BI.TVOEGSEL Tor Ileuzsnschs Coarant Zaterdag 27 Augustus 1904, No. 4577. Gemengde berichten. Binnenland Arrowlissenients-reehlbank te Hiddelhnrg. I V iN DB VAN Naar aauleiding van da opmerking van de z/Arnh. Crt." in zake het wetsontwerp betreffeude de ouvereenigbaai heid van zckere staatsambteu met het Kamerlidmaalschap, schrijft //Het Vad." Wij kunnen de //Acnh. Crt." geruststelleu. Het aangekondigde wetsontwerp bedoeit niets ongrond- wetiigs. Alleen het Correspondentie-bureau com munique was wat slecht gesteld. Hat voornemen moet zijn te herzien de wet van 12 Aug. 1890 (vereischt door art. 90 der Grondwet), die aanwijst de hooge en gewichtige openbare betrekkiugen, welke de benoembaarh'eid met zieh brengen tot lid van de Eerste Kamer. En verder staat het in het 2e lid van art. 96 Gw. //De wet regelt voor zooveel nooditr de gevolgeu van de vereeniging van het litmaatschap van een der boido Kamers met andere dan de in het eerste uitgesloteu uit 's Lands kas bezol- digde ambten." De //iu de pracfijk opgedane ervaring" maakt vooral een betere regi ling van deze aangelegenheid zeer noodig. In den besteldienst van telegram men is, naar de //Prov. Gr. Ct." meedeelt, ten nieuwig- heid ingevoerd, die in hoofdzaak op het volgende neerkoint, doch in het bnitenland reeds lang wordt toegepast. Aaa de eukelvoudige telegraaf kantoren, waar minstens een besteller uitsluitend voor het bestellen van telegram men beschikbaar is, zullen voor dezen dienst worden aangesteld jongens van 15 a 16 jaar op een weekloon van 4, dat bij geblekeu ijver en geschiktheid twee keer m< t een gulden per week kan worden verhoogd en dus tut f G kan klimmen. Bij de intrede van hun SJOste levensjaar moelen deze jougelieden den te)e- -graafdienst verlaten. Zij kunnen dan, naar gelang van de behoefte en als zij daarvoor geschiktheid hebben, op daggeld aangesteld worden lot hulp- besteller bij de posterijen, otn, wanueer zij ook in die betrekking blijk hebbeu gegeven vau ge schiktheid en ijver en naarmate de behoefte zich doet gelden, aangesteld te worden tot brievenbesleller. tte directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft bepaald, dat ingeval bij de in- vordering van quitantieu de echuldenasr uiet thuis wordt getrolfen en geen huisgenooten aanwezig zijn otn hem nopens den aard der quitantie in te lichten, door den beambte met de invordering belasf, voortaan een kenr.isgeving zal worden achtergelaten, welke de noodige gegevens omtrent de qnitantie bevat. Vauwege het Miuisterip van Marine is te Groningeu op de Martinitoren een station voor draartlooze telegrafie gemaakt. Alles is thans voor het uemen van proeven gereed. Er wordt dagelijks getelegrafeerd met het station te Kampen, met dat vau Amsterdam, gevestigd op het op- leidingsschip //de Wassenaer" en met het station te Hoek van Holland. Door deze oefeuiugen verkrijgen zeeofficieren goede routine in het tele- grafeeren zonder draad. De seeretatis van het hoofdbestunr der schippersvereanigi'ig //Schuttevaer," de secretaris en de vice-secretaris van de afdeeling Amsterdam dier vereeniging, richten per circulaire //een woord aan alien in oris vaderland, die uit den aard van hun btdrijf aan de binnenlandsche scheepvaart zijn verbonden." In de circulaire komt o. in. het volgende voor z/Uit den aard van uw bedrijf rneenen wij te mogen afleiden, dat u ten zeerste belaig zult sttllen ru alles wat de scheepvaart betrefr. Als zoodanig kan het u niet oubekeud zijn, dat de schipperij thans in treurige omstandigheden ver- keert, zoodat zij ternauwernood een bestaan kan viudeu. Reeds bestookt door eene veelzijdige con- currentie, wordt zij door verschillende regelingen en toestanden met uitputtiDg en langzamen onder- gang bedeigd. Nochtans is de scheepvaart een der uitgebreidsle takfeen van mjverheid hier te lande en geeft zij aan vele nevenbedrijven het aan- zijn duizenden vinden in en door haar een be staan, Wij noemeu hier slechts scheepstimmer- lieden, mast-, blok- en zeilmakers, srneden, touw- slagers, tagrijns, victualiewinkeliers, scheepsbe- vrachters, expediteurs, sleepdienstondernemers, steenfabrikanten, verveners enz, enz. Tevens m^eien wij dat ook voor het welzijn van den handel, de scheepvaart niet ten coder mag gaan, doch zoo mogelijk tot hcogeren bloei moet worden ppgevoerd." Zij die deze circulaire verzondeu zijn van mee- nirg, dat er iets beproefd moet worden om de scheepvaart uit haar kwijnenden toestand op te htffen. Het komt hun voor, dat allereerst een bespreking moet plaats vinden overdevraag: wat. kan gedaan worden tot instandhouding en bevorde- ring vau het scnippersbedrijf Zij hopen spoedig met belangstellenden eene vergadering te kunnen houden, waarop door gedachtenwisseling plannen zouden kunnen worden outworpen,. die tot her- nieuwden bloei en welvaart van de scheepvaart eu aanverwante bedrijven leideu. TEH NEUZEN, 26 Ana:. 1904. Op de voordracht ter oenoeming van een onderwijzer aan school A te Vlissingen komt als no. 1 voor de heer J. J. Israel aihier en voor de beuoemiug van eene onderwijzeres aan school D als no. 3 mej. A. J. Vooren aihier. - De St. Ct. bevat een opgave van het aan- tal gevallen van besmetteiiike ziekten voorgekomeu van 17 tot en met 23 Augustus jl. Daaruit blijkt dat iu Zeeland voorkwamen 5 gevallen van diphtheritis eu wel te Hulst. Te Axel zijn, op uitnoodigiug van den heer Ph. J. van Dixhoorn, een 25tal landbouwers saamgekomen ter bespreking van de mogelijkbeid zich af te scheiden van de afdteling Hulst. der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland en te Axel zelf eene afdeeling te stichten. De heer Van Dixhoorn wees erop dat Axel bij keuringen, bij het houden van vergaderingen en tentoonstellingen door de afdeeling steeds stief- moederlijk wordt behandeld, alhoewel die gemeente toch altijd het grootste contingent levert. Na de uiteenzetting van het onderwerp bleek dat alle aanwezigen volkomen instemden met het voornemen. Een commissie werd benoerad, die de noodige stappen zal doen om deze zaak haar beslag te doett krijgen. In die commissie hebben zitting de heeren Ph. J. vau Dixhoorn, W. Dieleman Pzn., B. Puij- laert, Joh. de Feijter, W. de Koeijer, Henri Bonte en S. de Feijter. Door de Ceutrale RailF-isenbank te Utrecht is aan de aangesloten B terenleenbankeri, waarvan er Oostelijk Zeeuwsch-Vlaauderen een veertiental telt, het rapport van den heer A. H. Heijman, accountant le klisse en van de financieele com missie, die benoemd is op de laatsfe algemeene vergadering. Uit beide rapporten blijkt, dat en beheer eu boekhoudiug in volmsakte orde is be- vonden. Uit het rapport der laatste com -• issie blijkt verder, dat de gfdeponeetde gelden, welke niet als voorschotten aan de aangesloten banken zijn verstrekt, op prolongate zijn uitgezet tegen ouderpand in effecten. Die prclongatie bedroeg op 6 Augustus jl. f 255,000, waarvoor aan ontlerpand aanwezig was eene reeele waarde van 287900. Dus eene overwaarde van 13 Stoppeldijk. De heer Th. v. Haelst, Maandag aihier overleden, is Donderdagmorgen begraven onder aLemeene deelneming. Het lijk werd op een prachtigen wagen kerkwaarts gereden, terwijl de fanfare //St. Cecilia", waarvsn de overledene bestuurslid was, treurrauziek uitvoerde. In de kerk had een plechtige dienst plaats, waaina weer op het kerkhof de fanfare zich deed hooren en eene treffeude toespraak werd gehouden. De begrafenisstoet mag gerust op tweehonderd personen geschat worden, daar verschillende corporaties, waarvan de heer Van Haelst lid was, zooals kerk- bestuur, gemeentebestuur, polderbestuur enz., aan den overledene, die zich door zijn minzaam karakter algemeen bemirtd maakte, de laatste eer wilden bewijzen. St. Jangteeil. Er is nog het een en ander gevonden, dat door Baleur te Kwadendamme ge- stolen was en hier verborgen. De gevonden voor- werpen moeten kleedingstukken zijn. RECHTSZAKEN. De rechtbank heeft in hare zitting van 2G Augustus de volgende vonnissen uitgesproken Ch. L. S., bijgenaamd //de kromme Moens", oud 25 j., kooptnan te Kapellebrug (St Jansteen,) is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. D. J., oud 23 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. F. v. A., bijgenaamd //Fransche Dries", oud 34 j., arbeider te Heikant, (St. Jansteen), is wegens mishandeling en wederspannigheid vrij- gesproken. De Nederlandsche monitor Reinier Claeszeu, zoo schrijft men uit Antwerpen, die tbars in de haven aihier vertoeff, heeft, wegens zijn cigen- aardig n vorm, heel wat bekijks. HonderJen nieuwsgierigen verdringen zich dagelijks op of voor het schip om het te bewonderen. De Ranier Claeszen is het eerste vaartuig in haar soort, dat aihier een bezoek brengt. Commandant Van de Velde wooude Diusdag het diner bij, dat door den gouverneur der proviricie aan de officieren van het Argentijnsche oorlogsschip Presidente Sarmiento, te Autweipen op officieel bezoek, werd sangeboden. De vroolijke Hollandsche Jar.- tjes hebben hier hun gewoon succes. Den ge- heelen dag door ziet men er per velo de slad doorkruisen en zij schijneu zich op 't rijwiel even goed op hun gemak te gevoelen als indejol van hun schip. Iu de gemeente Ferwerderadeel is een 20jarig meisje, S., in eene vaart verdronken gevonden. Zij was de eenige dochter van welgestelde ouders. Men verliept zich iu gissingen omtrent dit geval. Dinsdag deed de Bredasche rechtbank uit- spraak tegen de beschuldigden in zake de botsing met de marechaussee te Slikgat. Negeu beklaagden werden tot 8 dagen, twee tot 3 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Niet veeleischend. In //Holland's Noorder- kwartier" vroeg een boerenknecht een gulden per week opslag, een lam gratis in de wei en het recht om zoo uu en dan met paard en kar van den boer uit rijden te mogen gaan. Toen de boer vroeg, of hij soms ook het gerij voor den knecht moest inspannen, antwoordde deze //astoe- blieft baas." De rijksveldwachler A. Reinders te Halfweg heeft een zonderlinge vondst gedaan. Toen hij Maandag bij de Zwethbrug het spoor van een otter volgde, dat naar een poel leidde, vond hij tusschen de takken van een boom een gevulde wit linnen- kussensloop. Bij opening bleek de sloop te be- vatlen een volledige heeren-garderobe, n. 1. een sporthemd, een hemd, eeu onderbroek, kousen, een pet en een broek deze laatste, van licht pilow, leek die van een verpleegde uit een rijkswerk- inrichting. Het goed heeft er nog niet Ling gelegen, want eeu dag of tien geleden kampeerden hij de plaats, waar bet pak gevonden werd, een troep zigeuuers, die het ongetwijfeld niet zouden hebben laten liggen. Het merkwaardigste was, dat op de kussensloop een briefje gesteld was met de woorden //Wasch het uit en hou het dan maar gerust." Een wereld-politie-unie, naar het model van de wereld-post-unie, wordt naar het ,/Berl. Tagebl." verneemt door de politie-autoriteiten in verschillende wereldsteden voorbereid. In Duitschiaud, Oostenrijk, Belgie en ook in ons land wordt daar tegenwuordig propaganda voor gemaakt. De uuie moet beoogen eeu samenwer- kiug van verschillende staten inzake politie-aan- gelegenheden. Uit den Haag meldt men Aan de Koniugiunegracht wilden twee agenteri- wielrijders een automobiel-bestnurder van beroep bekeuren wegens te hard rijden. De eigenaar van het voertuig weigerde te stoppen, en gelastte zijn chauffeur de agenten omver te rijden. Op het Bezuidenhout werd hij door de agenten achterhaald, nadat hij te vergeefs getracht had door de Pieter Bothstraat te ontsnappen. Daar deze straat ecbter dood loopt, trachtte hij nog door achteruitrijden te ontkomen. Dit mislukte, en proces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. Te Broek-op-Laugendijk zijn van 15 tot 20 dezer aan den afslag verkocht 289,000 bloem- koolen, 495,000 roode koolen, 77,500 wide en 108,600 geie kooLn, 139,800 bossen wortelen, 2900 rammenassen, 250 koolrapen, enz. Voor alle koolsoorten was veel vraag voor het buitenland, vooruamelijk Duiischland. Men meldt uit Haarlem aan de N. Ct. Zondagavond werd op den Spaarudammerweg bij Haarlem een vrouw, die daar met baar zusje liep, door een landlooper vastgegrepeu, doch op het hulpgeroep van het meisje weer losgelaten. Het gevolg is geweest dat de vrouw den volgenden dag door den schrik ontijdig beviel van een dood kind. De politic van Spaarndam stelde zoo spoedig mogelijk zij vernam het fe.it eerst Maandagmiddag een onderzosk in, en reeds denzelfden avond werd in een slaapstee te Haarlem ten man aan- gehouden, die, door de vrouw en het meisje her- kend zijnde, bekeude. De aanrander, 35 jaar oud, onlangs ontslagen uit de Rijkswerkinrichting, is ter beschikking der justitie gesteld. Tijdens een staking aan de sigarenLbriek der firma Van Rijn en De Vries te Wageningen, hebben 21 stakers eeu drietal vakgenooten, die niet siaakten, gedurende zes weken op hun weg naar en van de fabriek begeleid. Dit begon de niet-stakers te vervelen en zij vroegen vervoltriug wegens ,/hinderlijk volgen". (Art. 42G W. v. Sir.) Een rechercheur van politie zei daarop uit naam van den burgemeester aan, dat het dicht op de hielen volgen niet meer mocht voorkomen er moest steeds een afstand van vier of vijf meters in acht worden genomen, andere zou proces-verbaal volgen. Door den burgemeester van Wageningen, den heer Hesselink van Suchtelen, werd echter ver- klaard, dat hij zich absoluut niet herinnerde, den rechercheur een aanwijziug te hebben gegeven omtreut den afstand, die in acht moest worden genomen alleen heeft hij bij hem aangedrongeu op handhavirg van orde en rust. De kantonrechter te Wageningen veroordeelde de 21 mannen tot 3 dagen hechtenis, eu in hooger beroep eischte Dinsdag het O. M. bij de Arn- hemsche rechtbank bevestiging van dat vonnis. Mr. M. Mendels pleitte outslag van rechtsver- volgiug of allhans vervangiug van de hechtenis door een geldboete. In het Yolk van Dinsdag is gelijk wij reeds hebben gemeld medegedeeld dat op het verleden week in het Concertgebouw te Amsterdam ge houden congres der socialisten de Amsterdamsche politie, op verzoek van de Russische politie, de Hussische gedelegeerden trachtte te doen pho- tographeeren. Het Hbld. heeft zich naar aanleiding hiervan i tot den heer Batelt en tot den hoofdeommis- saris van politie te Amsterdam gewend, die echter beiden weigerden het blad mede te deelen of de beschuldiging al dan niet juist was. De waarnemende burgemeester, hoofd der stedelijke politie, deelde aan het blad mede dat indien het bovenstaande geschied is, dit zonder zijn voorkennis is geweest. Doch de hoofdeommissaris van politie heeft niet alleen den burgemeester, doch ook de rijksregeering te gehoorzamen en het is mogelijk dat de minister van justitie in deze zaak betrokken is. Hoe het ook zij, zegt het Hbld., wij hopen dat het blijken zal dat de Amsterdamsche politie er niet toe heeft medegewerkt om vreemdelingen die in Amsterdam vreedzaam een geoorloofde vergadering bezochten, in hun eigen land daar- van onaangename gevolgen te doen ondervinden. Eergisterenavond had er op de papierfabriek te Weert-Meerssen een vreeselijk ongeluk plaats waarbij helaas een menschenleven te betreuren is. Zekere Konings van Maastricht, oud circa 20 jaren en ongehuwd, was bezig met rangeeren van wagens op de lijn, loopende op de fabriek. Op een onverklaarbare wijze geraakte hij nu tusschen een wagon van pi. m. 25,000 kilo en een stuk muur beklemd. De slag was z66 vreeselijk hard, dat een stuk van den muur afbrak en derhalve nog op den jongeling neer- kwam. 1 erstond hieronder uitgehaald, was 't slechts 't zwaar verminkte lijk van den onge- lukkigen K., dat men te voorschijn haalde. Het geleerde paard //Hans," hetwelk te Berlijn door zijn sehranderheid zooveel bewonde- ring wekte, ook bij mannen van wetenschap als professor Mobius, is geblekeu geen denkend, maar enkel een gedresseerd dier te zijn. Er worden eenige vermakelijke bewijzen daarvan mede gedeeld. De eigenaar verzocht een der toeschouwers, Hans zijn horloge te laten zien, dan zou het dier zeggen hoe laat het was. De bedoelde toeschouwer nam echter in plaats van zijn horloge een vijfmarkstuk in de hand en Ka'ns gat toch door stampen den juisten tijd te kennen onder 1 uid gelach van alle aanwezigen. Ook bleek de knappe Hans een rij jongeus te kunnen tellen, zonder eens naar hen te zien. Kortom de oplossing van de wonderbaarljjke knapheid van het paard ligt in de verklaring van zijn oppasser,/Eigenljjk ben ik de schrandere Hans want als ik mijn oogen neersla, begint het dier met zijn hoeven te trappen, zoolang tot ik mijn oogen weer opsla." Er wordt in Mechelen veel gesproken over een geval van bloedvergiftiging. dat daar den dood van een beenhouwer voor gevolg heeft gehad en eene lijkschouwing uitlokt. De beenhouwer in kwestie, De Vadder ge- heeten, had op de veemarkt verscheidene beesten betast, toen bij eensklaps aan een puistje op den arm eene hevige jeuking gevoelde. Hij wreef er over en de arm begon geweldig op te zwellen. 1 oeu hij thuis kwam, ging de beenhouwer naar bed, de geueesheer werd geroepen, doch ondanks alle zorgen stierf de man denzelfden avond. De geueesheer leverde de noodige be- wijsstukken af en de begrafenis werd op daags nadien bepaald. Het lijk werd gekist. Doch in den loop van den nacht hoorde men een geweldigen slag. Men ging zien en zag dat de doodk'ist gebarsten was. De arm was gedurig opgezwollen, zoodat hij zoo dik was als het lijf. De geneesheer werd opnieuw geroepen en deze verkreeg van den burgemeester eene toelating tot onmiddellijke begraving. En in eene groote spekkist werd het lijk naar het kerkhof gebracht. De zoon, die middelenvijl uit Parijs was aangekomen, om des morgens de begrafenis bij te wonen, is, naar het schijnt, voornemens de lijkschouwing te vragen. (Handelsbl. v. Antw.) Bij een juwetier te Parijs, Lepee Esmelin, boulevard des Capucines 21, is een diefstal ge- pleegd door een paar doortrapte guiten. Boven den winkel stond een woniug leeg, en eenige dagen geleden was er een heer geko°man om die woning bj huren. Hij vroeg naar de voorwaarden en zeide, dat hij terug zou komen met zijn architect. Hij kw'am den volgenden morgen met een ander heer terug en deed allerlei opmetingeu in de ledige vertrekken. Terwijl die twee daar bezig waren kwam er een boodschap van beneden dat er iemand was om de portier te spreken. Toen de portier beneden aan de praat werd gehouden, namen de vermeende huurders de electrische waakbel weg en verge- wisten zich van den vorm van het slot. Zoo waren zij in staat een sleutel te maken, en met dezen sleutel hebben zij stilletjes in de woning weten te komen zonder dat iemand het bemerkte. Des nachts zijn zij toeu aan het werk gegaan in den vloer werd een gat gemaakt en door dat gat lieten zij elkaar neer in den winkel van den juwelier. Alles wat vau waarde was, werd meegenomen, ongeveer 150,000 frank met elkaar. Met hun buit zijn de listige dieven weer naar de boven woning vertrokken en van daar op straat. Deze zelfde juwelier is 10 jaren geleden voor een nog grooter bedrag bestolen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 5