A g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4580, Zaterdag 3 September 1904 44e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. ADVERTENTlSN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgsve !E31Ej3E^STIE3 BLAD. TER NEUZEN, 2 September 1904. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. ■SSS23S1S,«/■- :ii - - rlW turn TER SECZEIfSCHE (OIRIVT. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Anaerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandeiaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. "V" Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken rege] meer /o,ie. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruiinte berekend. DK bind verschijni Haandag-, Woensdag- en VriJdagaYond, n»«Kezonderil op Feeatdagen, bij de Kirma P. J. TAS DE IAHDE te TerXeaien, Tot den Minister vau Biun. Zaken is een adres gericht, waarin wordt verzocht den post op de staatsbegrooting voor 1905 betreffende subsidien voor drankbestrijding te wi lieu verhoogen tot honderdduizend gulden. In het adres wordt betoogd, dat deze subsidien, wel verre van te hebben geleid tot verflauwing der particuliere offervaardigheid, iutegendeel deze hebben opgewekt tot kracbtiger inspanning, zoodat een tijdperk van verhoogde actie en van toeuemend succes mtde daarvan 't gevoig is. Voorts dat deze subsidien bsvorderlijk zijt) gebleken aan de verhooging van het verstaudelijk en zedelijk peil der bevolking en een aarizienlijke veraaeerdering van het bedrag aan volksgezondheid en volks- •welvaart zal ten goede koinen. Het adres is onderteekend door de hoofdbesturen vau alle drankbestrijdersvereenigiogen, welke voor rijkssubsidie in aaninerking kunuen komen, tezamen telleude meer dan 45,000 leden. Het 2e bat. 3e reg. infanterie uit Middelburg en het 4e bat. van genoemd korps uit VlissingeD, zijn heden per extra trein naar Bergen-op-Zoom vertrokken om daar het kamp te betrekken op het terrein Kijk-io-de-Pof, tot het bouden van regiments-oefeningeu. Donderdag 15 September sullen genoeinde bataljons weder naar huu garnizoen terugkeeren, waarna de miliciens der lichtingen 1898 en 1899 den 17 September weder met groot verlof zullen huiswaarts keeren. Overvloedige oogst. Als een bijzonder- heid kan worden medegedeeid, dat er bij den heer David Keukelaar, te Hoek, een struik met aard- appelen is gerooid, bevattende 56 stuks, waarvan er 6 bij waren, die samen een gewicbt badden vau bijna 5 kilo. Met ingang van 1 Sept. a. s. is aan de R. K. parochiale meisjesschool te Aardenburg als ouderwiizeres benoemd meiuffrouw R. M. C. Nagel te Eede. Zondagavond bemerkten een paar fietsers, die in de richtiug van Schoondijke reden, dat op de rails der tramlijn, waarover de laatste tram naar Breskeus nog moest pisseeren, een houten zitbank wt.s gelegd, die bij een omwonende was weggenomen. De wielrijders reden de tram tegemoet en gaven den machinist een seiu tot stoppen waaraan deze voldeed. De politie moet de daders op het spoor wezen. (M. C.) In de Dinsdag te Hulst gehouden raads- zitting bevond zich onder de ingekomen stukken een schrijven van de gezondheidscommissie, ge- zeteld te Hulst, met kennisgeviug dat tot out- smetter voor Hulst en omstreken was aangesteid J. J. Veruimmen, gepensioneerd marinematroos te Hulst, met verzoek in vooikomende ge- vallen van dezen persoon gebruik te maken en tevens om zich te voorzien van ontsmettingsmid- delen en van elk geval van besmettelijke ziekte aan de commissie kennis te geven. Verder was ingekomen een schrijven van het hoofdbestuur der posterijen vermeldende dat ge- noegen genomen wordt met bet voorstel van het gemeentebestuur omtreut de verleming huur vau het gebouw, waarin het post- en telegraafkantoor is gevestigd. Overgelegd werd het rapport van den deskun- tiige omtreut verlichting, den heer Van Mierlo, directeur der gasfabriek te Tilburg. Met het oog op een pas uitgekomeu verlichtingswijze werd besloten de behandeling dezer zaak aan te houden tot na eene conferentie in comite generaal met den heer Van Mierlo. Op de voordracht voor zelters voor't personeel werden geplaatst de heeren F. Verwilghen en D. v. d. Heijden (aftredenden) en C. de Cock en Th. Fassaert. Aau J. Cremer, onderwijzer te Hulst, werd, nu hij 't examen voor hoofdonderwijzer met goed gevoig heeft afgelegd, een tractementsverhoogiog toegelegd van f 100. De gemeentebegrooting van 1905 werd aange- boden en in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de heeren Adriaanse, Van Alphen en F. v. Waesbergbe. De behandeling van een concept-bouwverordeniug werd uitgesteld. (M. Ct.) Boschkapelle. Door het afdammen en daarna droogscheppen van slooteu is hier in de laatste dagen heel wat paling gevaugen. Voor sommige visschers kreeg de vangst echter een minder aange- naam bijsmaakje, doordat ze teveDs eene bekeuriug opliepen. Hengstdijk. Ooze kermis is dit jaar zeer druk geweest. Behalve onze trouwe bezoeker, de schommel, waren er meer krameD dan gewoon- lijk. Het gunstige weer bracht daarenboven er heel veel toe bij, dat tot laat in den avond de cafe's nog geheel gevuld waren. Clinge, 30 Aug. De Raad dezer gemeente hield heden eene laugdurige zitting. Aauwezig waren de Voorzitter en 10 leden. Afwezig de heer A. Cammaert. In de eerste plaats was aan de orde de ge- meenterekening over 1903. Daarna werd de gemeentebegrootiug over 1905 aangeboden, alsmede die van het Burgerlijk Arm- bestuur. Beide bcgrootingen werdeu door den Raad afgedaan. Ter tafel en ter inzage voor de leden waren plan en teekening voor den bonw eener kazerne voor de marechaussee te Nieuw-Namen, welke daar dtfiuitief gevestigd blijven. De begrooting der onkosten bedraagt ruim 7000 gulden. Tot ambtenaren van den Burgerlijkeu Stand werden berbenoemd de heeren P. A. Srnet en C. de Deckere. Benoemd de heer D. Vercauteren. Tot leden van het College' van zetter werdeu herbenoemd de heeren Fr. Praet en C. L. Kindt. Ten slotte werden nog eenige reclames Hoof- delijken omslag afgedaan. RECHTSZAKEN. De rechtbank heeft in hare zitting van Vrijdag 2 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken P. v. E., oud 25 j., grossiersknecht te St. Jansteen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. J. M., oud 27 j., varensgezel te Hontenisse, is wegens als voren veroord. tot eene boete van 10 of 10 dagen hechtenis. M. S., oud 27 j., varensgezel te Hontenisse, is wegens diefstal veroord. tot 2 maanden gevang. Donderdagmiddag is een zoontje van K., wonende aan het Wagenplein te Middelburg, een kind van slecht 9 maanden, uit het raarn der hoogste verdieping op de steeuen binneuplaats gevalleD. Voor dood werd de kleine met een vreeselijke wonde aan het achterhoofd opgenomen en door een in allerijl ter hulp geroepen geneesheer verbondeu. Daarna werd de kleine naar het gasthuis vervoerd, waar men zal trachten het in het leven te houden. Het schijnt dat het knaapje, dat door zijn vadtr in zijn stoeltje voor het raam gezet was, daaruit en over de lage vensterbank is gekropen, zoudir dat dit door den vader, die eenige bezigheden verrichtte, werd bemerkt, terwijl de moeder beneden aan den arbeid was. (M. C.) Woensdagavond heeft in de Lange Noord- plaats te Middelburg een zeer lakenswaardig feit straat gehad. De heer G. H. Rengs, pastooi alhier, die omstreeks 8 uur van een ziekenbezoek huis waarts keerde, werd ter hoogte van den Helm gescbolden en beleedigd door een vier of vijf- tal militairen, die van de overzijde der straat op hem afkwamen. Toen de heer Rengs zich wilde vergewissen, •.vie de personen waren en daarom een hunner de kepi afnam, viel hem de hoed van het hoofd, die door de militairen werd vertrapt, terwijl zij met zijn stok, dien de pastoor iiet vallen aan den haal gingeu. De daders van deze laffe baldadigheid zijn onbekend. Wel werden een achttal militairen door de politie gearresteerd, doch die moesten wijl geen bewijs tegen hen was, weder op vrije voeten gelaten te worden. Het is jammer dat zich deze eenige dissonant in de feestvreugde gemengd heeft, temeer wijl het bier gold een zeer achtenswaardig man, bij alien, die hem kennen, katholieken en niet- katholieken, hoogelijk gerespecteerd en ge- waardeerd. Wij hopen dat de militaire macht helpe de daders aan te wijzen, vooral omdat anders allicht verkeerde personen voor het gebeurde aanspra- kelijk worden gesteld. De daad zal wel niet tegen den persoon zijn gericht geweest maar meer uit hrooddronkenheid zijn gepleegd, maar hoogst laakhaar blijft zij in elk geval. Donderdagvoormiddag schrikte het, voor den wagen van K. uit Biggekerke gespannen paard, op den singel te Middelburg, nabij de ,/Griffioen" voor een motorfiets. Het dier sloeg op hoi, den wagen kantelde en viel't onderste- boven, terwijl het paard, dat zich losrukte, nog een eind doorliep tot het in bet prikkeldraad tot staan kwam en gegrepen werd. De personen, die in den wagen zaten werden bij den val alien min of meer gekwetsternstig echter werd alieen de bestuurder, de eigenaar, verwond. Deze man toch kreeg een diepe en bloedende wonde aan het hoofd half bezwijmd werd hij bij een in de buurt wonenden apotheker binnen gebracht en daar verbonden. Vervolgens werd de man naar het Verpleegbuis gebracht om daar verder behandeld te worden. Het schijnt dat hij met het hoofd juist tegen een boom is terecht gekomen. Ook het paard bekwam eenige kwetsuren en de wagen werd zeer beschadigd, terwijl de boter en eieren verloren gingen. Diusdagnacht werd de hofstede De Halve Maan, gelegen tusschen Sommelsdijk en Dirksland en bewoond door den landbouwer Van den Berg, door brand vernield. Met moeite heeft zich het talfijk gezin kunuen redden. De in de schuur geborgen oogst, het huisraad, de kleedereu enz. werden mede een prooi der vlammen. Het slachtoffer van den moordaanslag tijdens de volksfeesten te Laren (Gooi) is overleden. Men heeft den dader nog niet gevat. Vermoedelijk heeft hij de wijk genomen naar Duitschland. Door zekeren A., te Roozendaal zijn een tweetal rijwielhandelaren onder bedriegelijke voor- geveus opgelicht. De door oplichting verkregen rijwieleu zijn in een pandjeshuis te Bergen op Zoom in beslag genomen. Den oplichter zelven heeft men nog niet te pakken kunuen kiijgen, daar hij de wijk naar Antwerpen heeft genomen. A. wordt van nog meer oplichterijen verdacht. Zijue uit- levering zal worden aangevraagd. De elfjarige G., uit Stratum, is Woensdag- middag bij het zwemmen in het kanaal te Eind- hoveu verdronken. Uit Hoogezand schreef men oris eergisferen In den afgeloopen nacht is er bij de wed. Loode te Westerbroek, gem. Hoogezand, door twee mans- personen ingebroken. De weduwe wist doordeachter- deur te vluchten naar de buren. De inbrekers vluchtteu. Later zijn door de rijkspolitie de vermoedelijke daders gebr. Frhuisvestende in een woonschip, geboeid weggevoerd. Maastricht was Maandagavond in feeststem- ming, ter eere van den eigenaar eener duif, die bij eene wedvlucht van Gent naar Madrid een eerste prijs behaalde, Alle dniven-societeiten van de stad en uit de omstreken, vergezeld van muziek- korpsen eD een lichtstoet, namen aan dezen in- tocht deel, die door duizenden toeschouwers werd bijgewoond. Mevrouw de wed. StalLugten te Driinme- len, heeft een abrikozeboom, die dezen zomer 9760 vruchten heeft opgeleverd en nog steeds gaat hij voort. Elk gezin in 't dorp heeft er een mandje vol van gekregen. Een doe'treffend middel. In den Haag he- staau automatisehe inbrekersverschrikk-rs. Het zijn uiterst eenvoudige toestelletjes, maar die bij onraad een alarm maken, dat de brutaalste inhreker op de vlucht slaat. Het practische toestel, dat heel gemakkelijk 's avonds aan de deur kan ge plaatst worden, heeft vooral ook nut als kalmeerend middel voor hen, die angstig zijn voor vermeende inbrekers. Wie de alarmschel in werking gezien heef', weet, dat niemand de deur kan biunendringen, zonder dat de schel met ratelend geluid afloopt. Hoort men de schel dus niet, dan weet men ook zeker dat er niemand in hnis is gekomen. De inbrekersverschrikkers kunnen dus goede diensten bewijzen. Zij zijn niet duur zoodat ieder ze kan aanschaffen. De timmerman Spekman te Veendam, bezig zijnde bij het gebouw van de Noordooster te Wil- dervank de geleiding aan te sluiten, werd, doordat de electrische geleiding openstond, gegrepen voordat men op de fabriek had afgesloten, niemand durfde hem aanraken, zijn handen zijn erg gebrand. Dr. Eerkes verleende hulp, daar hij bewusteloos was. Zijn toestand is du zonder gevaar. De heer S. Reen, monteur van een electro- techuisch bureau te Amsterdam, had Zondag de ouvoorzichtigheid met een zijner handen de cmschakelaar in den transformator, staaude aan den publieken weg te Veendam, aan te raken. Hij kreeg zulk een sterken electrischen schok, dat hij direct dood neerviel. Het ongeluk gebeurde op het oogenblik, dat de monteur vau de Elec trische Centrale aldaar, die eenig werk bij den transformator te verrichten had, zich even had verwijderd. Te TrefFton, in New-Jersey, werd mrs. Shaw, die zich op een waudeling even buiten de stad bevond, plotseling door een trend aangevallen. De dame zette een keel op en trachtte het dier te verjagen, maar de arend hield stand, wierp zich op zijn prooi, sloeg haar met zijn machtige vlerken en trachtte met zijn snavel het hoofd van de dame te bereiken. Ten laatste gelukte het den vogel zijn prooi op den grond te krijgen. Het dier begon nu met zijn snavel t'gen haar gelaat te pikken. Door de pijn tot een laatste wanhopige inspanning opgewekt, greep zij den kop van htt dier en hield dien zoo Jang krampachtig vast, totdat mannen waren toegeschoten, die het dier met kDuppels afmaakteu. De arend had een vlucht van 5 voet 11 duim. Het dier is in het Cadwal- museum te-itoongesteld. Bij een grooten zwemwedstrijd te New- York over een afstand van 13 mijl werd de eerste prijs gewonnen door een man met een been die er 5 uur 33 minuten over deed. Op bem volgden twee dames, die de 29 andere mannelijke deelnemers klopten. Van deze laatste moesten verscheidene den strijd opgeven wegens koude, vermoeidheid ofkramp. Gedu- rende het laatste deel van den strijd vroegen de mannelijke deelnemers herhaaldelijk om opwekkende middelen. Deze werden ook aan de beide dames aangeboden die ze echter af- wezen. In de Amerikaanscbe vrouwenwereld heerscht natuurlijk vreugde over dit succes van haar sexe. INGEZONDEN STUKKEN. Neuzen, 1 September 1904. Heer Redacteur In uw blad van 12 Juli hebt u van mij een artikeltje opgenomen over de aanvrage om subsidie door de ziekenhuisheeren. In een volgend nommer heeft ook de heer Van der Moer zijne meening gezegd om te voldoen aan de door mij tot hem gerichte vriendelijke ,/Souimatie", zooals hij het noemt. Hij vreesde niet dat de Gemeenteraad op bet verzoek zou ingaan hij was daaromtrent

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1