Brandweer. Kloosterzande. is 4. P. j Zuider-Hypotheekbank. Advertentierj. Rijks Landbouw-Winterschool, Dinsdag hebben wederom twee personen getracht het Kanaal over te zwemmen, nl. de Engelschman Weidman en de Fransc'nman Burgess Zij gingen samen te Dover iu zee, maar daar Burgess sneller zwom, raakte hij te ver van de boot a en hield daarom op. Weidmann was kort daarna gedwongen het ook op te geven en toen heeft Burgess het nogmaals alleen geprobeerd, en het scheen dat bij werkelijk zou slagen want hij zwom suel en geregeld door. Maar Douderdagavond te kwart voor zes heeft hij het opgegeven op twee mij] van de Fransche kust, waarschijnlijk tengevolge van kramp. Hi; heeft den afstand bijzonder snel afgelegd. Groote opschudding werd verwekt door het nederdalen van een luchtballon in de Avenue des Champs Elysees te Parijs. De ballon was den vorigen dag met 9 passagiers te Nauterre opgestegen. Eerst ging zij in de richting van Bougival, dreef over den Mont Valerien en Auteui en daalde tot op 2000 meters boven het Champs de Mars. De bestuurder durfde daar echter niet landen en steeg wederom, waarna hij bij de Arc de Triomphe terechtkwam en in de Avenue des Champs Elysees, een der drukste punten van Parijs, daalde hij neer. Honderden handen waren hierbij behulpzaam en de luchtreizigers bereikten beelhuids den grond. De scheepswerf van de firma D. en W Henderson nabij Glasgow is door brand vernield Het vuur brak uit in den zaagmolen en verscheidene loodsen zijn er door vernield terwijl ook schepen die op stapel stonden o.a het s.s. //Caledonia van de Anchor Line, een prooi der vlammen werden. Een groote machineloods werd eveneens verwoest en de schade op 15.000 p. st. geschat. VtTe Duitsche fabrikanten hebben bestellin gen van de Russische en Japansche regeeringen gekregen. Zoo heeft de Russische regeering bij de firma S'rohmeier en Co. te Konstanz 100,000 tenten besteldde schoenenfabriek Emil Blasig te Weiszenfels heeft in opdracht, gekregen een groot aantal schoenen voor de Russische soldaten to leveren een Gubener kousenfabriek heeft even eens een groote bestelliog voor het Russische leger gekregen en zal waarschijnlijk ook een groot aantal petten leveren. De Japansche regeering heeft bij de Continental Caoutchouc Co. te Hannover 100,000 gummi regen jas3en besteld. De Zwitsersche Alpen hebben weder een aantal slachtoffers gemaakt. Tier Engelschen, waaronder een geestelijke, kwamen om bij de be- klimming van de Gran Paradiso, een 13,324 voet hooge top van de Graiangroep in het Italiaansche gedeelte van Zwitserland, nabij Aosta. Zij hadden geen gidsen meegenomen en wilden over de Val- savaranehe gletscher Courmayeur bereikeu. Op laatstgenoemdegletscherwerden hun lijken gevondeu. Het had kort te voren hevig gesneeuwd in het gebergte en men vermoedt dat zij in den sueenw- storm zijn omgekomen, Te Goeschenen viel een rijtuig met twee heeren en een dame in een ravijn. Een der heeren was dadelijk dood, de andere brak beide beenen, de dame en de koetsier kwamen er met lichte ver- wondingen af. Een Ilaliaansch officier, graaf Guido Salvatore, die tot herstel van gezondheid te Val Bedretto logeerde, wilde den Sint-Gothard beklimmen, doch keerde niet terug. Twintig gidsen trokken uit om hem op te sporen en vonden zijn lijk aan den voet van den 1000 voet hoogen Cristallo Sella. Kolonel Albisetti, een broeder van den com mandant van Verona, stortte op de Spluegen in een afgrond. Slechts aan de kleederen kon men het lijk herkennen. Bij de Britsche marine worden nu proeven genomen met een nieuw type van torpedoboot, van een zeer klein model, met slechts een man aan boord. Dit bootje zou veel gemakkelijker en minder in 't oog vallend, groote pantserschepen kunnen naderen, en met voldoende kracht een torpedo lanceeren, om die schepen te treffen en te beschadigea, De kleine boot zou zich daarna spoediger en zekerder dan andere ,/uit de voeten" kunnen maken. Maar ook bij aanhouding of ver- nieling, zou een betrekkelijk geringe waarde en maar een man verloren zijn. Te Antwerpen heeft weer eeus een ongeluk plaats gehad door vergissing met een flesch. Een 19jarige jongen ging in den kelder om een flesch bier te h&len. Maar ongelukkiglijk nam hij eene verkeerde flesch, die hevig vergif bevatte. In den kelder zelf dronk hij een slok uit de flesch en rolde weldra van de pijn over den grond. Men bracht hem naar het gasthuis, waar hij kort daarna overleden is. Een guitenstreek. Een onderwijzer van een dorp, in de nabijheid van Berlijn gelegen, aan wiens huisdeur de lieve schooljeugd, om hem te plagen, te grasg in het voorbijgaan eens klopte, plakte, om van het kwaad verlost te worden, een plakksat aan den buitenkant tegen de deur, waarop met groote letters geschreven stond //Hier wordt niet geklopt Desniettegenstaande werd er weer op de deur geklopt, en de onderwijzer kwam nog juist op tijd om in den wegloopenden kwaaddoener een van zijne scholieren te herkennen. //Nu, fvacbt maar, mijn jongetje dacht hij. Den volgenden dag heerschts onder de scholieren groote spanning over de dingen die komeu zouden en slechts eene, de boosdoener zelf, gedroeg zich nogal goed. De onderwijzer kwam binnen, plaatste dadelijk een stoel klaar, riep het slachtoffer voor en verzocht het, zich in de gewenschte houding over den stoel te buigen. De knaap gehoorzaamde dadelijk de onderwijzer nam den stok in de hand en hief de jas van den knaap in de hoogte om met de voltrekking van het vonnis te beginnen, Maar o wonder, in plaats van te slaan, liet hij den stok dalen, en met onderdrukt lachen keeide hij zich naar de deur. Waarom zult gij vrageD. Omdat op het gedeelte van de broek, waar de jongen anders op zat, nu een briefje geplakt was, waarop met groote letters geschreven stond z/Hier wordt niet geklopt." In de //Fumeur" komt een artikel voor over houten pijpen, waaraan het volgende is ontleend. Achtereenvolgens hebben de fabrikanten van houten pijpen met alle mogelijke soorten van hout een proef genomen gomhout uit Australia, teakhout uit Afrika, Engelsch noten- en eiken- houtgeen enkele soort was geschikt. In de meeste gevallen was het hout niet bestand tegen de hitte, het liet hars uit en miste altijd dien eigenaardig zachten geur, welke de Briar Root pijpen kenmerkt. Er is wel een soort van kersehout, dat ook in aanmerking komen zou, maar dat laat zich niet op de draaibank bewerken. Het hout, waaruit de bekende pijpen worden gemaakt, is de stam van een soort heideheester, die langs de kusten der Middellandsche zee en op de Azoren gevonden wordt. Een klein gedeelte kan evenwel slechts voor de fabricatie van pijpen worden gebruikt en tot dusver vindt men het geschikte hout alleen in zekere wouden van Italie, Corsica en Spanje. Deze beide laatsten zijn zoo goed als totaal leeggeplunderd en de grootste voorraad komt tegenwoordig uit Italie. Uit 5 gros blokken, waarvoor 600 kilos hout noodig is, kan men te nauwernood zes dozijn werkelijk goede pijpen maken. Briar //Root" is voor dit hout eigenlijk de ware naam niet, omdat het geen wortel is, doch eigenlijk de stam. Als men nagaat hoeveel hout betrekkelijk doelloos moet worden ver- werkt, begrijpt men eerst recht het groote prijsverschil tusschen de fijnere en de minder goede kwaliteiten. Nadat de blokken gedroogd zijn worden ze gemeten, gesorteerd, geclassificeerd en daarna goed haaksch gezaagd. De kop van de pijp gaat door verschillende handen, voor hij gereed is om te worden pas- gemaakt en gepolijst. Eerst wordt de kop naar beneden afgedraaid tot aan den steel, terwijl hij tegelijkertijd wordt uitgeboord. Hiervoor worden drie draaiende beitels gebruikt, waarvan de middelste den kop uitboort en de twee andere, die nauwer of wijder gesteld kunnen worden gedurende de bewerking, al naar gelang dit voor het model wordt vereischt, den kop zijn vorm geven. Dan moet de pijp worden gefraisd, geschaafd, gepolijst, pasgemaakt, de spleten zoo noodig gestopt, geretoucheerd, opnieuw gepolijst enz., voordat het fabrieksmerk er op kan worden gebrand, de metalen of zilveren montuur kan worden aangebracht en de pijp verpakt kan worden voor den handel. Het polijsten is het werk van meisjes, die alleen over de noodige fijnheid van gevoel schijnen te beschikken om goed werk te leveren en een meisje, dat handig en vlug is, verdient met dit werk een aardig weekgeld. Het pasmaken van mondstukken is ook een lastig, doch zeer loonend werk en het is verwonderlijk om te zien hoe vlug een goed werkman de schroeven aan de mondstukken en de mondstukken aan pijpen bevestigt. Voor de betere soorten, waarbij dit pasmaken met bijzondere zorg moet geschieden, duurt het vijf a zes maal langer. Het kleuren geschiedt door vrouwen en zoo ook het opstoppen. Met uitzondering van een paar dozijn pijpen, welke de eerste kwali- teit vormen, scheuren de overige min of meer onder de behandeling en deze grootere of kleinere scheuren moeten door het opstoppen uit het gezicht verdwijnen. Aan zulke pijpen lijkt het vaak wel of men er met kalk en troffel aan bezig geweest is. Het kleuren is een werk, dat ook ontzettend veel zorg en moeite kost, omdat de verf dikwijIs anders kleurt, dan men verwacht had en veel afhangt van de luim waarin de abeidster ver- reert. Als men zich op deze wijze een ruw denk- beeld gevormd heeft van de moeilijkheden, ver- bonden aan het maken van pijpen, zal men Degrijpen, dat er pijpen zijn, die verkocht worden voor 12 a 15 gulden het gross, terwijl andere soorten evenveel per dozijn opbrengen. Nu is het een feit, dat bij het rooken van een pijp ook veel afhangt van den rooker zelf. Geen enkele houten pijp is volkomen tegen het vuur bestand. Er zijn menschen, die hun pijp nooit verbranden en anderen, die geen pijp in landen nemen of zij verbranden haar. De een let goed op de snede van de tabak, die hij koopt, stopt de pijp gelijkmatig en maakt den kop van binnen een weinig nat voor hij er den brand in steekt. Hij doet dat eveneens met zorg en trekt kalm tot een laag be- schermende asch zich gevormd heeft. De ander stopt maar raak, hier alles opeenhoopend, daar een holte latend, dampt er maar op los, maakt van zijn pijp een soort Bunsen brander en als hij zoodoende zijn pijp bederft, gaat bij heeu en maakt zijn winkelier een standje. De autobiographic van een dief Jim, de held van het boek, werd in 1868 in het oosten van New-York geboren. Zijn ouders waren arm en lieten den jongen op straat op- groeien. Door oudere jongens daartoe aangezet stal hij met zijn zesde jaar voor de eerste maal. Hij nam geld uit de kast van zijn broer en herhaalde dit meermalen. Maar op 't laatst werd hij door zijn kameraden verklikt en zijn vader guf hem een geducht pak slaag. Hij trok zich daarvan niet veel aan en toen hij acht jaar oud was, had hij al een kistje met juweelen van waarde gestolen. Hij stelde zich de misdadigers, die goed gekleed en met ringen aan de vingers in de cafe's rondzoeken, ten voorbeeld. Hij lette er een paar maal op, hoe de zakken- rollers te werk gingen en besloot zich ook eens op dit gebied te wagen. Zijn eerste ondervinding in de zakkenrollerij schildert hij op de volgende wijze: //Het was een heele geschiedenis. Jack en ik, die den diefstal zouden plegen, hadden eenige jongens, die natuurlijk niet wisten wat wij van plan waren aangenomen om ons te helpen. Vijf of zes van hen moesten op het achterste platform van een rijtuig springen en door het leven de aandacht op zich vestigen. Spoedig zag ik een dame uitstappen. Mijn hart klopte luid en ik wees Jack dat ik den aanval wagen zou. Toen ter tijd droegen de vrouwen wijde rokken met open zakken, waarvan men den inhoud zien kon. Ik nam er een zijden zak- doek uit en ging er met Jack van door naar een stil plekje, waar wij 10 dollar in den zak- doek geknoopt vonden. Ik voelde mij weken lang een Croesus. Nog lang daarna dachten wij, dat wij de flinkste jongens van de stad waren en wij pronkten met onze daad tegen oudere jongens, die het nog niet zoo ver ge- bracht hadden." Een volwassen dief, die van de geschiedenis gehoord had, wijdde Jim en Jack in in alle mysterien van de zakkenrollerij, en de leer- lingen maakten schitterende vorderingen. Toen hij vijftien jaar was, werd Jim voor de eerste maal gevangen genomen en tien dagen vast- gehouden als een openlijke inbreker kwam hij uit de gevangenis terug. Toen hij voor de tweede maal gevangen werd, was hij zeventien jaar oud. Gedurende de twaalf maanden, die hp toen in de gevangenis doorbracht, werd zijn opvoeding als misdadiger voltooid. In het voortdurend gezelschap van allerlei soort van spitsboeven leerde hij al de nieuwe trues, die de straat hem nog niet geleerd had. Ofschoon er geen dag voorbijging zonder dat hij stal, bleef hij de daaropvolgende drie jaren vrij. Hij leerde steeds nieuwe takken van zijn be- roep kennen en uitoefenen. Ten langen leste werd hij als stramdief aangehouden en voor vijf jaren naar een cellulaire gevangenis gezonden. In dien tijd begon hij zich met grooten ijver te wijden aan zijn verwaarloosde literaire be- schaving. Hij las de meeste Engelsche klassieken en hield zich bezig met fotografie, geneeskunde en scheikunde. Een van zijn lievelingschrijvers was Voltaire die hij noemde een der sluwste menschen en zeker even handig als de slimste spitsboef, dien ik ken. Ook Victor Hugo las hij graag en Balzac behoorde tot zijn lievelings- schrijvers. z/Ik vind, dat hij een der beste menschenkenners was, die ooit geleefd hebben. Shakespeare kan niet bij hem halen. Thackeray stelde den litterairen dief even hoog als Balzac iedere regel van hem, dien hij krijgen kon, las hij herhaaldelijk. Ook van Dickens Jiield hij. Na lag hem natuurlijk Olivier Twist aan het hart, alleen om het onderwerp. Hij vond het uit het leven gegrepen en, zoo iemand, dan kon hij daarover toch oordeelen. Het slot van de autobiographic van dezen dief, die, in andere omstandigheden opgegroeid, misschien een licht zijner eeuw geworden zou zijn, beschrijft Jim's pogingen om de dieven- loopbaan te verlaten en op den rechten weg terug te keeren. INOEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Een klein plaatsje s. v. p. Aan het slot van het z. g. n. verslag van de Raad£- vergadering van Philippine, gehouden den 29 Augustus jl. lees ik z/Wegens de heftige discussien was de verslaggever niet in staat van alles behoorlijkaanteekeningte houden Ik verzoek langs dezen weg aan dien verslaggever, eens ridderlijk met zijn naam voor den dag te komen, en mij vooral mede te deelen wuur hij die verslagen opneemt. Dankzeggende voor de mij verleende plaatsruimte teeken ik hoogachtend, Philippine, 9 Sept. 1904. Uw dw., CA11MAERT, Burgemeester. v* Hedeu overleed onze geliefde vader, uwd- en grootvader T>. L. I>. KXfcOL, Predikant te Valkenswaard, in den ouderdom van 74 jaar. Uit alder naam, J- A. Th. KROL. Valkenswaard, 7 Sept. J 904. Ondergeteekende betuigt door deze zlJn hartelijken dank aan Dr.Merkes uit Vlissingen en de drie H.H. Doctoren uit Ter Neuzen, voor den gunstigen sfloop der operatie door hen gezamenlijk gedaan aan zijne echtgeuoote in het Ziekenhuis te Ter Neuzen. Ook dank aan de Directriee dier inrichting voor de lieflerijke verpleging in genoemd gesticht. Eveneens dank aan Dr. Deijer te Hoek voor de hulp en bijstand ons in dezen verleend. LEENDERT HERREBOUT. Hoek, 9 Sept. 1904. De Opperbrandmeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat er eene Oefening zal gehouden worden met het geheele personeel der spuiten A, B en C op Dinsdag 13 Sep» fember I904y des namiddags te kwart over zeven. De Opperbrandmeester, S. VAN REES. t e GOES. AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor den nieuwen cursus, aanvangeude iu 't laatst van October, voor 15 Octobei* a. s. Programma's en alle gewenschte inlichtingen worden op aanvrage gaarue verstrekt door den ondergeteekende. I. G. J. KAKEBEEKE, Directeur. Naar wij vernemen, zal de heer ABR. DE WINTER op den 20™en 21™ November e.k. in het lokaal van^den heer WEEMAES alhier weder eene SOIREE geven. MIDDELBURG, is iederen Dinsdag te Ter Neuzen te Consul- teeren van 114l/3 uur, Noordstraat 34. Onvermogenden worden kosteloos behandeld. RATTENDOOD van Willem Kraal Jr. te Kampen verdelgt in e'en nacht alle ratten en veld- mnizen. t Is geheel onschadelijk voor menschen^ huisdieren en gevogelte. JPrijs 30 ct. Getnigschrift. Winschoten, 27 Mei 1904. Ml Het Rattendood van U is in een woord eenig. Ik heb Woensdagavond een doosje van Uw depothouder alhier gekocht, waarvan ik 12 stukjes heb gebrnikt en Douderdagmiddag vond ik reeds 5 doode ratten. Na dien tijd heb ik nog geen rat meer bespeurd. Achtend, w. g. G. BAAS, Koopman. Te Ter Neuzen bij J. J. KENSE, te Hoek bij I. R. DE FOUVV. De Bank verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband op huizen en landerijen en geeft 4 en 3y2 Pandbrieven uit, in stukken van 1000,f 500,en 100,— Nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofd- Agent H. W. NEERVOORT, Cand.-Notaris te Hulst. beh KAMPtN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 6