m Gemengde berichten. mm 's Hertogenbosch verlateD om zich per trein over Box'el naar Eindhoven te begeven. In laastgenoemde gemeeute werd in de raadzaal gedejeuneerd. Er werd een rijtoer door de stad gemaakt en daarna naar Helmond gestoomd. Ook daar werd het vorstelijk echtpaar geest- driftig ontvangen. Het bezocht daar een kleine maar keurige tentoonstelling van de nijverheid van dit plaatsje. Bij de etalage van een cacaofabriek bood een jongejuffrouw der Koningin een smaakvolle bon- bonnithe aan. Is die voor n ij vroeg H. M. en op 't beves- ligende antwoord beloofde de Koningin, dat zij dadelijk van den inhoud snoepen zou. Bij de thee, die haar in 't nu volgende lokaal werd aangebuden, deed zij dat dan ook. De dames en h.eren van het gevolg mochten mede van de bonbons proeven. Ruim een uur bleef de Koningin, en toen zij met den Prins weggiug, strooiden als bij haar kornst jongedames rozen op Haar pad. Bij het vertrek ging een vlucht van een paar dnizend duiven omhoog. Dat was een heel aardig gezicht. Het koninklijk echtpaar vertoefde twee uren te Helmond en keerde toen per trein over's Hertogen- bosch huiswaarts. Aan de algemeene armen te's Bosch werd /"1000 geschonken. H. M. schonk f 500 voor de algemeene armen te Eindhoven en evenveel voor die te Helmond. De juistheid van het bericht dat het voor- nemen zou bestaan, een wetsontwerp gereed te maken tot aanwijzing van de Staatsambten, die onvereenigbaar zullen worden verklaard met het lidmaatschap van een der Kamers van de Stateu- Generaal, acht, de ffArnh. Ct." niet boven twijfel verheven. Immers in art. 96 der Grondwet worden reeds de Staatsbetrekkingen opgesomd, die met het lidmaatschap der Kamers onvereenigbaar zijn. Die opsommiug is voor geen uitbreiding vatbaar. Bestaat het voornemen tot Grond wetsherziening vraagt het blad. TER NEUZEN, 24 Augustus 1904. Heden had aan het gebouw van het provinciaal bescuur te Middelburg de aanbesteding plaats van lo. Het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw eener diaaibrng, met toeleidende vaste brug over het verbindingskanaal te Ter Neuzen met bijk. werken. Earning f 69,000. Hiervoor waren minste inschrijvers de heeren A. Medaets en Hyppolite de Clercq te Schaer- beek en Uccle voor f 56,800. 2o. Het maken van een gedeelte verbindings kanaal, en het aanleggen van de buitendijks ge- legen gedeelten der havendijken bewesten Ter N euzen, met bijbeh. werken. Raming 1,179,000. Hiervoor waren minste inschrijvers bovenge- noemde heeren voor f 1,287,000 Verder werd ingeschreven door de heeren J. P. de Groot Kalis voor 1,257,000; G. A. van Hattem voor 1,263,600 J. Oldenburg voor 1,282,000 J. van Nordenne te Utrecht voor 1,283,490 Wiegerink tijdelijk te Brussel voor 1,296,000 en A. v. d. Meijden voor 1,298,000. Naar men ons mededeelt is een der Yorkshire- fokbeeren, aangekocht van wege de Zeeuwsche land- bouwmaatschappij, gestationneerd bij den land- bouwer R. J. Scheele in den Vlooswijkpolder. Het was zeer wel opmerkelijk en der ver- melding waardig dat gisteren in onze haven aan- wezig waren vier stoomschepen van 66n zelfde aan onze haven vreemde Deensche reederij, n. 1. de St. St. Blicher, N. G. Petersen, Chr. Christensen en de John Christie. Bij de gehouden herbesteding voor het onder profiel brengen van een gedeelte der begraaf- plaats te Sluiskil werd ingeschreven door Martinus Ronw en Leendert Herrebout voor f 265,40 en doorAdriaan Kooman voor 162,50. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Te 'sGravenhage is Maandag geslaagd voor de akte Eransch 1. o. mej. C. J. van Nuenen van Axel. De heer M. Goethals, onderwijzer a/d school met den Bijbel te Oostburg, is als zoodanig benoemd a/d Chr. school te Amstelveen Met ingang van 1 September a. s. zijn in Zeeland o. m. verplaatst de kommiezen bij's Rijks belastingen C. J. van de Walle van Sas van Gent naar Ter NeuzenJ. van der Werf van Sluis naar EedeA. Breuze van Aardenburg naar Sluis*; A. Sonnevylle van Hoedekenskerke naar Aarden burg*; J. S. Bondewel van Hulst naar Reness* P. A. Groenewoud van Ter Neuzen naar Cortgane; D. C. van der Hooft van Aardenburg naar Veldzigt*; J. J. de Smit van Axel naar HansweertC. den Toom van Breskens naar Ter Neuzen P. J. le Grand van IJzendijke naar Sluis*; A. J. W. van de Wiel van Aardenburg naar Sas van Gent J. Visser van St. Jansteen naar Hoedekenskerke F. L. Coone van Yeldzigt naar Aardenburg*; A. de Maker van Zuiddorpe naar KauterD. C. Verpoorte van Kauter naar ZuiddorpeO. van Krimpen van Hulst naar Ter Neuzen L. C. van ^planter van Nispen naar Breskens (tijd.)J. Vossen van St. Jansteen naar Koewacht*H. Hofstee van Koewacht naar St. Jansteen*. De met een geteekenden zijn reeds op hun nieuwe standplaats gedetacheerd. Met ingang van dien datum zijn benoemd tot kommies 3e kl., wie de bij elk genoemde gemeenten als standplaats zijn aangewezen J. de Vos te Vlissingen St. JansteenP. Slootheer te Wetering (gem. Steenwijkerswold) KoewachtJ. J. Geluk te Scherpenisse Koewacht Sj. Bouma te Oudega (gem. Smallingerland)Hulst; R. Panders te Noordwolde (Fr.)Hulst; F. J. Kools te Aardenburg Axel en J. Visser, kommies te water te Delfzijl Sas van Gent. Bij het bestuur vau den stoomtramweg HulstWalzoorden bestaat het voornemen de lijn door te trekken over St. Jansteen naar Koe wacht. De plannen daarvoor zijn reeds in bewerking. VI. Ct. Onder de gemeente IJzendijke brak Zondag avond omstreeks half negen brand uit in een hoop erwtenstroo die daar op het land stond. Hij was het eigendom van drie arbeiders, die land hadden gepacht waarop zij erwten verbouwden. Zij hadden het reeds verkocht, doch wijl het niet geleverd was, kunnen zij geen betaling eischen. Het is dus een groote schadepost voor hen. Gelukkig hebben zij een dorschzeil, dat onder het stroo was geborgen en dat f 60 gekost heeft, nog bijtijds er kunnen uithalen. Van de oorzaak is niets bekend. Sluiskil. De N.H. kerk alhier is door de gezondheidscommissie afgekeurd, als gevaarlijk door het overhellen van een der zijgevels, en moet binnen drie maanden gesloopt wezen. Het plan is dan een nieuwe kerk te bouwen, ruimer en steviger. Zaamslag. Bij het Zaterdag te 's Hage ge houden examen voor de acte Duitsch L O, slaagde o. m. onze vroegere dorpsgenoot, de heer K. G. Odink, onderwijzer bij het m. u. 1. o. te Wage- ningen. Stoppeldijfc. Op zijne prachtige boerderij vPauwhof" is Maandag op 47jarigen leeftijd over- leden de WEd. Heer Th. van Haelst, een der geachtste ingezetenen dezer gemeente. De overledene, die een der hoogst aangeslagenen der provincie was, bekleedde verschillende betrek- kingenZEd. was o. a. lid van den gemeenteraad en lid van 't R. K. Kerkbestuur. lets, wat zelden op een platteland voorvalt, gebeurt, hier in betrekking tot den heer Weusten- rath, Vrijdag overleden ofschoon men kasten, kisten alles nazocht, is er geen testament gevonden, niettegenstaande de nalatenschap nog al belangrijk is doch daarbij komt nog, dat het geheel onbe- keod is, of de overledene familieledeu heeft, en zoo er zijn, waar deze wonen. St. Jansteen. Door den rijksveldwachter van Kapellebrag en den gemeenteveldwachter werd Zondag geboeid opgebracht zekere Frans Baleur van Kwadendamme, verdacht van diefstal van 8 stuks klompenmakersgereedschappen, waarmede hij werkle bij zijn baas J. Stevens te Kapellebrug. Hij moet een oude bekende der Justitie zijn en reeds vroeger twee jaren gevangenisstraf hebben ondergaan wegens diefstal. Dinsdagmiddag is bet driejarig zoontje van den landbouwer D., te Oosterbeek, van een wagen ge- vallen, met het gevolg dat het kind onmiddellijk dood was. Een noodlottig toeval maakte gistermorgen te Bolsward een einde aan een jeugdig leven. Terwijl een 14jarig meisje huiselijke bezigheden verrichttc en daartoe onder meer ook eenig hout en turf van den zolder haalde, gleed de ladder uit, juist toen zij zich daarop bevond, met het ongelukkig gevolg, dat zij het evenwicht verloor, van de ladder viel en met het hoofd op de steenen in de gang terecht kwam. Bewusteloos werd zij opgenomen, terstond een dokter ontboden die hersenschudding vermoedde en een half uur later moest de dood worden geconstateerd. Uit Tilburg meldt men Op den Bredaschen Weg had gisterenmiddag een brutale aanranding plaats. Twee dames, mejuffrouw C. H., dochter van een hotelier uit Tilburg en hare vriendin, mejuffrouw B. S., uit Venlo, per fiets stadwaarts keerende, werden plot- seling door zekeren Kl. uit de Stokhassel aange- grepen, van de fiets gerukt en onder bedreigingen om geld gevraagd. Toen mej. C. H. hem daarop een gulden wilde geven, greep hij eensklaps haar portemonnaie en maakte zichdaarmede uitdevoeten. Toevallig passeerden twee te Rijen gestationneerde marechaussees dien weg. Gewaarschuwd door den heer J., opzichter der gemcentewerken te Tilburg, togen zij op onderzoek uit en hadden spoedig de voldoening Kl. te arresteeren, die zwaar geboeid naar Rijen is overgebracht. Men schrijft uit Weidum aan de Leeuw. Ct. Maandagnamiddag had hier een allertreurigst voorval plaats. De werkman S. Koldijk was in de zuivelfabriek bezig met het uitbikken van een der stoomketels. Door een schromelijke vergis- sing werd door een jong bediende een der kranen van de stoomleiding geopend, waardoor de stoom toegang tot den ketel kreeg. Onmiddellijk ging de kaars uit, die S. K. bij zijn werk als verlieh- ting gebruikte en zat hij in den ketel opgesloten. iS a onderscheidene vergeefsche pogingen gelukte het hem eindelijk in de duisternis rondtastende den uitgang te vinden. Op zijn jammerlijk geroep kwam van alle zijden hulp opdagen, doch te laat. Een groot deel van zijn lichaam was met brandwonden bsdekt, vooral de handen en armen zagen er vreeselijk uit. Door het personeel der fabriek werden de eerste verbanden gelegd, waarua de ongelukkige per wagen naar zijn woniog is vervoerd. Wegens toevallige afwezig'neid van Dr. Idzerda werd de hulp ingeroepen van Dr. Vau Zetten te Wirdum, die S. K. dadelijk onder behandeling nam. Ongelukkig bleek nu, dat deze niet alleen uit- wendig, maar ook inwendig kwetsuren had bekomen en dit zijn toestand hoogst bedenkelijk was. Ouder hevige pijnen is hij dan ook reeds's avonds overleden. Hij was 44 jaar oud en laat eene weduwe met 5 onverzorgde kioderen achter, benevens een hoog bejaarden vader, van wien hij de eenige zoon was. Zijn treurige dood verwekt hier algemeene deel- neming, omdat de ongelukkige in de onderscheidene betrekkingen waarin hij werkzasm was, bekend stond door zijn vlijt, trouw en eerlijkheid. De Nederlandsche monitor Rc_vnier Claeszen is Maandagmiddag te 1 uur te Antwerpeu aange- komen. Het pantserschip Evertsen komt den 5 September. Te Valkenburg is Maandagmorgen een man door een automobiel overreden. De ongelukkige was terstond dood. Uit Haarlem wordt gemeld dat de zoon van den vermoorden Bosman aan den officier van justitie heeft medegedeeld dat eenige dagtn voor den moord twee mannen zijn vader met den dood hadden gedreigd. Veel vliegen, weinig zieken, zegt een oud spreekwoord. Nu zijn er te Lekkerkerk weinig zieken maar outzettend veel vliegen, waar mensch en beest veel last van heeft. De varkens van den landbouwer A. Deelen aldaar worden ook niet gespaard, wat hem rookende turven in de schuur deed plaatsen ter verdrijving dier ongenoode gasten. Het gevolg was echter dat de schuur in brand vloog. De brandklok werd geluid en spoedig waren 8 spuiten aanwezig. De varkens, ruim 20 in getal, werden gered en de brand bleef bij de schuur bepaald. Te Bakel is gistermorgen de dochter van den melkboer v. Vliet onder het koemelken zoo danig door dat beest gestoken, dat zij bewusteloos neerviel en onder het naar huis brengen is over leden. Een 5jarig kind te Heinkenszand viel Zaterdag in een regenbak waariu het water nog meer dan 1 meter hoog stond. Met behulp van een raagbol, die het kind werd toegestoken en, dien het wist te grijpen werd de kleine uit zijn benauwde positie gered. De Delftsche politie heeft te Leiden doen aanhouden de aldaar woonachtige 26jarige E. v. d. C., huisvrouw van W. B. Deze vrouw had zich te Delft bij verschillende winkeliers goederen en meermalen geld daarenboven laten afgeven. Zij kocht iets en zei dan haar beurs te hebben ver- geteo, waarom zij, voorgevende de dochter van een welgesteld landbouwer uit den omtrek van Delft te zijn, een beroep deed op het goed ver- trouwen van den winkelier. En dan zag men de vrouw niet terog. De bedriegster heeft voor gelijke handelingen nog een jaar gevangenisstraf tegoed, haar door de rechtbank te Rotterdam op- gelegd. Zij is in het huis van bewaring te 's Gravenhage opgeborgen. Te 's Heerenhoek is men vermoedelijk op het spoor gekomen van de medeplichtigen aan de mishandeling van de jachtopzieners Rot- tier en Franse in den polder Borsele. Een verdachte in die gemeente is herkend aan een vingerwonde, waarschijnlijk toegebracht door het bijten van Rottier, bij de poging van den strooper om dien jachtopziener het gelaat open te scheuren, terwijl een ander verdachte aldaar op zijn bed is aangetroffen met een kogelwond aan het been, waarschijnlijk tijdens de scher- mutseling toegebracht bij het afschieten van een revolver. Gisterenmiddag had op den Koudekerkschen weg onder Middelburg een ernstig ongeluk plaats. De jonge man J. v. H., in dienst bij den bier- handelaar D. aldaar is, van Westkapelle komende, van zijn bierwagen gevallen en overreden. Een wiel ging hem over bnik en beenen. Emstig gekwetst werd hij per brancard naar het militair hospitaal en vandaar naar het gaslhnis vervoerd. Het paard voor den wagen werd bestuurd door een fweetal soldaten van de dezer dagen opgekomen lichting, welke militairen beschonkeu waren. Het schijnt dat v. H., die lang nit liggende op zijn wagen is gezien, eveneens onder den iuvloed van sterken drank verkeerde en dientengevolge van het voertuig is afgevallen. Hij staat overigens bij zijn patroon als een oppassende jongen bekend. Zijn toestand is zorgwekkend. (M. Ct.) De Russen, die het socialistische congres te Amsterdam bijwoonden, zijn daar, naar ffhet Volk" meldt, schtervolgd door spionnen. En de Amsterdamsche politie heeft zegt het blad aan die Russische spionnen handlangersdienst be- wezen. Er was een fotograif in het gebouw, een socialist, die met voorkennis van de emigres- commissie enkele opnamen zou uemen tot dezen heeft Bate!tde chef der Amsterdamsche recherche, zich gewend met de vraag, de Russen te fotcgra- feeren „u moet maar opgeven wat het kost'V zei hij. Deze politie, »maar man, toen een handlanger der Russische kreeg natuurlijk een flinke weigeriug zegt het blad wij zoudeu toch wel eeii8 even aan de Amsterdamsche burgerij willen vragen, of zij er mee iugenomen is dat de door haar betaalde politie op die manier in dienst wordt gesteld van deu Czaar en aan den burgemeester van Amsterdam, of de recherchedienst, waarvoor hij verantwoordelijk is, met zijn medeweten voor Russischeu speurderdienst is gebruikt." De zaak van Alphonse Beck, die te Londen onschuldig veroordeeld is, houdt in Engeland uog steeds de gemoederen bezig. Hij heeft eene som van 25,0(10 gulden die de regeering hem als schadeloossteliing wilde geven, geweigerJ. Men beweert tharis dat de regeering nu in 't geheel geen schadeloossteliing meer zal geven, De //Daily Mail heeft zich thans bereid verklaard deze som aan Beck te geven in het geval dat de regeering onverbiddellijk blijt't. Men beweert dat Beck de 25,000 gulden niet mocht aannemen, omdat hij dan tegelijkertijd een document had inoeten teekenen dat hij van verdere stappen in zako zijn proces zou afzien. Intusschen houdt de pen de zaak warm en men dringt aan op eene enquete. Over acht dagen zal een grcote demoustratie worden gehouden in Hyde Park, waar verscheidene redenaars het woord zullen voeren. De Daily Telegr. geeft de volgeude schil- dering van de uitwerking van een spring* nde landmijr. gedurende een der laatste Japanscbe aanvallen. //Terwijl de Japanners naderden vertoonde geen enkele Rus zich en geen kanon of geweer werd afgeschoten. Het eenig geluid van schieten kwam van de vijandelijkc tirailleurs, het geknetter der Japanscbe artillerie en de drenn vau hun infanterie. Plotseling volgden een reeks ontploffingen elkaar op, vergezeld van een wolk pain. Bij elke ont- ploffing ontstond een wijdde scheur, dan vlogen de stukken hoog de lucht in en de grond was bezaaid met ledematen. Slechts eenige micuten te voren rukte een schitterend leger kalm als op parade. Het veruuftige toestel werkte eenige seconden en daarop was het een afgrijs&lijke slachting met stapels misvormde dooden en doods- kreten." Gisteren is te Londen een he/r, die een jongen met een stok had afgeranseld, omdat hij een sigaret rookte en daarmede niet wilde ophouden, tot een vijftig golden boete veroordeeld. De man vond het rooken van kioderen zoo'n kwaad, dat hij zich verplicht rekende, den 16jarigen knaap te kaslijden, en diens vader, schoou hem volkomen onbekend, daarmede een dienst dacht te doen. Van de drie zwemmers, die Zaterdag zouden trachten het Kanaal over te zwemmen, zijn er twee, Holbein en Haggerty, op weg gegaan. Maar het water was zeer koud, zoodat Haggerty het reeds na 1 uur en 5 minuren moest opgeven tengevolge van een hevigen kramp. Holbein hield het lO1^ uur vol maar moest toen tot zijn groote teleurstelling ook deze derde poging opgeven. In 1902 slaagde hij tot op drie mijlen, in 1903 tot op twee mijlen, maar telkens werd hij ten slotte door sterken stroom tegengehouden. Een vreeselijke storm en wolkbreuk in Tirol heeft vooral in het dichtbevolkte dal van de Fleim brugger, en gewassen vernield tien huizen en vijf molens werden omvergeworpen, een huis werd geheel weggespoeld, al de leden van't daar gevestigd gezin zijn verdronken. Voor de scheepvaart op de Elbe worden,. naar uit Dresden gemeld wordt, de uitziehten van dag tot dag treuriger. De schippers houden reeds rekening met de mogelijklieid dat dit jaar de scheepvaart niet meer geopend zal kunnen worden. In elk geval zal er veel water noodig zijn, om de Elbe weer bevaarbaar te maken. Op Ceylon, to Hambautsta, vertoeven nog steeds twee onverzoenlijke Boeren-gevangenen, die den eed van trouw niet zweren of de formule van onderwerping niet teekenen willen. Zi) loopen vrij rond op eerewoord en ontvangen twee ropijen daags kostgeld van de Indische regeering. Op de tentoonstelling te St. Louis worden een paar grove laarzen tentoongesteld, die president Roosevelt zou hebben gedragen toen hij nog cowboy was en met de lasso jaagde in Noord Dakota, in het Verre Westen. Maar sedert enkele dagen h'ginnen die laarzen uiteen te vallen. Want de bezoekers hebben lang- zamerhand alle spijkers uit de zolen gehaald om die als //historische merkwaardigheden" mee naar huis te nemen. Op zooveel populariteit van den president had het tentoonstellingsbestuur niet gerekend anders zou zij die herinneringen aan de eenvoudige af- komst van den president wel buiten het bereifc. der verzamelaars gebracht hebben 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1904 | | pagina 2