Het Kantoor Merinos Saijet. GOEDE RAAD. Advertentien. Kwestie van lang ieven. naar de Tholensstraat No. 3, Ongevallen-Verzekering-IP. „FATUM" (Wordt vervolgd.) Melkvoedsel voor KinderenenZieken.l Een Duitsch dokter, houdt vol en natuurlijk zich op de statistiek baseerende dat eene behoefte voor het lange leven, het huwelijks>-leven is. De statistiek geeft inderdaad aan dat de sterfte bij de ongetrouwde personen tusschen de 30 en 40 jaar 27 percent bedroeg, terwijl dat bij de getrouwdeu znlks nauwelijks 18 percent is. Op 50 personen die den leeftijd van honderd jaar bereikt hadden heeft hij geen enkel ongetrouwd persoon gevcudeu, hij heeft er niet meer getrouwd gevonden want deze vijftig personen waren weduwuaar, Wij ge- looven dat het geheim van het lange leven door den Duitschen dokter aangegeveu minder partij- genooten zal vinden dan dat, dat wij hier onder van een groot dokter aangeven Het bloed, is het leven; houdt uw bloed rijk en zuiver, en gij zult lang leven. Men is er zeker van dat deze theorie goed is buiten de wetenschappelijke theoretische aantoonirg die onbetwistbaar is, door de prak- tische aantooning die er iederen dag van geleverd wordt door de zieken die de Pink Pillen nemen. De Pink Pillen hernieuwen en verrijken bet bloed en het is wegens deze merkwaardige eigenschap dat zij de duizende genezingen verschuldigd zijn die zij bewerken. De ziekte te verdrijven is het leven verlengen. Ouder het aantal personen door de Pink Pillen genezen, kunnen wij voegen De heer Eudes, schipper, op de schuit, Jantina Role- fina te Rotterdam, die schrijft Sedert 3 jaren ben ik lijdende geweest aan hevige pijuen in inaag en borst, hetgeen mij deed besluiten om ook eens tot het gebruik der Pink Pillen over te gaan. En ik heb er mij niet over te beklagen want ik ben thans weder welvarend en verricht met opgeruimd- heid mijn b;roep van schipper. Het is door duizende attesten bewezen dat de Pink Pillen onovertreffelijk zijn tegen bloedar- moede, bleekzucht, nenrasthenie, algemeene zwakte, rhuematiek, maagziekten, zenuwpijnen, heupjicht, St-Vitusdans, OJregelmatigheden der vrouwen. Prijs f 1,75 de doos9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilie, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. franco toezendiug tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij JOH. DE ROOS, K 157, Vlasmarkt, Middelburg. Door den heer Joh. de Roos is als wqderver- kooper der Pink Pillen voor TER NEUZEN en omstreken aangesteld A. YAN OYERBEEKE LEUNIS, Westkolkstraat. Getrouwd G. TIMMERMAN M. A. BALKEN STEIN, die, mede namens hunne wederzijdsche familie, dan ken voor de vele bewijzen van belangstelling bij bun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 25 Augustas 1904. van den RIJKSBE 1AALMEESTER wordt met ingang van 30 Aug. a. s., tot iuidere aankondiging, verplaatst bij den heer MIELEN. te 'sGRAVENHAGE. Persoonlijke, levenslange Spoorweg- en Stoomscbip Ongevallenverz., Arbeidersverzekering. Reisver- zekering over de geheele aarde. Wiel- of Auto- mobielrijdersverzekering. Verzekeriug volgens de Ongevallen wet 1901. Verzekering tegen de wet- telijke aansprakelijkheid enz. Vraagt Tarief!! F. KENSE, Agent, Lage premien Ter Neuzen (Markt). Wenscht men sterke, zacfitegoed vam, kleur blijvende kousengebruikt dan dat verpleging in Viet huisgezin alhier tot nu toe zeer be- zwaarlijk en dan nog allijd met zeer groote kosten te ver krijgen was, en dat door gemis aan een goed ingericht ziekenhuis vele ingezetenen verplicht waren zich in andere plaatsen in geatichten ter verpleging te doen opnemen; dat wijkverpleging en het ziokenhuis voor de gcmeente Ter Neuzen geaclit kan worden te zijn van zeer groot belang dat, hoewel door verschillende firma's en ingezetenen toe- zeg»ing voor jaarlijksche bijdragen zijn gedaan, de vereeniging nog" geen voldoend inkomeu heeft om het ziekenhuis naar behooren te exploiteeren dat door den geraeenteraad den 24 Jan. 1901 in pnncipe is besloten tot den bouw van een ziekenhuis over te gaan, nan welk besluit nu door het totstandkomen van een parti- cnliere inrichting wellicht geen uitvoering zal worden gegeven en de gemeente daardoor groote geldelijke offers zullen be- spaard worden redenon waarom het bestuur van bovengenoemde vereeni ging uw college beleefd doch dringend verzoekt de vereeniging jaarlijks met een bedrag van 500 te willen steunen, om het mogelijk te maken de vereeniging in stand te houden. De Voorzitter herinnert, dat in de raadszitting van 24 Januari 1901 door den Raad op voorstel dor heeren Van IJsselsteijn, Harte, Van de Velde en Visser in principe werd besloten tot den bouw van een ziekenhuis en Burg, en Weth. uitgenoodigd bij de behandeling eener volgende begrooting daartoe voorstellen te doen. Niettegenstaande Burg en Weth. ook van raeening waien dat hier hoog noodig een ziekenhuis moest komen, hebben zij nagelaten daartoe voorstellen te doen onidat zij bezwaar hadden de noodige kolossale sorumen op de begrooting te brengen. Evenwel is de plicht die ten deze op de gemeente rust niet weggenomen Eehter rijst de vraag, of, liu door de zorgen van een comite alhier een ziekenhuis is verrezen, nu hier zoo'n inrichting bestaat, het nu nog noodig is dat de gemeente er zelf een bouwt en of het niet beter zou zijn de bestaande inrichting te steunen, door daarvan lid te worden. Uit de statuten blijkt dat de ingezetenen van gemeenten die lid worden tegen eene betaling van 10 per 1000 inwoners de voordeelen genieten van opgenomen te worden volgens het lagere tarief dat voor de leden geldt. Voor leden die minder daD 600 inkomen genieten be draagt het verpleeggeld f 1 per dag en f 1,50 voor niet leden, voor leden met f 600J 900 inkomen is het f 1,30, voor niet-leden f 2,— het geett dus nog al een aanmerkelijk voordeel als men lid is, waarvan dan ook de gemeente kan profiteeren voor de personen die vanwege kaar moeten worden opgenomen. Er zou ook nog een ander voordeel te behalen zijn. De gemeente zou knnnen bedingen dat er voor vanwege liaar op te nemen patiiinten steeds, een bed disponibel wordt ge- houden. - Op grond van het aangevoerde heb ik me in de vergadering van Burg, en Weth. voor het geven van subsidie verklaard, maar wanneer het eene kwestie wordt van meerderheid en minderheid, diingt de meerderheid hare meening op den voorgrond, en n oest ik namens het college het afwijzend voorstel doen. Ingevolge de wet op de besmettelijke ziekten is de gemeente verplicht voor opneming van lijders aan besmettelijke ziekten een ziekenhuis beschikbaar te honden en daarvoor dient de zoogenaainde oude school. Het is reeds dikwijls voldoende aangetoond, dat dit hotkan het gerust genoemd worden, zoowel als gebouw en wat het materieel betreft, zeer ellendig is en niem.xnd heeft er wat voor over om dat in orde te laten brengen. Evenwel, zoolang er niets anders is, moat de gemeente dat lokaal als ziekenhuis behouden. Er zou eehter ook met het bestuur van dat ziekenhuis kunnen worden onderhandeld om, nevens een krib voor gewone zieken ook gelegenheid te scheppen voor het verplegen van lijders aan besmettelijke ziekten. Op grond van een en ander acht ik ondersteuning van het nuttige gebouw hoogst wenschelijk. De heor Van den HoekDe gemeentebegrooting is aan- geboden op een bedrag van 71,724,054 met een post voor onvoorziene nitgaven van f 426,854, welk laatste bedrag, naar ieder zal toestemmen, veel te gering is. Oorspronkelijk sloot de begrooting eehter met een te kort en om dit Inttele bedrag voor onvoorziene uitgaven te verkrijgen, heb ikals Voor zitter der Commissie van Fabricage verschillende voorge- nomen werken moeten schrappen tot een gezamelijk bedrag van f 745,62. Hoe wel ongaarne, heb ik zonder bezwaar te maken die werken geschrapt, ofschoon het ook hoogst nuttig en noodig zou zijn dat ze werden uitgevoerd. Het betrett het herleggen van kei- en klinkerbestrating, het inaken van een eindje be- strating in de De Doelderstraat, dat al zoo lang modderig ligt en het maken van een nienw steenen gebouwtje op de R. K. begraafplaats. Ondanbs dat is het nog maar een treurige post voor onvoorziene uitgaven. Dan is ook nog niet opgenomen de 125 subsidie aan de »Vereenigde Handwerkslieden" omdat de provinciale- en rijkssubsidie nog niet is verleend, maar die toch ook zeker zullen moeten worden uitbetaald, dan schiet er maar f 301,854 over. Nu zou ik wel eens willen dat de Voorzitter aanwees, waar die 500 vandaan zonden moeten komen. Jaar op jaar moeten er bij Fabricage werken geschrapt worden omdat er geen geld voor te vinden is. Het zou zeker niet te veel gevcrgd zijn om over een post van f 1000 voor onvoorzien te kunnen beschikken. De Voorzitter: Het is zoo, dat steeds in de eersteplaats bij Fabrica. e moot worden bezuinigd, maar welke post is ook meer harmonica-achtig en kan meer worden uitgehaald of ingeduwd. De heer Van den Hoek: Ik heb er dan ook geen bezwaar tegen gemaakt, doch waar er nu trots dat nog maar f 801,854 disponibel is, dat veel te gering is, wilde ik gaarne weten waar n die f 500 vandaan denkt te halen. De Voorzitter: Het zou nu ook juist mijn voornemen niet zijn om de geheele gevraagde som toe te staan, maar wel om wat te geven als de begrooting het eens toeliet. En dan is er een post geraamd van f 800 voor een schutting langs den grond van het R. K. kerkbestunr, tot het plaatsen waarvan de gemeente wel is waar verplicht is, doch die een uitgaaf betreft, welke, omdat het nieuw werk is, eigenlijk niet uit de gewone inkomsten zou moeten worden bestreden, doch waarvoor zou moeten worden geleend. Dan komt er een bedrag van f 800 vrij en dan zou de Raad de hand over liei hart kunnen strijken er. eene inrichting steunen, van welker stichting reeds het gevolg is geweest dat ook verschillende personen van elders daar reeds werden opgenomen en er een liefderijke behandeling en verpleging ondervonden, terwijl zij anders elders, naar het buitenland of Vlissingen zouden heengetrokken zijn. En dat die menschen nu hier komen, levert toch voor de gemeente ook meer voordeelen opdie hebben toch ook weer hun nooden en behoeften, die dan hier aangeschaft worden. De heer Van den Hoek: Als er telkens een leening moet worden aangegaan voor uitvoering van een werk als door u bedoeld weet ik niet meer waar het heen zou moeten. De Voorzitter: Voor nienwe znken kan toch kapitaal geleend worden. De leden zullen zich nog wel herinneren dat een voorgenomen verbetering van de rioleering der Markt door Ged. Staten niet goedgekeurd werd, omdat die uit de gewone baten zou bestreden zijn geworden, maar zij schreven dat voor zoo'n werk moest worden geleend. Nu stem ik toe, dat een sommetje van 800 leenen niks beteekent, maar verleden jaar hebben we geleend voor den aankoop der begraafplaats te Sluiskil, het volgend jaar zullen we wel moeten leenen voor voorziening in den afvoer van rioolwaterals we dan en passant voor de schutting ook leenden werd het wellicht f 3000 f 4000, dan was het de moeite waard. De heer Van den Hoek Wat het goedkoope tarief betreft, moet ik opmerken dat daarvan alleen kan profiteeren iemand die lid is. Maar dan nogwelke workman kan f 1 per dag verpleeggeld betalen. De VoorzitterDe menschen worden er toch alleen ver- pleegd, wanneer daarvoor bij hen aan huis geen gelegenheid is. En dan is f 1 per dag verpleeggeld toch niet te veelzonder betaling kan de inrichting niet lies latin. De heer Van den HoekIk wil niet beweren dat het te duur is, maar dat geen werkman het betalen kan. Neem het gunstigste geval, dat hij lid is van »Hulp in Nood daarvan f 5 's weeks krijgt en dan nog half geld van de ploeg, ook 5 10. Daarvan moet dan 7 verpleeggeld at. Hoe kan dat t Het is daarom eene inrichting die niet ten goede komt aan de minderen. maar aan de meergegoeden. De VoorzitterDit moet ik bepaald tegenspreken, want de meergegoeden betalen ook meer. De heer Van den Hoek Zoodra de menschen een inkomen genieten van meer dan 600, en daaronder vallen zoo b. v. de werkliedin van de firms Little Johnston, dan wordt het verpleeggeld f 1,80 of 9,10 per week. Ook voor hen is dat niet te betalen. Het blijft daarom voor de minderen onbereikbaar. Opgemerkt wordt dat voor hen die wegens ongevallen op genomen worden de rijksverzekeringsbank betaalt, wanneer het een ongeval betreft dat in de termen der verzekering valt, zoodat de gemeente daarvoor geen steun behoeft te verleenen. De Voorzitter wijst er op, dat ook opname van vrouwen van werklieden kan noodig zijn, zooals reeds met enkelen het geval was. En de inrichting kan toch niet voor niets werken De heer Grenu Wanneer subsidie gegeven wordt, wat zal de gemeente dan krijgen De Voorzitter: Het laagste tarief voor de van wege haar verpleegden, voortdurend de beschikking over een bed, dat dan niet voor andere verpleegden dan die der gemeente mag gebruikt worden, en controle over de administratie. De heer Van den HoekVoor dat laatste geef ik geen 24 cent. De heer Visser Als ik het goed begrijp is het bij de leden van het Dag. Best, die waren voor afwijzing van het verzock meer een dubbeltjes- dan een beginselkwestie. Zooals door den Voorzitter is herinnerd, werd destijds door den Raad besloten Burg, en Weth. op te dragen het doen van een voorstel voor de inrichting van een ziekenhuis en daarop werd nog steeds gewacht. Nu hoorde ik, dat het comite bij Burg, en Weth. is geweest en dat hun te kennen gegeven werd, dat van het bouwen van een ziekenhuis van gemeentewege in de eerste tijden wel geen gprake zou zijn. Nu er in dezen van Burg, en Weth. nog geen voorstel gekomen is, dacht ik, dat we misschien beter af waren met aan de bestaande iRrichting subsidie te verleenen, dan zelf een inrichting te maken, wat der gemeente dan toch altijd veel meer zou kosten. En daarom kan ik mij vereenigen met het voorstel van den Voorzitter om wat te geven. De heer ersluijsIk schaar me ook aan de zijde van den heer Visser, maar zou eerst over het verleenen van subsidie wenschen te beslis-en, wanneer blijkt, dat het Ziekenhuis te kort komt. Er is in een der laatste vergaderingen der vereeniging eene commissie benoemd die zou trachten meerderen steun te verkrijgen door het aanwerven van leden. Omtrent het resultaat dier poging vernam ik nog niets en ik zou eerst wel eens willen weten hoe de afloop daarvan geweest is. De VoorziiterRekening en verantwoordkig is er, voor z lover mij bekend, nog niet gedaan, dat doet men natuurlijk niet ieder oogenblik. Maar dat kan ik wel van te voren zeggen, dat er geld noodie is. Het zou zelfs wel zonderling zijn als dat bij eene vereeniging als deze niet het geval was. De heer Versluijs: Veel zal er van afhangen hoe de poging om meer leden te krijgen is afgeloopen. De heer Wieland 'k Denk dat dit wel poverties zal zijn het visehwater was al heelemaal afgevischt, zelfs met netten met mazen van verboden grootte. De heer Moes verklaart ook op den financieelen toestand der gemeentekas te hebben gezien, toen hij er zich voor verklaarde om afwijzend op het verzoek te beschikken. Hij geeft in overweging om de beslissing nog eens aan te houden voor nader b.raad en onderzoek. De heer Grenu is daar voor. De Voorziiter: Financieel Hjkt het nadeelig te zijn, maar als de gemeente zelf voor een ziekenhuis zorgde, zou het haar veel meer kosten. De heer Van den HoekDan waren we ook zelf baas. De heer Mots: Als menschen ter verpleging gian naar het academisch ziekenhuis te Utrecht kost het niets dan de reis. De Voorzitter stemt dat toe, maar merkt op dat men over het algemeen liever niet wil dienen voor voorwerp van studie voor de studenten, wat daar het geval is, hoewel men er evenwel eene zorgvuldige behandeling en verpleging geniet. Besloten wordt eene beslissing op het verzoek aan te honden tot bij de behandeling der beg-ooting. If, Voorstel van Burg en Weth. tot aanschaffmg van een eleetro-motor voor afvoer van rioolwater. De Voorzitter De afvoer van het rioolwater heeft al heel wat voeten in de aarde gehad. Den 15 Oct. 1903, werd aan Burg, en Weth. opgedragen voorstellen te doen om te voor- komen dat het lage stadsgedeelte bij zware regenbuien over- stroomd wordt, doordat tengevolge van den walerstand in de buitenhaven het water uit de riolen niet kan loozen. Burg, en Weth., zelf de noodzakelijkheid erkennende een eind te maken, zijn begonnen met het doen van aanvragen voor eene machine voor het verwijderen van het overtollige water. O m. is ook nog overwogen het maken van een groot reservoir, waarin het rioolwater zich zou kunnen ontlasten en er gelegenheid was voor berging van water, maar daarvoor is binnen de kom hoegenaamd geen plaats meer te vinden, zoodat het eenige middel bleef eene machine om het water weg te pompen. We hebben dus noodig een motor en een pomp met eene capaciteit van 150 M3. p' r uur en 5 M. opvoerhoogte. Sedert onze onderzoekingen begonnen zijn zijn er maanden overheen gegaan. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om een verplaatsbare machine aan te schaffen, omdat die dan mogelijk ook op eene andere plaats zou kunnen worden benut en werd daarvoor in het Alg. Nederl. Advertentieblad prijs gevtaagd. Verschillende opgaven kwamen in, voor petroleum en ben- zine-motoren, ook enkele stooramaehines, loopende in prijzen van f 2550— J 5C00. De toenmalige directeur van de electrische centrale alhier had meegedeeld, dat de centrale geen stroom zou kunnen leveren voor den noodigen electro motor, maar de tegen- woordige directeur heeft verklaard dat dit wet het geval is. Dan moet het eehter eene machine zijn die op eene bepaalde plaats wordi opgesteld en daar blijft siaan. Voor zoo'n machine is van den directeur voornoemd de volgende aanbieding ingekomen In vervolg op mijn schrijven, dd. 23 Juni j.l., en als antwoord op uwe itissieve van 22 Juni no. 717 heb ik de eer UEd. te offreeren als volgt Een pomp van eene capaciteit ad 150 M8. per uur bij opvoerhoogte van 5 M. deze is voorzien van een 150 at- sluiter met flensen in een bronzen waaier met het oog op oxidatie door zout water. Een vleugelpomp no. 4 voor het aanzuigen of luchtledig maken der pomp voor ijzeren zuig en persleiding van lj" met koperen voeringstukkeu in de pomp. Een electro-motor van 14 P. k. bij 440 voet en pi. m. 1050 toereneen aanloopweerstand, spoorrails en riemschijf. Voorts een 14" koperen luchtkraan, drijfriem van maximale lengte ad 9 M. en de compleete electrische installatie in het pompgebouwije met inbegrip van het stellen der pomp en electro-motor. De pomp is met eenzijdige inlaat en de riemschijf loopt in 2 kussenblokken. Volgens advies van den fabrikant zou de pomp binnen 2 maanden na opdracht leverbaar zijn en de motor binnen 1 maand. Niet inbegrepen zijn fundatiebouten voor pomp en motor of eventueele ijzeren balken om de pomp op te plaatsen boven het pompruimtimmerwerk, metselwerk en pijpleiding. De prijs der pijpleiding kai eerst worden bepaald wanneer het plan voor het te maken pompgebouwtje is vastgesteld. De kosten van bediening, met inbegrip van koolborstels voor de dynamo zullen m. i. niet meer bedragen dan J 25 per jaar, mits de pomp alleen voor het beschreven doel, bemaling van rioolwater gebezigd wordt. De prijs dezer compleete installatie met een jaar schrifte- lijke garantie voor deugdelijk materiaal en afwerking, bedraagt 1245. De Voorzitter vraagt of de Raad er toe kan beslniten om over te gaan tot het aanschaffen eener machine in den geest zooals door den directeur wordt voorgesteld. Spreker vmdt het wel jammer dat de pomp dan niet verplaatsbaar is, want zij zal soms lang staan zonder gebruikt te worden en zou dan wellicht wel eens ergens anders te pas kunnen komen zooals met de motorspuit der vrijwillige brandweer wel al het geval was. De heer Visser acht het een voordeel dat de machine staat ter plaatse waar zij moet werken, daar zij dan elk oogenblik in gang kan worden gesteld, terwijl dat, als zij ergens anders gehaald moet worden, wel een half uur duren zal. Den heer Wieland komen de geraamde kosten van be diening per jaar f 25 zoo laag voor. Hoe kan dat zoo weinig zijn, als men eens nagaat wat de eectrische ver- lichting kost. Welke waarborg heeft men dat het zoo zijn zal. De Voorzitter merkt op, dat het leveren van stroom voor beweegkracht veel goedkooper is dan voor verlichting en hoe minder de machine zal moeten draaien, hoe minder't kosten zal. De heer Dees Maar welken waarborg krijgen wij dat de machine zal werken zooals wordt voorgesteld, dat die lage stadsgedeelten toch nog niet onder water zullen loopen en we ons geld met het koopen der machine niet in 't water zullen gooien De Voorzitter: Het is niet te zeggen dat bij eene hevige stortbui, als de riolen het water niet kunnen verzwelgen, er toch niet eens eene overstrooming zal plaats hebben, maar het water zal dan toch niet zoolang blijven staan en zeker niet uit de riolen naar boven komen. Is dit laatste water reeds niet frisch, nog erger wordt het als het zich gaat vermengen met den inhoud van privaalputten, zooals meermalen is voor- gekomen. Als er dan nog eens een overstrooming plaats heeft zal deze zich bepalen tot water dat van boven komt, want tijdens het regent is de machine dan reeds bezig met het ledigen der riolen. De heer Van den Hoek betoogt ook, dat niet met absolute zekerheid te zeggen is, dat overstrooming geheel zal kunnen worden voorkomen. De heer Dees Zal de machine voldoende zijn om het meest overtollige water weg te pompen De Voorzitter: In elk geval is dit water vlugger weg. De heer Dees blijkt meer het oog te hebben op de deugde- lijkheid der machine en vraagt wie in staat zal zijn te controleeren dat deze zal werken zooals wordt opgegeven, De Voorzitter meent dat het zou te controleeren zijn door het maken van een bak van 24 M3. die dan op 1 minuut zou moeten gevnld zijn. De heer Van den Hoek merkt op dat dit niet de wijze van controleeren eener pomp isdaarvoor zou een technisch ingenieur moeten geraadpleegd worden. De heer Versluijs Is ae voorziening tegen die overstrooming niet op andere wijze te maken De Voorzitter: Vroeger waren er slooten, waarin het water geborgen kon worden, maar die zijn van lieverlede opgeruimd, zoodat nu a les in de riolen moet blijven, die al het water niet kunnen bevatten. Verleden jaar stond het zelfs tot in de Nieuwstraat op enkele erven De heer MoesHet zou ook te maken zijn met een spniboez'm, maar nog afgezien van de plaats waar die te inaken, zou die ook zeer veel kosten. De heer Wieland is niet zoo zeer bang om tot het plaatsen van de machine over te gaan, maar is bang voor de gevolgen, gedachtig aan de ervaring met het electrische licht, waarmee we zegt hij als we 't eerlijk willen zeggen, wet wat zijn bekocht. De heer Van den Hoek schat de gezamenlijke onkosten van het plaatsen op f 3000. De heer Dees Ik zou nog maar geen cijfers noemen. De heer Van den Hoek voorziet dat het genoemd bedrag zeker niet zal worden overschreden. De VoorzitterHet is de bedoeling de pomp te plaatsen bij de uitmonding van het riool en voor het plaatsen van een gebouwtje enz. vergunning te vragen aan het departement van waterstaat. De heer Van den HoekGarantie geven dat bij eene regenbui het water niet meer op de srraat zal blijven staan is niet mogelijk, maar het zal er toch niet lang staan. De Voorz tterAlle aanbiedingen die wij kregen zijn keurig nitgewerkt en er wordt een jaar garantie gegeven. De heer Dee*Het is maar de vraag of we ernietrrede kunnen nitspelen zooals het geval is met de motorspuit. die wel eens weigerde op een oogenblik dat men haar juist noodig had. De heer Van den Hoek: Een elec romotor weigert nooit. Ik heb er over gesproken met een technisch persoon, buiten dc zaak staande, die zeide dat maar 2 machines voor beweeg kracht steeds te vertrouwen waren en dat is een stoommachine en een elec romotor. De overige motoren zijn te gecompliceerd en daardoor niet steeds te vertrouwen. De VoorzitterEn de pomp zal zijn eene centrifugaalpomp, waarvan er reeds zdoveel zijn geleverd, dat deze kunnen gemaakt worden zonder gevaar te duchten voor hapepen. Hoe minder de pomp gebruikt moet worden, hoe minder het zal kosten van beweegkracht. De heer Wieland O, ik wou dat ze nooit meer noodig was en ik zou er ook niet tegen opzien al kostte het jaarlijks het drievoudige van heigeen wordt opgegeven maar het licht De heer \'rs!uij< zou het wenschelijk achten dat, alvorens hierover beslist wordt, Burg, en Weth. officieele inlichtingen vroegen aan een technisch ingenieur. De Voorzitter: Als men ziet dat er hier een electrische drukkerij, -bakkerij, zagerij enz. zijn, die goed werken, behoeft men toch niet bang te zrjn dat die beweegkracht niet voldoet. De heer Versluijs: 'tis maar voornamelijk om te weten of zoo n machine van f 124" geschikt is voor het doel waar ze noodig is. Er kan toch geen bezwaar zijn dat te onder- zoeken. Alle tot h ertoe verkregen inlichtingen waren van leveranciers en de inlichtingen van den heer Van den Hoek zijn niet officieel. De heer Van den Hoek verklaart zijn zegsman niet te kunnen noeu en De Voorzitter: Als er soms gedacht wordt dat de pomp niet voldoende is kunnen we ook wel een grootere krijgen. Een leverancier die bij me kwam antwoordde, toen ik hem vroeg of hij een pomp van 150 MS. per uur kon leveren: vAl wilde u er een van 3000 M8 hebben". Dat is dus geen bezwaar, maar dan zijn de kosten hooger. De heer Van den Hoek: We hebben ook 5 M. opvoer- vermogen gevraagd, wat niet noodig is, doch gevraagd omdat bij vermindering van de capaciteit der pomp deze toch nog voldoende zou kunnen werken. De heer VisserAls we eens een pomp namen van 250 MS. Verschillende leden meenen dat dit niet noodig is. De heer Wieland ziet er wel verbetering in bij storm, als het water niet vanzelf kan wegloopen, doordat er geen voldoende eh ko t. kan de machine doorwerken. De heer Van den Hoek De inhoud der riolen kan op 600 Al8 berekend worden, zoodat, als die gelijk vol staan, de machine die op 4 nren zou kunnen leeghalen. De heer Versluijs: Als het water dan op de straat staat, duurt het wel een heelen dag. De heer Van d n Hoek: Ja, maar het is niet noodig dat de riolen leeg zijn als het water maar van de straat blijft. De heer Wieland: Als er maar gezorgd kan worden dat het er niet opkumt. De Voorzitter: Naar ik meeu is het de bedoeling om de machine van uit de centrale te bedienen. Men kan daar waarnemen ol er een r. genbui hangt die overvloedig oflang- durigen regen brengt en weet hoe de waterstand is. Wanneer het noodig wordt geacht is alsdan door het omzetten van een handel de machine in werking le stellen. Hierna wordt met algrmeene stemmen besloten om de voorziening voor den afvoer van overtollig rioolwater te maken op de wijze zooals door Burg, en Weth. is voorgesteld, en dat college gemachtigd verdere stappen te doen om een nitge werkt plan voor de uitvoering den Raad aan te bieden. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 3