A I y 6 m e e n Nieuws- en CAdvertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4581. Bekendmaking. herhalings-onderwijsT" Dinsdag 6 vSeplember 1904. 44e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binDen Ter Neuzen f 1,—Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonueert z.ich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT IEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,16. Bij directe opgaaf van drietnaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave De ooflog tusschen Rusland en Japan. Tal van berichten kwamcn sedert ons vorig nutnmer in omtrent den grooten veldslag bij Liao-jang. waarvan wij verschillende berichten opnemen. Een duidelijk beeld omtrent den stand van zaken geven deze berichten met, althans zij melden geene beslissing, al lijkt het, dat ook hier de Japanners weer in het voordeel zijn gebleven. Het passeeren van de Taitsoeko-rivier met twee divisien, cavalerie en artillerie inbegrepen, wordt naar men aan de ^New-York Herald" meldt te Petersburg beschouwd als de ernstigste tijding, welke uitde streek bij Liao-jang is ontvangen. Daaruit toch blijkt afdoende, dat de Japanners, van wie men weet, dat zij een eenmaal opgevat plan met taaie volharding, en hardnekkigbeid pogen te volvoeren Koeropatkine's terugtocbt willen afsnijden en hem daarmee tevens het ontvangen van ver- sterkingstroepen willen beletten. Het is duidelijk zegt de //Invalid" dat de hevige aanval, door den vijand op onze linkerflank gedaan, bovenal strekte om Koeroki's tocht over de Taitsoeho te maskeeren. Een ander Russisch deskundig schrijver wiens beschouwingen door de feiten schijnen te worden bewaarheid gelooft, dat generaal Koeroki met een aanzienlijke troepenmacht aanrukt op de kolen-depots bij Yentai, terwijl een andere troepenafdeeling naar den spoorweg optrekt. Men kan zich voorstellen, welke vreugde te Tokio is gewekt door de jongste tijdingen over Japanscbe zegepralen. Hoewel men nog steeds officieele gegevens mist eu de telegrammen slechts broksgewijze iets van den toestand laten doorschemeren, acbt men den val van Liao-jang toch zeker. Vrijdagavond werd een reusachtige optocht met lampions gehouden. Trompetten schetterden en vlaggen werden alom verspreid met prentjes er op, Koeropatkine's vlucbt v<K)rstellend. De Fransche militaire schrijver, die nu en dan in de Parijsche editie van den //New-York Herald" zijn licht laat schijnen over bet verloop van den oorlog, zbgt in zijn jongste beschouwing, dat, indien de tijding omtrent Liao-jang's val bewaarheid wordt, daarmee eene zware verant- woordelijkheid komt te rusten op bet Russische oppercom mando. Een generaal zegt bij kan een slag verliezen, zonder dat men het recht beeft hem daarover hard te vallen, aaugenotnen, dat zich omstandigheden of gebeurtenissen voordoen, die niet te voorzien waren. Maar onaannemelijk blijft bet, dat eene plaats, waarvan men bet centrum van tegenstand gemaakt beeft, die men weken lang krachtig versterkt beeft, dat zulk een punt ten gevolge van een ongelukkigeu slag jnoet worden prijsgegeven. In boever deze jobstijding op treurige waarheid gegrond is, moet in elk geval nog steeds blijken, maar boven alien twijfel is verheven het feit. dat schromelijke gevolgen kan hebben voor Koeropatkine's terugtocht naar Moekden bet feit der dubbele omtrekkende bewegiug van de Japanners, die aldus de achterhoede van uit het oosten en het westen bedreigen. Generaal Koeroki heeft zich tusschen Liao-jang en Moekden geworpen met scbier gansch zijne troepenmacht. De militaire schrijver in den //New-York Herald" vergelijkt deze beweging met hetgeen de Duit- schers bij Sedan deden, en waardoor het Fransche leger ten val werd gebracht. Waar is, dat de Russen bij Moekden nog troepen hebben, en men moet afwachten wat het bloedbad, betwelk daar zal plaats hebben, te aanschouwen zal geven, docb tot zoolang Koeropatkine zich door een terugtrekkende beweging tegen het gevaar, hem door de legers der drie Japanscbe generaals geboden, heeft kunnen beveiligen, blijft de toestand voor de Russen in de hoogste mate gevaarlijk. Niemand kan uitmaken, of generaal Linevitsch bijtijds de Russische troepenmacht ter hulpe zal kunnen komen om invloed te hebben op den toestand. Wei te bopen is, dat Koeropatkine niet te laat het bevel zal hebben gegeven, om zich naar bet noorden terug te trekken. De Russische generale -staf, te Petersburg, klampt zich nog steeds vast aan de verwach- ting, dat Koeropatkine sterk genoeg zal zijn om de pogingen van Koeroki's Nodzoe's en Okoe's legers, om zijn terugtocht te stuiten, te kunnen weerstaan. Het prijsgeven van Liao-jang zei een der Russische kolonels tot den cor respondent van de //Matin" beduidt nog volstrekt niet dat ook de versterkingen, die geheel zelfstandig van de stad zijn, zich in handen der Japanners zouden bevinden. 't Kan best wezen eei deze oflicier dat de vijand Liao-jang in zijn bezit beeft, doch daarmee zijn dan nog niet de bloedige gevechten geleverd, die noodig zouden wezen om de reusacbtige fortificatien te vermeesteren, waarheen Koeropatkine's troepen zich thans hebben teruggetrokken. Bij het ontvangen van telegrammen betreffende de positie van Liao-jang, heeft men dit groote onderscheid tusschen stad en versterkingen wel in het oog te houden. Naar aan de //Daily Chronicle" uit Tsjifoe, d.d. 2 September, werd gemeld. duurde het bombardement bij Port-Arthur toen nog in groote hevigheid voort. Dit is alzoo in strijd met de berichten, welke het doen voorkomen, dat de Japanners hun geschut tot zwijgen hadden gebracht. Dezelfde correspondent meent uit de beste bron te kunnen melden, dat de Japanners nn reeds 10,000 man bij Port-Arthur verloren hebben. In een gesprek met een der journalisten heeft admiraal Matoessevitsch, die aan boord van de //Tsarevitsch" gewond werd, en nu te Kiaut- schoe vertoeft, o. a. verklaard, dat de beduidend- den tegenwoordigen oorlog ge- deze is, betreffende het nut van ste les, door schonken, wel de draadlooze telegrafie. In den slag van 10 Augustus, zeide bij, hebben wij van deze tele grafie gebruik gemaakt, om onze seinen over te brengen, totdat ons toestel vernield werd. Het werkte sneller en meer betrouwbaar dan eenig ander systeem. Volgens mijn overtuiging, verklaarde de admiraal, zullen alle sfhepen der oorlogsmarine van alle landen, zelfs kannon- neerbooten, weldra van toestellen voor draad looze telegrafie worden voorzien. Wat de mijnen en torpedo's betreft, het eenige middel, om zich daartegen te beveiligen, is te trachten te ontdekken op welke plaatsen de vijand ze gelegd beeftIndien bet noodig wordt geacht, moet men schepen uitzenden om de wateren te //zuiveren." De huidige oorlog beeft ook aangetoond, dat electrische zoeklichten, ook de kracbtigste, geen drijvende mijnen ver- mogen aan te wijzen. Eindelijk zei de admiraal nog, dat bij, sinds zijn vtrblijf te Kiautschoe, gelezen bad wat van Japansche zijde over de gevechten bij Port-Arthur gemeld is. Hij acbtte die mededeelingen over bet algemeen onjuist. De Russen hebben, vol gens hem, de Japansche schepen groote en be- langrijke schade toegebracht, en daarvan wordt nergens melding gemaakt. 1 okio, 3 Sept. Men gelooft, dat bet aan Ojama's hoofdmacht, die zich ten zuiden van de 1 ai-tse bevond, gelukt is, om heden vroeg de rivier over te trekken. Koeroki heeft gisteren een deel van de hoogten van Hei-jin-tai ge- nomen. Men hoopt, dat hij vandaag meester zal zijn van den spoorweg. De Russen trekken zich naar het schijnt samen bij de kolenmijnen van Jen-tai. Petersburg, 3 Sept. Koeropatkin meldde gisteren aan den Ozaar Donderdag bij bet vallen van den avond hebben de Japanners onze stellingen bij Si- kwan-toen aangevallen, deze aanval werd na een hevig gevecht afgeslagen. 's Nachts her- haalden de Japanners den aanval, die toen gelukte, daar zij een regiment terugwierpen op Sa-boe-toen. De terugtocht van dit regiment had tengevolge dat andere afdeelingen hun stellingen ontruimden. Tegen den morgen rukten onze troepen langzaam op, om de stelling bij Si-kwan-toen te beroveren. Vandaag (Vrijdag) bij het aanbreken van den dag ging ik over tot den aanval tegen de troepen van Koeroki's legercorps, omstreeks 12 uur was onze voorhoede op bet terrein. Op dit oogenblik leidt de artillerie den aanval in op de 's nachts door de Japanners veroverde positie de infanterie rukt op. In den loop van den nacht hebben de Ja panners het centrum der stelling bij Liao-jang, de stad en bet spoorwegstation hevig bescboten. Onze verliezen zijn onbelangrijk. Zooeven ontving ik van den bevelbebber der bezetting van Liao-jang een telegram, om half elf af- gezonden, mededeelende dat de Japanners bet in bet centrum der stelling gelegen fort aan- g'evallen hebben, maar met zeer groote ver liezen teruggeslagen zijnbij dezen aanval vielen onzerzijds zes man. Londen, 3 Sept. (Part.) Frankrijk eischt wegens den moord op Belgische zendelingen in het zuiden der Cbineesche provincie Hoe-pei bestraffing der schuldigen die tot een geheim genootschap behooren, afzetting der plaatselijke ambtenaren die tegenover de vreemdelingen in hun plicbt te kort geschoten zyn of met de moordenaars heulden, opening van een hospitaal zonder kerkelijken tint, toegankelijk voor alle Chineezen, eervolle begrafenis der slachtoffers, schadeloosstelling voor de gezinnen van de vier destijds vermoorde Chineezen en wegens den toen vernielden eigendom van Chineezen. Frankrijk eischt geen schadeloosstelling ten behoeve der betrekkingen van de vermoorde zendelingen, het valsche gevoelende dat in zulk een optreden zou liggen, daar die zendelingen over de Fransche grens gezet waren. De regeering te Peking moet volkomen bereid zijn, de vorenstaande eischen in te willigen erkennende dat ze gematigd zijn. St. Petersburg, 3 Sept. Een telegram van Koeroepatkin van heden aan den Czaar meldt: In den nacht van 2 op 3 dezer ging de vijand over tot den aanval en bemachtigde het grootste gedeelte van de door ons bij Si-kwan-toen bezet gehouden stellingen. Onze troepen, welke deze stellingen bezet hielden trokken terug op een achterliggende stelling op een linie tusschen de dorpen Sjan-soe-toen en Tsi-sjen-tis, halverwege tusschen Liaojang en Si-kwan-toen. In denzelf- den nacht trok het eerste Siberische legerkorps, dat in de laatste vijf dagen zware verliezen geleden had, terug, verscheidene werst west- waarts, om aan het gevaar vau door een over- macht omsingeld te worden te ontkomen. Onder deze omstandigheden beb ik bevel ge geven om Liaojang te ontruimen en naar bet noorden terug te trekken. St. Petersburg, 3 Sept. Generaal Sacharo meldt aan den generalen staf onder dagteekening van 2 dezer. Heden vielen onze troepen de hoogten bij Si-kwan-toen, 1(3 werst ten oosten van Liaojang op den rechteroever van den Tai-tse-bo aan. Na een hardnekkig gevecht werd de geheele .bergreeks ten westen van Si-kwan-toen door ons genomen. Gelijktijdig bemerkten we dat wij tegen over talrijke Japansche troepen stonden, welke een front van af de hoogten bij de steenkolenmijnen van Jen-tai bezet hielden. Een afdeeling onder den generaal- majoor Orlof, welke diende tot dekking der steenkolenmijnen en zich wat ver vooruit ge- waagd bad, stiet op een overmacht in een sterke stelling, en werd tot den terugtocht gedwongen. Generaal-majoor Orlof werd ge wond. Aan het gevaar van een vervolging der naar bet station Jen-tai terugtrekkende troepen door den vijand, werd ontkomen door het aan- rukken van de dappere regimenten van bet le Siberiscb legercorpsgeneraal Stackelberg hield de vooruittrekkende Japanners tegen. In dit gevecht werd de bekwame commandant van bet tweede Siberische regiment Oserski zwaar gewond. Om 9 uur 's avonds hield het gevecht op. Over de geheele linie was slechts het gesehutsvuur bij Liaojang te hooren. D& troepen van het garnizoen van Liaojang zijn, naar telegraphisch gemeld is,, weggetrokken. Er is een tweede aanval door het Westerfront oudernomen om de strijdkrachten van de vijand te weten te komen. Door het vooruitrukken van twee regimenten werd na een hevig gevecht vastgesteld dat meer dan twee divisies tegen over deze twee regimenten stonden. De totale verliezen van het leger, heden geleden, is nog niet precies kunnen vastgesteld worden. Naar reeds ingekomen opgaven bedragen zij echter meer dan 3000 man aan dooden en gewonden. Tokio, 3 Sept. De laatste heuvelreeks tusschen de Japanscbe troepen en den spoorweg ten noorden van Liao-jang is door Koeroki veroverd. Er wordt nog zwaar gevochten. Petersburg, 3 Sept. Koeroepatkin seint dat de aanvallende beweging der Japanners in den nacht van rijdag op Zaterdag tengevolge beeft gehad, dat de door ben veroverde stellingen te Si-kwan-toen in hun macht blevende Russen trokken terug. Het le Siberische legercorps, dat in de laatste vijf dagen zwaar geleden had, moest verscheiden kilometers naar bet westen terugtrekken. In verband daarmede beeft Koeropatkin last gegeven, Liao-jang te ontruimen en naar bet noorden terug te trekken. St. Petersburg, 3 Sept. De Russen hebben Liaojang ontruimd,. dat door de Japanners bezet is. Het le Siberische legercorps oncier generaal Stackelberg, tellende 25,000 man, is door de Japanners ten westen van Liaojang afgesneden. JJJJKlWtAJlLHU TER SEIIZEKSCHE COURASTT. Uit Iliad veirgchtjnt Maaadag., Woenadag- en Vrijdayavond, ultgezonderd op feeatdagen, Iiij de Firma J*. J. VAM OK HAAHK te Ter Remen gy*^^"wiTTrgjrTiTir*^AflEB! De Burgemeester van TER NEUZEN, voldoende aan eene uitnoodiging van Zijne Exellentie den Minister van Staat, Minister van Oorlog vestigt de aandacht van belanghebbenden op de ver- plichtingen en rechten van milicien-verzorgers van den Rijkspostduivendienst, waarvan de voorwaarden ter Secretarie voor hen ter inzage liggen. Ter Neuzen, 3 September 1904. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN make'ii bekend, dat zij, die aan het herhalingsonderwijs voor jongens, aanvangende 1 November a. s. wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aan melden voor 1 Oc tober a. s. voor de kom der gemeente bij bet boofd van de openbare lagere school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen voor het herhalingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 5 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. l °ki°, 4 Sept.,'s middags. Ojama oieldtDe Russen verbrandden Zaterdag het kamp en de huizen bij het station van Liaojang. Koeroki liet troepen te Satsoeago achter ter bescherming van onzen rechtervleugel en keerde zich scherp westwaarts otn den spoorweg te be- reiken en Liaojang te omsingeien. De legers van onzen Lnkervleugel en ons centrum vallen nog de Russen ten Z. en ten Wvan den muur van Liaojang aan. lokio, 4 Sept., 1 uur nam. Ojama seint: Heden- ochtend om negen uur is, na een strijd die vannacht en vanochtend vroeg gevoerd werd, Liaojang ons geheel in handen gevallen. Onze verliezen moeten groot zijn. Er is geen bericht over den toestand aan den rechter oever van de Taitseho. Tokio, 4 Sept. Het laatste gedeelte van den strijd in de buurt van Liaojang duurt heden voort. Tokio, 4 Sept., 9 uur 's avonds. Noch het aantal Russen die er in geslaagd zijn nit Liaojang te ont- snappen, noch dat van hen die door Koeroki omsingeld zijn, is hier bekend. Moekden, 4 Sept. De Russische artillerie te Liaojang heeft veel bijstand ondervonden van luchtballons, die ten Z.-O. van Liaojang opgelaten werden. Daardoor konden zij de Japansche batterijen ontdekken. De Russen werden gedwongen een aantai kanounen, die zij wegens de modder niet konden verwijderen, achter te laten. Woensdag raakten de Japansche granaten het station te Liaojang en de brug over de Taitse. Soramige vielen op den Jentei-spoorweg, die bijna uitsluitend voor hospitaaltreinen en het vervoer van Japansche gevangenen gebruikt wordt. Deze waren vreeselijk uitgeput. Vejen zijn twee dagen zonder voedsel geweest. En al dien tijd viel er zware regen, die de loopgraven vulde. Hun kleeren en schoenen waren in ilarden. Tsjifoe, 3 Sept. Een Chinees uit Port Arthur vertelt In den nacht van 29 Augustus verrasten de Japanners de Russen te Paloen»sjan en vermeesterden een stelling, waarbij zij de verdedigers zware verliezen toebrachten. Den volgenden morgen vielen de Japanners bij herhaling Erloengsjan aan, maar zij werden met een verlies van over de duizend man teruggeslagen. In den morgen van den 31en wierpen de Japanners zich op een furt in de buurt van Erloengsjan en dwongen de Russen tot terugtocht. Na zeven uur lang een verschrikkelijk vunr uit andere Russische forten doorstaan te hebbe'n, moesten de Japanners echter zelf terug. Het bombarde-. ment duurt onafgebroken voort.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1