Lake Erie Railway te Newell in Pennsylvania sprak par telefoou met zijn collega te Bellvernon, toen hij dezen eensklaps om hulp hoorde roepen. Vervolgeus vernam hij het geraas van eeu verwoed gevecht eu daarop werd alles stil. De man te Newell telefoneerde daarop aan de politie te Bellvtruou en deelde haar zijn bevinding mede. Zij begaf zich naar het station rn vond den ch-f op zijn bureau vermoord terwiji al het aanwezige geld verdwenen was. Dank zij spoedige nasp iringen met behulp van bloedhonden, mocht het gelukken de moordenaars, twee landloopers, weldra in handen te krijgen. Voor den uitvinder van de horloges, Peter Henlein, zal in zijn geboortestad Neureuberg, een standbeeld opgericht worden. Het monument zal ruim f 13000 kosten, waarvan door de stad f 8400 zal bijgedragen worden. De rest wordt door den Bond van Horlogemakers betaald. Door een Amerikaanschen poolreiziger zal opnieuw een tocht naar de Noordpool oudernomen worden. Er zal een bark van 500 ton gebouwd worden, die f 750,000 kosten zal. Bagin Juni zal alles waarschijnlijk gereed zijn. Niet ver van Frankfort, op het gebied van het Hessische stadje Sprendlingeu, gaat men een modelstad bouwen, eeu zg. tuinstad. Te Prank- fort is de msatschappij opgericht die de stad bouwen zal-naar een ontwerp van prof. Piilzer. De Hes sische regeering stond voor 't plan 80 11.A. tegen matigen prijs af. Er zullen geen hnizen mogen worden gebouwd, zonder goedkeuring van den stijl van overheidswege. Een dergelijke stad zal ook tegelijkertijd op drie kwartier afstands van Darmstadt wurdeu ge bouwd. Een automobiel in een koffiehuis. Op den boulevard Bonne Nouvelle te Parijs reed eeu automobiel een koffiehuis binnen. De tafeltjes werden omver geworpen en al het glaswerk brak, doch persoonlijke ongelukksn kwauoen ciet voor. In de verwarriug wisten de automobilisten, twee heeren, te ontkomen, maar zij lieten op het buffet twee 20-francstukkeu achter als schadever- goeding. Te Moissons steeg een bestuurbare luchf- ballou op, waarmee reeds met goed gevolg eenige proeven waren genomen. In 'tschuitje zaten de luchtschipper Juchmes, de mechanicus Rey eu een pissagier, Disart genaamd. Djor den sterken wind achtte men het voorzichtiger van den verde- ren tocht af te zien eu de nederdaling geschiedde zeer naar wensch. Men ankerde aan een boom om te wachten tot de wind wat bedaren zou, maar eensklaps brak de boom en de ballon steeg weer tot een hoogte van 500 meter, waar de wind hen meevoerde in de richting van Evreux. In de Brusselsche voorstad Anderlecht woon- de een voddenraper, Jean Deloor genaamd, een ouverbeterlijke dronkaard, die, als hij beschonken was, de geheele rue du Sel, waar hij bedrijf hield, in opschudding bracht, door met iedereen twist te zoekeu, voornamelijk met vrouwen. Dezen be- sloten daaraan een einde te maken en dezer dagen toen Deloor weer in kennenlijken staat stond te razeu en te schelden, stormden alle vrouwen uit de buurt met stokken, schoppen, tangen en alles wat zij verder konden vinden, op hem aan. Hij wilde in huis vluchten, maar de terugtocht was hem afgesueden eu de vrouwen sloegen zoo fel op hem los, dat hij bewusteloos naar het hospitsal moest worden gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Eenige vrouwen zijn, in jerband hier- mee gearresteerd. Het is zeker niet algemeen bekend, dat in de Japausche legers vele vrouwen dieust doen, niet alleen bij ambulances, maar ook in mans-nni- form, als gewone soldaten, en vooral ook als spionnen. Eeu Russisch officier, die zwaar gewond uit Mandsjoerije terugkeerde, verhaalt van zoo'u vrouw- tjes-spion, die te Riobintu door zijn manschappen werd gevangen genomen. yDaar kwameu", schrijft hij, //twee kozakken aan, die eeu dwerg voor zich uit dreven." //Hier is een Japauuer, heeren" zeideu zij. z/Wij zagen eeu soort van pop voor ons, leelijk van aangezicht, baardeloos en it* Chineesche kleederdracht. Men had hem betrapt, terwiji hij, te midden van de Chineesche koelies, aanteekenin- gen schreef op stukjes geel papier. Onze man- scbappeD, die overal spionnen zagen, namen hem uatuurlijk gevangen. Er was geen tijd te verliezen. Wij verhoorden hem op staanden voet. Er werden papiereu bij hem gevondeu, welke niet van grout belang waren, maar toch bewezen, dat hij eeu spion was, eu hij werd veroordeeld opgehangen te worden. z/Het kereltje zag en hoorde toe met een tnin- achtenden glimlach op zijn leelijk gelaat, en telkens zei bij iu goed Russisch„Ik outken het met. Neen, Neen. Doe met mij wat gij wilt". Eeist na de voltrekking van het doodvonnis kwamen de kozakken ons meedeelen, dat de spion eeu vrouw was. Zij droeg om den hals een zilveren medallion, met het portret van een Japanschen officier." Naar wij vernemen, zal de beer ASR. DE BlITEiiS op den 20eneu 21.e» November e.k. in het lokaal van^ den heer WEEMAES alhier weder eene SOIREE geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5