A S g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad Z e e u voor wsch-Vlaanderen. No. 4583. Zaterdag !0 September 1904. 44e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zieh bij alle Boekiiandelaars, Postdirecteurea en Brieven- bushouders. e L Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ADVEKTENTIljf: "V an 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prng slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. .'>it .hl"-d^fWCl1 jn< Wiifiiwrtity- en V rij.l nn/tvon.lialtsezwndeird^>|^jees<da^^toy^deJFigm«^P^J^A]y BE IH'IIK le Tea- \emen BBR8TB BLAD. Donderdag is te Middelburg gebonden de 20ste jaarvergadering van de vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, voorafgegaan door een bidstond op Woensdagavond in de gast- huiskerk. Wij ontleenen daaromtrent aan de Midd. C-t Uit het verslag van den secretaris-generaal, den heer H. W. van Marie, van Hilversum, bleek dat de Vereeniging thans te.lt 10,400 leden, 70 afdeelingen en 425 correspondenten, terwijl 50 corporation, zoowel kerkelijke als diaconien, steun verleenden. Op 31 Dec. 1903 waren aanwezig op Veldwijk 500, op Bloemendaal 520 en op Dennenoord 502, te zamen dus 1522 patienten. In het verslag wordt er melding van gemaakt dat de sticbting Veldwijk in eigen exploitatie nam de boerderij de Kolbaan en dat de boer, die deze boerderij in huur had, verhuisde naar de nieuw aangekoclite boerderij de Waaier. Een der leden vroeg of bet wel wenschelijk is de sticbting Veldwijk, die reeds voor 9 ton op de balans staat, nog uit te breiden. De voorzitter wees er op dat de aankoop is geschied tot afronding van het eigendom. In den boezem van het bestuur is bet denk- beeld ter sprake gekomen om degezinsverpleging uit te breiden en het bestuur meende met groote meerderheid dat men dien weg op moet. In verband daarmede en ook met bet oog op de voorsckriften der regeering zal het noodig zijn op Veldwijk een vierden geneesheer in functie te doen treden. Het bestuur wenscht de gezinsverpleging te organiseeren en vraagt daartoe de sanctie der algemeene vergadering. De secretaris stelde in het licht dat de financieele bezwaren niet behoeven te wegen. De vergadering hechtte hare goedkeuring aan den wensch van het bestuur. Volgens het verslag van den penningmeester, S. baron van Heemstra, van Sassenheim, be- droegen volgens de balans de bezittingen een waarde van 2,647,971,85 en vertegenwoor- digen de scbulden een gelijk bedrag. FEUILLETON. 12) Hildegir.l stamelde hij verschrikt en hij knielde voor haar neder. O, veroordeel mij niet O, wat een afschuwelijke vergissiug jammerde de graaf, terwijl bij het geDat in de plooien van haar kbed verborg. Sta op, iuijnheer Het komediespei is ten einde. Wees zoo goed, mij lair miju rijtuig te gt-leiden, zeide Hildegard op koeleu toon. Willoos volgde hij haar bevel; als verstomd zateu zij naast elkaar in het rijtuig. Thuisge- komen, soelde Hildegard vooruit caar haar kamer. De graaf wilde daar ook binnentredeu.doch zondir hem een woord waardig te kturen, maakie zij een afwerend gebaar en sloot de deur voor zijn neus dicht. Beiden brachten een zeer pijnlijken nacht door. Hildegard was naar lickaam en geest uitgeput, zij had geen kracht om geregeld te denk'en met brandende oogen lag zij te woeleu en rond te zien zonder de haar omringeude voorwerpen t' herkennen. Graat Orlowsky ging geheel niet te bed hij was in een leunstoel gezoukeu en dacht ua over zijn moeilijken toestand. Outkenuen kon hij niet, Hildegard had met eigen ooreu de woorden ge- hoord, die voor Suska btbt-md waren Ja, de toestand was zeer ongunstig voor hem, het was om wanhopig te worden. En toch het inocht koslen wat het wilde, hij moest met Aan contribution werd ontvangen 12,112,37 of 138,74 minder dan in 1902. De giften bedroegen 2636,02 en de legaten 3652,76. Zij waren aanzienlijk meer dan in 1902. Over het verslag van den penningmeester werden eenige discussies gevoerd van huishou- delijken aard. De vraag werd gedaan of het wel goed was dat tie contribution werden aangewend om de kosten der exploitatie te dekken en of het niet gewenscht zou zijn dat de gestichten zich zelven konden bedruipen en de contribution konden aangewend worden voor verzorging van arme krankzinnigen. De voorzitter wees er op dat een deel der contribution wordt bestemd voor de onder- steuningskas en voor aflossing der scbulden. Het bestuur deed echter de toezegging de ge- daue vraag te zullen overwegen. De penningmeester deed hierna nog eenige mededeelingen, waaruit blijkt dat de contri bution, giften en legaten dringend noodig zijn om de Vereeniging in staat te stellen te voldoen aan hare verplichtingen. Daarna was aan de orde bet rapport der commissie, bedoeld in art. 10 der statuten, ter controle van het bestuur en den penningmeester, en benoeming eener nieuwe commissie voor het volgeud jaar. De commissie bevond de boeken, rekeningen en bescheiden in de beste orde. Zij roemt het gehouden beheer en stelt voor den penningmeester onder dankbetuiging, te dechargeeren. Met het advies der commissie vereenigde de vergadering zich met applans. Het kantoor van den penningmeester is sedert 1 Sept. niet meer te Amsterdam maar te Sassen heim. Op voorstel van het bestuur werd besloten met 1 Jan. 1906 uit den naam der vereeniging te doen vervallen //en zenuwlijders." Vervolgens werd besproken ,/de dringende behoefte aan gereformeerde opleiding van ge- neesheeren, bijzonder van psychiaters." Om daartoe te komen acht men noodig een pro- fessoraat in de medicijnen aan de Vrije LJni- versiteit. Met sympathie is door het bestuur begroet de poging om te geraken tot oprichting van zijn vrouw tot verzoeniug zien te komen Wat zou er van hem worden als Hildegard zich van hem lo6maakte, ja, misschien echtscheiding aan- vroeg Dan was hij gerutueerd, want hij had weer ongelukkig gespeeld, bovendien iij lens het verblijf te Warschau veel geld verbruikt, en den lsten April a. s. moest hij aan den geldschieter Broskowitsch een wissel van een aanmerkelijk bedrag voldoen. Alleeu de senator Roner kon hem redden Onder voorwendsel van groote verbeteringen aan de landertjen en aanbouw van schuren wilde hij zijn schooupapa verzoekeu om geld te leenen nu mocht Hildegard dus in geen geval aan haar vader schrij v#n, voordat hij alle middelen had beproefd om zijn vrouw tot vergiffenis te bewegen. Deu volgendeu morgen schelde Hildegard hare kamenier, die weldra veracheeu. W ij vertrekken dezen middag naar Mislo- wice, sprak de gravin. Zorg er voor, dat alles wordt iugepakt en breng mij nu thee; ik gevcel me niet recht wel na zoo'n drukken nacht. hildegard was gekleed in een morgenjapon en zag er zoo bleek uit, dat de kamenier haai be- zorgd aankeek. Daar werdopeeusgeklopt. Louise opende vlug de deur en outving een briefje uit de handen van den huisknecht, dat zy aan hare meesteres overgaf. Hildegard las den iuhoud en zeide daarop schijubaar kalm Ik laat mijnheer de graaf verzoekeu bier te komen. Met gebogen hoofd trad graaf Paul de kamer zijner vrouw binnen. Zij zeide niets en daarom begon hij aarzelend Als berouwhebbend zondaar verschijn ik hier, Hildegard Als het je mogelijk is, scheuk een Zeeuwsch gesticht. Men hoopt dat het plan zal slagen. De Nederlandsehe vereeniging kan haar taak niet meer uitbreiden. TER NEUZEN, 9 September 1904. Het stoomschip //Argus", dat gedurende een reeks van jaren als politievaartuig dienst deed op de Zeeu wsche stroomen, is buiten dienst gesteld en Woensdag verkocht. Thans dcet een Belgisch tweemaststoomjacht voor het politietoezicht dienst en wel onder Belgische vlag. de tweede helft van de maand Augustus zijn langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Ylaan- deren naar Belgie vervoerd 132 Nederlandsehe melkkoeien en vaarzen en wel langs Clinge 104, Sas vau Gent 12 en Veldzicht ("gem. I.Jzeu- dijke) 16. Gedurende de week van 31 Augustus tot en met 6 Sept. zijn in Zeeland voorgekomen de volgende gevallen van besmettelijke ziekten diph- theritis 1 te Graauw, 6 te Hulst, 1 te Nieuw- en St. Joosland en 1 le Oud-Vossemeer roodvonk 2 te Yerseke. Op het Belgisch gedeelte van Overslag wordt een kloosterschool gesticht, waaraan ver- bonden zal zijn een gewone lagere school. Jongens en meisjes, zoowel van Belgisch als van Neder- landsch Overslag, kunnen daar de drie eerste leerjaren eener gewone school doorloopen. Dien- tengevolge zal de Nederlandsehe school slechts de diie laatste klassen behouden. In die gemeeute werd Woensdagmorgen door de marechaussees een jongen van een jaar of dertien naar Axel geleid, verdacht van het in brand stekeu van een graanhoop. (M. Ct.) Voor den wal van Bruiuisse heerscbte Woens dag een buitengewone drukte. Er lagen wel een driehonderd hoogaarzen en mosselhengsten bij elkaar. De oorzaak van die drukte was het openen der mosselzaadbanken in de Grevelingen, waar, naar het schijnt, veel zaad ligt. De vaDgst zal echter gering zijn, daar het meeste zaad dood is door de vijfhoekeu of zeesterren, die veel schade kebben aangericht. mij dan vergiffenis laat je hart nog eenmaal ten guuste van mij spreken. Geloof mij, ik weet, dat ik veikeerd handelde, en ik heb oprecht berouw! Hij was voor haar neergeknield ea verborg het gelaat in de handen. Alles bleef stil men hoorde slechts het zuchten vau den graaf en het snikken der arme, ongelukkige Hildegard. Schrei je Schrei je om mij? riep Paul, de kuieeu vau zijne vrouw omvattende. Je tranen brandeu mij op het hart, en toch schenken ze mij een troost je laat me nog niet geheel los, je acht me nog niet verloreu, je wilt me niet versfooten, ach, laat mij nog een weinig hoop, zeg me een enkel woord van troost Ik heb je eenmaal innig liefgehad, fluisterde Hildegard nauwelijks verstaanbaar, terwijl zij de hand op zijn douker golvend haar legde, raaarje hebt mij bedrogen, voegde zij er snikkend bij. Ik bezweer het je, Hildegard, dat ik riiemand anders. liefheb dan jou riep hij. Ik was verblind ik weet zelf niet, hoe ik zoo dwaas heb kunnen zijn maar je drijft me tot wauhoop, als je me loslaat. Och, wees voor mij de goede eugel, die mij weer in het rechte spoor brengt. Kon ik maar vertrouwen in je stelleD, klaegde Hildegard op roerenden toon maar het is, alsof je dezelfde Paul niet meer bent, op wien ik vertrouwde als op mij zelf. Pracht nog een enkele maal vertrouwen in mij te stellen, smeekte hij vleiend. Je zult er geen berouw van hebben. Het kostte de arme jonge vronw een zwaren strijd in haar gemoed, maar eindelijk sprak zij Beloof mij dan bij alles, wat je heilig is, Paul, dat je nooit gravin Bradsky zult wederzien, nooit eenige vriendschapsbetrekking met haar zult RECHTSZAKEN. Arrondissoments-rechtbank te MJddelbure-. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken 1®. J. d. P., oud 17 j., 2o.A.M. v. d. B., oud lo j. Jo. A. v. B.,oud28j., alien lan dbouwers- knechts bp P. Dierick teKoewacht, zijn wegens mi shan deling ieder veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. 1°. A. T., oud 26 j., arbeider, 2<>. P. A. Th., oud 29 j., arbeider, 3°. C. Dh., oud 27 j., landbouwersknecht, 4o. G. d. T., oud 25 j., arbeider, alien te Westdorpe, zijn wegens ver- nielmg ieder veroord. tot 1 maand gevang. K. K., oud 58 j., ontslagen hoofdagent van politie te Middelburg, is wegens verduistering veroord. tot 3 maanden gevang. met ontzetting gedurende 5 jaren om bij de politie te dienen. He politie te Vlissingen heeft gearresteerd en naar Middelburg overge'oracht zekere T., werkzaam op het bookmakerskantoor van de firma Topping Spindler te Vlissingen, verdacht vau diefstal. Een der ploegbazen van den in aanleg zijnden locaalspoorweg Diuxperlo—Varsseveld, wonende te Sindferen bij laatstgenoemde plaats, verbood den fabrieksarbeider R. v. d. Heurue, omdat hij een der gereedschappen beschadigde. Hierdoor ont- stond eene woordenwisseling, waarbij den ploeg- baas drie levensgevaarlijke messteken werden toe- gebracht. Aan de Asser Crt. wordt uit Nieuw-Weer- dinge geschreven Een zeer erustige mishandeling had Zondagavond in de naburige ,/dikbroeken" plaats. Zekere Martje O., een meisje van pi. m. 20 jaar, was op bezoek bij H. V. aldaar, welke gehuwd is met een oudere zuster van Marlje. A1 spoedig werd de flesch duchtig aangesproken en kregen V. en Martje t aist, welke zoo hoog liep, dat V. het meisje met stoelen en ander huisraad allervreesehjkst sloeg, en haar dientengevolge vele ernstige wouden toebracht, waardoor zij bewusteloos neerviel. Geneeskundige hulp moest dadelijk worden inge- roepen. Haar toestand is dan ook zeer bedenke- lijk. V. is den volgenden morgen onmiddellijk in liechtenis genomen door de marechaussee te V althermond. onderhouden, en dat je vandaag nog met mij Warschau verlaat. Ik wil alles, alles beloven, wat je verlangt, en wat ik zelf als mijn geluk en als mijn heiligen plicht beschouw, verzekerde de graaf. En mag )k dan hopm, dat j> mettertijd mijn dwaze ver- blinding wilt vergeten en vergeven Blijft er voor mij dau nog een kans, dat mijn teeder bemind vrouwtje niet voor altijd voor mij verloren is voegde hij er smeekend bij. H.ldegard iiet haar hoofdje tegen zijn schouder rusten en weende in stilte. HOOFDSTUK VI. Terwijl graaf Orlowsky met zijn vrouw nu een tameiijk rustigen, gelukkigen tijd beleefde, slaan wij een blik in het huis der familie ltd ner, te Hamburg. Gedurende de wintermaanden had Eduard dik- wijls gesukkeld met zijn gezondheid, doch zijn studie had hij slechts zelden laten rusten. Hij en zijn vriend Brinken zouden weldra hun eind- examen van het gymnasium doen. De senator had met zijn zoon reeds lai g een plan ontworpen voor een flinke reis naar het Oosten. Het law in huune bedoeling, over Weeneu en Triest nai'r de Levant te gaan. In sliltb hoopte Eduard, dat Karel Brinken hem en zijn vader op de reis zou vergezellenhij wilde zijn vader verzoeken het reisgeld voor Karel te betalen en mevrouw Brinken wilde hij bestormen met verzoeken om hare toestemming tot deze reis. Voorloopig sprak hij echter niet over zijn planuen zelfs tegenover Karel bewaarde hij hierover het stilzwijgen. (Wordt vervolgd.} ascaesKsaa??,* &&^n^/ai»^v^xxssssesmi&nKBEGJBe

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1