Gemengde berichten. De vrouw van een cafehouder aan den Baandijk alhier, ontdekte jl. Woensdag dat uit de beide sigarenkistjes, die in een gesloten binnen- kasc in de voorkamer op een boord stonden, al het geld was verdwenen wat daar in had gelegen In het eene kistje was n.l. geborgen een bank- biljet van f 100, nummer onbekend, in het andere pi. in. 200 francs. Daar de vroaw die kast nog vond gesloten, bestaat het vermoeden, dat ze met een valsche slsutel is opeugemaakt. Blijkbaar heeft men eerst getracht door uitsnijdiug van de plank waarin het slot schiet die dear te openen, want daarvan zijn de sporen goed ziehtbaar. N& iu den voormiddag bevestigd le zijn door zijn ambtgenoot Da. L. Boone, van St. Phi- lipsland, deed Ds. Van Oor.it 1. 1. Zondagnamid- dag zijn intrede bij de Geref. kerk (Vlooswijk- straat) alhier, sprekende naar aanleiding van 1 Cor. 16 10. Zoowel in den voor- als in den namiddag was in het kerkgebouw een groote schare aanwezig. Van dien diefstai wordt verdacht een zekere P., een Belg die een dag of vijf aldaar gelogeerd is geweest en die Zaterdag te voren in de richting van Belgie is vertrokken. Vier dagen dus ua dat veitrek is de diefstai eerst ontdekt. Bij de politie is aangifte gedaan Naar wij vernemen is de vorige week door de Rijkspolitie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen zekere v. d. H., wegens diefstai van te veld staande aardappelen. Naar verluidt is de man op heeterdaad betrapt, terwijl hi) het feit pleegde Toen de jongeheer W. dezer dagen op zijn rijwiel de Noordstraat alhier passeerde, ontmoette hij ongeveer ter hoogte van de ^Matador" een vrachtwagen. Doordieu, naar men zegt, die voer- man te vesl links van de straat reed en niet voldoende uitweek voor dat rijwiel werd dit laatste door dien wagen aangereden. De berijder van het rijwiel ontkwam, door vlug van zijn fiets te springen, een ongeluk, doch het nog Dieuwe rijwiel werd door dien wagen zoo goed als geheel stuk gereden. W. heeft van 't gebeurde bij de politie aangifte gedaan. Maandag reed een landbouwer uit deze gemeente met zijn zoontje naar eene naburige stad tot het leveren van aardappelen, die hem dadeljjk werden uitbetaald. Toen hij in het late avonduur huiswaarts keerde, had hij het ongeluk van het ontvangen geld een bankbiljet van honderd gulden te verliezen, wat hij echter eerst bij zijne thuiskomst tot zijn grooten schrik ontdekte. Hij dacht er aan den volgenden morgen zeer vroeg te gaan zoeken, doch vooral op aandringen zijner vrouw ging hij er nog dienzelfden avond met de fietslantaarn en weder vergezeld van zijn zoon, op uit. Terwijl hij zich trachtte te herinneren op welke plaatsen van den weg hij de pijp had gestopt, wel vermoedende, dat daarmede het biljet gevallen was, zag de zoon plotseling iets op den weg liggen, dat bij onderzoek werkelijk bleek het verloren, kostbare papiertje te zijn. Het lag op ongeveer 10 minuten gaans van de hofstede. Waarlijk ook een uit duizend, dat het zoo spoedig weer bij zijn eigenaar terug was(L. et E.) Men schrijft aan de Midd. C. Naar wij uit goede bron vernemen, is het Osseuisse. In de gisteren gehouden vergadering is herbenoemd tot wethouder den heer J. P. Bogaart. Overslag. Maandagavond omstreeks half acht werden onze ingezetenen opgeschrikt door het geroep van //brand". Bij onderzoek bleek, dat eene oogstmijt, staande in den Varempepolder, in brand stond. Daar de mijt op grooten afstanc. van den openbaren weg stond en er geen sprake was van onweer, werd door ieder aan kwaad- willigheid gedacht. De politie was Dinsdag den ganschen dag in de weer tot het instellen van een onderzoek, doch, naar het schijnt, zonder eenig resultaat. Aan wraakzucht kan volstrekt niet gedacht worden, want de eigenaar E. V. kan onmogelijk vijanden heboen. Intusschen is het voor V., die niet met aardsche goederen gezegend is, een groot verlies. Middelburg, 7 Sept. De milicien-soldaat v. K. van de lichting 1904 van het 2 bataljon te Middelburg, wordt gepliatst in de 2e klasse van discipline te Vlissingen, wegens ongevoeligheid voor vermaningen en straffeu. Dit is een der militairen die den pastoor alhier op Koninginnedag heeft gemo- lesteerd. Een ander militair der lichting 1898 die zich daaraan ook heeft schuldig gemaakt is door den garnizoens-commandant te Middelburg gestraft met vier dagen provoost. tot stand komen van het Belgische gedeelte van de tramlijn WalsoordenSelzaete verzekerd, onder voorwaarde echter, dat ook het Neder landsche gedeelte gelegd worde. Te hopen is't, dat de enkele gemeente- en polderbesturen afzien van de zijlijn naar Sas van Gent. Met het oog op de groote kosten van het leggen der bruggen en de door den Minister toegezegde geringe subsidie, is het comite- Wittouck niet in staat aan deze voorwaarde te voldoen. Een krachtig petitionnement van ingezetenen uit de verschillende belanghebbende gemeenten zou misschien veel kunnen bijdragen tot het tot stand komen van deze zoo gewenschte tramlijn. Te IJzendijke is als gevolg van eene lezing door den heer Mr. P. Dieleman uit Middelburg eene anti-revolulionaire kiesvereeniging opgericht met aanvankelijk 58 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Ds. P. A. Sietsema te Schoondijke, G. Bos, postdirectenr te IJzen dijke, C. QuiV, landbouwer te IJzendijke, G. de Vries, hoofd der bijz. school te Groede en P. van Bortel, particulier te Schoondijke. Philippine. Maandag jl. stortte ee 1 draaikar, waarop het zoontje van den dijkgraaf Van Hijfte zat door eene toevallige omstandigheid in de vesting, waardoor het kind onder de kar lag. De voerman Vermast die naast de kar Hep mocht nog het ge- luk smaken het vierjarig ventje ongedeerd er van onder te halen. Hulst. A.s. Maandag zal hier eene vergadering plaats hebben van de Comittenten van de Commis- sie van advies omtrent het op te richten Waterschap beoosten het kanaal Gent-Ter Neuzen. Behandeld zal worden de missive van H H. Gedep. Staten in Zeeland van 12 Augustus 1.1. Teveus zulleu po- gingen in het werk gesteld worden om nader te komen tot een overeenstemming omtrent de dekking der kosten van de eventueele verzwaring in den ftrsten binnendijk. Gelnkwensch aan H. M. uit den All. Oceaan. Door kapitein Bakker van het stoomschip //Statendam" van de HollandAmerika-hjn werd op de laatste reis van New-York naar Rotterdam per draadlooze telegraaf namens kapitein en passagiers een gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar geboortedag. Het bericht werd van de ,/Statendam" op 580 Eng. mijlen afstand van het naaste punt van het vasteland geseind aan het Eng. stoomschip H Aurania" van de Cunardlijn en door dit stoomschip per draadlooze telegraaf overgeseind naar een station aan de Iersche kust. Bij aankomst te Rotterdam ontving kapitein Bakker een telegram waarin hem namens H. M. dank werd gezegd voor den gelukwensch. Niet onwaarschijnlijk is dit het eerste draad looze telegram dat uit den Atlantischen Oceaan door H. M. werd ontvangen. Dinsdagochtend is te Winterswijk een blok huizen, bewoond door vijf gezinnen, afgebrand. Een kind kon slechts met moeite gered worden. Te Goirle (N.B.) op het gehucht Baker- vond is het elfjarig dochtertje van den land bouwer v. d. H. tengevolge van het eten van vergiftige bessen overleden. - Men meldt uit Amersfoort Een geval van ergerlijke kindermishaudeling is alhier bij zekeren B. ontdekt. De dupe hiervan was een door dien man aangenomen meisje uit Ulrecht, ongeveer 8 jaar oud. Een ooggetuige deelt ons rnede, dat, toen het kind onderzocht werd, armen en rug geheel blouw waren, tengevolge van lichamelijk letsel. Thans is zij opgenomen in het Doorgangshuis van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, op Zandbergen bij Amersfoort. Tegen B. is een strafvervolging ingesteld. Een controlebeambte der S. S. vond een jongen van ongeveer 10 jaar bewusteloos op de spoorbaan liggen bij Utrecht. Het bleek een jonge landverhuizer te zijn, op reis met zijn familie van Duitschland naar Amerika. Hij was uit den trein van de richting Amersfoort naar Rotterdam gevallen. Later .herstelde de jongen in zooverre, dat hij de reis met zijn familie weer kon vervolgen, doch was de knaap niet op- gemerkt, dan zou hij waarschijnlijk Amerika nooit gezien hebben, zegt het U. D., daar er op die lijnen voortdurend treiuen passeeren en het gevaar van overriden dus groot zou zijn geweest. Een 4jarig meisje van den bakker K. te Heerenveen, kreeg een pruimepit in de luchtpijp. Twee doctoren poogden tevergeefs den steen te verwijdereD, die steeds lager zakte. Eindelijk kwam bloed voor den dag, waarom de geneesheeren ad- viseerden het kind naar het Academisch Zieken- huis te Groningen te vervoeren, om door een operatie het euvel te verhelpen. Men vreest het ergste. Omtrent de zeer geheimziunige verdwijning van een 16jarig meisje te Rotterdam, wier uaakte lijk uit de Schie is opgehaald, wordt het volgende gemeld Het meisje, dat flink ontwikkeld was voor hare jaren, leed echter aan toevallen, zooals haar vader bevestigt. Bij de lijkschouwing is in het hoofd- haar dat nog restte, verward gevonden een stnk prikkeldraad en een gelijksoortig stuk vau dat draad, waaraan ook haar zat, is gehaald uit de schroef van het Delftschebootje, aan boord van welk bootje men al een paar dagen te voren meent bemerkt te hebben dat er iets niet in orde was met de schroef. Deze onregelmatigheid verdween Lter en men dacht er niec ineer aan. Niet on waarschijnlijk heeft het in de schroef verward ge weest zijnde stuk prikkeldraad het lijk gegrepen en medegesleept. Maandag opuienw dreggende naar^ de neg altijd verdwenen kleeding, heeft de politie nit het water in de Schie opgehaald een blousemouw, rose gestreept, zooals het veronge- lukte meisje droeg, en een stuk van een witten ouderrok of broek. Hierop is ter nadere her- kenniug beslag gelegd. Dit dreggen werd voort- gezet. Inmiddels beeft het gerecht tot htt be- graven van het lijk verlof gegeven, wat gisteren onder groote belangstelling plaats vond. Als vrijwel vaststaand, wind meer en meer het vermoeden veld, dat het lijk door in aanraking te komen met de schroeven van verscheiden bootjes is cnt- kleed nadat het meisje bij ongeluk was te water geraakt en verdronken. Ten huize van een arbeider te Kleiu-Garnwerd was eenigen tijd geleden eeu feestje geweest ter eere van diens zuster, die //vaste verkeering" had gekregen met een weikman op een tichelfabriek te W insum, een braaf, oppassend jongeling. Maar een andere, de 24jarige boereuknecht W. v. d. S., had gemeend dat hij de uitverkorene van het meisje was, en toen men huiswaarts keerde en hij Jantje met Pieter gearmd zag loopen, barsttezijn hartstocht uitplotseling stortte hij zich op Pieter, die ueerzeeg onder de woorden //Willem, Willem, wat dust mie zeer." Willem zei even later #Doar gait-ie nyt dood an"; maar nog later ver- klaarde hij ;/Als ie nog leeft, steek ik hom dood". Al le feestgangers liepen weg. Later kwam de beschuldigde terug met een vijftienjarig knaapje. //Hai leeft nog" zei hij //hoal maar even wat waoter' Terwijl het jongetje ging, ver- richtte Willem een weerzinwekkende daadhij haalde het mes uit den zak van zijn slachtoffer, stak daarmee het lijk eenige malen in de keel en liet het mes in een der wonden steken. Toen het jongenlje met water terugkwam, zei hij ir t Heuft nyt meer, hai is zoo goud as dood". Zijn poging om het te doen voorkomen dat de verslagene zelfmoord had gepleegd, mislukte en na aanvankelijk ontkend te hebben kwam v. d. S. dan ook ten slotte tot bekentenis. Het O. M. bij de rechtbank te Groningen eischte Donderdag 10 jaren gevangenis voor hem. In Amsterdam heeft men van heel wat //buisbezoek" last. Aan uw deur, zegt het N. v. N., komt elk oogenblik een of ander u lastig vallen. De koopman in alles, de colporteur, de bedelaar- in-elken-vorm. Men brengt. u van alles thuis, gratis, tegen wil en dank. Men haalt „morgeu" rapport en gij krijgt gratis een zuur gezicht, een nijdig gebrom, soms een scheldwoord, al naar het temperament van den bezoeker. Tot de minst lastige bezoekers behoort de straatmnzikant en ook de orgelman maakt het niet te bont. Op dit gebied wacht ons echter #een nienw genot." Wij zagen in de Commelinstraat te Amsterdam een vrouw, die onder den arm een fonograaf droeg, huis aan huis aanbellen. Als de deur openging werd de hoorn van het instrument naar binnen gestoken en de bewoners hoorden een I ragment van een opera, een jolige voordracht, een orkest of wat dan ook, De vrouw had volgens let blad sncces. geen gedaclite of zij wordt door dezezon verbrand De achterzjjden der hoofden zijn vuurrood, als" wilde het bloed naar buiten dnngen. Kijk naar wat daar gebeurt in dat dunne kleine boschje, waar de schaduwen er uitzien als aan reepen gescheurde vodden, waardoor de zon is heengebrand. Daar op het groen van bet schaarsche gras liggen menschelijke ge daan ten verspreid. Koni nader daar zijn eenige slachtoffers van zonnesteek. Hun ge- zichten zijn rood, gezwollen, hun monden vvljd open als poogden zij meer Iueht te krijo-en, maai de lucht is altijd brandend heet en vol verderfeli]ke gassen. De oogen van sommigen staren naar boven en zijn gevuid met bloed. Armen zyn lmlpeloos uitgespreid, beenen kramp- acbtig trekkende. Draai zulk een man om, kijk.naar den verschroeiden achterkant van zijn bootd en alles zal u dnidelijk worden. Hi'er zijn noodig water en koelte en beschutting tegen de zon. En hun petten, in plaats van twee kleppen te hebben, hebben er geen een Slechts enkelen hebben er een, maar slechts enkelen en slechts een. ,EeH ,eigenaardig verschijnsel doet zich te Wijckel (Friesl.) voor bij den heer W. de B. Achter zijn huis staat een hooischelf en nu reeds eenige avonden, als de zon is ondergegaan, komen uit die schelf rupsen te voorschijn, bij duizeudeu tegelijk. Zij ater» zich op den grond vallen, tcarcheeren naar den houten achterwand, klimmen daarbij op, kruipen door spleten, gaten en waar ze maar meer door kunnen en dringen zoo het huis binnen. De vloer van 't achterhuis is er als mede bezaaid, in de kamer kruipen ze rond en in de slaapkamer zelfs komen er enkelen op het bed en hoeveel men er ook veruietigd, telken avond komen er andere terug. Als de zon des anderen morgens boven den horizon is, dan mag men nog een enkelen achterblijver zien, het groote leger is verdwenen. t Is te begrijpen, dat de bewoners niet erg op deze bezoekers gesteld zijn en evenmin wordt de waarde van het hooi er door verhoogd. Hans, het wijze paard te Berliju, zal aan een ernstig onderzoek worden onderworpen. Zijn eigenaar, de heer Van Oslen, wil een commissie vau deskundigen benoemen, die het wouderdier moeten onderzoeken. Hij had gaarne gezien (hij vroeg dit ook herhaaldelijk) dat eeu officieele commissie tot dit doel was sameugesteld, maar aaneezien dit niet geschiedde, sloeg hij zeif de handen aan den ploeg. Hans is van nu af niet voor het publiek te zien. Baron Carlo Erlanger uit Nieder-Ingelsheim is met zijn automobiel te Salzburg in botsing gekomen met een tram. Hij werd uit zijn rijtuig gesiingerd en is nog deDzelfden avond overleden. Men keert tot het oude weder. Holland- sche kooplieden reizen tegenwoordig heel Fries- and af om oude stoeltjes-klokken op te koopen, die men vooral bij ouderwetsche menschen nog vindt. De meeste dier klokken vindt men in kleine, afgelegene dorpen bij de boeren, die zij van hunne ouders hebben geerfd. Deze oude klokken vallen tegenwoordig in den smaak als een stuk ameublement in deftig gemeubileerde vestibules, anti-chambres, en worden tegen flinke prijzen opgekocht. Ze worden natuurlijk geheel gerestaureerd in den ouden stijl, dat is bont geverfd en vinden dan bij de aanzienlijken grage koopers. Nemirowitsj Dantsjenko vlecht in een zijner oorlogsbrieven uit Mantsjoerije een klacht in over de hitte. Hoe vreeselyk is de warmte hier, roept hij uit. Ik ben in den zomer in Marokko geweest, ik ben aan gene zijde van den Kaukasus en in Juli en Augustus in Perzie geweestik heb een heeten zomer in Andalusie doorgebracht, maar iets als dit heb ik nog niet meegemaakt. Hier lijken zon en hemel uw bitterste vijanden. De eerste blaakt dreigend als een symbool van onoverwinnelijke gramschap; de tweede omhult u meedoogenloos met zjjn brandend blauw als wilde hij zeggen Gij kunt mij niet ontkomen. Gij kunt u nergens ver- schuilen. Onder my is het hetzelfde. Alles is heet, droog als de huid van een slang. Als gij u duizelig gevoelt en uw hoofd op een rots rusten laat, dan verbrandt hetals gij op een vooruitspringend stuk klip zit is het heet als een gloeiende keukenkachelplaat. Gij wilt weg rijden uw zadel is brandend heet geworden in een uur. Gij drinkt vuur met de lucht, die gij inademt. De genadelooze schittering verblindt uw oogen het hart zet zich uit tot gij bezwijmt. Nog een minuut, denkt gij en gij zult vallen, over- weldigd door de verschrikkelijke Mantjoersche hitte. En nu nog zoo kort geleden moesten onze soldaten in zulk een temperatuur marcheeren met een vracht ammunitie onder de onvermurw- bare zon. Kijk zelfs nu naar ze Zij zijn al overwonnen voor den slag door deze nietssparende litte, gedood door de warmte en gemarteld door den dorst. Ieder wordt zwak, is bedekt met zweet, dat door hemd, jas en het veelgeprezen Engelsche khaki dringt Kijk naar de soldaten op marsch. Geen gelaat of er staat marteling op geschreven Te Kopenhagen heeft zich een pijnlijk liefde's dramma afgespeeld. Een dame van aanzienlijke familie, mej. Hammerich, h.eft den Deenschen schrijver Gusiav Esmann doodgeschoten. Met een tweedeschot maakte zij een einde aan haar eigen leven. Mej. H., die aan de nniversiteit te Kopenhageu in de medecijnen studeerde, had, naar gemeld wordt, gehoopt dat Esmann zich zou laten scheiden, om met haar te trouwen. Toen zij zich in deze hoop telenr- gesteld zag, heeft zij ten slotte naar een revolver gegrepen. In de Attorneystraat te New-York is een huurkazerne afgebrand, waarbij 14 persouen, alien Russische Joden, zijn omgekomen en 20 menschen werden gewond. Het huis werd verbouwd en dientengevolge waren de brandladders tijdelijk weggenomen. De moordenaar van Von Plehwe outsnapt Telegrammen uit St. Petersburg aan de ^Rappel" en de //Radical" bevatten het bericht dat het Sasonoff, den moordenaar van Von Plehwe, gelukt zon zijn uit de gevangenis te onfsnappen! De vlucht zou pldus zijn toegegaan Een man, in de uniform van kolonel der gendarmerie gekleed, kwam aan het hospitaal met een militair geneesheer en toonde een document door den MinisterMouravieff geteekend. Het was een bevel den gevangene in de handen der gendarmerie te stellen, zoo hij reeds kon worden vervoerd. De geneesheer, die den kolonel vergezelde, onderzocht Sasonoff en verklaarde, dat de gevangene wel genoeg was om het hospitaal te verlaten. Sasonoff werd in de handen van den kolonel gesteld, en sedert heeft men den moordenaar van Von Plehwe niet weer gezien. Vastgesteld is, dat de handteekening vervalscht en de zooge- naamde kolonel der gendarmerie een der vrienden van den gevangene was. Uit de Fransche strafkolonie Poulo-Condor, in Saigon, zijn 65 veroordeelden outsnapt, terwijl zij met eeu stoomsloep naar Co-on vervoerd werden om daar werkzaam te zijn bij den bouw van een statiou voor de draadlooze telegraaf. Onverwacht kwamen zij in opstand en sloegen den bestuurder der sloep neer. De zes bewakers, die aan boord waren, vuurden hun revolvers op de muitelingen af, maar zij werden ontwapend en overboord ge- worpen. Twee hunner kouden zwemmende nog het land bereiken, maar de overigen verdronken. Er was nog voor tien uren kolenvoorraad aan boord, maar levensmiddelen waren er niet. Toen de sloep voor het laatst gezien werd, stoomde zij in noord-oostelijke richtiug. Booten zijn uit- gevaren om te trachten de vlnchtelingen op te vangen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2