A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h-Vlaanderen. si a s> a as s, No. 4578. Dinsda^ 30 Augustus 1904. Gemen^de berichten. aargang GEMEENTEBE6R00TING. FKOILLETON. ABONNBMENT Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Oe oorlog tasschen Rusland en Japan. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTENTIlN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0 10. By directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs sJecnts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oil blad vex-schljnt JIaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uilgeznoderd op Feestdagen, toil de Firma 1". J vi* nV Z Wi'innm-rowM immmvimzsauMiMiimii ^.n-i'iMnwrn'MinnaiimwLin mmtmtiwmmummmmmmmmmmmmmmtinarm mum msvum n—Ter liKBzen Burgerueester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op artikel 203 der Gemeentewet; Brengen bij deze tei- kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van de p/aatselijke inkomsten en uitgavtn dezer gemeente, voor bet jaar 1905 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente,alwaar tegen betalingder kosten, afscbriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, den 25 Augustus 1904. J. A. P. GEILL, Burgeineester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Togo kruist met zijn smaldeel tusschen Port-Arthur en TsjifoeKoeropatkin's macht heeft in Mantsjoerije, naar 'tsckijnt, eenig klein voordeel bekaald. Het is het voornaamste nieuws van vandaag. Daarbij kan dan nog gevoegd, dat generaai Stackel berg, die wegens zijn zwakke gezondheid, op voorstel van Koeropatkin door den Czaar is teruggeroepen, ver- vangen is door generaai Fleischer, die in den Kaukasus thuishoort, en voor »een van de uitnemendste Russische officieren" doorgaat; dat de Russische bladen pasgister het bericht mochten opnemen over de vernieling van de »Novik"; en dat men thans te Petersburg 5 1 op 't behoud van Port-Arthur door de Russen wedt. De Czaar heeft aan generaai Stossel, den wakkeren verdediger van Port Arthur, de aan dezen toegekende onderscheiding als volgt meegedeeld //Ter belooning van den onvermoeibaren ijver waarmee gij, aan het hoofd van de u toegewezen troepen, de heldhaftige stad Port-Arthur verdedigt, heb ik net ge- noegen, u mee te deelen dat ik u, bij gelegenheid van den doop van den grootvorst-tsesewitsj, benoem tot mijn adjudant-generaal, met al de voorrechten, die aan dien rang verbondcn zijn. //Ik ben uw goedgunstige en dankbare Nicolaas." Het telegram is door den Russisclien consul-generaal te Tsjifoe, door middel van draadlooze telegrafie, naar Port-Arthur geseind. De generaai heeft op een vraag hoe het met den schietvoorraad te Port-Arthur stond, geantwoord //Wij hebben er geen gebrek aan." Generaai Rennenkampf, die den 13en Juli aan het been gekwetst is, heeft ook een telegram ontvangen, waarin hem zijn benoeming tot adj ud an Evan den Czaar wordt meegedeeld. De generaai is op het punt om het hospitaal te Liaojang te verlaten. De schepen van de Oostzeevloot, die te Kroonstad iiggen, zijn met uitzondering van de //Orel", die her- stellingen ondergaat, voor tien dagen voor een kruistocht in zee gestoken. De herstellingen aan de Orel" zullen een 14 dagen duren. Het schip was uitgevaren, toen een hoofdinachi- nist een verdacht geluid hoorde, bij het in beweging stellen van de machines. Hij liet stoppen en het bleek toen, dat de buizen der achterste machine vol gruis zaten toevallig of niet toevallig daar in gekomen. Naar Koeropatkin dd. 25 Augustus aan den Czaar heeft gemeld, hebben twee kompagnien bij Toen-sin-poe, V werst ten zuidwesten van Lian-djan-'san, met goed gevolg weerstand geboden aan de voortrukkende troepen van den vijand, die in de meerderheid was. Toen de Zij was nog bezig met het schikken van de bloemen, die zij uit den tuin had gehaald, toen haar man de kamer binnentrad. Lieve Hildegard, als je geen bezwaar hebt, zou ik vanavoud wel met je naar onzen buurman, graaf Potschoreck, willen gaan, zeide hij, terwijl hij in een leuningstoel plaats nam. Ik zou liever thuis blijven, maar als je er op gesteld bent klonk het aarzelend antwoord. Ja, ik geloof, dat wij daar vanavond niet mogen ontbreken, vervolgde Paul. Ik heb ge- hoord, dat verscheideue van onze kennissen afge- sproken hebben daar samen te komen en graaf en gravin Bradsky te begroeten, die als gasten bij graaf Potschoreck vertoeven. Graaf Bradsky woonde hier vroeger in den omtrek, maar hij •verkocht zijn landgoed en leeft nu als een rijk man te Wiesbaden ook reist hij veel. Een jaar geledeu is hij getrouwd met eene gravin Mirol- awsky, die arm, maar schoon en beminuelijk is. Ken je de jonge gravin dan P vroeg Hildegard. Oppervlakkig, antwoordde Paul. In het salon van gravin Potschoreck verspreidden till ooze kaarseu ten helder licht j de dames en heeren nit den omtrek waren hier bijeen en alien wsren in druk gesprek. Hildegard en Paul ont- braken nog. Denkt ge, d&t graaf Orlowsky nog komen Russen versterldngen kregen, staakte de vijand den opmarsch. Van Russischen kant zijn in dit gevecht een officier gewond en 53 man gedood of gewond. In den morgen van 24 Augustus rukte de vijand op ter sterkte van ongeveer een brigade infanterie met vier batterijen, door het dal van de Si-da-ja, op Toen-sin-poe en Ta-sin-toem aan, en bracht twee Russische kom pagniiin in het nauw, die terugtrokken. Een der kom pagnitin van de Japansche voorhoede, die oprukte door net dal van de Si-da-ja, stond bioot aan het vuur van een Russische batterij en heeft naar het schijnt zware verliezen geledenzij trok schielijk terug. Bij Lian- djan-san stelde de vijand 's morgens twee batterijen op waarmee hij de Russische stellingen beschoot, alsook de Russische troepenafdeeling, die in een levendig ge vecht gewikkeld was met de infanterie van den vijand die plotseling te voorschijn kwam uit Erdahe en naar Kiminsi marcheerde. De Russische batterijen begonnen een artilleriegevecht met deze batterijen, en brachten een er van spoedig tot zwijgen. Tegen 11 uur in den voormiddag kreeg de Russische afdeeling, die de voorste stelling vormde, bevel, terug te trekken op de hoofdstelling. 'sMiddags om 5 uur waren te zamen minstens twee divisien infanterie met tien batterijen opgerukt tegen de stelling bij Lian-djan-san. De Evening Standard verneemt uit Tientsin van Zater dag dat er op grond van particuliere berichten goede reden is om te gelooven dat de Japanners Port Arthur binnengedrongen zijn, van de Its-sjan forten uit. De vesting zou dus feitelijk reeds gevalleu zijn, maar de Japanners schijnen afkeerig te zijn officitiel iets mede te deelen, voordat het vechten geheel is opgehouden. De Japansche legatie te Londen heeft geen bevestiging van dat bericht uer Standard uit Tientsin ontvangen. Generaai Koeropatkin meldt aan den Czaar dat Donderdag de Japanners slechts vooruitrukten tegen de troepen der vroegere oostelijke afdeeling. De strijd- krachten der Japanners bedroegen aldaar twee divisies infanterie met talrijke artilleiie. De beide partijen brachten den nacht door in hun gevechtsstellingen, welke drie tot vijf werst van elkander verwijderd waren. Onze Vrijdag geleden verliezen bedragen ongeveer hon- derd man aan dooden en gewonden. De nacht ging, kleine schermutselingen daargelaten, rustig voorbij. Heden begonnen de Japanners met het aanbreken van den dag over het geheele front vooruit. te mkken. Generaai Koeropatkin meldt dat Vrijdag gevechten zijn geleverd over de geheele uitgestrektheid van het oorlogsterrein het hevigst is er gevochten ten Oosten en ten Zuiden van Liao-jang; de verliezen zijn aan beide zijden zeer groot. De Russen verloren 1450 man en naar men zegt zijn 24 Japansche kanonnen buiten gevecht gesteld. Sachrof meldt dato Vrijdag aan den generalen staf, dat de vijand over het geheele front van het leger in Mantsjoerije opgerukt is. De Japanners bezetten des morgens vroeg op hun linkervleugel Ken-tsjoean-tsi, ten westen van den spoorweg gelegen, en 15 werst ten noorden van Hai-tsjeng, ook To-loen-tsjai en Kan-tsiar.- poe, nadat zij onze voorposten van daar verdreven hadden. Tegen den middag staakte de vijand op deze linie den opmarsch. Tegen afdeelingen onzer voorhoede, welke zich op den linkervleugel in een stelling bij An- tsjan-sjan bevonden, vereenigde de vijand voor het aan breken van den dag ongeveer anderhalve divisie met artillerie; voor deze strijdmacht trokken de afdeelingen onzer voorhoede op de hoofdstelling terug. De opmarsch van den vijand was hier niet erg doortastend. Onze verliezen aan het zuidelijke front bedragen ongeveer 150 man. zal? vroeg de jonge gravin Bradsky agn den heer des huiszes. Ik heb hem uitdrukkelijk genoodigd, luidde het antwoord. Zijne vrouw moet zeer schoon zijngraaf Kcnsky verkondigde uitbundig den lof van hare schoonheid en betreurde zeer, dat zij zoo'n koele Duitsche is, zeide gravin Bradsky weder. Op dat oogeublik verscheeu graaf Orlowsky met zijue vrouw. Hildegard was gekleed in een japon van zwart fluweel, die hare slanke gestalte en haar schoone teint voordeelig liet uitkomen. Het echtpaar werd van alle zijden vriendelijk begroet. Hildegard zag hoe haar man naar gravin Bradsky snelde, haar de baud kuste en hoe zij onmiddellijk in een druk gesprek met elkaar gewikkeld waren. //Zoo heel oppervlakkig kan de bekendheid met die gravin toch niet geweest zijn", dacht zij, ter wijl zij siechts half luisterde naar graaf Kousky, die haar een vleiend compliment maakte over hare smaakvolle kleeding. Daar kwam Paul op haar toe en zeide Mag ik je even aan gravin Bradsky voor- stellen De dames werden aan elkaar voorgesteld en reiden keken elkander met ouderzoekenden blik aan. Hildegari voelde instinctmatig, dat zij van deze vrouw niets goeds te verwachten had uit die oogen sprak blakende hartstocht en te gelijker tijd ook ijskoude ongevoeligheid die vrouw boezemde haar vrees in. En gravin Bradsky, die zich zelve dwong om een poos beleefd met In Zuidoostelijke richting begon onbhalf zes des morgeas een artilleriegevecht en tegen zes .lur hoorde men op de geheele zuid-oostelijke linie geweervuurde Japansche intanterie rukte tegen onzen rechter vleugel van onze stelling op liier werden tegen zeven uur twee Japansche bataljons ternggeworpen, om 11 uur des voormiddags werden -4 Japansche kanonnen bij Toen-sinpoe, acht werst ten Z. O. van Lian-dian-san, door het vuur van onze batterijen tot zwijgen gebracht;. de bedienings- manschappen liepen weg; de pogingen van de Japanners om de kanonnen onder ons vuur weg te halen waren vrucliteloos. Om een uur 's middags verhaastte de vijand den op marsch tegen Ko-fi-tsi, 6 werst ten W. van Lian-dian-san en men bemerbte een groote vijandelijfee macht in den omtrek van Lao-din-ton, 14 werst ten Z.W. van Lian- dian-san. Alle aanvallen der Japanners werden terug- gesiagenonze troepen ging tot den aanval over en drongen ue Japanners naar het dal N-ahiqoe terug. Onze verliezen bedragen ongeveer 300 man. In Ooste lijke richting begonnen de Japanners bij het aanbreken van den dag over de geheele linie vooruit te rukkeu. Op onzen reehtervleugel trokken onze troepen uit de noordwestelijke stellingen, waar wegens den toestand van het terrein de beweging der artillerie belemmerd werd, op de hoofdstelling terug. De strijd in het oosten was zwaarhet kwam tot een gevecht met de bajonet. Onze verliezen bedragen omstreeks 1000 man. Verdere berichten aangaande den loop en de bijzonderheden van den slag zijn niet ontvangen. Sedert van middag regent het in Liao-jang, en in- den omtrek hevigde rivieren wassea. TER NEUZEN, 29 Aug. 1904. Gisteren bracht, vergezeM van een groot gevolg het harmoniegezelschap ,/St. Cecilia" van Macheleii, directeur de heer J. B. Vrijdags, een bezoek aan ler Neuzen, om een concert te geven in den tuin van #de Buiten-societeit." Daar ook de leden der societeit in grooten getale waren opgekomen, was het ia den tuin zeer drnk. Door de harmonie werd een flink programma goed uitgevoerd. De directeur gaf blijk de clarinet niet alleen goed te kunnen hanteereu als diregeerstaf, maar deze waar noodig meesterlijk te kunnen bespelen. Het applaus werd den uitvoerd-ers niet gespaard. Uit een en ander bleek dat ook het gevolg van het gezelschap zich in den tuin uitstekend amuseerde en dat de menschen uit Machelen (een dorp met nog geen 2000 inwoners) vroolijke Juidjes zijn. Er waren uitnemende voorbeelden vanoud in jaren, maar nog jong van hartof van beenen Zalerdagavoad werd een twist tusschen eenige persoaen, ontstaan in een cafe, in de Grennlaan verder uitgevochien. Ten laatste verwijderde een der strijders zich on zich huiswaarts te begeven. De andere, zich blijkbaar nog niet voldoende ge- wroken achtende, liep zijn tegenstander achterna en wist hem nog eenige stampen en slagen toe te deelen, die o.rn. neusbloediug veroorzaakten. Door dfe politie, die daar inmiddels ter phatse kwam, is proces-veibaal opgemaakt. M oeasdag is boven Emmerik van het op- sleepende srtip Christina, sehipper Meeusen, het 4jarig zoonlje overboord gevallen en verdronken. De laudbouwer v. d. H. te IJzendijke kreeg Donderdag eeD slag van eeu zijner paarden tegen den bulk. In bedenkelijken toestand werd hij naar zyne wonmg gebracht. Hi| leed onuitstaanbare pynen en hedennacht is de ongelukkige aan de gevolgen overleden. Hij laat 9 kinderen na. Zaaiuslag^ 26 Aug. Toen heden namiddag de molenaar J. Haak met zijn staakmolen draaiende was, brak op eens de kop van den as, waardoor deze met de vier wieken naar beneden stortte. .elukkig was dezer dagen aaa de molen een nieuwe trap aangebraeht, die het a^hteroverslaan van de molen belette. De drie zich op de molen beviu- stende personen brachten het er met den schrik af. te begrijpen is, is de schade aanzienlijk te meer nog omdat schier alles wat naar beneden viel, aan stukken is. Zaamslag. 28 Aug. Dezer dagen reed een persoon uit deze gemeente met zijn motorrijwiel van hier naar Sluiskil. Langs het kanaal tusschen ler Neuzen en voormelsSe buurtschap, geraakte hij het stnur over zijn motor kwijt, met het gevolg dat hy in het kanaal terecht kwam. Gelukkig kon hij zich, door het riet vast te pakken er uit werken, zoo dat hij er met een nat pak ea den schrik vrij kwam. iSas vail Gent, 29 Aug. Zondagmorgen ont- .e .e heer Van Wijngaarden, opzichter aan de sluiswerken alhier, dat in den afgeloopen nacht een bezoek gebracht was in zijn duivenhok, dat op de koer achter zijne woaing staat. Een 26tal duiven lagen dood in het hok. Aanvankelijk dacht men aau kwaadwilligheid, doch bij onderzoek bleek dat een hond van een in woner alhier waslosgebroken, zich in het hok toegang had verschaft en aldaar die duiven had doodgebeten. haar te sprekeu, zeide later tot een der heeren van het gezelschap, dat er met de jonge gravin Orlowsky niets was aan te vangeu en zij maar beter had gedaan als ze in Hamburg was gebleven met haar huisbakken ideen. ,/Iedere echte Pool zal haar op den duur vervelend vinden en ik geloof, dat graaf Orlowsky er ook reeds zoo over denkt," voegde zij er spottend bij. Zooals altijd bij zulke samenkomsten, werd ook dien avond gedanst-de schoone gravin Suska Bradsky dauste vojrtdurend, nu met den een dan met den auder, terwijl haar man, die vrij wat onder was dan zij, aan den muur stond en verdrietig al die drukte aanz»g. Ook Hildegard danste weinigzij gaf voor, dat de zware fluweelen japon haar bij het dansen liuderde, maar inderdaad was zij in een te gedrukte stemming om aan dit vermaak deel te nemen. Telkeus sloeg zij het oog op haar man, die on- ophoudelijk in de nabijheid der schoone gravin Iradsky vertoefde. Zij spraken meest Poolsch met eikaar. Hildegard verstond daarvan bijna niets, doch uit het drukke gesprek, de levendige gebaren en het overmoedig iachen van beiden begreep zij wel, dat die twee met elkaar schertsten en dat er tusschen hen zekere vertrouwelijkheid bestond. Men ging aan tafel. Alsof dit vanzelf sprak, bleef graaf Orlowsky aan de zijde der schoone Suska, en Hildegard meende op de mewken, dat gravin Bradsky nu en dan een spottenden blik op laar wierp. Zij gevoelde zich als vernietigd, haar lart kromp ineen. Zij schrikte op uit haar droef gepeins, toen Paul over de tafel heen haar riep en zeide Burg, en Weth. van Middelburg stellen den gemeenteraad voor, over te gaan tot heffiDg van straatgeld. Zij ramen de ontvangsten daarvan op f 20,000 per jaarde hoofdelijke omslag zou dan met f 15,000 kunnen worden verininderd. Zaterdag vertrok van Rotterdam naar Amerika de ftijndatn met niet minder dan 1152 passagiers, waaronder 724 landverhnizers. Voegt men hierbij de groote equipage, dan vervoert deze boot naar de nieuwe wereld een kleine stad. Lieve Hildegard, ik word hier bestormd met verzoeken, dat wij ook de wintermaanden te Warschau zullen komen doorbrengenmaar als goed echt- genoot wil ik geen besluit nemen, zonder vooraf je oordeel er over gevraagd te hebben. En ik beweerde, dat uw man onder de pan- toffel staat en niets dnrft doen zouder verlof van zijne gestrenge meesteres, zei gravin Bradsky lachend. Ik heb mijn man nog nooit hinderpalen in den weg gelegd, antwoordde Hildegard, blozend van ergeruis. Wanneer hij iets nuttig of goed acht, schik ik mij natuurlijk gaarne naar zijne in- zichten. Bravo Bravo riepen alle heeren en met de glazen opgeheveu, bogen ze voor Hildegard en dronken haar toe. Dat was voor haar een triomf, waaraan de schoone Suska zich ergerde. Doch zij bedwoug zich snel en wendde zich opnieuw tot Hildegard met de woorden De zaak is dus beklonken. Na rijp overleg met mij heeft uw man dat plan nuttig en goed geacht, niet waar, heer graaf? Daarbij keek zij hem vragend aan. Ge hebt uwe toestemming gegeven, waarde gravin. Zooals wij hier bij elkaar zijn, zullen wij elkaar dus binnenkort te arschau wederzien en daar met elkaar een vroolijk carnaval vieren Leve de vreugd Leve de dames klonk het van alle kanten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 1