BREUKEN. Oscar Blondeel, A. MASQUELIER, Nabij zijnde ramp. Advertentien. Door verbouwing verhuisd naar de Lange Kerkstraat no. 30, Hoogwatergetij te Ter Neazea. Het is al te gek. |Melkvoedsel voor KindererienZisken. van de Vlooswijkstraat tot en met 1 November a. s. Ter Neuzen. EUG. MUSSCHE. wendt u tot den Tandheeimeester gediplomeerde der Tandheelkundige school van Parijs (de beroemdste Tandheel kundige school van Enropa) ltaadplegiiig dagelijks van 9 tot 5 nre. zeer gerust tea -Haar hi] de raadsleden wel beter zal kennen dan ik, vond ik geen reden om terstond op de zaak terugtekomen. lhans acht ik het, nu het verzoek in de raadsvergadering werd besproken, van belang nog eens een protest te doen hooren, want het js en blijft m. i. volkomen waar dat eene sub- sidie aan het ziekenhuis niets anders is dan een verkeerd gebruik, ik zon bijna zeggen misbruik van de belastingpenningen der burgerij en het is alles behalve geruststellend, dat in de vergadering niet krachtig, althans door som- mige leden, is geprotesteerd. Het collegie van Burgemeester en Wet houders had het besluit genomen den Raad te adviseeren afwijzend op het verzoek te be- schikken. Dat besluit moest worden uitgevoerd en de voorzitter van dat collegie, tevens voorzitter van den Raad, diende dat besluit, waaraan hij zich even goed heeft te onderwerpen als de wethouders, in de raadsvergadering toetelichten, zoo niet te verdedigen. Dat deed hij niet. En we zagen de dwaze vertooning dat de voorzitter het besluit van B. en TV. zooveel mogelijk trachtte te verkleinen. Hij ging zelfs regelrecht tegen dat besluit in. irumers hij poogde, al is het dan niet op bijzonder treffende wijze, den Raad gunstig voor het verzoek te stemmen en hij wilde dus alle effect van het besluit van B. en W. tenietdoen. Hoe rooet men zulk eene houding noemen Dat aan den heer v. d. Hoek de opdracht was gegeven het besluit toetelichten en te verdedigen bleek niet. Maar al was dit zoo geweest dan heeft het toch geen zin dat de voorzitter van het college van B. en TV. een volkomen wettig besluit van dat college gaat bestrijden. Dat mag hij wellicht doen als particulier maar dan buiten eene raadsvergadering, ofschoon ook dit m. i. niet in den haak zou zijn. Ook was de mededeeling van wie voor en tegen hebben gestemd in de toch steeds gehenne vergaderingen van B. en W. zeer zonderling. De hoofdvraag by de besprekingen over te verleenen subsidie moet steeds zijn is hier een algemeen belang Deze vraag is door geen der leden ter beant- woording gegeven. Is het algemeene belang vaststaande, dan eerst zijn er termen voor subsidieverleening maar deze is daarorn nog volstrekt niet nood- zakelijk. Ook heeft geen der leden den moed gehad voortestellen het vroeger genomen besluit thans te gaan uitvoeren door het bouwen van een eigen ziekenhuis onder eigen toezicht en beheer. En toch was deze gelegenheid daarvoor aange- wezen en ik had stellig verwacht dat de heer Visser, een der vaders van het vroeger genomen besluit, de zaak thans eens krachtig zou hebben aangepakt. Doch in plaats daarvan zien we hem weg- kruipen achter Burgemeester en Wethouders, die, volgens mededeeling van den Voorzitter, zich steeds hebben laten weerhouden een voor- stel te doen uit vrees voor de i/kolossale sommen," welke noodig zouden zijn. Nu hangt er veel van af wat iemand een z/kolossale" som noemtmaar dat voor een een- voudig pcmcewte-ziekenhuis „kolossale" sommen zouden noodig zijn, zal wel niemand gelooven. Heeft de voorzitter zich soms vergist in de mededeeling van het motief voor het stilzitten van B. en TV. In verband hiermede mag er op worden ge- wezen dat, zooals de heer Visser mededeelde, Burgemeester en Wethouders in weerwil van het door den Raad genomen besluit tot het bouwen van eene eigen inrichting, aan het toen nog bestaande ziekenhuis-comite adviseerden ga maar gerust voort. Welk recht had dat College om dien raad te geven Waarlijk: men ziet hier zonderlinge dingen, en men zou soms wanen te Philippine te zijn Hoe was nu de verdediging der subsidie door den voorzitter Ik kan die niet anders noemen dan zeer, zeer zwak. Tegen deze verdediging stak dan ook bijzonder gunstig af de moedige bestrijding door den heer Van den Hoek. Ik zeg //moedige" bestrijding, omdat er be- paald moed toe noodig schijnt te zijn om de vraag, de zeer onbescheiden vraag van de ziekenhuisheeren af te wijzen. De voorzitter erkende dat de vereeniging niet zon der betaling door de verpleegden kon bestaan. Dit is ook door my in mijn vorig artikel gezegd en juist omdat dit zoo is, heb ik ook beweerd dat de meest betalende steeds moet De heer Visser meende dat het bij B. en W. maar een dubbeltjesquestie was. Laat echter de heer Visser, het zij nog eens gezegd een der vaders van het vroeger genomen besluitlaat hij eens duidelijk en klaar zijn standpunt aangeven. Is hij bekeerd Gevoelt hij nu totaal niets meer voor een eigen inrichting? Gevoelt hij niet meer dat de gemeente juist, waar het vooral geldt de belangen van de minder gegoeden, geheel zelfstandig moet zijn en niet mag af hangen van eene vereeniging van particulieren, alien beste brave menschen, zeker maar die toch de toekomst niet in de hand hebben. En mochten zij zoo volkomen gerust zijn op hetgeen zou kunnen gebeuren, laat hen dan zich persoonlijk borg stellen, dat de vereeniging in de eerste vijf en twintig, of laat het maar zijn in de eerste tien jaar hare verplichtingen stipt zal uitvoeren en nakomen. En de heer Versluijs, die vroeger eens zoo kranig opkwam voor de belangen van den minderen man in zake de keuring va'n met hengels gevangen vischjes, gevoelt hij niet dat de gemeente volkomen zeker moet zijn en die zekerlieid steeds moet hebben om een minder- bedeelde in eene inrichting op te nemen en te verplegen Het is waar de heer Versluijs was op eene vergadering der ziekenhuisvereeniging geweest en wellicht is hij wat onder den indruk geraakt van de keurige redevoeringen daar gehouden. Is de heer Versluijs soms lid der vereeniging Zoo ja, dan zou men kunnen zeggen dat hij in zeker opzicht belang heeft bij het verleenen van subsidie. Zou er dan niet veel voor te zeggen zijn als hij zich maar onthield Of gaat hij zoo volkomen in zijn raadlid- maatschap op dat hij, in de raadsvergadering zittende, maar altijd, als met vurige letters aan den wand geschreven, zich voor oogen ziet gesteld voorgaan. De heer Van den Hoek kwam in de verga dering met cijfers, die duidelijk spreken. uUet is daarorn" zeide hij zeer terecht en de overige raadsleden mogen dit wel bedenken, „eene inrichting die niet ten goede komt aan de minderen maar aan de meergegoeden" De bepaalde of pertinente tegenspraak des voorzitters doet aan de waarheid daarvan niet 4e minste afbreuk. i/Denkt alleen aan het algemeen belang." Heeft hij het al zoover gebracht als een zeker burgemeester, die in zijne hoedanigheid om het zoo eens te noemen van gewoon burger, brieven schreef aan zich zelf, in hoedanigheid i van hoofd der politie Is de heer Versluijs geen lid van de ver eeniging hoe kwam hij dan in de vergadering Een /dubbeltjesquestie" veronderstelde de heer Visser. N een, dat was het toch gelukkig zeker niet bij alien Want meende de heer Van den Hoek niet. stel dat een eigen inrichting wat meer zal kosten (hetgeen trouwens volstrekt niet zoo zal zijn) we zijn dan ook zelf baas Zeer juist! De gemeente moet baas zijn. Zij mag niet afhankelijk zijn van eene parti- culiere vereeniging, welke haar opeenofander oogenblik in den brand laat, welke zichzelfop verre na niet kan bedruipen en welke niet den minsten waarborg biedt dat zij het ziekenhuis kan of zal in stand houden of dat zij aan hare verplichtingen steeds zal kunnen voldoen. Men kan voorwaarden stellen, zooals de voor zitter zeide. Maar als geen bepaalden waarborg werd ge geven voor de nakoming dier voorwaarden, dan geef ik daarvoor evenmin 2 J/2 cent als de heer Van den Hoek, zooals hij zeide, voor de controle over de administratie. En die controle was iets waarmede de voor zitter de subsidie trachtte aantebevelen Wat nog verder TT elhet laagste tarief voor de van wege de gemeente verpleegden en de voortdurende beschikking over een bed, dat dan niet voor andere verpleegden mag worden gebruikt. Inderdaad dit is nu met recht //kolossaal. Het //laagste tarief" Maar de heer v. d. Hoek had reeds aange- toond dat dit laagste tarief nog veel te hoog is. Mogen we niet veronderstellen dat de vereeni ging wel uit zichzelf het laagste tarief zal toepassen voor een minder gegoede als zij zoo iemand wil opnemen. En hoe kan men spreken van verpleegden van wege de gemeente" als deze verpleegden zelf moeten betalen Naar mijne meening vallen personen, die bepaald kunnen betalen, volstrekt niet in de termen om de eer te genieten //Verpleegden vanwege de gemeente" te zijn. Het gaat hier juist om het belang van menschen, die niet of zeer bezwaarlijk kunnen betalen en wier opname in eene inrichting toch bepaald noodig is. Wat nu die voortdurende beschikking over een bed betreft, dient gevraagd te worden wat als er eens twee of drie moeten opgenomen worden Hoe bij besmettelijke ziekten Hieromtrent zeide de voorzitter z/Er zou echter ook met het bestuur van het //ziekenhuis kunnen worden overeengekomen //om nevens een krib voor gewone zieken ook vgelegenheid te scheppen voor het verplegen //van lijders aan besmettelijke ziekte." Ik betwijfel niet of zoo'n overeenkomst is gemakkelijk tot stand te brengen als de gemeente maar genoeg betaald. uitlating des voorzitters geeft mij den indruk dat hij er niets in schijnt te zien de gemeente geheel afhankelijk te xnaken van eene particuliere vereeniging. Eene gemeente heeft toch ook een zekere waardigheid op te houden \T at zou men wel zeggen indien de gemeente (veronderstel dat de wet het toeliet) bijv. geen politic en geen brandweer had, maar hiervoor gebruik maakte van eene particuliere vereeni ging Men kon het misschien wel aanbesteden Hieimede heeft het gescharrel over voor waarden, waaronder eene subsidie wordt ver- leend, veel overeenkomst. Nog een enkel woord. Nadat de voorzitter het denkbeeld had ge- opperd om van de begrooting te schrappen "de j 800, voor het maken van eene schutting, waartoe de gemeente verplicht is, zooals hij mededeelde, zeide hij //Dan komt er een bedrao- van 800,— vrij en dan zou de Raad de //hand over het hart kunnen strijken en eene //inrichting steunen, van welke stichting enz." N u vraag ik toch mag een gemeenteraad uit een soort medelijden over de gelden der gemeente beschikken Ik kon mijne oogen niet vertrouwen toen ik dat las. De meening is uitgesproken dat het er eigen- H om doen is bij slot van rekening de geheele zaak aan de gemeente over te laten en dat men alvast wil beginnen met een zekeren band tusschen de gemeente en het ziekenhuis te maken. Mij is daarvan niets gebleken, ofschoon het natuurlijk voor de heeren, die gelden hebben voorgeschoten heel aangenaam zou zijn dat geld terug te krijgen, waarvoor thans heel wemig bans bestaat. Juist het m'ef-bouwen van een eigen ziekenhuis zou de gemeente op een gegeven oogenblik in de noodzakelijkheid kunnen brengen, koste wat het kost, de zaak over te nemen! En dit zou al een even groote ramp zijn als net electrische licht. Men denke daarover toch eens goed na K. P.S. Ik vergat nog iets. De heer Van der Moer heeft mijne mede deeling, dat hij niets aan het ziekenhuis heeft willen bijdragen (om verschillende redenen, zooals hij zeide) onkiesch genoemd. Ik kan dit niet inzien, aangezien het aan velen bekend was. Ook was het bekend, dat hy mdertijd heeft gezegdals de gemeente een eigen ziekenmrichting bouwt, wil ik daarvoor J 500,renteloos aan haar leenen. Hij had de overtuiging dat verschillende andere personen dat eveneens zouden willen doen. V\ ordt hierop door hem niet gezinspeeld in de courant van 14 Juli K. ZEET I«J D I iv G E TV. Van 81 Aug. tot en met 1 Sept. Duizenden personen staan iederen dag bloot aan een nabij zijude ramp. Zulks zijn de personen die aan bloedarmoede lijden. De Pink Pillen die het bloed vemjken en zuiveren verminderen iederen dag bet aantal ervan en een pracbtig bewijs daar van wordt door het volgende geval geleverd Juf- frouw Ida Dieges, 20 jaren oud, Lopikerstraat te choonhoven, schiijft ons daaromtrent het volgende //Sedert langtn tijd was ik sukkelende geweest aan bieekzucht en bloedarmoede, mijn gezoudheids- toestand werd iederen dag shchter, mijne zwakte nam van dag tot dag toe en de ongemakken waaraan ik leed werden al erger en erger. Ik ad geen eetlust meer, een tegenzin in het werk want ik had voortdurend hoofd- en zenuwpijnen, mijne gelaatskleur was bleek, mijne ademhaling tort en ik leed bovendien aan hartkioppingen. Up aanraden van vriendinnen ben ik tot het ge- ruik van de Pink Pillen overgegaan en al de onge makken die ik hierboven vermeld heb zijn door hun gebruik geheel en a] verdwenen". Het is voor de lijdens aan bloedarmoede, voor de bleekzuchtige meisjes, voor a] de zwakke per sonen gemakkelijk dezelfde resultaten te bekomen als die van juffrouw Dieges, doet gelijk zij. Neemt vanaf heden de Pink Pillen, want zij genezen. Wat zij voor anderen gedaan hebben zullen zij ook voor U doen, maar eischt de echte Pink Pillen van Dr. Williams, zij zijn onovertreffdijk tegen bloedarmoede, bieekzucht, neurasthenic, algemeene zwakte, rheumatiek, maagziekte, zenuw, zwakte, heupjieht, onregelmaligheden, verblindingen,scheele hootdpijn en zenuwpijnen. v Pi58 I do6 d°08 f 9'~ Per 6 d°ozen. Verkrijgbaar bij Snabilib, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE ROOS, K 157, Vlasmarkt, Mtddelburg. Door den heer Joh. de Roos is als wederver- kooper der Pink Pillen voor TER NEUZEN en omstreken aangesteld A. VAN OVERBEEKE— LEUNIS, Westkolkstraat. VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. 31 31 31 1 Eng. s.s. Eng. f.a. idem Eng. s.s. idem Zweed. s.s. Deen. s.s. Zweed. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Dnits. s.s. Eng. s.s. idem idem idem id-m Eng. bark Dnits. s.s. 'Eng. s.s. Bus. s.s. Eng. s.s. idem Eng. s.s. Duits. s.s. Voor Ter Kenzeni Hailing 2199 [Londen Van Ter lenseni 'Riser Lagan I 2372 London Tortona 3466 Methil oor #«en- stukg. stukg. Dnnmore Progres Ferro Clara Falken Klampenborg Faraday Sea Gall Teuton Truro Derwent Stadt Schleawig Van Don Abbotsford Calabria Hero Colne Glentyne Belona Sea Honnd Gen.Zimmerman Nyroca Avocet Toledo Venus 752 1156 3591 3048 3663 4833 2525 2762 3129 Montyn Fleetwood Fineidet Ramholmen Gustafsberg Korvusaari New-Castle London Li ban 3366 iHull 2349 Goole 3125 Petshoia Gent i 2658 Goole 2979 Leyth 4262 idem 2194 Hall 2475 [Goole 2709 2948 3085 Swansea Antwerpen Londen 4397 New-Castle 3664 Liverpool 3984 Antwerpen 3547 Grangemouth 3461 I idem ijzer /.out kopererts hout idem idem stukg. idem hout stukg. idem hout stukg. idem ledig stukg. idem ballast ledig stukg. ledig stukg. idem ledig Idem WMaamBaajgaBMiiifl Genezing zonder operatie door den nieuwen band van Break meester, Jezusstraat 20, Antwerpen. Is den eersten Woensdag van iedere maand te spreken bij Mej. de Wed. VAN LEEUWAARDEN, Noordstraat (Schotsehenhoek), Teb Neuzen, van des voormiddags 10 tot 'sna- middags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Specialiteit in CEINTURES, ELASTIEKE KOUSEN, CORSETTEN enz. enz. Bijzonder stelsel voor het recht maken van scheef gfegroeide kinderen. die sedert dagen, weken en jaren aan GIJ Van 31 Ang. tot en met 1 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op en 88 afgeschut; door de Westsl. 16 op- en 16 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 3 Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 Woensdag 7 Donderdag 8 Vrij dag 9 September 6.41 7.47 9.8 10.32 11.42 0.9 0.59 7.12 8.26 9.51 11.9 12.84 1.21 O3 wz JOitU udll tandpijn of hoofdzentiwpijnen lijdt; die tengevolge van een slecht gebit uwe spijzen niet goed kunt kauwen, en alzoo aan alle maagziekten lijdt of blootgesteld zijt; wiens mond een'en slechten en onaan- genamen reuk uitademt, en gij zult verstaan dat alle slechte tanden in plaats van uitgetrokken, onmiddellijk kunnen genezen worden dat de kunsttanden en gebitten niet dienen moeten om in de diepste laden van eene kas te pronken, maar dat zij, geplaatst volgens de alierlaatste nieuwe stelsels, nitnemend de natuurlijke tanden nabootsen en vervangen de spraak verbeteren, de trekken van hetgelaat verjongen en veraangenamen dat men er de hardste spijzen mede kan kauwenen dat zij door de gevoeligste menschen aanstonds verdragen worden dat het rechtmaken van misgroeide tanden bij kinderen altijd mogelijk is en boven alles zult gij overtuigd zijn, dat men zich niet doodbevreesd bij een tandheelkundige moet begeven, maar zich in voile vertrouwen bij hem mag doen ver- zorgen en genezen, zonder de minste pijn te onderstaan^ 49 Plateaustr. (Rechtover de Nieuwe Hoogeschoo])^ 5 minuten van de Zuidstatie, GrENT. De personen, die de stad niet bewonen, kunnen nog denzelfden dag verzorgd worden, zoowel voor de be- werkingen in den mond, aJs voor de plaatsing van knnsttanden en gebitten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2