A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere n. siasaas&s 4579. llonderdag 1 September 1904. 44e Jaargang. FEUILLETON. ABONNEMENT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland /"1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADYERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de slechts tweemaal berekend. Grooteis letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. prgs Hit bEad vergchfjnt Maandag:-, Woensdag- en Vr voml, uHgezonderd op Feestdagen, bij de Firms I". J. DK Sl\IIK (e Ter Srsien De oorlog tusschen Rusland en Japan. Het gerncht, dat Koeroki den spoorweg ten zuiden van Moekden doorgesuedcn zou hebben, is nog niet bevestigd. Volgens een bericbt uit Sshanghai mogen de manscbappen van de ontwapende //Askold" en ,/Grozovoi" niet naar Rusland terugkeeren, al willen ze er ook hun eerewoord op geven, niet meer aan den oorlog deel te cemen. Hun collegas van de //Wariag" en de //Korietz", die hun woorc gaven en dat later braken, hebben 't voor hen verbruid. Ilet schijnt den Japanners nu toch wel degelijk ernst te zijn met hun aanvallen op Koeropatkin's leger dit is althaus zeker dat zij de Russen zoo in het uauw willen brengen dat de groote slag als die ervan komt onvermijdelijk in het nadeel van dezen moet uitvallen. Het schijnt dat de Russische positie te An- tsjan-sjan bij verrassing genomen is. In een telegram uit Liao-jang aan het Journal staat, dat de stelling der Russen bij An-tsjan-sjan zeer sterk was (en dat klopt met al hetgeen vroeger dienaan gaaude bekend geworden is). Ze bestond uit vijf verschillende schansen, waaruit een kruisvuur ge- richt kon worden op iederen vijand die zou trachten de positie te bestormende Japanners hadden zich zware opofferingen moeten getroosten om ze te nemen, indien zij niet, door een omtrekkende be weging, de Russische troepen tot een //onverwijl- den terugtochi" geuoodzaakt hadden. Hoe komt 't, zou men vragen, dat de Russen de mogelijkheid van zulk een omtrekkende be- weging niet voorzien, en de beweging zelf niet intijds bespeurd hebben Er schijnt alweer slechts een antwoord mog^lijk het oogenschijnlijk veel betere krijgsbeleid der Japansche aanvoerders. Den 28en, zoo seint deze correspondent verder, deden de Japanners een poging om de Tai-tse over te trekken ten einde Liao-jang (en den spoor- weg uit het noordoosten te bedreigen, maar zij werden teruggeslagen. Wat zulk terugslaan, dat haast onveranderlijk de Russische berichten besluit te beteekenen heeft, weet men van vroeger. 't Is het best te vergehjken bij het /^terugslaan" van een nijdige mug. Doodslaan is beter, maar Ook in het zuidoosten, bij An-piug, schijnen de Japanners voordeelen behaald te hebben, ofschoon ileze positie zoo sterk moet wezen dat de Japanners, volgens hun ouveranderlijke gewoonte, hun hoofd- aanval wel niet op dit punt zullen richten, maar op een zwakker. jde Russen staan hier sterk verschanst op de hoogten ten westen van het riviertje de Tang, een zijstroompje van df Tai-tse. De algemeene uitgelatenheid had haar hoogste punt bereikt, men stoud van tafel op. Graaf Konsky week niet van Hildegards zijde, maar Paul Orlowsky werd op een andere plaats zoodanig in beslag genomen, dat hij zich niet om zijne vrouw bekommerde. Zoodra zij de kans schoou zag, sloop zij in de nabijheid van haar man. Zij wilde hem verzoeken, spoedig met haar huis- waarts te rijden, daar zij zeer geplaagd werd door hoofdpijn. Hij slond met gravin Bradsky in een vensternisde zware gordijnen ontrokken hem bijna geheel aan de blikken van het overige ge- zelschapreeds wilde Hildegard hem aanspreken, toen zij iets hoorde, dat haar als verstijfd deed staan. Dat was de stem van haar Paul, die zoo smeekend den naam ,/Suska" fluisterde Zij wilde niet verder luistereuzij maakte zich zelf wijs, dat ze verkeerd gehoord moest hebben en ijlde naar een aangrenzende kamer. Daar hoorde zij, hoe er stoelen en tafels werden verschovenzij zag, dat er dobbelsteenen en kaarten op tafel kwamen en het grootste deel der gasten deelnam aan de spelen, die nu begonnen. Ook gravin Bradsky waagde eenige goudstukken op de kaarten en Paul was een der ijverigste spelers. Tevergeefs Drie Japansche afdeelingen hebben vier dagen geleden daar den Russischen rechtervleugel aan- gevallen, eu teruggedreven. Het Russische centrum bood weerstand, zij 't niet op hardnekkige wijze. Maar de moeilijkste taak hadden de aanval'ers op den Russischen linkervleugel. Deze stelling, die den weg naar Au-ping beheerscht, kouden zij nog niet vermeesteren. Yalt An-ping in hun handen dan zouden zij daarmede, volgens velen, den sleutel bezitten der stelling van Liao-jang. Een gisteren ontvangen telegram vermeldt, dat de Japanners reeds op 8 KM. ten westen van het station Liao-jang doorgedrongen zijn. Dat de gevechten in het zuiden de Russen verrast hebben, schijnt ook te volgen uit een telegram, Maandag uit Moekden verzonden. Daarin heet 't, dat nog 600 man, die den 26en gekwetst waren, naar het noorden, naar Charbin, gezonden zijn ze behooren tot de 10e Oost-Siberische vrijwilligers-brigade en de 35e en 9e divisien. Dien dag, zoo vertelt de berichtgever, vielen de Japanners ons centrum en onze linkerflank aan, in de hoop, ons te kunnen verrassen. De vijand rukte op, zonder te vuren, en viel toen aan met de bajonet. Zij leed zware verliezen. Een beweging, die bijzondergoedslaagde, werd ten uitvoer gebracht door het 139e regiment, dat onopgemerkt den rechtervleugel des vijands omtrok heele rijeu Japanners werden weggemaaid. Generaal Koeropatkine heeft den eersten zet in het groote spel dat hij in Mandsjoerije spelen zal, verloren, omdat hij gedwongen werd Nausjansjan te ontruimen. Het gevecht heeft drie dagen gedunrd, van 24 tot 27 Augustus. Een helder overzicht is nog niet te geven. De officieele Japansche telegrammen zijn als altijd zeer kort, stippen even aan het resultaat en de verliezen. De officieele Russische zijn verbazend lang en onduidelijk. De particuliere berichten worden van alle kanten geseind, spreken elkaar tegen, zoodat alles bijeen genomen, uit de chaos van verhalen bijna onmogelijk een geheel is te disteleeren. De eerste aanval op de Russische stellingen is klaarblijkelijk uitgegaan niet van generaal Koeroki, doch van generaal Nodzoe, met het derde Japansche legercorps, dat den zuidoostelijken vleugel van het Russische leger trachtte te naderen. Het resultaat van dezen aanval was dat de Russen hun voorste stellingen ontruimden en terugtroksen op de hoofdstelling bij Liandiansan, zuidzuidoostelijk van Anping. Generaal Sacharof seinde het volgende uitvoerige bericht aan den generalen staf gedateerd 27 Augustus. #Ouze vooihoede op het zuidfront, trok den 26en Augustus langzaam terug naar de versterkte stelling bij Ansjansjan. trachtte Hildegard hem een wenk te geven, of hem toe te fluisteren Och kom, laat ons naar huis gaan. Dit had slechts tengevolge, dat hij misnoegd uit- riep Stoor mij nu niet Geduldig wachtend, bleef haar dus niets over dan plaats te nemen bij eenige bejaarde dames en uit de verte haar man gade te slaan. Hoe schoon was hij, terwijl hij daar zoo opgewonden zat te spelen Maar toch ook zag hij er onheil- pellend uit. Zijn oogen stonden strak, zijne bewegingen waren haastig, hij scheen in zeer goede luim te zijn herhaalde malen hoorde Hildegard hem lachen. Eindelijk eindelijk kwam hij bij haar, zeer opgewonden vriendelijk reikte hij haar de hand en zeide Neem me niet kwalijk, kinllief, dat ik je geduld zoo lang op de proef heb gesteld. Ik ben gereed je te volgen en ik hoop, dat de boet- predikatie niet al te streng zal wezen. Laat genade boven recht gaan, schertste gravin Bradsky bij het afscheid nemen. Zwijgeud zaten graaf en gravin Orlowsky naast elkaar in het rijtuig. Hij had een slecht geweten en zij was bedroefd beiden waren alzoo niet in de stemming om een gesprek te voeren. Slechts eenmaal vroeg hij zijne vrouw, of ze nog hoofd pijn had en toen zij ffja" zei, werd het stilzwijgen in het rijtuig niet weder verbroken. Zoo kwamen zij na een half uur rijdens te Mislowice aan. Den volgenden morgen bij het ontbijt bracht de Over de geheele troepenlijn haddei gevechten piaats. De Japansche artillerie beschoot op ver schillende punten onze positien. Onze kanonnen vuurden op de vijandige kolonnes en de opgeworpen verdedigingswerkeu. Ons vuur dwong den Japanners een groot bivak bij Fumiao, tien werst zuidelijk van Ansjansjan, op te ruimen, eu dat te ver- plaatsen naar het dorp Baisiasai twee werst zuide lijk van Fumiao. Tegen zes uur 's avonds werd het vuur overa zwakker. Het gevecht was het hevigst op den linker-vleugel van ons zuid-front. Hier bedroeg het totaal verlies 200 man. In den nacht trok ken alle voorposten op de hoofdstelling terug. De vijand rukte tegen het zuidfront op met ongeveer vijf divisies. In zuidoostelijke richting sloegen onze troepen alle aanvallen der Japanners af. De troepen van den rechtervleugel gingen tegen den avond zelf tot den aanval over en wierpen den vijand tot Toensinpoe en Tasintoe, 6 en 7 meest zuidwestelijk van Liandiansan terug. Het totaal verlies op het zuidfront bedroeg 400 man ongeveer. Onze afdeeling in het Oosten had gisteren een hardnekkig gevecht met een aanzienlijke vijandige troepenmacht. Op den rechtervleugel sloeg onze infanterie op de voorste stellingen bij Zegoe, 1J werst noordoostelijk van Liandiansan (dicht bij Anping) zonder steun van de artillerie, dapper en moedig alle vijandige aanvallen af, die op ver schillende punten tegelijk in den nacht ouder nomen werden. Hier werd met de bajonetten gevochten. Onder de gewonden zijn officieren die door slag- en stootwapeus en door revolverkogels gewond werdeD. Na een verwoed gevecht op de voorste stellingen trokken onze troepen op de hoofdstelling terug, welke met artillerie versterkt was. Het Tambof-regiment behield op den linker vleugel bij Pegoe, 9 werst noord-oostelijk van Zegoe, zijn vooruitgeschoven positie van 1 uur s nachts tot 4 uur 's middags. Alle aanvallen werden met de bajonetten teruggeslagen. Vier tegen-aanvallen werden ondernomeu. De regiments commandant werd gewond. Het omtrekken van den lindervleugel van de stelling bij Pegoe en het vuur der Japansche batlerijen dwongen het Tambof-regiment tot den terugtocht, die in volkomen orde geschiedde. Hierbij werden zes onbruikbaar geworden kanon nen achtergelaten. De Japanners ondernamen deze aanvallen bezield met een fanatieken moed, Zij leden groote verliezen. Wij maakten veel geweren buit. Het totaal onzer verliezen is nog niet be kend, bedraagt in elk geval meer dan 1500 man aan dooden en gewonden. graaf heel vrijmoedig het gesprek op de verhuizing naar Warschau. Ik vind, dat we over een paar weken, dus in het begin van November, maar van hier moesten gaan. Het wordt hier buiten al tamelijk onplei- zierig wonen en het verblijf in de stad zal ook beter voor je wezen, lieve Hildegard. Terwijl hij zoo sprak, stak graaf Paul zijn sigaar aan. Het zou me wel toelachen, antwoordde Hil degard maar ik vrees, dat wij gravin Bradsky overal in de gezelschappen zullen ontmoeten, en ik kan haar niet uitstaan. Dat spijt memaar je zult je best moeten doen, dien afkeer te overwinnen, want de familie Bradsky behoort tot de kringen, waarin wij ons bewegen. Wij kunnen haar niet vermijden, luidde het bescheid van den graafom zijn vrouw niet aan te zien, keek hij ondertusschen naar de rook- wolkjes van zijn havana. En nog iets, Paul, sprak zij weer, nadat zij een poosje had nagedacht. Zal het verblijf in Warschau niet zeer veel geld kosten Veel meer, dan je in onze omstandigheden mag uit- geven Je bent toch altijd even verstandig en be- zorgd, zei de graaf half schertsend, half spottend maar op dit punt kan ik je gelukkig nogal ge- ruststellen. Ik heb gisteren met spelen een vrij aanzienlijke som gewonnen zonder dat geld was ik toch reeds besloten den winter in de stad door te brengen, dus is er geen bezwaar om mijn Niettegenstaande het lange eu hardnekkige ge vecht was de stemming onder ds troepen goed. Den 27en Augustus, te twee uur 's middags, kon vastgesteid worden dat de Japanners opruk- teu over Loedingoe naar Taempin, 13 werst noorde- lijk van //Liandiansan". Uit dit telegram blijkt vrij duidelijk dat de Japanners thans staan in den hoek, gevormd door den rechter-oever van de Schatszeho en deu linker- oever van de Taitszeho, dat hunne stelling thans een halven cirkel vormt met een straal van onge veer 25 tot 30 kilometer. Den 280n Augustus werd aan den generalen staf geseindDe Japanners zetten hedeu den opmarsch voort op het front tusschen Ansjansjan en Liandiansan. In de achterhoede gevechten wer den, bij den terugtocht onzer troepen, generaal- majoor Roetkoushi en overste Von Raaben ge- dood. De verliezen van den vijand zijn aanzien- lijk. Die aan onze zijde werden nog niet vastge steid 400 gewonden werden verbonden. En Reuter meldt van den 29 Het Russische leger staat voor Liaojang. De slag duurde vier dagen. Het Japansche leger rukte voort, niet vragende hoeveel offers geeischt werden. Zoo verloor een bataljon al zijne officieren. Op deze wijze is een klein overzicht te krijgen. De hoofdzaak is, dat de Russen steeds terug- trekken, hun sterke posities om Liao-jang stuk voor stuk hebben opgegeven, en thans te Liao-jang zelf bedreigd worden. Liac-jang, 30 Aug. 6 uur's morgens. Heden- morgen wordt sedert vijf uur geweervuur gehoord in zuidelijke richting, gevolgd door kanongebulder dat thans nog aaBhoudt. Een Japansche macht bereikte gisteravond een punt, vijf mijlen westelijk van het station gelegenzij werd echter uiteeu- gedreven. Men gelooft dat de groote veldslag, die heden- morgen verwacht werd, reeds begonnen is. Shanghai, 30 Aug. De ontwapening van de z/Askold" en de ^Grosovoi" is heden vohooid. Petersburg, 30 Augustus. Generaal Sacharof meldt aan den generalen staf dato hedenIn den nacht van 29 dezer stelden de Japanners tegen al onze stellingen talrijke artillerie op en begonnen zij de voorste stellingen bij Liao-jang aan te vallen vanaf vijf uur 'a morgens is een uiterst heftig artilleriegevecht aan deu gang. Om negen uur s morgens was het duidelijk dat de hoofd-aanvallen der Japanners tegen het centrum onzer stellingen gericht waren. De verliezen door het grauaatvuur waren bij eenige troepenafdeelingen zeer aanzienlijk. Op het oogenblik, te 9 uur, bevindeu de Japanners zich in de onmiddellijke nabijheid onzer voorhoede. St. Petersburg, 30 Aug. Het Russische tele gram menbureau verneemt uit Moekden dato heden Volgens geruchten is sedert hedenmorgen vroeg een hardnekkig gevecht te Liao-jang aan den gang. uit te voeren. met een gerust Zelfs mijn bezorgd hart naar Warschau voornemen wijfje kan trekken. Ik vind het echter onaangenaam dat je met spelen dat geld hebt verkregen. Wie het ver loren heeft, komt daardoor misschien in ongelegec- heid, zeide Hildegard treuiig. Dat zijn noodelooze gewetensbezwaren, kind, antwoordde Paul. Het verlies van die som geld zal den rijken graaf Bradsky niet hinderen waar- schijnlijk denkt hij daar vandaag niet meer aan. Zeg eens, Paul Zou graaf Bradsky wel een gelukkig leven hebben met zijne vrouw? vroeg Hildegard beschroomd. Zij leven vreedzaam naast elkaar, antwoordde Paul. Graaf Bradsky heeft op gevorderden leeftijd nog een mooie jonge vrouw gekregen en zij een rijken, toegevenden echtgenoot. Meer hadden zij allebei wel niet verwacht; zij zijn dus gelukkig op hunne manier. O, Paul, hoe akelig kliukt me dat in de ooren Wederzijdsche liefde en achting zijn toch de boofdvoorwaarden in het huwelijk, niet waar Jenk je er ook zoo niet over Wel zeker, maar het geld mag daarbij niet ontbreken. Dat speelt een groote rol in het even, antwcordde hii, doch daarbij ontweek hii tare blikktn. (Wordt vervolgd.) 5SSCHE COERAST.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1